Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN SMU3023 MATEMATIK ASASI EXPONENT DISEDIAKAN OLEH

AHMAD KAMIL BIN MOHD JAMAAI

D 20101037521

SHAMIM BIN SALIMON

D20101037498

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK TAMBAHAN TINGKATAN 5 TAHUN 2010 Tingkatan Bilangan Pelajar Tarikh Masa Tajuk Subjek Hasil pembelajaran : 5 Yunus : 30 orang : 30 September 2010 : 8.00 9.20 pagi (1jam 20minit) : Exponent : Matematik Tambahan :

Pada akhir pengajaran pelajar dapat 1. Memahami definisi exponent dengan jelas. 2. Mengenal pasti integer positif exponent, an iaitu a ialah asas semantara n ialah indeks, ; exponent kosong, an; integer negatif exponent, a-n ; dan nisbah exponent, bm/n Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: i. ii. iii. Nilai Refleksi Persediaan Murid Persediaan Guru Set induksi Aktiviti Penutup : Memberi gambaran awal pelajar berimaginasi : Penerangan soal jawab perbincangan penilaian : Merumuskan isi kandungan pengajaran : Bersabar dan Kreatif : : Buku teks, buku rujukan, alat tulis : Buku Teks Tingkatan 5, buku rujukan, sumber-sumber dari internet, Komputer Riba, LCD, white board marker.

Objektif Set Induksi (5 minit) Memberi pelajar tentang gambaran awal apa yang akan dipelajari untuk menarik perhatian serta minat murid.

Aktiviti Guru 1.Menunjukkan video kepada pelajar apakah itu exponent. 2.Guru memberi gambaran yang lebih mendalam mengenai tajuk yang akan dibincangkan iaitu definisi exponent,sejarah exponent, kegunaan exponent dalam kehidupan seharian.

Aktiviti Murid 1.Pelajar dapat berimaginasi tentang tajuk yang akan dibincangkan diatas video yang telah ditunjukkan. 2.Pelajar menumpukan perhatian terhadap penerangan guru itu. 3.Pelajar tahu kepentingan untuk belajar tentang exponent

Bahan LCD dan computer riba.

Buku teks Tingkatan 4

3.Guru meminta kerjasama pelajar supaya memberikan 4.Pelajar perhatian bersedia untuk sepenuhnya proses P&P. semasa proses P&P dijalankan dan memberikan komitmen dalam aktiviti yang bakal dilakukan selepas ini.

Langkah 1 Pengenalan kepada pelajar tentang definisi exponent (15minit) Supaya guru mengetahui sama ada pelajar memberi perhatian tentang definisi exponent atau tidak. 1.Guru bertanya semula kepada beberapa orang pelajar tentang definisi exponent, tujuan exponent diwujudkan, dan sejarah exponent. 1.Pelajar besedia untuk menjawab dan memberi perhatian kepada soalan guru. Papan putih Buku teks Tingkatan 4 Buku rujukan Marker pen

2.Pelajar menjawab soalan dengan betul dengan menulisnya di papan putih. 3.Pelajar mengetahui lebih jelas apakah itu exponent

3.Guru bergerak dari meja ke meja bagi memastikan murid dapat menumpukan perhatian terhadap proses P&P. Langkah 2 Pengenalan kepada pelajar tentang integer positif exponent (10minit) Agar pelajar mengetahui apakah yand dimaksudkan integer positif exponent. 1.Guru memberi penerangan kepada pelajar tentang kandungan dalam integer positif exponent. 2.Guru juga memberi sedikit contoh-contoh integer positif exponent.

1.Pelajar mendengar dengan teliti apa yang disampaikan dam mencatat nota ringkas mengenai integer positif exponent. 2.Pelajar bertanyakan kepada guru jika terdapat penerangan yang kurang jelas dan difahami tentang integer positif exponent.

Papan putih Buku teks Tingkatan 4 Buku rujukan

3.Guru memastikan agar pelajar memahami isi

kandungan integer positif exponent.

Langkah 3 Penerangan kepada pelajar tentang exponent kosong dan negatif exponent. (10minit)

Supaya pelajar mengetahui apakah itu exponent kosong dan negatif exponent Supaya pelajar dapat memberi contoh-contoh exponent kosong dan negatif exponent. Agar pelajar mengetahui konsep nisbah exponent.

1.Menerangkan kepada pelajar tentang exponent kosong dan negatif exponent. 2.Guru memberi contoh-contoh exponent kosong dan negatif exponent

1.Pelajar mendengar dengan teliti dan membuat sedikit nota ringkas berkenaan tajuk yang dibincangkan tadi. 2.Pelajar juga dapat memberikan contohcontoh exponent kosong dan negatif exponent.

Papan putih Buku rujukan Buku teks Tingkatan 4

Langkah 4 Penerangan kepada pelajar mengenai nisbah exponent. (10minit)

1.Menerangkan kepada murid mengenai konsep nisbah exponent. 2.Guru memberi contoh-contoh tentang nisbah exponent.

1.Pelajar mendengar penjelasan guru mengenai nisbah exponent. 2.Pelajar akan berbincang dengan rakan. 3.Pelajar akan membuat penerangan tetang apa yang dapat dikaitkan oleh mereka. 4.Pelajar akan menanyakan kepada guru mengenai nisbah exponent.

Kertas A4 Marker pen Papan putih Buku teks Tingkatan 4

3.Sesi soal jawab dilakukan untuk memastikan pelajar memahami mengenai tajuk ini.

Langkah 5 Penerangan kepada pelajar mengenai teori exponent. (10minit)

Agar pelajar mengetahui formula dan teori exponent.

1.Menerangkan kepada murid mengenai teori exponent 2.Guru memberi contoh-contoh teori exponent. 3.Merumuskan keseluruhan formula dalam exponent.

1.Pelajar mendengar penjelasan guru mengenai teori exponent. 2.Mencatat kesemua formula dalam exponent.

Kertas A4 Marker pen Papan putih Buku teks Tingkatan 4

Langkah 5

Supaya pelajar dapat Penerangan mempelajari tentang persamaanpersamaanpersamaan yang persamaan terdapat di yang terdapat dalam exponent. di dalam exponent. (15minit)

1.Guru memberi penerangan mengenai tajuk berkenaan 2. Guru memberikan hand out kepada pelajar dan penerangan lanjut dilakukan oleh guru

1.Pelajar mendengar penjelasan guru dengan tekun. 2.Pelajar akan menjawab beberapa soalan yang akan dikemukakan oleh guru. 3.Pelajar akan membaca hand out dan membuat catatan mengenai tajuk yang akan diterangkan oleh guru. 4.Pelajar akan membuat latih tubi yang telah disediakan oleh guru.

Buku teks Tingkatan 4 Papan putih Marker pen Kertas A4

3. Guru akan menanyakan kepada beberapa orang pelajar mengenai persamaanpersamaan exponent.

4.Guru memberikan soalan kepada

pelajar supaya dapat meningkatkan kefahaman pelajar.

Penutup Kesimpulan (5minit)

Pelajar boleh membuat rumusan tentang apa yang telah dipelajari tentang tajuk exponent.

1.Guru membaiki kelemahan yang terdapat pada pelajar. 2.Guru memberikan rumusan yang ringkas dan padat pada pelajar. 3.Guru memberi nasihat kepada pelajar. 4. Meminta pelajar merumuskan apa yang telah dipelajari oleh mereka.

1.Membuat dengan tekun soalan yang diberikan oleh guru. 2.Bertanyakan kepada guru soalansoalan yang kurang difahami. 3.Membawa pulang kerja harian yang diberikan dan berbincang pada kelas seterusnya.

Buku teks Tingkatan 4 Papan putih Marker pen Kertas A4
