Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN MENGAJAR

1. Tema Pelajaran / Topik ( Lesson Theme / Topic ) Objektif Pembelajaran ( Learning Objectives ) SEPAK TAKRAW

2.

3.

Hasil Pembelajaran ( Learning Outcomes )

4. Penilaian ( Evaluation ) 5. Peruntukan Masa ( Time Allocation ) 6. Ciri-Ciri Kelas (Class Characteristics) a) Tingkatan / Tahun ( Form / Year ) b) Pengetahuan Sedia Ada ( Prior Knowledge )

Di akhir pengajaran - pelajar dapat menerangkan dan mengenalipasti bagaimana sepak takraw dimainkan - pelajar dapat mengatahui teknik-teknik asas dalam permainan sepak takraw. Memahami proses mengajar kemahiran asas sepak takraw. - memperkukuhkan kemahiran mengguna komputer dalam mencari maklumat tentang permaianan sepak takraw - dapat mempertingkatkan minat untuk menggunakan TMK dalam P & P - menimbulkan kesedaran keperluan menguasai kemahiran sukan dalam hidup seharian dan terhadap tugas / tanggungjawab Pelajar diminta menjawab soalan berinteraktif dalam komputer dan soalan soalan secara lisan dalam konteks formatif

45 minit.

Pernah bermain sepak takraw Pernah menonton perlawanan sepak takraw di TV Baca buku permainan sepak takraw

7.

Liputan Kurikulum

Topik ini meliputi kemahiran asas seperti melambung bola,servis,mengumpan,bola,menanduk bola,merejam bola dan menghadang bola.

( Curriculum Coverage )

8.

Persediaan Guru ( Teachers preparation )

1. Menyediakan set slaid berkenaan tajuk 2. Persediaan alat tayang LCD projektor 3. Menyediakan senarai Laman Web yang berkaitan

9.

Penerapan TMK ( ICT Integration )

1. Pelajar dapat pengetahuan tentang persembahan Ms Power Point , Internet dan memuat turun data ke dalam Ms Word 2. Pengintegrasian Ms Word , Power Point dan Internet 1. Menyediakan dokumen-dokumen Ms Word untuk digunakan dalam demontrasi 2. Menyediakan 1 set slaid 3. Menyediakan senarai laluan web yang berkaitan 1. Sebagai set induksi, guru menayangkan video kepada pelajar perlawanan sepak takraw. 2. Guru membuat demonstrasi bagaimana menggunakan slaid persembahan 3. Membincang dan menjawab soalan-soalan yang di kemukakan berpandukan perisian spt. Ms Word, Ms Power Point dan internet 1. Guru membuat demonstrasi 2. Menggunakan slaid Ms Power Point mengenai isi kandungan dan tugasan sepak takraw 3. Guru membuat bagaimana untuk memuat turun data-data yang diperlukan 1. 2. 3. 4. Murid berbincang dengan guru tentang isi kandungan permainan tersebut Murid melayari internet mengikut arahan guru. Murid memuat turun data-data yang diperlukan. Murid menjawab soalan interaktif di dalam slaid persembahan

10. Persediaan TMK ( ICT Preparation )

11. Aktiviti Pelajaran ( Learning Activities )

12. Aktiviti Guru ( Teachers Activity )

13. Aktiviti Pelajar ( Students Activity )

14.

Keperluan Khusus ( Special Needs )

5. Murid menjawab soalan subjektif dan menghantarkan jawapannya kepada guru melalui emel 1. Projektor LCD 2. Komputer 3. Talian internet 1. http://www.geocities.com/Colosseum/4278/sports.html 2. http://www.geocities.co.jp/Colosseum-Acropolis/2678/english/whatsepa.html 3. http://students.syr.edu/student_orgs/sports-rec/sta/ 4. http://www.takrawcanada.com/frameset.html 1. Murid membaca kandungan yang terdapat dalam MS Word dan internet.

15.

Laman Web ( Web Sites )

16.

Literasi ( Literacy ) 17. Numerasi ( Numeracy ) 18. Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK ( ICT and Non-ICT Referals )

1. 2. 3. 4.

Slaid persembahan MS Power Point ( ICT ) Buku peraturan permainan sepak takraw ( Non ICT ) Bahan kursus kepegawaian / kejurulatihan Kaedah tunjuk cara dan penerokaan

19. Penerapan Nilai Murni ( Integration of Good Values )

1. Menunjukkan kesedaran kesanggupan menghadapi cabaran dan terhadap tugas / tanggungjawab 2. Bekerjasama dan saling membantu ketika menghadapi masalah penggunaan TMK. 3. menimbulkan kesedaran pentingnya menjaga kesihatan badan dengan aktiviti bersukan. Murid diminta menilai diantara teknik perlakuan kemahiran asas sepak takraw yang baik dan yang salah

20.

Kemahiran Berfikir ( Thinking Skills )
