Anda di halaman 1dari 118

Faik Mustafa

100 epigrame
ArbriaDesign Tetov, 2012

Botues Arbria Design Redaktor Sulejman Aliu Recensent Fatmir Sulejmani Lektor Artan Arsllani Ballina Kushtrim Arifi Radhitja kompjuterike Afrim Bulica Shtypi Arbria Design
Ky libr u financua nga Kuvendi Komunal i Tetovs

N vend t prologut
Koh m par, Faik Mustafa botoi prmbledhjen me epigrame me titullin: Pshprima t mbla, pr t ciln shkruajta nj vshtrim kritik, duke mos i kursyer fjalt e bukura dhe t merituara nga ana e autorit. Me at rast e theksova t dhnn se epigramet e publicistit t njohur tetovar, kan pr tem atdheun, jetn shoqrore, gjendjen sociale, dashurin; se jan krijime me forma rubaish me tehe t mprehta satirike; se me to autori parodizon prijsit e verbr q kan mar mbi vete ta udhheqin popullin; se prmes tyre synon ndikimin e drejtprdrejt dhe t shpejt n publikun lexues - edukimin e masave t anashkaluara popullore n t gjitha aspektet e mundshme. Tani s fundmi, Baca Faik, si m plqen ta thrras, vin prpara nesh me 100 epigrame

t reja, t ngjashme me t parat, q mund t konceptohen si nj buqet lulesh t larmishme, t tufzuara pr lexuesit n 100 vjetorin e pavarsis s shtetit shqiptar. Ato bartin n vete mesazhet e nj t ardhmeje m t bukur, e cila do t vij pashmangshm, nse arrijm ta tejkalojm sindromin vetasgjsues dhe nuk kthehemi idiotshm kundr saj, si heronjt e epigrameve n fjal: miopt, interesaxhinjt, kurthaxhinjt, maorrt, mushkat, bastardt, lakmitart, dinakt, xhuxhimaxhuxht politik, butakt, tenderokratt, kapsomunat, maskarenjt, pakurrizort, matrapazt, zgjebarakt, t tjetrsuarit, vazalt, spektakulart, spekulantt, horrat e horrave, mediokrt, megafont dhe galeria e pafund e sfrutuesve q ththinj pamshirshm ardhmrin e kombit. Prndryshe, Faik Mustafn nuk e njohim si poet, po dhe Ai nuk pretendon t jete i till, kush e di prse, nga modestia apo nga kriteret e shndosha q ka pr artin elitar dhe pr poezin q njihet botrisht si ajka e rezervuar pr shpirtrat m t zgjedhur pr t cilt na ka folur aq bukur liriku m i madh i letrsis shqipe Lasgush Poradeci... Megjithat, Ai sht i kndshm dhe shum i sinqert n kngtimin e tij. Ai shkruan pr

tmos heshtur n kohra memece, shkruan sepse kt e ka br prher, madje dhe n stint e acarta t sistemit t artur monist, kur qe br zap mendimi i lir. Me vargun e Tij mund dhe tmos pajtohemi, po nuk mund tmos e respektojm. Ku sht e mira q t kishim m shum zra q do tia merrnin kngs pa frik e pa zori, ashtu si vepron Baca Faik, veprimtari i shquar q nuk do taktroj t mirin me t gjith, q nuk do ta bj jetn e kandrs kafkiane q, pr shtje rehatie, pranon pruljen dhe statusin prej torzoje. Lloji i preferuar i shkrimit poetik t Faik Mustafs sht epigrami, t cilin, si duket, e ka specializuar tani m. Vargu i tij sht i angazhuar dhe, si i till, vin t shprfaq prpara lexuesit t gjitha shtjet dhe fenomenet q ia japin ngjyrn jets son, pavarsisht n jan ato ngjarje t bukura apo t shmtuara, t dobishme apo t dmshme... Ai thjesht: prshkruan me plot emocion botn q e rrethon, me kujdesin pr distanc nga ngjyrrat ideologjike, t cilat sot na kan dyzuar si kurr m par. Si krijues ai sht brenda logjiks s Dante Aligierit, sipas t cilit letrsia nuk ka mundur dhe nuk mund ti shmanget realitetit ekzistues t koh-hapsirs n t ciln krijohet. Epigramet e Faik Mustafs jan sfiduese

pr nj kategori njerzish, grupesh, klanesh, bandash... Par nga ky prizm, nga dushet e akullta me t cilt ai qeras bartsit e s ligs n shoqrin shqiptare, nuk arrin t shptoj asnj pushtet dhe asnj pushtetar i keq. Edhe porosit q prcjell autori prmes katrenave t tij u dedikohen t gjithve. Vargu i tij sht i drejtprdrejt dhe i kapshm pr do kategori lexuesish. Ai vin i veshur me gjuhn e thjesht, duke na br pr vete, para s gjithash, me sinqeritetin dhe me modestin e przemrt t autorit. N t shumtn e herave vargjet e Faik Mustafs jan fjal t urta popullore, prmes t cilave autori sfidon ann e errt t bots son. Ato vijn t mbarsura me humor, satir e sarkzm, n varsi t temave dhe grdive q prekin. Po japim n vijim disa vargje q kan pamjen e fjalve t urta, si: Kush dorzohet sht i shkret, Njeriu sht hambar i pafund me krkesa, Hekuri rrihet sa sht i nxeht, Punn e sotme mos e l pr nesr, T bashkuar na prin e mbara, Dy duar pr nj kok, I varfri pr mend jeton shlir, Po humbe nder, humbe krenari, E vrteta ka vetm nj fytyr, Baza e do t keqeje sht paraja, Edhe kuajt m azgan kur tredhen, qetsohen etj.,

q zhvillohen m tutje prmes shoqrimesh me vargje origjinale t autorit. Ndodh q nj fjal e urt popullore t shpjegohet me 2-3 vargje tjera, si n epigramin DY DUAR: Dy duar pr nj kok/ duhet prher tjen ngatishmri,/ pr t mbrojtur nder e tok/ pr t mbrojtur tshtrenjtn liri. Por ka dhe raste kur t gjitha vargjet jan fjal t urta popullore, si n epigramin DEVEJA: Edhe deves kur ia trash zullumin nj dit dorzohet,/ As lkurn e lepurit se duron mbi shpin,/ Kur humbet arsyeja, do gj nis teprohet/Miqsia m e mir shndrrohet n min, me t cilat autori gjakon t komunikoj dhe t ndikoj n ne pa parahyrjet e strzgjatura, pa e mbyllur vargun e tij dhe pa e br t komunikueshm vetm pr specialistt e letrsis. Edhe ksaj here, temat e epigrameve jan t larmishme dhe t renditura sipas rendit me t cilin jan krijuar. sht kjo edhe nj dshmi se kemi t bjm me nj krijues q na koncepton pr t afrm, sepse i till sht Baca Faik: i zakonshm, i dashur, i guximshm dhe i sinqert. Tetov, 21 maj 2012 Fatmir Sulejmani

Faik Mustafa

100 epigrame

Sakrifica
Dje sakrific ishte t flijohesh pr t tjert, Sot sakrific sht ti flijosh t tjert pr ty, Pr kt mjeshtri prgatitesh q hert Gojn plot patriotizm, liri, demokraci.

100 epigrame
10

Faik Mustafa

Vuajtja
Vuajtja pr qllime t larta t bn krenar, T forcon t mos dorzohesh kurr, Se bn pr emr, as pr tu br i par, por pr truajtur nderin, si bn nj burr.

Faik Mustafa

100 epigrame

Amaneti
Edhe si mozaik, atdheu sht i dashur, T gjitha copzat formojn nj trsi, Bashkimin e tyre nga mendja sduhet flakur sht amanet, pr t, shum burra ran fli.

11

100 epigrame
12

Faik Mustafa

Kndellja
Kndellja sht nevoj shpirtrore T mban gjall, tprtrin, duhet ta dshirosh, Pr t lypset, t punohet prore N do jetn mir e mbar ta osh.

Faik Mustafa

100 epigrame

Liria
Liria sht e shtrenjt, fitohet me gjak Tash q e kemi, nuk dim ta mojm, Vijn e shkojn qeveritart, ndryshime shum pak Pr interesa t ngushta, idealet i tradhtojn.

13

100 epigrame
14

Faik Mustafa

Kapsomunat
Kapsomunat prvidhen pr vrim t gjilprs Dhe arrijn ku tua doj zogu i qejfit, Fillimisht luajn rolin e dhelprs M von zn vend nfronin e kryeshefit.

Faik Mustafa

100 epigrame

Lufta pr lirim
Lufta pr lirim, snjeh frik, dhembje as gzim, Ekziston vetm nj, dshira pr fitore, Hyrja n kt rrug, shpesh sht pakthim Pr burrat e vrtet sht hyjnore.

15

100 epigrame
16

Faik Mustafa

Pushteti
Pushteti sht kazan, ku zihen intriga, kriminaliteti Si t mendur pas tij vrapohet, Harrohen idealet, premtimet, realiteti Me fanatizm e me gjak ai mbrohet.

Faik Mustafa

100 epigrame

Kush lejon
Kush lejon q frika jetn tia kontrolloj Rrugt i ka t mbyllura pr nardhmri, Nethe e trishtim, prher do tjetoj T tjert vendosin pr fatin e tij.

17

100 epigrame
18

Faik Mustafa

Krenaria dhe patriotizmi


Me dor t shtrir, ska krenari, As me bark t zbrazur patriotizm, T tillt q irren se punojn pr atdhetari Mund t krahasohen vetm me idiotizm.

Faik Mustafa

100 epigrame

1OO
Nj shekull dhimbje dhe krenari Na mbajtn gjall kudo q ishim, Vazhdimin e lufts pr bashkim e liri Ideal t vetm tprjetshm e kishim.

19

100 epigrame
20

Faik Mustafa

Shkombtarizimi
Dikur lihej koka peng, shkombtarizimi tpengohet Duke hequr dor nga shum t mira materiale, Sot, pr fotele e para, do gj harrohet Vetm t marrt, thon, luftojn pr ideale.

Faik Mustafa

100 epigrame

N jet
N jet ska asgj prfundimtare Ajo sht si lumi q rrjedh pa ndrprer, Prplot gzime e prplot halle Fitimtar del ai q prher sht syel.

21

100 epigrame
22

Faik Mustafa

Idealet turshi
Pushtetar t pasur, tvarfr shpirtrisht Idealet e lufts i kan br turshi, Kush guxon tu dal para, e pikasin me gisht Duke i detyruar tballafaqohen me drejtsi.

Faik Mustafa

100 epigrame

Kopilia
Armiqt m leht shkatrrohen po i bre shok Pr tua njohur dhmb e dhmball, Lipset kondicion, durim e pun me kok Si e vetmja rrug me to mu prball.

23

100 epigrame
24

Faik Mustafa

Koh maskarenjsh
Koha e maskarenjve, atdheu i shqiptarve Ka thn nj pen jona vite m par, Por, kur t ligjt u hipin atllarve Duhet rrzuar, ndryshe skan t ndal.

Faik Mustafa

100 epigrame

Dikur dhe sot


Dikur, kush dinte shkrim-lexim, dihej i shkolluar Sot, shum njerz me fakultet, jan analfabet, T part kan br mos popullin pr ta prparuar T dytt jetojn pr ta shtrydhur krejt.

25

100 epigrame
26

Faik Mustafa

Koh pakurrizorsh
(hamletiane) T jesh a mos t jesh nuk ka m vler Nse do punt t t vejn mbar, E drejta, burrria, kan avulluar kaher, Koh pakurrizorsh q jetojn tbjn pall.

Faik Mustafa

100 epigrame

Jeta nuk sht film


Filmi nga jeta krijohet, jeta nuk sht film, Duhet kaluar shum tprpjeta deri te qllimi, Jeta nkurriz t tjetrit sht vetm nj krim Nga do q t sillesh, si hije t ndjek mallkimi.

27

100 epigrame
28

Faik Mustafa

Prmrdr-at*
T shkolluarit dikur, numroheshin n gishta Me kaikun e tyre libra shkruanin, Prmrdr-at e sotm me zinxhira e bishta Vrapojn pas paras, pr vepra se lodhin trurin.

* Profesort, magjistrat, doktort

Faik Mustafa

100 epigrame

E mira
Nuk ka mirsi q ofrohet pa interes Pr t ngratt nj buzqeshje mjafton, Paka se kjo me njerzoren bie ndesh sht rruga m e sigurt q rehati tkrijon.

29

100 epigrame
30

Faik Mustafa

Trasuesit e ardhmris
Ta kalosh lumin pa u lagur sht vshtir, Tkalosh npr qeveri e tvjedhsh, sht aftsi, N vend takuzs, tshpallin pr burr tmir Pasardhsve ua hap rrugn tsillen edhe m zi.

Faik Mustafa

100 epigrame
31

Matrapazt e mjegulls
Lejojm matrapazt e mjegulls t na prijn Gjithmon me shpres se na shpijn prpara, Nuk e hetojm fare se pa mshir na nxijn Mbase nj dit e kuptojm kur tna tretet fara.

100 epigrame
32

Faik Mustafa

Vazalizmi
Kur humbet pavarsia njher, prjet je vazal Nemr tvatanit tlejohet ta valosh flamurin, Tofrohet t do shpirti, rruga tshtrohet nar Pa tbrejtur ndrgjegjja se kjo e korit burrin.

Faik Mustafa

100 epigrame

Zgjebarakt
Zgjeben se do askush, zgjebarakt prdit shtohen Gjithandej zn vend nkabinete plot rehati, Sa m shum kruhen, lart m lart ngjiten Jeta nkurriz tpopullit ju krijon knaqsi.

33

100 epigrame
34

Faik Mustafa

Tjetrsimi
(H. Prishtins) O, Hasan burri, pusho atje ku je nqetsi, Mos krko tkthehesh nKosovn e mvetsuar, Do zhgnjehesh keq, do ndjesh neveri Kur tshohish nipat si tjan tjetrsuar.

Faik Mustafa

100 epigrame

Sknderbeut

Po na merr nqaf i madhi Sknderbe, jeto si legjend, Lufttart e rrem, matrapazt politik, me ty bjn pazar, Fryhen si biban aty ku gjejn shesh e vend Me interesat e popullit paturpshm luajn kumar.

35

100 epigrame
36

Faik Mustafa

Peshku
Rrshqas se jam peshk, nga rreziku t shptoj, Kurthe m ngriten ngado q lviz, Por sojin e njeriut fare se kuptoj Prse knaqet vetes ti krijoj kriz?

Faik Mustafa

100 epigrame

N je i bindur
N je i bindur se je vetja, shrbej atij, Mbshtetu n forcat e profesionit q e do, Jij i guximshm, shihe tvrtetn nsy E vetmja rrug q n jet t nderon.

37

100 epigrame
38

Faik Mustafa

Spektakolart
Pas spektakleve rendin njerzit spektakolar Q brendin e mbulojn me ambalazh, Paka se suksesi i tyre sht kalimtar Me rndsi jan xhepat, kshtu krijohet imazh.

Faik Mustafa

100 epigrame

Koh mediokrsh
Mbijn universitetet si krpudhat pas shiut Ushtria e mediokrve turbo shkon prpara, Vlerat nart, nkultur, shkenc, e zeza i prpiu Ne mbyllim syt, heshtim, pa na hngr palla.

39

100 epigrame
40

Faik Mustafa

Shpresa
Shpresa sjell shpresn, asaj mos i ik Ndiqe prher por jo n kokrr tshpins, Njeriu i dlir, kurr sduhet patur frik sht farkues i fatit, i rrits dhe drits.

Faik Mustafa

100 epigrame

Ndaj horrit horr


Kur dikush ti l kmbt e arushs ndor Mos u hidhro, fajtor je vet, Ndaj horrit duhet tsillesh si horr Nse sdo t kesh telashe n jet.

41

100 epigrame
42

Faik Mustafa

Dashuria dhe bashkjetesa


Ai q t do, duaje m shum, sht njerzore Dashuria me zor sbhet, ta kemi t qart, Po se kuptove drejt, shndrrohesh n lole Mjalti i mbl tshndrrohet nuthull t thart.

Faik Mustafa

100 epigrame

Kur patrioti
Kur patrioti vazalizohet, ska m keq Vetm pr trehatuar prapanicn e tij, Saora shndrrohet n njeri dreq Shkel pa mshir mbi tveten biografi.

43

100 epigrame
44

Faik Mustafa

Rebelimi
Rebelimi me shkas sht m shum se trimri Kur mbron lirit dhe t drejtat elementare, sht vshtir, ka t pret se di Burri q sht burr, kt se mendon fare.

Faik Mustafa

100 epigrame

Veprimet e mira
Pamja e jashtme sht ambalazh, mashtrim Veprimet e mira njeriun e dallojn, Fara e t parve gjithnj sht n shtim Ndrsa t dytt ngishta i numrojm.

45

100 epigrame
46

Faik Mustafa

Skleparaku
Me syt plot sklepa, pa patur qartsi Si npr mjegull vendit i prin, Rrahagjoks prher se lufton pr demokraci Popullin e ngrat e shpie n gremin.

Faik Mustafa

100 epigrame

Njeriu dhe kafsha


Njeriu dallon nga kafsha se udhheq me veten Di t mendoj, ka obligime dhe prgjegjsi, N kohn q e jetojm, shum leht kto treten Sa vshtir tarsyetohet epiteti njeri.

47

100 epigrame
48

Faik Mustafa

Njeriu megafon
Tr jetn punoi pr t qen megafon Duke prfaqsuar mendimin e t tjerve, N astin kur shteroi askush m se don E gjen veten nmesin e t mjerve.

Faik Mustafa

100 epigrame

Tenderokratt
Njerz m tnderuar sot jan tenderokratt Nisin nga hiqi, saora ngriten n qiell, Ku ka pr t marr, tpart i shtrijn kraht Npopull e ln namin se jan hn e diell.

49

100 epigrame
50

Faik Mustafa

Bastardt
Nga rac e shndetshme ndr shekuj me tradit Si krpudhat pas shiut mbijn prplot bastard, Pr interesa tngushta, ngulfasin do rrit Atdheun e atdhetarizmin i kthejn n maskarad.

Faik Mustafa

100 epigrame

Loloja

Puthi shum prapanica pr tfituar besimin e qeveritarve Bota i buzqeshin, ia rrihnin supet pa ndrprer, Npopull shitej si krah i djatht i tparve Nfund mbeti nj lolo, i vetmuar dhe i mjer.

51

100 epigrame
52

Faik Mustafa

Lakmia
M mir me kmb n tok se zog n qiell Lartsit jan tmbla, por me shum rrezik. Lakmia e smur tshiton, t l fyell Mbetesh i prbuzur, pa nj shok e mik.

Faik Mustafa

100 epigrame

Freskia e huaj
Mos lakmo freski nn hijen e tjetrit N ast sht e mir, shpejt mbetesh cullak. Vetm ajo sht jotja, thon t vjetrit T bn shtpi, nuk t l nsokak.

53

100 epigrame
54

Faik Mustafa

Dshtak ylli
Dshtoi nart, nkultur e sport, por jo npolitik, Si shaloi kolltukun shklqeu si yll. Talent n premtime, mjeshtr pr tmbjell frik Sojin e sorollopin e tij e rehatoi mir.

Faik Mustafa

100 epigrame

Instinkti i lakmis
Syri sheh, shpirti do, do gj harron Turr e vrap nisesh drejt qllimit, Instinkti i lakmis t trin trobron Pa mshir shkel mbi ndjenjat e gjykimit.

55

100 epigrame
56

Faik Mustafa

Dinakria
Dinakria ssht ves prher pr ta nnmuar Nse prdoret pr tmbrojtur nj qllim t lart, T ndihmon shpesh tlign pr ta evituar Kur mbrohet interesi i vatanit sht pun e art.

Faik Mustafa

100 epigrame

Xhuxhmaxhuxht politik
T imt n shtat, t shkatht pr t grryer Arrijn tprbirohen atje ku dshirojn, Prher tbuzqeshur, tkrehur e lyer Derisa nj dit pr tok tna shtrojn.

57

100 epigrame
58

Faik Mustafa

Rret
Rret n barkun e fmijve grryejn e bjn dm Por, se kan t gjat, detyrohen t dalin, Rret politik, prdit na shqyejn me dhmb Pa na dhn mundsi, dikujt tia qajm hallin.

Faik Mustafa

100 epigrame
59

Pr ta mundur t keqen
Pr ta mundur tkeqen, duhet ti luftojm shkaqet Q si gjarprinjt gjaku shprthejn prdit, Me hakmarrje, burra, ve i ligu knaqet Pa menduar fare se shkel mbi tveten rrit.

100 epigrame
60

Faik Mustafa

Kokayn
Ishte i ngrat, nga pluhuri lshoi shtat U b patriot, thot, un ua solla lirin, I ndrron fronet, fishkllen si shpat T gjith i prkulen se sht KOKAYN.

Faik Mustafa

100 epigrame

Kur plas lufta


Kur plas lufta, fjalt jan t kota Zgjedh rrugn q tshpie prpara, Sbn tndalesh n fjalt ka thot bota Me frik e dilema, jo, sarrihet e mbara.

61

100 epigrame
62

Faik Mustafa

Liria e tepruar
N detin e hapur ska kufizim lirie Liria e tepruar, tshpie nrrug pa kthim, Lakmia e smur, arsyen e l nhije T shumtn e rasteve prfundon me psim.

Faik Mustafa

100 epigrame

Butaku
Po u bre butak e pakurrizor Se ke tvshtir t kalosh sot mir, Duhet vetm tpajtohesh me epitetin horr Fatkeqsisht, kemi tepric njerzish t till.

63

100 epigrame
64

Faik Mustafa

I ligu
T ligut pak i duhet pr t gjetur shkas Ta sulmoj kend do edhe kur ecn drejt, Duhet tbjm mos, mos ti japim rast sht i pamshirshm, jeton t tshkatrroj krejt.

Faik Mustafa

100 epigrame

Syt
Syt jan pasqyr e shpirtit, topi se luan, Pr tkeq e pr tmir shklqejn si gaca tgjalla, Dijn t tprvlojn, si gjarpri nn gur vuan Din t t gzojn, jeta t t duket si nprralla.

65

100 epigrame
66

Faik Mustafa

Gjaku
Gjaku sht i kuq tek t gjith njsoj, Por cilsin e tij se prcakton ngjyra, Gjaku i pastr e soj, di t tnderoj Por ka dhe t till, er rnd si flliqsira.

Faik Mustafa

100 epigrame

Mallkimi
Mallkimi i vatanit dhe i nns Kur nga shpirti shprthen, buron, Tprcjell si hije kudo tgjendesh Vetm vonon, nj dit tshiton.

67

100 epigrame
68

Faik Mustafa

Dy duar
Dy duar pr nj kok Duhet prher tjen ngatishmri, Pr t mbrojtur nder e tok Pr t mbrojtur tshtrenjtn liri.

Faik Mustafa

100 epigrame

Bishti e spata
Bishtat pa spat, spatat pa bishta Jan trupa tvdekur e pa vler, Vetm tbashkuar si dora me gishta Hyn n pun e gzojn nder.

69

100 epigrame
70

Faik Mustafa

I varfri pr mend
Tjetosh nvarfri sht mjaft vshtir T mban shpresa, nj dit i prballon, I varfri pr mend jeton shlir Nga e nesrmja sdi krkon.

Faik Mustafa

100 epigrame

Kush gjen forc


Kush gjen forc nsituata tvshtira T shndrrohet n ur, E ka rrugn t shtruar me tmira Mbahet nmend pr goxha burr.

71

100 epigrame
72

Faik Mustafa

Dashuria
Dashuria lind si ndrr Fillimisht shprthen n sy, Dalngadal z vend n zemr T robron deri nprjetsi.

Faik Mustafa

100 epigrame

Vdekja-Jeta
Vdekja na prcjell si hije ngado shkojm Si me turp, si me nder, Nse dim prej saj krkojm Ather jeta mund tket vler.

73

100 epigrame
74

Faik Mustafa

Sfidat e jets
Jeta sht prplot t papritura Duhet tjesh i gatshm pr do sfid, Kur nvshtirsi shnon t arritura E ndjen veten sikur rilind.

Faik Mustafa

100 epigrame

Dera e pendimit
Dera e pendimit nuk mbyllet kurr Nse bhet sinqerisht e me zemr, Nmes tmirs e tkeqes ngritet nj mur Q nderon e tkrijon emr.

75

100 epigrame
76

Faik Mustafa

Nderi e krenaria
Pa nj kmb, dor, vesh e sy sht vshtir, por mund tjetohet, Po humbe nder, humbe krenari Me asgj smund t kompensohet.

Faik Mustafa

100 epigrame

Jeta e vrtet
Mendimi pr pas vdekjen sht kotsi Prpiqu tpunosh e me nder tjetosh, Ferrin e parajsn prher i ke nshoqri Prej teje varet ciln do e krkosh.

77

100 epigrame
78

Faik Mustafa

Ndrgjegja e ngarkuar
T trembesh nga vdekja duke harruar jetn sht pasoj e ndrgjegjes s ngarkuar, Nse diell se ke pasur tvrtetn Nga t gjith do jesh i mallkuar.

Faik Mustafa

100 epigrame

Jeta nuk ka pika


Kam br gjithka kurr mos thuaj Jeta pikat nuk i duron, Nga ndalesat gjithmon druaj T ecsh prpara t pengon.

79

100 epigrame
80

Faik Mustafa

Drita e zemrs
Drita e zemrs sht e dlir Me sy sshihet - prher ndrion, Ajo shrben pr tbr mir Gnjeshtrn, dredhin se duron.

Faik Mustafa

100 epigrame

E vrteta
E vrteta ka vetm nj fytyr sht e qart t gjith e dim, Ta mbrojm at e kemi tvshtir Nse me shpirt nuk e ndijm.

81

100 epigrame
82

Faik Mustafa

Ta hudhsh gurin
Ta hedhsh gurin, ta fshehsh dorn sht ligsi T tillt po shtohen si krpudhat pas shiut, Ne q i shohim dhe para tyre mbyllim syt Nj dit do e gjejm veten n bir t miut.

Faik Mustafa

100 epigrame

Paraja
Baz e do t keqeje sht paraja Konstaton nj burr i urt, Egrson njeriun, ndodh hataja Pr kt plcet do luft.

83

100 epigrame
84

Faik Mustafa

T tredhur
Edhe kuajt m azgan kur tridhen qetsohen Ua knda lazdrimi po forca ju mungon, Atllart e ktill prdit shtohen Prandaj qeveritarve tymi drejt ju shkon.

Faik Mustafa

100 epigrame

Heronjt e shpifur
Heronjt e shpifur n rolin e gjeneralve Valojn flamurin si kryekoka tatdheut, Deri dje t fshehur pas mureve thaleve Sot rrahin gjoksin pr nipa tSknderbeut.

85

100 epigrame
86

Faik Mustafa

Maorrt
Prplot maorr kan zn vend n qeveri Syt i bjn katr, me kujdes vshtrojn, Nuk lejojn aty pari t lviz nj mi Besimin e fituar kshtu e arsyetojn.

Faik Mustafa

100 epigrame

Deveja
Deves kur ia trash zullumin, nj dit dorzohet As lkurn e lepurit se duron mbi shpin, Kur humbet arsyeja, do gj nis teprohet Miqsia m e mir shndrrohet n min.

87

100 epigrame
88

Faik Mustafa

Shqipria e Shqiptart
Shqipria e shqiptart jan ngir me bajraktar sht koha flamurin turtve tua dorzojn, Jo me lavde boshe as me t shar Po me pun t ndershme q nEvrop i ojn.

Faik Mustafa

100 epigrame

Harresa mallkim

T momit me prvoj, harres n e quajn mallkim Penges e madhe t tashmen pr ta shijuar, Tlargon nga e ardhmja, tzhvesh nga do synim Kur provon tkndellesh, treni t ka shkuar.

89

100 epigrame
90

Faik Mustafa

Interesi personal
Ku mbrohet interesi personal, mungon drejtsia Gjithka bhet nemr tpopullit dhe vatanit, Shum ish patriot tverbuar nga lakmia Arsyetojn veprimet e liga, pr ta ruajtur namin.

Faik Mustafa

100 epigrame

Miopia
Kur e keqja bhet mullar, shndrrohesh n miop Nuk sheh m larg hunds, q te gjith mallkon, T duket je i rrezikuar, do tsundosh me shkop Si e vetmja rrug q knaqsi tkrijon.

91

100 epigrame
92

Faik Mustafa

M mir
Ti besojm njeriut q ia dim hijen dhe dritn Se nj tjetrit q ka ambalazh e fli tforta, T parit pr gabime m leht ia zm pritn I dyti tfshin prpara, intervenimet jan tkota.

Faik Mustafa

100 epigrame

Kurthaxhinjt

Hapi syt, mos lejo t biesh n kurth Kurthaxhinjt din tshiten pr tshenjt, E hngre mashtrimin njher, gur tbhet nlukth Kalon koh e gjat, pr trikthyer frenjt.

93

100 epigrame
94

Faik Mustafa

Pushteti e shteti
T lshojm pushtet, pr t br shtet sht slogan q Kosovs i nevojitet ta jetsoj, Por e do, prijsit knaqen ta shohin veten mbret Derisa populli i sinqert ata ti toleroj.

Faik Mustafa

100 epigrame

Qeni dhe njeriu

Qeni leh ku han, njeriu han ku leh I pari sht i knaqur, i dyti ska t ngir, Si bhet von si e quan, puthador a pleh Me rndsi ta ndjej veten se sht burr i mir.

95

100 epigrame
96

Faik Mustafa

Nj intelektual
Un jam burr e jo mur, dua mir tjetoj Ku ka pr t ngrn, jam prher n ball, Mpunojn mir reflekset, qaj, buzqesh, dgjoj Pa, h, m thoni, jam a sjam intelektual?

Faik Mustafa

100 epigrame

Mushku
N fshat e thirrnin mushk, pr kokfortsi Si kreu fakultetin brenda nats, u qytetrua, Me lepe peqe arriti vendin e liderit n nj parti Si e ka nisur, shum larg ka pr tshku.

97

100 epigrame
98

Faik Mustafa

Ne dhe Bota
Bjm mos tdshmohemi kush sht m patriot N gjendje e kemi sjell vendin se themi nj fjal, Habitemi q autoriteti na ka rn n bot Sdim jan ata me ne, apo ne me to n hall.

Faik Mustafa

100 epigrame

Shou programet
Shpenzimet pr shou program n TV jan t kota Ato jan tprditshme n Parlamentin ton, Humor, satir, sharje e gjum sa tduash Se bhemi gaz i bots nuk na bhet von.

99

100 epigrame
100

Faik Mustafa

Liria e mendimit
Liria e mendimit nga t gjith lakmohet sht pasqyr e shtetit t qytetruar, Ama, kur interesi i qeveritarve rrezikohet do gj harrohet, bjm si t trbuar.

Faik Mustafa

100 epigrame
101

Tradhtar e atdhetar
Tradhtar e atdhetar se jan vetdijesuar Flasin me nj gjuh, si nj trup veprojn, Pr interesa tngushta aq larg kan shkuar Sa dhe me qeveritart vazhdimisht bashkpunojn.

100 epigrame
102

Faik Mustafa

Nj shekull
Nj shekull ndrrim, nj shekull dshir Vazhdojm t jetojm me e pa Shqipri, Pr do dit t re, presim tshkrep e mira Ti shohim t bashkuara tokat Arbri

Faik Mustafa

100 epigrame

Jemi vllezr
Jemi vllezr t nj gjaku, secili nshtpi tvet T gjitha t ngritura brenda nj oborri, Muret ndarse nuk i deshm, e dim krejt Kt t vrtet se kupton vetm horri.

103

100 epigrame
104

Faik Mustafa

Betimi
Un, ish komandant i UK-s, betohem, Ai q kam qen dje sdo t jem m kurr, Pr pushtet do tluftoj, prapa sdo kthehem Nse jam burr, sdo tthot jam mur.

Faik Mustafa

100 epigrame
105

N logun e burrave
N logun e burrave se gjej m veten Ai udhhiqet nga ish hafijet me diplom, T ligat e tyre saora u tretn Vazhdojn tjetojn edhe m tej nkom.

100 epigrame
106

Faik Mustafa

Kur ambicia
Kur ambicia e smur bhet pjes e shpirtit Shndrrohesh n hien q nuk ka t ngir, Si ushejz thith gjakun e t ligshtit Paka se vetes i ndrton biografi tnxir.

Faik Mustafa

100 epigrame

Ar(b)dheu
Ngado tsillemi, ngado tshkojm, ska si AR(B)DHEU sht tok e shenjt, trashgim nga tpart tan, Aty lindi, pr t luftoi, trimi i madh SKNDERBEU, Pr nder t tyre, ti lm znkat mnjan.

107

100 epigrame
108

Faik Mustafa

Rrugt e fatit
Rrugt e fatit jan pafund Duhet t vraposh, prher ti krkosh, Mos kij dilema, kurr mos u tund Patjetr se nj dit do ti meritosh.

Prmbajtja
Sakrifica...................................................... 9 Vuajtja....................................................... 10 Amaneti.................................................... 11 Kndellja................................................... 12 Liria........................................................... 13 Kapsomunat.............................................. 14 Lufta pr lirim.......................................... 15 Pushteti..................................................... 16 Kush lejon..................................................17 Krenaria dhe patriotizmi........................... 18 1OO.......................................................... 19 Shkombtarizimi....................................... 20 N jet....................................................... 21 Idealet turshi............................................. 22 Kopilia....................................................... 23 Koh maskarenjsh..................................... 24 109

Dikur dhe sot.............................................25 Koh pakurrizorsh (hamletiane)............. 26 Jeta nuk sht film.................................... 27 Prmrdr-at............................................. 28 E mira........................................................ 29 Trasuesit e ardhmris............................... 30 Matrapazt e mjegulls.............................. 31 Vazalizmi....................................................32 Zgjebarakt................................................ 33 Tjetrsimi.................................................. 34 Sknderbeut.............................................. 35 Peshku....................................................... 36 N je i bindur............................................. 37 Spektakolart............................................ 38 Koh mediokrsh.......................................39 Shpresa...................................................... 40 Ndaj horrit horr......................................... 41 Dashuria dhe bashkjetesa........................ 42 Kur patrioti................................................ 43 Rebelimi.................................................... 44 Veprimet e mira......................................... 45 Skleparaku................................................. 46 Njeriu dhe kafsha...................................... 47 Njeriu megafon..........................................48 110

Tenderokratt............................................ 49 Bastardt................................................... 50 Loloja.........................................................51 Lakmia....................................................... 52 Freskia e huaj............................................ 53 Dshtak ylli............................................... 54 Instinkti i lakmis...................................... 55 Dinakria................................................... 56 Xhuxhmaxhuxht politik........................ 57 Rret.......................................................... 58 Pr ta mundur t keqen............................ 59 Kokayn..................................................... 60 Kur plas lufta........................................... 61 Liria e tepruar............................................ 62 Butaku....................................................... 63 I ligu.......................................................... 64 Syt............................................................ 65 Gjaku......................................................... 66 Mallkimi.................................................... 67 Dy duar...................................................... 68 Bishti e spata........................................... 69 I varfri pr mend...................................... 70 Kush gjen forc........................................ 71 111

Dashuria.................................................... 72 Vdekja-Jeta............................................... 73 Sfidat e jets.............................................. 74 Dera e pendimit........................................ 75 Nderi e krenaria........................................ 76 Jeta e vrtet............................................. 77 Ndrgjegja e ngarkuar............................... 78 Jeta nuk ka pika.........................................79 Drita e zemrs........................................... 80 E vrteta.................................................... 81 Ta hudhsh gurin...................................... 82 Paraja......................................................... 83 T tredhur................................................. 84 Heronjt e shpifur......................................85 Maorrt.................................................... 86 Deveja....................................................... 87 Shqipria e Shqiptart...............................88 Harresa mallkim........................................ 89 Interesi personal........................................ 90 Miopia....................................................... 91 M mir..................................................... 92 Kurthaxhinjt............................................ 93 Pushteti e shteti.........................................94 Qeni dhe njeriu......................................... 95 112

Nj intelektual.......................................... 96 Mushku..................................................... 97 Ne dhe Bota.............................................. 98 Shou programet......................................... 99 Liria e mendimit..................................... 100 Tradhtar e atdhetar............................. 101 Nj shekull.............................................. 102 Jemi vllezr............................................ 103 Betimi...................................................... 104 N logun e burrave................................. 105 Kur ambicia............................................. 106 Ar(b)dheu............................................... 107 Rrugt e fatit........................................... 108

113

Shnime pr autorin
U lind m 19 maj 1945. shkolln fillore dhe t mesme, Gjimnazin, i kreu n Tetov m 1964. Studioi n Beograd n Fakultetin Filologjik- grupi i Albanologjis. Pr shkak t kushteve t vshtira ekonomike, detyrohet q nj vit t studioj, nj vit t punoj. Kshtu, punoi si msues (1964/65) n fshatin Grupin t Tetovs, m 1966/67 n fshatin Shipkovic t Tetovs dhe 1968/69 n fshatin Sellc t Tetovs, ku pas tre muajsh, si organizator i Demonstratave do t burgoset dhe do t dnohet me pes vjet e gjysm heqje lirie. Pas lirimit nga burgu (3 vite t mbajtura), do t vazhdoj studimet n Prishtin, ku dhe do t diplomoj m 1975. Gjat ksaj kohe, punoi nj vit si msimdhns n Gjimnazin e Vitis, prej nga pa e prfunduar vitin, do ta largojn n emr t Letrs s Famshme t shokut Tito. Si student n Prishtin, iu mundsua t punoj si gazetar n Botn e Re, prej nga do t largohet me tr stafin e redaksis pas

115

tri vitesh. Pas, ksaj, do t punsohet n t prditshmen Rilindja (sipas konkursit) prej nga, si ish i dnuar, pra, n munges t cilsive morale-politike, sdo ta lejojn t vazhdoj punn. Me ndihmn e shokve, punsohet n gazetn KXEMK Kosova t Obiliqit t athershm (1975-1979), pr t kaluar n Kuvendin e Komuns s Prishtins, redaktor i gazets Gazeta e Delegatve. M 1990, ndr t part do t largohet nga puna si nacionalist, shovinist, irredentist... Gjat viteve 1994-1998 punoi si korrespondent i Zrit t Ameriks nga Maqedonia, viteve 1998-2002 ishte kryeredaktor i gazets s prditshme Flaka e Vllazrimit, t cils shum shpejt do tia heq bishtin ideologjik komunist (Vllazrimit) pr t mbetur vetm Flaka. N fund kreu detyrn drejtor i Qendrs s Kulturs n Tetov (2006-2008), kur edhe u pensionua. Me shkrime ka filluar t merret qysh si nxns i Gjimnazit, pr t vazhduar tr jetn me shumicn e gazetave dhe revistave t kohs n Kosov e Maqedoni. Ka shkruar vjersha pr fmij, pr t rritur, pjes teatrale, komedi, TV dhe radio komedi, drama, skee, ku disa her ka

116

fituar edhe shprblime. Deri m tash ka botuar librat Bacaloku (humoreska), Vargje t serta (epigrame dhe vjersha satirike), Britma t buta (epigrame), Pshprima t mbla. Burrat e dheut-tregime dhe skica satirike,100 epigrame sht libri m ri q i kushtohet 100 vjetorit t pavarsis s Shqipris.

117