Anda di halaman 1dari 122

Lediana Paja

Mkati i Heshtjes

5 drama

Botimet PRINCI Titulli: Mkati i heshtjes Autor: Lediana Stillo Paja Redaktor: Lediana Stillo Paja Dizajni: Shpend Bengu Copyright Autori, 2011 Shtypja u krye n shtypshkronjn "Kristalina" Tiran, prill 2011

Prmbajtja
Nj akt pa fjal..........................................................................5 Spin..........................................................................................10 Nn Shpresa dhe fmijt e saj.............................................23 Mkati i heshtjes ....................................................................36 Requiem pr nj ndrr.........................................................61

NJ AKT PA FJAL
N sken mbizotron nj gjysm errsire. Nj tog librash jan t hedhura sa andej kndej. N kuzhin gjnden dollape t prmbysura dhe cifla pjatash e gotash. Nj curril dheu rrjedh nga lart. Muret jan t plasaritura, pa tavan, m shum rrnoja ku nuk mund t shkelet. Nj gur i madh ndodhet mbi sallonin e pritjes dhe nuk merret vesh nse sht brenda apo jasht. Pas mureve shihet e njjta gj. Grmadh kudo. Njeriu n sken ka rroba t shkalafitura e t grisura, mezi mbahet n kmb. Ecn duke iu marr ment. Bie. Qndron ashtu disa sekonda. Hiqet zvarr deri tek gurri n sallon. Ulet me vshtirsi. Sheh prreth. Fiksohet n zbrazti. ohet. Mezi mbahet n kmb. Sheh kmbt. Lviz gishtat e kmbve. Trishtohet. Mbledh duart pas kraharorit. Gishtat e kmbs vazhdojn t lvizin. Heq duart nga kraharori dhe sheh kmbt. Kt rradh i sheh m pak dhe m indiferent. Mbledh duart kryq. Gishtat e kmbs vazhdojn t lvizin. Heq duart nga gjoksi. I sheh me krcnim. Ato vazhdojn t luajn. Ai ulet tek guri. Gishtat vazhdojn t luajn. Ai fiksohet pas tyre. I krcnon me gisht. Ato vazhdojn t luajn. Ai sheh gishtin. Vren duart. Ato dridhen. I bashkon gishtrinjt. Ato fillojn t luajn si dhe kmbt. I ndan me inat. Gishtat e kmbs vazhdojn t luajn. Duart krkojn t bashkohen. Ai lufton t mos i bashkoj m. ohet n kmb. Fillon t ec me ngadal. Gishtat e kmbs nuk lvizin. Ai knaqet. Ndalon. Ul kokn posht. Gishtat fillojn t lvizin. Nevrikoset. Vazhdon t ec. Sheh rreth e rrotull. Ndalon. Gishtat vazhdojn t lvizin. Duart krkojn t 5

takohen. Ai sht indiferent. Sheh nga kuzhina. Sheh nga salloni. Sheh gurin ku ishte ulur. Gishtat lvizin. Duart puthiten. Ai i ndan me zor. I mbshtjell pas vehtes. Sheh nga jasht mureve. E pushton m fort veten. Sheh me trishtim prreth. Duart i qarkon m shum pas vehtes. Gishtrinjt e duarve krkojn t takohen. Ato lvizin me ngadal. Gishtrinjt e kmbeve lvizin. Ai sheh posht. Krkon ti ndaj duart me nervozizm. Ato vazhdojn t lvizi n prpjekje pr tu takuar. I shkul me zor nga vetja. Gishtrinjt e kmbs vazhdojn t lvizin. Ai fillon t vrapoj n sken. Ndalet. Mezi merr frym. Sheh posht kmbt. Gishtat nuk lvizin. I krcnon me gisht. Ato nuk lvizin. Prkulet mbi to. Ato vazhdojn t mos lvizin. I sheh me trishtim. Ato slvizin. Fillon t qaj. Ato slvizin. Ai ngre trupin dhe shkon t ulet tek guri. Sheh i prhumbur prreth. Ul kokn posht. Gishtat qndrojne palvizur. Nxjerr gishtin ti krcnoj dhe fokusohet mbi t. Gishti qndron n ajr. Ai ul kokn si fajtor. Gishti fillon t ulet. Dora prek barkun. E perkdhel. Sheh prreth. Shikimi i tij takon nj top t kuq mbi pirgun me dhe. ohet me hap t shpejt dhe drejtohet ta marr. E sheh me nostalgji. Ia fshin dheun me mng. E kundron. Ngre syte lart i perhumbur. Sheh srisht topin. E vrtit nga njra dor n tjetrn dhe fokuson shikimin n ajr. Fillon ta prplas topin n tok. M pas e l t lir. Topi rrokulliset drejt currils s dheut. Kthehet ta shoh. Nj zhurm dgjohet nga jasht. Mban vesh. Ulet n tok ta dgjoj. Asnj zhurm nuk ndihet m. Ngrihet n kmb. Sheh hijen e tij. Trmbet. Vazhdon ta shoh. Lviz kmbn. Hija bn t njjtn gj. Lviz dorn. Hija bn po ashtu. Kthehet n ije. Bn sikur ha. Hieja prtypet. V dorn n bark. Hieja po ashtu. Ai nnqesh me ironi. Hieja hesht. Ai e fton hijen n vallzim. Hieja 6

e shoqron. Mrzitet. Ia heq dorn hijes. Hieja po ashtu. Matet ta gjuaj hijen. Dora e hijes fshihet. Bn sikur e gjuan. Hieja mbetet aty. Bn sikur gjuan veten dhe bie prtok. Hieja fshihet pas tij. Ai on kokn ta shoh. Qndron n gjunj. Krkon me sy hijen. Nuk e gjen. Hieja sht pas tij. ohet i mrzitur. Shkon tek guri. Ulet. Mendohet. Fokusohet n ajr. ohet dhe shkon n kuzhin. Fillon t rrmoj n sirtare. Gjen nj thik. E merr dhe e l mnjan. Shkon tek sirtari tjetr. Gjen nj pirun dhe nj lug. E merr dhe e l mnjan. Shkon tek nj sirtar tjetr dhe merr nj konserv. Gjen nj picet dhe pasi fshin lugn dhe thikn e vendos n fyt. Hap konservn. Fillon ta pres me delikates. Sheh rreth e rrotull dhe vazhdon t prtypet. Aty-ktu prshndet me kok n shenj aprovimi. Pret nj cop tjetr dhe e fut n goj. Vazhdon ta prtyp me delikates. Duke par rreth e rrotull shpreh nj paknaqsi me kok. Lshon mbi konserv thikn dhe pirunin. V duart n fut. Prpiqet ta godas shpinn me njern dor. Me tjetrn mban me dor fytin. ohet. Krkon srisht n kabinetet e shkatrruara. Sheh nj shishe ver t thyer. Mallnjgjehet dhe dshprohet njkohsisht. E merr n dor. E sheh me vmendje. Prqndrohet n vndet e thyera. Afron fytyrn dhe sheh brenda saj. Njrin sy e mbyll. E heq shikimin prej saj. E prmbys. Asgj nuk bie. Sheh me dyshim. E prmbys srisht. Asgj nuk bie. E shkund fort me inat. Asgj nuk bie. E hedh posht me inat. Gjysm shishja thyhet. Reagon menjher. Shkon pran saj. Merr nj cop t vogl dhe e prkund. E l n tok me ngadal dhe shkon t ulet srisht mbi gur. Merr thikn dhe pirunin n dor. Perkulet mbi kutin e konservs. Pret nj cop tjetr. E fut n goj. Sheh kmbt. Gishtat fillojn t lvizin me ngadal. Prtypet dhe vazhdon ti shoh. Gishtat 7

lvizin pak m shpejt. Knaqet dhe pret dhe nj kafshat tjetr. Sheh kmbt. Gishtat vazhdojn t lvizin m shpejt. Pret nj cop tjetr. E prtyp. Sheh kmbt me knaqsi. Gishtat fillojn t lvizin m shpejt. Sheh nga konserva. L pirunin dhe thikn posht. Merr kokn e peshkut dhe e shikon. Fokuson shikimin n syt e tij. Futet brenda n syt e tij. Tund kokn pa lvizur syt nga peshku. Me nj gisht lmon kokn e peshkut. Me dorn tjeter e mban pr gryke. Tund kokn n shenj aprovimi. Buzqesh. E afron peshkun afr fytyrs. Bn sikur e kafshon n ajr. Zgrdhihet. E sheh kokn e peshkut me dhimbshuri. E afron. Fokuson shikimin e tij n syt e peshkut. Duart lvizin n shenj proteste me peshkun n maj t gishtrinjve. Ai heq kokn dhe e fsheh sa n nj an shpatulle n tjetrn. Duart qetsohen. Peshku mban qndrim. Me nj gisht heq pak lkur nga koka e peshkut. Dora me peshkun slviz. Vazhdon t heq dhe pak lkur. Dora me peshkun slviz. Sa bhet t heq dhe pak lkur dora lshon kokn e peshkut posht. Ai mrzitet dhe krcnon me gishtin e dors tjetr. Gishti i kundrvihet atij. Dora tjetr bhet gati t mbaj fytin e tij. Gishti i dors tjetr e perkdhel n faqe. Ai tmerrohet dhe lviz me vrap npr sall. Duart qetsohen. Ulen posht. Ai ndalon. Sheh duart. Ato rrin palvizur. Sheh kmbt. Gishtat nuk lvizin. Ul kokn i mrzitur. E ngre prap. Shkon dhe ec drejt pirgut me dhe. Me nj dor sheshon dheun me gishtin e dors tjetr pikturon nj shtpiz, nj mashkull, nj femr dhe nj fmij. Ai pikturon si fmij n rr. E sheh. Syt i mbushen me lot. Merr picetn nga gryka dhe fshin lott. Sheh rretherrotull. ohet. Fillon t mbledh gurt shprndar prdhe dhe i vendos n bluz. I l afr njrit 8

mur t shtpis. ohet mer dy gur t tjer. I l prap afr murit. ohet. Sa bn t marr dy gur t tjer sheh pikturn n dhe. I l gurt dhe shkon tek piktura. Prqndohet. I prvidhet. Sheh n ajr. Sheh nga piktura. Sheh prreth. Fshin gruan dhe fmijn. Sheh prreth. Fshin gjysmn e shtpis. Sheh prreth. Fshin mashkullin nga piktura. Ul kokn. Bien perdet.

SPiN
Personazhe: Nj vajz, 19 vje Nj burr rreth t 40-tave Vajza vjen rreth e rrotull vetes duke u rrotulluar n sken. Burri sheh drejt saj me kuriozitet. Vajza (duke u rrotulluar): Fly.. Fly hard! * Burri: Mos doje t thoje Live free or Die hard? ** Vajza (duke u rrotulluar rreth vetes): Thash Fly hard! Burri: Pse rrotullohesh kshtu? Vajza: Jam n diet. Diet gravitacionale. Si Yoga. Kontroll i mndjes. Burri: Aha, paske shkar me pak fjal.. Vajza: (Ndal pr pak, i jep nj vshtrim ironik dhe vazhdon t rrotullohet) Marr parasysh se k kam prball mund ta quash kt fakt nj t vrtet t mundshme. Burri: Po tallesh? Vajza: Jooo. Po luaj lojn e gravitetit t Toks n rrotullimin e saj rreth vehtes. Sheh ndonj problem ktu? Nuk t plqen loja ime? Bukur.. Mund t largohesh ather! Burri: Por un t dua Vajza: Ksaj po q i thon shkarje ledhi. Burri: E dija se nuk m doje... 10

Vajza: Nuk thash at. Thash se, nse st plqen bj, je i lir t shkosh. Burri: Nuk mundem. Graviteti i dashuris m ka ngrir kmbt. Shiko. Nuk mund t lviz. (Ai prpiqet t lviz kmbt duke u sforcuar.) Vajza: Oh, i shkreti ti! I shkreti ti djalosh. Burri: A mund t ndalsh t lutem? Vajza: Jo! * Fluturo.. Fluturo e lir ** Ose jeto i lir ose vdis Burri: T lutem Vajza: Jo! Burri: Pse nuk m dgjon kurr? Vajza: Infeksion veshi supozoj. Burri: Ah! Ather le t shkojm tek doktori. Vajza: Pyet Tokn. Vetm ajo mund t ta thoj. Burri: Po tallesh me mua tani? Vajza: Nse je duke m pyetur seriozisht, po! Burri: M thuaj pse po rrotullohesh? Vajza: Sepse jam nj elektron. Nj elektron i lir. Kupton? Burri: Mos do t thot kjo se je duke u praktikuar se si do t m vish rrotull, gjithmon? Vajza: do t thuash? Burri: Q t kujdesesh pr mua?! 11

Vajza: KURR! Burri: H tani.. E di se m do! Vajza: T dua? Burri: E di se je dhe pak e turpshme! Vajza: Kjo nuk m sugjeron asnj lloj force n prbrien e saj. Meq ra fjala kam vendosur t merrem m shum me studimin e tyre. Duhet t zbuloj se nga do t rrjedhi forca ime, si grua. Ajo, NUKLEARJA, pr at e kam fjaln. Me pak fjal, si t hedhesh zgupthi n tok speciet si puna jote. Burri: E do t thuash me kt? Vajza: Ah, sht nj fakt i fshehur, nuk mund t ta them. Burri: Grat... Vajza (duke ngritur zrin):far?! Burri (I friksuar): Jan krijesat m t bukura q Zoti ka sjell n kt tok Vajza sheh drejt tij me ironi. Burri (ul zrin): Grat. As mund t Vajza: Thuaje, vetem thuaje dhe do ta shohsh ka pr t ngjar. Burri (duke filluar t rrotullohet rreth vetes): Nj rivers. Nj trekndsh. Nj kon. Nj piramid. Nj thesar Vajza (e shokuar): Pse po rrotullohesh? (ajo ndalon s rrotulluari) Burri: Nuk mund t ta them pse. sht nj loj. Loja e Toks. Mendoj se tashm sht instaluar n sistemin tim mendor. Vajza: sht instaluar far? Burri: Virusi. Loja jote ishte nj virus. Ti e di se une jam shum i lidhur me lojrat n play-station. 12

Vajza: Ti ke luajtur mndsh. M thuaj far sheh? Burri: Nj hije. Vjen rrotull si dhe un. Vajza: Ajo sht hija jote, idiot. Burri: Mund t jet ose jo. Po ndiej nj lloj presioni t madh midis meje dhe saj. Vajza: Do t thuash se po zihesh me hijen tnde? Burri: (tendos duart drejt qiellit): Shpata ime sht shum e rnd. Ia ndiej peshn n kmbt e mia. Vajza: Por po e mban me duar. Interesante. Aspak nj surpriz. Burri: As q mund ta mbaj dot, por po vij rrotull, ashtu si m msove. Vajza: Po aktron tamam si nj majmun. Burri: sht ky? Haet? N fakt mua m thot ktu: Gabim. Ju po prpiqeni t shfletoni nj opsion q do ta hedh n er lojn tuaj. Vajza: O Zot. Paske fshir gjith informacionin toksor? Burri: Sigurisht. Sa her q nis nj loj t re t gjitha t mparshmet prishen. Vajza: Po tani, far sheh? Burri: Nj vajz t bukur lart n qiell. sht kaq e bukur. Brilante. Vajza: Tradhtar. E dija q kishte pr t ndodhur hert a von. Burri: Smund t bj dot asgj. Jam midis parajss dhe ferrit, toks doja t thoja. Ajo do t m puth. Shihe! Vajza: Si guxon t m flassh kshtu? Burri: Qenka nj loj dashurie. Hahaha! Tani t paktn e 13

kuptoj se si po m tradhtoje dhe mua. Vajza: Un? Burri: Oh gnjeshtarja ime e mbl. E sheh? Ajo do t m puth por forca e gravitetit nuk ndihmon at por ty. Vajza: Shko tek ajo pra! pret? Ja se t ndihmoj dhe un (Sheh prreth dhe gjen nje shkop me t cilin fillon ta gjuaj burrin) Burri: Ke mendur? Vajza: Jo, po prpiqesha t vendosja nj tjetr force n rrotullimin tnd kshtu mund t humbje disa lidhje me at t gravitetit. Burri: Dhe far do t thot kjo? Vajza: Me t dgjuar e kam q shpirtrat nuk kan pesh. Burri: Dhe Ti tani do m vrassh me nj shkarp? Hahahaha! Vajza: Kur dashuria ime t duket ferr, pret t bj tjetr? Burri: E do t thuash me kt? Vajza: Gjithmon vetm m ke akuzuar se un t lndoja. Burri (Ndalon s rrotulluari): Boll pra se shaka po bja. Sa seriozisht i merr o zot! Vajza: Aspak. M thuaj kush sht ajo? Kush? Burri: Nuk jam ende i apasionuar pas ndonjrs, por nse do - (ai prpiqet q t filloj t rrotullohet por vajza shtrngon shkopin me krcnim n dor. Ai qndron si sht.) Vajza: Nse dua un far? Burri: Mund t kujdesem rreth ksaj shtjeje. Vajza: Me vrtet e ke? 14

Burri: Jo jo. Po tallem. Vajza: Pse ke kaq frik prej meje? Burri: T gjith burrat kan frik nga grat e tyre. Vajza: Huh?! E pse? Ne jemi shum her m t pafuqishme se ju. Pastaj ju vet na keni vendosur emra si lule, trndafil etj duke personifikuar kshtu delikatesen ton, apo jo? Burri: Po po. Aty mbahu ti. Por ndonjher se sht nj si shtrig q ju hip n ak t koks dhe ec e prite rezultatin e krijuar Vajza: Si kshtu? E pamundur. Burri: M pyet mua pr pse-n?! Pse-n se di as Nastradini, do ta di un Vajza: (nnqesh) Mos ka ndonj forc prmes t cils ngjitet kjo shtriga n trupin tim? Burri: Forc xhelozie, le ta quajm. Vajza: Por jo gravitacionale aman. Burri: M vdiqe. Nuk e di. Por e di me siguri q ajo ngjitet n trupin tnd, (Vajza sheh trupin e saj) Burri: prmes kmbve t tua, (Ajo sheh kmbt) Burri: gjoksit tnd, (Ajo sheh gjoksin) Burri: dhe m pas kaprcen mbi kokn tnde. (Ajo fillon t rrotullohet) Burri: T zuri prap kriza ty? Vajza: M ka mbrthyer. Ajo qenka mbi kokn time. 15

Burri: O idiote, un po tallesha. Vajza: Shum von. Ajo po m rrotullon. Mund t them q e ndiej forcn e saj. sht forca q po ndrroja t gjeja midis elektroneve, t kujtohet? At pra, forcn e fshehur. Burri: Seriozisht e ke? Vajza: Po. Burri: Dukesh si budallaqe. Vajza: (Vazhdon t rrotullohet) Vrtet? Burri: Po, dukesh shum budallaqe tani, n kt moment. Vajza: E pra. Forca po vepron tangentisht mbi mua. Sakt! Burri: Sakt far? Vajza: Dhe po vepron gjithashtu forca gravitacionale. Tashm po rrotullohem pr t ndryshuar fatin tim. Burri: do t thuash me kt? Vajza: Dhe po shpreh nj dshir q shpresoj t bhet sa m shpejt e mundur nj realitet sa koh q kjo shtrig sht mbi kokn time. Burri: I paske ln shndetin ksaj bote me nj fjal. Vajza: E far pastaj?! (Pauz) Burri: po ndrron aman? Vajza: Nuk mund t ta them. Burri: Pse? Vajza: Nse ta them do t humb krejt fuqit e mia. Burri: H pra, se e di se m do. Vajza: T dua? Burri: As q e v n dyshim! 16

Vajza: E si e di ti kt? Burri: Sepse e pash se si xhelozove kur t thash qpari pr puthjen. Vajza: Burrat jan si errat. Kudo q t shkojn do ta gjejne nj qndrim t shkurtr. Burri: Nse vrtet mendon kt po m fyen inteligjencn. Un t dashuroj. Fiksoje mir n tru kt. Vajza: Po po. Ti m dashuron aq shum sa smund t m thuash qoft dhe nj sekret tndin. Burri: E kam sinqerisht. T dua shum. Dhe vrtet q t mendoj si destinacionin tim t prjetshm. Vajza: Sapo molla t bier nga pema drejt dors tnde, prej forcs gravitacionale, do ta kafshosh dhe do ta hedhsh m pas. Burri: E vrtet. Vajza: T paktn e aprovon. Burri: Por ti nuk je nj moll, apo jo? Vajza: Shijoj si ajo, apo jo? Burri: A mund t mos rrotullohesh? Vajza: Jo. Burri: Ja se t ndaloj un. (Ai shkon drejt saj dhe prpiqet ta puth. Smund ta arrij. Prpiqet prsri por ajo ende rrotullohet. Merr nj karrige dhe tenton srisht. Ai rrzohet. Shkon srisht mbi karrige dhe prpiqet ta puth. T dy bien.) Burri: Je mir? Vajza nuk lviz. Burri: M dgjon? A je mir? 17

Ai e shkund at. Vajza nuk lviz.. Burri: O Zot! t bra? Po m bjn syt apo po rrjedh gjak prej koks tnde? (Ai e kthen at mbrapsht dhe I prek lkurn.) Burri: Hmmm. shije. Sa e mbl je! (E kthen mbar). Burri: Mund t flassh? (Vendos veshin mbi gjoksin e saj). Burri: Nse nuk do t m flassh do t shtrihem ktu. sht kaq but. Vajza: Idiot, ohu! Burri: Oh, e dija q po luaje me mua. Vajza: Nuk po luaj! M vrave! Burri: Ssht e vrtet. Un vetm sa t ndihmova. Vajza: Si? Duke krcyer mbi kokn time e quan ndihm? N t kundrt shoh se ke larguar shtrigzn prej meje. Burri: Mrekulli. Vajza: Si do ta gjej tashm prgjigjen? Si? (Ajo fillon t qaj.) Burri: Voglushe, ishte ve nj ndrr. Nuk ka shtrigz mbi trupin tnd. Un u talla kur t thash ashtu. Vajza: Pra nuk ke frik prej meje? Burri: Skam pas kurr. Vajza: Ather m thuaj pse m the se ke frik prej shtrigzs time? Burri: Po ta them me mijra her, po TALLESHA. Vajza: (ngrihet) Duhet ta gjej at. Ti nuk tallesh kurr. Pr 18

m tepr pash se si reagoje ti teksa m flisje pr t. Burri: Pr far dreqin po flet se spo t kupoj. Vajza: Sakt, far dreqin po m thoje ti mua? Burri: Un t pyeta a m doje, vetm kaq Vajza: N djall me gjith ndienjat. N djall vafsh dhe ti. Duhet t gjej shtrigzn. (Fillon t krkoj prreth) Vajza: Shtrigz, shtrigz, ku je ti? Eja Burri: Nuk ka nevoj pr t, besom. Vajza: Sakt. Nuk ka nevoj sepse ti e ke frik at. Burri: Nuk sht kjo o zemr. Vajza: Ajo mund t prdor nj porcion magjik. Burri: Dhe? Vajza: Dhe sht e vetmja q mund t m thot dogj rreth teje, e pr m tepr se pse ti ke frik dhe ke br kundra meje. Burri: Aty mbaju ti. Vajza: E shikon? Ka dika q ti ma ke fshehur dhe fsheh prej kohsh dhe un nuk di se kujt tia v gishtin. Burri: O perndi. Asgj nuk po t fsheh, o njeri! Vajza: T gjith burrat e fshehin t vrtetn. Burri: Jo t gjith dhe jo e gjith e vrteta mund t thuhet. Vajza: Pse? Burri: Sepse un nuk dua t t lndoj. Vajza: Fshehja shkakton m shum dhimbje se sa e vrteta e hidhur, besom. Burri: Por skam se si t t them gjra q skan t bjn me 19

ne t dy. Vajza: Ather skan pse t m lndojn. Burri: Sakt! (Pauz) Vajza: Ather pse nuk mi thua? Burri: Sepse nuk kan rndsi as pr mua! O zemr Vajza: Por kan tek un aman. Burri: Pse je kaq kurioze xhanm? Vajza: Sepse jam nj grua! Burri: E vrtet! Vajza: Po su bra un kurioze, kush do bhet pastaj? Ti? Burri: Mir. Mir. Kam fjetur vetm njher me Anne. Vajza: far? Burri: Por nuk e dua at, t dua ty. Isha I dehur.. dhe.. smunda.. ta menaxhoja zinxhirin.. dhe Vajza: Kur ndodhi? Burri: Javn e kaluar. Vajza: far? Burri: Po. E shikon se far po t bn shtriga? Vajza: Pse nuk ma ke then? Burri: Sepse ska aspak rndsi. Vajza: Jo tek un ve. Tani e kuptoj gjithka. Burri: Shtrigza. Shttt. sht mu lart mbi kokn tnde. Vajza: Qepe dhe m dgjo po t them! Burri: Ajo po prdor nj ila magjik. Po ta hedh mbi kok. Iiiiii! 20

Vajza: Qepe t thash. Burri: Oh, ajo do q ti t dukesh e shmtuar para meje. Vajza: Ma hiq prej koke, t prgjrohem. (Burri vendos duart e tij mbi kokn e saj dhe prpiqet t shkul prej koks shtrigzn imagjinare) Burri: Smundem! Vajza: Si munde vall t ma bje kt? E me k? Me Anne? Hahahaha! Me at gomarmashkull? shaka... Burri: Jo un, shtrigza. Ajo ende sht duke prdorur at ila magjik. Vajza: Pse prpiqesh t m bsh t ndihem e mndur? Burri: Jo un pra, shtrigza. Shihe. Ajo po t gjuan. Vajza tronditet. Vajza: Agrrrrrrr! Largoju prej meje! Largoju prej meje tani. Burri: Ajo sht ende mbi kokn tnde. Un e shoh! Vajza: I poshtr! Si munde vall t m thoje se m doje? Si mundet t vazhdosh ende t luash me mua? Burri: Sa e trash je, pr Zotin. Nuk jam un po t them. Shtrigza ti fut kto ide n kok. Vajza: T dgjova me vesht e mi. Nuk ishte aspak shaka. Pse tallesh ende me mua? Burri: Nuk po tallem pra. NUK JAM UN, t thash. sht shtrigza. (Vajza fillon t rrotullohet) Burri: Pse vjen rrotull? 21

(Vajza nuk flet). Burri: M dgjon? (Vajza doesnt talk.) Burri: Oh t lutem, vetm m fol. Vajza nuk flet. Burri: Mos m ler vetm. Vajza nuk flet. Burri: Kam frik!Vajza nuk flet. Ajo vazhdon t rrotullohet dhe ngre drejt qiellit duart e saj. Burri: Po lutesh? Vajza nuk flet. Ajo ende rrotullohet me duart e saj t ngritura lart. Burri: Zot! Po m ndodh srisht. Po rikthehem n nj elektron t pavarur.. si ti. Shih. Po rrotullohem. Po rrotullohemi bashke. E pamundur h? Vajza nuk flet. Ajo ende rrotullohet. Burri rrotullohet gjithashtu. Burri: Kurioziteti yt ka pr t m vrar. Pse ma bre kt? Pse? T dy rrotullohen. Dritat fillojn t ulen. Perdet bien.

22

NN ShPreSA dhe FemiJT e SAJ


(Titulli sht i afrt me dramn e B. Breht Mother Courage and her children)

Personazhe: Nna nj grua rreth t 40-tave Driloni fmija i madh, 13 vje Eva fmija e dyt, 11 vjee Dshira fmija e tret, 9 vjee Eduart fmija i katert, 6 vje. Ngjarja zhvillohet n nj ish stall kuajsh. Tre krevate jan vendosur njri pas tjetrit n knde. Stalla sht relativisht e vogl. Ka nj llamp t vendosur n tavan. Nj televizor i djegur n nj cep t dhoms dhe nj tavolin n mes, shum e vogl. Dy fmijt (Driloni dhe Eduarti) rrin n kmb tek krevati m i gjr, prball me skenn. Dy vajzat e tjera (Eva dhe Dshira) rrin n dy krevatet e tjer, njera tek ana e majt e skens, tjetra tek ana e djatht e saj. Ata rrin si kukulla mbi krevate. Stalla ka nj dritare ku n vnd t xhamave ka qese plastmasi. N parvazin e dritares, n nj got bosh, sht mbjell nj lule. Skena sht e errt. Drita bie mbi nnn e shtrir n dysheme. Ajo po fle aty. Qetsia e gjumit t saj prishet nga nj zhurm e fuqishme q dgjohet nga jasht. Nna tmerrohet dhe zgohet.

Nn Shpresa: po ndodh? Dika u kris. (v veshin n tok). Nuk besoj se m kan br vesht. Krcitjen e toks e ndiejn dhe urithat. (Ulet n sken, prdhe. Rregullon flokt me dor.) 23

Jet qnjsh. (Pauz.) Urithi i toks un, grmoj me dhmbt e mia kurrizin e jets. Kruaj kockat. t bj. Krenaria m ka msuar t mos ta ul kokn dhe kur duhet t lyp. Fmijt e mi duan t han. Ata kan uri. do nat v n zjarr uj pr t zier. Do tu premtoj se do t bj nj sup me pul e patate. Uji do t zieje. Do i mbaj zgjuar duke u prrallisur me fjale t bukura se kecat do ta ziejn ujkun nj dit n nj kusi t madhe. Ata do ti zer gjumi dhe n ndrra do t han kockat e puls s premtuar. Eh! Ndonjher kur ohen npr gjum do tju them se supn e kan ngrn e se do t duhet t presin pr supn e nesrme. (Pauz. Ajo sheh nga qielli.) Nuk e di nse ti ekziston. Madje po marr guximin t ta them hapur se nse ti ekzsiton duhet t t vije turp pr ekzistencen tnde! (Pauz) Duket se vrima n uj di t ler shenjn e vet ve sa fundoset guri. Tani asgj m ska kuptim. (Drejton syt nga qielli) As ti! E kupton? As TI ske m kuptim. Fmijt e mi i gnjej do dit n emrin tnd. Ka Zot u them. Ka zot, por ka dhe heshtje, them nn z. (nnqesh me ironi) (Pauz) Duhet t vuajm, u them, q t na doj Zoti. Ata jan ketu. Ti nuk ke duar. Nuk t lejoj t bsh asgj kundra dshirs time. 24

E kupton? JO ME TA! Largohu! O hije q krkon t m prpish frymn e fundit. Un do t tretem nj dit, por emri im jo. E ty, do t t mbetet me pas? Hahahah! Emri im sht i shenjt. I fundit q mbetet n kuti, si gjithmon. (Pauz. Ajo vshtron duart. Sheh nga salla) U rrita jetime. Pa baba. M martuan 18 vje. Hanim barishte. Un i mblidhja me dor. N thonj dheu m pshpriste mbeturinn amfibe timen, at ka do mbetesha. ka isha e dinte dhe miu i arrave me t cilin dridhja ndonj cigare aty-ktu, kur m binte rasti ta takoja. Hahahah! Barku im rritej si topth i qelqt dhe kriste do 2 vjet. Mbi kurriz m klithte do nat nj rrip pantallonash. Un zbzaja. Heshtja dhe pranoja fatin tim derisa nj dit shprtheva si bomb. (Pauz e shkurter) Kur e mendoj tani se ku e gjeta forcn me dridhen leqet e kmbve. Un, femra e hekurt! - Ashtu m quajti im shoq. - Mbeturina e nj qeseje plehrash q ngre zrin pr drejtsi. Ndoshta kishte t drejt. Por ja q aty u dgjua zri, vetm pr lutjet e mia jo. (Drita ndricon dy djemt mbi krevat. Ata nuk lvizin. Driloni: Nn ma rregullo pak krahun. Duket se m ka ngecur e smund ta lvizNn Shpresa: Ta rregullon nna shpirt! (Ajo shkon tek Driloni dhe I frkon kmbn) Eduarti: Nn m sht mpir kmba. Ma frko pak. 25

Nn Shpresa: Ta frkon nn Shpresa ty (Ajo i frkon kmbn Eduartit. Fmijt rrin t ngrir. Nna vrtitet n shtpi. Drita bie mbi Evan.) Eva: Nn, nesr kam shkoll. M duhen dy fletore t reja. T vjetrat i kam mbaruar. Nn Shpresa: Ti blen nna zemr. Sot kur t shkoj n pun, m premtoni se nuk do t bni z. Duarti do tju ruaj. Komshiu. Do ta telefonoj her pas her nga lokali ku do t kndoj. Pas do knge do ta marr n telefon. Sapo t dal prej aty, do t jet ora q dyqani do t hapet dhe do t t ble fletoret. Mos u mrzit. Mir? Eva: Mir nn! (Fmija e tret ngrin. Nna vrtitet n shtpi. Drita bie mbi Dshirn) Dshira: Nn, un e mora deftesn e notave. I kisha t gjitha 10(dhjeta). Nn Shpresa: (Duke lotuar nn z) E mira e nns ti. (Fmija i katrt ngrin. Nna vrtitet n dhom duke rregulluar rrmujrat) Driloni: Duhet br dika. Eduarti: a mund t bjm ne? Ne jemi vetm fmij. Eva: Nna duket e lodhur. Ne duhet ta ndihmojm at. Dshira: Si? Driloni: Duhet br dika. Duhet br.. Eduarti: A shkojm t luajm? 26

Eva: Ti mendjen vetm pr t luajtur e ke! Dshira: Edhe un dua t luaj. Fundja ssht turp t luash. Eva: Dhe pastaj do rrish do merresh me gjith ata idiot. As dua ti duroj m! Talljet e tyre jan t papranushme! Kta fmij i ka braktisur babai, Babai i tyre sht nj pijanec, Ej una, shihni, po kalojn katr muskultjert, eja ti bjm me rradh t gjith, lri, lri t piqen dhe pak mollt se pastaj shijojn m shum do thot nj tjetr. Jam lodhur s dgjuari kto tallje. Jam lodhur s paturi frik Driloni: Tani nuk do t lodhesh m. Eva: E vrtet. Dshira: Nuk sht e vrtet. Un jam lodhur s qndruari kshtu. Driloni: Ky ishte fati yn. Eva: E vrtet. Eduarti: A bjm nj makin dheu? Eva: Ed, mjaft se st duroj dot m. Ti po m mend m keq. Dshira: Pse nuk shkojm t krkojm ndihm? Driloni: Ke luajtur mendsh? Kush do na ndihmoj ne? Dshira: Duhet t pyesim se ndoshta gjejm ndonj zgjidhje. Eva: Por ne... Driloni: Jemi kukulla! Kush na i v veshin ne? Dshira: Po ne flasim. A e mban mnd at dit kur ai xhaxhi donte ti bnte keq mamit? Eva: Babi doje t thoje? Dshira: Nuk e di, di se rrinte ktu gjith ditn dhe kur 27

nna vinte gjithmon do ta bnte t qante. Ajo, sa her do t na drejtohej, do t na filste but, sikur asgj sndodhte. Eduarti: Kush sht babi? Dshira: Ohu! Un e mbaj mnd gjithmon hijen e tij. M tmerronte. Pale kur m kpuste ndonj shpull. Eva: Heshtni! Po afrohet nna. (Fmijt heshtin. Nn Shpresa prgatit tavolinn.) Nn Shpresa: Drilon, ti je m i madhi, ti do t kujdesesh pr t gjith. Driloni: Mir mami! Nena: Mos harroni t fikni dritn kur t mbaroni s ngrni e s bri detyrat, t kursejm njik, mir? Driloni: Mir mami. Nena: Un po shkoj n pun. T gjitha i keni gati. Po patt ndonj nevoj lajmroni xhaxhi Duartin, mir? Driloni: Mir mami. Nn Shpresa: Bobo, ku e kam harruar at dreq t kuq buzsh? Ata sm qasin po t mos kem luk t mir. Burrokracira. t bsh. (Sheh prreth) Ah, e gjeta! Shpirtrat e mi, po iki, aman, bjuni t mir e t mbar. Nn Shpresa tek ju i ka gjith shpresat. Fmijt: Mir mami. Fmijt heshtin. Nna largohet nga skena. Driloni: Shttttt! T presim sa t largohet dhe t na i bej me dor. (Nna arrin nga dritarja. Hija e dors s saj shfaqet.) 28

Fmijt: Mirupafshim nn! (Pauz) Driloni: Si do ia themi t vrtetn? Eva: Asaj as i besohet se ka ka ndodhur sht e vrtet. Dshira: Un nuk dua ta dij. Eduarti: A do bjm makin dheu? Driloni: Po sikur t shkojm tek ai xhaxhi? Eva: E sigurt se do na ndihmoj? Dshira: Un e kam frik at. Driloni: Un dua t bhem si Iron Man. Eduarti: sht Iron Man? Driloni: Nj njeri i hekurt. Dshira: Kukull? Un vdes pr kukulla. Driloni: Edhe kukull mund t quhet, por ai ka nj veshje hermetike dhe i mbron fmijt nga do e keqe. Eva: Un mbaj mnd prralln e Spider Burri dhe at t Batman. Nuk e kam dgjuar ndonjher Iron Man. Driloni: E kam par tek televizori i xhaxhi Duartit kur po shkoja ti krkoja pak krip. Nna m drgoi. Nuk kishte m n shtpi. Duke pritur t merrja kripn xhaxhi Duarti m shpjegoi se ai njeri q po shihja i prhumbur n film ishte Iron Man, njeriu q bnte t mira. Eva: Ai sht film o Drilon. Driloni: E di, por kur je kukull do gj t duket ndryshe, m e besueshme. Dshira: Un mbaj mnd kur nna gjithmon thoshte se Zoti do na doj m shum kur t vuajm. 29

Driloni: Zoti sekziston! Eva: Ku e di ti. Ndoshta sht nj sprov. Dshira: Un kam ende shpres. Driloni: Sa do t dshiroja t ndodhte kshtu si thoni ju. Por ne tashm svlejm m pr gj. Eva: T jemi realist. Driloni: As me ndrra. Eva: T shpresojm ather se dika do ndodh. Driloni: Do ikin dritat dhe pak. Historia do prsritet. Kam frik! Dshira: Un nuk e dua errsirn. Eduarti: A do m tregoni nj prrall? Eva: Sikur t mundeshim t ishim shpirtra Driloni: Do mund t fluturonim n hapsir. Dshira: Do shtisja t gjitha yjet. Eduarti: Kur do ikin dritat? Eva: Do mund t behesha nj val deti. Driloni: Do doja t bhesha z. Dshira: Do doja t isha nj blet. Eduarti: Do doja t kisha shum lodra Eva: Ed, po t jesh shpirt smund t kesh lodra, ve t shndrrohesh n nj gj tjetr. Eduarti: sht shpirti? Eva: Ohu! Driloni: Shpirti sht ka mbetet nga trupi. Eduarti: Po un i shoh duart e mia. Driloni: Kjo do t thot se trupi ska ikur ende. 30

Eduarti: A do dhe shum? Driloni: Do dhe pak.. Eva: Hahahaha! Driloni I ben shenje Evs t hsht. Eva: Po sikur ta provojm? Un kam lexuar diku se shpirti mund dhe t rilind. Driloni: Un mbaj mend filmin Shpirti kur ai xhaxhi e puth at tetn dhe ikn n qiell. Eva: Shum e bukur pr t qn e vrtet. Driloni: Po sikur t jet e vrtet? Eva: Po nna? Driloni: Sakt. Skemi si e lem vetm. Eva: Noshta prandaj dhe nuk bhemi shpirtra sepse dika na mban ende n tok. Driloni: Ndoshta. do gj duket kaq ireale sa dhe ajo ka na rrethon dhe mund ta shohim. Eva: Ndonjher me dukesh si babagjysh. Dshira: A do bhesh babagjyshi i vitit t ri? Do m sjellsh mua lodra? Driloni: Ju t dy m mendt. Ne kemi halle m t mdha e ju ve lodra krkoni. Msoni n msime dhe kaq. Askush sju krkon m shum. Dshira: Po ne jemi kukulla Eva: Ne do i themi nns se gjithmon shkojm shum mir n msime. KAQ! Eduarti: Un skam shkuar ende n shkoll. sht shkolla? Kur do shkoj dhe un aty? Driloni: Harroje. Ne tani jemi kukulla. 31

Eduarti: Po kukullat nuk shkojn n shkoll? Driloni: Jo, nuk shkojn. Eduarti: Dua t pikturoj. Nna ime ka qejf kur pikturoj. Driloni: Provoje n mundsh! Eduarti: Se lviz dot dorn. Dshira: M sht mpir qafa. Dua t ma frkoj nna Driloni: sht n pun. Shttttttt! Dikush po vjen. (Fmijt heshtin) Driloni: Iku. Do jet xhaxhi Duarti. Ai gjithmon vjen dhe na kontrollon. Edhe at dit, ktu ishte por,.. Eva: Kshtu ishte e shkruarDriloni: Harroje shkrimin. Askush nuk shkruan vepra m. Madje as qiellore. Kuptoje! Eva ul kokn me dshprim. Driloni: Hajde, flini tani. Dhe pak dhe vjen nna. Ajo do jet e lodhur. Do t na shprndaj mngjesin dhe do t shkoj prap te puna tjetr. Eva: Nuk e kuptoj pse lodhet. Nuk e kuptoj pse nuk e kupton kt ka ne t gjith e kemi kuptuar Driloni: ti bsh?! Eva: A provojm vetm pr nj her t bhemi shpirtra? Pastaj kthehemi prap ktu, n vendin ton. Driloni: E pamundur. Si? Eva: Le t shprehim nga nj dshir. Dshira: Dua kukull. Eduarti: Dua nje makin 32

Eva: Ahhhh ju t dy Po m mendni! Driloni: Shprehe, provoje, ku i dihet? (Eva pshprit n dhmb. Nj shkreptim vjen nga lart. Fmijt trmben.) Eva: A st thash? Driloni: Ev, ishte shpreptim. Do bjer shi! Eva: Jo, ishte fuqia ime, shihe dhe njher. (Eva pshprit n dhmb. Nj shkreptim tjetr vjen nga lart. Fmijt trmben.) Eva: A st thash? Driloni: Jo o Ev jo, do bjer shi! Zhurma e shiut pikon mbi cati Eva: Bobo, tani do lagemiDshira: sa inat e kam t ftohtin. Driloni: na br. Ec e duro t ftohtin tani. Eduarti: Po ne jemi kukulla. Kshtu m keni thn. Eva: Agrrrrr! M hoqt trurin! Eduarti, Dshira, Driloni: Po ne jemi kukulla, Ev! (Fmijt heshtin. Hapa t tjera dgjohen nga jasht.) Driloni: Po ikin dritat. Erdhi ora. T ndezim qiririn. Eva, Dshira dhe Eduarti: Po ne jemi Kukulla, Drilon! Driloni: Nna po vjen. Ajo sht e lodhur. Shiheni se si i numrohen shpullat n fytyr. Eva: E paskan rrahur prap. 33

Driloni: Fletoret e tua i ka n dor, shihe! Eva: Po ikin dritat Drilon. Driloni: E shoh. Po fiken. Dritat fillojn t fiken dalngadal mbi kokat e fmijve. Nna hyn n dhom. Nna: I paska zn gjumi. E lumja un. T paktn ju kam juve. Apo mendoj se ju kam? Oh Zot! Nuk ohem dot nga ndrra. M ndihmo t gjej pak forc. (Ajo le n tavolin fletoret dhe nj shishe qumsht) Nna: Kt qumshtin ma dha xhaxhi Shptimi pr ju. (ajo sheh nga duart e mavjosura) Nna: Dhe nj shkop q t vija sa m shpejt tek ju. (Pauz) Lokali sot ishte plot. Kndova. Mendjen e kisha ktu. 8 her e kam telefonuar xhaxhi Duartin por vetm njher e dgjoi zilen e telefonit, ose bnte sikur se dgjonte. Njerzit ishin si milingona. donjri prej tyre me nj shkop magjik. Sot kam br disa para. Do paguajm qiran e ksaj shtpie. Dritat. Do u ble dhe anta t reja. Dhe nga nj lodr t bukur. Nesr do t shkoj n treg pas pun dhe do tju pyes me rradh se keni dshir t blini. Ahhhhhhhhhhhhhhhhh! (Pauz) Ishte dhe babi juaj. Ai me pa me prmim. Un e glltita shikimin e tij. Vazhdova t kndoja. Gjinkalla m shoqroi 34

gjith mbrmjen. Sikur t mundja tju shihja t buzqeshur. Ndonjeher me duket sikur ju kam uar n jet para kohe. (Sheh nga duart). Kam punuar si kafsh dhe prap (ajo sheh lart) Nna: Sikur t mos ishte e vrtet. M dhuro dhe nj dit me ta. Dhe nj Ose zgjidhe jetn time prfundimisht nga ky kafaz. U lodha (Ajo shtrihet n dysheme. E z gjumi. Nj shkreptim bie nga lart. Dritat n sken fiken).

35

mKATi i heShTJeS
(MONODRAM) Personazh: Nj vajz Nj e mndur gjendet mbi krevat me duar t lidhura m nj bluz t bardh, q zgjatohet pas shpine. N vnd t ors, nj sy kalluku. Ajo lkundet lehtas mbi krevat dhe kndon. Nina nana, nina o, q t flesh gjum o! Nina nana vajz o, q t shohsh ndrra plot! ndrraaaaa! Hahaahaah! Kapak q pshertijn vuajtjen e nj brthame apokaliptike, nj vrim e zez q ve thith dritn, hahahahahaha! Ajo sht nudo dhe kalron mbi valt q prplitin shpresat! Hahahahah! Ejjjj vajz, jam un, ktheje kokn. M shih n syt e mi. Jan pasqyra e prplitjeve t tua agonike. I ndjen? I sheh? I prek me duart e tua delikate t gjitha kto? Duart! (sheh nga kraht e lidhura) Duart e mia t rreshkura nga prekjet e transparencs! Kujt i duhet vall ajo? Ato jan t lidhura nyje pr t mos u hapur kurr m! Kurr m! (pauz) Un eca me dhimbjen e palosur n qerpik. Ishte nj dit e bukur. Dielli nuk kishte aguar ende por un ndihesha aq mir, 36

e mbshtjell si nj kula me brymn e mngjesit. Ai ishte aty. Oh shikimi i tij i mbl si i zgjonte dshirat e mia t trazuara. Un e vrava at shikim. E vrava heshtjen e tij t prgjakur me apoteoza mondane. Po po. Asgj smbeti m prej tij. Ai sy! E hoqa prej tij dhe e vara n mur. (Afrohet pas syrit t kallukut) M ndjen? M sheh? Ulu posht! M shih! Dua t t kalroj! Si nj amazon do t t zhvezh nga miti yt i prgjakur. Nga miti yt i krijimit E sheh si prgjrohem pr ty? Je hyu im! Lutjet e mia jan t tuat. Syt e mia jan t tuat. Buzt e mia plot afsh nuk I takojn askujt tjetr! Askujt! T premtoj! (Pauz) At dit ti do t takoje zonjushn X. Un u bra si e mendur. Kisha nj jet q e krkoja paqen me ty. Nj dyluftim n emr t hiit. T asgjs! Po! T kisha shpallur paqe koh m par. Nuk doja tia dija se me k do t dilje. Nuk doja t dija k dashuroje. Para jets dhe kulets e di se je i dobt. Arrije t shtije n dor gjithka q st takonte. Un! - (Pauz.) Un u bra shkaku q ti t mos shihje asnj dit t bardh. Isha armikja jote, t kujtohet? Xhepat e mija ishin gjithmon bosh. Nuk mundeshin t t nginjin. (Pauz) Natn e par t takimit ton ti ishe ende nj unak. Hahahah! Kur e kujtoj se si i prekje gishtat e mia t holla m vjen pr t vjell. Ti dridheshe! (Sheh nga syri) Dridheshe dhe prpliteshe dhe un gzoja me knaqsin tnde si t isha nj bebe q mkohet me qumsht jete. 37

(Pauz) Por sapo shkele mbi lulen time t jets, burimin q mkon prjetsisht egon tnde, m dhe shuplakat m t fuqishme q mund t ekzistojn. Dnime q kurr m par si kisha pas menduar. Nuk munda t luaja kurr nj rol si ti ke dashur gjithmon prej nj femre. Kam pas besuar tek sinqeriteti si t isha pjell e MAAT. E di. Jam budallaqeeeee! Pse kot m kan lidhur? H pra ma thuaj, kot?! (Pauz) Dgjo. A t kujtohet at dit tek kodrat e liqenit kur ti dhe mblsia jote e rradhs donit t vishnit afshin tuaj me muzgun e mbrmjes? A t kujtohet q nj skifter erdhi dhe i nxori syt asaj? E kam ende foton e atij syri n raftin e librave. E kam fshehur tek Bekimet e dits. Ishte syu m makabr q kisha par dhe m i bukur njkohsisht. E kam zhbiruar thell. Ai sy nuk t donte aspak por bri t mundur q ti ta doje marrzisht. (Pauz) Po at dit? At dit kur ti u diplomove? Zot si m glonte zemra pr ty. Dhe ti pa m puthur ende u takove me Y. E puthe. E prqafove m marrzin e nj t marri. Ajo rendte pas teje. I adhuronte aventurat e tua, kurse un rrija n hije. T kujtohet? N duar prkedhelja gjithmon trishtimin tim. Ti asnjher sma pate dhuruar at mblsi qoft dhe n takimin ton t par. M pas mora vesh se Y kishte prfunduar n autopsi. I kam br dhe nj foto atje dhe e kam ruajtur tek margaritari i rradhs. Ishte sy i mbl. Aty skisha dor un. T betohem! Ishte fati q donte t ta hiqte qafe shpirtin tnd binjak. 38

I shkreti ti. Ngele duke krkuar gjith kohs shpirtin tnd binjak. Por tani mos u lodh. T kam gjetur. T kam prfundimisht timin. Ti je i imi! (lutet) Syri im q m sheh nga lart u shenjtroft shpirti yt posht ardht mbretria jote e prjetshme me mendurin tnde t rradhs Hahahahahhaah! O zot sa qejf t kam kur merr pamje serioze. Si m shikon. Gjith nerva! A thua se jam nj kriminele zemrash? Apo st plqen q t konsideroj si hy? Po ty nuk t bhet shum von se si t shoh un. Ti do ve mitin tnd. MITIN. At smunda ta vras kurr! Kurr. Madje as ta zotroj! Iluminati yt vjen drejt meje dhe m prplit mua, nimfn m mjerane q mban kjo galaktik. Qndrimi yt i sert m ngazllen ndonjher. Ti je ky. Armiku dhe miku im. Ti m qarkon rreth zverkut tim shpatn tnde t urrejtes. Hesht! I poshtr! Mkatar q nginjesh duke shqyer unin e t tjereve dhe e vesh m pas me tndin mit. A e sheh? Sa her merr kt pamje, n kmb, m varen gjarprinj. Kokat e tyre me gjuhn e gjat krkojn t prpijn vetdijen time. E di! Ti kurr sdo t mundesh t ma heqsh at. Un jam robin. Ti, nj mit! Mit kafshues i ndrrave t mia! Gjakatar. Oh me ty, me ty do t hyja n gjak q ditn e par q t kam njohur. MOS! (Sheh nga syri) Mos m mbyt! St vjen keq sa her 39

m ke br t vdes n duart e tua? Je i lir. Gzoje lirin q vet e ke krijuar. Nj nocion pa kuptim, apo jo? Mir, un po i gzohem syrit. Un syrit i gzohem. Ta dish! Ta kam then q ditn e par q t kam par se kurr se vlersoj nj njeri me tepr se sa vlersoj syt e tij. Prej tyre arrij t shoh dhe se far karakteri u mbizotron n shpirt. Ti ishe aq i mbl. Aq i bukur. Aq i mir. Syt e mi u verbuan teksa donin t t bindnin t m ktheje n koh m pate mar! ndrrn. Qllimin e jets time Vrass!!! Po po, e di, je aty dhe m sheh do lvizje ktu, n kt mbshtjell imbecile. Por un nuk do t t tregoj asgj! Asgj nga ato q t kam fshehur n kaq koh. Ti kujtove se un, robina jote, nuk do t kisha m sy t shihja, nuk do t kisha m goj t t flisja. Ah ti, ti I kryqzuar dhe i mashtruar! Ja, ky je ti. Miti im i derdhjes s iluzioneve n nj epruvet shkatrruese. (Pauz) E mban mnd se si t erdha at dit dhe t lava kmbt me lott e mia? Ti qeshje. The: Grua, ohu dhe m kujto! Un t kujtova. Madje jo vetem aq por t ndiqja pas kudo q shkoje. Un isha e gjitha: e vrteta dhe e pamohueshmja fshehtsi e jote. OH! N barkun tim u mboll pafajsia n guaskn e mkatit! E kupton? At e vran! Ti ishe fajtor! TI! Oh nuk ka se si t t kujtohet kur mbi gjmbat e hordhiqeve t tua, un shkulja gjembat e dashuris pr ty. Armiku im i shtrenjt. Ti m coptoje trup e shpirt. Un luftoja me sa mundja jo t t hiqja qafe! Aspak. E doja dhimbjen tnde. M 40

miklonte. I doja dhe lott e mi q i mbillje me dhimbje. E sheh? T kam dashur. Dashuria sht dhimbja q t bn t shohsh botn me syt e nj t marri. (Sheh nga syri) T kujtohet kur m pren dammart? Ishe ti, sigurisht ishe ti, doje t hakmerreshe. M than se kisha vdekur. E pranova ashtu si pranon nj besimtar naforen e dits. Prisja t udhtoja mbi nj rreze t bardh dhe nj aureole t m vihej n kok. Por para meje dole ti, fytyra jote e akullt q thoje, kthehu! Nuk je pr kt pun ti. Asnjher si besove aftsit e mia. Isha gjithmon nj dshtim. Po, por nj dshtim i bukur aman, q gjithmon t intrigonte ta dgjoje deri n fund e m pas, i jepje nj shuplak t egr. Nuk kam m fuqi. Fola shum. Duart m jan mpir. Si mbaj dot m kshtu. Dua t t perkdhel. T t puth. T t dashuroj. Kam nevoj pr ty. Bjm paqe pr sot? Si thua? Mir! Kurr mos pranofsh! (lviz n dhom) Dua t jem e lir! E lir! E lir! T dal prej ktu! M ndihmo! Dua t shoh perndimin e diellit. (Afrohet nga dritarja) Pse nuk m ekzekutojn? Pastaj smbaj mnd pr far m kan mbyllur ktu! Un nuk bra asgj! Ti e di mir! Un vetm 41

brtita. Thrrita ndihmn e par q kurr nuk erdhi n koh. Por ti e kishe sajuar ashtu. Un u tregova do gj fije pr pe dhe ti prap nuk reagove t m miratoje. Ah ti, ti (Pauz) T dashuroj dhe t urrej! Un, idiotja jote, pranoj n syt e mureve me vesh q t dua pafund. (Pauz e shkurtr) Pastaj dhe nse t them se t urrej, ti e di, t dashuroj pafund. Jam nj sajes e pshtir pr qnien tnde aq sa dhe e dshirueshme. Fataliteti i prplasjes s kohrave! Ti m quaje mikja e zemrs, un isha armikja jote. Paqja jon kishte prfunduar n. m doli nga mendja kur... Ah po, me traktatin e fundit q u firmos para gjykatsit t paqes. Gjykats i thon, sepse paqja jote, predikohej do dit nga vet buzt e tua, n t cilat un, hyjnizohem dhe sot e ksaj dite. Shiko (tregon me gisht) gjethe dafine po shtrohen mbi tapetin e ndrrs ton. Jam un. M sheh? Ti je n ann tjetr t rrugs. Do dalsh t m pressh apo jo? Do t m heqsh mantelin nga supet dhe kur t takohesh me aromn e vajzris do t m dshirosh srisht. Un do t bhem perndesha jote! Hahahahahaha Uaaaaa! Shih shih! Nj demon! Kmbt e mia po ngrijn.. Gjethet e dafins po thahen. Rruga po pson arje. Vullkanet e mbushin dhe e ndajn m shum largsin ton. OHHHH! Si sgzoi njher njeriu i shkret. As me ndrrn (Pauz) 42

Po m mir kshtu. A nuk t kujtohet sa t lumtur ishim dy ditt e para t njohjes ton? Si na rrihte zemra t dyve. Ti mbaje shtrnguar dorn time. Un, dashurin tnde. Ti the dika npr dhmb dhe q ateher filloi shturrja jon. Un t pyeta far the? Ti m the, asgj! Nj cop akulli filloi t ngrinte do dit n ndienjat e tona. Un kuptova se ti sm doje. Ti kuptove se t urreja. E m pas? (Sheh nga syri) M pas m the se kishe nnshkruar traktatin e shenjt me atin tnd. Un do t bhesha gruaja jote, motra jote, nna jote, gjithka q e mban emrin femr! Ah djallzi! MITI yt q m mnd. Si mundshe ta bje t till dik q t urrente e t donte njkohsisht? Si mundej vall? (Pauz) Mir, mir. E di. Sot asgj smerr vlern q duhet. Fjalt thuhen kuturu. Pa nnkuptime. Lidhur me kt ti je I PAFAJSHM, ndrsa un ndrruesja e prjetshme. E mban mnd se si ti kridhja kaurelat me dor? Gjmbaet me mir. Oh, dua t fle tani! M ler t qet (lkundet dhe kndon) Nina nana vajzn o, q ta marr gjumi o Nina nana vajz fli, q ky sy t tdoj ve ty AGRRRRRRRRRR! I poshtr! Ti vendos n gojn time fjalt q nuk duhet ti them. Boll. Mjaft. Mjaft thash!!! (Pauz) 43

Mir, mir. T dashuroj Po pra, t dashuroj.. Mos u bej i marr tani. Por nuk m del inati kur t kam par me Z. Si e doje at mua kurr sme ke dashur. Foton e syve t saj e gjen tek rafti Mbijetes. Ti u ngjalle. Dhe sht e uditshme se ti ngjallesh aq shum kur dikush ta mkon egon tnde. Ti, q kurr nuk ekziston n ditn time, sa her behet fjal pr X, Y, Z ngjallesh dhe behesh misioni i mendimit tim. Po tani? Me k X, Y, Z je? AGRRRRR Ate dit, t betohem, vetm kisha fjetur. Nuk kisha menduar pr ty. Natn erdhn polict dhe m rrmbyen. Ata me beret e kam fjaln. Un sbra asgj. Nuk ofshava. Nuk pata as koh ti pyesja se pse. M pas m bne mijra pyetje. Morn gjurmt e gishtrinjve t mi. Prgjigjet e mia nuk u shkonin pr shtat. Ishin mirinformuar than. (Pauz) Sado t kam urryer pr veset e tua, kurr skam br gj ndaj teje. Ndaj teje, KURR. Ata u shkrin s qeshuri se pr ty bhesha do kafsh. Metamorfizohesha n do lloj qnie, vetm e vetm pr t mos lejuar t kishe tjetr, ve meje. Dashuri debileje thuaj m mir. E pranoj. T kam dashur. Ndoshta dhe t urrej. Por sa shoh syrin tnd ktu, t varur, direkt m vjen dshira t t puth, t t prqafoj, t bej dashuri me ty. I POSHTR. N shtrat do thrrassh gjithmon X, Y, Z. Do ofshash pr to. AGRRR..M ler t fle tani! M ler t thash! (Shtrihet. Mbyll qepallat.) Dhe kur ndrra t vij n syt e tu, ather m mallko. 44

Dhe kur engjejt t t vijn pran, ather dije se je djall! AGRRRR! Si sm le njher t fle rehat? Pastaj thon se jam mendur! (Pauz. ohet nga krevati.) Do t m mbash mri ende? Un di t fal shpejt! Nuk harroj, por fal, thash! (Bie prap pr t fjetur) Dhe kur mes flaksh t shohsh si digjesh, do te jesh nj POMPEI I rilindur AGRRRRRRR Dhe sa koh do t m mbash kshtu? Ne kt lloj burgu? Ke vendosur t m izolosh gjith jetn tnde? I pashpirt! Mbi duart e mia nj trndafil m prgjak sa her t thurr ndrra, ai mi kthen n varr burgosur m mbajn, pa asnj shkak, un vrasjen e tij, se kryeva aspak.. Ti e di, ti e di, ti e diiiiiii! Ti vdes t m akuzosh pr nj kriminele o mbreti im Makbeth. Nuk isha un q u mora me ty, as me hijen tnde! Shpirti tu prehte n paqe por un, un kurrsesi se lava kamn time me gjakun tnd! KURR!!! Si? (ohet dhe sheh nga syri) Ti m prndjek mua si kriminelen m t pashpirt t njerzimit? Un mund t jem nj OFELI?! A e di? Un nuk kam qn e prdal. Pavarsisht se si ti namin ma ke nxjerr. Dashuria pr ty m marrosi, m more 45

gjithka, por kurrsesi nuk kam qn dhe sjam kriminele. Si si? Un jam nj Helen q i v flakn Trojs? Un? Trojn e dogje TIIII! M ler tani. Loja jote me personazhe nuk m shkon pr shtat. Dua t fle. T fle pra!!! Se sheh sa jam dobsuar? Q kur humba gjithkan time u ktheva n asgjn e gjithkas. U bra pre e saj, e kupton? (ohet) UN NUK E DOGJA TROJN! T betohem, ajo ishte e djegur kur kmba ime arriti atje. Ajo u prvlua nga nj hu. Nj kal q shihte me mri fustanin e nats. Shihe. Rruga sht e rrashuar. Pemet jan br hi. Shtpi ska m, ve grmadha.hahahahahahahhaha E sheh? Nuk t gnjej. Un nuk gnjej kurr! Kt kam pritur dhe prej teje. Por ti, vetm t m mashtrosh di, duke m veshur epitete q mua m ojn gjakun pesh. Ti masturbon m pas me ngrdheshjen time dhe un nuk e mbaj dot m ritmin e arsyes. Ti m mend! Ti m mndddd! O perndia im, ti m mnd?!!!!!!! (ohet n kmb.) Dua t vdesssss! E kuptove? Dua t vdes dhe kaq. Shiko! Pika e ujit q bie nga atia. Sigurisht ka koh q rrjedh kshtu. Askush skujdeset pr mua, idioten tnde. Bje det! Bje det thash. N mos mundsh nj oqean. T hidhem e t mbytem aty. T jetoj dhe t ushqej peshqit e Sednas. Hahahahaaha. T paktn do t vlej pr ushqim. Ndrsa pr ty, oh ty kurr nuk mundet t t nginj as me ndienja, as me trupin tim t misht, as 46

me shpirtin tim t qelibart.. Si si? I poshtr! Trupi im sht i pastr! Shihe. Dalloi damart. Vijat e jets sa t drejta jan. Thon se kush i ka ashtu damart kurr sdevijon n jet. A e sheh? Ti i kishe gjithmon t fryra vijat e jets dhe shum t ngatrruara. Un ti kam par ato. E mban mnd si t thosha gjithmon? IDIOT! IDIOT PARANORMAL. Hahahahahahh. Hajde ktu o kafk e kristalt. Leshoi timbert e tu dhe me liro. T ndiej. (lkundet n ajr) T ndiej si m prek, si futesh n brendsin time t shkulsh shpirtin tim t keq. At t egrsuarin them Beju i mir. Dhe pak, dhe pak. Mos m fut duart idiot! Si smund t rrish nj dit pa m tunduar me ato duar t felliqura qe ke? (Vrtitet npr dhom). Sikur un t kisha duart e mia t lira tani, nuk do rrija si mumje e fashuar n sarkofag. AGRRRR (Fillon t lviz n mnyr t orientuar n dhom. Ndalet tek syri.) Sy! Zbrit. (sheh rreth e rrotull). Nuk sht askush ktu. Mos ki frik. M zgidh fashat. Hajde tani. Mos u bej i keq (duart e saj lirohen) N dy kodrat e errta do t bjer zjarr i madh. Shihe! Duhet t bjer alarmi. Bj q t bjer alarmi. T lutem! Ata do digjen t gjall. Jo lri! Le t digjen. Ahahahahaahah! Ti je djalli q vetm mbretrin tnde do! Pasuroje me shpirtra t pafajshm. Bji mkatar! Haji t gjith me nj frym. M dgjon? 47

Eja ktu. Shtrihu me mua. Un jam najada jote, t kujtohet? Kshtu m quaje. Jam e brisht si gjethe dafine. E egr si gonxhe trndafili. E njom, si vesa e mngjesit. M perkdhel. Dua t m bsh t ndiej qiellin e tet. Te shtatin e kam ndier kur m pallove pr her t fundit. T kujtohet? Mbrekullia jote lindi dhe vdiq n nj ast t vetm. Ti sdi asgj. Ti se di se do dit sht hii yt q m mban gjall. Ti, inekzistenca ime, ajo q un dua dhe ndrroj. Hajde tani m zhvish. (Ajo heq kmishn.) Nuk do t m puthsh? IDIOT!(fillon t mbrtheje kmishn. Ndalet. Krcen nga shtrati.) Shtttttttttt! Dgjo! Zhurm hapash po vijn n drejtimin ton! Po na prgjojn Sy! Eja me mua. Duhet t fshihemi. Ata do t na kapin dhe do t na quajn bashkepuntor. Duhet t fshijm gjurmt. Ja ku sht pema. Pema jote. Do t t var aty mes gjethesh. Un do t fshihem pas trungut. Mir? Ata do t vijn tani. Ja u hap dera. Shttttttttt. Dreq. M zbuluan. Te thash mos pipti. Ti smund t rrish pa derdhur lot. Quravec! Lott bjn plluq plluq mbi tok IDIOT.Erdhi. Ai me mask. Shihe si do t m trheq tani zvarr npr dhom. (ajo shtrihet n dysheme dhe hiqet zvarr.) Dua ti largohem. M ndihmo! Sy! O Hy! Gjithmon t dua n kto momente. Sy! ohu dhe bjeri me thik pas shpine. Ke dritn e jets, harrove? (nga jasht vjen nj shkreptim) T thash?! I miri im. E sheh? Kur do t bhesh bashkpuntor je m i miri. Vese ke nj t keqe. Ti gjithmon m spiunon. Me ty, nuk fshihem dot askund, kudo q t shkoj. SYYY! 48

Mos brtit. Shttttttttt! X po vjen drejt nesh. E sheh? Sy! Pusho t thash! Ajo ka nj sy t hequr. Do t m buzqesh me at gojn e saj t shqyer. Iiiiiiiiii. Nuk gjen dot paqe me mua, e sheh? Ajo po m prshendet. Zre se m pyet pr ty tani. Ja e pe, m pyeti. Cti them? Me X, shkrepeti sa t duash, ajo vetm zhurmn ndjen. Hahahahah! Shife, shife. Mos. Ajo po vjen drejt meje. Do t m mbys. Vrijeeeeee! (Pauz. Ajo v duart n fyt dhe fillon t kollitet) Shtriga. Pr pak desh m mori frymn. Po tani? ta bj kufomn e saj? Ajo do t zr krimba. Do mbaj nj er t qelbur. Do t na kuterboj dhe do te na i ndrsej ushtrit krimbore. ohu! Bj dika. Mos e lr ktu. Ata do t turren drejt meje pastaj. Nj turm e madhe q do t t zr syt dhe ty. Sepse ti je syri im. Hahahahhaha! Si dridhesh! Akoma prplitesh nga zonjusha X? Akoma drithrohesh pr t? Mir, mir! Ti e di q m plqen t luaj me ty. Mos qaj. Lott m trazojn gjithmon. Le q ti qan pr t dy bashk(pouse) Eja tani ktu. Boll bre naze si nuse e re. Ti m ndez t gjithn. Boll idiot! Boll qave. Zhduku pra. Mos t t shof m me sy. (Ulet n tok e mrzitur). Ik t thashe. Mos m prek! Shikooo! Hera sht nisur drejt nesh. E ndien se si na turret 49

me t gjith shpejtsin e saj! far bryme e akullt! Sa ftoht! Ajo po m fut n botn e nndheshme. Ktu ka ve klithje. Shihe si varen ato krimba n gojen e Y tnd. Sa e bukur duket, idioti im i shtrenjt. E sheh? Hahahahaha! Kshtu do t prfundojn t gjitha dashurit e tua t flliqura. N ETERNITETIN e krimbave! Hahahahahaha! (Pauz) I thuaj Hers se nuk m krcet hi pr t. Le t m lej dhe pak koh t zbavitem n teatrin e Eternitetit tnd special. Shife shife shifeeeeeeee X. Si prplitet e ngrir nga ftohtsia dhe pa duart e tua rrotull belit t saj. Shiko si t shikon idioti im i mbl! Me dshprimin e veshur n syrin e saj t pahequr, se t hequrin e di ti ku e kemi arkivuar. Hahahahha. (Pauz) T t puth pak. M shtrngo pr beli dhe m puth. Iiiiiiiiii ka frik t m puth. Po mos ki frik ti. Ajo svjen dot. Jam un ktu! Djalli yt mbrojts. M fal, ngjlli doja t thoja. Gjra q ndodhin gjithsesi. Csht kjo dor q m prek nga pas. Mos m thuaj se po luan me mua tani! (kthen kokn) Iiiiiiiiiii! Qenka Y-ni yt i shpifur. Shife! Si ia paskan br barkun si centrifuge lavatrieje. Mos o Zot. Smund ta shoh dot si i varen zorrt. Shife! Tani ajo do t vij dhe do t t mbyt ty me ato zorr. Si? Do m mbys mua? Jo jo! pun ka me mua ajo! Se vrava un! Un vetm foto di t bj! Jam fotografiste (fotografe) e prkryer! Ajo nuk vjen dot, kot e ke. Se sheh se si e mbajn t lidhur rrnjt e pems q gjelbron mbi trupin e saj, lart? N tok ishte ushqim i gjetheve, ktu ushqim i rrnjve. Hahahaha! I rndonte dheut 50

me pak fjal! (Pauz) Ma shpife me kt t qar si nj fmij i sapodal nga ai bark! ( I prqesh qarjen). ! Mjaft tani. Ngele duke u ankuar! Hajde bjm dashuri dhe njeher si pr her t fundit. N syt e atyre q sshohin le t bhemi shembulli i eternitetit t pamohueshmris! Un jam e jotja deri n perjetsi! Si Hera ndaj tim zoti. E kuptove? Agrrrrrrrrrrrrr ma hngre shpirtin me kt pasiguri q ke. Ato kan vdekur! Nuk ohen m prej nga kan vajtur! Un dhe ti jemi frym t shenjta t lidhura n prjetsi. Si? Ti je vetm nj sy?! Pun e madhe fort. Dhe i till t jesh. Ke simbolin tnd, gjithsesi. Mua me duhet t respektoj si ke qn dhe je. Un nuk dua t t ndryshoj ty. Mjafton t m duash mua. Ska rendsi mosha, fiziku, forma q ke. Mjafton qe un t ndihem mir dhe ngroht n ftohtsin tnde si sy! AGRRRR! Gjej dhe un me k flas! (Pauz e shkurtr) Mos brtit! Mos brtit dhe mos shkrepti ktu, idiot! Apo do q ajo q po prt lart t ma bj trupin statuj pr sarkofag? Shtttttttttt (Shkon n ann tjetr t dhoms) Shiko, nj kull! Eja pas meje. Aty lart ka drit! Eja! (Dgjohen klithje t lehta dhe pshertima nga muret) O Zot! T gjitha kto kufomat e syve t tu jan? Syt e tu blu! Vrastar! Deti im i prhumbjes dhe i dlirsis. far po thoja? Ah po! Ore zuzar! 51

Po ti t gjitha kto i ke mkuar teksa un t prisja? Prandaj svije natn, kur un t dshiroja aq shum?! M duhet ta shoh m ndryshe dhomn tnde t eternitetit dashuror. Dale ti numroj pak. Si, si? m duhen? Kot, sa pr kureshtje. Ather, 10 tek muri prball, 15 tek ana e majt e syrit t majt, 20 tek ana e djatht e syrit t djatht, 5 ende n dysheme, si duket sapo kan ardhur dhe po bjn adetet. Hmmm. Jo keq pr nj dhom kaq t vogl. Ec pas meje, le t ngjitemi m lart. Po keto t shkallve ti i ke patur apo i ka ndonj sy tjetr? Ptuuuu race e keqe. Po tani i bie q idiotja n kt mes t jem un?! Ah ti,ti! Ti do plumbin n bebz t syrit thuaj, por skam si t t vras!!! Me nj thik?! Ua paske marr mir dorn vrasjeve! Kriminel i lindur paske qn. Ah! Me fal! Ti vetem sheh vrasjet???!!! E kush i vret? Ma thuajHeshtje! Normal, skam si t pres t flassh pr krimet e tua! Lre fare. Prtoj ti numroj dhe kto t shkalls. Edhe ato t tavanit. Pa shiko! Nj drit. Aty duhet t dalim. Eja. (bn sikur ngjit shkall) Mu morr fryma! Skam m fuqi! T betohem. M mbaj n krah si nj dashnor i prvluar! Si si? Mezi mban veten tnde? Egoist! Narcist! Ti merriton shpulln syve! Si si? Mos guxoj t ngre zrin? Ore idiot! E kupton se jam br gati t t hidhem n fyt me gjith kto prova q po I shoh me syt e tua dhe t miat bashk! Po thuaj shyqyr q st mbaj dot mri se t ishte ndryshe e shihje pastaj. Ja e humba fare tani. Nuk di nga t shkoj. Drita ishte ktej. Nga humbi. Drita! E pe? Pse sflet? Ti ishe ktu me mua dhe tani nuk e mban mnd ? Pse e fsheh dritn SY? Pse nuk m le ta shoh? Po bhet errsir e madhe. M mbaj pas vetes. Kam filluar t ftohem. E ndien dhe ti? Po, dhe ti ke filluar t ngrish. Hajde sy! T krkojm dritn. Nga iku? M thuaj nga t marr, 52

majtas apo djathtas (kmbt e saj nuk lvizin) Duhet t ket nj lum dreqi ta haj. Styxi pra. Si, nuk t kujton gj ky emr? Pse tallesh me mua?! A thua se un nuk e di se ti i di t gjitha? A thua se un nuk e di se ti nuk do q t tregosh ASGJ! Nga far ke frik? Apo nga e vrteta q ruan ktu brenda prej kohsh? Hmmm. Gjithmon t them se duhet ta shoh n nj tjetr kndveshtrim errsirn q m ke ofruar. Se duhet ta gjej vet t vrtetn. Ajo duhet t jet e ngurosur ktu. M jep nj lopat! Si? Nuk mund t m ofrosh as edhe nj lopat?! AGRRRRR si sje pr nj gj t vlefshme dreqi e mori! Nuk ma rrfen as ku sht lumi. Nuk m jep as puthje. Ka gj m t keqe se kaq? Ska! Dhe prape pa ty sbj dot! Mir, mire! (ulet ne dysheme dhe fillon t grrmoj dyshemen me dor) E sheh?! Po grmoj me thonj. Kjo do t thot se jam br nje arkeologe. Tek ne titujt vetvendosen. Por n dallim prej t tjerve po ta l ty t m dekorosh. Mir mire, se bj shaka. Mos u mrzit. Jaaaa e gjeta. E sheh? Kush grmon gjen?. Un e gjeta at, e gjeta! (e mbshtjell n dor) Ti fshihe sa t duash, por harron se hija e saj, copzat e saj, t vrtetat si u them un ndryshe, mbillen n do truall. do truall ka nj mit krijimi, ai q un dua t nxjerr nga ty sepse ti m mnd, m heq trurin, m kalb me lashtsin tnde! Kuptove? (ohet) Ku iku. E kisha n dor. Ishte thesari m i madh q kam gjetur n jetn time. Nj hi. E di. Ti je nj hi syri im. Je nj hi q mbledh n veten tnde mitin e asgjs dhe t gjithkas, m shpalos n syrin tnd t rizgjimit dhe m torturon! Dhe un prap ty t dashuroj, por kurre st bej dot q dhe ti te me duash mua! Pse? Pse? Pse??? 53

Gjarpri! E sheh? Iiiiiiiiiiiiiiiiii ai po kafshon vetveten. Gjarpr mos! Rri ktu me mua dhe me kt sy matuf. Uaaaaaaaaa shife! Ai ka formn tnde tani, formn e pafajsis! JOooo! Mos e merr syrin tim. Gjarpr! Joooo! (bie posht pa ndienja) (Pauz) Ku jam? Sy?! (Sheh nga muri. ) Oh syri im i dashur! Paskam qn n ndrr. Mendova se re n nj grop thithse dhe t humba prgjithmon. Zot, sa t dua. T t puth pak? Vetm pak. T lutem. Eja, pran meje. Pooo! O DIO MIO! Po m me xhentiles. Si makineri m dukesh ndonjher! Sa mbl kur trazon kurmin tim me bulzat e tua t gishtave. I adhuroj ledhatimet e tua! Mos m pyet kot se pse! Fundja, femr jam, pse mos m plqejn? Ti di t bsh dashuri si n koht nazike! Pash zotin! Mos mu afro m! Ma shpife! (Pauz) U mrzite? Sy?! Pse po qan? Sy? Cpo ndodh me ty? Sy? Mu pergjigj! (Pauz) Po pse nuk flet? Un t dua! Sy! Ti sikur ke br armpushim 54

me gjuhn time! Ke koh q nuk flet. Nuk han. Nuk m thua m asgj. Rri gjithmon i mrzitur, shpesh her sikur krkon t rrebelohesh, t hidhesh me thonj nga t gjith dhe ti mbytsh, madje dhe mua. (Pauz) Asgj nuk sht si duhet, e di, por ma thuaj dreqin ku t kapem pr t krkuar at q ti krkon t gjej? Ka raste bhesh i mir. Un bj gjithka mundem t t marr me t mir por m kot. Ti m urren! M ke urryer gjithmon! Gjithmon, gjithmon, sepse kam qn m e mira! Pa m thuaj pak pse rri me mua? Pse nuk del nga un dhe jeta ime? A nuk e sheh se sa sy t tjer ke mbledhur pas vetes? A nuk e sheh se sa shum t deformojn? Ndoshta jam gabim, por elsi sht KTU! Duhet ta gjej. Un e kisha pak m par. N ndrr, sigurisht. Kur hap syt, gjithka gjej, zhduket! AGRRRRRRRRR Ah sikur nj dit t mundem ta gjej at thesar, do tua tregoj dhe ktyre idiotve ktu, vetm ather kan pr t m besuar se un si kam gnjyer, se sjam nj e mndur, se kam t drejtn t shoh m thell. Thn drejt, ndoshta jam pak e mendur, por me sakt do shkonte e marrosur pas teje o syri im i mir. Kurr sm kuptuan. KURR! (Nxjerr nga gjoksi nj letr) T gjitha mund t mi rrmbejn vetm kt jo! Kt kurr skan pr t ma rrmbyer! sht ertifikata ime! T gjitha mi kan br cop e ik, ose t paktn un smund ti gjej m. Kurse kt jo! Hahahahaahaha! Kt smund t ma ndrrojn kurr dhe pse aty, shttttttt afroju, sduhet ta dgjojn kt, 55

(me z t ult) aty mund t shkruajn do gj. Nj dit do t vdes, pun e madhe, trupi im do t muroset dhe do t vij dita q dhe kjo letr do t dale. Ti do t rrfesh t vrtetn apo jo syri im? E pra! Sa e qet ndihem kur ti je prane meje. M duket sikur je engjlli im mbrojts. M mban plot shpres iluzioni se ti do t dish t thuash nj dit t vrtetn. Mos sht kjo arsyeja q un jam ktu sy? Ua ke treguar sekretet e mia ti? Ata m din pr t mendur, m kan denoncuar si nj vrasse t shmtuar, por t betohem, un vetm fotot e tyre kam, fotot e atyre q t vardiseshin ty pa pushim, sigurisht, e q smund ta mohoj se i urreja pr vdekje, por nuk ua kam uruar kurr fundin. Asnjrs! T betohem pr gjn m t shtrenjt q kam, pr syrin tim! Pr ty! Shtttttt! Po dgjohen hapa! Mos fol. Mos shkrepti! Ktu po vjen dikush. E ndiej. Ndiej hapat e tij t mendura. Oh zot far po ndodh? sht kjo kuisje n rrug? Kush ka vdekur? Kush? Sy? M thuaj! Un nuk vrava njeri! T betohem! Kt rradh kam qn me ty. N ndrr. Nuk di ndodhi por un skam br asgj!!! Shttttt! Mbaje frymn, e ne mos e mbajt, bj sikur t paktn. Kush rreh kaq shum ti apo zemra ime? Dreq! Sa u tremba. Qenka nj mace me kmb t thyer. Pis pis pis. U tremb! Kaq shtrig u dukem t gjithve un sa dhe kur dua ti ndihmoj do t m kthejn shpinn? Pik e zez! (Shtrihet n dysheme) Zemra ime je ti! Shpirti im je ti! Fryma ime je ti! T dshiroj kur vjen kshtu pas meje! Dashuria ssht mkat shpirti im! E di, mos qaj, t gjith gabojm. Un nuk mrzitem me ty. Un 56

di t t fal. T kam falur! Kshtu t fal do nat dhe n mngjes riprsritet srisht e djeshmja. Mos ndoshta kam humbur ritmin e kohs? M thuaj ku jemi? Ne shekull? Mua t gjitha ditt m duken t njejta. Asnj nuk sht ndryshe nga t tjerat. Te gjitha njlloj. Vetm se ndonjher, mezi marr frym. Ndonjher mezi qndroj n kmb. Ndonjher m rrahin, por sht e njjta dit. Jam e bindur. Kur e shkuln filizin tim, t padal ende prej meje, ashtu si po e rrisja me dashurin e nj nn, ti e di, kam vuajtur mjaft. Nuk e harroja dot. Nuk mund tia harroja dot buzqeshjen q do t kishte, qarjen q do t m zgjonte, knaqsin q do me dhuronte. Po syt e tij? A jan vall tek ty? Mir, mire! M fal, do prpiqem ta harroj, kshtu m thon dhe doctort! Nuk duhet t kujtoj asnj gj t trisht! Sy! Nuk m mbajn m kmbt. Jam e lodhur. Shpirti im u prehte n paqe nj dit me far heqn ktu. Por, e di? Ndonjher mendoj se ska kuptim as paqja. Njeriu duhet t jetoj si un q ta dij vlern e fjalve q i prdor aq solemnisht n takimet serioze. Serioze them un se ato jan pr t qar hallin. Hahahahha! (Pauz) Po m kput gjumi. Mos m ler t ndrroj. ndrrat jan t frikshme. Shtttttttttt! Srisht dgjoj hapa. Ato po shtohen syri im. Ato po vijn drejt nesh. (ohet n kmb) M lidh. M lidh. Nuk i dihet! Mund t jen ata! Ata smund ta durojn lirin time, ti e di. (Duart e saj lidhen) Sy! Mos ik! Rri me mua! Ja, ndieva dern t hapet. Sy. Nuk jan ata. Jan hijet! Zot, mos i ler t m 57

prekin. T prgjrohem. I urrej! (Pauz) Duhet t mos mendoj m pr gjra t tilla. Ndoshta un u klith vet klithjeve (ulet tek krevati dhe fillon t prkundet) Nina nana nina o, q ta zr gjumi o! Nina nana vajz fli, q t rritesh shpejt moj bij! Hahahhahah! T rritem?! Pse jo t vdes? T vdes e t shpetoj njher e mir nga kjo jet e shpifur dhe e pshtir? Ah! Harrova. Syri im do q t shoh do gj. Te mirn dhe t keqen! Apo jo, sy? (duke par syrin n mur) Kur do t agoj? sht kaq errsir ktu. Nuk dua t kem mysafire ve hijet. Kur do t vij agimi, syri im? Mos bj gaf t lshosh shkreptima q t marr vesh se ka ardhur! Jo! Lre t vij vet. Ngadal, ngadal Do t vij vet me kmbet e tij t vogla infatile..hahahahahah Sy! T betohem! Sikur t mos ishe ktu me mua do t kisha vdekur me koh. Ti n njfar mnyre m ruan. (Pauz) Oh bjn ata? Pse nuk vijn?! Ishin ktu. Un ua dgjova hapat. M sht br si gangrene ardhja e tyre n t njjtn or, n t njjtn dit. Kritikat e pamasa pr ecurin e shndetit tim, a thua se un jam shkaktarja q e mbyll veten ktu apo ata q m solln? Thuama sy. A jam un fajtorja? Dikush po vjen. Jan hapa femre. Smund ta shoh dot kush 58

sht. sht kaq errsir ktu. Kush je? Pergjigju! Askush sdi te flase ne gjuhen time? Un ju ndjej kur vini drejt meje, madje dhe kur m prekni, dhe kur m grryeni. (Pauz) Doktori sht idiot total. Ka syze t trasha sa ndonjher duket sikur ka dy lupa fmijsh, relativisht t mdha, e t lidhura me ankerplast. Hahaha. Kur afrohet me at hundn e tij t shtrembt dhe kur m lshon frymn n goj gjat visits mi sjell zorrt lart. Por e do. Ai thot se jam un ajo q e shkaktoj kt gjndje, se po t dua un mund ta frenoj veten nga t gervishturat q gjen n trup, nga arjet e lkurs q ndonjher i duhet t rrij mbi 2 or t m mjekoj, e ndonjher bn sikur m mjekon si pr t plotesuar orarin e puns. Mos i trego kujt pr ndrrn, sy! Askush sduhet ta dij se bjm ne t dy, mir? Ti do t m jesh gjithmon besnik dhe do t m ruash deri n fund, apo jo? POO e di! E di. (Pauz.) Mos m kap pr fyti, Sy! Ti sapo m premtove se do t ishe besnik dhe do t m mbroje nga do e keqe. Smarr dot frym. Lshom idiot. I kam duart e lidhura harrove? Sy! Jo, sqenke ti, qenkan nje tuf duarsh q krkojn t m mbytin. Mezi I shoh! Mos jan HIJE?! O zot sa shum paska. Ato po shtohen gjithmon e m tepr. Sy! M ndihmo! Tregoju nj perrall, Syyyyyy! Mos m braktis tani. Ohhhhhhhhh trupi im! Ato po 59

m grryejn me thonj. Un jam e lidhur sy! Me ndihmo! Mos i lr t m bjn keq. Syyyyyy! Kush dreqin jan kto duar?! Hiqmuniiiiiiiiiiii! Mos m prekni lekurn. MOSSSS! Un skam br asgj t keqe. Si? X, Y, Z? Nuk ka mundsi. Ska mundsi. Sy? Ti i ke kundrvn? Ato duan t m shkulin syrin tim! Syyyyy! Duan t ta ngjitin n bebzn tnde, s bashku me miliona e miliona t tjer! Ohhhhhhhh mos i ler t lutemmm! Mi zhduk! Syyyyyyyyy! (bie n krevat pa ndienja) FUND

60

requiem Pr NJ Ndrr
Personazhe: MIKELI Emigrant n Itali q kthehet pr t jetuar n Shqipri. ELIRA E dashuruar me Mikelin. NAJADA - Kliente e rregullt e lokalit Blue Star PETRITI Pronari i lokalit Kamarieri Nj i moshuar q shet lule Nj fmij q shet paketa Nj balerin.- simbolizon Shqiprin. Ajo futet n sken sa her q flitet pr t.

Akti I
Nntor 2008. Bar kafe Blue Star. (Mikeli duke ecur, pr nj moment, ndalet! Nj zile telefoni bie! Fut dorn n xhep. Krkon Dora humbet n xhep! Ndrron dorn dhe sheh nga xhepi tjetr E rrotullon brenda tij dhe nxjerr nj aparat! E sheh... Shtanget pak! Mendohet ta hap apo jo?! Tring-tring Zilja vazhdon t bjer. Vendos ta hap!) 61

MIKELI: Aloo (Nj prgjigje me prmim) Po, un jam! (Buzqesh..) kemi? Si je? (Rrotullon syt i lodhur. Sheh lart. Largon pak telefonin nga veshi. Dgjon blla blla blla n ajr... bn nj gjest me dor ti largoj.) Blla blla blla (Pshprin duke prqeshur zrin q dgjon n ajr. V telefonin n vesh). Zemr, ti e di! Un.. po (Merr ehre serioze) PO! (Irritohet) Ti e di m mir se un... (Largon telefonin n ajr. Hesht. Dgjon. Pshertin blla blla blla pa z vetm duke treguar gjestet me dor. V telefonin n vesh). Kuptoj! (Duke shikuar orn) M duhet t shkoj... (Heq telefonin nga veshi. E sheh me inat. E v prap n vesh). Jam shum i zn! (Prpiqet t krijoj zhurma me kmb.) Kam shum pun thash.... Mir.. mir. Ok, hajt se shihemi! (E fut me t shpejt telefonin n xhep. Rnkon. Shfryn. Sheh se ndodhet para ders s nj lokali. Hyn brenda. Kamarieri afrohet t marr porosin.) KAMARIERI: Mirmbrma! MIKELI: Mirmbrma! Jeni i ri, ktu? KAMARIERI: Pak a shum! far dshironi t pini? (MIKELI Hesht! Shikon orn. Frshllen npr dhmb! Sheh sa i gjat sht kamarieri dhe ul srish syt n tavolin) KAMARIERI: Zotri, far dshironit t pinit that?! MIKELI: Ku m pe mua t flas?! KAMARIERI: Doja tju rikujtoja se jam ktu pr tju sjell porosin, zotri! MIKELI: Po ti as pr kt sje, po h. Apo, e ke gjetur me miqsi kt pun? KAMARIERI: Jo zotri! (Pauz.) Jam ktu pr tju shrbyer juve, Zotri!... MIKELI: E po q je pr at gj e di, por a po bn, a e di? 62

KAMARIERI: Po pres porosin tuaj. MIKELI: Mir. M bj nj got me lot Neroni. (Pauz.) MIKELI: H! Nuk e di? KAMARIERI: Zotri, menuja jon thot:.. MIKELI: Lre menun mnjan. Bhu pak artist. Kur t vjen ndonj femr e bukur ktu, si i thua ti, sdua t t jap t pish? Po pse ore, dhe n pije do bni diferencime ju? Turp tju vij! KAMARIERI: Zotri.. (Pauz e shkurtr) un po pres porosin tuaj! Nuk e di pr far diferencimi flisni, por pr ta thn sa m shkurt: far pijeje me apo pa alkool dshironi t pini?! MIKELI: Nj kafe shqeto, loku, se ma hoqe petlln! KAMARIERI: Vetm kaq? (Heshtje. Hyn Najada e veshur me nj mini t zi, t ar anash, kmish mndafshi, t ngusht pas trupit, shoqruar me nj ecje delikate; kpuct me taka pak m t mdha se kmba e saj, e her- her gjat ecjes, krijojn boshllk mes kmbs dhe toks dhe e pengojn n ecje, n njrn dor mban nj ant me nj pal araf t rinj.) NAJADA: Si si rregulluan nj her kta trotuart xhanm! MIKELI: (duke iu drejtuar kamarierit) Ah, mos harroj! M bj nj Albratos, t lutem? KAMARIERI: Patjetr! T dy vshtrojn njri-tjetrin. Mikeli i bn me shenj vajzn. Kamarieri zgrdhihet dhe drejtohet nga banaku. Vajza e sheh me indiferenc. Mikeli rri n vend dhe i hedh nj prshndetje 63

duke i buzqeshur. Najda saluton me sy. Hap antn, nxjerr nj kuti t vogl, e hap, shihet n pasqyr. E mbyll, e fut n ant. Hap celularin, krkon nj numr, klikon mbi t, vendos aparatin e celularit n vesh. NAJADA: Alo, po, po, ktu jam! Po te pres. Po... si e lam. Do vish ti? Po, mir. Po t pres. Mir, mos u vono! (Mbyll telefonin dhe e l mbi tavolin. Vendos antn posht tavolins. Kamarieri vjen t marr porosin...) KAMARIERI: Mirdita! NAJADA: ...dita (Prgjigjet me gjysm zri) KAMARIERI: dshironi t pini? NAJADA: Nj kapuino. KAMARIERI: Me apo pa shkum? Shllak doja t thoja... NAJADA: Pa shllak, t lutem. KAMARIERI: Patjetr! (Shkmbime buzqeshjesh sa t przemrta, aq dhe t padshirueshme.) (Mikeli bn sikur sheh orn. Hedh syt vrdall. Vazhdon ti jap konfidenc vshtrimesh vajzs. Ajo bn sikur nuk sheh. Merr pasqyrn, kontrollon tualetin, prplas buzt dhe sheh rrotull me bisht t syrit... Mikelin spo e z vendi. Zhyt dorn n xhep, krkon, e gjen, jep nj nnqeshje, e merr n duar, prplit syt n ekran, e fut telefonin n xhep dhe hesht srisht. Rreh me mollzat e gishtave tavolinn.) MIKELI: Ju vjen keq tju pyes pr nj gj? NAJADA: Aspak! MIKELI: Kam dit q ju shoh t vini ktu dhe me sa duket, jeni nj kliente e rregullt n kt lokal. A mund tju ofroj nj 64

pije? Shoh q po rrini vetm. NAJADA: Po pres dik... MIKELI: (Duke mos ia vn veshin) Pr mua t qenit i vetmuar do t thot t jesh si nn narkoz! N at gjendje, fillimisht ndjen aste t bukura, t kndshme e do t mund t meditosh apo ndrrosh sikur jeton n nj bot krejt tjetr (ohet n kmb, mbledh duart pas gjoksit) e m pas, sheh shpirtin tnd t mjegulluar n nj filxhan bosh! Pije t thot! Ti e gjerb, e rrkllen dhe shpirti yt i vetmuar smund t shkputet m prej tij. (Ulet n karrige.) NAJADA: Uh! fantazi ?! MIKELI: Sigurisht, pasi ky sht realiteti, zonjusha...? NAJADA: Najada. Shkurt m thrrasin Nada. MIKELI: Gzohem q u njohm. Un quhem Mikel. (Najada saluton me kok.) MIKELI: M lejoni t (Najada pohon srish me krye.) MIKELI: Po h, thot Jeta? NAJADA: Kush? Ah, Jeta. Jeta mir. Shtyhet. Jo keq. MIKELI: (Me hipokrizi): Nj gonxhe si ju, duhet t njom petalet me ves do mngjes, kurse nj krcelli gjmbor trndafili, si un, do ti mjaftonte dhe nj ujitje e vakt, qoft dhe me uj kanali. Eh! Iku dhe rinia ime. Dikur thurja vargje, recitoja sonetet e Shekspirit mbi ata bunkert e vegjl, q sot nuk jan tjetr vese disa tualete publike, (me ironi) q t knaqin me aromn e tyre t rafinuar. Dikur u kndoja vajzave ca serenata pe Kore (zgrdhihet) q t t them (qesh). Por fitorja m e madhe pr kt akt fisnik do t ishte, pa dyshim, nj legen uji ardhur nga lart, i cili plluq, do t t bnte si nj pul t lagur. Shyqyr Zotit q ujin e kemi me orar thuaj. Mendojn pr 65 ulem ktu pran jush?

ne. Jooo, mendojn sinqerisht. Madje u lumt atyre q se kan hequr nga mendja kt taktik se ndryshe, do m vinte turp ta ekspozoja dordolecin rrugve do nat. (Najada qesh dhe skuqet.) NAJADA: Si bni ju, sikur sapo keni dal n pension? MIKELI: N pension jo, por n asistenc vullnetare, po. Nuk punoj, shkurt muhabeti. Sapo jam kthyer nga Italia. Mendoj t rri kshtu pr nj koh t gjat. Ndjehem m mir. Sa her bie fjala pr pun, bj mos ta shtyj sa m shum q t mundem. Por ja q ndonj miku nuk ia kthej dot, kshtu q n ato momente m mir mos t m flassh se... (pauz) Jeta sht e shkurtr. Duhet gzuar apo jo? (Najada tund kokn.) MIKELI: Megjithat, nuk sht dhe aq keq kshtu! Fundja, pse t punosh kur mund t rrish?! NAJADA: Ke t drejt, por jo t gjith mundet ta prballojn jetesn pa pun. Pr mua do t mjaftonte nj pun fardo, tashm, pak rndsi ka se far! MIKELI: Ah, jo! Ka pun dhe pun! Ka pun dhe pun! Personalisht, u b m shum se nj muaj q jam kthyer, por ende nuk kam vendosur t rri prfundimisht apo t iki srish n Itali. Po t rri, mbase do t hap ndonj biznes timin. Nuk do t mund t punoja pr dik tjetr, marr parasysh rrethanat e ktushme! Ende nuk e di se far do t bj. (N sken hyn nj balerin, me fytyrn gjysm t lyer me t zi dhe gjysm t lyer me t bardh. Me kraht e saj bn gjeste q tregojn kontradiktn. E majta kundr t djathts dhe 66

anasjelltas. Ajo vazhdon t qndroj n sken pr pak dhe m pas largohet) Nuk m ka hipur dshira pr tu kthyer. sht hera e par pas kushedi sa kohsh q po m plqen t rri n kt vend. Madje ta shijoj kt qndrim. Emigrimi n Itali m msoi shum gjra, prfshi ktu edhe pun nga m t ndryshmet. Puna sht se, sa m i durueshm t jesh, aq m shpejt mson dhe i prshtatesh ambientit ku jeton. Un isha i ri. E kapa veten mir, por nj dit m erdhi shpirti n maj t hunds dhe u ktheva. Nuk m rrihej m. Dukej sikur nj kujtim i dikurshm kishte arritur t mbillte farn e vet n kraharor e t digjte, t zhuriste, t malloste, t prpinte qetsin time. Emigrimi vese shkatrron jett e njerzve! Ktu t paktn, frymon lirisht, dhe pse kjo mund t duket si delir! NAJADA: Domethn nuk punoni? MIKELI: Nuk m plqen t bie n prsritje. M shum i papun sesa i punsuar. (Najada sheh buzqeshjen.) rrobat e tij firmato dhe mblson

NAJADA: N dallim nga ju, un prpiqem t studioj dhe t punoj njkohsisht! MIKELI: Keqardhjet e mia, zonjush e nderuar! (Najada qesh.) MIKELI: Edhe macet q kan nga 7 shpirtra rrin dhe ngrohen ndonjher n diell, mos t flasim pastaj pr adetet e tjera... NAJADA: Nuk do ta imagjinoja dot veten ndryshe... Pastaj, ktu pak mundsi ke pr t prballuar jetesn. Asistenca sht e vogl dhe smjafton as pr nevojat primare, le m pr ato sekondare apo pr t realizuar ndrrat tona rinore! Me pak 67

fjal, ktu po nuk punove, mbarove! MIKELI: Hajde hajde... Qenke specie n zhdukje me pak fjal... (Najada e sheh shtrembr.) MIKELI: Pr mir e thash... (Najada ul kokn. Pllakos nj heshtje e shkurtr.) NAJADA: Ktu, shumica e njerzve ankohet se nuk gjen dot pun, kurse nj pjes e mir, prgjithsisht t rinjsh, e shohin punn me meskinitet Un duhet ta konsideroj veten me fat q e kam gjetur nj MIKELI: E drejt! (Pauz.) far pUn bni? (Najada hesht. Sheh rrugn prtej xhamit. Buzqesh.) NAJADA: Mjafton q sht pun dhe q nuk i bie n qaf nns sime pr shpenzimet e mia. MIKELI: Kjo sht gj e mir! (Kamarieri sjell pijet) Mikeli do ta bj gzuar. Merr gotn dhe e prplas leht pas kapuinos.) MIKELI: Gzuar! NAJADA: Gzuar!!! (Pas xhamave t lokalit sht nj vajz, e holl, ehrevrar, veshur n t zeza. Ajo mban n kok nj vello t zez dhe kalon para xhamave duke vshtruar prmes vellos brenda lokalit. Duket si nj hije q vzhgon nga larg. Me duar prpiqet t shpreh lmshin q i sht mbshtjell n kraharor. Ndrsa Elira, nj studente shqiptare, q padashur prplaset me t, hyn n lokal.) ELIRA: (Me ironi) Uaaaa!!! Uaaaa!!! Uaaaaaaa, Mikeli!!! Po ti ktu? far surprize!!! (Najada sheh Elirn dhe i buzqesh me zor. Mikeli vren hijen q i shmbllen me dik q njeh. E sheh, por nuk arrin dot ta 68

ndrmend kush sht. N t njjtn koh sheh Elirn e cila sht n nj segment drejtues me vajzn e panjohur. Mikeli sheh her njrn e her tjetrn dhe ngrin. Elira sheh nga t dy me krshri dhe xhelozi!) ELIRA: (Duke iu drejtuar Mikelit me ironi) Kam gjith ditn q i bie telefonit tnd e m dilte i zn, me k po flisje?! (Pauz.) MIKELI: Mira?! Mezi po prisja t vije! (Del me vrap tek dera e lokalit por nuk gjen njeri. Elira sht ulur n tavolin. Mikeli afrohet drejt tavolins s tyre, por qndron n kmb si i ngrir dhe vazhdon t shoh jasht. Askush nuk sht m.) ELIRA: Mira? MIKELI: (I shokuar dhe pa i dhn rndsi Elirs) Rina, se desh e ngatrrova. ELIRA: Rina? MIKELI: Ja, prap u ngatrrova, Rudina doja t thoja! ELIRA: Rudina? (Elira hap syt. Fytyra e saj ndrron ngjyrn sikur t ket filtra shumngjyrsh nn lkur.) ELIRA Hmmm... MIKELI: (Ftillohet se ku sht dhe se far po bn dhe prpiqet t mos humbas drejtimin e biseds) Hmmm... ELIRA: Po bn shaka? MIKELI: Je shum e mbl, e di? ELIRA Po bn shaka?! MIKELI: Veanrisht kur merr kt pamje.. ELIRA: Po bn shaka?! MIKELI: Po h, si bn dhe ti! Pse, n gjendjen civile kam lindur un? 69

ELIRA: Pra, nuk po bn shaka!!! (Elira hidhrohet...) MIKELI: (Me ironi) Mnyra m e mir n kt rast sht t rrufitsh me t shpejt pak alkool. M pas mendja kthjellohet. Humnerat q krkojn t t prpijn zhduken, hna t duket diell, errsira drit.. ELIRA: H!!! Hna!!! ... IKELI: (Me hipokrizi) Hna bhet diell, dielli zemr, zogjt cicrojn ve n kokn tnde. Klithmat t duken si simfonia e Bethovenit. Shpirti yt bhet kalors besnik i intrigave. .. ELIRA: (E hipnotizuar): Ik se ma more mendjen! (Mikeli zgrdhihet Najada qesh Elira e gjuan leht n shpatull Pason nj heshtje e shkurtr! Bien kambanat e kishs Mikeli ohet me seriozitet n kmb, bn kryqin, ulet. Ato qeshin) NAJADA: Qenkeni i krishter? MIKELI:: Pak nga t dyja. Edhe i krishter, edhe musliburri. Nna musliburrie, babai i krishter. Asnjri si ndjek ritet fetare. Lavdi Zotit!! ELIRA: T besosh sht mir! MIKELI: Budallallqe! Feja sht opium! Opium fatal! NAJADA: (Duke qeshur): Pr ty t gjitha qenkan opium! ELIRA: Un mendoj se virus fatal sht dashuria! MIKELI: Por sht e bukur ama! NAJADA: Pr mua dashuri do t thot dhimbje! MIKELI: Dashuri nuk do t thot dhimbje. Mbase nuk ke gjetur njeriun e duhur. Po t kishe njohur ndonj si puna ime, do ta shihje dhe ferrn trndafil. Ky sht arti i t dashuruarit. Qan dhe qesh n t njjtn koh! 70

ELIRA: Po pse duhet t qash kur mund t qeshsh?! MIKELI: Ligjet e jets nuk mund t thyhen, e dashur. Dashuria ti verbon syt dhe nuk t l t shohsh se ke t bsh me nj mulli ere donkishotesk, apo se ke t bsh me nj betej t vrtet. N dashuri je e verbr, n tradhti syshqiponj! (Mikeli zgrdhihet.) NAJADA: N dashuri je e verbr, n tradhti syshqiponj?! MIKELI: Saktsisht kshtu! ELIRA: T lundrosh n ujrat e Niagars MIKELI: T notosh n siprfaqe, gjithmon ELIRA: Kur sdi not... MIKELI: Mbytesh! ELIRA: T notosh kur sdi not... MIKELI: Vdes! ELIRA: E gjall mes t vdekurve MIKELI: Ec! ELIRA: Dhe bota sht vetm.... MIKELI: Njngjyrshe! ELIRA: Bota ka ngjyr MIKELI: T kuqe! ELIRA: Ecn n fush... MIKELI: Me gjmba! ELIRA: Gjmbi.. MIKELI: jerr! ELIRA: Gjmbi duket petal MIKELI: I trisht! ELIRA: I braktisur! MIKELI: I pambrojtur! 71

ELIRA: Foshnjror! MIKELI: I adhuruar! NAJADA: Eh! ELIRA: Po hna? MIKELI: Hna sht Diell! ELIRA: Klithm! MIKELI: Dshmitare! ELIRA: Vrastare! MIKELI: Lajkatare! ELIRA: Gnjeshtare! MIKELI: Hna bekon shtratet! ELIRA: sht hajdute! MIKELI: Hna sht qetsi! ELIRA: (Gati duke klithur) Hna sht mashtrim!!! (pauze) (Mikeli ohet n kmb. Sheh prtej xhamit nga qielli. Fokusohet. Bn ta prek, por zmbrapset.) MIKELI: Kaltrsi qiellore Vrerin e nats heq Dits drit i jep! ELIRA: Dikur ndrroja t kisha dy krah si blet t fluturoja e t thithja ve nektar! 72

NAJADA: Jeta ime ..! MIKELI: Jeta jote..? NAJADA: Jeta ime, Pishtar shkrettirash! MIKELI: Saharash! NAJADA: Jeta ime? Pishtar shkrettire; ndrrat n nj djep i fsheh, i mbledh grumbull e nn flakt e tua i djeg...! MIKELI: Ahhh! Ju femrat NAJADA: Ne femrat! MIKELI: T trishta! NAJADA: T mbla! MIKELI: Hyjnore! NAJADA: T dlira! MIKELI: Idealiste! NAJADA: Empirike..! MIKELI: Ju femrat, engjjt e shpress, brthama e toks, mashtrimi i jets! ELIRA: Maskilist! MIKELI: Ah, jo e dashur, jo. Monedha ka dy fytyra. Nj kok q drejton, nj shpin q peshon. E gjith dilema qndron n misterin e lidhjes s koks dhe shpins. Femra sht vula e 73

mashkullit. Mashkulli, drejtuesi i saj. ELIRA: Haa! MIKELI: Mos u bj ironike! NAJADA: Tani po e qave! MIKELI: sht e shkruar, e dashur! ELIRA: Jo more! MIKELI: Po e dashur, po! ELIRA: Femra dhe mashkulli jan pjatat e t njjts peshoreje. MIKELI: Civilizimi t ka verbuar, e dashur! NAJADA: Civilizimi ka evoluar, i dashur! MIKELI: sht shkatrruar, e dashur! ELIRA: sht deformuar nga ju, i dashur! MIKELI: Dakord, por ssht logjike! ELIRA: Diktator! MIKELI: Pr mir, e dashur! ELIRA: Pr keq, i dashur! MIKELI: Prpiqu t shohsh ann pozitive. do e mir ka nj t keqe. do e keqe ka nj t mir. E mira e shoqron t keqen. E keqja pa t mirn, ska si rri. Brenda t zezs sheh dritn ashtu si sheh t mirn brenda t keqes... - Mos e harro kt! ELIRA: Haaaaaa! MIKELI: (Me hipokrizi) Imagjinoje veten pas plazhit, kur ngjyra bronx mbrthen lkurn tnde t brisht. Ti ndodhesh n nj dhom t errt. Lkura jote shndrin nn rrezet e hns dhe kurmi yt shprhapet mbi araf. Kurmi yt fikson. Asgjson frymmarrjet. Mpin! ELIRA: Kjo sht gj e mir! MIKELI: Gjithka sht e mir nse e sheh pozitivisht! 74

ELIRA: Je i keq! (Najada qesh.) NAJADA: Sthon kot, ku ka trndafil, ka dhe gjmba. MIKELI: Ku ka dashuri ELIRA: Ka dhe xhelozi! MIKELI: Ku ka urrejtje ELIRA: Ka dhe miqsi! MIKELI: Ku ka mirqenie ELIRA: Ka dhe varfri! MIKELI: Bota sht e rrumbullakt, por ka dy fytyra njkohsisht: Njrn q e drejton nga dielli e tjetrn nga hna. ELIRA: H! Hna?! MIKELI: Hna, zemr, hna! Por edhe Dielli! Ashtu si dhe njeriu, q sht pruesi i ngrohtsis dhe ftohtsis; mirsis dhe ligsis; jets dhe zhbrjes; drejtsis dhe krimit; dashuris dhe tradhtis; t kaluars dhe t ardhmes; injorancs dhe dijes; virtytit dhe antivlers, t mirs dhe t keqes. Jemi antiteza e tezave. I dim se jan, por i kundrshtojm. (Pauz.) Jemi antivlerat e vlerave. E dim se duhen, por nuk i ruajm. Jemi dualist, q pa dy faqet e kundrta, kurr nuk do t mund t gjenim qetsin e Toks. Po po! Qetsin dualiste t toks. Indiferencn e qensis. Vet toka transmeton diplomacin e dyfytyrshmris. Ajo rrotullohet edhe e plagosur. Rrotullohet krejt indiferente: njher nga Dielli; njher nga Hna. Pa shiko, shiko lart Diellin! A nuk t duket mkat ta braktissh ngrohtsin e tij pr t pritur ftohtsin e Hns? Sigurisht q jo, sepse pr t ke nevoj (Pauz.) Kamarier. Me sill edhe nj got tjetr, t lutem! (Kamarieri pohon me krye.) (Pauz.) 75

MIKELI: (Me ironi) E mir, boll filozofuat tani! ELIRA: Shih kush flet! (Mikeli zgrdhihet.) ELIRA: Sikur t ishe pak m ndryshe, do t ishte m ndryshe! MIKELI: fare pive ti? ELIRA: Uj. MIKELI: T bka dm! ELIRA: Pse? MIKELI: Sikur t ishe m ndryshe do ishte m ndryshe!? ELIRA: Po t vrtetn thash! MIKELI: E vrteta jote sigurisht! ELIRA: Hmm MIKELI: Hmmm.. E vrteta sht ajo q beson ti se sht e till, sepse ajo sht relative. Ti e krkon dhe beson se e gjen, por m von gjen dika tjetr dhe e pranon si m t vrtet, sepse sht m bindse se ajo e vrtet q ti ke pas besuar si t vrtet. ELIRA: M bre lmsh. MIKELI: Kur ke qen fill ti? (Elira e shpullon n sup.) (Najada qesh.) NAJADA: Jeni shum ift i kndshm! MIKELI: Nuk jemi ... (Najada me vete: Lavdi Zotit!) ELIRA: Faleminder... (Sheh nga Mikeli. Hesht!) (Pauz.) (Najada ohet n kmb me delikates) 76

NAJADA: M falni pak (Drejtohet nga tualeti) ELIRA: E sheh? MIKELI: Merre m qet ... ELIRA: Kulmi! MIKELI: Po ti digju njher, pastaj lsho tym! O po kjo! Krcen pupthi si t jet kangur i dashuruar. ELIRA: (Duke lotuar): sht kjo? MIKELI: Kafsh sht. sht thot?! ELIRA: Edhe kafsh m bre, h? MIKELI: O femr e eburricipuar! ELIRA: Lri ironit se MIKELI: O femr e zgjuar, merre m qet! (Elira e sheh n sy.) MIKELI: Po prse qan? I ke br lott si rubinet ezme me telekoburrid. Sa dgjon dika, fap e hap dhe i lshon. ELIRA: Ti e di q un pr ty... MIKELI: (Me ironi) ...sdo lije oqean dhe det pa thar!... LIRA: Ashtu h? MIKELI: Ashtu posi. (Pauz.) MIKELI: Pastaj, po t kishe gj pr t br, e kishe br. Apo jo? (Pauz.) ELIRA: far do ti t bj?! far nuk e kam br? Ma thuaj! MIKELI: Elira! Jeta nuk sht nj top q ta hedhsh nga t duash e prap t ruaj t njjtat forma! Ajo krkon lirin e vet! Do kohn e vet q t piqet! (Elira bhet gati t flas.) (Mikeli i vendos gishtin n goj pr t pushuar.) 77

MIKELI: Kjo vlen njlloj edhe pr mua. Un nuk jam gati pr kt. Mua m plqen t jem i lir, t shijoj vetm momentin. Planet e mia m t gjata i kalojn a si kalojn pes minuta. M duket se nuk ta kam fshehur ndonjher kt dshir, apo jo? ELIRA: Por MIKELI: M lr t mbaroj. Ti nuk je n gjendje t krijosh familje. Je ende nj fmij nntmbdhjetvjear, q ka shum ndrra dhe dshira pr jetn e un nuk dua t jem shkaku i vrasjes s tyre! Dua t jem realist dhe asgj m shum. Nuk po t premtoj asgj. Do t ishte gjja e fundit q do t dshiroja. ELIRA: Por un MIKELI: (Me hipokrizi) Ti ke nevoj vetm pr nj gj, t arrish lartsin e yjeve, t fluturosh n lirin tnde, tia thithsh aromn dhe t ndjesh shijen e mbl t jets; t jesh si nj gonxhe q vesn e do vetm n mngjes dhe lashtn n mbrmje. M pas, t valvitesh n flladin e ndjenjave dhe t kuptosh se sa e bukur sht jeta, sa bukur sht t jesh e lir. Ti e ke kt liri. Pse krkon ta humbassh? Kt ende nuk e di! ELIRA: I poshtr! MIKELI: I dashur, e dashur. T dua t mirn. Pse tia kthesh patkojt diellit kur... (Kamarieri sjell pijen e Mikelit.) MIKELI: kur shum bukur mund t pish nj Albratos rehat rehat. (Elira e sheh me inat. E merr gotn me nerv dhe e rrkllen me fund. Kollitet. I drejtohet kamarierit.) ELIRA: Edhe nj t lutem! (Kamarieri pohon me krye.) MIKELI: Ja, kshtu ka lezet. Femr moderne, jo llafe. ELIRA: T kam inat! 78

MIKELI: sht shenj e mir! ELIRA: T urrej! MIKELI: Akoma m e mir! ELIRA: Pr ty do gj sht xhevahir! MIKELI: Sepse varet nga ua jep kndvshtrimin gjrave. Un shoh ann e mir t tyre, jo si ty, fatalitetin! ELIRA: Un dua t jem realiste dhe jo ndrrimtare! MIKELI: Sepse je ndrrimtare dhe krkon t hedhsh themele t forta pr kshtjelln tnde. ELIRA: Un nuk ndrroj kot! MIKELI: Jo do gj sht e parashikueshme, e dashur. Jo do gj. Madje asgj! ELIRA: Fatalist! MIKELI: Optimist! ELIRA: rndsi ka? Je fatalist! MIKELI: do gj e parndsishme sht po aq e rndsishme sa dhe e rndsishmja! ELIRA: Boll me lojra, (Mikeli e sheh n fytyr Elirn) MIKELI: T dhemb gj? ELIRA: Jo! MIKELI: Epo ke njtje iluzive... ELIRA: Dgjo Mikel, lri lojrat me mua se nuk t ecn. More vesh apo jo? MIKELI: Ftohu pak! (Elira ohet n kmb.) MIKELI: Ulu! (Elira bn t ulet, por ohet menjher.Vjen Najada dhe sheh 79 se m njte!

me mosprfillje nj plak q ndodhet tek hyrja e lokalit me nj tuf trndafilash t kuq n dor. Ulet gjith delikates dhe shprfillje dhe buzqesh nga t panjohurit.- Plaku afrohet drejt tyre-. Elira e sheh n sy. Rrudhat e tij i bjn prshtypje dhe mezi glltitet. Mikeli nuk e ka mendjen te ai. Her pas her, sheh rrugn dhe e fikson aty vshtrimin ndonjher.) PLAKU: Dshironi lule zotri, zonjusha? MIKELI: Urdhro? PLAKU: Lule, zotri. A dshironi nj lule ktu n tavolin? MIKELI: Na lr rehat o xhaje se nuk kemi ngen e luleve! PLAKU: Po kto nuk jan vetm lule, more djalosh! (Mikeli sheh nga plaku. Prqendrohet n vshtrimin e tij. Shkmbejn mesazhin e syve. Mikeli ul kokn. Skuqet. Vazhdon t shoh nga rruga. Trembet. Mezi glltitet. Elira, tepr kurioze, sheh nga buqeta plot vmendje.) ELIRA: Mua si lule m duken. (Mikeli sheh nga Elira me ironi.) PLAKU: M shum se to. Lulja sht rilindje! Jet e falur rishtas! Delikate! E brisht! E njom! E bukur! Kta jan disa trndafila t kuq, n pamje t par, por pa shiko pak m thell, far vren?! ELIRA: Pistilin! (Mikeli e sheh srish me ironi dhe inat.) MIKELI: Sa e cekt q je ndonjher PLAKU: M thell vajz, m thell. Prpiqu t lexosh shpirtin e saj! Prpiqu ta kuptosh vuajtjen, dashurin e vrar, pasionin q ende e mban gjall! Ajo do t vyshket nj dit! Ndrsa ne njerzit do t vazhdojm srish ti vrasim, braktisim, prishim e shkatrrojm, sepse ne vetm kt dim t bjm m mir! 80

MIKELI: Kjo sht e vrtet, por nj femr e ka vshtir t shoh shemblltyrn e vet! (Elira fillon t ndjehet keq. Mbledh duart drejt kraharorit dhe ndjen nj shtrngim.) PLAKU: Kurora e ksaj luleje sht diell q ngroh do shpirt q e kupton. Po kur ajo t vyshket? far do t mbetet n dorn tnde? Kujtimi i nj asti t ngroht q t fali? Apo petalet e thara, t pajeta? Ne duam vetm hidhsin e jets! Vetm fundin. Ne nuk duam t kujtojm astet e bukura! Madje prkundrazi, sapo ajo fillon t thahet, e hedhim n tok pa pik mshire, a thua se ky ishte misioni i saj n jet?! MIKELI: M duket se kemi br t njjtn shkoll ne t dy, xhaje! PLAKU: Po far shkolle thua, ore bir? Mua m ka kapur brezi ku gjithsej gjithsej bheshin vetm 5 klas! A ka msues m t mir se natyra?! Jeta?! Dashuria e humbur?! Lumturia e vrar?! A ka msues m t mir se humbja? Vetmia? Trishtimi? Do t arrini nj dit moshn time dhe do ta kuptoni do t thon kto fjal! ELIRA: Nuk i kam kushtuar ndonjher rndsi nj luleje, vese kur isha fmij. PLAKU: Ah, vetm fmijt ua din vlern atyre. ELIRA: E pse ua din vlern? A nuk jan fmijt ata q i kpusin? Kur isha e vogl, bja shpesh buqeta me lule dhe ia oja dikujt, ku sipas t tjerve ishte nj engjll imi mbrojts, ndrsa pr mua nj shtpiz ku shpeshher luaja me pllakat e varreve prreth, duke ngritur muret e nj kshtjelle e duke e zbukuruar me lulet q mblidhja. Aty madje kishte dhe disa kanae gazozash, ose disa shishe plastike q i prdornin pr t ujitur. N ann e majt t ksaj shtpize ishte nj burim, e un shkoja e mbushja uj t freskt. knaqsi ndjeja kur freskoja 81

fytyrn! M pas rendja n at fush, ku m dukej sikur t isha princesha e humbur e ku ushtart e mi nguroseshin, shtoheshin, e ku un nuk e dija se ku fshihej meduza ime. Ku ishte vall Perseu q do t m lironte prej saj? Qaja hallin me foton, panoramn e vetme t asaj shtpize, q pr udin time, nuk fliste kurr, vese dgjonte e ndonjher edhe m buzqsht... un e shihja... e ndjeja... hyja brenda bots s saj... Ndrsa m von kuptova se shtpiza ime ishte nj varr ku prehej trupi i nj nne q kurr nuk arriti ta shihte frytin e vet. PLAKU: E trisht! MIKELI: (I prekur) Mi jepni mua kto lule, zotri! (Mikeli ua ndan prgjysm vajzave.) PLAKU: Nj dit do t pendohesh pr at q ke braktisur n jet, djalosh! Ky sht mesazhi q kto lule po t japin tani! (Mikeli sheh me habi nga plaku teksa largohet. Shkon tek dera. Sheh rrugn. Nuk ka asnj lvizje. Sigurohet. Afrohet nga vajzat dhe ulet n tavolin.) MIKELI: Me sa shoh, t dyjave ju plqejn lulet. (Najada shkput nj trndafil nga buqeta dhe fillon t shkul petalet. T njjtn gj bn dhe Elira.) NAJADA: M kujtohet nj loj q luanim me lulet kur ishim t vogla: M do, sm do (Vean) Ka lek? Ska lek! Kjo sht shtja! ELIRA: M do.. sm do.. m do.. sm do.. sm do! (Sheh nga Mikeli.) Mikeli: Sepse kshtu t sht tiposur! ELIRA: Nuk m sht tiposur kshtu, por faktet flasin vet! MIKELI: Faktet? Si mund t mendosh se ka fakte diku ku nuk ka filluar t zhvillohet nj ngjarje? ELIRA: Pr ty, aty sdo t ket kurr ngjarje. Ngjarja jote hyn dhe del ashtu si bhet lutja n nj kish. Aq pr ty sht e 82

mjaftueshme. Por mos harro, Mikel! Nj dit do t pendohesh pr lutjet q ke br... (Duke par orn) Oh, m duhet t largohem! Do t kaloj ktej m von, sigurisht! MIKELI: Ti e di! ELIRA: Mirupafshim, Mikel. (Sheh me inat nga Najada) MIKELI: Mirupafshim! (Pauz.) Sa t plqekan lulet! NAJADA: (Duke vazhduar t shkul petalet dhe n numrimet e fundit me krshri) Po, tashm jan br si llotaria Grvisht dhe fito MIKELI: Dhe po e tha lulja se dikush t do, i ka vdekur nna atij muhabeti, h? (Najada qesh) (N der hyn Petriti. Saluton Mikelin. Sheh Najadn. Bn sikur se njeh. Hyn brenda n banak. Najada e sheh dhe shtang pak.) (N xhamat e lokalit shfaqet srish e panjohura me veshjen e saj t zez. Teksa largohet, Mikeli e pikas dhe shkon tek hyrja e lokalit pr t par. Asgj. I friksuar, ulet tek tavolina dhe sheh nga Petriti i cili se ka mendjen.) MIKELI: Ja ku erdhi dhe bosi i lokalit. E njeh? NAJADA: Nuk besoj! MIKELI: Mir, se me t flas m von! Ke dshir t dalim pr nj shtitje? M duket sikur ktu u mbarua ajri. (Pauz.) Nuk vonohemi! (Najada tund kokn) MIKELI: Petrit, po dukem m von dhe flasim shtruar pr at q kemi ln prgjysm. (Petriti tund kokn dhe vazhdon t bj llogarit pas banakut.) (Bie perdja) 83

Akti II Mikeli ndodhet n lokal duke shfletuar nj gazet. Sheh orn. Pshertin. Kamarieri po pastron banakun. Mikeli i bn me shenj q t afrohet. Kamarieri i shkon tek tavolina. Sheh rreth e rrotull q nuk ka njeri dhe i afrohet me druajtje. Mikeli e sheh dhe krekoset. MIKELI: Ku sht pronari? (Kamarieri ngre supet.) MIKELI: Nuk e ditke, h? KAMARIERI: Ncuq. MIKELI: Si Ncuq? KAMARIERI: Ncuq, sdi gj! MIKELI: Ka njeri tjetr n lokal? KAMARIERI: Vetm un dhe ti. MIKELI: Afrohu ktu. (Pauz.) M afr. (Pauz.) M afr. (Irritohet) M afr thash!!! (Kamarieri afrohet me frik. V veshin do ti thot Mikeli me kureshtje dhe droj.) MIKELI: St ka ln ndonj porosi? KAMARIERI: Ncuq. As m ka thn, as m ka ln gj. MIKELI: Kushedi si do ta ket punn! (Kamarieri ngre supet.) (Elira shfaqet n der. Kamarieri largohet me hap t sigurt. Mikeli ngrin. Buzqesh me zor. Elira afrohet. Mikeli i bn me shenj t ulet. Elira afrohet me ngadal. Mikeli e fton srish. Elira ulet. Ngrihet srish n kmb. Ulet prsri.) ELIRA: E pe? MIKELI: far? 84

(Mikeli ngrin.) ELIRA: M preu rrugn. (Sheh nga rruga.) ELIRA: Edhe kt kisha burrigut! MIKELI: ka ndodhur? Pse je e shqetsuar? ELIRA: Ishte aty. E zez. E zez. MIKELI: Ku? (Mikeli trembet. ohet n kmb. Shkon tek dera e lokalit dhe sheh rrugn.) MIKELI: Ska gj! far ishte? ELIRA: Nj mace. (Mikeli e sheh me ironi.) ELIRA: Nj mace e zez po m zhbironte me verdhsin e syve t saj. M pas mjaulliti dhe iku me t shpejt nga ana tjetr e rrugs. Nuk e kuptoj, donte t m krcnonte apo paralajmronte?! Desha t klthas... por nuk nxora z... vetm nj ulrim trishtimi prbrenda meje sikur klthiste Ters! Ters! Ters! Macja e zez sht tersllk! Zot i madh! Edhe kt kisha burrigut! MIKELI: Mir, mir... qetsohu. Mjaft me kto bestytni! ELIRA: Si? Do t thuash se nuk i beson?! MIKELI: Jo, Elira! ELIRA: Gjyshja m ka thn se nj mace e zez i preu rrugn nns sime teksa shkonte n maternitet pr t m lindur! MIKELI: Elira, bestytnia sht nj paragjykim i verbr! ELIRA: (Pa ia vn veshin) Duhej t kisha ndrruar rrugn! (Pauz.) Sm pritej sa t t shihja! MIKELI: Prap e le msimin ti? (Elira pohon me krye.) MIKELI: Po pse? 85

ELIRA: Si thua ti, pse?! (Mikeli ngre kryet.) ELIRA: Mendon se kam faj?! MIKELI: Do t ishte gjja e fundit q do t mendoja! Kush ka faj n kt jet?! Faji sht endacaku i dits dhe i nats... Hyn e del nga do port, e srish, pa shtpi e pa streh ngel! (Elira e sheh me dhembshuri.) ELIRA: Mikel! (Pauz.) O Mikel! MIKELI: Un jam! ELIRA: (Me ironi) Vrtet? MIKELI: (Me ironi) Po. ELIRA: Nuk e kuptoj far knaqsie ndjen kur tallesh me mua dhe me ndjenjat e mia... (Pauz.) MIKELI: Nuk jam tallur! ELIRA: (Pa ia vn veshin) Dua ta provojm njher (Pauz.) Pse nuk ma jep kt mundsi? N.q.s ti vrtet do q un t jem e lumtur m bj ather t till! (me z t ult) Ti duhet t jet imi! Nuk mund t jesh I askujt tjetr. Un t dua! M dgjon?! M dgjon? (me z) M dgjon?! MIKELI (N siklet): T dgjoj (Pauz e shkurtr) ...t dgjoj... (Pauz. Mendohet) Por ti e di q -ELIRA: Mikel... (Prapa xhamave t lokalit Mikeli pikas t panjohurn me vello t zez dhe ngrin.) MIKELI: Mira! ELIRA: (Me inat) Elira... MIKELI: (I shprqendruar) Blerina... ELIRA: (duke brtitur) ELIRAAA! MIKELI: M plase! (Pauz.) Ja, m doli nga mendja se doja t thoja! (Kruan kokn) 86

ELIRA: Elira!... MIKELI: (I tmerruar) Elira pra Elira... (Pauz.) Ah, po! (Merr frym thell) Doja t t thoja se un t kuptoj shum mir pavarsisht bindjes q ti ke pr mua. Ajo q un dua nga ty sht q dhe ti t m kuptosh... (i shprqendruar) Un jam msuar n nj ambient krejt ndryshe, jam ndjer dhe do t ndjehem I LIR deri n astin e fundit q mushkrit e mia t mbushen me frym. Un nuk mund t lidhem me zinxhir dhe as mund t ndryshoj, e kt do t doja ta dshiroje dhe ti! T kalosh nj nat t kndshme, erotike, plot afsh dhe pasion nuk do t thot dashuri, e dashur. Un nuk kaELIRA: Nuk do t thot dashuri?! MIKELI: Jo, t paktn pr mua jo! ELIRA: Domethn... kan qn gnjeshtra t gjitha m ke thn? MIKELI: Po jo, moj Rina, ELIRA: (E nervozuar) ELIRA! MIKELI: Po... Elira! (Pauz.) Nuk ishin gnjeshtra... Tek e fundit, ka sht gnjeshtra dhe ka e vrteta? Gnjeshtra mund t jet e vrtet dhe e vrteta nj gnjeshtr. Gjithmon varet nga kndvshtrimi q e shikon, do gj! ELIRA: do t thuash?| MIKELI: Dua t them se ajo far un kam thn gjithmon ndaj teje ka qen gjithka q UNI im ka dshiruar dhe ka ndjer. M kupton? ELIRA: Jo! MIKELI: Dua t them se un i kam thyer t gjitha tabut dhe klishet e moralitetit e pr mua jan t papranueshme kornizat q gjej ktu. ELIRA: Jam konfuze! MIKELI: Elira, un nuk jam thjesht nj njeri i veshur me 87

tisin e modernitetit! ELIRA: Nuk t ndjek dot... MIKELI: Un jam ai... ai t cilin ti nuk do ta kuptosh kurr, sepse ne t dy ndodhemi n ant e kundrta t nj humnere, brigjet e t cils nuk do ti lidh kurr nj ur! M kupton tani, e dashur? ELIRA: (Ironike) E kuptova! Domethn, t jesh modern, I TRI, do t thot t jesh imoral! Mos do t thot kjo se, sa m shum q prqafojm civilizimin, aq m shum do duhet t humbasim nga vlerat tona t lashta? Hmm. Kjo nuk ka pr t ndodhur kurr! ... MIKELI: Por kjo ndodh... (i bindur) tashm ka ndodhur! ELIRA: Por sht rruga e gabuar, i dashur! MIKELI: Po nuk gabove, nuk mson, e dashur! ELIRA: Ather pse nuk m lejon t gaboj me ty? (Pauz.) N fund t fundit, nuk besoj se ti ke pr t humbur gj! T paktn e provojm! Nuk e ndjen se ka ardhur koha tu thuash lamtumir aventurave? Un t dua! Ndjej pr ty! Jam gati ta sakrifikoj gjithka! M quaj t marr! Madje mund t m shtosh do etiket q mendon se m shkon! MIKELI: (I mallngjyer) Ti kujton se ka mashkull n bot q nuk do t dshironte, t dgjonte, t paktn pr nj dit t vetme t jets s tij, kto fjal? Dgjo Mira ELIRA: ELIRA! MIKELI: (I shprqendruar) Po, Elira! (Mendohet) Dashuria ka koh q ka dhn shpirt tek un. Madje jam i bindur se e njjta gj ndodh tek t gjith. Ajo sht prmbytur me koh n trupat e rivalve t saj. Nuk kam m fuqi t luftoj. Pse nuk arrin ta kuptosh dot kt, e dashur?! Nuk ka m Romeo modern! (Pauz.) Un pr ty e kam. (Dridhet) Po ta shpreh m thjesht. (Pauz. Vazhdon t jet i 88

shprqendruar) Toka e ka ndryshuar me koh rrotullimin e saj. Kataklizma ia rrmbeu timonin dhe e ka shprqendruar t gjithn! Madje jo vetm kaq, por do piskam kuitse q Toka i drejton, ajo e merr dhe ia flak n ajr, aty, lart, ndr re... (duke treguar me gisht prtej xhamit t lokalit) pa pyetur e menduar se sa do ti rndoj kur ti bashkngjitet srish si pelerin dhimbjes s anijes Tok, se sa do t kuis lngimi i saj Ajo thjesht do ta qarkulloj. Asgj nuk humbet n kt bot, vese zvendsohet sht ligji i energjis! Ligji i ekzistencs! ELIRA: O MIKEL! Interesi im vritet pr dika q nuk ka t bj me ty. E kupton kaq gj? MIKELI: At po t shpjegoj. Arsyen se pse ajo q ti dshiron smund t funksionoj! (Elira fillon t qaj) Ti je vajz e mir! Ke familje t mir! Pse do q ta shkatrrosh? Ti nuk e meriton nj njeri si un! M beso! sht e pamundur! Tashm sht tepr von pr t ndryshuar jetn time! ELIRA: Ku e di ti se kush jam un? A nuk m ke thn se ndonjher pamja gnjen? Ku m njohe ti mua pr t br analiz mbi mua, dhe aq m tepr, t familjes time? MIKELI: T t lexosh ty, sht si t vendossh nj letr kalk mbi nj vizatim dhe tia hijezosh siluetn! ELIRA: Ather, kur un qenkam kaq e thjesht pr ty dhe kaq e mir sa prshkruan, pse nuk do t ma dhurosh kt knaqsi? MIKELI: Ti kujton se n jetn time nuk e kam provuar edhe kt gj? Por jam i pafuqishm, m beso! Nuk dua t kem mallkimet e nj gruaje pas vetes vetm e vetm sepse ajo sht nna e fmijs tim! Ajo duhej t meritonte gjithka, por un, me tipin q kam, do tia shuaja t gjitha ndrrat. do t fitonte 89

ajo prej meje m pas? Vetmi? Frik? Nostalgji? Nse iluzionet dhe ndrrat shuhen, dashuria merr fund! Ky sht fataliteti i ndjenjave t njanshme ashtu si i ke ti tani pr mua (ndryshon zrin duke shprehur sa dhembshuri, aq edhe pendes) Un nuk sht se st dua ty, por un i dua t gjitha me t njjtn forc, vese n forma t ndryshme! Nuk do t isha kurr i gjithi i yti, ashtu si ti dshiron! Un nuk dua q ti t vuash pr mua, e kupton? ELIRA: Po ti e kupton se m je kthyer n obsesion? MIKELI: E di! Kt kam patur frik gjithmon. Jam prpjekur t t mbaj larg, por ti je posesive, ti krkon q t m zotrosh e t m nnshtrosh. Mos kujto se nuk jam ndjer dikur dhe un si ty! Kush sht ai q nuk e ka ndjer veten t dashuruar qoft dhe pr nj her n jetn e tij? (Sheh nga rruga. Dridhet) E keqja sht se sa m shum t largoj, ti m keq sillesh! Bn mos t afrohesh. Bn mos t m bindsh. Bn mos t m mbushsh mendjen!!! ELIRA: Ti kujton se un t sillem si dikush q nuk jam? MIKELI: Jo!.. ELIRA: (Duke qar) Ndihem e rrnuar. Nuk kam m fuqi. Besom! Kam luftuar shum me veten, por ajo ecn gjithmon kundra meje. far ka lindur tek un sht m e fort se do gj q un kam mundur t fitoj n jet... Ti m rilinde! M solle dshirn pr t rijetuar ndrrat, ashtu si dikur, kur isha fmij... MIKELI: Dakord, por ky nuk mund t jet vese nj flirt idealist ELIRA: Gzoj si fmij sa her q mbrmja kaprthen thonjt n araft e mi. Ledhatoj nnkresn duke shpresuar q nj dit ti do t mund t ndryshosh, t m dshirosh, t m duash e t ndash me mua do gj. Por ti sheh araft e t 90

tjerave, knaq epshet dhe tekat e tyre, i nginj me lek e m pas kujton se lumturia jote i ka kapur t gjitha skajet. Por m thuaj, a munden vall parat t blejn sinqeritetin dhe ndjenjat e tyre? (Pauz.) do nat ia bj vetes kt pyetje... (Pauz.) Ti nuk je kurr i imi. Ti po m shkatrron. Po m rrnon. Ti po luan me mua MIKELI: Jo, Elira, jo! Ti vetm nuk m kupton sado q un t t shpjegoj. ELIRA: Sepse smundem t t kuptoj. sht e papranueshme pr mua dhe logjikn time nj karakter si i yti. Ti i l varur t gjitha dhe je i gatshm t prmbushsh tekat e t gjithave njhersh. E ke menduar ndonjher veten t pafuqishm? MIKELI: Ti e di q mua nuk m bjn prshtypje kto gjra! ELIRA: Shum e uditshme ! MIKELI: Ska rndsi! ELIRA: do gj e parndsishme sht po aq e rndsishme sa e rndsishmja, apo jo? Si ka mundsi q spaska rndsi tani, q po flet me mua?Apo mos vall u shburrigesh qllimisht pyetjeve t mia duke u kapur vetm n at q ty t intereson? MIKELI: T gjith kshtu bjn. (Pauz.) Ajo q mua m udit me ty, sht se asnjher nuk t kam keqprdorur. Asnjher st jam hequr ndryshe nga ky q jam. Asnjher st kam fshehur gj. Asnjher st kam krkuar t bje dika pr mua, madje, as t m doje! ELIRA: fatalitet t t duash ty! M thuaj pra, si mund t t largoj nga jeta ime? MIKELI: Duke mos menduar m pr mua! ELIRA : Ahh, sikur t mundja! (E rrnuar) MIKELI: Pikrisht ktu qndron problemi! ELIRA: (Pa ia vn veshin) Sa m shum t shaj, aq m 91

shum t ndjej; sa m shum t kam inat, aq m shum t dshiroj; sa m shum t zhgnjehem, aq m shum t krkoj far dreqin po ndodh as un nuk e kuptoj?! O Zot sa dua t t urrej!!! MIKELI: T m urresh? Ajo arrin t shkatrroj edhe nj kolos, ndrsa ti do ta injektosh n trupin tnd t brisht?! ELIRA: Po. Dua t t urrej! Ti po m shkatrron. Ky sht nj fatalitet i trisht! I mrzitshm. I kobshm. Nuk kam m fuqi. Nuk kam m nerva t merrem me asgj. (Pauz.) Do t doja t isha nj streh pr ty, por MIKELI: (I friksuar, por dhe i mallngjyer) Mir, Elir! Do e provojm! Vetm qetsohu! Un nuk dua t vuash pr mua! (Elira v buzn n gaz. Mikeli i fshin lott me gishtat e mdhenj. E prqafon. N der shfaqet pronari i lokalit, Petriti. Mikeli sheh vshtrimin e sert t syve t tij. Prpiqet t marr mesazhin e tyre. Deprton shikimin drejt syve t tij. Njher sheh t majtin, njher t djathtin. Petriti i bn me shenj q t shkoj pas banakut. Mikeli tund kokn. I drejtohet Elirs...) MIKELI: Ah, m duhet t largohem, pasi kam pak pun. ELIRA: Sa her do m ndodh dika e bukur, duhet t zhbhet n moment! MIKELI: Kjo sht mse normale! Mos harro t marrsh ann pozitive t gjrave! (Me t qeshur) Njqind her ta kam thn! (Elira e shpullon n sup. ohet, e puth n ball dhe drejtohet drejt daljes.) MIKELI: Edhe mos e braktis m msimin, se do t jet von kur t pendohesh! (Elira nnqsh dhe ikn. Mikeli shkon nga banaku, i bn shenje kamarierit, porosit nj Albratos tjetr dhe ulet n tavolinn e tij. 92

Petriti afrohet.) MIKELI: Ku humbe? Kam gjith ditn q t pres ktu! PETRITI: Isha pr qitje pra. MIKELI: Pr qitje bufash, ?! PETRITI: Po pra... MIKELI: Si doli rezultati? PETRITI: Keq! Shum keq! Situat e keqe sht. Nuk e di si do tia bj! MIKELI: Duhet marr risku prsipr. PETRITI: Tallu ti, tallu. E pse nuk vjen t bashkosh riskun tnd me mua? MIKELI: Po ti e di arsyen pse! Pastaj, ti vet doje q ta bje. Un jo m kot ndenja jasht loje. E dija se si shkonin kto pun. Kam vn mend nga to. M mir ato q ke ti kesh pr vete se sa t kesh kokn n trast gjith kohs si ty! PETRITI: Eh, ke t drejt! Edhe mua m ka ardhur shpirti n maj t hunds! Do t shoh do t bj ndonj gj nga politika. T paktn ajo dihet q sht zanati i t paaftit! T premtoj q kjo do t jet hera e fundit! MIKELI: Ti premton ndaj meje, ashtu si premtoj un ndaj tyre... PETRITI: Kujt? MIKELI: Femrave! ... PETRITI: t bj, Mikel?! Kshtu sht ktu. Po nuk more prsipr pun t tilla, paraja st vjen kurr. far kujton ti, se ky lokal ka fitime? Me kto mime? Po t mos kisha br kto pun t vogla e me leverdi, sot jo lokal q sdo t kisha, por do isha aty, n ndonj cep rruge duke krkuar lmosh. MIKELI: do gj ka fitim nse e shfrytzon ashtu si duhet, sado e vshtir t jet ! 93

PETRITI: (Duke par orn) Ika tani, nuk kam m koh. Do flasim kur t kthehem n dark! MIKELI: Bukur! (Pauz.) Shpresa vdes e fundit! (Pauz.) Kurajo! (Me z t ult) Kto pun kshtu e duan, ndryshe ngelesh me gisht n goj gjith jetn! PETRITI: Po at kam frik dhe un, pse kujtove ti? (ohet nga tavolina dhe drejtohet me t shpejt nga dera) (N der shfaqet Najada. Petriti risheh orn. Trembet. Merr nj shprehje t vrenjtur n fytyr, prshndet Mikelin me kok dhe largohet me t shpejt. Rrugs prplaset me Najadn.) NAJADA: Avash ore zotri! PETRITI: Ehu, e keni n terezi juve! NAJADA: (Me ironi) M falni mua pra, q ju preva rrugn! PETRITI: (I nervozuar) Ohu, e paske n terezi ti! (Najada e sheh me qesndi. Hedh syt prreth. Sheh Mikelin dhe shkon ulet n tavolinn e tij.) NAJADA: Huh, a nuk ishte ky miku yt? Ai q m prezantove pak m par? MIKELI: (Duke nnqeshur) Po. (Najada sheh me inat nga dera.) MIKELI: Mos ia vr re. Ishte me nxitim. Kishte pun dhe e prisnin. NAJADA: T besoj!... (Mikeli e sheh me admirim. Najada flirton n vshtrimin e tij.) MIKELI: U mrzite? (Najada pohon me krye.) MIKELI: Ndonjher njerzit nuk mendojn se sa i lndojn t tjert. 94

NAJADA: Nuk mund t them se ishte lndim, sesa ofendim. Duket sikur do gj ecn mbrapsht n kt vend. A st duket kshtu dhe ty? (Balerina shfaqet n sken duke br lvizjet e saj) MIKELI: Ndonjher po, ndonjher mendoj se kshtu kemi dashur t jemi, ose sepse kshtu jemi msuar t jemi! NAJADA: do t thuash? MIKELI: Se shoqria nuk sht si individi, q ti pranoj gjrat leht sidomos ktu, ku mbizotron nj mentalitet i vjetr, anakronik, i ashpr dhe i ngujuar n muzgun e vet! NAJADA: Sa bukur q flet! Ah, sikur t gjith t kishin botkuptimet e tua MIKELI: Nuk e di nse do t ishte m mir apo m keq! do shoqri ka ant e mira, ashtu si dhe t ligat. Ajo q vlen pr mua sht t prcaktohet cila do t ishte e mira dhe cila jo, far ka nevoj t futet brenda dhe anasjelltas, por duke analizuar shum faktor, mbi t gjitha mentalitetin mbizotrues! Gabimi yn ishte se, sapo na zgjidhn zinxhirt, ia morm vrapit npr bot pa patur as m t vogln ide se si ishte jeta aty. Si do t mund t prballonim gjith vshtirsit?! (Balerina bn shenja vaji) Menduam se bota do t na priste krahhapur! (Pauz.) Ajo q mua m vret sht burriia jon pr t rrmbyer gjithka T HUAJ pa pyetur pr asnj pasoj q lind prej saj! Ne duam ta sundojm botn, edhe pse nuk jemi t sigurt se jemi duke e sunduar dhe vetveten! (Najada tund kokn.) MIKELI: (I menduar) M plqejn ndryshimet q jan br, por jan ndryshime t shtirura, sepse n thelb, asgj nuk ka 95

ndryshuar! M kupton? (Najada pohon me krye...) MIKELI: U bm t babzitur, zemr, t babzitur. Pasuria na errsoi syt. Shitm gjithka pr ta fituar, gjithka, madje dhe shpirtin, e sot nuk dim se si tu shburrigemi gabimeve tona... NAJADA: T kuptoj! MIKELI: Pr ta thn sa m shkurt, jemi ata q vazhdojm ti qeshemi tragjedis son! NAJADA: E duhet t bjm, Mikel? Si mendon?! MIKELI: Hi! Rrim ktu, e shtiremi sikur gjithka shkon fjoll... NAJADA: (Nnqesh): Sa vzhgues i holl q je! (Pauz.) MIKELI: T bn jeta zemr. (Pauz.) M trego dika pr veten... NAJADA: Pr shembull?! MIKELI: (Duke qeshur) Pr shembull, se sa m do ti mua! NAJADA: (Me nnqeshje) Ouuu! MIKELI: (Duke u tallur) Si ouu? Femrat aty n Itali linin kokn pr mua! NAJADA: Vrtet? MIKELI: Normale. Pse t mos e linin? I bukur po, simpatik po, seksi po, i mbl me to po, me lek po... do t dshironte nj femr m shum se kaq? Nj shenjt me kmb t drejta, ende i ri, ende idiot sipas Nies kjo! NAJADA: (Qesh) Me sa duket, i ke t gjitha. MIKELI: Askush nuk i ka t gjitha! Askush! NAJADA: Po pate paran, do gj sht e leht! 96

MIKELI: Paraja nuk sht gjithka! NAJADA: Nuk e di! Varet se si e sheh jetn! Varet se si ajo t merr! Familja ime do ta kishte t pamundur sikur un t mos punoja. Babai mori rrugn e mrgimit, por q prej ather nuk e kam par m kurr! Nuk e di nse sht gjall apo i vdekur. Nna sht m shum e smur, se sa e shruar. Asistenca e shtetit nuk mjaftonte pr t. Mos pyesni m pas pr mungesat... MIKELI: (Me keqardhje) T kuptoj. NAJADA: Nuk e di pse, por sot paskam dshir t flas! MIKELI: Edhe un uditrisht kam dshir t dgjoj. Ndonjher, kur dgjojm pr vuajtjet e t tjerve, bhemi m t fort n vetvete dhe m optimist! (Najada nnqesh) NAJADA: Dashuria ime e par mban emrin zhgnjim, e dyta, trishtim; e treta vetmi, e katrta nj kryq t madh t shnuar para kohe duke ditur rrjedhn e t parave! Besimi im ka vdekur me koh! E delikatesa? Nuk e di nse sht e varur diku tek un! Kam ndryshuar! Nuk jam m ajo vajza e brisht, q bhej keq kur shihte dik t vuante! Qkur kapitalizmi shkeli n kt tok, njerzit msuan se ishte festa e karnavaleve! (Balerina bn veprime q shprehin kondradiksionin) Q ather nuk sheh tjetr vese disa maska q ecin rrugve me pardesyn e drejtsis! Bota u b vrastare! Ose t paktn, kshtu m duket mua! Edhe sa do t vazhdoj kshtu? (Balerina largohet nga skena) MIKELI: T kuptoj! NAJADA: As vet nuk e di se pse po ti them ty t gjitha kto! Mbase sepse ti mundesh t m kuptosh! Ose mbase sepse ti m bn t ndjehem mir! 97

MIKELI: rndsi ka? NAJADA: Ke t drejt! Por ti je shum i mir me mua! Un kam frik... MIKELI: Frik prse? NAJADA: Frik nga ndjenja! Frik se mos gropos srish vetveten si njher e nj kohe! Dua t iki q ktu, Mikel! sht nj bot shum e keqe! Dua t iki diku, ku t paktn t kem mundsin t jetoj jetn time si t dua, pa thashethemet, pa intriga, pa marrzira e hipokrizi! Jam lodhur duke u prplasur sa andej-ktej! MIKELI: (Mendueshm.) Krkoj ndjes nse indirekt t kam lnduar. NAJADA: Prkundrazi, m bri mir t mendoj m tepr pr veten time! E vlersoj! MIKELI: M vjen mir. (Najada nnqesh.) MIKELI: Po afrohet hna bukuroshja e heshtur. (Najada sheh nga qielli.) NAJADA: Recituesja e ndrrave... MIKELI: Dashnorja e Erosit. NAJADA: Jo, Psika ishte e till! MIKELI: Psika sht mitologjikisht, Hna realisht. (Pauz.) Hna, nj dit duke flirtuar me t, pa dijenin e Psikes, i vodhi elsat e pasionit... NAJADA: Hahaha... MIKELI: Por duke qen se Dielli do t xhelozohej dhe do ta dnonte pr tradhti, ajo preferon q ai t largohet pak dhe kur t mos ta ket mendjen, t flirtoj me Erosin n distanc. Ke dgjuar pr dashurin platonike? 98

NAJADA: Po... MIKELI: (Pa ia vn veshin) Nj dit, Platoni e vuri re se pisllqe bnin ata t dy, nj n Tok e nj n ajr, dhe e firmosi kt lloj t ri pasioni si dashuri platonike. (Najada qesh.) NAJADA: O Zot i madh! (Pauz.) Po ti me k po flirton q po ia nxjerr kto sekrete? MIKELI: Me Psikn. (Najada qesh.) MIKELI: Ja, shiko bre? E trembe zemrn time! (Najada qesh.) (Mikeli qesh.) NAJADA: N dashuri je e verbr, n tradhti syshqiponj! MIKELI: Ti n ciln an bn pjes? (Najada e gjuan n sup.) NAJADA: Nuk e di. As q dua ta di! Jam egoiste n kto raste! Mjafton q un t ndjehem mir, pak rndsi ka pr t tjert! Megjithse, t them t drejtn, m vjen pak keq pr at vajzn, Elira sikur quhej, apo jo? MIKELI: Po, Elira! Hmmm... Elira, pavarsisht se hiqet si femr mondane, n t vrtet sht e kundrta e saj. Ajo ndrron pr nj familje, gj q un nuk mund tia jap, sepse ajo dhe un jemi si Horusi me Setin (dita me natn). Me nj fjal ka t gjitha ant pozitive q tek un jan negative dhe anasjelltas. Do thuash ti se dy magnete me pole t kundrta trhiqen? V bast se tek njerzit ndodh e kundrta. (Najada qesh.) NAJADA: Ajo mbase dyshon tek un! Mbase i dukej sikur ia mora t dashurin! A st dukej dhe ty kshtu deshifrimi i 99

buzqeshjeve t saj t shtirura? MIKELI: Ahh! Mos harro.. (me z t ult) N dashuri je e verbr.. ti sapo e the! NAJADA: Po, sakt. (duke u shtirur) Hmmm ... Ndjehem n faj.. MIKELI: Eh... pasioni nuk t pyet! Ai jeton dhe me dashurin, edhe me tradhtin. sht relativ, i ndryshueshm, i mbl dhe i ashpr! NAJADA: Pasioni sht thesar. MIKELI: Hmmm sht kmba e zbathur, q rrn e njomur shkel, e dallgn fton q ta rrmbej... (Najada mban veshin me dor. Dgjon fshfritjet e gjetheve t pemve. Mikeli i afrohet. Hyn Elira. (Ata puthen) Elira nervozohet. Ata nuk e vn re.) NAJADA: sht ndrr a realitet? MIKELI: Realitet... (zgrdhihet) (Elira sheh me inat. Ata vazhdojn t mos e vn re) (Mikeli bhet gati ti dhuroj Najads nj tjetr puthje dhe shtang kur pas xhamave risheh hijen e s panjohurs. Njkohsisht dhe Elirn e rishfaqur n der. Nuk di t bj. Nj lmsh i mblidhet n gryk e mezi glltitet. Najada kthen kokn dhe e sheh e friksuar. T dy duken t tmerruar!) (Elira sheh Najadn dhe Mikelin q qndrojn t heshtur dhe t prqafuar. Heshtja e tyre e acaron.) ELIRA: (Duke brtitur) A mundet ndonjri prej jush t 100

shfaq mirsin e tij katran, e t m thot se far po ndodh? MIKELI: Asgj e jashtzakonshme! ELIRA: (E habitur) Asgj?! MIKELI: Ti e di q un... ELIRA: M premtove! MIKELI: Edhe ti...! ELIRA: Un? MIKELI: Po... ti! A nuk m the se doje ta provoje? ELIRA: Po t thash, por MIKELI: Ather? Un ky jam! E ti kt e di! far dreqin krkon q rri me nj mashkull si un? ELIRA: Nuk ishte faji yt. SHT FAJI I SAJ! MIKELI: Askush nuk ka faj, e dashur! ELIRA: H?! MIKELI: Pasioni sht pasion, e dashur, asgj m shum. Dshir e shfrenuar pr t gzuar nj copz ast... ELIRA: Dshir e shfrenuar pr t lnduar n do ast... MIKELI: Varet nga kndvshtrimi q e sheh. ELIRA: (Me qesndi) Ah po, ke t drejt! Duhet ta shoh me sy eksitues faktin q i dashuri puth nj femr tjetr n syt e mi... madje jo vetm kaq, por duhet ti them dhe faleminderit. Ose akoma dhe m bukur, asaj femre duhet ti them Hajde, e dashur dhe fli me ne. MIKELI: Sdo ishte keq. ELIRA: (Me inat) O Zot i madh! MIKELI: Se ke provuar ndonjher sa bukur sht, prandaj flet kshtu. ELIRA: (Me ironi) E ke provuar ti pr t gjith. MIKELI: Po t m jepej srish rasti, sdo thoja jo. 101

ELIRA: Hajde civilizim, hajde! MIKELI: Jan obligime jete, e dashur! ELIRA: Obligime t bukura paske! (Kthehet me sill nga Najada) E ti? (Najada fshihet pas shpins s Mikelit.) Elira krkon ta gjuaj. Mikeli e mbron me duar. Najada nxjerr pak kokn. Elira e mat mir dhe bn ta godas, por shpulla i bie Mikelit n faqe.) ELIRA: Nuk e kisha pr ty! Lshoje! (Najada bn t shfaq kokn, Elira matet, shpulla bie mbi faqen tjetr t Mikelit.) ELIRA: Lshoje t thash! MIKELI: Nse t bn t ndihesh m mir duke shpullisur t tjert, ather m godit mua! ELIRA: Largohu t thash! MIKELI: Jo! ELIRA: Prse ma bre kt, Mikel? Prse? (I gjuan me shpull nga faqja e par) MIKELI: Sepse nuk varet nga un! ELIRA: Po nga kush? (I gjuan me shpull nga faqja tjetr) MIKELI: Ah, ju femrat..! M mahnisni! (Prap shpull!) ELIRA: Gnjeshtar! MIKELI: M beso! Spo t gnjej! (Pauz.) (Elira matet ta gjuaj. Fokusohet n syt e tij. Trembet. E ul pllmbn drejt toks) ELIRA: Kjo nuk t shfajson as ty dhe as at, Mikel! (Pauz.) 102

M thuaj, kush vall ishte shkaktar? Kush vall m gnjeu? Kush mi tha ato fjal? NAJADA: Hna! ELIRA: Mashtruesja! (Pauz.) MIKELI: Nuk ke pse qorton k nuk ka as goj! ELIRA: Kush hesht, pr mua, mbart krime mortor... MIKELI: E t duhet ty? t interesojn? ELIRA: Duhet nj fajtor, ndryshe skam si rroj! MIKELI: Fajtori jam un, a t qetson? ELIRA: Qetson egon time, por kjo m mundon... MIKELI: far mundem t bj q mos t t mundoj? ELIRA: M puth, m jep shpres, m premto! ME DASHURO!... (Mikeli e puth) NAJADA: Ti e puthe at? (Mikeli e puth Najadn) ELIRA: Zot i madh! Kjo sdurohet! (Mikeli bn ta puth, Elira e gjuan me shpull.) MIKELI: Nuk bhet me dhun, Elira! ELIRA: I pashpirt! NAJADA: M puth Mikel, m puth! ELIRA: Bushtr! NAJADA: T duash nuk sht mkat! (me epsh i drejtohet Mikelit) Mikel (Mikeli e puth.) ELIRA: Hipokrit! I pacip! I pamoral! (Mikeli bn ta puth, ajo e gjuan me shpull.) NAJADA: Mikel 103

(Mikeli kthehet, e puth.) ELIRA: mund t pres prej teje? T njoha mir kush je! (Mikeli sia v veshin, vazhdon t puth Najadn. Elira nevrikoset. E kap pr krahu Najadn. Muzika (Wolfgang Amadeus Mozart Summer Ouverture - Requiem For A Dream) n sfond. Ato t dyja zihen me gjeste. Mikeli rri spektator.)

Akti III (Mikeli i dehur rri ulur n banak duke pir nj shishe birr. Kamarieri bn sehir. Mikeli ka pamje t trishtuar. Kamarieri e sheh i habitur. Mikeli sheh orn. Kamarieri sheh Mikelin.) MIKELI: Epo, mjaft m pe! (Kamarieri vazhdon ta shoh. Bie zilja. Mikeli fut dorn n xhepin e xhakets. Kontrollon. Nuk gjen gj. Fut dorn nga xhepi tjetr i xhakets. Kontrollon. Nuk gjen gj. ohet. Fut dorn n xhepin e pantallonave. Kontrollon. Nuk gjen gj. Fut dorn n xhepin tjetr t pantallonave. Kontrollon. Nuk gjen gj. Sheh vrdall. Kamarieri sheh banakun. Mikeli sheh kamarierin. Zilja pushon s rni. Mikeli sheh banakun. Gjen me sy telefonin. E sheh. Zilja bie srish. E merr n dor. E sheh. Bn t shtyp Yes, nuk e shtyp dot. I thot kamarierit ta shtyp dhe e v n vesh.) MIKELI: E dashur. Si je? (Pshprin) Un... hi. (Heshtje) Kam patur shum shum pun sot (shkund jakn e kmishs). Mezi mora frym vetm tani (heq telefonin nga veshi. I bn nj shenj paknaqsie kamarierit. V telefonin n vesh). Si, si? Jo jo, nuk t thash pr sot! Mos vall e harrove? Nuk e mbaj mend 104

un? Si, si? Dshiron t dish rezultatin e betejs? (habitet) Nuk kam qen n luft. Lufta ka mbaruar ktu e para se t shihja un dritn e diellit. Ah, po! Jo, jo! (largon telefonin nga veshi. Bn sikur kap mizat. I bie me shpull banakut. V telefonin n vesh). Po pse bhesh naive kur sje?! (Pauz.) Si? Jo, se di. H, h, ma thuaj. (Pauz.) Ta marr vet me mend? Hahaha (largon telefonin nga veshi. Sheh kamarierin gjith trishtim. V telefonin n vesh). Nuk e di. (Pauz.) Ke t drejt! T paparashikueshme fare jeni! Do interesohem nse do t mund t gjej nj deg Parashikimi i gjendjes shpirtrore femrore pr ditn e sotme. T plqen, h?! (Pauz.) Oh, ok, baby! M prit se edhe mund t vij! Si si? Jam rrufjan? Hahahahahaha. Fik telefonin. E v n banak. Sheh kamarierin gjith trishtim. Kamarieri sheh i lodhur Mikelin. Bie zilja. Mikeli sheh kamarierin. Humbet tek shikimi i tij. Kamarieri i bn me shenj telefonin. Mikeli pohon me krye. Merr telefonin. E sheh. E vendos n banak. Kamarieri i bn me shenj ta hap. Mikeli tund kokn n shenj mospranimi. Kamarieri i shtyp Yes dhe ia vendos n vesh. MIKELI: E dashur. Si je? (heq telefonin nga veshi. Sheh kamarierin me trishtim. Kamarieri ngre kryet) Po, po. Jam shum i lodhur. Ah! Nuk besoj se do vij. Po erdha, do t t marr n telefon. (Heq telefonin nga veshi. Bn blla blla n ajr. Vendos telefonin n vesh) Po jam i lodhur, moj zemr. ke ti, takohemi nesr. Si? N t njjtin vend? Mir. Hajde pra, se flasim nesr. Natn zemr. (E fik telefonin me t shpejt) MIKELI: paskan qen! (Bn t ngrej shishen e birrs. Bie telefoni. L birrn n vend. Sheh kamarierin. Kamarieri rrudh kryet. Mikeli mohon me kok. Kamarieri pohon me krye. Mikeli rrudh buzt. Kamarieri merr telefonin n dor. E sheh. Shtyp Yes dhe ia vendos n vesh Mikelit. 105

Mikeli e merr n dorn e vet telefonin.) MIKELI: E dashur. Si je? (Heq telefonin nga veshi. E kap me t dyja duart. E shkund n ajr. E vendos prap n vesh) Po. Kam pak pun. (E heq nga veshi. Sheh kamarierin. Kamarieri rrudh vetullat. E vendos prap n vesh) Po kam pun o njeri. (Pauz.) E pse brtet? (Pauz.) Po. Sigurisht e dashur. Un nuk t kam gnjyer asnjher. Ti e di kt. Je jeta ime! (Heq telefonin nga veshi. E shkund n ajr me nervozizm. E vendos n vesh) Zemr. (Heq telefonin. Shkund n ajr. Sheh kamarierin. Kamarieri zgrdhihet. Mikeli inatoset. V telefonin n vesh) Zemr, do dgjosh apo t t dgjoj? (Pauz.) Mir, po t dgjoj! Fol... (I bie me mollzat e gishtrinjve banakut. Fillon t nervozohet.) Mbarove? Mir... (E sheh me inat celularin. E vendos n vesh srish) Mir, mir, se do flasim. (Me ton nervoz) Hajde se shihemi nesr! (E mbyll telefonin. Sheh nga kamarieri. Kamarieri fillon t qesh. Mikeli fillon t zgrdhihet pr inerci.) MIKELI: Po ti, non stop punoke sot? KAMARIERI: Po pres pronarin t zbres q ti jap xhiron e dits. MIKELI: Ah! Po!... Pritje pritje pa kufi.. pritje pritje pa mbarim.. Kur do prfundojn pritjet? (Pauz.) Meq ra fjala, lart sht ai? Si nuk e vura re kur hyri? (Kamarieri mbledh supet. Bie zilja e telefonit. Mikeli shtang. Kamarieri se bn t gjat. I v telefonin n vesh. Mikeli hutohet. Nervozohet. Nuk kthen prgjigje. Hesht. Acarohet! Dgjon receptorin. Shtang. Habitet. Nuk gjen dot z ti prgjigjet. Mbledh veten. Prqendrohet! E fik fare telefonin.) MIKELI: Si nuk pyesin fare per privatsi, xhanm?! 106

KAMARIERI: Eh... MIKELI: Po u kam br, o vlla? KAMARIERI: (Me ironi): Hi. MIKELI: (Pa ia vn veshin) : I dua, me shpirt, por jo kshtu! Ka kufi do gj! M ke par ti jem lutur ndonjrs? Jo?! E pra! Vet e krkojn! Pastaj bjn si hijena n telefon. (Kamarieri pohon me kok.) MIKELI: E di si bhem ndonjher apo jo? M vjen t zhdukem nj or e m par q ktu. Ja, kshtu m vjen! KAMARIERI: T besoj! Me at sken q pash sot... MIKELI: Ajo ssht asgj. Ka edhe m keq... KAMARIERI: Vrtet? MIKELI: Sigurish, po nejse.. Kalon shpejt. Sapo qetsohen, marrin prap n telefon...Ndonjher qajn, ndonjher qeshin; ndonjher as ne nuk e kuptojm far bluan mendja e tyre. Jan nj labirint i vrtet. Po hyre brenda tyre, jo vetm q nuk do t gjesh m der nga t dalsh, po do t mbetesh ndonjher edhe i gjakosur, ose do prplasesh me ndonj skelet si puna jote (zgrdhihet), ose ose, do t mendosh se ke koh q ia ke kthyer patkonjt diellit. Do t duash t ecsh, por nuk do mundesh, do duash t klithsh e sdo nxjerrsh z. do gj q sheh aty sht nj parajs e ferr t lidhur ngusht me nyjet e bukuris dhe hijeshis. Kjo sht arsyeja q m plqen t jem vetm nj kalimtar i rastit, ti salutoj ato mrekulli, e t largohem nj or e m par n rrugn time... (Mikeli sheh telefonin. Dridhet. Kamarieri e sheh dhe zgrdhihet.) MIKELI: Qesh qesh, por as ti nuk bn prjashtim n kt rast. M sill nj got uj t lutem, se as birra spo m bn derburri sot! 107

KAMARIERI: Patjetr! (Mikeli kruan kokn. Vendos mollzat e gishtave n tmtha dhe i shtrngon. Mbyll syt. Ekuilibron veten. Ndihet i lodhur. Heq duart nga tmthat. Kamarieri i shrben nj got uj.) MIKELI: Faleminderit. E di q e teproj ndonjher me pijen dhe ... (Pauz) femrat, por kurr nuk e kaloj limitin e limitit t limitit njerzor. M plqen kufiri. nostalgji! Gjithmon t ecsh n nj vij t drejt, t lmuar, shptimtare! N nj vij ku jan caktuar limitet e ndrrs dhe realitetit, t jets e vdekjes, t toks dhe qiellit. sht vija q tregon shkathtsin e nj njeriu, suksesin e tij, realizimin e do ndrre. Vija q t bn t burriovrosh gabimet e tua dhe t mos biesh kurr n depresion. (N sken shfaqet balerina) KAMARIERI: Dshironi gj tjetr? MIKELI: (Pa ia vn veshin) M kujtohet si tani, kur u largova pr her t par n Itali, me gomonen e nj vlonjati. Koh t arta. Nuk kthehen m. Sa bukur dukej deti natn. T dukej sikur nga momenti n moment do t t prpinin dallgt e do t t onin brenda, n zemrn e detit. Por, me sa duket, jan t rrall ata q e kan at fat! KAMARIERI: E pse fat? MIKELI: T jetosh n zemrn e detit sht fat i rrall! Trupi yt nuk dekompozohet kurr pa dal n siprfaqe. Ai ruan freskin deri n momentin kur peshkaqent fillojn ta shqyejn. knaqsi! Kamarieri: Knaqsi? MIKELI: Sigurisht! T ndryshosh kahun e anijes JET sht arritje e madhe! KAMARIERI: Hmmm... MIKELI: T dalsh kundr t vjetrs sht hapi i par drejt modernizmit! 108

KAMARIERI: Ouuu! MIKELI: T prqafosh imoralitetin do t thot t thyesh kufijt e morales... KAMARIERI: Edhe? MIKELI: E kufijt e moralitetit vjetrojn... KAMARIERI: h... MIKELI: Ata duhet t burgosen... (Kamarieri duke dashur t flas) MIKELI: T zhduken e t balsamosen npr mauzole. (Kamarieri matet t flas) MIKELI: Vlefshmria e t cilave qndron vetm pr t krijuar imazhin e evoluimit t njerzve n koh. Pr asgj tjetr. ASGJ! Kamarieri: Zotri!... MIKELI: (Pa ia vn veshin): Po kur njeriu jeton bashk me t vjetrn, far do t bj? Do t bhet nj mumje e gjall q do t ec rrugve t nj qyteti t vdekur. Moderniteti... (Mikeli hesht. Glltitet. Merr frym thell) Moderniteti ka etapat e veta. Duhet t ket forc t shkel mbi tabut q kan forcuar rrnjt e tyre n njerzim. Kto t gjitha duken absurde pr momentin, ashtu si mund t duken absurde m von ato q sot duken krejt normale. sht pikrisht KOHA ajo q i jep apo i heq shijen gjithkaje. sht ecja me ritmin e saj; kur ti ecn ngadal, ndihesh i qet, por nj dit kupton se nuk ke br asgj, e do t ndjesh brejtjen e ndrgjegjes nga duart e zhgnjimit. Kur ti ecn shpejt, ndihesh i lodhur, i shfrytzuar, i paknaqur kurr me at ka bn. (Pauz.) Kur do t ket pak paqe? Gjithmon e pyes veten. Prgjigjja ndjek rrugn e retoriks. Gjithka i nnshtrohet asaj. (Kamarieri tund kokn.) MIKELI: Ndonjher m vjen t qesh me predikimet q bjn njerzit. Paqe, dashuri, harmoni e prosperitet! thon t 109

gjith. Por sa mund t arrihen t gjitha kto? fatalitet jetsor! Asnjra nuk arrihet, asnjra nuk gzohet, secila sht hyjnore, por jo toksore! (Pauz.) Nuk e kuptoj pse njerzit urojn gjithmon t arrish t paarritshmen!!! KAMARIERI: Sepse t duan e duan t t shohin mir. MIKELI: Sepse jan t lodhur e duan t mendojn se ato ende ekzistojn! Jan skelete q ndjekin nj proces t koburriduar ashtu si mund t bj nj robot mbi tok. I ke vn re si ecin rrugs? T prhumbur! T harruar! T mallkuar! (Nj fmij shfaqet n der me steka cigaresh pr t shitur. Kamarieri prpiqet ta largoj.) MIKELI: Mos e largo! Afrohu... (Fmija afrohet.) MIKELI: sht von. (Fmija mbledh supet.) MIKELI: Gjith ditn kt gj bn? (Fmija pohon me krye.) MIKELI: Po prindrit, ku jan? FMIJA: Se di. MKELI: Si se di? Je jetim? FMIJA: Jo. MIKELI: Po far...? FMIJA: Nna shet aty, tek ajo tezga, babai! MIKELI: Babai? (Fmija hesht.) MIKELI: Nuk e ke? FMIJA: Po, e kam. Babai do t vij m von n shtpi. MIKELI: I dehur? (Fmija hesht.) MIKELI: A punon babai? 110

(Fmija hesht.) MIKELI: Dhe ju gjith ditn shisni rrugve? (Fmija pohon me krye dhe kokn e ulur posht.) MIKELI: Mir mir, merri kto t holla. (Nga brenda dgjohen zhurma. Najada del me vrull prjashta. Fmija trembet! Merr t hollat dhe largohet.) NAJADA: Un nj jet kam! PETRITI: Bushtr! (Najada sheh Mikelin. Shtanget. Kmbt i dridhen. Rrobat vende-vende i ka t grisura. Syrin t enjtur. Prpiqet ta fsheh me flok. Ulet n karrigen m t afrt q gjen. Mikeli ngrihet nga tavolina. Sheh Petritin n sy. Petriti shfaq shenja shprfilljeje.) PETRITI: E m sheh ashtu! Sikur sht! Dava kurve... MIKELI: ngjau? (Askush nuk flet. Mikeli i afrohet Najads. I sheh syrin. Rrobat. Shtang.) MIKELI: Kamarier, m sill nj kompres me akull. (Kthehet nga Petriti) Petrit?! Edhe kt e paske br? PETRITI: Ika un tani, skam koh! Kam pun pr t mbaruar! MIKELI: Nuk do t iksh askund! Matu mir para se t hedhsh hapin! (Petriti ul kokn. Krkon t thot dika, por fjala i mbetet n fyt. Mikeli drejtohet nga Najada.) MIKELI: T dhemb? (Najada tund kokn.) 111

MIKELI: Pse ma ke fshehur kt gj? Pse nuk ke biseduar me mua? NAJADA: Doja ta mbyllja n heshtje dhe pse e dija se do ta kisha t vshtir! Petriti ka qen dashuria ime e par, por m pas gjithka PETRITI: E para thua ti! NAJADA: (E irrituar) Po, e para! Si mundet vall t mohosh ti q shkele pastrtin time? Si mundet vall ta mohosh ti, q n vend t m mbaje afr m msove rrugn, nj mnyr t mir pr t br lek ti, pr tu marr mendjen horrave t tu, nj mnyr e mir pr t izoluar gojn e varfris time! Ti m prdore, por jo vetm kaq, ke luajtur me mua n mnyrn m t shpifur! PETRITI: Vetm ti q sduhet t kesh goj t ankohesh! Ske turp! Sigurova do gj pr jetn tnde, prfshi ktu edhe shpenzimet pr nnn tnde t smur, e ti m thuash se t paskam prdorur! I prdoruri ktu jam un! NAJADA: Turp? Turp duhet t kem, sepse t lash ty t dorovitje trupin tim ksaj kafejene sa her t t tekej ty! Turp? Po, sht turp, sepse duhej t kisha refuzuar qysh n momentin e par, por ti nuk m le shans, ti ma imponove! Apo e harrove dhe kt? PETRITI: Dshira jote pr t fituar lek ishte m e madhe. Apo i harrove lutjet dhe t qarat e tua kur kishe nevoj pr lek? Apo e harrove momentin kur doje t hidhje dobiin tnd n ferr? I harrove kto? NAJADA: Petrit, nuk jam m ajo vajza e vogl q t bindej pr do gj q ti thoje, sepse ti pr t ishe si nj idhull... ishe nj njeri q ajo i dedikonte falenderime kur e prdorte! Un do t iki, do t largohem nj or e m par q ktej, madje do t iki diku ku ti sdo t mundesh dot m t m gjesh! (Petriti matet ta gjuaj srish, por ndrhyn Mikeli. Ia kap dorn dhe e sheh n kokrr t syrit. Petriti shburriget.) 112

PETRITI: Her tjetr n punt e mia mos ndrhy! MIKELI: I forti e gjuan t dobtin me menuri, jo me dhun Petrit! PETRITI: Gruaja pa dajak bhet si burri n mejhan! MIKELI: Rri tani. Qetsohu, e boll m shite mend mua! Qkur qenke br kaq i fort ti? Apo kur vjen puna me femrat jemi gjithmon plot energji? (Petriti hesht. Najada ulet n nj tavolin. Kamarieri ka n dor tundsen e frapes. Brenda ka hedhur disa copa akulli dhe e shkund para fytyrs s Najads. Merr peshqirin dhe hedh copat e akullit. Najada e sheh e uditur. Kamarieri bn gati kompresn dhe ia vendos n sy.) KAMARIERI: Mund tju shrbej me dika tjetr, zonjush? NAJADA: Jo, falemnderit. Edhe kjo sht tepr! MIKELI: Deri ktu arrin t shkoj krenaria jote, Petrit? PETRITI: Do m lsh rehat ti? Ik shiko hallin tnd, me kto gjra merrem un! Se kuptoj pse po m hidhesh n fyt sikur far kam br! MIKELI: Sikur far ke br? PETRITI: Nejse! (Mikeli e sheh gjith inat. Ulet n tavolin me Najadn.) MIKELI: A je m mir? NAJADA: Do t isha sikur t isha sa m larg prej ktu! MIKELI: Kjo dita e sotme m ters se e djeshmja. (Balerina shfaqet n sken duke br triket e saj; dora e majte kontradikton te djathten, dora e djathte kontradikton te majten dhe me pas largohet.) Sa m shum qndroj ktu, aq m shum m mbushet mendja t largohem prgjithmon. Kur jam larg, m merr malli, dua t kthehem. Kur jam ktu, gjithka fillon t zbehet, t venitet, t humbas qoft dhe dshira pr t jetuar. dreqin po ndodh me kt vend? 113

NAJADA: Nuk t krkova kot t largoheshim. Un do t iki. N mos sot, nesr do e gjej nj mundsi. Ndrsa ti bj si t duash... MIKELI: Isha mir para pak ditsh, gjithka ecte normal, por kto dit po bhen t padurueshme. Ktu edhe sikur t duash t rrish, detyrohesh t largohesh. Por kto gjra ajo Mira ime nuk i kupton. NAJADA: Elira! MIKELI: Ah! Po! As vet se di pse nuk m fiksohet asnjher emri i saj! udi! (Najada nnqesh pr her t par pas gjithsa ndodhi.) MIKELI: Nuk e kam par fare kt mbasdite. Asaj si rrihej pa ardhur. (Mikeli ohet nga vendi. Shkon drejt dritareve pr t par nga rruga. Sigurohet q ssht askush dhe ulet n tavolin.) MIKELI: Kam frik mos ka br ndonj paudhsi! Asaj i sht kthyer n obsesion qndrimi me mua! NAJADA: do femr do ta dshironte! MIKELI: Dakord, por ajo e di se si jam un! Ajo m plqen shum, por un nuk jam i qndrueshm. Un e njoh veten time dhe nuk dua ta lndoj! Por do ti q sot m la pas ksaj dritareje gjith ditn si ilimi? NAJADA: Besoj se t plqen natyra e saj, tepr e vendosur kur vjen puna n lidhje me ndjenjat. MIKELI: E cili mashkull nuk do ta dshironte nj femr t but e t ndjeshme si ajo? NAJADA: Ather, pse nuk lidhesh me t, fejohu, martohu, bj fmij dhe gzo jetn si t gjith. MIKELI: Premtimi sht premtim! NAJADA: Pr far e ke fjaln? MIKELI: Epo, kam dashur dhe un dikur nj vajz, q ende m ka mbetur fiksim. Ngjante shum me Elirn e sa her dua 114

ti shqiptoj emrin, m del automatikisht nga goja emri i saj. Edhe t dua mos ta kujtoj, vjen natyrshm tek un. Nuk dua t prsritet i njjti gabim! M beso! NAJADA: Ke dshir t flassh pr t? ndodhi? Pse u ndat? MIKELI: Sepse nuk e prballoi dot pritjen. Ishim larg njri-tjetrit. Un punoja gjith ditn. Ajo mendonte gjith natn. N fund, u lodh s menduari dhe me nj dor ilaesh i dha fund jets... (Pauz.) Nuk dua q Elira t psoj t njjtin fund. (Pauz.) Jam n ankth. NAJADA: Shkoji n shtpi ose merre n telefon! Bj dika! MIKELI: Nuk ma ka hapur telefonin gjith mbasditen! As mesazheve t mia su sht prgjigjur. NAJADA: Ndihem n faj! Po t mos isha un dhe burriia ime e uditshme, do t ishit bashk. Megjithse, un ende ndjej pr ty dhe nuk po tallesha aspak pak m par. Por pas ksaj q ndodhi, nuk do t mund t ndjehem e lir nga e kaluara... MIKELI: Mos e mendo m! Le t jemi dy shok t mir dhe kaq. (Najada buzqesh. N der shfaqet Elira. Ajo sht e dehur. Sheh nga Petriti, i shkon pran dhe e puth n faqe. Sheh Najadn teksa e vshtron dhe i imiton ecjen. Mikeli ngrihet n kmb gjith ankth. Elira ec dhe kmbt i ngatrrohen. Fillon t qesh. Sapo bhet t bjer, e kap Mikeli dhe e mban fort me duar. Elira e puth. Ngrihet kmb. Prpiqet t fitoj drejtpeshimin. Shkon tek banaku dhe puth dhe kamarierin. Ndrkoh Petriti sht duke i br me shenj kamarierit pr ti dhn ndihm.) ELIRA: Kshtu t plqejn femrat ty Mikel? (qesh) MIKELI: Qenke dehur! ELIRA: Nuk t plqen? Femr moderne, ska fjal! MIKELI:krkon t thuash me kt? 115

Elira: Hi! (Elira e sheh Mikelin t mrzitur e tepr serioz dhe qesh. Afrohet tek dritarja. Sheh lart nga qielli. Humbet shikimin e saj n Hn dhe yje. Zgjat dorn ti prek. Bn sikur i ledhaton. Vendos dorn n zemr. Ndjen dhimbjen e saj. Mendohet dhe sheh Hnn srish...) ELIRA: Hna bhet diell, diell .. DIELL? Po un pse nuk t shoh ashtu? Ti nuk m ke falur kurr ngrohtsi. Je shum e ftoht pr mua, Hna ime. Je e trisht. (Pauz. Mikeli prpiqet ta ul n karrige, por ajo sa ulet, ohet menjher pa ia ndar syt Hns.) A nuk sht e uditshme ideja se ngrohja globale sa vjen dhe rritet, ndrsa njerzit bhen gjithmon e m t ftoht?! (Pauz.) (Petriti e dgjon dhe glltitet me zor.) MIKELI: Po, ashtu sht, po hajde ulu. ELIRA: (Pa ia vn veshin) Pse vall, kur dielli puth zenitin, ne bhemi t ftoht, t egr, t ashpr,... harrojm ekzistencn ton dhe zhytemi n monotonin e jets?! (Pauz.) Ndrsa kur ti, Hna ime, q veten ha mes dhmbsh pr do krim, fillon t shfaqesh n horizont, ne fillojm t mbushemi me mall, nostalgji, trishtim, dashuri... flirtojm me kujtimet, ndrrat apo mashtrimet... Mbushim shpirtin e boshatisur t dits me iluzionin tnd t nats. Prse? (Pauz) Pse vall jemi n nj prpjestim kaq t zhdrejt me ngrohtsin qiellore? MIKELI: Sepse kjo sht jeta, zemr. E njjt pr t gjith! ELIRA: (Pa ia vn veshin) Pse vall njerzit kan harruar t dashurojn? MIKELI: Jo zemr jo, por secili dashuron sipas mnyrs s vet! ELIRA: (Pa ia vn veshin, duke vazhduar bisedn me hnn) 116

Pse vall jan br kaq t pandjeshm ndaj thirrjeve t shpirtit? Dikur ka qen ndryshe, apo jo? Mos vall vrapimi yn drejt rrugve t bots filloi t ftoh edhe ndjenjat tona? (Pauz.) Hapat tan rrahin shkujdesshm trotuaret do ast, por ne, kurr nuk i numrojm. Kemi harruar ti numrojm. (Pauz.) MIKELI: Sepse koha ka prshpejtuar ritmin e saj. Sepse ne ia prshpejtuam kt ritm asaj! ELIRA: Nuk e kuptoj pse t dua ty. (Kthen vshtrimin nga Mikeli) Pse m mundon mungesa jote? Kur jam me ty irritohem, zemrohem, trishtohem. (Duke vendosur dorn n zemr) MIKELI: Hmm... Mir... Hajde t shkojm n shtpi! ELIRA: N shtpi? Hahaha! Tek cila shtpi? Te ajo me kangjella apo tek ajo pa kangjella? MIKELI: Tek ajo pa kangjella! ELIRA: Po pastaj? MIKELI: Pastaj do t dalim bashk... un dhe ti. ELIRA: Ti m gnjen! MIKELI: Jo, aspak! ELIRA: Po ajo? (Duke treguar me gisht Najadn dhe duke imituar ecjen e saj delikate.) MIKELI: (Duke hedhur vshtrimin jasht) Ajo do t ik larg, shum larg. Ndrsa un dhe ti do t jemi bashk. Hajde ohu! Ikim! ELIRA: Kujton se jam e dehur? (Duke iu marr kmbt) MIKELI: Jo, aspak! Po hajde, ikim tani? Elira: Hahahahhahahaah! (bn sikur ka nj pistolet n dor dhe brtet) Pauuuuuuuuu! MIKELI: E paske me bubullima t pirn ti! Hajde pra t ikim... hajde pra... (Mikeli afrohet ta marr pr krahu Elirn, kurse ajo i kthehet e irrituar) 117

ELIRA: Po pastaj? Pastaj do t kalojm dhe nj nat t mbl e cila aksidentalisht nuk do t t bjer m n mend t nesrmen... Ndrsa Hna (duke e par me xhelozi) do t studioj me imtsi lvizjet tona. Do ti shkruaj dhe n nj ditar, e t nesrmen, ashtu si dhe ti, do t shtiret se ska par asgj! MIKELI: Hajde ikim tani! ELIRA: Jam e lodhur! E rrnuar! E kupton?! MIKELI: Po, e kuptoj! (N der shfaqet e panjohura e cila mban n dor nj pistolet.) E PANJOHURA: Kujtove se do ia hidhje leht? Jam un! Vajza jote e ndrrave! E mban mend si m braktise? I mban mend premtimet? Nuk kishte femr n bot q do t mund t m zvendsonte! Apo jo? MIKELI: Mira? Ti je? (E panjohura hesht dhe prpiqet t mbuloj fytyrn me tylin e zi.) MIKELI: (I habitur) Nuk ka mundsi! T njjtt sy! I njjti shikim! T njjtat mollza t mbla! Ti je MIRA! Mira ime! (Ai bn ta prqafoj. Ajo i drejton pistoletn dhe i bn me shenj t zmbrapset.) E PANJOHURA: Mira... Mira... Mira... Mirn e qava qmoti, por kjo ka pak rndsi pr kriminel si puna jote (drejton m e vendosur pistoletn drejt tij) (Najada klith dhe struket pas Petritit. Kamarieri e sheh dhe shkon mbrapa banakut ku sht dhe telefoni. Elira qesh, prpiqet t ruaj seriozitetin, por nuk mundet. Mikeli i tronditur.) KAMARIERI: (Me z t ult) Policia, policia, hajdeni, shpejt! Po, po, tek Blue Star! Shpejt, ju lutem! MIKELI: Prit...118

E PANJOHURA: Prit? Kam pritur shum pr kt ast, ku ti duhet t paguash pr mjerimin ton! (Pauz.) Humba jetn time! Frutin ton! U rrit pa nn dhe pa baba! Vall kt meritoja? (Sheh nga Elira. Mikeli ndjek me dyshim shikimin e t panjohurs dhe prfundon tek Elira. Elira sheh nga t dy dhe qesh me t madhe. Mikeli shokohet). MIKELI: Jooo! Mos ma thuaj kt!!! E PANJOHURA: Isha e pafuqishme t dgjoja thashethemet dhe intrigat e njerzve! Aq m tepr q ti mungoje... gjithmon mungoje! MIKELI: Mira?! E PANJOHURA: Por ti vazhdoje t luaje me femrat e tjera pa patur as interesin m t vogl pr mua dhe frutin tnd. N astin m t vshtir ti na braktise! Ndrsa kur gjithka kishte prfunduar, befas, u shfaqe! Por vler kishte ardhja jote m pas? MIKELI: Prse nuk ma ke thn kt gj? (Mikeli shtrngon kraharorin. Ndjen dhimbje. Sheh nga e panjohura dhe nuk u beson syve. Sheh nga Elira dhe fillon ti merret fryma.) E PANJOHURA: Nuk ta kam thn? (Pauz.) Ti doje vetm veten tnde! U bre egoist. Braktise gjithka me shpresn se nj dit do t ishe i pasur, do t fitoje milionat e tua t flliqura, q tashm nuk e v n dyshim q i ke. MIKELI: (Duke vazhduar t shtrngoj kraharorin) M thuaj se nuk sht e vrtet! E PANJOHURA: Sikur! Kam koh q ju ruaj. (E prlotur) U prpoqa tju ndaloja jo pak her, duke trhequr vmendjen tuaj, por nuk gjeja fuqi pr tu prballur! Tashm ska m vler! (Mikeli shtrngon kraharorin gjithmon e m shum. Sheh 119

Elirn dhe ndjen dhimbshuri. Sheh Mirn dhe ndjehet fajtor.) MIKELI: Mjaft! T lutem, mjaft! E PANJOHURA: T vret e vrteta?! MIKELI: M vret sekreti q ti fshehe ndaj meje! E PANJOHURA: T vret gnjeshtra q ti fshehe pr shum koh! Ajo e cila bri t mos dije t vrtetn! MIKELI: Pr far e ke fjaln? E PANJOHURA: Po po! Ti e di mir pr far po flas! MIKELI: Spo t kuptoj! E PANJOHURA: Gjat gjith ksaj kohe t kam par mir se sa bukur je sjell! E mund t mendoja tjetr vese kisha shrbyer si nj loj n dorn tnde? MIKELI: Gabon! Un t kam dashur dhe prap t dua! E PANJOHURA: Gnjeshtar! Kujton se t besoj? MIKELI: Vrtet! (Mikeli dhe e panjohura shihen sy m sy. Ajo heq syt nga ai dhe sheh nga pistoleta. Duke qar e drejton ndaj Mikelit. Duart i dridhen.) MIKELI: Qetsohu! E PANJOHURA: T kujtohet si m the dikur? do fillim e ka dhe nj fund! (Ajo drejton dorn pr ta qlluar Mikelin, por ai turret vrap dhe e prqafon. Ajo e grushton dhe krkon t largohet prej tij, ndrsa ai nuk ia heq duart. Dgjohet arma t shkrehet. T dy ngeln pa frym dhe me fytyr t tronditur. Najada, Petriti dhe kamarieri klithin MOS njzri. E panjohura bie n gjunj dhe m pas n tok. Mikeli sheh duart e tij me gjak dhe ende nuk po merr vesh far ndodhi.) MIKELI: (Duke par Mirn) MOS!!! (Bie mbi trupin e saj dhe fillon t qaj. Dgjohen sirenat e policis q afrohen gjithmon e m shum. T panjohurs i bie 120

nga dora fotografia. Elira e sheh dhe e merr n duar.) ELIRA: Uaaa! Po kjo jam un! (Mikeli kthen kokn drejt saj) ELIRA: sht kjo? Ti ia ke dhn? (Mikeli sheh nga Mira dhe vazhdon t qaj. sht i pafjal. T gjith jan t heshtur. Elira rrmbehet dhe fillon t hedhe t gjitha karriget dhe tavolinat prtok me inat.) ELIRA: T poshtr! Kriminel! Mashtrues! (Mikeli e sheh dhe vendos dorn n kraharor. Sheh nga pistoleta. E merr dhe krkon ta mbush. Elira e sheh dhe klith...) ELIRA: MOS!!! Mos ma bj kt! Si mund t jetoj pa ty? (Policia mbrrin. Shohin Mikelin me pistolet n dor dhe i drejtojn pistoletat ndaj tij.) POLICIA: Ndal! Mos bj asnj veprim. (Ai i sheh. L pistoletn n tok dhe nxjerr duart para. Elira fillon t qaj. Kamarieri i shkon pran. Ndrkoh polict krkojn t marrin Mikelin dhe ti vn prangat. Mikeli nuk bn asnj shenj proteste.) ELIRA: (Ndjek me sy Mikelin, e friksuar, dhe fillon t qaj) Ndalni! Nuk sht faji i tij! (Nuk e vrau ai at!) MIKELI: (Duke e par me dhembshuri.) do fillim ka dhe nj fund, Elira! Prpiqu t msohesh me kt tani! (Duke u drejtuar nga polict.) Shkojm! (Elira do t shkputet nga kraht e kamarierit, por nuk mundet. Petriti dhe Najada vazhdojn t rrin n kmb t heshtur, duke par nga e panjohura e shtrir prdhe dhe duke prcjell me sy Mikelin q jan duke e marr polict.) ELIRA: vler ka jeta? KAMARIERI: Jeta do t ket srish t njjtn ecje. ELIRA: Pa Mikelin? KAMARIERI: Po. Pa Mikelin! 121

(Kamarieri e ka ulur n prehr dhe i ledhaton kokn, teksa ajo ka vendosur kokn tek qafa e tij.) ELIRA: A do t ket diell nesr? KAMARIERI: Po, nj diell t shndritshm, si dhe sot. ELIRA: T ngroht? KAMARIERI: Dielli gjithmon sht i ngroht! ELIRA: Po hn? KAMARIERI: Po, edhe hn... ELIRA: Kam ftoht! (Kamarieri e ngjesh m fort pas gjoksit. Balerina shfaqet n sken duke e prshkruar me nj hap t shlirshm. Kt radh fytyra e saj nuk sht e lyer me boj...) (Bie perdja)

122