Anda di halaman 1dari 3

Rancangan pengajaran harian Tarikh Masa Kelas Bilangan pelajar Subjek Masa diperuntukkan Tema pembelajaran Tajuk Objektif

pembelajaran : 7.2.2013 : 12.05 - 01.05 :5C : 30 orang : sains : 1 jam : menyiasat alam kehidupan : kemandirian spesies tumbuhan : 2.2Memahami pelbagai tumbuhan mempunyai cara tersendiri untuk mengekalkan kemandirian spesies mereka. :Di akhir pembelajaran pelajar dapat, 2.2.2 memberi contoh-contoh tumbuhan yang dipencarkan melalui air, angin, haiwan dan juga mekanisma letupan Pengetahuan sedia ada : pelajar telah mempelajari tentang cara pembiakan tumbuhan pada tahun 4 dan telah mempelajari tentang cara pencaran biji benih dan buah tumbuhan

Hasil pembelajaran

Kemahiran proses sains dan kemahiran berfikir: Sikap saintifik dan nilai murni Mengkomunikasi Memerhati Mengelas Menjana idea Mengaitkan Mengumpul dan mengelas

: menyedari sains sebagai satu cara untuk memahami alam sekitar : peta minda, video, Sampel biji benih/ buah/ tumbuhan, kertas mahjung

Bahan bantu mengajar

Fasa/Masa Orientasi 5 minit

Isi Kandungan Video Blowing Dandelion Slow Motion

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. Guru menayangkan satu video gerak perlahan dandelion yang ditiup angin. 2. Guru meminta pelajar menerangkan apa yang mereka lihat. 3. Guru memperkenalkan topik hari ini. Guru meminta pelajar menyatakan cara pencaran biji benih tumbuhan

Catatan KPS: Memerhati Mengkomunikasi K. berfikir: Menjana idea BBM: Video KPS: Mengkomunikasi K. berfikir: Menjana idea

Pencetusan idea 10 minit

Penstrukturan semula idea

Cara pencaran biji benih tumbuhan Angin Air Haiwan Mekanisma letupan Cara Contoh pencaran biji benih Angin Angsana air Teratai Haiwan Jambu Mekanis Saga me letupan

Guru menerangkan kepada pelajar beberapa jenis buah atau biji benih yang dipencarkan menggunakan peta minda.

KPS: Memerhati BBM: Peta minda SSNM: Menyedari sains sebagai satu cara untuk memahami alam sekitar KPS: Memerhati Mengelas Mengkomunikasi K.berfikir Mengaitkan Mengumpul dan mengelas BBM: Sampel biji benih/ buah/ tumbuhan, kertas mahjung SSNM: bekerjasama

Aplikasi idea

Contoh cara pengelasan Angin Air

Mekanis ma letupan

Haiwan

Pasar Gila 1. Menggunakan spesimen yang telah dibawa oleh pelajar, mereka diminta untuk mengelaskan spesimen kepada kaedah pencaran biji benih yang betul. 2. Setiap kumpulan akan menunjukkan hasil kerja mereka.

Refleksi 5 minit

Berapa cara biji benih dipencarkan? Berikan contohnya. Setaip jenis tumbuhan mempunyai cara penyebaran biji benih yang berbeza.

Guru membimbing pelajar membentuk refleksi untuk pelajaran hari ini.

KPS: Mengkomunikasi K. berfikir: Mengaitkan