Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BAHASA MALAYSIA) Tarikh Masa Tahun Mata Pelajaran Bilangan murid Tajuk Kemahiran : 06.12.

2013 (Khamis) : 11.30 pagi - 12.30 pagi : 4 Cekap : Bahasa Malaysia : 37 orang : Tahniah, Abang : 1. Murid dapat melakonkan dan membaca dialog dengan lancar. 2. Murid dapat menjawab pertanyaan guru dengan betul. 3. Murid boleh membuat kad ucapan dengan baik. : 1. Murid dapat bersoal jawab dengan guru dengan baik. 2. Murid dapat membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. 3. Murid dapat menulis ayat dengan tulisan berangkai yang menarik. : Murid pernah menulis tulisan berangkai sebelum ini. : kad bergambar, buku teks, kertas mahjung, marker : Kerjasama, kejujuran, hormat-menghormati, kerajinan, Reflektif, kreatif.

Hasil Pembelajaran

Pengetahuan sedia ada Bahan Bantu Mengajar Nilai murni

Kemahiran Berfikir: menyelesaikan masalah, menghubungkaitkan, futuristik

Langkah dan Masa


Induksi (5 minit)

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


i. Guru menunjukkan slip keputusan UPSR pelajar cemerlang sekolah sebelum ini. ii. Guru menerangkan kepentingan belajar untuk masa depan .

Catatan

Nilai: reflektif Pengelolaan aktiviti: individu

Langkah 1 (15 minit)

Menjawab persoalan dengan baik.

i. Guru meminta murid memilih nombor berdasarkan keratan nombor yang diberi pada papan putih. ii. Guru menunjukkan kad bergambar yang mempunyai contoh pekerjaan. iii. Guru menanyakan murid apakah citacita mereka pada masa hadapan.

BBB:, kad bergambar Nilai: hormatmenghormati, kerjasama Kemahiran Berfikir: mensintesiskan Pengelolaan aktiviti: Kelas dan individu Pencapaian objektif: pertama

Langkah 2 (20minit)

Berlakon dan membaca dialog dengan lancar.

1.Guru mememinta murid membuka buku teks. 2. Guru memilih beberapa orang murid untuk melakonkan situasi yang terdapat dalam buku teks mengikut dialog. 3. Guru menerangkan isi lakonan kepada kelas.

BBB: Buku teks Nilai: kerjasama, kejujuran Kemahiran Berfikir: menyelesaikan masalah Pengelolaan aktiviti: kumpulan Pencapaian objektif: kedua

Langkah 3 (20 minit)

Menulis tulisan berangkai.

1. Guru meminta murid masuk ke dalam kumpulan masing-masing. 2. Guru mengedarkan kertas mahjung kepada setiap kumpulan untuk membuat kad ucapan dengan tulisan berangkai. 3. Kumpulan tercantik diberikan hadiah. i. Guru menanyakan murid apa yang telah dipelajari pada hari ini. 2. Murid faham dengan pelajaran hari ini.

BBB: kertas mahjung. Marker pen Nilai: kreatif, kerajinan Kemahiran berfikir: menghubungkaitkan Pengelolaan aktiviti: kumpulan

Penutup (5 minit)

Rumusan: Soal jawab guru dan murid

Nilai: kejujuran, kerajinan.
