Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid Mata Pelajaran Tema Tajuk

: : : : : : :

22.02.2013 11.05 pagi 11.35 pagi. 5 Bestari. 22 orang. Bahasa Melayu. Sukan dan Kesihatan. Awas! Nyamuk.

Hasil pembelajaran : Fokus Utama : 3.1 Aras 3(i) Menganalisis data berdasarkan sesuatu perkara. Fokus Sampingan : 3.1 Aras 3(i) Membentangkan hasil analisis secara tepat.

Objektif pelajaran: Pada akhir pengajaran ini, murid dapat : (i) (ii) Menganalisis data berdasarkan kes demam denggi yang berlaku pada tahun 2010. Membentangkan hasil analisis secara tepat.

Sistem bahasa

: Apitan dikan

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Sains Nilai : Kebersihan fizikal dan mental, bertanggungjawab.

Kemahiran Bernilai Tambah: Kontekstual Kemahiran generik : Kemahiran berfikir (Menganalisis, menjana idea, melengkapkan) Belajar cara belajar (membaca dan membincangkan)

Kemahiran berbahasa : Mendengar dan bertutur serta membaca. Pendekatan pembelajaran : Berpusatkan murid dan induktif Strategi P&P : Kolaboratif, kontekstual dan koperatif Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, kinestetik, interpersonal, intrapersonal, visual-ruang, naturalis dan muzik Teknik : Perbincangan, soal jawab Bahan Bantu Mengajar : Bahan maujud, gambar, petikan, borang pengurusan grafik, kad perkataan dan kad ayat. Kosa Kata : Terbengkalai, disebarkan, dilaporkan. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar kitaran hidup nyamuk dalam mata pelajaran Sains.

Langkah Masa Set Induksi (5 minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 1.Murid melihat botol tersebut. 2. Murid-murid meneka berpandukan petunjuk yang disebut oleh guru.

Catatan

Jentik-jentik.

1.Guru menunjukkan botol yang dibalut dengan kertas. 2.Guru menyuruh murid-murid meneka benda yang terdapat di dalam botol tersebut berpandukan petunjuk yang diberi. 3. Guru menunjukkan jentik-jentik yang terdapat di dalam botol tersebut dan mengaitkannya dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

BBM : Bahan maujud jentik-jentik.

KBT : Kontekstual

Langkah 1 ( 9 minit)

Membaca petikan yang bertajuk Awas! Nyamuk.

1.Guru menyuruh murid membaca petikan Awas! Nyamuk. 2.Guru memilih secara rawak beberapa orang murid membaca petikan tersebut. 3. Guru menyoal murid tentang maklumat yang terdapat dalam petikan. 4. Guru menyuruh murid-murid menyenaraikan apitan di .kan yang terdapat dalam petikan.

1.Murid-murid membaca petikan tersebut secara senyap. 2.Murid-murid yang dipilih membaca petikan tersebut dengan sebutan dan intonasi dengan betul. 3. Murid-murid menjawab berpandukan maklumat yang terdapat dalam petikan. 4. Murid-murid menyenaraikan lima apitan di kan yang terdapat dalam petikan.

BBM : Petikan teks.

Tatabahasa: Imbuhan apitan dikan.

KBT : Intrapersonal

Langkah 2 ( 8 Minit)

Mengumpulkan data.

1.Guru mengedarkan borang pengurusan grafik kepada setiap kumpulan dan mereka dikehendaki mengisi data dalam borang tersebut. 2.Guru mengarahkan setiap kumpulan membentangkan data yang telah diperoleh kepada kelas. 3. Guru memilih beberapa orang murid secara rawak untuk menampalkan kad perkataan dan kad ayat di papan putih tentang data yang telah dibincangkan.

1.Murid berbincang dalam kumpulan untuk mengisi data dalam borang pengurusan grafik. 2. Ketua kumpulan membentangkan data yang telah diperoleh dan kumpulan lain mencatat data yang dibentangkan dan dibandingkan dengan jawapan mereka. 3. Murid-murid menampal kad perkataan dan kad ayat di papan putih.

BBM : Borang pengurusan grafik, kad perkataan dan kad ayat.

KBT : Interperso-nal. Verbal linguistik.

Langkah 3 ( 5 Minit)

Aktiviti penilaian.

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

1.Murid-murid menjawab lembaran kerja tersebut.

BBM : Lembaran kerja.

Kumpulan A/B -Membina lima ayat dengan menggunakan perkataan berimbuhan apitan dikan.

Kumpulan C. -Mengisi tempat kosong dengan imbuhan apitan dikan yang betul.

Penutup (3 Minit)

Rumusan pelajaran dan nilai murni.

1.Guru merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan mengemukakan beberapa soalan.

1.Murid-murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.
