Anda di halaman 1dari 23

Migjeni

Kangt e mjerimit
(poezi)

Migjeni Kangt e mjerimit poezi

Kolona: Letrsia e Periudhs s Pavarsis Kombtare Design & Layout: ORBIS, Prizren Ky libr sht i formatit eBook. Botimet Filozofia Urbane

ISBN: 978-9951-641-04-3 Prishtin, 2013 www.filozofiaurbane.com

KANGT E MJERIMIT

Poema e mjerimit

Kafshat q skaprdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshat q t mbet n fyt edhe t ze trishtimi kur shefftyra t zbeta edhe sy tjeshilta q t shikojn si hije dhe shtrijn duert e mpita edhe ashtu t shtrime mbrapa teje mbesin t tanjetn e vet derisa t vdesin. E mbi ta najri, si n qesendi, therin qielln kryqat e minaret e ngurta, profetnt dhe shejtnt n fushqeta t shumngjyrta shklqejn. E mjerimi mirfilli ndien tradhti. Mjerimi ka vuln e vet t shmtueme; asht e neveritshme, e keqe, e turpshme; balli q e ka, syt q e shprehin, buzt q m kot mundohen ta mshefin jan fmit e padijes e flit e prbuzjes, t mbetunat e flliqta rreth e prqark tryezs mbi t ciln hangri darkn nj qen e pamshirshm me bark shekulluer, gjithmon i pangishm. Mjerimi ska fat. Por ka vetm zhele, zhele fund e maje, flamujt e nj shprese t shkym dhe t coptuem me t dalun bese.
3

Migjeni

Mjerimi trbohet n dashuni epshore. Npr skaje terrta, bashk me qej, mij, mica, mbi pecat e mykta, t qelbta, t ndyta, t lagta lakuriqen mishnat, si zhang; t verdh e pisa; kaprthehen ndjenjat me fuqi shtazore, kafshojn, prpijn, thithen, puthen buzt e ndragta edhe shuhet uja, dhe fashitet etja nepshin kaprthyes, kur mbytet vetvetja. Dhe aty zajn fillin t marrt, shrbtort dhe lypsat q nesr do linden me na i mbush rrugat. Mjerimi n dritzn e synit te krthini dridhet posi flaka e mekun qirini nn tavan t tymuem dhe plot merimanga, ku hije njerzish dridhen ndr mure plot danga, ku foshnja e smueme qan si shpirt i keq tu nduk gjit e shterruna t s zezs am, e kjo prap shtazan, mallkon zot e dreq, mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rand. Foshnj e saj nuk qesh, por vetm lngon, e ama se don, por vetm mallkon. Vall sa i trishtueshm asht djepi i skamit ku foshnjn prkundin lott edhe t fshamit! Mjerimi rrit fnnin n hijen e shtpive t nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis, ku nuk mund tu prishet qetsia zotnive kur bashk me zoja flejn n shtretnt e lumnis. Mjerimi pjek fmin para se t burrnohet; don ta msoj ti iki grushtit qi krcnohet,
4

KANGT E MJERIMIT

atij grusht q n gjum e shtrngon pr fytit kur fillojn kllapit e etheve prej unit dhe fetyrn e fmis e mblon hij e vdekjes, nj stoli e kobshme n vend t buzqeshjes. Nj fryt kurse piqet dihet se ku shkon qashtu edhe fmia n bark t dheut mbaron. Mjerimi punon, punon dit e nat tu i vlue djersa n gjoks edhe n ball, tue u zhigatun deri n gjuj n balt e prap zorrt nga uja i bahen pal-pal. Shprblim qesharak! Pr qindenj afsh n dit - vetm: lek tre-katr dhe marsh!. Mjerimi kaiher i ka faqet e lustrueme, buzt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme, trupin pnnendore e nj tregtis s ndyt, q asht i gjikuem t bij n shtrat t vet i dyt; dhe pr at shrbim ka pr t marr do franga ndr araf, ndr ftyra dhe n ndrgjegje danga. Mjerimi gjithashtu len dhe n trashigim -jo ve npr banka dhe n gja t patundshme, por eshtnat e shtrembta e n gjoks ndoj dhimb, mund q t len kujtim ditn e dikurshme kur pullaz i shtpis u shemb edhe ra nga kalbsin e kohs, nga pesha e qiellit, kur mbi gjithka u ndi nj i tmerrshmi za plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit, ish zan i njeriut q vdiste nn tra. Kshtu nn kamb t rand t zotit tegrsuem 5

Migjeni

thot prifti - vdes ai q on jet t dhunuem. Dhe me kto kujtime, ksi lloj fatkeqsinash mbushet got e helmit n trashigim brezninash. Mjerimi ka motr ngushulluese gotn. N pijetore t qelbta, pran tryezs plot zdrale t neveritshme, shpirti me etje derdh gotn n fyt pr me harrue nandhetenand halle. E gota e turbull, gota satanike tu e ledhatue e pickon si gjarpni dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni, nn tryez qan-qeshet n form tragjikomike. T gjitha hallet skami n got i mbyt kur njqind i derdh nj nga nj n fyt. Mjerimi ndez dshirat si hyjet errsina dhe bajn tym si hejt qi ban shkrum shkreptima. Mjerimi ska gzim, por ka vetm dhimba, dhimba paduruese q t bajn t mendesh, q tapin litarin t shkojsh fill e t varesh ose bahe fli e mjer e paragrafesh. Mjerimi sdon mshir. Por don vetm t drejt! Mshir? Bij bastardhe e etnve dinak, t cilt n mnyr pompoze posi farisejt i bijn lodrtins me ndjejt dhelparak tu ia lshue lypsiti nj grosh t holl n shplak. Mjerimi asht nj njoll e pashlyeme n ball t njerzimit q kalon npr shekuj. Dhe kt njoll kurr nuk asht e mundshme ta shlyejn paavrat q zun myk ndr tempuj.
6

KANGT E MJERIMIT

Balad qytetse

Mbram qiella dhe hyjt e vram nj ngjarje t trishtueme pan: Hije... jo! - por nj grue me ftyr t zbet edhe me sy t zez si jeta e saj, me buzn t vyshkuna n vaj, me plag n gjoks e stolisun me veshje dhe me shpirt t grisun, me hije grueje, nj kens kso bote, nj fantom uje vallzonte valle n rrug t madhe. Dy hapa para, dy hapa mbrapa me kamb t zbathun, me zemr t plasun. Dy hapa djathtas, dy hapa majtas, me flok t thime, me ndjesi t ngrime. (Dikur, kur gjit e saj me kreni
7

Migjeni

shprtheheshin narom, kur ish e njom ather e dashunojshin shum zotni. E sot?) Jeta e saj asht kjo vall e mendun n rrugat e qytetit ton, nj jetn e fikun, nj jet e shterun, shpin i molisun, zemr e therun, nj za vorri, nj jehon q vallzon natn von npr rrugat e qytetit ton.

KANGT E MJERIMIT

Recital malsorit

O, si nuk kam nj grusht t fort ti bij mu n zemr malit q sbzan, ta dij dhe ai se domethan i dobt nagoni t prdihet si vigan i vram. Un - lugat si hij e trazueme, trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit, endem mbi bark t malit me ujn e zgjueme dhe me klithma t paknaqura tinstinktit. Mali hesht. Edhe pse prdit mbi lkur t tij, n loj varrimtare, krkoj me gjet nj kafshat ma t mir... Por m rren shaka, shpresa gnjeshtare. Mali hesht - dhe n heshtje qesh. E un vuej - dhe n vuejtje vdes. Po un, kur? heu! kur kam pr tu qesh? Apo ndoshta duhet ma par t vdes? O, si nuk kam nj grusht t fuqishm! Malit, q hesht, mu n zemr me ia njesh! Ta shof si dridhet nga grusht i paligjshm... E un t knaqem, t knaqem tu u qesh.
9

Migjeni

Lagja e varfun

Kraht e zez t nj nate pa fund e varrosn lagjen pran, drit, jet, gjallsi - askund, vetm errsin e skam. U harrue jeta e dits ndr shtresat e nats, e pagja u derdh nga parzm e errsins... nandrra prkundet lagja. Njerzit ndr shtpia flejn me gjoksa t lakurt e t that e grat... fmi po u lejn pa ushqim n gji, pa fat, Pushojn gjymtyrt e shkallmueme n punn e dits s kalueme, shrohen trut e helmueme n gjumin e nats sadhrueme.

10

KANGT E MJERIMIT

Ve zemrat e njerzve t lanun me t rektunt prralla rrfejn: mbi barrat e jets s namun q shpirt dhe korriz thejn. Prralla mbi fmij rrugaa barkjasht e me hund t ndyta, q dor shtrijn me vjedh, me lyp e ngihen me fjal t ndyta. Prralla mbi varza t fyeme me faqe e me buz t thithna. Prralla mbi djelm, me t thyeme shprese, n burg me duer t lidhna, t cilt nesr para gjyqit pr delikt do t prgjegjin, vetm dreqit e hyllit t gjith fajet tash ua mbshtesin. Kshtu lagj e varfun pshprit dhe errsins hallet tregon. Nj gjel i undshm, me drit t hans i rrejtun, kndon. Hesht! or gjel kryengrits, i lagjs s varfun. - Ktu nuk zbardh pr ty drita e drits. i gjikuem je me ngordh nu.
11

Migjeni

Blasfemi

Notojn xhamiat dhe kishat npr kujtime tona, e lutjet pa kuptim e shije prplasen pr muret e tyne dhe nga kto lutje zemra zotit ende siu thye, por vazhdoi t rrahi ndr lodra dhe kumbona. Xhamiat dhe kishat madhshtore ndr vende t mjerueme... Kumbonaret dhe minaret e nalta mbi shtpia tona prdhecke... Zani i hoxhs dhe i priftit n nj kang t degjenerueme... O piktur ideale, e vjetr nj mij vjee! Notojn xhamiat dhe kishat npr kujtime t fetarve. Tingujt e kumbons ngatrrohen me zanin e kasnecit, Shklqen shejtnia mbi zhguna dhe ndr mjekra t hoxhallarve O, sa engjuj t bukur prpara ders s ferrit! Mbi kshtjellat mijvjeare qndrojn sorrat e smueme, kraht i kan var pa shpres-simbojt e shpresave t humbune me klithma t dshprueme bajn fjal mbi jet t pmdueme, kur kshtjellat mijvjeare si xhixha shklqejshin t lumtuna.

12

KANGT E MJERIMIT

Melodi e kputun

Melodi e kputun - lot i kjart nga syni i nj grues s dashun... andje e prplasun, xhevahir i tretun, nj andrr e shkelun, buz e paputhun n melodin e kputun. Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun, verbojn nga zbardhimi... e ther, ther hidhnimi pr asteet e rrshqitun, pr fatin e ikun, pr gzimin e humbun n melodin e kputun. Brrylat ndr gjuj t mpshtetun, ftyr n shplak e fundosun: Qan grueja e pikllueme me zemr t piskueme (nj kitar e gjymtun, za kange i mbytun n buz nga dhimb e puthun n melodin e kputun).
13

Migjeni

Hesht njeriu pran grues q qan e turpnueme... syni i venitet n t loti vrvitet, dika nxjerr nga xhepi grues ia l - dhe s shpejti e len gruen e humbun n melodin e kputun. Por kur vjen ndoj tjetr, epshi kaprthehet, gjaqet turbullohen, przihen, prvlohen, ohen pesh, trbohen ... e vetm ndgjohen ahtt e molisun n melodin e grisun.

14

KANGT E MJERIMIT

Kanga e t burgosunit

Npr hekra t kryqzuem t dritores seme shof qielln t coptueme n katrdhet cop edhe shof diellin sa nj pare serme - aq larg asht qielli nga e emja grop. E kjo grop e eme e ka emrin burg. E dini se burgu nuk asht pr dfrim. Prandaj burg i em asht shum i ult dhe m bani palmu dhe m mbyti n trishtim. Hekrat e kryqzuem dhe ndrgjegj e eme, dy anmiq t betuem, luftojn dit e nat; por hekr i fort e mund ndrgjegjen teme dhe n dshprim prplasem si nj qen i ngrat. E kur nata vjen dhe xhixhillojn hyjt gzohem fort, se hekrat nuk mi kryqzojn syt, por tu sjellmen mbrapa shof dritn e smut edhe hijn teme tu u zgjat n murt

15

Migjeni

si nj krcnim ligji, posi nj dajak. Dhe ather trbohem dhe urrej pa mas dritn, hijn, vetn, muret edhe hekrat edhe e ndjej vetn lua t ndryem n kafas. Npr hekra t kryqzuem t dritores seme shof qielln t coptueme n katrdhet cop dhe zemra e eme ndien po aq t breme n mes t katr murve sii n nj grop.

16

KANGT E MJERIMIT

Kanga e dhimbs krenare

O dhimb krenare e shpirtit q vuen dhe shprthen ndr vargjet e lira... A deshte, vall, pr tu ngushlluem tu e stolis botn me xhevahira? O dhimb krenare ndr vargjet e lira, q kumbojn me tinguj t sinqert... Vall, a do t prekish knd ndr ndijesina? Apo do vdesish si vdes gjethi n vjesht? O kang e dej e dhimbs krenare... Mos pusho kurr! Por bashk me vaje, si dy binjak kndoni mjerimin se koha do tju bij ngushllimin.

17

Migjeni

Vjeshta n parakalim

Vjesht n natyr dhe vjesht ndr ftyra tona, Afshon er e mekun, lngon i zymt dielli, lngon shpirt i smum ndr krahnore tona, dridhetjet e vyshkun ndr gemba t nj plepi. Ngjyrt e verdha lozin n vallen e fundme (dshir e marr e gjethve q nj nga nj vdesin!) Gzimet, andjet tona, dshirat e fundme npr balta t vjeshts nj nga nj po shkelin. Nj lis pasqyrohet n lotin e qiellit, tundet dhe prgjaket n pasion t viganit: Jet! Jet un due! - e frym merr prej fellit, si stuhi shkyn ajrin... por n fund ia nis vajit. Dhe mat vaj bashkohet horizont i mbytun n mjegull prpise. Pemt degt e lagun me vaj i mshtjellin n lutje - por kot! e din, t fikun, se nesr do vdesin... Vall! A ka shptim ndokund?!

18

KANGT E MJERIMIT

Mallngjehet syni, mallngjehet zemra norn e vorress, kur heshtin damaret, e vorri inaltohet nn qiella ma tepra me klithm dshprimi q n dhimb t madhe zvarret. Vjesht n natyr dhe vjesht ndr ftyra tona. Rnkoni dshirat fmit ejets s vafun; rnkoni n zije, qani mbi kufoma, q stolisin vjeshtn npr gemba t thamun.

19

Migjeni

Rezignata

Na shprehun t ngushlluem gjetme n vaj... Mjerimet i morme n paj mejet... se kjo bot mbar ndr gji tUniverzumit asht nj varr, ku qenia e dnueme shkrrahet rrshan me vullnet t ndrydhun n grusht t nj vigani. - Nj sy i stolisun me lot t kulluet s dhimbes s thell ndrit nga skaji i mjerimit, e kaiher nj refleks i nj mendimit t hjedht veton rreth rruzullimit shfrimin me gjet mnis s vet t mnert... Por kreu varet, syn i trishtuem, mbyllet e nga qerpiku nj lot i kjart shtyhet rrokulliset nga ftyra, bie n tok e thrrimet, e ndr thrrimet e vogla t lotit ka nj njeri lindet Secili prej tyne nudh t fatit t vet niset me shpres n ngadhnim ma t vogl, prshkon t gjitha viset kah rrugt jan t shtrueme me ferra e rreth t cilave shifen vorret t shplam me lot e t marrt q zgrdhihen.

20

Prmbajtja

Poema e mjerimit........................................................................................ 3 Balad qytetse.............................................................................................. 7 Recital malsorit........................................................................................... 9 Lagja e varfun............................................................................................. 10 Blasfemi...................................................................................................... 12 Melodi e kputun....................................................................................... 13 Kanga e t burgosunit............................................................................... 15 Kanga e dhimbs krenare......................................................................... 17 Vjeshta n parakalim................................................................................ 18 Rezignata.................................................................................................... 20

ISBN 978-9951-641-04-3

9 789951 641043