Anda di halaman 1dari 13

Rancangan Pengajaran Harian KBSR Pendidikan Jasmani Tahap 2 Mata Pelajaran Semester Tarikh Hari Masa Tunjang Tajuk

: Pendidikan Jasmani : Satu : 22/8/2013 : Khamis : 0800-0830 (30 minit) : 2 - Kemahiran : 2(a) permainan hoki Minggu Tahun Bilangan Murid Tempat : 13 : Tahun 4 Merah : 20 orang : Padang hoki

Aktiviti kemahiran : Menggelecek Pengalaman sedia ada murid: Pelajar pernah menyaksikan permainan hoki secara langsung atau melalui media cetak. (A: Analyse Learner)

Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran, murid dapat: (S1: State Objective) 1. Psikomotor: Melepasi 3 kon dari 5 kon dalam kemahiran mengelecek bola dengan teknik/ gaya yang betul. 2. Kognitif :3 dari 5 pelajar akan dapat menyatakan teknik/ gaya yang betul bagi perlakuan mengelecek bola hoki. :Mengetahui peraturan-peraturan asas dalam permainan hoki 3. Afektif :Memperlihatkan sikap bekerjasama terhadap rakan dan guru. :Mengemas dan menyimpan semula semua alatan yang telah digunakan di tempat yang disediakan. : Membina keyakinan diri dan rasa seronok semasa melakukan kemahiran menggelecek bola hoki : Memupuk minat untuk bermain permainan hoki

19

Penerapan nilai

: Kerjasama, tanggungjawab, mematuhi arahan.

Kemahiran berfikir : Menganalisis dan membanding beza. Pendekatan/Bahan/Sumber1. Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran: (S2: Select Methods, Media and Materials) Kaedah demonstrasi Kaedah pembelajaran masteri Kaedah pembelajaran koperatif

2. Media yang digunakan: Komputer riba Tayangan slaid Tayangan video Grafik

3.Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran: Komputer riba Tayangan slaid Tayangan video Jaring Badminton Wisel Kayu hoki Bola hoki Skital

20

Langkah / Masa Permulaan (5 minit)

Isi Pelajaran 1.Kehadiran 2.Kesihatan 3.Pakaian 4.Memanaskan badan Melakukan regangan bahagian dan leher Bahagian dan pinggang Kaki dan paha badan di tangan

Aktiviti Guru 1. Murid membentuk huruf U yang besar untuk melakukan aktiviti memanaskan badan. 2. Guru memastikan kahadiran, kesihatan dan pakaian murid supaya selamat untuk melakukan aktiviti memanaskan badan. 3. Guru memainkan tayangan video sambil membimbing murid untuk melakukan aktiviti regangan (regangan di bahagian tangan dan leher, bahagian badan dan pinggang, kaki dan paha)

Aktiviti Murid 1. Murid membentuk huruf U yang besar untuk melakukan aktiviti memanaskan badan. 2. Murid melakukan aktiviti memanaskan badan diiringi dengan tayangan audio.

BBM/Nilai/Kae dah/Catatan BBM: Wisel, Komputer riba, Tayangan audio Kaedah: demonstrasi

Nilai: mematuhi peraturan, kerjasama

Aplikasi Model ASSURE: Guna media dan bahan sumber (U: Utilize media and materials) Guru menayangkan video yang berkaitan dengan cara melakukan aktiviti memanaskan badan supaya murid dapat melakukan aktiviti memanaskan badan dengan mengikuti tayangan video.

21

Libatkan pelajar (R: Require learner participation)

Tayangan video bersama irama muzik membolehkan murid melibat secara aktif dalam aktiviti memanaskan badan. Minat serta perhatian murid akan ditarik dan dikekalkan pada proses pengajaran dan pembelajaran guru.

Langkah 1 (5 minit)

Demonstrasi Cara menggelecek bola hoki

1. Guru menunjukkan gambar cara menggelecek bola hoki. 2. Guru menunjukkan video tentang demonstrasi cara menggelecek bola hoki. 3. Tangan kiri berada di hujung kayu hoki dengan belakang tangan menghadap keluar. Tangan kanan memegang tengah kayu hoki. 4. Bengkokkan badan sedikit dan lutut dibengkokkan. 5. Mata memandang bola semasa melakukan tolakan.

1. Murid memerhatian gambar cara menggelecek bola hoki. 2. Murid memerhatikan tayangan video tentang cara menggelecek bola hoki dengan teliti. 3. Murid meniru pergerakan melakukan kemahiran menggelecek bola hoki secara individu. 4. Murid melakukan kemahiran menggelecek bola hoki tanpa bola hoki.

BBM: Komputer

Wisel, riba,

Tayangan audio , Tayangan slaid Kayu hoki, bola hoki

Kaedah: penerangan, demonstrasi

Alatan: Kayu hoki, bola hoki

6. Pandang ke depan dengan serta- 5. Latihan menggelecek bola merta selepas melakukan hoki.

22

tolakan untuk mengkaji situasi permainan. 7. Bola hoki harus berada di sebelah kanan dan di depan kaki kanan. 8. Bola tidak harus terlalu jauh sehingga tidak dapat dikawal atau terlalu dekat sehingga menghalang pergerakan atau menghadkan penglihatan. 9. Kedudukan kayu hoki adalah lebih kurang 45 darjah ke tanah. Aplikasi Model ASSURE: Guna media dan bahan sumber (U: Utilize media and materials) Tayangan slaid da video (cara menggelecek bola hoki) membolehkan murid meneliti cara guru melakukan menggelecek bola hoki dengan jelas dan teliti. Malah murid juga dapat meniru aksi yang dilihat dalam tayangan video. Libatkan pelajar (R: Require learner participation) Murid akan lebih jelas dan memahami langkah-langkah untuk melakukan cara menggelecek bola. Murid dapat meniru aksi yang dilakukan oleh guru dengan lebih mudah melalui tayangan video. Jika penerangan cara melakukan kemahiran menggelecek bola diajar melalui bahan elektronik, murid akan lebih berminat serta

23

dapat memberikan lebih banyak perhatian untuk mempelajari kemahiran ini. Langkah 2 (5 minit) Ansur maju Latihan bola menggelecek hoki 1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. 1. Pelajar dibahagi kepada 4 BBM: kumpulan iaitu A, B, C dan D. komputer Setiap kumpulan Wisel, riba,

dalam 2. Guru meletakkan dua skital dalam jarak 10 meter untuk melakukan latihan menggelecek bola hoki dalam garisan lurus. 3. Guru menayangkan video tentang cara melakukan latihan menggelecek bola dalam garisan lurus. 4. Guru memerhatikan cara murid melakukan latihan menggelecek bola hoki dalam garisan lurus. 5. Guru membaiki kesalahan yang dilakukan oleh murid. 6. Guru memastikan latihan dijalankan dengan lancar dan selamat.

terdiri tayangan audio , kayu hoki, bola

garisan lurus

daripada 5 orang.

2. Kumpulan A,C dan B,D hoki, skital dipisahkan dengan jarak 10 meter di atas satu garisan Kaedah: yang lurus. Penerangan,de

3. Pelajar perlu menggelecek monstrasi bola mengikut garisan lurus. 4. Pelajar kumpulan A,C Nilai:

dikehendaki melalui garisan kerjasama, sambil menggelecek bola. 5. mematuhi

Pelajar perlu mengawal arahan agar dalam keadaan Alatan:

bola lurus.

6. Pelajar kumpulan B,D akan kayu hoki, menerima bola hoki daripada bola hoki, skital

24

pelajar kumpulan A,C. 7. Pelajar kumpulan B,D yang menerima bola akan

menggelecek bola balik ke kumpulan A,C. Aplikasi Model ASSURE: Guna media dan bahan sumber (U: Utilize media and materials) Tayangan Video ( latihan menggelecek bola hoki dalam garisan lurus ) membolehkan murid meneliti cara guru melakukan latihan menggelecek bola hoki dengan jelas dan teliti. Malah murid juga dapat meniru aksi yang dilihat dalam tayangan video. Bola yang digelecek oleh murid mestilah dalam satu garisan yang lurus. Bola yang digelecek tidak semestinya dalam kelajuan yang pantas. Ia bergantung kepada tahap penguasaan murid terhadap kemahiran menggelecek. Libatkan pelajar (R: Require learner participation) Murid dapat meniru aksi yang dilakukan oleh guru dengan lebih mudah melalui tayangan video. Murid akan lebih jelas dan memahami bagaimana untuk melakukan latihan menggelecek bola hoki dalam garisan lurus. Penerangan dan cara latihan menggelecek yang diajar melalui bahan elektronik akan meningkatkan lagi minat murid untuk belajar. Nilai dan semak (E: Evaluate and Revise) Guru memerhatikan kemahiran menggelecek bola hoki dalam garisan lurus yang dilakukan oleh murid. Guru membaiki kesalahan yang dilukakan oleh murid supaya murid dapat melakukan latihan menggelecek dengan cara yang betul.

25

Langkah 3 (5 minit)

Ansur maju Latihan menggelecek

1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. 2. Guru meletakkan lima skital dalam satu garisan lurus dengan jarak yang bersesuaian. 3. Guru menayangkan video tentang cara melakukan latihan menggelecek bola melepasi kelima-lima skital. 4. Guru memerhatikan cara murid melakukan latihan menggelecek bola hoki melepasi kelima-lima skital. 5. Guru membaiki kesalahan yang dilakukan oleh murid. 6. Guru memastikan latihan dijalankan dengan lancar dan selamat.

1. Pelajar kepada 4 kumpulan BBM: iaitu A, B, C dan D. Setiap komputer

Wisel, riba,

bola melepasi skital

kumpulan terdiri daripada 5 tayangan audio orang. , kayu hoki, bola

2. Kumpulan A,C dan B,D hoki, skital dipisahkan dengan 5 skital yang sama jarak. Kaedah:

3. Pelajar perlu menggelecek Penerangan, bola hoki melepasi skital. 4. Pelajar kumpulan A,C demonstrasi

dikehendaki bola melepasi

menggelecek Nilai: kelima-lima tanggungjawab,

skital. Pelajar perlu mengawal mematuhi bola dengan baik supaya bola peraturan tidak terlari. 5. Pelajar kumpulan B,D akan Alatan: menerima bola hoki daripada kayu hoki, pelajar kumpulan A,C . 6. Pelajar kumpulan B,D yang menerima bola akan bola hoki, skital

26

menggelecek bola balik ke kumpulan A,C dengan

melepasi kesemua skital. Aplikasi Model ASSURE: Guna media dan bahan sumber (U: Utilize media and materials) Tayangan Video ( latihan menggelecek bola hoki melepasi skital ) membolehkan murid meneliti cara guru melakukan latihan menggelecek bola hoki dengan jelas dan teliti. Malah murid juga dapat meniru aksi yang dilihat dalam tayangan video. Bola yang digelecek oleh murid mestilah melepasi skital yang diletakkan pada atas gelanggang. Libatkan pelajar (R: Require learner participation) Murid dapat meniru aksi yang dilakukan oleh guru dengan lebih mudah melalui tayangan video. Murid akan lebih jelas dan memahami bagaimana untuk melakukan latihan menggelecek bola hoki melepasi skital. Penerangan dan cara latihan

menggelecek yang diajar melalui bahan elektronik akan meningkatkan lagi minat murid untuk belajar. Nilai dan semak (E: Evaluate and Revise) Guru memerhatikan kemahiran menggelecek bola hoki melepasi skital yang dilakukan oleh murid. Guru membaiki kesalahan yang dilakukan oleh murid supaya murid dapat melakukan latihan menggelecek dengan cara yang betul.

27

Kemuncak (5 minit)

Pertandingan kecil

1. Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan. 2. Guru meletakkan 7 skital yang perlu digunakan untuk melakukan pertandingan kecil. 3. Guru menjelaskan syarat-syarat untuk pertandingan kecil. 4. Guru menayangkan video tentang cara untuk pertandingan kecil. 5. Guru memastikan latihan dijalankan dengan lancar dan selamat.

1. Pelajar kumpulan.

kepada

3 BBM: komputer

Wisel, riba,

2. Pelajar pertama ketiga-tiga tayangan audio kumpulan tersebut hanya , kayu hoki, bola boleh mula bermain hoki, skital

selepas wisel ditiupkan. 3. Pertandingan dimula Kaedah:

dengan menggelecek bola Penerangan, hoki melepasi kelima-lima demonstrasi skital. 4. Seterusnya, pelajar perlu Alatan: menggelecek dalam sehingga penamat. 5. Pelajar kedua ketiga-tiga Nilai: kumpulan tersebut hanya berkerjasama,m boleh selepas sampai mula pelajar ke bermain ematuhi arahan pertama garisan bola hoki wisel, lurus kayu hoki, bola garisan hoki, skital

garisan ke

28

penamat. 6. Pelajar ketiga mengulang semula perlakuan pelajar pertama sehinggalah dan kedua pelajar

terakhir di dalam kumpulan tersebut. 7. Kumpulan cepat aktiviti akan yang paling

menghabiskan pertandingan dikira ini

sebagai

pemenang. Aplikasi Model ASSURE: Guna media dan bahan sumber (U: Utilize media and materials) Tayangan Video (pertandingan kecil) membolehkan murid meneliti cara guru melakukan latihan pertandingan kecil dengan jelas dan teliti. Malah murid juga dapat meniru aksi yang dilihat dalam tayangan video. Libatkan pelajar (R: Require learner participation) Penerangan dan cara pertandingan kecil yang ditayang melalui bahan elektronik akan meningkatkan lagi minat murid untuk belajar. Murid dapat meniru aksi yang dilakukan oleh guru dengan lebih mudah melalui tayangan video. Murid akan lebih jelas dan

29

memahami bagaimana untuk melakukan pertandingan kecil. Penutup (5 minit) 1. Cooling Down 1. Murid membentuk huruf U yang besar untuk persediaan melakukan aktiviti menyejukkan badan. 2. Guru memainkan tayangan video sambil membimbing murid untuk melakukan aktiviti menyejukkan badan (regangan pemulihan dari kaki ke kepala). 3. Guru mengiringi murid membuat tarik nafas panjang sebanyak 3 kali. 1. Murid membentuk huruf U yang besar untuk persediaan melakukan aktiviti menyejukkan badan. 2. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan diiringi dengan tayangan audio. 3. Murid melakukkan regangan pemulihan dari kaki ke kapala. 4. Murid tarik nafas panjang dan tahan selama lima saat kemudian hembus melalui hidung dan mulut.(Ulang aktiviti sebanyak 3 kali) Alatan: Kayu hoki, bola hoki Nilai: Bekerjasama Kaedah: Penerangan, soal jawab BBM: Wisel, Komputer riba, Tayangan audio

30

Aplikasi Model ASSURE: Guna media dan bahan sumber (U: Utilize media and materials) Guru menayangkan video yang berkaitan dengan cara melakukan aktiviti menyejukkan badan supaya murid dapat melakukan aktiviti menyejukkan badan dengan mengikuti tayangan video. Libatkan pelajar (R: Require learner participation) Tayangan video bersama irama muzik membolehkan murid melibat secara aktif dalam aktiviti menyejukkan badan. Murid akan berasa seronok untuk melakukan aktiviti

menyejukkan badan dengan adanya irama muzik.

31