Anda di halaman 1dari 236

Back to Index

ALBANIAN VERB DICTIONARY AND MANUAL Geoff Husi University of Kansas Libraries PDF edition 2007 husic@ku.edu
****************************************************************

Table of Contents Introduction Formation of Verb Forms according to Verb Stem Verb Conjugation Types Index to Verbs by Conjugation Pattern Albanian-English Verb Glossary English-Albanian Verb Glossary Index to Verbs by Conjugation Type Verb Paradigms Index 2 4 5 8 18 23 28 38

arrij, bj, brtas, bie, bie, bjerr, blej, brej, aj, liroj, dal, di, djeg, dua, eci, flas, fle, fsheh, fshij, fut, gatuaj, gjej, godit, ha, hap, heq, hipi, humbas, huj, iki, jam, jap, kam, kthej, l, lidh, marr, mat, mbaj, mbledh, mbruj, mbyt, ndiej, ndyj, ngre, njoh, pi, pjek, pres, pres, pyes, quaj, rri, shkruaj, shoh, shpie, sjell, them, thrres, thyej, vdes, v, vendos, vete, vij, vjedh, vras, z, ziej Bibliography 236

Back to Index Introduction The goal of this work is to serve as a tool for students of standard Albanian, based on the Tosk dialect, providing a ready-reference source to the complete conjugation in all tenses and moods of many of the most common verbs in their standard forms. This work was prompted by frustration caused by trying to construct the complete conjugations of Albanian verbs according to the available Albanian grammars and dictionaries [see Bibliography]. Many grammars present elaborate classification schemes for Albanian verbs according to conjugation type, which is very helpful for understanding the dynamics of the changes in verb stems and endings. However, Mann and amaj both base these patterns primarily on Geg forms, while making references to the Tosk (the current standard). This, of course, becomes confusing for anyone attempting to use these grammars to learn what is now considered the standard. Furthermore, in these two grammars, as well as in Newmark (which does use standard forms) verb patterns and their associated tenses and moods are spread over many pages, with notes on exceptional forms not always conspicuous. amaj's extensive notes on Old Albanian and Arbersht forms make it difficult to locate standard forms at a glance. Eintrei is somewhat better in respect to ease of usage, however it exists only in Russian. With no exaggeration, it occasionally requires thumbing through all four grammars and several dictionaries to arrive at the complete conjugation of some verbs, and even at that point there are often lingering doubts spawned by certain conflicting information, due to heretofore unsettled issues in standardization, even in sources going by the standard. It is my hope that this manual will be a useful tool in mastering the Albanian verb. Organization I have attempted to limit the length of the work by not including too many verbs which follow completely regular patterns. Instead a cross reference will be given in Index to Verbs by Conjugation Type for verbs with an identical pattern to a given form, especially when the conjugation involved is fairly simple, e.g. no changes in internal stem vowel or consonant. However, this work is not intended to be a dictionary of all verbs in Albanian. While this is not a sematic study, please note that the Albanian verb will usually fall into one of 4 basic patterns based on semantic criteria: 1. Transitive verbs (trans.) having both active and medio-passive forms in all persons. Note that there may be a substantial difference in the meaning of the active and medio-passive forms, e.g. ha 'to eat' hahem 'to argue', while hahet can mean 'it is eaten' or 'he argues.' 2. Transitive verbs (intrans.) having a full active conjugation, but in which the medio-passive usually occurs only in the 3rd personal and would usually only make sense in connection with inanimate objects, e.g. thuhet 'it is said.' 3. Intransitive verbs having a full active conjugation, but due to their intransitivity cannot have semantic passive counterparts. These verbs may, however, have a medio-passive form occurring in the 3rd person singular to form certain kinds of impersonal expressions, e.g. S'm flihet 'I can't sleep.'

Back to Index Only a few examples have been given here. (cf. fle). 4: Verbs existing only in the medio-passive form, e.g. turrem 'I dash.'

Following the heading for each verb I have included the conjugation type used by Newmark in his Standard Albanian. This will guide the user to the immensely useful information provided by Newmark in his section on verbs. I have preferred in most cases not to give an alternative verbal form unless it appears to be at least as common as the standard form. In most cases I have made this decision based on the first form given in Fjalor i gjuhs s sotme shqipe. Prishtin: Rilindja, 1981. Other sources in the Bibliography can be consulted by those interested in variant forms. Verb conjugations are presented in the tradition European order: 1st, 2nd, 3rd person singular, and 1 , 2nd , 3rd person plural. The imperatives, which exists only in the 2nd person, are in the order 2nd person singular, 2nd person plural.
st

Back to Index Formation of Verb Forms according to Verb stem Despite the initial visual complexity of the Albanian verbs all verbal forms are created from three stems: the present, the aorist, and the participle. The following is a breakdown of tenses according to the stem used: Present stem: The present stem is the basis for forming the following tenses: Active indicative present, Active indicative continuous present, Active indicative future, Active subjunctive present, Active subjunctive imperfect, Active present conditional; and (usually) the Active imperative, and all simple forms of the Medio-passive voice (i.e. those not formed with u). For example the stem shoh- 'to see' yields the following forms (except for the Imperative cited here in 1st person singular): Active forms: shoh 'I see,' po shoh 'I am giving,' shihja 'I was seeing,' do t shoh 'I will see,' t shoh 'that I see,' t shihja 'that I might see,' do t shihja 'I would see,' shih, shihni 'See!' Passive forms: shihem 'I am seen,' po shihem 'I am being seen,' shihesha 'I was seen (often, occasionally, etc.),' po shihesha 'I was being seen,' do t shihem 'I will be seen,' t shihem 'that I be seen,' t shihesha 'that I might see,' do t shihesha 'I would be seen,' shihu, shihuni 'Be seen!' Aorist stem: The aorist stem is the basis for forming the aorist. The aorist stem pa- 'see' gives: pash 'I saw,' u pash 'I was seen.' In some verbs the aorist stem is also the basis for forming the optative, e.g. zjevsha 'May I boil' (aorist zjeva, participle zier (see ziej). Participle stem: The participle stem is the basis for forming the participle, the infinitive, and the admirative of both the Active and Medio-passive voices. In most verbs the optative stem is usually identical to the participle minus the participial markers -ur, -r(), and -n. Note that verbs with participles ending in -n, e.g. dhn 'give' form the optative from the infinitive stem. In any verbs which have a change in the stem vowel to -i- in the 2nd person plural, the -i- is carried over into all Active indicative imperfect forms, both imperative forms, and all simple forms of the Medio-passive voice. Note, however, that in some totally irregular verbs, these stems might be based on stems of historically different verbs, similar to the case of go vs went in English.

Back to Index Verb Conjugation Types For the purpose of this work the Albanian verb will be briefly classified according to three structural types, each of which in turn has several subtypes. Please refer to examples given to see the actual conjugations. This information is included to aid those interested in following up more thoroughly on a particular verb's morphology. The treatment here more or less parallels that found in Newmark's Standard Albanian. Other schemes have been devised as well. None is ideal. For a more comprehensive treatment please consult it or one of the resources cited in the Bibliography. According to the following scheme, which represents a synchronic classification system founded on the contemporary standard language, the Albanian verbs can fall into one of three conjugations, each of which has several classes and subclasses. In addition there are many irregular verbs which do not fit exactly into any class. Conjugation I has two classes: Class I: Aorist of the 1st and 2nd person singular formed by extending the stem vowel with -v. Subclass 1: a): Verbs with stem in -o or -e extend this to -ua, and -ye in plural forms of the aorist and the participle, e.g. liroj and kthej, and b): verbs with stems ending in the vowels -ua and -ye which collapse this to -o and -e in the singular forms of the aorist, e.g. gatuaj and thyej. Subclass 2: Verbs with stem vowels in -a, -i, and -y which undergo no change in the aorist or participle, e.g. aj and fshij. Class II: Aorist of the all persons, and the participle are extended by a consonant addition to the stem. Subclass 1: Verbs with stems in -i or -e, extended with -t, e.g. arrij, and gjej. Subclass 2: Verbs with stems in -a, -e, -o, u, and -ua extended with -jt, e.g. mbaj, brej, mbroj, mbruj, and quaj. Subclass 3: A few other verbs which extend stem with -r, e.g. bj and hyj. Conjugation II has two classes: Class I: Verbs with stems ending for the most part in consonants, the stem vowel and consonant of which undergo no changes throughout the conjugation in all tenses and moods, e.g. hap, lidh, or iki. Subclass 1: Many verbs in this class, e.g. godit, fut, mat with the stem consonant -t have an alternate form with the stem ending in -s for the 1st person singular and all plural forms of the present indicative, and in all

Back to Index forms of the the imperfect and the imperative, i.e. godit/godis, fut/fus, mat/mas. Class II: Verbs with stems ending in consonants, but with changes in either stem vowel, consonant, or both in various conjugated forms. Subclass 1: Verbs with stems in: (a) -e, -je, in the 1st, 2nd and 3rd person singular in the present indicative, but -o in aorist, e.g. mbledh, mblodha, mbledhur and sjell, solla, sjell, or: (b) -a or -o in the 1st person singular and -e in the 2nd and 3rd person singular, e.g. dal, dola, dal and njoh, njoha, njohur which become -o in all aorist forms. The stem consonants of some verbs in this group undergo palatalization in the aorist, e.g. pjek, poqa, pjekur or djeg, dogja, djegur, so that the velars k and g change to their palatal counterparts q and gj repectively. Subclass 2: a): Verbs with stems ending in -et in the 2nd and 3rd person singular and which retain the -t in the aorist form, c.f. thrres, thrrita, thrritur, and b): Verbs with -et in the 2nd and 3rd person singular which loose the final consonant in the aorist and participle, e.g. humbas, humba, humbur. Some verbs have -es in the 1st person singular, e.g. shes, shita, shitur, while others have -as, e.g. vras, vrava, vrar.. In verbs of Conjugation II, Class II (except for marr and jap) stem vowels and -je become -i- in the second person plural, and therefore also in all forms of the imperfect and all simple forms of the medio-passive. Conjugation III is divided into three classes: Class I: Verbs that have the stem extended with -r, and change stem vowel to -u all forms of the aorist, e.g. v, vura, vn and shpie, shpura, shpn. Class II: Verbs with end vowel stems in 1st, 2nd, and 3rd persons singular of the indicative which extend this stem with -t to form the aorist, e.g. di, dita, ditur or fle, fleta, fjetur.. Class III: Verbs with end vowel stems in 1st, 2nd, and 3rd persons singular of the indicative which extend this stem with -v to form the aorist, e.g. pi, piva, pir. In all verbs of Conjugation III, Class I, the verbs fle and ngre in Class II, and verbs in all classes of Conjugation III with stems in -e- and -ie- the stem vowel becomes -i- in the second person plural, and therefore also in all forms of the imperfect and all simple forms of the medio-passive. Irregular verbs: There are several totally irregular verbs, as well as many that fit one of the above basic patterns but display irregularities somewhere in the pattern. Verbs which are totally irregular will

Back to Index be labeled 'Irr.' Verbs which fit a basic pattern, but have irregularities in one or more forms, will be labeled with the basic type followed by 'Irr.' These are best learned separately by rote.

Back to Index Index to Verbs by Conjugation Pattern Verb absten[o]-j abuz[o]-j adhur[o]-j admir[o]-j adopt[o]-j adres[o]-j afro[o]-j afr[o]-j ajros-0 akuz[o]-j ban[o]-j baraz[o]-j bashk[o]-j bastis-0 bek[o]-j bezdis-0 bised[o]-j bitis-0 bl[ua]-j bot[o]-j brohori{t/s}-0 br[e]dh-0 bu[as]-0 a-j cakt[o]-j al[o]-j armatos-0 el-0 lodh-0 m[o]-j copet[o]-j orodi{t/s}-0 udi{t/s}-0 [je]rr-0 [o]-j dall[o]-j dashur[o]-j dfr[e]-j dft[e]-j dgj[o]-j dmt[o]-j Class I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1b I-I-1a II-I-1 II-II-1a II-II-2 I-I-2 I-I-1a I-I-1a II-I II-I II-I I-I-1a I-I-1a II-I-1 II-I-1 II-II-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a Pattern (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like shkruaj) (like liroj) (like godit) (like mbledh) (like brtas) (like laj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like hap) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like godit) (like bjerr) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like kthej) (like kthej) (like liroj) (like liroj) Meaning abstain abuse adore admire adopt address offer bring near air accuse reside compare unite raid bless bother talk complete blow publish applaud roam roar split determine limp disarm open; bloom refresh value tear corrupt surprise tear send distinguish love enjoy show listen; hear harm

Back to Index dend-0 dn[o]-j deprt[o]-j depozit[o]-j derdh-0 drg[o]-j drsi-j dshir[o]-j dshm[o]-j dshpr[o]-j detyr[o]-j dhemb-0 dhur[o]-j diha{t/s}-0 drejt[o]-j dur[o]-j eduk[o]-j eksport[o]-j ekspoz[o]-j ekzist[o]-j mbls[o]-j end-0 ndrr[o]-j fabrik[o]-j fal-0 falnder[o]-j falsifik[o]-j farkt[o]-j farmakos-0 fej[o]-j fej[o]-j frk[o]-j fest[o]-j fik firm[o]-j fit[o]-j fjalos-0 flak-0 form[o]-j friks[o]-j fry-j frymz[o]-j fsha-j ft[o]-j f[ye]-j II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-2 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a II-I II-I I-I-1a I-I-1a I-I-2 I-I-1a I-I-2 I-I-1a I-I-1b (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like fshij) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like ndyj) (like liroj) (like laj) (like liroj) (like thyej) compress punish penetrate deposit spill send sweat desire testify sadden charge hurt present breathe direct endure educate export exhibit exist sweeten weave dream manufacture excuse thank falsify forge poison annoy betroth rub celebrate switch off sign win converse throw form intimidate blow inspire sigh invite err

Back to Index gab[o]-j gajas-0 gati{t/s}-0 gdhend-0 gllti{t/s}-0 gnj[e]-j grh[as]-0 grm[o]-j grvisht-0 gjakos-0 gjezdis-0 gjua-j gjyk[o]-j gosti{t/s}-0 grabi{t/s}-0 gri-j gris-0 gudulis-0 gux[o]-j habi{t/s}-0 harr[o]-j has-0 hekuros-0 helm[o]-j het[o]-j holl[o]-j hua-j humb-0 hut[o]-j h[e]dh-0 import[o]-j inatos-0 inkuraj[o]-j interes[o]-j interpret[o]-j kafsh[o]-j kali{t/s}-0 kallz[o]-j kap-0 kapi{t/s}-0 kmb[e]-j knd[o]-j kpu{t/s}-0 krcn[o]-j krc[as]-0 I-I-1a II-I II-I-1 II-I II-I-1 I-I-1a II-II-2 I-I-1a II-I II-I II-I I-II-2 I-I-1a II-I-1 II-I-1 I-I-2 II-I II-I I-I-1a II-I-1 I-I-1a II-I II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-II-2 II-I I-I-1a II-II-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a II-I II-I-1 I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a II-II-2 (like liroj) (like hap) (like godit) (like hap) (like godit) (like kthej) (like brtas) (like liroj) (like hap) (like hap) (like hap) (like quaj) (like liroj) (like godit) (like godit) (like fshij) (like hap) (like hap) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like hap) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like mbaj) (like hap) (like liroj) (like mbledh) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like hap) (like godit) (like kthej) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like brtas) mistake tire prepare carve swallow lie snore dig scratch make bleed sightsee hunt judge treat rob chop tear tickle dare surprise forget bump into iron poison inquire make thin loan lose stun throw import anger encourage interest interpret bite sharpen report catch fatigue change sing break threaten jump

Back to Index krc[e]-j krk[o]-j ki-j kooper[o]-j kopj[o]-j kosi{t/s}-0 krahas[o]-j krasi{t/s}-0 kremt[o]-j krij[o]-j kr[e]h-0 kr[ua]-j kr[ye]-j kujt[o]-j kullo{t/s}-0 kull[o]-j kundrsht[o]-j kupt[o]-j kurs[e]-j kusht[o]-j kuvend[o]-j lag-0 lajmr[o]-j lakm[o]-j larg[o]-j lavdr[o]-j lebeti{t/s}-0 ledhat[o]-j lej[o]-j lr[o]-j lsh[o]-j lvd[o]-j lvd[o]-j lviz-0 lex[o]-j lind-0 lir[o]-j llangos-0 llast[o]-j llemoti{t/s}-0 llufi{t/s}-0 lodh-0 lot[o]-j lua-j luft[o]-j I-I-1a I-I-1a I-I-2 I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a II-II-1 I-I-1b I-I-1b I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-I-1 II-I-1 II-I I-I-1a I-II-2 I-I-1a (like kthej) (like liroj) (like fshij) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like fsheh) (like shkruaj) (like thyej) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like kthej) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like godit) (like godit) (like hap) (like liroj) (like quaj) (like liroj) dance look for prune cooperate copy mow compare prune; purge celebrate create comb scratch accomplish remember graze strain protest understand save dedicate speak water announce crave remove praise horrify caress permit plow rent out praise praise move read born (be born) free soil spoil blabber devour fatigue weep play fight

Back to Index lulz[o]-j lundr[o]-j lyp-0 l[ye]-j madhs[o]-j mahni{t/s}-0 mallngj[e]-j mallk[o]-j mardh-0 mart[o]-j mart[o]-j mashtr[o]-j mballos-0 mbar[o]-j mbath-0 mbrth[e]-j mbshtjell-0 mburr-0 mbush-0 mbyll-0 mb[je]ll-0 mkat[o]-j mend[o]-j mnjan[o]-j merakos-0 mrdhi-j mrg[o]-j merit[o]-j mrmri{t/s}-0 mrzi{t/s}-0 ms[o]-j mirat[o]-j mjaft[o]-j moh[o]-j mund-0 mung[o]-j mx[i]-j m[je]l-0 nda-j ndal[o]-j ndrr[o]-j nder[o]-j nder[o]-j ndshk[o]-j ndihm[o]-j I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1b I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-II-1a II-I II-I II-I II-II-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-2 I-I-1a I-I-1a II-I-1 II-I-1 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-2 II-II-1a I-I-2 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a (like liroj) (like liroj) (like hap) (like thyej) (like liroj) (like godit) (like kthej) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like kthej) (like sjell) (like hap) (like hap) (like hap) (like sjell) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like fshij) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like fshij) (like sjell) (like laj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) blossom navigate ask paint enlarge astonish move curse feel cold marry off marry off deceive mend finish wear button wind; collect praise fill close sow sin think remove worry chill banish merit murmur bore learn; teach approve suffice deny; reject can lack blacken milk divide stop; prohibit change honor honor punish help

Back to Index ndik[o]-j nd[je]k-0 ndodh-0 ndreq-0 ndri{t/s}-0 ndrysh[o]-j nd[i]e-j nd[je]ll-0 ngacm[o]-j ngark[o]-j ngec-0 ngja-j ngjat-0 ngji{t/s}-0 ngordh-0 ngreh-0 ngri-j ngroh-0 ngrys-0 ngu{t/s}-0 ngul-0 nguros-0 ngurr-0 ngushll[o]-j ng[as]-0 nis-0 njoft[o]-j njollos-0 njom-0 not[o]-j nuha{t/s}-0 numr[o]-j nx-0 nxi{t/s}-0 nxit[o]-j nx[je]rr-0 ofsha[j]okup[o]-j organiz[o]-j padit-0 pag[ua]-j pajis-0 pajt[o]-j paks[o]-j palos-0 I-I-1a II-II-1a II-I II-I II-I-1 I-I-1a Irr. II-II-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-2 II-I II-I-1 II-I II-I I-I-2 II-I II-I II-I-1 II-I II-I II-I I-I-1a II-II-2 II-I I-I-1a II-I II-I I-I-1a II-I-1 I-I-1a III-C II-I-1 I-I-1a II-II-1a I-I-2 I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1b II-I-1 I-I-1a I-I-1a II-I (like liroj) (like pjek) (like hap) (like hap) (like godit) (like liroj) (like ziej) (like sjell) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like aj) (like hap) (like godit) (like hap) (like hap) (like fshij) (like hap) (like hap) (like fut) (like hap) (like hap) (like hap) (like liroj) (like vras) (like hap) (like liroj) (like hap) (like hap) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like z) (like godit) (like liroj) (like bjerr) (like aj) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like shkruaj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like hap) influence follow happen arrange shine change feel call; attract bother load get stuck resemble lengthen climb; connect die (animals) wind freeze heat darken hurry insert petrify arrest comfort touch; push; begin announce stain wetten swim sniff count learn urge hurry take out groan occupy organize accuse pay equip subscribe diminish fold

Back to Index paso[o]-j pastr[o]-j plq[e]-j peng[o]-j prball[o]-j prbuz-0 prb[e]-j prc[je]ll-0 prdor-0 prfshi-[j] prgati{t/s}-0 prgj[o]-j prhap-0 prjasht[o]-j prjets[o]-j prkrah-0 prkth[e]-j prkul-0 prk[as]-0 prmbu{t/s}prmend-0 prmirs[o]-j prm[je]rr-0 prpar[o]-j prpi-j prp[je]k-0 prsri{t/s}prshende{t/s} prtri-j prt[o]-j peshk[o]-j pshpri{t/s}pick[o]-j piktur[o]-j pjets[o]-j plaki{t/s}-0 plagos-0 planifik[o]-j plas-0 plehr[o]-j plots[o]-j porosi{t/s}-0 pran[o]-j prashi{t/s}prefer[o]-j I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-II-1a II-I I-I-2 II-I-1 I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-I II-II-2 II-I-1 II-I I-I-1a II-II-1a I-I-1a I-I-2 II-II-1a II-I-1 II-I-1 I-I-2 I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I-1 II-I I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a II-I-1 I-I-1a (like liroj) (like liroj) (like kthej) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like kthej) (like sjell) (like hap) (like fshij) (like godit) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like kthej) (like hap) (like brtas) (like fut) (like hap) (like liroj) (like bjerr) (like liroj) (like fshij) (like pjek) (like godit) (like godit) (like fshij) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like godit) (like liroj) follow clean appeal to obstruct confront despise compose accompany use include cook eavesdrop circulate; broadcast expel perpetuate support translate bend touch; concern capsize remind improve urinate progress devour hit repeat greet restore idle fish whisper sting paint divide rob wound plan burst fertilize fulfill order accept; admit rake prefer

Back to Index premt[o]-j pri-j prish-0 proklam[o]-j prov[o]-j pushkat[o]-j pusht[o]-j push[o]-j puth-0 pyllz[o]-j p[je]ll-0 qa-j qark[o]-j qelb-0 qll[o]-j qndis-0 qndr[o]-j qep-0 qr[o]-j qesh-0 qort[o]-j qull-0 qytetr[o]-j q[es]-0 radhi{t/s}redakt[o]-j refer[o]-j regj-0 regjistr[o]-j rnd[o]-j rnk[o]-j respekt[o]-j rezist[o]-j rz[o]-j rrf[e]-j rregul[o]-j rrmb[e]-j rri{t/s}-0 rr[o]-j rr[ua]-j rua-j sha-j shti{t/s}-0 shi-j shik[o]-j I-I-1a I-I-2 II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a II-II-1a I-I-2 I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-I I-I-1a II-II-2 II-I-1 I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1b I-II-2 I-I-2 II-I-1 I-I-2 I-I-1a (like liroj) (like fshij) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like sjell) (like laj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like pres) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like kthej) (like liroj) (like kthej) (like godit) (like liroj) (like shkruaj) (like quaj) (like laj) (like godit) (like fshij) (like liroj) promise lead break; destroy proclaim test shoot occupy rest kiss forest give birth cry encircle stink aim embroider halt sew peel laugh scold soak civilize extract arrange edit report curse register weight down complain respect resist fell tell; show regulate seize grow live shave guard insult stroll thresh see; look

Back to Index shkmb[e]-j shkri-j shkurt[o]-j shk[o]-j shoqr[o]-j shpall-0 shpt[o]-j shpjeg[o]-j shpres[o]-j shq[ua]-j shtri-j shtr[o]-j shtyp-0 sh[ua]-j strng[o]-j tak[o]-j tall-0 tha-j thur-0 tiganis-0 trashg[o]-j traz[o]-j tredh-0 treg[o]-j tremb-0 t[je]rr-0 ujdis-0 uji{t/s}-0 ul-0 urdhr[o]-j ur[o]-j vrvi{t/s}-0 vizit[o]-j vl[o]-j von[o]-j vua-j vulos-0 v[je]l-0 v[je]ll-0 v[je]rr-0 zbardh[o]-j zbavi{t/s}-0 zbl[e]dh-0 zbr[es]-0 zmer[o]-j I-I-1a I-I-2 I-I-1a I-I-1a I-I-1a II-I I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1b I-I-2 I-I-1a II-I I-I-1b I-I-1a I-I-1a II-I I-I-2 II-I II-I I-I-1a I-I-1a II-II-1a I-I-1a II-I II-II-1a II-I II-I-1 II-I I-I-1a I-I-1a II-I-1 I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-II-2 II-I II-II-1a II-II-1a II-II-1a I-I-1a II-I-1 II-II-1a II-II-2 I-I-1a (like kthej) (like fshij) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like shkruaj) (like fshij) (like liroj) (like hap) (like shkruaj) (like liroj) (like liroj) (like hap) (like laj) (like hap) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like mbledh) (like liroj) (like hap) (like bjerr) (like hap) (like godit) (like hap) (like liroj) (like liroj) (like godit) (like liroj) (like liroj) (like liroj) (like quaj) (like hap) (like sjell) (like sjell) (like bjerr) (like liroj) (like godit) (like mbledh) (like pres 2) (like liroj) change melt shorten go accompany announce rescue explain hope distinguish stretch lay press; oppress extinguish force meet tease dry fence in fry inherit mix castrate show frighten spin arrange water lower command wish throw visit boil delay suffer seal harvest vomit hang whiten entertain unfold descend anger

Back to Index zvends[o]-j zgjidh-0 zgj[e]dh-0 zgj[o]-j I-I-1a II-I II-II-1a I-I-1a (like liroj) (like haplike hap) (like mbledh) (like liroj) replace untie choose wake

Back to Index Albanian-English Verb Glossary abstenoj abuzoj adhuroj admiroj adoptoj adresoj afroj ajros akuzoj banoj barazoj bashkoj bastis bekoj bezdis bisedoj bitis bluaj botoj brohorit bredh buas aj caktoj aloj armatos el lodh moj copetoj orodit udit jerr oj dashuroj dfrej dftej dgjoj dmtoj dend dnoj deprtoj abstain abuse adore admire adopt address bring near air accuse reside compare unite raid bless bother talk complete blow publish applaud roam roar split determine limp disarm open refresh value tear corrupt surprise tear send love enjoy show listen harm compress punish penetrate depozitoj derdh drgoj drsij dshiroj dshmoj dshproj detyroj dhemb dhuroj dihat drejtoj duroj edukoj eksportoj ekspozoj ekzistoj mblsoj end ndrroj fabrikoj fal falnderoj falsifikoj farktoj farmakos fejoj fejoj frkoj festoj fik firmoj fitoj fjalos flak formoj friksoj fryj frymzoj fshaj ftoj fyej deposit spill send sweat desire testify sadden charge hurt present breathe direct endure educate export exhibit exist sweeten weave dream produce excuse thank falsify forge poison annoy betroth rub celebrate switch off sign win converse throw form intimidate blow inspire sigh invite err

Back to Index gaboj gajas gatit gdhend glltit gnjej grhas grmoj grvisht gjakos gjezdis gjuaj gjykoj gostit grabit grij gris gudulis guxoj habit harroj has hekuros helmoj hetoj holloj huaj humb hutoj hedh importoj inatos inkurajoj interesoj interpretoj kafshoj kalit kallzoj kap kapit kmbej kndoj kput krcnoj mistake tire prepare carve swallow lie snore dig scratch make bleed sightsee hunt judge treat rob chop tear tickle dare surprise forget bump into iron poison inquire make thin loan lose stun throw import anger encourage interest interpret bite sharpen report catch fatigue change sing break threaten krcas krcej krkoj kij kooperoj kopjoj kosit krahasoj krasit kremtoj krijoj kreh kruaj kryej kujtoj kullot kulloj kundrshtoj kuptoj kursej kushtoj kuvendoj lag lajmroj lakmoj largoj lavdroj lebetit ledhatoj lejoj lroj lshoj lvdoj lviz lexoj lind liroj llangos llastoj llemotit llufit lodh lotoj luftoj lulzoj jump dance look for prune cooperate copy mow compare prune celebrate create comb scratch accomplish remember graze strain protest understand save dedicate speak water announce crave remove praise horrify caress permit plow rent out praise move read be born free soil spoil blabber devour fatigue weep fight blossom

Back to Index lundroj lyp luaj lyej madhsoj mahnit mallngjej mallkoj mardh martoj martoj mashtroj mballos mbaroj mbath mbrthej mbshtjell mburr mbush mbyll mbjell mkatoj mendoj mnjanoj merakos mrdhij mrgoj meritoj mrmrit mrzit msoj miratoj mjaftoj mohoj mund mungoj mxij mjel ndaj ndaloj ndrroj nderoj nderoj ndshkoj ndihmoj navigate ask play paint enlarge astonish move curse feel cold marry off marry off deceive mend finish wear button wind praise fill close sow sin think remove worry chill banish merit murmur bore learn approve suffice deny can (be able) lack blacken milk divide stop change honor honor punish help ndikoj ndodh ndreq ndrit ndryshoj ndiej ndjell ngacmoj ngarkoj ngec ngjaj ngjat ngjit ngordh ngreh ngrij ngroh ngrys ngut ngurr ngushlloj ngas njoftoj njollos njom notoj nuhat numroj nx nxit nxitoj nxjerr ofshaj okupoj organizoj padit paguaj pajis pajtoj paksoj palos pasoj pastroj plqej pengoj influence happen arrange shine change feel call bother load get stuck resemble lengthen climb die wind freeze heat darken petrify arrest comfort begin announce stain wetten swim sniff count learn urge hurry take out groan occupy organize accuse pay equip subscribe diminish fold follow clean appeal to obstruct

Back to Index prballoj prbuz prbej prcjell prdor prfshij prgatit prgjoj prhap prjashtoj prjetsoj prkrah prkthej prkul prkas prmbut prmend prmirsoj prmjerr prparoj prpij prpjek prsrit prshendet prtrij prtoj peshkoj pshprit pickoj pikturoj pjetsoj plakit plagos planifikoj redaktoj referoj regj regjistroj rndoj rnkoj respektoj rezistoj rzoj rrfej rreguloj confront despise compose accompany use include cook eavesdrop circulate expel perpetuate support translate bend touch capsize remind improve urinate progress devour hit repeat greet restore idle fish whisper sting paint divide rob wound plan edit report curse register weight down complain respect resist fell tell; show regulate plas plehroj plotsoj porosit pranoj prashit preferoj premtoj prij prish proklamoj provoj pushkatoj pushtoj pushoj puth pyllzoj pjek pjell qaj qarkoj qelb qlloj qndis qndroj qep qroj qesh qortoj qull qytetroj qes radhit rrmbej rrit rroj rruaj ruaj shaj shtit shij shikoj shkmbej shkrij burst fertilize fulfill order accept rake prefer promise lead break destroy proclaim test shoot occupy rest kiss forest bake; meet give birth cry encircle stink aim embroider halt sew peel laugh scold soak civilize extract arrange seize grow live shave guard insult stroll thresh see; look change melt

Back to Index shkurtoj shkoj shoqroj shpall shptoj shpjegoj shpresoj shtrij shtroj shtyp shuaj strngoj takoj tall thaj thur tiganis trashgoj trazoj tredh tregoj tremb tjerr ujdis ujit ul urdhroj uroj vrvit vizitoj vloj vonoj vuaj vulos vjel vjell vjerr zbardhoj zbavit zbledh zbres zmeroj zvendsoj zgjidh zgjedh shorten go accompany announce rescue explain hope stretch lay press extinguish force meet tease dry fence in fry inherit mix castrate show frighten spin arrange water lower command wish throw visit boil delay suffer seal harvest vomit hang whiten entertain unfold descend anger replace untie choose zgjoj wake

Back to Index English-Albanian Verb Glossary abstain abuse accept accompany accompany accomplish accuse accuse address admire adopt adore aim air anger anger announce announce announce annoy appeal to applaud approve arrange arrange arrange arrest ask astonish bake; meet banish be born begin bend betroth bite blabber blacken bless blossom complain complete abstenoj abuzoj pranoj prcjell shoqroj kryej akuzoj padit adresoj admiroj adoptoj adhuroj qlloj ajros inatos zmeroj shpall lajmroj njoftoj fejoj plqej brohorit miratoj ndreq ujdis radhit ngurr lyp mahnit pjek mrgoj lind ngas prkul fejoj kafshoj llemotit mxij bekoj lulzoj rnkoj bitis blow blow boil bore bother bother break break destroy breathe bring near bump into burst button call can capsize caress carve castrate catch celebrate celebrate change change change change charge chill choose chop circulate civilize clean climb close comb comfort command compare compare compose compress bluaj fryj vloj mrzit ngacmoj bezdis kput prish dihat afroj has plas mbrthej ndjell mund prmbut ledhatoj gdhend tredh kap kremtoj festoj kmbej shkmbej ndryshoj ndrroj detyroj mrdhij zgjedh grij prhap qytetroj pastroj ngjit mbyll kreh ngushlloj urdhroj barazoj krahasoj prbej dend

Back to Index confront converse cook cooperate copy corrupt count crave create cry curse curse dance dare darken deceive dedicate delay deny deposit descend desire despise determine devour devour die dig diminish direct disarm divide divide dream dry eavesdrop edit educate embroider encircle encourage endure enjoy enlarge entertain prballoj fjalos prgatit kooperoj kopjoj orodit numroj lakmoj krijoj qaj regj mallkoj krcej guxoj ngrys mashtroj kushtoj vonoj mohoj depozitoj zbres dshiroj prbuz caktoj llufit prpij ngordh grmoj paksoj drejtoj armatos ndaj pjetsoj ndrroj thaj prgjoj redaktoj edukoj qndis qarkoj inkurajoj duroj dfrej madhsoj zbavit equip err excuse exhibit exist expel explain export extinguish extract falsify fatigue fatigue feel feel cold fell fence in fertilize fight fill finish fish fold follow force forest forge forget form free freeze frighten fry fulfill get stuck give birth graze greet groan grow guard halt hang happen harm pajis fyej fal ekspozoj ekzistoj prjashtoj shpjegoj eksportoj shuaj qes falsifikoj lodh kapit ndiej mardh rzoj thur plehroj luftoj mbush mbaroj peshkoj palos pasooj strngoj pyllzoj farktoj harroj formoj liroj ngrij tremb tiganis plotsoj ngec pjellgo kullot prshendet ofshaj rrit ruaj qndroj vjerr ndodh dmtoj

Back to Index harvest heat help hit honor honor hope horrify hunt hurry hurt idle import improve include influence inherit inquire inspire insult interest interpret intimidate invite iron judge jump kiss lack laugh lay lead learn learn lengthen lie limp petrify plan play plow poison poison praise praise vjel ngroh ndihmoj prpjek nderoj nderoj shpresoj lebetit gjuaj nxitoj dhemb prtoj importoj prmirsoj prfshij ndikoj trashgoj hetoj frymzoj shaj interesoj interpretoj friksoj ftoj hekuros gjykoj krcas puth mungoj qesh shtroj prij msoj nx ngjat gnjej aloj ngut planifikoj luaj lroj farmakos helmoj lavdroj lvdoj listen live load loan look for lose love lower make bleed make thin marry off marry off meet melt mend merit milk mistake mix move move mow murmur navigate obstruct occupy occupy open order organize paint paint pay peel penetrate permit perpetuate praise praise prefer prepare present press proclaim produce dgjoj rroj ngarkoj huaj krkoj humb dashuroj ul gjakos holloj martoj martoj takoj shkrij mballos meritoj mjel gaboj trazoj mallngjej lviz kosit mrmrit lundroj pengoj okupoj pushtoj el porosit organizoj pikturoj lyej paguaj qroj deprtoj lejoj prjetsoj mburr lvdoj preferoj gatit dhuroj shtyp proklamoj fabrikoj

Back to Index progress promise protest prune prune publish punish punish raid rake read refresh register regulate remember remind remove remove rent out repeat replace report report rescue resemble reside resist respect rest restore roam roar rob rob rub stink stop strain stretch stroll stun subscribe suffer suffice support prparoj premtoj kundrshtoj krasit kij botoj ndshkoj dnoj bastis prashit lexoj lodh regjistroj rreguloj kujtoj prmend largoj mnjanoj lshoj prsrit zvendsoj referoj kallzoj shptoj ngjaj banoj rezistoj respektoj pushoj prtrij bredh buas grabit plakit frkoj qelb ndaloj kulloj shtrij shtit hutoj pajtoj vuaj mjaftoj prkrah sadden save scold scratch scratch seal see; look seize send send sew sharpen shave shine shoot shorten show show sigh sightsee sign sin sing sniff snore soak soil sow speak spill spin split spoil stain sting surprise surprise swallow sweat sweeten swim switch off take out talk tear dshproj kursej qortoj grvisht kruaj vulos shikoj rrmbej oj drgoj qep kalit rruaj ndrit pushkatoj shkurtoj dftej tregoj fshaj gjezdis firmoj mkatoj kndoj nuhat grhas qull llangos mbjell kuvendoj derdh tjerr aj llastoj njollos pickoj ud habit glltit drsij mblsoj notoj fik nxjerr bisedoj gris

Back to Index tear tear tease tell; show test testify thank think threaten thresh throw throw throw tickle tire touch translate treat understand unfold unite untie urge urinate use value visit vomit wake water water wear weave weep weight down wetten whisper whiten win wind wind wish worry wound jerr copetoj tall rrfej provoj dshmoj falnderoj mendoj krcnoj shij flak hedh vrvit gudulis gajas prkas prkthej gostit kuptoj zbledh bashkoj zgjidh nxit prmjerr prdor moj vizitoj vjell zgjoj ujit lag mbath end lotoj rndoj njom pshprit zbardhoj fitoj mbshtjell ngreh uroj merakos plagos

Back to Index Index to Verbs by Conjugation Type Class I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a Verb absten[o]-j abuz[o]-j adhur[o]-j admir[o]-j adopt[o]-j adres[o]-j afro[o]-j afr[o]-j akuz[o]-j ban[o]-j baraz[o]-j bashk[o]-j bek[o]-j bised[o]-j bot[o]-j cakt[o]-j al[o]-j m[o]-j copet[o]-j [o]-j dall[o]-j dashur[o]-j dfr[e]-j dft[e]-j dgj[o]-j dmt[o]-j dn[o]-j deprt[o]-j depozit[o]-j drg[o]-j dshir[o]-j dshm[o]-j dshpr[o]-j detyr[o]-j dhur[o]-j drejt[o]-j dur[o]-j eduk[o]-j eksport[o]-j ekspoz[o]-j ekzist[o]-j Meaning abstain abuse adore admire adopt address offer bring near accuse reside compare unite bless talk publish determine limp value tear send distinguish love enjoy show listen; hear harm punish penetrate deposit send desire testify sadden charge present direct endure educate export exhibit exist

Back to Index I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a mbls[o]-j ndrr[o]-j fabrik[o]-j falnder[o]-j falsifik[o]-j farkt[o]-j fej[o]-j fej[o]-j frk[o]-j fest[o]-j firm[o]-j fit[o]-j form[o]-j friks[o]-j frymz[o]-j ft[o]-j gab[o]-j gnj[e]-j grm[o]-j gjyk[o]-j gux[o]-j harr[o]-j helm[o]-j het[o]-j holl[o]-j hut[o]-j import[o]-j inkuraj[o]-j interes[o]-j interpret[o]-j kafsh[o]-j kallz[o]-j kmb[e]-j knd[o]-j krcn[o]-j krc[e]-j krk[o]-j kooper[o]-j kopj[o]-j krahas[o]-j kremt[o]-j krij[o]-j kujt[o]-j kull[o]-j kundrsht[o]-j sweeten dream manufacture thank falsify forge annoy betroth rub celebrate sign win form intimidate inspire invite mistake lie dig judge dare forget poison inquire make thin stun import encourage interest interpret bite report change sing threaten dance look for cooperate copy compare celebrate create remember strain protest

Back to Index I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a kupt[o]-j kurs[e]-j kusht[o]-j kuvend[o]-j lajmr[o]-j lakm[o]-j larg[o]-j lavdr[o]-j ledhat[o]-j lej[o]-j lr[o]-j lsh[o]-j lvd[o]-j lvd[o]-j lex[o]-j lir[o]-j llast[o]-j lot[o]-j luft[o]-j lulz[o]-j lundr[o]-j madhs[o]-j mallngj[e]-j mallk[o]-j mart[o]-j mart[o]-j mashtr[o]-j mbar[o]-j mbrth[e]-j mkat[o]-j mend[o]-j mnjan[o]-j mrg[o]-j merit[o]-j ms[o]-j mirat[o]-j mjaft[o]-j moh[o]-j mung[o]-j ndal[o]-j ndrr[o]-j nder[o]-j nder[o]-j ndshk[o]-j ndihm[o]-j understand save dedicate speak announce crave remove praise caress permit plow rent out praise praise read free spoil weep fight blossom navigate enlarge move curse marry off marry off deceive finish button sin think remove banish merit learn; teach approve suffice deny; reject lack stop; prohibit change honor honor punish help

Back to Index I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a ndik[o]-j ndrysh[o]-j ngacm[o]-j ngark[o]-j ngushll[o]-j njoft[o]-j not[o]-j numr[o]-j nxit[o]-j okup[o]-j organiz[o]-j pajt[o]-j paks[o]-j paso[o]-j pastr[o]-j plq[e]-j peng[o]-j prball[o]-j prb[e]-j prgj[o]-j prjasht[o]-j prjets[o]-j prkth[e]-j prmirs[o]-j prpar[o]-j prt[o]-j peshk[o]-j pick[o]-j piktur[o]-j pjets[o]-j planifik[o]-j plehr[o]-j plots[o]-j pran[o]-j prefer[o]-j premt[o]-j proklam[o]-j prov[o]-j pushkat[o]-j pusht[o]-j push[o]-j pyllz[o]-j qark[o]-j qll[o]-j qndr[o]-j influence change bother load comfort announce swim count hurry occupy organize subscribe diminish follow clean appeal to obstruct confront compose eavesdrop expel perpetuate translate improve progress idle fish sting paint divide plan fertilize fulfill accept; admit prefer promise proclaim test shoot occupy rest forest encircle aim halt

Back to Index I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1a I-I-1b I-I-1b I-I-1b I-I-1b I-I-1b I-I-1b I-I-1b qr[o]-j qort[o]-j qytetr[o]-j redakt[o]-j refer[o]-j regjistr[o]-j rnd[o]-j rnk[o]-j respekt[o]-j rezist[o]-j rz[o]-j rrf[e]-j rregul[o]-j rrmb[e]-j rr[o]-j shik[o]-j shkmb[e]-j shkurt[o]-j shk[o]-j shoqr[o]-j shpt[o]-j shpjeg[o]-j shpres[o]-j shtr[o]-j strng[o]-j tak[o]-j trashg[o]-j traz[o]-j treg[o]-j urdhr[o]-j ur[o]-j vizit[o]-j vl[o]-j von[o]-j zbardh[o]-j zmer[o]-j zvends[o]-j zgj[o]-j bl[ua]-j f[ye]-j kr[ua]-j kr[ye]-j l[ye]-j pag[ua]-j rr[ua]-j peel scold civilize edit report register weight down complain respect resist fell tell; show regulate seize live see; look change shorten go accompany rescue explain hope lay force meet inherit mix show command wish visit boil delay whiten anger replace wake blow err scratch accomplish paint pay shave

Back to Index I-I-1b I-I-1b I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-I-2 I-II-2 I-II-2 I-II-2 I-II-2 I-II-2 II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I shq[ua]-j sh[ua]-j a-j drsi-j fry-j fsha-j gri-j ki-j mrdhi-j mx[i]-j nda-j ngja-j ngri-j ofsha[j]prfshi-[j] prpi-j prtri-j pri-j qa-j sha-j shi-j shkri-j shtri-j tha-j gjua-j hua-j lua-j rua-j vua-j ajros-0 bastis-0 bezdis-0 bitis-0 brohori{t/s}-0 armatos-0 el-0 lodh-0 orodi{t/s}-0 udi{t/s}-0 dend-0 derdh-0 dhemb-0 diha{t/s}-0 end-0 fal-0 distinguish extinguish split sweat blow sigh chop prune chill blacken divide resemble freeze groan include devour restore lead cry insult thresh melt stretch dry hunt loan play guard suffer air raid bother complete applaud disarm open; bloom refresh corrupt surprise compress spill hurt breathe weave excuse

Back to Index II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I farmakos-0 fik fjalos-0 flak-0 gajas-0 gati{t/s}-0 gdhend-0 gllti{t/s}-0 grvisht-0 gjakos-0 gjezdis-0 gosti{t/s}-0 grabi{t/s}-0 gris-0 gudulis-0 habi{t/s}-0 has-0 hekuros-0 humb-0 inatos-0 kali{t/s}-0 kap-0 kapi{t/s}-0 kpu{t/s}-0 kosi{t/s}-0 krasi{t/s}-0 kr[e]h-0 kullo{t/s}-0 lag-0 lebeti{t/s}-0 lviz-0 lind-0 llangos-0 llemoti{t/s}-0 llufi{t/s}-0 lodh-0 lyp-0 mahni{t/s}-0 mardh-0 mballos-0 mbath-0 mburr-0 mbush-0 mbyll-0 merakos-0 poison switch off converse throw tire prepare carve swallow scratch make bleed sightsee treat rob tear tickle surprise bump into iron lose anger sharpen catch fatigue break mow prune; purge comb graze water horrify move born (be born) soil blabber devour fatigue ask astonish feel cold mend wear praise fill close worry

Back to Index II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I mrmri{t/s}-0 mrzi{t/s}-0 mund-0 ndodh-0 ndreq-0 ndri{t/s}-0 ngec-0 ngjat-0 ngji{t/s}-0 ngordh-0 ngreh-0 ngroh-0 ngrys-0 ngu{t/s}-0 ngul-0 nguros-0 ngurr-0 nis-0 njollos-0 njom-0 nuha{t/s}-0 nxi{t/s}-0 padit-0 pajis-0 palos-0 prbuz-0 prdor-0 prgati{t/s}-0 prhap-0 prkrah-0 prkul-0 prmbu{t/s}prmend-0 prsri{t/s}prshende{t/s} pshpri{t/s}plaki{t/s}-0 plagos-0 plas-0 porosi{t/s}-0 prashi{t/s}prish-0 puth-0 qelb-0 qndis-0 murmur bore can happen arrange shine get stuck lengthen climb; connect die (animals) wind heat darken hurry insert petrify arrest begin stain wetten sniff urge accuse equip fold despise use cook circulate; broadcast support bend capsize remind repeat greet whisper rob wound burst order rake break; destroy kiss stink embroider

Back to Index II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-I II-II-1 II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-1a II-II-2 II-II-2 II-II-2 II-II-2 qep-0 qesh-0 qull-0 radhi{t/s}-0 regj-0 rri{t/s}-0 shti{t/s}-0 shpall-0 shtyp-0 tall-0 thur-0 tiganis-0 tremb-0 ujdis-0 uji{t/s}-0 ul-0 vrvi{t/s}-0 vulos-0 zbavi{t/s}-0 zgjidh-0 kr[e]h-0 br[e]dh-0 [je]rr-0 h[e]dh-0 mbshtjell-0 mb[je]ll-0 m[je]l-0 nd[je]ll-0 nx[je]rr-0 prc[je]ll-0 prm[je]rr-0 prp[je]k-0 p[je]k-0 p[je]ll-0 tredh-0 t[je]rr-0 v[je]l-0 v[je]ll-0 v[je]rr-0 zbl[e]dh-0 zgj[e]dh-0 bu[as]-0 grh[as]-0 krc[as]-0 ng[as]-0 sew laugh soak arrange curse grow stroll announce press; oppress tease fence in fry frighten arrange water lower throw seal entertain untie comb roam tear throw wind; collect sow milk call; attract take out accompany; see off urinate hit bake; meet give birth castrate spin harvest vomit hang unfold choose roar snore jump drive

Back to Index II-II-2 II-II-2 II-II-2 III-C Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. prk[as]-0 q[es]-0 zbr[es]-0 nx-0 nd[i]e-j bie dua flas fle ha jam jap kam l pres rri shoh them vdes vete v touch; concern extract descend learn feel fall want speak sleep eat be give have let cut stay see say die go put

Back to Index arrij 'to reach'; arrihem 'catch up; to ripen' Active INDICATIVE Present: arrij, arrin, arrin, arrijm, arrini, arrijn Continuous present: po arrij, po arrin, po arrin, po arrijm, po arrini, po arrijn Imperfect: arrija, arrije, arrinte, arrinim, arrinit, arrinin Continuous imperfect: po arrija, po arrije, po arrinte, po arrinim, po arrinit, po arrinin Aorist: arrita, arrite, arriti, arritm, arritt, arritn Perfect: kam arritur, ke arritur, ka arritur, kemi arritur, keni arritur, kan arritur Past perfect I: kisha arritur, kishe arritur, kishte arritur, kishim arritur, kishit arritur, kishin arritur Past perfect II: pata arritur, pate arritur, pat(i) arritur, patm arritur, patt arritur, patn arritur Future I: do t arrij, do t arrish, do t arrij, do t arrijm, do t arrini, do t arrijn Future II: kam pr t arritur, ke pr t arritur, ka pr t arritur, kemi pr t arritur, keni pr t arritur, kan pr t arritur Future perfect I: do t kem arritur, do t kesh arritur, do t ket arritur, do t kemi arritur, do t keni arritur, do t ken arritur Future perfect II: kam pr t pas arritur, ke Present: arrihem, arrihesh, arrihet, arrihemi, arriheni, arrihen Continuous present: po arrihem, po arrihesh, po arrihet, po arrihemi, po arriheni, po arrihen Imperfect: arrihesha, arriheshe, arrihej (arrihesh), arriheshim, arriheshit, arriheshin Continuous imperfect: po arrihesha, po arriheshe, po arrihej (arrihesh), po arriheshim, po arriheshit, po arriheshin Aorist: u arrita, u arrite, u arrit, u arritm, u arritt, u arritn Perfect: jam arritur, je arritur, sht arritur, jemi arritur, jeni arritur, jan arritur Past perfect I: isha arritur, ishe arritur, ishte arritur, ishim arritur, ishit arritur, ishin arritur Past perfect II: qesh arritur, qe arritur, qe arritur, qem arritur, qet arritur, qen arritur Future I: do t arrihem, do t arrihesh, do t arrihet, do t arrihemi, do t arriheni, do t arrihen Future II: kam pr t'u arritur, ke pr t'u arritur, ka pr t'u arritur, kemi pr t'u arritur, keni pr t'u arritur, kan pr t'u arritur Future perfect I: do t jem arritur, do t jesh arritur, do t jet arritur, do t jemi arritur, do t jeni arritur, do t jen arritur Future perfect II: kam pr t qen arritur, ke Medio-Passive I-II-1 (trans.)

Back to Index pr t pas arritur, ka pr t pas arritur, kemi pr t pas arritur, keni pr t pas arritur, kan pr t pas arritur pr t qen arritur, ka pr t qen arritur, kemi pr t qen arritur, keni pr t qen arritur, kan pr t qen arritur SUBJUNCTIVE Present: t arrij, t arrish, t arrij, t arrijm, t arrini, t arrijn Imperfect: t arrija, t arrije, t arrinte, t arrinim, t arrinit, t arrinin Perfect: t kem arritur, t kesh arritur, t ket arritur, t kemi arritur, t keni arritur, t ken arritur Past perfect: t kisha arritur, t kishe arritur, t kishte arritur, t kishim arritur, t kishit arritur, t kishin arritur Present: t arrihem, t arrihesh, t arrihet, t arrihemi, t arriheni, t arrihen Imperfect: t arrihesha, t arriheshe, t arrihej (arrihesh), t arriheshim, t arriheshit, arriheshin Perfect: t jem arritur, t jesh arritur, t jet arritur, t jemi arritur, t jeni arritur, t jen arritur Past perfect: t isha arritur, t ishe arritur, t ishte arritur, t ishim arritur, t ishit arritur, t ishin arritur

CONDITIONAL Present: do t arrija, do t arrije, do t arrinte, do t arrinim, do t arrinit, do t arrinin Perfect: do t kisha arritur, do t kishe arritur, do t kishte arritur, do t kishim arritur, do t kishit arritur, do t kishin arritur Present: do t arrihesha, do t arriheshe, do t arrihej (arrihesh), do t arriheshim, do t arriheshit, do t arriheshin Perfect: do t isha arritur, do t ishe arritur, do t ishte arritur, do t ishim arritur, do t ishit arritur, do t ishin arritur OPTATIVE Present: arrifsha, arrifsh, arrift, arrifshim, arrifshi, arrifshin Perfect: paa arritur, pa arritur, past arritur, paim arritur, pai arritur, pain arritur Present: u arrifsha, u arrifsh, u arrift, u arrfshim, u arrifshi, u arrifshin Perfect: qofsha arritur, qofsh arritur, qoft arritur, qofshim arritur, qofshi arritur, qofshin arritur ADMIRATIVE Present: arrikam, arrike, arrika, arrikemi, arrikeni, arrikan Present: u arrikam, u arrike, u arrika, u arrikemi, u arrikeni, u arrikan

Back to Index Imperfect: arriksha, arrikshe, arriksh (arrikej), arrikshim, arrikshit, arrikshin Perfect: paskam arritur, paske arritur, paska arritur, paskemi arritur, paskeni arritur, paskan arritur Past prefect: pasksha arritur, paskshe arritur, pasksh (paskej) arritur, paskshim arritur, paskshit arritur, paskshin arritur Imperfect: u arriksha, u arrikshe, u arriksh (arrikej), u arrikshim, u arrikshit, u arrikshin Perfect: qenkam arritur, qenke arritur, qenka arritur, qenkemi arritur, qenkeni arritur, qenkan arritur Past perfect: qenksha arritur, qenkshe arritur, qenksh (qenkej) arritur, qenkshim arritur, qenkshit arritur, qenkshin arritur IMPERATIVE arri; arrini arrihu; arrihuni INFINITIVE Present: pr t arritur Perfect: pr t pas arritur Present: pr t'u arritur Perfect: pr t qen arritur GERUNDIVE Present: duke arritur Perfect: duke pas arritur PARTICIPLE arritur Present: duke u arritur Perfect: duke qen arritur

Back to Index bj 'to do, to make'; bhem 'to be done, to become' Active INDICATIVE Present: bj, bn, bn, bjm, bni, bjn Continuous present: po bj, po bn, po bn, po bjm, po bni, po bjn Imperfect: bja, bje, bnte, bnim, bnit, bnin Continuous imperfect: po bja, po bje, po bnte, po bnim, po bnit, po bnin Aorist: bra, bre, bri, bm, bt, bn Perfect: kam br, ke br, ka br, kemi br, keni br, kan br Past perfect I: kisha br, kishe br, kishte br, kishim br, kishit br, kishin br Past perfect II: pata br, pate br, pat(i) br, patm br, patt br, patn br Future I: do t bj, do t bsh, do t bj, do t bjm, do t bni, do t bjn Future II: kam pr t br, ke pr t br, ka pr t br, kemi pr t br, keni pr t br, kan pr t br Future perfect I: do t kem br, do t kesh br, do t ket br, do t kemi br, do t keni br, do t ken br Future perfect II: kam pr t pas br, ke pr t pas br, ka pr t pas br, kemi pr t pas br, keni pr t pas br, kan pr t pas br Present: bhem, bhesh, bhet, bhemi, bheni, bhen Continuous present: po bhem, po bhesh, po bhet, po bhemi, po bheni, po bhen Imperfect: bhesha, bheshe, bhej, bheshim, bheshit, bheshin Continuous imperfect: po bhesha, po bheshe, po bhej, po bheshim, po bheshit, po bheshin Aorist: u bra, u bre, u b, u bm, u bt, u bn Perfect: jam br, je br, sht br, jemi br, jeni br, jan br Past perfect I: isha br, ishe br, ishte br, ishim br, ishit br, ishin br Past perfect II: qesh br, qe br, qe br, qem br, qet br, qen br Future I: do t bhem, do t bhesh, do t bhet, do t bhemi, do t bheni, do t bhen Future II: kam pr t'u br, ke pr t'u br, ka pr t'u br, kemi pr t'u br, keni pr t'u br, kan pr t'u br Future perfect I: do t jem br, do t jesh br, do t jet br, do t jemi br, do t jeni br, do t jen br Future perfect II: kam pr t qen br, ke pr t qen br, ka pr t qen br, kemi pr t qen br, keni pr t qen br, kan pr t qen br Medio-Passive I-II-3 (trans.)

Back to Index SUBJUNCTIVE Present: t bj, t bsh, t bj, t bjm, t bni, t bjn Imperfect: t bja, t bje, t bnte, t bnim, t bnit, t bnin Perfect: t kem br, t kesh br, t ket br, t kemi br, t keni br, t ken br Past perfect: t kisha br, t kishe br, t kishte br, t kishim br, t kishit br, t kishin br Present: t bhem, t bhesh, t bhet, t bhemi, t bheni, t bhen Imperfect: t bhesha, t bheshe, t bhej, t bheshim, t bheshit, bheshin Perfect: t jem br, t jesh br, t jet br, t jemi br, t jeni br, t jen br Past perfect: t isha br, t ishe br, t ishte br, t ishim br, t ishit br, t ishin br

CONDITIONAL Present: do t bja, do t bje, do t bnte, do t bnim, do t bnit, do t bnin Perfect: do t kisha br, do t kishe br, do t kishte br, do t kishim br, do t kishit br, do t kishin br Present: do t bhesha, do t bheshe, do t bhej (bhesh), do t bheshim, do t bheshit, do t bheshin Perfect: do t isha br, do t ishe br, do t ishte br, do t ishim br, do t ishit br, do t ishin br OPTATIVE Present: bfsha, bfsh, bft, bfshim, bfshi, bfshin Perfect: paa br, pa br, past br, paim br, pai br, pain br Present: u bfsha, u bfsh, u bft, u bfshim, u bfshi, u bfshin Perfect: qofsha br, qofsh br, qoft br, qofshim br, qofshi br, qofshin br ADMIRATIVE Present: bkam, bke, bka, bkemi, bkeni, bkan Imperfect: bksha, bkshe, bksh (bkej), bkshim, bkshit, bkshin Perfect: paskam br, paske br, paska br, paskemi br, paskeni br, paskan br Present: u bkam, u bke, u bka, u bkemi, u bkeni, u bkan Imperfect: u bksha, u bkshe, u bksh (bkej), u bkshim, u bkshit, u bkshin Perfect: qenkam br, qenke br, qenka br, qenkemi br, qenkeni br, qenkan br

Back to Index Past prefect: pasksha br, paskshe br, pasksh (paskej) br, paskshim br, paskshit br, paskshin br Past perfect: qenksha br, qenkshe br, qenksh (qenkej) br, qenkshim br, qenkshit br, qenkshin br IMPERATIVE bj; bni bhu; bhuni INFINITIVE Present: pr t br Perfect: pr t pas br Present: pr t'u br Perfect: pr t qen br GERUNDIVE Present: duke br Perfect: duke pas br PARTICIPLE br Present: duke u br Perfect: duke qen br

Back to Index brtas 'to shout' INDICATIVE Present: brtas, brtet, brtet, brtasim, brtitni (brtisni), brtasin Continuous present: po brtas, po brtet, po brtet, po brtasim, po brtitni, po brtasin Imperfect: brtitja (brtisja), brtitje (brtisje), brtiste, brtitnim (brtisnim), brtitnit (brtisnit), brtitnin (brtisnin) Continuous imperfect: po brtitja (brtisja), po brtitje (brtisje), po brtiste, po brtitnim (brtisnim), po brtitnit (brtisnit), po brtitnin (brtisnin) Aorist: brtita, brtite, brtiti, brtitm, brtitt, brtitn Perfect: kam brtitur, ke brtitur, ka brtitur, kemi brtitur, keni brtitur, kan brtitur Past perfect I: kisha brtitur, kishe brtitur, kishte brtitur, kishim brtitur, kishit brtitur, kishin brtitur Past perfect II: pata brtitur, pate brtitur, pat(i) brtitur, patm brtitur, patt brtitur, patn brtitur Future I: do t brtas, do t brtassh, do t brtas, do t brtasim, do t brtitni, do t brtasin Future II: kam pr t brtitur, ke pr t brtitur, ka pr t brtitur, kemi pr t brtitur, keni pr t brtitur, kan pr t brtitur Future perfect I: do t kem brtitur, do t kesh brtitur, do t ket brtitur, do t kemi brtitur, do t keni brtitur, do t ken brtitur Future perfect II: kam pr t pas brtitur, ke pr t pas brtitur, ka pr t pas brtitur, kemi pr t pas brtitur, keni pr t pas brtitur, kan pr t pas brtitur SUBJUNCTIVE Present: t brtas, t brtassh, t brtas, t brtasim, t brtitni, t brtasin Imperfect: t brtitja (brtisja), t brtitje (brtisje), t brtiste, t brtitnim (brtisnim), t brtitnit (brtisnit), t brtitnin (brtisnin) Perfect: t kem brtitur, t kesh brtitur, t ket brtitur, t kemi brtitur, t keni brtitur, t ken brtitur Past perfect: t kisha brtitur, t kishe brtitur, t kishte brtitur, t kishim brtitur, t kishit brtitur, t kishin brtitur II-II-2 (intrans.)

Back to Index CONDITIONAL Present: do t brtitja (brtisja), do t brtitje (brtisje), do t brtiste, do t brtitnim (brtisnim), do t brtitnit (brtisnit), do t brtitnin (brtisnin) Perfect: do t kisha brtitur, do t kishe brtitur, do t kishte brtitur, do t kishim brtitur, do t kishit brtitur, do t kishin brtitur OPTATIVE Present: brtitsha, brtitsh, brtitt, brtitshim, brtitshi, brtitshin Perfect: paa brtitur, pa brtitur, past brtitur, paim brtitur, pai brtitur, pain brtitur ADMIRATIVE Present: brtitkam, brtitke, brtitka, brtitkemi, brtitkeni, brtitkan Imperfect: brtitksha, brtitkshe, brtitksh, brtitkshim, brtitkshit, brtitkshin Perfect: paskam brtitur, paske brtitur, paska brtitur, paskemi brtitur, paskeni brtitur, paskan brtitur Past prefect: pasksha brtitur, paskshe brtitur, pasksh (paskej) brtitur, paskshim brtitur, paskshit brtitur, paskshin brtitur IMPERATIVE brtit; brtitni (brtisni) INFINITIVE Present: pr t brtitur Perfect: pr t pas brtitur GERUNDIVE Present: duke brtitur Perfect: duke pas brtitur PARTICIPLE brtitur

Back to Index bie 'to fall' INDICATIVE Present: bie, bie, bie, biem, bini, bien Continuous present: po bie, po bie, po bie, po biem, po bini, po bien Imperfect: bija, bije, binte, binim, binit, binin Continuous imperfect: po bija, po bije, po binte, po binim, po binit, po binin Aorist: rash, re, ra, ram, rat, ran Perfect: kam rn, ke rn, ka rn, kemi rn, keni rn, kan rn Past perfect I: kisha rn, kishe rn, kishte rn, kishim rn, kishit rn, kishin rn Past perfect II: pata rn, pate rn, pat(i) rn, patm rn, patt rn, patn rn Future I: do t bie, do t biesh, do t bjer, do t biem, do t bini, do t bien Future II: kam pr t rn, ke pr t rn, ka pr t rn, kemi pr t rn, keni pr t rn, kan pr t rn, Future perfect I: do t kem rn, do t kesh rn, do t ke rn, do t kemi rn, do t keni rn, do t ken rn Future perfect II: kam pr t pas rn, ke pr t pas rn, ka pr t pas rn, kemi pr t pas rn, keni pr t pas rn, kan pr t pas rn SUBJUNCTIVE Present: t bie, t biesh, t bjer, t biem, t bini, t bien Imperfect: t bija, t bije, t binte, t binim, t binit, t binin Perfect: t kem rn, t kesh rn, t ket rn, t kemi rn, t keni rn, t ken rn Past perfect: t kisha rn, t kishe rn, t kishte rn, t kishim rn, t kishit rn, t kishin rn CONDITIONAL Present: do t bija, do t bije, do t binte, do t binim, do t binit, do t binin Irr. (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha rn, do t kishe rn, do t kishte rn, do t kishim rn, do t kishit rn, do t kishin rn OPTATIVE Present: rna, rn, rnt, rnim, rni, rnin Perfect: paa rn, pa rn, past rn, paim rn, pai rn, pain rn ADMIRATIVE Present: rnkam, rnke, rnka, rnkemi, rnkeni, rnkan Imperfect: rnksha, rnkshe, rnksh (rnkej), rnkshim, rnkshit, rnkshin Perfect: paskam rn, paske rn, paska rn, paskemi rn, paskeni rn, paskan rn Past perfect: pasksha rn, paskshe rn, pasksh (paskej) rn, paskshim rn, paskshit rn, paskshin rn IMPERATIVE bjer; bini INFINITIVE Present: pr t rn Perfect: pr t pas rn GERUNDIVE Present: duke rn Perfect: duke pas rn PARTICIPLE rn

Back to Index bie 'to bring' Irr. (trans. but no medio-passive) INDICATIVE Present: bie, bie, bie, biem, bini, bien Continuous present: po bie, po bie, po bie, po biem, po bini, po bien Imperfect: bija, bije, binte, binim, binit, binin Continuous imperfect: po bija, po bije, po binte, po binim, po binit, po binin Aorist: prur, prure, pruri, prum, prut, prun Perfect: kam prur, ke prur, ka prur, kemi prur, keni prur, kan prur Past perfect I: kisha prur, kishe prur, kishte prur, kishim prur, kishit prur, kishin prur Past perfect II: pata prur, pate prur, pat(i) prur, patm prur, patt prur, patn prur Future I: do t bie, do t biesh, do t bjer, do t biem, do t bini, do t bien Future II: kam pr t prur, ke pr t prur, ka pr t prur, kemi pr t prur, keni pr t prur, kan pr t prur, Future perfect I: do t kem prur, do t kesh prur, do t ke prur, do t kemi prur, do t keni prur, do t ken prur Future perfect II: kam pr t pas prur, ke pr t pas prur,, ka pr t pas prur,, kemi pr t pas prur,, keni pr t pas prur,, kan pr t pas prur SUBJUNCTIVE Present: t bie, t biesh, t bjer, t biem, t bini, t bien Imperfect: t bija, t bije, t binte, t binim, t binit, t binin Perfect: t kem prur, t kesh prur, t ket prur, t kemi prur, t keni prur, t ken prur Past perfect: t kisha prur, t kishe prur, t kishte prur, t kishim prur, t kishit prur, t kishin prur CONDITIONAL Present: do t bija, do t bije, do t binte, do t binim, do t binit, do t binin

Back to Index Perfect: do t kisha prur, do t kishe prur, do t kishte prur, do t kishim prur, do t kishit prur, do t kishin prur OPTATIVE Present: prufsha, prufsh, pruft, prufshim, prufshi, prufshin Perfect: paa prur, pa prur, past prur, paim prur, pai prur, pain prur ADMIRATIVE Present: prukam, pruke, pruka, prukemi, prukeni, prukan Imperfect: pruksha, prukshe, pruksh, prukshim, prukshit, prukshin Perfect: paskam prur, paske prur, paska prur, paskemi prur, paskeni prur, paskan prur IMPERATIVE bjer; bini INFINITIVE Present: pr t prur Perfect: pr t pas prur GERUNDIVE Present: duke prur Perfect: duke pas prur PARTICIPLE prur

Back to Index bjerr 'to lose'; birrem 'to be lost' Active INDICATIVE Present: bjerr, bjerr, bjerr, bjerrim, birrni, bjerrin Continuous present: po bjerr, po bjerr, po bjerr, po bjerrim, po birrni, po bjerrin Imperfect: birrja, birrje, birrte, birrnim, birrnit, birrnin Continuous imperfect: po birrja, po birrje, po birrnte, po birrnim, po birrnit, po birrnin Aorist: bora, bore, bori, borm, bort, born Perfect: kam bjerr, ke bjerr, ka bjerr, kemi bjerr, keni bjerr, kan bjerr Past perfect I: kisha bjerr, kishe bjerr, kishte bjerr, kishim bjerr, kishit bjerr, kishin bjerr Past perfect II: pata bjerr, pate bjerr, pat(i) bjerr, patm bjerr, patt bjerr, patn bjerr Future I: do t bjerr, do t bjerrsh, do t bjerr, do t bjerrim, do t birrni, do t bjerrin Future II: kam pr t bjerr, ke pr t bjerr, ka pr t bjerr, kemi pr t bjerr, keni pr t bjerr, kan pr t bjerr Future perfect I: do t kem bjerr, do t kesh bjerr, do t ket bjerr, do t kemi bjerr, do t keni bjerr, do t ken bjerr Present: birrem, birresh, birret, birremi, birreni, birren Continuous present: po birrem, po birresh, po birret, po birremi, po birreni, po birren Imperfect: birresha, birreshe, birrej (birresh), birreshim, birreshit, birreshin Continuous imperfect: po birresha, po birreshe, po birrej (birresh), po birreshim, po birreshit, po birreshin Aorist: u bora, u bore, u buar, u borm, u bort, u born Perfect: jam bjerr, je bjerr, sht bjerr, jemi bjerr, jeni bjerr, jan bjerr Past perfect I: isha bjerr, ishe bjerr, ishte bjerr, ishim bjerr, ishit bjerr, ishin bjerr Past perfect II: qesh bjerr, qe bjerr, qe bjerr, qem bjerr, qet bjerr, qen bjerr Future I: do t birrem, do t birresh, do t birret, do t birremi, do t birreni, do t birren Future II: kam pr t'u bjerr, ke pr t'u bjerr, ka pr t'u bjerr, kemi pr t'u bjerr, keni pr t'u bjerr, kan pr t'u bjerr Future perfect I: do t jem bjerr, do t jesh bjerr, do t jet bjerr, do t jemi bjerr, do t jeni bjerr, do t jen bjerr II-II-1a (trans.) Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas bjerr, ke pr t pas bjerr, ka pr t pas bjerr, kemi pr t pas bjerr, keni pr t pas bjerr, kan pr t pas bjerr Future perfect II: kam pr t qen bjerr, ke pr t qen bjerr, ka pr t qen bjerr, kemi pr t qen bjerr, keni pr t qen bjerr, kan pr t qen bjerr

SUBJUNCTIVE Present: t bjerr, t bjerrsh, t bjerr, t bjerrim, t birrni, t bjerrin Imperfect: t birrja, t birrje, t birrte, t birrnim, t birrnit, t birrnin Perfect: t kem bjerr, t kesh bjerr, t ket bjerr, t kemi bjerr, t keni bjerr, t ken bjerr Past perfect: t kisha bjerr, t kishe bjerr, t kishte bjerr, t kishim bjerr, t kishit bjerr, t kishin bjerr Present: t birrem, t birresh, t birret, t birremi, t birreni, t birren Imperfect: t birresha, t birreshe, t birrej (birresh), t birreshim, t birreshit, birreshin Perfect: t jem bjerr, t jesh bjerr, t jet bjerr, t jemi bjerr, t jeni bjerr, t jen bjerr Past perfect: t isha bjerr, t ishe bjerr, t ishte bjerr, t ishim bjerr, t ishit bjerr, t ishin bjerr

CONDITIONAL Present: do t birrja, do t birrje, do t birrte, do t birrnim, do t birrnit, do t birrnin Perfect: do t kisha bjerr, do t kishe bjerr, do t kishte bjerr, do t kishim bjerr, do t kishit bjerr, do t kishin bjerr Present: do t birresha, do t birreshe, do t birrej (birresh), do t birreshim, do t birreshit, do t birreshin Perfect: do t isha bjerr, do t ishe bjerr, do t ishte bjerr, do t ishim bjerr, do t ishit bjerr, do t ishin bjerr OPTATIVE Present: bjerrsha, bjerrsh, bjerrt, bjerrshim, bjerrshi, bjerrshin Perfect: paa bjerr, pa bjerr, past bjerr, paim bjerr, pai bjerr, pain bjerr Present: u bjerrsha, u bjerrsh, u bjerrt, u bjerrshim, u bjerrshi, u bjerrshin Perfect: qofsha bjerr, qofsh bjerr, qoft bjerr, qofshim bjerr, qofshi bjerr, qofshin bjerr

ADMIRATIVE Present: bjerrkam, bjerrke, bjerrka, bjerrkemi, bjerrkeni, bjerrkan Present: u bjerrkam, u bjerrke, u bjerrka, u bjerrkemi, u bjerrkeni, u bjerrkan

Back to Index Imperfect: bjerrksha, bjerrkshe, bjerrksh (bjerrkej), bjerrkshim, bjerrkshit, bjerrkshin Perfect: paskam bjerr, paske bjerr, paska bjerr, paskemi bjerr, paskeni bjerr, paskan bjerr Past prefect: pasksha bjerr, paskshe bjerr, pasksh (paskej) bjerr, paskshim bjerr, paskshit bjerr, paskshin bjerr Imperfect: u bjerrksha, u bjerrkshe, u bjerrksh (bjerrkej), u bjerrkshim, u bjerrkshit, u bjerrkshin Perfect: qenkam bjerr, qenke bjerr, qenka bjerr, qenkemi bjerr, qenkeni bjerr, qenkan bjerr Past perfect: qenksha bjerr, qenkshe bjerr, qenksh (qenkej) bjerr, qenkshim bjerr, qenkshit bjerr, qenkshin bjerr IMPERATIVE birr; birrni birru; birruni INFINITIVE Present: pr t bjerr Perfect: pr t pas bjerr Present: pr t'u bjerr Perfect: pr t qen bjerr GERUNDIVE Present: duke bjerr Perfect: duke pas bjerr PARTICIPE bjerr Present: duke u bjerr Perfect: duke qen bjerr

Back to Index blej 'to buy'; blehem 'to be bought' Active INDICATIVE Present: blej, blen, blen, blejm, blini, blejn Continuous present: po blej, po blen, po blen, po blejm, po blini, po blejn Imperfect: blija, blije, blinte, blinim, blinit, blinin Continuous imperfect: po blija, po blije, po blinte, po blinim, po blinit, po blinin Aorist: bleva, bleve, bleu, blem, blet, blen Perfect: kam bler, ke bler, ka bler, kemi bler, keni bler, kan bler Past perfect I: kisha bler, kishe bler, kishte bler, kishim bler, kishit bler, kishin bler Past perfect II: pata bler, pate bler, pat(i) bler, patm bler, patt bler, patn bler Future I: do t blej, do t blesh, do t blej, do t blejm, do t bleni, do t blejn Future II: kam pr t bler, ke pr t bler, ka pr t bler, kemi pr t bler, keni pr t bler, kan pr t bler Future perfect I: do t kem bler, do t kesh bler, do t ket bler, do t kemi bler, do t keni bler, do t ken bler Present: blihem, blihesh, blihet, blihemi, bliheni, blihen Continuous present: po blihem, po blihesh, po blihet, po blihemi, po bliheni, po blihen Imperfect: blihesha, bliheshe, blihej, bliheshim, bliheshit, bliheshin Continuous imperfect: po blihesha, po bliheshe, po blihej, po bliheshim, po bliheshit, po bliheshin Aorist: u bleva, u bleve, u ble, u blem, u blet, u blen Perfect: jam bler, je bler, sht bler, jemi bler, jeni bler, jan bler Past perfect I: isha bler, ishe bler, ishte bler, ishim bler, ishit bler, ishin bler Past perfect II: qesh bler, qe bler, qe bler, qem bler, qet bler, qen bler Future I: do t blehem, do t blehesh, do t blehet, do t blehemi, do t bleheni, do t blehen Future II: kam pr t'u bler, ke pr t'u bler, ka pr t'u bler, kemi pr t'u bler, keni pr t'u bler, kan pr t'u bler Future perfect I: do t jem bler, do t jesh bler, do t jet bler, do t jemi bler, do t jeni bler, do t jen bler Medio-Passive I-I-2 (trans.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas bler, ke pr t pas bler, ka pr t pas bler, kemi pr t pas bler, keni pr t pas bler, kan pr t pas bler Future perfect II: kam pr t qen bler, ke pr t qen bler, ka pr t qen bler, kemi pr t qen bler, keni pr t qen bler, kan pr t qen bler

SUBJUNCTIVE Present: t blej, t blesh, t blej, t blejm, t bleni, t blejn Imperfect: t blija, t blije, t blinte, t blinim, t blinit, t blinin Perfect: t kem bler, t kesh bler, t ket bler, t kemi bler, t keni bler, t ken bler Past perfect: t kisha bler, t kishe bler, t kishte bler, t kishim bler, t kishit bler, t kishin bler Present: t blihem, t blihesh, t blihet, t blihemi, t bliheni, t blihen Imperfect: t blihesha, t bliheshe, t blihej, t bliheshim, t bliheshit, bliheshin Perfect: t jem bler, t jesh bler, t jet bler, t jemi bler, t jeni bler, t jen bler Past perfect: t isha bler, t ishe bler, t ishte bler, t ishim bler, t ishit bler, t ishin bler

CONDITIONAL Present: do t bleja, do t bleje, do t blente, do t blenim, do t blenit, do t blenin Perfect: do t kisha bler, do t kishe bler, do t kishte bler, do t kishim bler, do t kishit bler, do t kishin bler Present: do t blehesha, do t bleheshe, do t blehej (blehesh), do t bleheshim, do t bleheshit, do t bleheshin Perfect: do t isha bler, do t ishe bler, do t ishte bler, do t ishim bler, do t ishit bler, do t ishin bler OPTATIVE Present: blefsha, blefsh, bleft, blefshim, blefshi, blefshin Perfect: paa bler, pa bler, past bler, paim bler, pai bler, pain bler Present: u blefsha, u blefsh, u bleft, u blefshim, u blefshi, u blefshin Perfect: qofsha bler, qofsh bler, qoft bler, qofshim bler, qofshi bler, qofshin bler ADMIRATIVE Present: blekam, bleke, bleka, blekemi, blekeni, blekan Imperfect: bleksha, blekshe, bleksh Present: u blekam, u bleke, u bleka, u blekemi, u blekeni, u blekan Imperfect: u bleksha, u blekshe, u bleksh

Back to Index (blekej), blekshim, blekshit, blekshin Perfect: paskam bler, paske bler, paska bler, paskemi bler, paskeni bler, paskan bler Past prefect: pasksha bler, paskshe bler, pasksh (paskej) bler, paskshim bler, paskshit bler, paskshin bler bli; blini (blekej), u blekshim, u blekshit, u blekshin Perfect: qenkam bler, qenke bler, qenka bler, qenkemi bler, qenkeni bler, qenkan bler Past perfect: qenksha bler, qenkshe bler, qenksh (qenkej) bler, qenkshim bler, qenkshit bler, qenkshin bler blihu; blihuni INFINITIVE Present: pr t bler Perfect: pr t pas bler Present: pr t'u bler Perfect: pr t qen bler GERUNDIVE Present: duke bler Perfect: duke pas bler PARTICIPLE bler Present: duke u bler Perfect: duke qen bler

Back to Index brej 'to gnaw'; brehem 'to be gnawed, to be hungry' Active INDICATIVE Present: brej, bren, bren, brejm, breni, brejn Continuous present: po brej, po bren, po bren, po brejm, po breni, po brejn Imperfect: breja, breje, brente, brenim, brenit, brenin Continuous imperfect: po breja, po breje, po brente, po brenim, po brenit, po brenin Aorist: brejta, brejte, brejti, brejtm, brejtt, brejtn Perfect: kam brejtur, ke brejtur, ka brejtur, kemi brejtur, keni brejtur, kan brejtur Past perfect I: kisha brejtur, kishe brejtur, kishte brejtur, kishim brejtur, kishit brejtur, kishin brejtur Past perfect II: pata brejtur, pate brejtur, pat(i) brejtur, patm brejtur, patt brejtur, patn brejtur Future I: do t brej, do t bresh, do t brej, do t brejm, do t breni, do t brejn Future II: kam pr t brejtur, ke pr t brejtur, ka pr t brejtur, kemi pr t brejtur, keni pr t brejtur, kan pr t brejtur Future perfect I: do t kem brejtur, do t kesh brejtur, do t ket brejtur, do t kemi brejtur, do t keni brejtur, do t ken brejtur Present: brehem, brehesh, brehet, brehemi, breheni, brehen Continuous present: po brehem, po brehesh, po brehet, po brehemi, po breheni, po brehen Imperfect: brehesha, breheshe, brehej (brehesh), breheshim, breheshit, breheshin Continuous imperfect: po brehesha, po breheshe, po brehej (brehesh), po breheshim, po breheshit, po breheshin Aorist: u brejta, u brejte, u brejt, u brejtm, u brejtt, u brejtn Perfect: jam brejtur, je brejtur, sht brejtur, jemi brejtur, jeni brejtur, jan brejtur Past perfect I : isha brejtur, ishe brejtur, ishte brejtur, ishim brejtur, ishit brejtur, ishin brejtur Past perfect II: qesh brejtur, qe brejtur, qe brejtur, qem brejtur, qet brejtur, qen brejtur Future I: do t brehem, do t brehesh, do t brehet, do t brehemi, do t breheni, do t brehen Future II: kam pr t'u brejtur, ke pr t'u brejtur, ka pr t'u brejtur, kemi pr t'u brejtur, keni pr t'u brejtur, kan pr t'u brejtur Future perfect I: do t jem brejtur, do t jesh brejtur, do t jet brejtur, do t jemi brejtur, do t jeni brejtur, do t jen brejtur I-II-2 (trans.) Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas brejtur, ke pr t pas brejtur, ka pr t pas brejtur, kemi pr t pas brejtur, keni pr t pas brejtur, kan pr t pas brejtur Future perfect II: kam pr t qen brejtur, ke pr t qen brejtur, ka pr t qen brejtur, kemi pr t qen brejtur, keni pr t qen brejtur, kan pr t qen brejtur

SUBJUNCTIVE Present: t brej, t bresh, t brej, t brejm, t breni, t brejn Imperfect: t breja, t breje, t brente, t brenim, t brenit, t brenin Perfect: t kem brejtur, t kesh brejtur, t ket brejtur, t kemi brejtur, t keni brejtur, t ken brejtur Past perfect: t kisha brejtur, t kishe brejtur, t kishte brejtur, t kishim brejtur, t kishit brejtur, t kishin brejtur Present: t brehem, t brehesh, t brehet, t brehemi, t breheni, t brehen Imperfect: t brehesha, t breheshe, t brehej (brehesh), t breheshim, t breheshit, breheshin Perfect: t jem brejtur, t jesh brejtur, t jet brejtur, t jemi brejtur, t jeni brejtur, t jen brejtur Past perfect: t isha brejtur, t ishe brejtur, t ishte brejtur, t ishim brejtur, t ishit brejtur, t ishin brejtur

CONDITIONAL Present: do t breja, do t breje, do t brente, do t brenim, do t brenit, do t brenin Perfect: do t kisha brejtur, do t kishe brejtur, do t kishte brejtur, do t kishim brejtur, do t kishit brejtur, do t kishin brejtur Present: do t brehesha, do t breheshe, do t brehej (brehesh), do t breheshim, do t breheshit, do t breheshin Perfect: do t isha brejtur, do t ishe brejtur, do t ishte brejtur, do t ishim brejtur, do t ishit brejtur, do t ishin brejtur OPTATIVE Present: brejtsha, brejtsh, brejtt, brejtshim, brejtshi, brejtshin Perfect: paa brejtur, pa brejtur, past brejtur, paim brejtur, pai brejtur, pain brejtur Present: u brejtsha, u brejtsh, u brejtt, u brejtshim, u brejtshi, u brejtshin Perfect: qofsha brejtur, qofsh brejtur, qoft brejtur, qofshim brejtur, qofshi brejtur, qofshin brejtur ADMIRATIVE

Back to Index Present: brejtkam, brejtke, brejtka, brejtkemi, brejtkeni, brejtkan Imperfect: brejtksha, brejtkshe, brejtksh (brejtkej), brejtkshim, brejtkshit, brejtkshin Perfect: paskam brejtur, paske brejtur, paska brejtur, paskemi brejtur, paskeni brejtur, paskan brejtur Past prefect: pasksha brejtur, paskshe brejtur, pasksh (paskej) brejtur, paskshim brejtur, paskshit brejtur, paskshin brejtur Present: u brejtkam, u brejtke, u brejtka, u brejtkemi, u brejtkeni, u brejtkan Imperfect: u brejtksha, u brejtkshe, u brejtksh (brejtkej), u brejtkshim, u brejtkshit, u brejtkshin Perfect: qenkam brejtur, qenke brejtur, qenka brejtur, qenkemi brejtur, qenkeni brejtur, qenkan brejtur Past perfect: qenksha brejtur, qenkshe brejtur, qenksh (qenkej) brejtur, qenkshim brejtur, qenkshit brejtur, qenkshin brejtur IMPERATIVE brej; breni brehu; brehuni INFINITIVE Present: pr t brejtur Perfect: pr t pas brejtur Present: pr t'u brejtur Perfect: pr t qen brejtur GERUNDIVE Present: duke brejtur Perfect: duke pas brejtur PARTICIPLE brejtur Present: duke u brejtur Perfect: duke qen brejtur

Back to Index aj 'to split'; ahem 'to be split' Active INDICATIVE Present: aj, an, an, ajm, ani, ajn Continuous present: po aj, po an, po an, po ajm, po ani, po ajn Imperfect: aja, aje, ante, anim, anit, anin Continuous imperfect: po aja, po aje, po ante, po anim, po anit, po anin Aorist: ava, ave, au, am, at, an Perfect: kam ar, ke ar, ka ar, kemi ar, keni ar, kan ar Past perfect I: kisha ar, kishe ar, kishte ar, kishim ar, kishit ar, kishin ar Past perfect II: pata ar, pate ar, pat(i) ar, patm ar, patt ar, patn ar Future I: do t aj, do t ash, do t aj, do t ajm, do t ani, do t ajn Future II: kam pr t ar, ke pr t ar, ka pr t ar, kemi pr t ar, keni pr t ar, kan pr t ar Future perfect I: do t kem ar, do t kesh ar, do t ket ar, do t kemi ar, do t keni ar, do t ken ar Present: ahem, ahesh, ahet, ahemi, aheni, ahen Continuous present: po ahem, po ahesh, po ahet, po ahemi, po aheni, po ahen Imperfect: ahesha, aheshe, ahej (ahesh), aheshim, aheshit, aheshin Continuous imperfect: po ahesha, po aheshe, po ahej (ahesh), po aheshim, po aheshit, po aheshin Aorist: u ava, u ave, u a, u am, u at, u an Perfect: jam ar, je ar, sht ar, jemi ar, jeni ar, jan ar Past perfect I: isha ar, ishe ar, ishte ar, ishim ar, ishit ar, ishin ar Past perfect II: qesh ar, qe ar, qe ar, qem ar, qet ar, qen ar Future I: do t ahem, do t ahesh, do t ahet, do t ahemi, do t aheni, do t ahen Future II: kam pr t'u ar, ke pr t'u ar, ka pr t'u ar, kemi pr t'u ar, keni pr t'u ar, kan pr t'u ar Future perfect I: do t jem ar, do t jesh ar, do t jet ar, do t jemi ar, do t jeni ar, do t jen ar Medio-Passive I-I-2 (trans.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas ar, ke pr t pas ar, ka pr t pas ar, kemi pr t pas ar, keni pr t pas ar, kan pr t pas ar Future perfect II: kam pr t qen ar, ke pr t qen ar, ka pr t qen ar, kemi pr t qen ar, keni pr t qen ar, kan pr t qen ar SUBJUNCTIVE Present: t aj, t ash, t aj, t ajm, t ani, t ajn Imperfect: t aja, t aje, t ante, t anim, t anit, t anin Perfect: t kem ar, t kesh ar, t ket ar, t kemi ar, t keni ar, t ken ar Past perfect: t kisha ar, t kishe ar, t kishte ar, t kishim ar, t kishit ar, t kishin ar Present: t ahem, t ahesh, t ahet, t ahemi, t aheni, t ahen Imperfect: t ahesha, t aheshe, t ahej (ahesh), t aheshim, t aheshit, aheshin Perfect: t jem ar, t jesh ar, t jet ar, t jemi ar, t jeni ar, t jen ar Past perfect: t isha ar, t ishe ar, t ishte ar, t ishim ar, t ishit ar, t ishin ar

CONDITIONAL Present: do t aja, do t aje, do t ante, do t anim, do t anit, do t anin Perfect: do t kisha ar, do t kishe ar, do t kishte ar, do t kishim ar, do t kishit ar, do t kishin ar Present: do t ahesha, do t aheshe, do t ahej (ahesh), do t aheshim, do t aheshit, do t aheshin Perfect: do t isha ar, do t ishe ar, do t ishte ar, do t ishim ar, do t ishit ar, do t ishin ar OPTATIVE Present: afsha, afsh, aft, afshim, afshi, afshin Perfect: paa ar, pa ar, past ar, paim ar, pai ar, pain ar Present: u afsha, u afsh, u aft, u afshim, u afshi, u afshin Perfect: qofsha ar, qofsh ar, qoft ar, qofshim ar, qofshi ar, qofshin ar ADMIRATIVE Present: akam, ake, aka, akemi, akeni, akan Imperfect: aksha, akshe, aksh (akej), akshim, akshit, akshin Present: u akam, u ake, u aka, u akemi, u akeni, u akan Imperfect: u aksha, u akshe, u aksh (akej), u akshim, u akshit, u akshin

Back to Index Perfect: paskam ar, paske ar, paska ar, paskemi ar, paskeni ar, paskan ar Past prefect: pasksha ar, paskshe ar, pasksh (paskej) ar, paskshim ar, paskshit ar, paskshin ar Perfect: qenkam ar, qenke ar, qenka ar, qenkemi ar, qenkeni ar, qenkan ar Past perfect: qenksha ar, qenkshe ar, qenksh (qenkej) ar, qenkshim ar, qenkshit ar, qenkshin ar IMPERATIVE aj; ani ahu; ahuni INFINITIVE Present: pr t ar Perfect: pr t pas ar Present: pr t'u ar Perfect: pr t qen ar GERUNDIVE Present: duke ar Perfect: duke pas ar PARTICIPLE ar Present: duke u ar Perfect: duke qen ar

Back to Index liroj 'to free'; lirohem 'to be freed' Active INDICATIVE Present: liroj, liron, liron, lirojm, lironi, lirojn Continuous present: po liroj, po liron, po liron, po lirojm, po lironi, po lirojn Imperfect: liroja, liroje, lironte, lironim, lironit, lironin Continuous imperfect: po liroja, po liroje, po lironte, po lironim, po lironit, po lironin Aorist: lirova, lirove, liroi, liruam, liruat, liruan perfect: kam liruar, ke liruar, ka liruar, kemi liruar, keni liruar, kan liruar Past perfect I: kisha liruar, kishe liruar, kishte liruar, kishim liruar, kishit liruar, kishin liruar Past perfect II: pata liruar, pate liruar, pat(i) liruar, patm liruar, patt liruar, patn liruar Future I: do t liroj, do t lirosh, do t liroj, do t lirojm, do t lironi, do t lirojn Future II: kam pr t liruar, ke pr t liruar, ka pr t liruar, kemi pr t liruar, keni pr t liruar, kan pr t liruar Future perfect I: do t kem liruar, do t Present: lirohem, lirohesh, lirohet, lirohemi, liroheni, lirohen Continuous present: po lirohem, po lirohesh, po lirohet, po lirohemi, po liroheni, po lirohen Imperfect: lirohesha, liroheshe, lirohej (lirohesh), liroheshim, liroheshit, liroheshin Continuous imperfect: po lirohesha, po liroheshe, po lirohej (lirohesh), po liroheshim, po liroheshit, po liroheshin Aorist: u lirova, u lirove, u lirua, u liruam, u liruat, u liruan perfect: jam liruar, je liruar, sht liruar, jemi liruar, jeni liruar, jan liruar Past perfect I: isha liruar, ishe liruar, ishte liruar, ishim liruar, ishit liruar, ishin liruar Past perfect II: qesh liruar, qe liruar, qe liruar, qem liruar, qet liruar, qen liruar Future I: do t lirohem, do t lirohesh, do t lirohet, do t lirohemi, do t liroheni, do t lirohen Future II: kam pr t'u liruar, ke pr t'u liruar, ka pr t'u liruar, kemi pr t'u liruar, keni pr t'u liruar, kan pr t'u liruar Future perfect I: do t jem liruar, do t jesh Medio-Passive I-I-1 (trans.)

Back to Index kesh liruar, do t ket liruar, do t kemi liruar, do t keni liruar, do t ken liruar Future perfect II: kam pr t pas liruar, ke pr t pas liruar, ka pr t pas liruar, kemi pr t pas liruar, keni pr t pas liruar, kan pr t pas liruar liruar, do t jet liruar, do t jemi liruar, do t jeni liruar, do t jen liruar Future perfect II: kam pr t qen liruar, ke pr t qen liruar, ka pr t qen liruar, kemi pr t qen liruar, keni pr t qen liruar, kan pr t qen liruar

SUBJUNCTIVE Present: t liroj, t lirosh, t liroj, t lirojm, t lironi, t lirojn Imperfect: t liroja, t liroje, t lironte, t lironim, t lironit, t lironin Perfect: t kem liruar, t kesh liruar, t ket liruar, t kemi liruar, t keni liruar, t ken liruar Past perfect: t kisha liruar, t kishe liruar, t kishte liruar, t kishim liruar, t kishit liruar, t kishin liruar Present: t lirohem, t lirohesh, t lirohet, t lirohemi, t liroheni, t lirohen Imperfect: t lirohesha, t liroheshe, t lirohej (lirohesh), t liroheshim, t liroheshit, liroheshin Perfect: t jem liruar, t jesh liruar, t jet liruar, t jemi liruar, t jeni liruar, t jen liruar Past perfect: t isha liruar, t ishe liruar, t ishte liruar, t ishim liruar, t ishit liruar, t ishin liruar

CONDITIONAL Present: do t liroja, do t liroje, do t lironte, do t lironim, do t lironit, do t lironin Perfect: do t kisha liruar, do t kishe liruar, do t kishte liruar, do t kishim liruar, do t kishit liruar, do t kishin liruar Present: lirofsha, lirofsh, liroft, lirofshim, lirofshi, lirofshin Perfect: paa liruar, pa liruar, past liruar, paim liruar, pai liruar, pain liruar Present: do t lirohesha, do t liroheshe, do t lirohej (lirohesh), do t liroheshim, do t liroheshit, do t liroheshin Perfect: do t isha liruar, do t ishe liruar, do t ishte liruar, do t ishim liruar, do t ishit liruar, do t ishin liruar OPTATIVE Present: u lirofsha, u lirofsh, u liroft, u lirofshim, u lirofshi, u lirofshin Perfect: qofsha liruar, qofsh liruar, qoft liruar, qofshim liruar, qofshi liruar, qofshin liruar

Back to Index ADMIRATIVE Present: liruakam, liruake, liruaka, liruakemi, liruakeni, liruakan Imperfect: liruaksha, liruakshe, liruaksh (liruakej), liruakshim, liruakshit, liruakshin Perfect: paskam liruar, paske liruar, paska liruar, paskemi liruar, paskeni liruar, paskan liruar Past prefect: pasksha liruar, paskshe liruar, pasksh (paskej) liruar, paskshim liruar, paskshit liruar, paskshin liruar Present: u liruakam, u liruake, u liruaka, u liruakemi, u liruakeni, u liruakan Imperfect: u liruaksha, u liruakshe, u liruaksh (liruakej), u liruakshim, u liruakshit, u liruakshin Perfect: qenkam liruar, qenke liruar, qenka liruar, qenkemi liruar, qenkeni liruar, qenkan liruar Past perfect: qenksha liruar, qenkshe liruar, qenksh (qenkej) liruar, qenkshim liruar, qenkshit liruar, qenkshin liruar

IMPERATIVE liro; lironi lirohu; lirohuni INFINITIVE Present: pr t liruar Perfect: pr t pas liruar Present: pr t'u liruar Perfect: pr t qen liruar GERUNDIVE Present: duke liruar Perfect: duke pas liruar Present: duke u liruar Perfect: duke qen liruar

PARTICIPLE liruar

Back to Index dal 'to come out' INDICATIVE Present: dal, del, del, dalim, dilni, dalin Continuous present: po dal, po del, po del, po dalim, po dilni, po dalin Imperfect: dilja, dilje, dilte, dilnim, dilnit, dilnin Continuous imperfect: po dilja, po dilje, po dilte, po dilnim, po dilnit, po dilnin Aorist: dola, dole, doli, dolm, dolt, doln Perfect: kam dal, ke dal, ka dal, kemi dal, keni dal, kan dal Past perfect I: kisha dal, kishe dal, kishte dal, kishim dal, kishit dal, kishin dal Past perfect II: pata dal, pate dal, pat(i) dal, patm dal, patt dal, patn dal Future I: do t dal, do t dalsh, do t dal, do t dalim, do t dilni, do t dalin Future II: kam pr t dal, ke pr t dal, ka pr t dal, kemi pr t dal, keni pr t dal, kan pr t dal, Future perfect I: do t kem dal, do t kesh dal, do t ke dal, do t kemi dal, do t keni dal, do t ken dal Future perfect II: kam pr t pas dal, ke pr t pas dal,, ka pr t pas dal, kemi pr t pas dal,, keni pr t pas dal, kan pr t pas dal SUBJUNCTIVE Present: t dal, t dalsh, t dal, t dalim, t dilni, t dalin Imperfect: t dilja, t dilje, t dilte, t dilnim, t dilnit, t dilnin Perfect: t kem dal, t kesh dal, t ket dal, t kemi dal, t keni dal, t ken dal Past perfect: t kisha dal, t kishe dal, t kishte dal, t kishim dal, t kishit dal, t kishin dal CONDITIONAL Present: do t dilja, do t dilje, do t dilte, do t dilnim, do t dilnit, do t dilnin II-II-1b (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha dal, do t kishe dal, do t kishte dal, do t kishim dal, do t kishit dal, do t kishin dal OPTATIVE Present: dalsha, dalsh, rnt, dalshim, dalshi, dalshin Perfect: paa dal, pa dal, past dal, paim dal, pai dal, pain dal ADMIRATIVE Present: dalkam, dalke, dalka, dalkemi, dalkeni, dalkan Imperfect: dalksha, dalkshe, dalksh (dalkej), dalkshim, dalkshit, dalkshin Perfect: paskam dal, paske dal, paska dal, paskemi dal, paskeni dal, paskan dal Past perfect: pasksha dal, paskshe dal, pasksh (paskej) dal, paskshim dal, paskshit dal, paskshin dal IMPERATIVE dil; dilni INFINITIVE Present: pr t dal Perfect: pr t pas dal GERUNDIVE Present: duke dal Perfect: duke pas dal PARTICIPLE dal

Back to Index di 'to know'; dihet 'to be known' Active INDICATIVE Present: di, di, di, dim, dini, din Continuous present: po di, po di, po di, po dim, po dini, po din Imperfect: dija, dije, dinte, dinim, dinit, dinin Continuous imperfect: po dija, po dije, po dinte, po dinim, po dinit, po dinin Aorist: dita, dite, diti, ditm, ditt, ditn Perfect: kam ditur, ke ditur, ka ditur, kemi ditur, keni ditur, kan ditur Past perfect I: kisha ditur, kishe ditur, kishte ditur, kishim ditur, kishit ditur, kishin ditur Past perfect II: pata ditur, pate ditur, pat(i) ditur, patm ditur, patt ditur, patn ditur Future I: do t di, do t dish, do t dij, do t dim, do t dini, do t dijn Future II: kam pr t ditur, ke pr t ditur, ka pr t ditur, kemi pr t ditur, keni pr t ditur, kan pr t ditur Future perfect I: do t kem ditur, do t kesh ditur, do t ket ditur, do t kemi ditur, do t keni ditur, do t ken ditur Future perfect II: kam pr t pas ditur, ke pr t pas ditur, ka pr t pas ditur, kemi pr t pas ditur, keni pr t pas ditur, kan pr t pas ditur Present: dihet Continuous present: po dihet Imperfect: dihej (dihesh) Continuous imperfect: po dihej (dihesh) Aorist: u dit Perfect: sht ditur Past perfect I: ishte ditur Past perfect II: qe ditur Future I: do t dihet Future II: ka pr t'u ditur Medio-Passive III-II (trans.)

Future perfect I: do t jet ditur

Future perfect II: ka pr t qen ditur

Back to Index SUBJUNCTIVE Present: t di, t dish, t dij, t dim, t dini, t din Imperfect: t dija, t dije, t dinte, t dinim, t dinit, t dinin Perfect: t kem ditur, t kesh ditur, t ket ditur, t kemi ditur, t keni ditur, t ken ditur Past perfect: t kisha ditur, t kishe ditur, t kishte ditur, t kishim ditur, t kishit ditur, t kishin ditur Present: t dihet Imperfect: t dihej (dihesh) Perfect: t jet ditur

Past perfect: t ishte ditur

CONDITIONAL Present: do t dija, do t dije, do t dinte, do t dinim, do t dinit, do t dinin Perfect: do t kisha ditur, do t kishe ditur, do t kishte ditur, do t kishim ditur, do t kishit ditur, do t kishin ditur Present: do t dihej (dihesh) Perfect: do t ishte ditur

OPTATIVE Present: ditsha, ditsh, ditt, ditshim, ditshi, ditshin Perfect: paa ditur, pa ditur, past ditur, paim ditur, pai ditur, pain ditur Present: ditkam, ditke, ditka, ditkemi, ditkeni, ditkan ADMIRATIVE Present: u ditka Imperfect: ditksha, ditkshe, ditksh, ditkshim, ditkshit, ditkshin Perfect: paskam ditur, paske ditur, paska ditur, paskemi ditur, paskeni ditur, paskan Imperfect: u ditksh (ditkej) Present: u ditt Perfect: qoft ditur

Perfect: qenka ditur

Back to Index ditur

Past prefect: pasksha ditur, paskshe ditur, pasksh (paskej) ditur, paskshim ditur, paskshit ditur, paskshin ditur

Past perfect: qenksh (qenkej) ditur

IMPERATIVE di; dini INFINITIVE Present: pr t ditur Perfect: pr t pas ditur Present: pr t'u ditur Perfect: pr t qen ditur GERUNDIVE Present: duke ditur Perfect: duke pas ditur PARTICIPLE ditur Present: duke u ditur Perfect: duke qen ditur

Back to Index djeg 'to burn'; digjem 'to be burnt; to be burnt' Active INDICATIVE Present: djeg, djeg, djeg, djegim, digjni, djegin Continuous present: po djeg, po djeg, po djeg, po djegim, po digjni, po djegin Imperfect: digja, digje, digjte, digjnim, digjnit, digjnin Continuous imperfect: po digja, po digje, po digjte, po digjnim, po digjnit, po digjnin Aorist: dogja, dogje, dogji, dogjm, dogjt, dogjn Perfect: kam djegur, ke djegur, ka djegur, kemi djegur, keni djegur, kan djegur Past perfect I: kisha djegur, kishe djegur, kishte djegur, kishim djegur, kishit djegur, kishin djegur Past perfect II: pata djegur, pate djegur, pat(i) djegur, patm djegur, patt djegur, patn djegur Future I: do t djeg, do t djegsh, do t djeg, do t djegim, do t digjni, do t djegin Future II: kam pr t djegur, ke pr t djegur, ka pr t djegur, kemi pr t djegur, keni pr t djegur, kan pr t djegur Future perfect I: do t kem djegur, do t kesh djegur, do t ket djegur, do t kemi djegur, do t keni djegur, do t ken djegur Present: digjem, digjesh, digjet, digjemi, digjeni, digjen Continuous present: po digjem, po digjesh, po digjet, po digjemi, po digjeni, po digjen Imperfect: digjesha, digjeshe, digjej (digjesh), digjeshim, digjeshit, digjeshin Continuous imperfect: po digjesha, po digjeshe, po digjej (digjesh), po digjeshim, po digjeshit, po digjeshin Aorist: u dogja, u dogje, u dogj, u dogjm, u dogjt, u dogjn Perfect: jam djegur, je djegur, sht djegur, jemi djegur, jeni djegur, jan djegur Past perfect I: isha djegur, ishe djegur, ishte djegur, ishim djegur, ishit djegur, ishin djegur Past perfect II: qesh djegur, qe djegur, qe djegur, qem djegur, qet djegur, qen djegur Future I: do t digjem, do t digjesh, do t digjet, do t digjemi, do t digjeni, do t digjen Future II: kam pr t'u djegur, ke pr t'u djegur, ka pr t'u djegur, kemi pr t'u djegur, keni pr t'u djegur, kan pr t'u djegur Future perfect I: do t jem djegur, do t jesh djegur, do t jet djegur, do t jemi djegur, do t jeni djegur, do t jen djegur II-II-1 (trans.) Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas djegur, ke pr t pas djegur, ka pr t pas djegur, kemi pr t pas djegur, keni pr t pas djegur, kan pr t pas djegur Future perfect II: kam pr t qen djegur, ke pr t qen djegur, ka pr t qen djegur, kemi pr t qen djegur, keni pr t qen djegur, kan pr t qen djegur

SUBJUNCTIVE Present: t djeg, t djegsh, t djeg, t djegim, t digjni, t djegin Imperfect: t digja, t digje, t digjte, t digjnim, t digjnit, t digjnin Perfect: t kem djegur, t kesh djegur, t ket djegur, t kemi djegur, t keni djegur, t ken djegur Past perfect: t kisha djegur, t kishe djegur, t kishte djegur, t kishim djegur, t kishit djegur, t kishin djegur Present: t digjem, t digjesh, t digjet, t digjemi, t digjeni, t digjen Imperfect: t digjesha, t digjeshe, t digjej (digjesh), t digjeshim, t digjeshit, digjeshin Perfect: t jem djegur, t jesh djegur, t jet djegur, t jemi djegur, t jeni djegur, t jen djegur Past perfect: t isha djegur, t ishe djegur, t ishte djegur, t ishim djegur, t ishit djegur, t ishin djegur

CONDITIONAL Present: do t digja, do t digje, do t digjte, do t digjnim, do t digjnit, do t digjnin Perfect: do t kisha djegur, do t kishe djegur, do t kishte djegur, do t kishim djegur, do t kishit djegur, do t kishin djegur Present: do t digjesha, do t digjeshe, do t digjej (digjesh), do t digjeshim, do t digjeshit, do t digjeshin Perfect: do t isha djegur, do t ishe djegur, do t ishte djegur, do t ishim djegur, do t ishit djegur, do t ishin djegur OPTATIVE Present: djegsha, djegsh, djegt, djegshim, djegshi, djegshin Perfect: paa djegur, pa djegur, past djegur, paim djegur, pai djegur, pain djegur Present: u djegsha, u djegsh, u djegt, u djegshim, u djegshi, u djegshin Perfect: qofsha djegur, qofsh djegur, qoft djegur, qofshim djegur, qofshi djegur, qofshin djegur ADMIRATIVE Present: djegkam, djegke, djegka, djegkemi, djegkeni, djegkan Present: u djegkam, u djegke, u djegka, u djegkemi, u djegkeni, u djegkan

Back to Index Imperfect: djegksha, djegkshe, djegksh (djegkej), djegkshim, djegkshit, djegkshin Perfect: paskam djegur, paske djegur, paska djegur, paskemi djegur, paskeni djegur, paskan djegur Past prefect: pasksha djegur, paskshe djegur, pasksh (paskej) djegur, paskshim djegur, paskshit djegur, paskshin djegur Imperfect: u djegksha, u djegkshe, u djegksh (djegkej), u djegkshim, u djegkshit, u djegkshin Perfect: qenkam djegur, qenke djegur, qenka djegur, qenkemi djegur, qenkeni djegur, qenkan djegur Past perfect: qenksha djegur, qenkshe djegur, qenksh (qenkej) djegur, qenkshim djegur, qenkshit djegur, qenkshin djegur IMPERATIVE digj; digjni digju; digjuni INFINITIVE Present: pr t djegur Perfect: pr t pas djegur Present: pr t'u djegur Perfect: pr t qen djegur GERUNDIVE Present: duke djegur Perfect: duke pas djegur PARTICIPLE djegur Present: duke u djegur Perfect: duke qen djegur

Back to Index dua 'to want'; duhem 'I am needed,' duhet 'it is necessary' Active INDICATIVE Present: dua, do, do, duam, doni, duan Imperfect: doja, doje, donte, donim, donit, donin Aorist: desha, deshe, deshi, deshm, desht, deshn Perfect: kam dashur, ke dashur, ka dashur, kemi dashur, keni dashur, kan dashur Past perfect I: kisha dashur, kishe dashur, kishte dashur, kishim dashur, kishit dashur, kishin dashur Past perfect II: pata dashur, pate dashur, pat(i) dashur, patm dashur, patt dashur, patn dashur Future I: do t dua, do t duash, do t doj, do t duam, do t doni, do t duan Future II: kam pr t dashur, ke pr t dashur, ka pr t dashur, kemi pr t dashur, keni pr t dashur, kan pr t dashur Future perfect I: do t kem dashur, do t kesh dashur, do t ke dashur, do t kemi dashur, do t keni dashur, do t ken dashur Future perfect II: kam pr t pas dashur, ke pr t pas dashur, ka pr t pas dashur, kemi pr t pas dashur, keni pr t pas dashur, kan pr t pas dashur Present: duhem, duhesh, duhet, duhemi, duheni, duhen Imperfect: duhesha, duheshe, duhej (duhesh), duheshim, duheshit, duheshin Aorist: u desha, u deshe, u desh, u deshm, u desht, u deshn Perfect: jam dashur, je dashur, sht dashur, jemi dashur, jeni dashur, jan dashur Past perfect I: isha dashur, ishe dashur, ishte dashur, ishim dashur, ishit dashur, ishin dashur Past perfect II: qesh dashur, qe dashur, qe dashur, qem dashur, qet dashur, qen dashur Future I: do t duhem, do t duhesh, do t duhet, do t duhemi, do t duheni, do t duhen Future II: kam pr t'u dashur, ke pr t'u dashur, ka pr t'u dashur, kemi pr t'u dashur, keni pr t'u dashur, kan pr t'u dashur Future perfect I: t jem dashur, t jesh dashur, t jet dashur, t jemi dashur, t jeni dashur, t jen dashur Future perfect II: kam pr t qen dashur, ke pr t qen dashur, ka pr t qen dashur, kemi pr t qen dashur, keni pr t qen dashur, kan pr t qen dashur Medio-Passive Irr. (trans.)

SUBJUNCTIVE

Back to Index Present: t dua, t duash, t doj, t duam, t doni, t duan Imperfect: t doja, t doje, t donte, t donim, t donit, t donin Perfect: t kem dashur, t kesh dashur, t ket dashur, t kemi dashur, t keni dashur, t ken dashur Past perfect: t kisha dashur, t kishe dashur, t kishte dashur, t kishim dashur, t kishit dashur, t kishin dashur Present: t duhem, t duhesh, t duhet, t duhemi, t duheni, t duhen Imperfect: t duhesha, t duheshe, t duhej (duhesh), t duheshim, t duheshit, t duheshin Perfect: t jem dashur, t jesh dashur, t jet dashur, t jemi dashur, t jeni dashur, t jen dashur Past perfect: t isha dashur, t ishe dashur, t ishte dashur, t ishim dashur, t ishit dashur, t ishin dashur

CONDITIONAL Present: do t doja, do t doje, do t donte, do t donim, do t donit, do t donin Perfect: do t kisha dashur, do t kishe dashur, do t kishte dashur, do t kishim dashur, do t kishit dashur, do t kishin dashur Present: do t duhesha, do t duheshe, do t duhej (duhesh), do t duheshim, do t duheshit, do t duheshin Perfect: do t isha dashur, do t ishe dashur, do t ishte dashur, do t ishim dashur, do t ishit dashur, do t ishin dashur OPTATIVE Present: daa, da, dat, daim, dai, dain Perfect: paa dashur, pa dashur, past dashur, paim dashur, pai dashur, pain dashur Present: u daa, u da, u dat, u daim, u dai, u dain Perfect: qofsha dashur, qofsh dashur, qoft dashur, qofshim dashur, qofshi dashur, qofshin dashur ADMIRATIVE Present: dashkam, dashke, dashka, dashkemi, dashkeni, dashkan Imperfect: dashksha, dashkshe, dashksh (dashkej), dashkshim, dashkshit, dashkshin Perfect: paskam dashur, paske dashur, paska Present: u dashkam, u dashke, u dashka, u dashkemi, u dashkeni, u dashkan Imperfect: u dashksha, u dashkshe, u dashksh (dashkej), u dashkshim, u dashkshit, u dashkshin Perfect: qenkam dashur, qenke dashur, qenka

Back to Index dashur, paskemi dashur, paskeni dashur, paskan dashur Past prefect: pasksha dashur, paskshe dashur, pasksh (paskej) dashur, paskshim dashur, paskshit dashur, paskshin dashur dashur, qenkemi dashur, qenkeni dashur, qenkan dashur Past perfect: qenksha dashur, qenkshe dashur, qenksh (qenkej) dashur, qenkshim dashur, qenkshit dashur, qenkshin dashur IMPERATIVE duaj; doni INFINITIVE Present: pr t dashur Present: duke dashur Perfect: duke pas dashur PARTICIPLE dashur Present: pr t'u dashur Present: duke u dashur Perfect: duke qen dashur

Back to Index eci 'to go' INDICATIVE Present: eci, ecn, ecn, ecim, ecni, ecin Continuous present: po eci, po ecn, po ecn, po ecim, po ecit, po ecin Imperfect: ecja, ecje, ecte, ecnim, ecnit, ecnin Continuous imperfect: po ecja, po ecje, po ecte, po ecnim, po ecnit, po ecnin Aorist: eca, ece, ecu, ecm, ect, ecn Perfect: kam ecur, ke ecur, ka ecur, kemi ecur, keni ecur, kan ecur Past perfect I: kisha ecur, kishe ecur, kishte ecur, kishim ecur, kishit ecur, kishin ecur Past perfect II: pata ecur, pate ecur, pat(i) ecur, patm ecur, patt ecur, patn ecur Future I: do t eci, do t ecsh, do t ec, do t ecim, do t ecni, do t ecin Future II: kam pr t ecur, ke pr t ecur, ka pr t ecur, kemi pr t ecur, keni pr t ecur, kan pr t ecur, Future perfect I: do t kem ecur, do t kesh ecur, do t ke ecur, do t kemi ecur, do t keni ecur, do t ken ecur Future perfect II: kam pr t pas ecur, ke pr t pas ecur,, ka pr t pas ecur, kemi pr t pas ecur,, keni pr t pas ecur, kan pr t pas ecur SUBJUNCTIVE Present: t ec, t ecsh, t ec, t ecim, t ecni, t ecin Imperfect: t ecja, t ecje, t ecte, t ecnim, t ecnit, t ecnin Perfect: t kem ecur, t kesh ecur, t ket ecur, t kemi ecur, t keni ecur, t ken ecur Past perfect: t kisha ecur, t kishe ecur, t kishte ecur, t kishim ecur, t kishit ecur, t kishin ecur CONDITIONAL Present: do t ecja, do t ecje, do t ecte, do t ecnim, do t ecnit, do t ecnin II-I (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha ecur, do t kishe ecur, do t kishte ecur, do t kishim ecur, do t kishit ecur, do t kishin ecur OPTATIVE Present: ecsha, ecsh, ect, ecshim, ecshi, ecshin Perfect: paa ecur, pa ecur, past ecur, paim ecur, pai ecur, pain ecur ADMIRATIVE Present: eckam, ecke, ecka, eckemi, eckeni, eckan Imperfect: ecksha, eckshe, ecksh (eckej), eckshim, eckshit, eckshin Perfect: paskam ecur, paske ecur, paska ecur, paskemi ecur, paskeni ecur, paskan ecur Past perfect: pasksha ecur, paskshe ecur, pasksh (paskej) ecur, paskshim ecur, paskshit ecur, paskshin ecur IMPERATIVE ec; ecni INFINITIVE Present: pr t ecur Perfect: pr t pas ecur GERUNDIVE Present: duke ecur Perfect: duke pas ecur PARTICIPLE ecur

Back to Index flas 'to speak'; flitet 'to is rumored' Active INDICATIVE Present: flas, flet, flet, flasim, flitni (flisni), flasin Continuous present: po flas, po flet, po flet, po flasim, po flitni (flisni), po flasin Imperfect: flisja, flisje, fliste, flisnim, flisnit, flisnin Continuous imperfect: po flisja, po flisje, po fliste, po flisnim, po flisnit, po flisnin Aorist: fola, fole, foli, folm, folt, foln Perfect: kam folur, ke folur, ka folur, kemi folur, keni folur, kan folur Past perfect I: kisha folur, kishe folur, kishte folur, kishim folur, kishit folur, kishin folur Past perfect II: pata folur, pate folur, pat(i) folur, patm folur, patt folur, patn folur Future I: do t flas, do t flassh, do t flas, do t flasim, do t flitni (flisni), do t flasin Future II: kam pr t folur, ke pr t folur, ka pr t folur, kemi pr t folur, keni pr t folur, kan pr t folur Future perfect I: do t kem folur, do t kesh folur, do t ket folur, do t kemi folur, do t keni folur, do t ken folur Future perfect II: kam pr t pas folur, ke pr t pas folur, ka pr t pas folur, kemi pr t pas folur, keni pr t pas folur, kan pr t pas folur Present: flitet Continuous present: po flitet Imperfect: flisej (flisesh) Continuous imperfect: po flisej (flisesh) Aorist: u fol Perfect: sht folur Past perfect I: ishte folur Past perfect II: qe folur Future I: do t ditet Future II: ka pr t'u folur Irr. (intrans. and trans.) Medio-Passive

Future perfect I: do t jet folur

Future perfect II: ka pr t qen folur

Back to Index SUBJUNCTIVE Present: t flas, t flassh, t flas, t flasim, t flitni (flisni), t flasin Imperfect: t flisja, t flisje, t fliste, t flisnim, t flisnit, t flisnin Perfect: t kem folur, t kesh folur, t ket folur, t kemi folur, t keni folur, t ken folur Past perfect: t kisha folur, t kishe folur, t kishte folur, t kishim folur, t kishit folur, t kishin folur Present: t flitet Imperfect: t flisej (flisesh) Perfect: t jet folur

Past perfect: t ishte folur

CONDITIONAL Present: do t flisja, do t flisje, do t fliste, do t flisnim, do t flisnit, do t flisnin Perfect: do t kisha folur, do t kishe folur, do t kishte folur, do t kishim folur, do t kishit folur, do t kishin folur Present: do t flisej (flisesh) Perfect: do t ishte folur

OPTATIVE Present: folsha, folsh, folt, folshim, folshi, folshin Perfect: paa folur, pa folur, past folur, paim folur, pai folur, pain folur Present: folkam, folke, folka, folkemi, folkeni, folkan ADMIRATIVE Present: u folka Imperfect: folksha, folkshe, folksh, folkshim, folkshit, folkshin Perfect: paskam folur, paske folur, paska folur, paskemi folur, paskeni folur, paskan folur Imperfect: u folksh (folkej) Present: u folt Perfect: qoft folur

Perfect: qenka folur

Back to Index Past prefect: pasksha folur, paskshe folur, pasksh (paskej) folur, paskshim folur, paskshit folur, paskshin folur Past perfect: qenksh (qenkej) folur

IMPERATIVE fol, folni INFINITIVE Present: pr t folur Perfect: pr t pas folur Present: pr t'u folur Perfect: pr t qen folur GERUNDIVE Present: duke folur Perfect: duke pas folur PARTICIPLE folur Present: duke u folur Perfect: duke qen pas

Back to Index fle 'to sleep'; flihet 'to cause sleep' Active INDICATIVE Present: fle, fle, fle, flem, flini, flen Continuous present: po fle, po fle, po fle, po flem, po flini, po flin Imperfect: flija, flije, flinte, flinim, flinit, flinin Continuous imperfect: po flija, po flije, po flinte, po flinim, po flinit, po flinin Aorist: fjeta, fjete, fjeti, fjetm, fjett, fjetn Perfect: kam fjetur, ke fjetur, ka fjetur, kemi fjetur, keni fjetur, kan fjetur Past perfect I: kisha fjetur, kishe fjetur, kishte fjetur, kishim fjetur, kishit fjetur, kishin fjetur Past perfect II: pata fjetur, pate fjetur, pat(i) fjetur, patm fjetur, patt fjetur, patn fjetur Future I: do t fle, do t flesh, do t flej, do t flem, do t flini, do t flen Future II: kam pr t fjetur, ke pr t fjetur, ka pr t fjetur, kemi pr t fjetur, keni pr t fjetur, kan pr t fjetur Future perfect I: do t kem fjetur, do t kesh fjetur, do t ket fjetur, do t kemi fjetur, do t keni fjetur, do t ken fjetur Future perfect II: kam pr t pas fjetur, ke pr t pas fjetur, ka pr t pas fjetur, kemi pr t pas fjetur, keni pr t pas fjetur, kan pr t pas fjetur Present: flihet Continuous present: po flihet Imperfect: flihej (flihesh) Continuous imperfect: po flihej (flihesh) Aorist: u fjet Perfect: sht fjetur Past perfect I: ishte fjetur III-II with Irr. aorist (intrans.) Medio-Passive

Past perfect II: qe fjetur Future I: do t flihet Future II: ka pr t'u fjetur

Future perfect I: do t jet fjetur

Future perfect II: ka pr t qen fjetur

Back to Index SUBJUNCTIVE Present: t fle, t flesh, t flej, t flem, t flini, t flen Imperfect: t flija, t flije, t flinte, t flinim, t flinit, t flinin Perfect: t kem fjetur, t kesh fjetur, t ket fjetur, t kemi fjetur, t keni fjetur, t ken fjetur Past perfect: t kisha fjetur, t kishe fjetur, t kishte fjetur, t kishim fjetur, t kishit fjetur, t kishin fjetur Present: t flihet Imperfect: t flihej (flihesh) Perfect: t jet fjetur

Past perfect: t ishte fjetur

CONDITIONAL Present: do t flija, do t flije, do t flinte, do t flinim, do t flinit, do t flinin Perfect: do t kisha fjetur, do t kishe fjetur, do t kishte fjetur, do t kishim fjetur, do t kishit fjetur, do t kishin fjetur Present: do t flihej (flihesh) Perfect: do t ishte fjetur

OPTATIVE Present: fjetsha, fjetsh, fjett, fjetshim, fjetshi, fjetshin Perfect: paa fjetur, pa fjetur, past fjetur, paim fjetur, pai fjetur, pain fjetur Present: fjetkam, fjetke, fjetka, fjetkemi, fjetkeni, fjetkan ADMIRATIVE Present: u fjetka Imperfect: fjetksha, fjetkshe, fjetksh, fjetkshim, fjetkshit, fjetkshin Perfect: paskam fjetur, paske fjetur, paska fjetur, paskemi fjetur, paskeni fjetur, paskan Imperfect: u fjetksh (fjetkej) Present: u fjett Perfect: qoft fjetur

Perfect: qenka fjetur

Back to Index fjetur

Past prefect: pasksha fjetur, paskshe fjetur, pasksh (paskej) fjetur, paskshim fjetur, paskshit fjetur, paskshin fjetur fli; flini

Past perfect: qenksh (qenkej) fjetur IMPERATIVE INFINITIVE

Present: pr t fjetur Perfect: pr t pas fjetur

Present: pr t'u fjetur Perfect: pr t qen fjetur GERUNDIVE

Present: duke fjetur Perfect: duke pas fjetur PARTICIPLE fjetur

Present: duke u fjetur Perfect: duke qen pas

Back to Index fsheh 'to conceal'; fshihem 'to be concealed' Active INDICATIVE Present: fsheh, fsheh, fsheh, fshehim, fshihni, fshehin Continuous present: po fsheh, po fsheh, po fsheh, po fshehim, po fshihni, po fshehin Imperfect: fshihja, fshihje, fshihte, fshihnim, fshihnit, fshihnin Continuous imperfect: po fshihja, po fshihje, po fshihte, po fshihnim, po fshihnit, po fshihnin Aorist: fsheha, fshehe, fshehu, fshehm, fsheht, fshehn Perfect: kam fshehur, ke fshehur, ka fshehur, kemi fshehur, keni fshehur, kan fshehur Past perfect I: kisha fshehur, kishe fshehur, kishte fshehur, kishim fshehur, kishit fshehur, kishin fshehur Past perfect II: pata fshehur, pate fshehur, pat(i) fshehur, patm fshehur, patt fshehur, patn fshehur Future I: do t fsheh, do t fshehsh, do t fsheh, do t fshehim, do t fshihni, do t fshehin Future II: kam pr t fshehur, ke pr t fshehur, ka pr t fshehur, kemi pr t fshehur, keni pr t fshehur, kan pr t fshehur Future perfect I: do t kem fshehur, do t kesh fshehur, do t ket fshehur, do t kemi Present: fshihem, fshihesh, fshihet, fshihemi, fshiheni, fshihen Continuous present: po fshihem, po fshihesh, po fshihet, po fshihemi, po fshiheni, po fshihen Imperfect: fshihesha, fshiheshe, fshihej (fshihesh), fshiheshim, fshiheshit, fshiheshin Continuous imperfect: po fshihesha, po fshiheshe, po fshihej (fshihesh), po fshiheshim, po fshiheshit, po fshiheshin Aorist: u fsheha, u fshehe, u fsheh, u fshehm, u fsheht, u fshehn Perfect: jam fshehur, je fshehur, sht fshehur, jemi fshehur, jeni fshehur, jan fshehur Past perfect I: isha fshehur, ishe fshehur, ishte fshehur, ishim fshehur, ishit fshehur, ishin fshehur Past perfect II: qesh fshehur, qe fshehur, qe fshehur, qem fshehur, qet fshehur, qen fshehur Future I: do t fshihem, do t fshihesh, do t fshihet, do t fshihemi, do t fshiheni, do t fshihen Future II: kam pr t'u fshehur, ke pr t'u fshehur, ka pr t'u fshehur, kemi pr t'u fshehur, keni pr t'u fshehur, kan pr t'u fshehur Future perfect I: do t jem fshehur, do t jesh fshehur, do t jet fshehur, do t jemi fshehur, do II-II-1 (trans.) Medio-Passive

Back to Index fshehur, do t keni fshehur, do t ken fshehur Future perfect II: kam pr t pas fshehur, ke pr t pas fshehur, ka pr t pas fshehur, kemi pr t as fshehur, keni pr t pas fshehur, kan pr t pas fshehur t jeni fshehur, do t jen fshehur Future perfect II: kam pr t qen fshehur, ke pr t qen fshehur, ka pr t qen fshehur, kemi pr t qen fshehur, keni pr t qen fshehur, kan pr t qen fshehur

SUBJUNCTIVE Present: t fsheh, t fshehsh, t fsheh, t fshehim, t fshihni, t fshehin Imperfect: t fshihja, t fshihje, t fshinte, t fshihnim, t fshihnit, t fshihnin Perfect: t kem fshehur, t kesh fshehur, t ket fshehur, t kemi fshehur, t keni fshehur, t ken fshehur Past perfect: t kisha fshehur, t kishe fshehur, t kishte fshehur, t kishim fshehur, t kishit fshehur, t kishin fshehur Present: t fshihem, t fshihesh, t fshihet, t fshihemi, t fshiheni, t fshihen Imperfect: t fshihesha, t fshiheshe, t fshihej (fshihesh), t fshiheshim, t fshiheshit, fshiheshin Perfect: t jem fshehur, t jesh fshehur, t jet fshehur, t jemi fshehur, t jeni fshehur, t jen fshehur Past perfect: t isha fshehur, t ishe fshehur, t ishte fshehur, t ishim fshehur, t ishit fshehur, t ishin fshehur

CONDITIONAL Present: do t fshihja, do t fshihje, do t fshihte, do t fshihnim, do t fshihnit, do t fshihnin Perfect: do t kisha fshehur, do t kishe fshehur, do t kishte fshehur, do t kishim fshehur, do t kishit fshehur, do t kishin fshehur Present: do t fshihesha, do t fshiheshe, do t fshihej (fshihesh), do t fshiheshim, do t fshiheshit, do t fshiheshin Perfect: do t isha fshehur, do t ishe fshehur, do t ishte fshehur, do t ishim fshehur, do t ishit fshehur, do t ishin fshehur OPTATIVE Present: fshehsha, fshehsh, fsheht, fshehshim, fshehshi, fshehshin Perfect: paa fshehur, pa fshehur, past fshehur, paim fshehur, pai fshehur, pain fshehur Present: u fshehsha, u fshehsh, u fsheht, u fshehshim, u fshehshi, u fshehshin Perfect: qofsha fshehur, qofsh fshehur, qoft fshehur, qofshim fshehur, qofshi fshehur, qofshin fshehur

Back to Index ADMIRATIVE Present: fshehkam, fshehke, fshehka, fshehkemi, fshehkeni, fshehkan Imperfect: fshehksha, fshehkshe, fshehksh (fshehkej), fshehkshim, fshehkshit, fshehkshin Perfect: paskam fshehur, paske fshehur, paska fshehur, paskemi fshehur, paskeni fshehur, paskan fshehur Past prefect: pasksha fshehur, paskshe fshehur, pasksh (paskej) fshehur, paskshim fshehur, paskshit fshehur, paskshin fshehur Present: u fshehkam, u fshehke, u fshehka, u fshehkemi, u fshehkeni, u fshehkan Imperfect: u fshehksha, u fshehkshe, u fshehksh (fshehkej), u fshehkshim, u fshehkshit, u fshehkshin Perfect: qenkam fshehur, qenke fshehur, qenka fshehur, qenkemi fshehur, qenkeni fshehur, qenkan fshehur Past perfect: qenksha fshehur, qenkshe fshehur, qenksh (qenkej) fshehur, qenkshim fshehur, qenkshit fshehur, qenkshin fshehur

IMPERATIVE fshih; fshihni fshihu; fshihuni INFINITIVE Present: pr t fshehur Perfect: pr t pas fshehur Present: pr t'u fshehur Perfect: pr t qen fshehur GERUNDIVE Present: duke fshehur Perfect: duke pas fshehur Present: duke u fshehur Perfect: duke qen fshehur

Back to Index fshij 'to sweep'; fshihem 'to be swept, to wipe oneself' Active INDICATIVE Present: fshij, fshin, fshin, fshijm, fshini, fshijn Continuous present: po fshij, po fshin, po fshin, po fshijm, po fshini, po fshijn Imperfect: fshija, fshije, fshinte, fshinim, fshinit, fshinin Continuous imperfect: po fshija, po fshije, po fshinte, po fshinim, po fshinit, po fshinin Aorist: fshiva, fshive, fshiu, fshim, fshit, fshin Perfect: kam fshir, ke fshir, ka fshir, kemi fshir, keni fshir, kan fshir Past perfect I: kisha fshir, kishe fshir, kishte fshir, kishim fshir, kishit fshir, kishin fshir Past perfect II: pata fshir, pate fshir, pat(i) fshir, patm fshir, patt fshir, patn fshir Future I: do t fshij, do t fshish, do t fshij, do t fshijm, do t fshini, do t fshijn Future II: kam pr t fshir, ke pr t fshir, ka pr t fshir, kemi pr t fshir, keni pr t fshir, kan pr t fshir Future perfect I: do t kem fshir, do t kesh fshir, do t ket fshir, do t kemi fshir, do t keni fshir, do t ken fshir Present: fshihem, fshihesh, fshihet, fshihemi, fshiheni, fshihen Continuous present: po fshihem, po fshihesh, po fshihet, po fshihemi, po fshiheni, po fshihen Imperfect: fshihesha, fshiheshe, fshihej (fshihesh), fshiheshim, fshiheshit, fshiheshin Continuous imperfect: po fshihesha, po fshiheshe, po fshihej (fshihesh), po fshiheshim, po fshiheshit, po fshiheshin Aorist: u fshiva, u fshive, u fshi, u fshim, u fshit, u fshin Perfect: jam fshir, je fshir, sht fshir, jemi fshir, jeni fshir, jan fshir Past perfect I: isha fshir, ishe fshir, ishte fshir, ishim fshir, ishit fshir, ishin fshir Past perfect II: qesh fshir, qe fshir, qe fshir, qem fshir, qet fshir, qen fshir Future I: do t fshihem, do t fshihesh, do t fshihet, do t fshihemi, do t fshiheni, do t fshihen Future II: kam pr t'u fshir, ke pr t'u fshir, ka pr t'u fshir, kemi pr t'u fshir, keni pr t'u fshir, kan pr t'u fshir Future perfect I: do t jem fshir, do t jesh fshir, do t jet fshir, do t jemi fshir, do t jeni fshir, do t jen fshir I-I-2 (trans.) Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas fshir, ke pr t pas fshir, ka pr t pas fshir, kemi pr t pas fshir, keni pr t pas fshir, kan pr t pas fshir Future perfect II: kam pr t qen fshir, ke pr t qen fshir, ka pr t qen fshir, kemi pr t qen fshir, keni pr t qen fshir, kan pr t qen fshir

SUBJUNCTIVE Present: t fshij, t fshish, t fshij, t fshijm, t fshini, t fshijn Imperfect: t fshija, t fshije, t fshinte, t fshinim, t fshinit, t fshinin Perfect: t kem fshir, t kesh fshir, t ket fshir, t kemi fshir, t keni fshir, t ken fshir Past perfect: t kisha fshir, t kishe fshir, t kishte fshir, t kishim fshir, t kishit fshir, t kishin fshir Present: t fshihem, t fshihesh, t fshihet, t fshihemi, t fshiheni, t fshihen Imperfect: t fshihesha, t fshiheshe, t fshihej (fshihesh), t fshiheshim, t fshiheshit, fshiheshin Perfect: t jem fshir, t jesh fshir, t jet fshir, t jemi fshir, t jeni fshir, t jen fshir Past perfect: t isha fshir, t ishe fshir, t ishte fshir, t ishim fshir, t ishit fshir, t ishin fshir

CONDITIONAL Present: do t fshija, do t fshije, do t fshinte, do t fshinim, do t fshinit, do t fshinin Perfect: do t kisha fshir, do t kishe fshir, do t kishte fshir, do t kishim fshir, do t kishit fshir, do t kishin fshir Present: do t fshihesha, do t fshiheshe, do t fshihej (fshihesh), do t fshiheshim, do t fshiheshit, do t fshiheshin Perfect: do t isha fshir, do t ishe fshir, do t ishte fshir, do t ishim fshir, do t ishit fshir, do t ishin fshir OPTATIVE Present: fshifsha, fshifsh, fshift, fshifshim, fshifshi, fshifshin Perfect: paa fshir, pa fshir, past fshir, paim fshir, pai fshir, pain fshir Present: u fshifsha, u fshifsh, u fshift, u fshifshim, u fshifshi, u fshifshin Perfect: qofsha fshir, qofsh fshir, qoft fshir, qofshim fshir, qofshi fshir, qofshin fshir

ADMIRATIVE Present: fshikam, fshike, fshika, fshikemi, fshikeni, fshikan Imperfect: fshiksha, fshikshe, fshiksh Present: u fshikam, u fshike, u fshika, u fshikemi, u fshikeni, u fshikan Imperfect: u fshiksha, u fshikshe, u fshiksh

Back to Index (fshikej), fshikshim, fshikshit, fshikshin Perfect: paskam fshir, paske fshir, paska fshir, paskemi fshir, paskeni fshir, paskan fshir Past prefect: pasksha fshir, paskshe fshir, pasksh (paskej) fshir, paskshim fshir, paskshit fshir, paskshin fshir (fshikej), u fshikshim, u fshikshit, u fshikshin Perfect: qenkam fshir, qenke fshir, qenka fshir, qenkemi fshir, qenkeni fshir, qenkan fshir Past perfect: qenksha fshir, qenkshe fshir, qenksh (qenkej) fshir, qenkshim fshir, qenkshit fshir, qenkshin fshir IMPERATIVE fshi; fshini fshihu; fshihuni INFINITIVE Present: pr t fshir Perfect: pr t pas fshir Present: pr t'u fshir Perfect: pr t qen fshir GERUNDIVE Present: duke fshir Perfect: duke pas fshir PARTICIPLE fshir Present: duke u fshir Perfect: duke qen fshir

Back to Index fut 'to insert'; futem 'to get in' Active INDICATIVE Present: fut (fus), fut, fut, futim, futni (fusni), futin Continuous present: po fut (fus), po fut, po fut, po futim, po futni (fusni), po futin Imperfect: futja (fusja), futje (fusje), fuste, futnim (fusnim), futnit (fusnit), futnin (fusnin) Continuous imperfect: po futja (fusja), po futje (fusje), po fuste, po futnim (fusnim), po futnit (fusnit), po futnin (fusnin) Aorist: futa, fute, futi, futm, futt, futn Perfect: kam futur, ke futur, ka futur, kemi futur, keni futur, kan futur Past perfect I: kisha futur, kishe futur, kishte futur, kishim futur, kishit futur, kishin futur Past perfect II: pata futur, pate futur, pat(i) futur, patm futur, patt futur, patn futur Future I: do t fut, do t futsh, do t fut, do t futim, do t futni, do t futin Future II: kam pr t futur, ke pr t futur, ka pr t futur, kemi pr t futur, keni pr t futur, kan pr t futur Future perfect I: do t kem futur, do t kesh futur, do t ket futur, do t kemi futur, do t keni futur, do t ken futur Future perfect II: kam pr t pas futur, ke pr t pas futur, ka pr t pas futur, kemi Present: futem, futesh, futet, futemi, futeni, futen Continuous present: po futem, po futesh, po futet, po futemi, po futeni, po futen Imperfect: futesha, futeshe, futej (futesh), futeshim, futeshit, futeshin Continuous imperfect: po futesha, po futeshe, po futej (futesh), po futeshim, po futeshit, po futeshin Aorist: u futa, u fute, u fut, u futm, u futt, u futn Perfect: jam futur, je futur, sht futur, jemi futur, jeni futur, jan futur Past perfect I: isha futur, ishe futur, ishte futur, ishim futur, ishit futur, ishin futur Past perfect II: qesh futur, qe futur, qe futur, qem futur, qet futur, qen futur Future I: do t futem, do t futesh, do t futet, do t futemi, do t futeni, do t futen Future II: kam pr t'u futur, ke pr t'u futur, ka pr t'u futur, kemi pr t'u futur, keni pr t'u futur, kan pr t'u futur Future perfect I: do t jem futur, do t jesh futur, do t jet futur, do t jemi futur, do t jeni futur, do t jen futur Future perfect II: kam pr t qen futur, ke pr t qen futur, ka pr t qen futur, kemi pr t qen II-I-1 (trans.) Medio-Passive

Back to Index pr t pas futur, keni pr t pas futur, kan pr t pas futur, futur, keni pr t qen futur, kan pr t qen futur,

SUBJUNCTIVE Present: t fut, t futesh, t fut, t futim, t futni, t futin Imperfect: t futja (fusja), t futje (fusje), t fuste, t futnim (fusnim), t futnit (fusnit), t futnin (fusnin) Perfect: t kem futur, t kesh futur, t ket futur, t kemi futur, t keni futur, t ken futur Past perfect: t kisha futur, t kishe futur, t kishte futur, t kishim futur, t kishit futur, t kishin futur Present: t futem, t futesh, t futet, t futemi, t futeni, t futen Imperfect: t futesha, t futeshe, t futej (futesh), t futeshim, t futeshit, t futeshin Perfect: t jem futur, t jesh futur, t jet futur, t jemi futur, t jeni futur, t jen futur Past perfect: t isha futur, t ishe futur, t ishte futur, t ishim futur, t ishit futur, t ishin futur

CONDITIONAL Present: do t futja (fusja), do t futje (fusje), do t fuste, do t futnim (fusnim), do t futnit (fusnit), do t futnin (fusnin) Perfect: do t kisha futur, do t kishe futur, do t kishte futur, do t kishim futur, do t kishit futur, do t kishin futur Present: do t futesha, do t futeshe, do t futej (futesh), do t futeshim, do t futeshit, do t futeshin Perfect: do t isha futur, do t ishe futur, do t ishte futur, do t ishim futur, do t ishit futur, do t ishin futur OPTATIVE Present: futsha, futsh, futt, futshim, futshi, futshin Perfect: paa futur, pa futur, past futur, paim futur, pai futur, pain futur Present: u futsha, u futsh, u futt, u futshim, u futshi, u futshin Perfect: qofsha futur, qofsh futur, qoft futur, qofshim futur, qofshi futur, qofshin futur OPTATIVE Present: futkam, futke, futka, futkemi, futkeni, futkan Imperfect: futksha, futkshe, futksh (futkej), futkshim, futkshit, futkshin Present: u futkam, u futke, u futka, u futkemi, u futkeni, u futkan Imperfect: u futksha, u futkshe, u futksh (futkej), u futkshim, u futkshit, u futkshin

Back to Index Perfect: paskam futur, paske futur, paska futur, paskemi futur, paskeni futur, paskan futur Past prefect: pasksha futur, paskshe futur, pasksh (paskej) futur, paskshim futur, paskshit futur, paskshin futur Perfect: qenkam futur, qenke futur, qenka futur, qenkemi futur, qenkeni futur, qenkan futur Past perfect: qenksha futur, qenkshe futur, qenksh (qenkej) futur, qenkshim futur, qenkshit futur, qenkshin futur

IMPERATIVE fut (fus); futni (fusni) INFINITIVE Present: pr t futur Perfect: pr t pas futur Present: pr t'u futur Perfect: pr t qen futur GERUNDIVE Present: duke futur Perfect: duke pas futur PARTICIPLE futur Present: duke u futur Perfect: duke qen futur

Back to Index gatuaj 'to prepare (food)'; gatuhem 'to become prepared (food); to become educated' I-I-1b (trans.) Active INDICATIVE Present: gatuaj, gatuan, gatuan, gatuajm, gatuani, gatuajn Continuous present: po gatuaj, po gatuan, po gatuan, po gatuajm, po gatuani, po gatuaijn Imperfect: gatuaja, gatuaje, gatuante, gatuanim, gatuanit, gatuanin Continuous imperfect: po gatuaja, po gatuaje, po gatuante, po gatuanim, po gatuanit, po gatuanin Aorist: gatova, gatove, gatoi, gatuam, gatuat, gatuan perfect: kam gatuar, ke gatuar, ka gatuar, kemi gatuar, keni gatuar, kan gatuar Past perfect I: kisha gatuar, kishe gatuar, kishte gatuar, kishim gatuar, kishit gatuar, kishin gatuar Past perfect II: pata gatuar, pate gatuar, pat(i) gatuar, patm gatuar, patt gatuar, patn gatuar Future I: do t gatuaj, do t gatuash, do t gatuaj, do t gatuajm, do t gatuani, do t gatuajn Future II: kam pr t gatuar, ke pr t gatuar, ka pr t gatuar, kemi pr t gatuar, keni pr t gatuar, kan pr t gatuar Future perfect I: do t kem gatuar, do t kesh Present: gatuhem, gatuhesh, gatuhet, gatuhemi, gatuheni, gatuhen Continuous present: po gatuhem, po gatuhesh, po gatuhet, po gatuhemi, po gatuheni, po gatuhen Imperfect: gatuhesha, gatuheshe, gatuhej (gatuhesh), gatuheshim, gatuheshit, gatuheshin Continuous imperfect: po gatuhesha, po gatuheshe, po gatuhej (gatuhesh), po gatuheshim, po gatuheshit, po gatuheshin Aorist: u gatova, u gatove, u gatua, u gatuam, u gatuat, u gatuan perfect: jam gatuar, je gatuar, sht gatuar, jemi gatuar, jeni gatuar, jan gatuar Past perfect I: isha gatuar, ishe gatuar, ishte gatuar, ishim gatuar, ishit gatuar, ishin gatuar Past perfect II: qesh gatuar, qe gatuar, qe gatuar, qem gatuar, qet gatuar, qen gatuar Future I: do t gatuhem, do t gatuhesh, do t gatuhet, do t gatuhemi, do t gatuheni, do t gatuhen Future II: kam pr t'u gatuar, ke pr t'u gatuar, ka pr t'u gatuar, kemi pr t'u gatuar, keni pr t'u gatuar, kan pr t'u gatuar Future perfect I: do t jem gatuar, do t jesh gatuar, Medio-Passive

Back to Index gatuar, do t ket gatuar, do t kemi gatuar, do t keni gatuar, do t ken gatuar Future perfect II: kam pr t pas gatuar, ke pr t pas gatuar, ka pr t pas gatuar, kemi pr t pas gatuar, keni pr t pas gatuar, kan pr t pas gatuar do t jet gatuar, do t jemi gatuar, do t jeni gatuar, do t jen gatuar Future perfect II: kam pr t qen gatuar, ke pr t qen gatuar, ka pr t qen gatuar, kemi pr t qen gatuar, keni pr t qen gatuar, kan pr t qen gatuar

SUBJUNCTIVE Present: t gatuaj, t gatuash, t gatuaj, t gatuajm, t gatuani, t gatuajn Imperfect: t gatuaja, t gatuaje, t gatuante, t gatuanim, t gatuanit, t gatuanin Perfect: t kem gatuar, t kesh gatuar, t ket gatuar, t kemi gatuar, t keni gatuar, t ken gatuar Past perfect: t kisha gatuar, t kishe gatuar, t kishte gatuar, t kishim gatuar, t kishit gatuar, t kishin gatuar Present: t gatuhem, t gatuhesh, t gatuhet, t gatuhemi, t gatuheni, t gatuhen Imperfect: t gatuhesha, t gatuheshe, t gatuhej (gatuhesh), t gatuheshim, t gatuheshit, gatuheshin Perfect: t jem gatuar, t jesh gatuar, t jet gatuar, t jemi gatuar, t jeni gatuar, t jen gatuar Past perfect: t isha gatuar, t ishe gatuar, t ishte gatuar, t ishim gatuar, t ishit gatuar, t ishin gatuar

CONDITIONAL Present: do t gatuaja, do t gatuaje, do t gatuante, do t gatuanim, do t gatuanit, do t gatuanin Perfect: do t kisha gatuar, do t kishe gatuar, do t kishte gatuar, do t kishim gatuar, do t kishit gatuar, do t kishin gatuar Present: do t gatuhesha, do t gatuheshe, do t gatuhej (gatuhesh), do t gatuheshim, do t gatuheshit, do t gatuheshin Perfect: do t isha gatuar, do t ishe gatuar, do t ishte gatuar, do t ishim gatuar, do t ishit gatuar, do t ishin gatuar OPTATIVE Present: gatofsha, gatofsh, gatoft, gatofshim, gatofshi, gatofshin Perfect: paa gatuar, pa gatuar, past gatuar, paim gatuar, pai gatuar, pain gatuar Present: u gatofsha, u gatofsh, u gatoft, u gatofshim, u gatofshi, u gatofshin Perfect: qofsha gatuar, qofsh gatuar, qoft gatuar, qofshim gatuar, qofshi gatuar, qofshin gatuar

Back to Index ADMIRATIVE Present: gatuakam, gatuake, gatuaka, gatuakemi, gatuakeni, gatuakan Imperfect: gatuaksha, gatuakshe, gatuaksh (gatuakej), gatuakshim, gatuakshit, gatuakshin Perfect: paskam gatuar, paske gatuar, paska gatuar, paskemi gatuar, paskeni gatuar, paskan gatuar Past prefect: pasksha gatuar, paskshe gatuar, pasksh (paskej) gatuar, paskshim gatuar, paskshit gatuar, paskshin gatuar Present: u gatuakam, u gatuake, u gatuaka, u gatuakemi, u gatuakeni, u gatuakan Imperfect: u gatuaksha, u gatuakshe, u gatuaksh (gatuakej), u gatuakshim, u gatuakshit, u gatuakshin Perfect: qenkam gatuar, qenke gatuar, qenka gatuar, qenkemi gatuar, qenkeni gatuar, qenkan gatuar Past perfect: qenksha gatuar, qenkshe gatuar, qenksh (qenkej) gatuar, qenkshim gatuar, qenkshit gatuar, qenkshin gatuar IMPERATIVE gatuaj; gatuani gatuhu; gatuhuni INFINITIVE Present: pr t gatuar Perfect: pr t pas gatuar Present: pr t'u gatuar Perfect: pr t qen gatuar GERUNDIVE Present: duke gatuar Perfect: duke pas gatuar Present: duke u gatuar Perfect: duke qen gatuar

Back to Index gjej 'to find'; gjendem 'to be found' Active INDICATIVE Present: gjej, gjen, gjen, gjejm, gjeni, gjejn Continuous present: po gjej, po gjen, po gjen, po gjejm, po gjeni, po gjejn Imperfect: gjeja, gjeje, gjente, gjenim, gjenit, gjenin Continuous imperfect: po gjeja, po gjeje, po gjente, po gjenim, po gjenit, po gjenin Aorist: gjeta, gjete, gjeti, gjetm, gjett, gjetn Perfect: kam gjetur, ke gjetur, ka gjetur, kemi gjetur, keni gjetur, kan gjetur Past perfect I: kisha gjetur, kishe gjetur, kishte gjetur, kishim gjetur, kishit gjetur, kishin gjetur Past perfect II: pata gjetur, pate gjetur, pat(i) gjetur, patm gjetur, patt gjetur, patn gjetur Future I: do t gjej, do t gjesh, do t gjej, do t gjejm, do t gjeni, do t gjejn Future II: kam pr t gjetur, ke pr t gjetur, ka pr t gjetur, kemi pr t gjetur, keni pr t gjetur, kan pr t gjetur Future perfect I: do t kem gjetur, do t kesh gjetur, do t ket gjetur, do t kemi gjetur, do t keni gjetur, do t ken gjetur Present: gjendem, gjendesh, gjendet, gjendemi, gjendeni, gjenden Continuous present: po gjendem, po gjendesh, po gjendet, po gjendemi, po gjendeni, po gjenden Imperfect: gjendesha, gjendeshe, gjendej (gjendesh), gjendeshim, gjendeshit, gjendeshin Continuous imperfect: po gjendesha, po gjendeshe, po gjendej (gjendesh), po gjendeshim, po gjendeshit, po gjendeshin Aorist: u gjeta, u gjete, u gjet, u gjetm, u gjett, u gjetn Perfect: jam gjetur, je gjetur, sht gjetur, jemi gjetur, jeni gjetur, jan gjetur Past perfect I: isha gjetur, ishe gjetur, ishte gjetur, ishim gjetur, ishit gjetur, ishin gjetur Past perfect II: qesh gjetur, qe gjetur, qe gjetur, qem gjetur, qet gjetur, qen gjetur Future I: do t gjendem, do t gjendesh, do t gjendet, do t gjendemi, do t gjendeni, do t gjenden Future II: kam pr t'u gjetur, ke pr t'u gjetur, ka pr t'u gjetur, kemi pr t'u gjetur, keni pr t'u gjetur, kan pr t'u gjetur Future perfect I: do t jem gjetur, do t jesh gjetur, do t jet gjetur, do t jemi gjetur, do t jeni gjetur, do t jen gjetur I-II-1 (trans.) Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas gjetur, ke pr t pas gjetur, ka pr t pas gjetur, kemi pr t pas gjetur, keni pr t pas gjetur, kan pr t pas gjetur Future perfect II: kam pr t qen gjetur, ke pr t qen gjetur, ka pr t qen gjetur, kemi pr t qen gjetur, keni pr t qen gjetur, kan pr t qen gjetur

SUBJUNCTIVE Present: t gjej, t gjesh, t gjej, t gjejm, t gjeni, t gjejn Imperfect: t gjeja, t gjeje, t gjente, t gjenim, t gjenit, t gjenin Perfect: t kem gjetur, t kesh gjetur, t ket gjetur, t kemi gjetur, t keni gjetur, t ken gjetur Past perfect: t kisha gjetur, t kishe gjetur, t kishte gjetur, t kishim gjetur, t kishit gjetur, t kishin gjetur Present: t gjendem, t gjendesh, t gjendet, t gjendemi, t gjendeni, t gjenden Imperfect: t gjendesha, t gjendeshe, t gjendej (gjendesh), t gjendeshim, t gjendeshit, gjendeshin Perfect: t jem gjetur, t jesh gjetur, t jet gjetur, t jemi gjetur, t jeni gjetur, t jen gjetur Past perfect: t isha gjetur, t ishe gjetur, t ishte gjetur, t ishim gjetur, t ishit gjetur, t ishin gjetur

CONDITIONAL Present: do t gjeja, do t gjeje, do t gjente, do t gjenim, do t gjenit, do t gjenin Perfect: do t kisha gjetur, do t kishe gjetur, do t kishte gjetur, do t kishim gjetur, do t kishit gjetur, do t kishin gjetur Present: do t gjendesha, do t gjendeshe, do t gjendej (gjendesh), do t gjendeshim, do t gjendeshit, do t gjendeshin Perfect: do t isha gjetur, do t ishe gjetur, do t ishte gjetur, do t ishim gjetur, do t ishit gjetur, do t ishin gjetur OPTATIVE Present: gjetsha, gjetsh, gjett, gjetshim, gjetshi, gjetshin Perfect: paa gjetur, pa gjetur, past gjetur, paim gjetur, pai gjetur, pain gjetur Present: u gjetsha, u gjetsh, u gjett, u gjetshim, u gjetshi, u gjetshin Perfect: qofsha gjetur, qofsh gjetur, qoft gjetur, qofshim gjetur, qofshi gjetur, qofshin gjetur

ADMIRATIVE Present: gjetkam, gjetke, gjetka, gjetkemi, Present: u gjetkam, u gjetke, u gjetka, u gjetkemi, u

Back to Index gjetkeni, gjetkan Imperfect: gjetksha, gjetkshe, gjetksh (gjetkej), gjetkshim, gjetkshit, gjetkshin Perfect: paskam gjetur, paske gjetur, paska gjetur, paskemi gjetur, paskeni gjetur, paskan gjetur Past prefect: pasksha gjetur, paskshe gjetur, pasksh (paskej) gjetur, paskshim gjetur, paskshit gjetur, paskshin gjetur gjetkeni, u gjetkan Imperfect: u gjetksha, u gjetkshe, u gjetksh (gjetkej), u gjetkshim, u gjetkshit, u gjetkshin Perfect: qenkam gjetur, qenke gjetur, qenka gjetur, qenkemi gjetur, qenkeni gjetur, qenkan gjetur Past perfect: qenksha gjetur, qenkshe gjetur, qenksh (qenkej) gjetur, qenkshim gjetur, qenkshit gjetur, qenkshin gjetur IMPERATIVE gjej; gjeni gjehu; gjehuni INFINITIVE Present: pr t gjetur Perfect: pr t pas gjetur Present: pr t'u gjetur Perfect: pr t qen gjetur GERUNDIVE Present: duke gjetur Perfect: duke pas gjetur PARTICIPLE gjetur Present: duke u gjetur Perfect: duke qen gjetur

Back to Index godit 'to struck'; goditem 'to be struck' Active INDICATIVE Present: godit (godis), godit, godit, goditim (godisim), goditni (godisni), goditin (godisin) Continuous present: po godit (godis), po godit, po godit, po goditim (godisim), po goditni (godisni), po goditin (godisin) Imperfect: goditja (godisja), goditje (godisje), godiste, goditnim (godisnim), goditnit (godisnit), goditnin (godisnin) Continuous imperfect: po goditja (godisja), po goditje (godisje), po godiste, po goditnim (godisnim), po goditnit (godisnit), po goditnin (godisnin) Aorist: godita, godite, goditi, goditm, goditt, goditn Perfect: kam goditur, ke goditur, ka goditur, kemi goditur, keni goditur, kan goditur Past perfect I: kisha goditur, kishe goditur, kishte goditur, kishim goditur, kishit goditur, kishin goditur Past perfect II: pata goditur, pate goditur, pat(i) goditur, patm goditur, patt goditur, patn goditur Future I: do t godit (godis), do t goditsh (godissh), do t godit (godis), do t goditim (godisim), do t goditni (godisni), do t goditin (godisin) Future II: kam pr t goditur, ke pr t goditur, ka pr t goditur, kemi pr t goditur, keni pr t goditur, kan pr t Present: goditem, goditesh, goditet, goditemi, goditeni, goditen Continuous present: po goditem, po goditesh, po goditet, po goditemi, po goditeni, po goditen Imperfect: goditesha, goditeshe, goditej (goditesh), goditeshim, goditeshit, goditeshin Continuous imperfect: po goditesha, po goditeshe, po goditej (goditesh), po goditeshim, po goditeshit, po goditeshin Aorist: u godita, u godite, u godit, u goditm, u goditt, u goditn Perfect: jam goditur, je goditur, sht goditur, jemi goditur, jeni goditur, jan goditur Past perfect I: isha goditur, ishe goditur, ishte goditur, ishim goditur, ishit goditur, ishin goditur Past perfect II: qesh goditur, qe goditur, qe goditur, qem goditur, qet goditur, qen goditur Future I: do t goditem, do t goditesh, do t goditet, do t goditemi, do t goditeni, do t goditen Future II: kam pr t'u goditur, ke pr t'u goditur, ka pr t'u goditur, kemi pr t'u goditur, keni pr t'u goditur, kan pr t'u goditur Medio-Passive II-I-1 (trans.)

Back to Index goditur Future perfect I: do t kem goditur, do t kesh goditur, do t ket goditur, do t kemi goditur, do t keni goditur, do t ken goditur Future perfect II: kam pr t pas goditur, ke pr t pas goditur, ka pr t pas goditur, kemi pr t pas goditur, keni pr t pas goditur, kan pr t pas goditur Future perfect I: do t jem goditur, do t jesh goditur, do t jet goditur, do t jemi goditur, do t jeni goditur, do t jen goditur Future perfect II: kam pr t qen goditur, ke pr t qen goditur, ka pr t qen goditur, kemi pr t qen goditur, keni pr t qen goditur, kan pr t qen goditur

SUBJUNCTIVE Present: t godit (godis), t goditsh (godissh), t godit (godis), t goditim (godisim), t goditni (godisni), t goditin (godisin) Imperfect: t goditja (godisja), t goditje (godisje), t godiste, t goditnim (godisnim), t goditnit (godisnit), t goditnin (godisnin) Perfect: t kem goditur, t kesh goditur, t ket goditur, t kemi goditur, t keni goditur, t ken goditur Past perfect: t kisha goditur, t kishe goditur, t kishte goditur, t kishim goditur, t kishit goditur, t kishin goditur Present: t goditem, t goditesh, t goditet, t goditemi, t goditeni, t goditen

Imperfect: t goditesha, t goditeshe, t goditej (goditesh), t goditeshim, t goditeshit, goditeshin Perfect: t jem goditur, t jesh goditur, t jet goditur, t jemi goditur, t jeni goditur, t jen goditur Past perfect: t isha goditur, t ishe goditur, t ishte goditur, t ishim goditur, t ishit goditur, t ishin goditur

CONDITIONAL Present: do t goditja (godisja), do t goditje (godisje), do t godiste, do t goditnim (godisnim), do t goditnit (godisnit), do t goditnin (godisnin) Perfect: do t kisha goditur, do t kishe goditur, do t kishte goditur, do t kishim goditur, do t kishit goditur, do t kishin goditur Present: do t goditesha, do t goditeshe, do t goditej (goditesh), do t goditeshim, do t goditeshit, do t goditeshin Perfect: do t isha goditur, do t ishe goditur, do t ishte goditur, do t ishim goditur, do t ishit goditur, do t ishin goditur OPTATIVE

Back to Index Present: goditsha, goditsh, goditt, goditshim, goditshi, goditshin Perfect: paa goditur, pa goditur, past goditur, paim goditur, pai goditur, pain goditur Present: u goditsha, u goditsh, u goditt, u goditshim, u goditshi, u goditshin Perfect: qofsha goditur, qofsh goditur, qoft goditur, qofshim goditur, qofshi goditur, qofshin goditur ADMIRATIVE Present: goditkam, goditke, goditka, goditkemi, goditkeni, goditkan Imperfect: goditksha, goditkshe, goditksh (goditkej), goditkshim, goditkshit, goditkshin Perfect: paskam goditur, paske goditur, paska goditur, paskemi goditur, paskeni goditur, paskan goditur Past prefect: pasksha goditur, paskshe goditur, pasksh (paskej) goditur, paskshim goditur, paskshit goditur, paskshin goditur Present: u goditkam, u goditke, u goditka, u goditkemi, u goditkeni, u goditkan Imperfect: u goditksha, u goditkshe, u goditksh (goditkej), u goditkshim, u goditkshit, u goditkshin Perfect: qenkam goditur, qenke goditur, qenka goditur, qenkemi goditur, qenkeni goditur, qenkan goditur Past perfect: qenksha goditur, qenkshe goditur, qenksh (qenkej) goditur, qenkshim goditur, qenkshit goditur, qenkshin goditur

IMPERATIVE godit; goditni (godisni) goditu; godituni INFINITIVE Present: pr t goditur Perfect: pr t pas goditur Present: pr t'u goditur Perfect: pr t qen goditur GERUNDIVE Present: duke goditur Present: duke u goditurPerfect: duke pas goditur PARTICIPLE Perfect: duke qen goditur

Back to Index goditur

Back to Index ha 'to eat'; hahem 'to be edible, to argue, to make one hungry, to wear out' Active INDICATIVE Present: ha, ha, ha, ham, hani, han Continuous present: po ha, po, ha, po ha, po ham, po hani, po han Imperfect: haja, haje, hante, hanim, hanit, hanin Continuous imperfect: po haja, po haje, po hante, po hanim, po hanit, po hanin Aorist: hngra, hngre, hngri, hngrm, hngrt, hngrn Perfect: kam ngrn, ke ngrn, ka ngrn, kemi ngrn, keni ngrn, kan ngrn Past perfect I: kisha ngrn, kishe ngrn, kishte ngrn, kishim ngrn, kishit ngrn, kishin ngrn Past perfect II: pata ngrn, pate ngrn, pat(i) ngrn, patm ngrn, patt ngrn, patn ngrn Future I: do t ha, do t hash, do t haj, do t ham, do t hani, fo t han Future II: kam pr t ngrn, ke pr t ngrn, ka pr t ngrn, kemi pr t ngrn, keni pr t ngrn, kan pr t ngrn Future perfect I: do t kem ngrn, do t kesh ngrn, do t ket ngrn, do t kemi ngrn, do t keni ngrn, do t ken ngrn Present: hahem, hahesh, hahet, hahemi, haheni, hahen Continuous present: po hahem, po hahesh, po hahet, po hahemi, po haheni, po hahen Imperfect: hahesha, haheshe, hahej (hahesh), haheshim, haheshit, haheshin Continuous imperfect: po hahesha, po haheshe, po hahej (hahesh), po haheshim, po haheshit, po haheshin Aorist: u hngra, u hngre, u hngr, u hngrm, u hngrt, u hngrn Perfect: jam ngrn, je ngrn, sht ngrn, jemi ngrn, jeni ngrn, jan ngrn Past perfect I: isha ngrn, ishe ngrn, ishte ngrn, ishim ngrn, ishit ngrn, ishin ngrn Past perfect II: qesh ngrn, qe ngrn, qe ngrn, qem ngrn, qet ngrn, qen ngrn Future I: do t hahem, do t hahesh, do t hahet, do t hahemi, do t haheni, do t hahen Future II: kam pr t'u ngrn, ke pr t'u ngrn, ka pr t'u ngrn, kemi pr t'u ngrn, keni pr t'u ngrn, kan pr t'u ngrn Future perfect I: do t jem ngrn, do t jesh ngrn, do t jet ngrn, do t jemi ngrn, do t jeni ngrn, do t jen ngrn Medio-Passive Irr. (trans.)

Back to Index

Future perfect II: kam pr t pas ngrn, ke pr t pas ngrn, ka pr t pas ngrn, kemi pr t pas ngrn, keni pr t pas ngrn, kan pr t pas ngrn

Future perfect II: kam pr t qen ngrn, ke pr t qen ngrn, ka pr t qen ngrn, kemi pr t qen ngrn, keni pr t qen ngrn, kan pr t qen ngrn

SUBJUNCTIVE Present: t ha, t hash, t haj, t ham, t hani, t han Imperfect: t haja, t haje, t hante, t hanim, t hanit, t hanin Perfect: t kem ngrn, t kesh ngrn, t ket ngrn, t kemi ngrn, t keni ngrn, t ken ngrn Past perfect: t kisha ngrn, t kishe ngrn, t kishte ngrn, t kishim ngrn, t kishit ngrn, t kishin ngrn Present: t hahem, t hahesh, t hahet, t hahemi, t haheni, t hahen Imperfect: t hahesha, t haheshe, t hahej (hahesh), t haheshim, t haheshit, haheshin Perfect: t jem ngrn, t jesh ngrn, t jet ngrn, t jemi ngrn, t jeni ngrn, t jen ngrn Past perfect: t isha ngrn, t ishe ngrn, t ishte ngrn, t ishim ngrn, t ishit ngrn, t ishin ngrn

CONDITIONAL Present: do t haja, do t haje, do t hante, do t hanim, do t hanit, do t hanin Perfect: do t kisha ngrn, do t kishe ngrn, do t kishte ngrn, do t kishim ngrn, do t kishit ngrn, do t kishin ngrn Present: do t hahesha, do t haheshe, do t hahej (hahesh), do t haheshim, do t haheshit, do t haheshin Perfect: do t isha ngrn, do t ishe ngrn, do t ishte ngrn, do t ishim ngrn, do t ishit ngrn, do t ishin ngrn OPTATIVE Present: ngrna, ngrn, ngrnt, ngrnim, ngrni, ngrnin Perfect: paa ngrn, pa ngrn, past ngrn, paim ngrn, pai ngrn, pain ngrn Present: u ngrna, u ngrn, u ngrnt, u ngrnim, u ngrni, u ngrnin Perfect: qofsha ngrn, qofsh ngrn, qoft ngrn, qofshim ngrn, qofshi ngrn, qofshin ngrn ADMIRATIVE

Back to Index Present: ngrnkam, ngrnke, ngrnka, ngrnkemi, ngrnkeni, ngrnkan Imperfect: ngrnksha, ngrnkshe, ngrnksh (ngrnkej), ngrnkshim, ngrnkshit, ngrnkshin Perfect: paskam ngrn, paske ngrn, paska ngrn, paskemi ngrn, paskeni ngrn, paskan ngrn Past prefect: pasksha ngrn, paskshe ngrn, pasksh (paskej) ngrn, paskshim ngrn, paskshit ngrn, paskshin ngrn Present: u ngrnkam, u ngrnke, u ngrnka, u ngrnkemi, u ngrnkeni, u ngrnkan Imperfect: u ngrnksha, u ngrnkshe, u ngrnksh (ngrnkej), u ngrnkshim, u ngrnkshit, u ngrnkshin Perfect: qenkam ngrn, qenke ngrn, qenka ngrn, qenkemi ngrn, qenkeni ngrn, qenkan ngrn Past perfect: qenksha ngrn, qenkshe ngrn, qenksh (qenkej) ngrn, qenkshim ngrn, qenkshit ngrn, qenkshin ngrn

IMPERATIVE ha; hani hahu; hahuni INFINITIVE Present: pr t ngrn Perfect: pr t pas ngrn Present: pr t'u ngrn Perfect: pr t qen ngrn GERUNDIVE Present: duke ngrn Perfect: duke pas ngrn PARTICIPLE ngrn Present: duke u ngrn Perfect: duke qen ngrn

Back to Index hap 'to open'; hapem 'to be opened' Active INDICATIVE Present: hap, hap, hap, hapim, hapni, hapin Continuous present: po hap, po hap, po hap, po hapim, po hapni, po hapin Imperfect: hapja, hapje, hapte, hapnim, hapnit, hapnin Continuous imperfect: po hapja, po hapje, po hapte, po hapnim, po hapnit, po hapnin Aorist: hapa, hape, hapi, hapm, hapt, hapn Perfect: kam hapur, ke hapur, ka hapur, kemi hapur, keni hapur, kan hapur Past perfect I: kisha hapur, kishe hapur, kishte hapur, kishim hapur, kishit hapur, kishin hapur Past perfect II: pata hapur, pate hapur, pat(i) hapur, patm hapur, patt hapur, patn hapur Future I: do t hap, do t hapsh, do t hap, do t hapim, do t hapni, do t hapin Future II: kam pr t hapur, ke pr t hapur, ka pr t hapur, kemi pr t hapur, keni pr t hapur, kan pr t hapur Future perfect I: do t kem hapur, do t kesh hapur, do t ket hapur, do t kemi hapur, do t keni hapur, do t ken hapur Future perfect II: kam pr t pas hapur, ke Present: hapem, hapesh, hapet, hapemi, hapeni, hapen Continuous present: po hapem, po hapesh, po hapet, po hapemi, po hapeni, po hapen Imperfect: hapesha, hapeshe, hapej (hapesh), hapeshim, hapeshit, hapeshin Continuous imperfect: po hapesha, po hapeshe, po hapej (hapesh), po hapeshim, po hapeshit, po hapeshin Aorist: u hapa, u hape, u hap, u hapm, u hapt, u hapn Perfect: jam hapur, je hapur, sht hapur, jemi hapur, jeni hapur, jan hapur Past perfect I: isha hapur, ishe hapur, ishte hapur, ishim hapur, ishit hapur, ishin hapur Past perfect II: qesh hapur, qe hapur, qe hapur, qem hapur, qet hapur, qen hapur Future I: do t hapem, do t hapesh, do t hapet, do t hapemi, do t hapeni, do t hapen Future II: kam pr t'u hapur, ke pr t'u hapur, ka pr t'u hapur, kemi pr t'u hapur, keni pr t'u hapur, kan pr t'u hapur Future perfect I: do t jem hapur, do t jesh hapur, do t jet hapur, do t jemi hapur, do t jeni hapur, do t jen hapur Future perfect II: kam pr t qen hapur, ke pr t Medio-Passive II-I (trans.)

Back to Index pr t pas hapur, ka pr t pas hapur, kemi pr t pas hapur, keni pr t pas hapur, kan pr t pas hapur, qen hapur, ka pr t qen hapur, kemi pr t qen hapur, keni pr t qen hapur, kan pr t qen hapur,

SUBJUNCTIVE Present: t hap, t hapesh, t hap, t hapim, t hapni, t hapin Imperfect: t hapja, t hapje, t hapte, t hapnim, t hapnit, t hapnin Perfect: t kem hapur, t kesh hapur, t ket hapur, t kemi hapur, t keni hapur, t ken hapur Past perfect: t kisha hapur, t kishe hapur, t kishte hapur, t kishim hapur, t kishit hapur, t kishin hapur Present: t hapem, t hapesh, t hapet, t hapemi, t hapeni, t hapen Imperfect: t hapesha, t hapeshe, t hapej (hapesh), t hapeshim, t hapeshit, t hapeshin Perfect: t jem hapur, t jesh hapur, t jet hapur, t jemi hapur, t jeni hapur, t jen hapur Past perfect: t isha hapur, t ishe hapur, t ishte hapur, t ishim hapur, t ishit hapur, t ishin hapur

CONDITIONAL Present: do t hapja, do t hapje, do t hapte, do t hapnim, do t hapnit, do t hapnin Perfect: do t kisha hapur, do t kishe hapur, do t kishte hapur, do t kishim hapur, do t kishit hapur, do t kishin hapur Present: do t hapesha, do t hapeshe, do t hapej (hapesh), do t hapeshim, do t hapeshit, do t hapeshin Perfect: do t isha hapur, do t ishe hapur, do t ishte hapur, do t ishim hapur, do t ishit hapur, do t ishin hapur OPTATIVE Present: hapsha, hapsh, hapt, hapshim, hapshi, hapshin Perfect: paa hapur, pa hapur, past hapur, paim hapur, pai hapur, pain hapur Present: u hapsha, u hapsh, u hapt, u hapshim, u hapshi, u hapshin Perfect: qofsha hapur, qofsh hapur, qoft hapur, qofshim hapur, qofshi hapur, qofshin hapur

ADMIRATIVE Present: hapkam, hapke, hapka, hapkemi, hapkeni, hapkan Imperfect: hapksha, hapkshe, hapksh Present: u hapkam, u hapke, u hapka, u hapkemi, u hapkeni, u hapkan Imperfect: u hapksha, u hapkshe, u hapksh

Back to Index (hapkej), hapkshim, hapkshit, hapkshin Perfect: paskam hapur, paske hapur, paska hapur, paskemi hapur, paskeni hapur, paskan hapur Past prefect: pasksha hapur, paskshe hapur, pasksh (paskej) hapur, paskshim hapur, paskshit hapur, paskshin hapur (hapkej), u hapkshim, u hapkshit, u hapkshin Perfect: qenkam hapur, qenke hapur, qenka hapur, qenkemi hapur, qenkeni hapur, qenkan hapur Past perfect: qenksha hapur, qenkshe hapur, qenksh (qenkej) hapur, qenkshim hapur, qenkshit hapur, qenkshin hapur IMPERATIVE hap; hapni INFINITIVE Present: pr t hapur Perfect: pr t pas hapur Present: pr t'u hapur Perfect: pr t qen hapur GERUNDIVE Present: duke hapur Perfect: duke pas hapur PARTICIPLE hapur Present: duke u hapur Perfect: duke qen hapur

Back to Index heq 'to pull'; hiqem 'to be taken away' Active INDICATIVE Present: heq, heq, heq, heqim, hiqni, heqin Continuous present: po heq, po heq, po heq, po heqim, po hiqni, po heqin Imperfect: hiqja, hiqje, hiqte, hiqnim, hiqnit, hiqnin Continuous imperfect: po hiqja, po hiqje, po hiqte, po hiqnim, po hiqnit, po hiqnin Aorist: hoqa, hoqe, hoqi, hoqm, hoqt, hoqn Perfect: kam hequr, ke hequr, ka hequr, kemi hequr, keni hequr, kan hequr Past perfect I: kisha hequr, kishe hequr, kishte hequr, kishim hequr, kishit hequr, kishin hequr Past perfect II: pata hequr, pate hequr, pat(i) hequr, patm hequr, patt hequr, patn hequr Future I: do t heq, do t heqsh, do t heq, do t heqim, do t hiqni, do t heqin Future II: kam pr t hequr, ke pr t hequr, ka pr t hequr, kemi pr t hequr, keni pr t hequr, kan pr t hequr Future perfect I: do t kem hequr, do t kesh hequr, do t ket hequr, do t kemi hequr, do t keni hequr, do t ken hequr Future perfect II: kam pr t pas hequr, ke Present: hiqem, hiqesh, hiqet, hiqemi, hiqeni, hiqen Continuous present: po hiqem, po hiqesh, po hiqet, po hiqemi, po hiqeni, po hiqen Imperfect: hiqesha, hiqeshe, hiqej (hiqesh), hiqeshim, hiqeshit, hiqeshin Continuous imperfect: po hiqesha, po hiqeshe, po hiqej (hiqesh), po hiqeshim, po hiqeshit, po hiqeshin Aorist: u hoqa, u hoqe, u hoq, u hoqm, u hoqt, u hoqn Perfect: jam hequr, je hequr, sht hequr, jemi hequr, jeni hequr, jan hequr Past perfect I: isha hequr, ishe hequr, ishte hequr, ishim hequr, ishit hequr, ishin hequr Past perfect II: qesh hequr, qe hequr, qe hequr, qem hequr, qet hequr, qen hequr Future I: do t hiqem, do t hiqesh, do t hiqet, do t hiqemi, do t hiqeni, do t hiqen Future II: kam pr t'u hequr, ke pr t'u hequr, ka pr t'u hequr, kemi pr t'u hequr, keni pr t'u hequr, kan pr t'u hequr Future perfect I: do t jem hequr, do t jesh hequr, do t jet hequr, do t jemi hequr, do t jeni hequr, do t jen hequr Future perfect II: kam pr t qen hequr, ke pr t II-II-1a (trans.) Medio-Passive

Back to Index pr t pas hequr, ka pr t pas hequr, kemi pr t pas hequr, keni pr t pas hequr, kan pr t pas hequr qen hequr, ka pr t qen hequr, kemi pr t qen hequr, keni pr t qen hequr, kan pr t qen hequr

SUBJUNCTIVE Present: t heq, t heqsh, t heq, t heqim, t hiqni, t heqin Imperfect: t hiqja, t hiqje, t hiqte, t hiqnim, t hiqnit, t hiqnin Perfect: t kem hequr, t kesh hequr, t ket hequr, t kemi hequr, t keni hequr, t ken hequr Past perfect: t kisha hequr, t kishe hequr, t kishte hequr, t kishim hequr, t kishit hequr, t kishin hequr Present: t hiqem, t hiqesh, t hiqet, t hiqemi, t hiqeni, t hiqen Imperfect: t hiqesha, t hiqeshe, t hiqej (hiqesh), t hiqeshim, t hiqeshit, hiqeshin Perfect: t jem hequr, t jesh hequr, t jet hequr, t jemi hequr, t jeni hequr, t jen hequr Past perfect: t isha hequr, t ishe hequr, t ishte hequr, t ishim hequr, t ishit hequr, t ishin hequr

CONDITIONAL Present: do t hiqja, do t hiqje, do t hiqte, do t hiqnim, do t hiqnit, do t hiqnin Perfect: do t kisha hequr, do t kishe hequr, do t kishte hequr, do t kishim hequr, do t kishit hequr, do t kishin hequr Present: do t hiqesha, do t hiqeshe, do t hiqej (hiqesh), do t hiqeshim, do t hiqeshit, do t hiqeshin Perfect: do t isha hequr, do t ishe hequr, do t ishte hequr, do t ishim hequr, do t ishit hequr, do t ishin hequr OPTATIVE Present: heqsha, heqsh, heqt, heqshim, heqshi, heqshin Perfect: paa hequr, pa hequr, past hequr, paim hequr, pai hequr, pain hequr Present: u heqsha, u heqsh, u heqt, u heqshim, u heqshi, u heqshin Perfect: qofsha hequr, qofsh hequr, qoft hequr, qofshim hequr, qofshi hequr, qofshin hequr

ADMIRATIVE Present: heqkam, heqke, heqka, heqkemi, heqkeni, heqkan Imperfect: heqksha, heqkshe, heqksh (heqkej), heqkshim, heqkshit, heqkshin Present: u heqkam, u heqke, u heqka, u heqkemi, u heqkeni, u heqkan Imperfect: u heqksha, u heqkshe, u heqksh (heqkej), u heqkshim, u heqkshit, u heqkshin

Back to Index Perfect: paskam hequr, paske hequr, paska hequr, paskemi hequr, paskeni hequr, paskan hequr Past prefect: pasksha hequr, paskshe hequr, pasksh (paskej) hequr, paskshim hequr, paskshit hequr, paskshin hequr Perfect: qenkam hequr, qenke hequr, qenka hequr, qenkemi hequr, qenkeni hequr, qenkan hequr Past perfect: qenksha hequr, qenkshe hequr, qenksh (qenkej) hequr, qenkshim hequr, qenkshit hequr, qenkshin hequr IMPERATIVE hiq; hiqni hiqu; hiquni INFINITIVE Present: pr t hequr Perfect: pr t pas hequr Present: pr t'u hequr Perfect: pr t qen hequr GERUNDIVE Present: duke hequr Perfect: duke pas hequr PARTICIPLE hequr Present: duke u hequr Perfect: duke qen hequr

Back to Index hipi 'to go up' INDICATIVE Present: hipi, hipn, hipn, hipim, hipni, hipin Continuous present: po hipi, po hipn, po hipn, po hipim, po hipit, po hipin Imperfect: hipja, hipje, hipte, hipnim, hipnit, hipnin Continuous imperfect: po hipja, po hipje, po hipte, po hipnim, po hipnit, po hipnin Aorist: hipa, hipe, hipu, hipm, hipt, hipn Perfect: kam hipur, ke hipur, ka hipur, kemi hipur, keni hipur, kan hipur Past perfect I: kisha hipur, kishe hipur, kishte hipur, kishim hipur, kishit hipur, kishin hipur Past perfect II: pata hipur, pate hipur, pat(i) hipur, patm hipur, patt hipur, patn hipur Future I: do t hipi, do t hipsh, do t hip, do t hipim, do t hipni, do t hipin Future II: kam pr t hipur, ke pr t hipur, ka pr t hipur, kemi pr t hipur, keni pr t hipur, kan pr t hipur, Future perfect I: do t kem hipur, do t kesh hipur, do t ke hipur, do t kemi hipur, do t keni hipur, do t ken hipur Future perfect II: kam pr t pas hipur, ke pr t pas hipur,, ka pr t pas hipur, kemi pr t pas hipur,, keni pr t pas hipur, kan pr t pas hipur SUBJUNCTIVE Present: t hip, t hipsh, t hip, t hipim, t hipni, t hipin Imperfect: t hipja, t hipje, t hipte, t hipnim, t hipnit, t hipnin Perfect: t kem hipur, t kesh hipur, t ket hipur, t kemi hipur, t keni hipur, t ken hipur Past perfect: t kisha hipur, t kishe hipur, t kishte hipur, t kishim hipur, t kishit hipur, t kishin hipur CONDITIONAL Present: do t hipja, do t hipje, do t hipte, do t hipnim, do t hipnit, do t hipnin II-I (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha hipur, do t kishe hipur, do t kishte hipur, do t kishim hipur, do t kishit hipur, do t kishin hipur OPTATIVE Present: hipsha, hipsh, hipt, hipshim, hipshi, hipshin Perfect: paa hipur, pa hipur, past hipur, paim hipur, pai hipur, pain hipur ADMIRATIVE Present: hipkam, hipke, hipka, hipkemi, hipkeni, hipkan Imperfect: hipksha, hipkshe, hipksh (eckej), hipkshim, hipkshit, hipkshin Perfect: paskam hipur, paske hipur, paska hipur, paskemi hipur, paskeni hipur, paskan hipur Past perfect: pasksha hipur, paskshe hipur, pasksh (paskej) hipur, paskshim hipur, paskshit hipur, paskshin hipur IMPERATIVE hip; hipni INFINITIVE Present: pr t hipur Perfect: pr t pas hipur GERUNDIVE Present: duke hipur Perfect: duke pas hipur

PARTICIPLE hipur

Back to Index humbas 'to lose', 'to get lost' II-II-2b (trans. And intrans.)

Note: Since this verb has both a transitive and intransitive meaning, the passive form isn't necssary, however the mediopassive with the intrnsitive also does seem to exist, and is based on the shorter stem humb-.

INDICATIVE Present: humbas, humbet, humbet, humbasim, humbitni (humbisni), humbasin Continuous present: po humbas, po humbet, po humbet, po humbasim, po humbitni (humbisni), po humbasin Imperfect: humbitja (humbisja), humbitje (humbisje), humbiste, humbitnim (humbisnim), humbitnit (humbisnit), humbitnin (humbisnin) Continuous imperfect: po humbitja (humbisja), po humbitje (humbisje), po humbiste, po humbitnim (humbisnim), po humbitnit (humbisnit), po humbitnin (humbisnin) Aorist: humba, humbe, humbi, humbm, humbt, humbn Perfect: kam humbur, ke humbur, ka humbur, kemi humbur, keni humbur, kan humbur Past perfect I: kisha humbur, kishe humbur, kishte humbur, kishim humbur, kishit humbur, kishin humbur Past perfect II: pata humbur, pate humbur, pat(i) humbur, patm humbur, patt humbur, patn humbur Future I: do t humbas, do t humbassh, do t humbas, do t humbasim, do t humbitni (humbisni), do t humbasin Future II: kam pr t humbur, ke pr t humbur, ka pr t humbur, kemi pr t humbur, keni pr t humbur, kan pr t humbur Future perfect I: do t kem humbur, do t kesh humbur, do t ket humbur, do t kemi humbur, do t keni humbur, do t ken humbur Future perfect II: kam pr t pas humbur, ke pr t pas humbur, ka pr t pas humbur, kemi pr t pas humbur, keni pr t pas humbur, kan pr t pas humbur SUBJUNCTIVE Present: t humbas, t humbassh, t humbas, t humbasim, t humbitni (humbisni), t humbasin

Back to Index Imperfect: t humbitja (humbisja), t humbitje (humbisje), t humbiste, t humbitnim (humbisnim), t humbitnit (humbisnit), t humbitnin (humbisnin) Perfect: t kem humbur, t kesh humbur, t ket humbur, t kemi humbur, t keni humbur, t ken humbur Past perfect: t kisha humbur, t kishe humbur, t kishte humbur, t kishim humbur, t kishit humbur, t kishin humbur CONDITIONAL Present: do t humbitja (humbisja), do t humbitje (humbisje), do t humbiste, do t humbitnim (humbisnim), do t humbitnit (humbisnit), do t humbitnin (humbisnin) Perfect: do t kisha humbur, do t kishe humbur, do t kishte humbur, do t kishim humbur, do t kishit humbur, do t kishin humbur OPTATIVE Present: humbsha, humbsh, humbt, humbshim, humbshi, humbshin Perfect: paa humbur, pa humbur, past humbur, paim humbur, pai humbur, pain humbur ADMIRATIVE Present: humbkam, humbke, humbka, humbkemi, humbkeni, humbkan Imperfect: humbksha, humbkshe, humbksh, humbkshim, humbksh, humbkshin Perfect: paskam humbur, paske humbur, paska humbur, paskemi humbur, paskeni humbur, paskan humbur Past prefect: pasksha humbur, paskshe humbur, pasksh (paskej) humbur, paskshim humbur, paskshit humbur, paskshin humbur IMPERATIVE humbit; humbitni (humbisni) INFINITIVE Present: pr t humbur Perfect: pr t pas humbur

Back to Index GERUNDIVE Present: duke humbur Perfect: duke pas humbur PARTICIPLE humbur

Back to Index hyj 'to enter' I-II-3 (intrans.) INDICATIVE Present: hyj, hyn hyn, hyjm, hyni, hyjn Continuous present: po hyj, po hyn po hyn, po hyjm, po hyni, po hyjn Imperfect: hyja, hyje, hynte, hynim, hynit, hynin Continuous imperfect: po hyja, po hyje, po hynte, po hynim, po hynit, po hynin Aorist: hyra, hyre, hyri, hyrm, hyrt, hyrn Perfect: kam hyr, ke hyr, ka hyr, kemi hyr, keni hyr, kan hyr Past perfect I: kisha hyr, kishe hyr, kishte hyr, kishim hyr, kishit hyr, kishin hyr Past perfect II: pata hyr, pate hyr, pat(i) hyr, patm hyr, patt hyr, patn hyr Future I: do t hyj, do t hysh, do t hyj, do t hyjm, do t hyni, do t hyjn Future II: kam pr t hyr, ke pr t hyr, ka pr t hyr, kemi pr t hyr, keni pr t hyr, kan pr t hyr Future perfect I: do t kem hyr, do t kesh hyr, do t ke hyr, do t kemi hyr, do t keni hyr, do t ken hyr Future perfect II: kam pr t pas hyr, ke pr t pas hyr,, ka pr t pas hyr,, kemi pr t pas hyr,, keni pr t pas hyr,, kan pr t pas hyr SUBJUNCTIVE Present: t hyj, t hysh, t hyj, t hyjm, t hyni, t hyjn Imperfect: t hyja, t hyje, t hynte, t hynim, t hynit, t hynin Perfect: t kem hyr, t kesh hyr, t ket hyr, t kemi hyr, t keni hyr, t ken hyr Past perfect: t kisha hyr, t kishe hyr, t kishte hyr, t kishim hyr, t kishit hyr, t kishin hyr CONDITIONAL Present: do t hyja, do t hyje, do t hynte, do t hynim, do t hynit, do t hynin

Back to Index Perfect: do t kisha hyr, do t kishe hyr, do t kishte hyr, do t kishim hyr, do t kishit hyr, do t kishin hyr OPTATIVE Present: hyfsha, hyfsh, hyft, hyfshim, hyfshi, hyfshin Perfect: paa hyr, pa hyr, past hyr, paim hyr, pai hyr, pain hyr ADMIRATIVE Present: hykam, hyke, hyka, hykemi, hykeni, hykan Imperfect: hyksha, hykshe, hyksh, hykshim, hykshit, hykshin Perfect: paskam hyr, paske hyr, paska hyr, paskemi hyr, paskeni hyr, paskan hyr Past Prefect: pasksha hyr, paskshe hyr, pasksh hyr, paskshim hyr, paskshit hyr, paskshin hyr IMPERATIVE hyr; hyni INFINITIVE Present: pr t hyr Perfect: pr t pas hyr GERUNDIVE Present: duke hyr Perfect: duke pas hyr PARTICIPLE hyr

Back to Index iki 'to walk' INDICATIVE Present: iki, ikn, ikn, ikim, ikni, ikin Continuous present: po iki, po ikn, po ikn, po ikim, po ikit, po ikin Imperfect: ikja, ikje, ikte, iknim, iknit, iknin Continuous imperfect: po ikja, po ikje, po ikte, po iknim, po iknit, po iknin Aorist: ika, ike, iku, ikm, ikt, ikn Perfect: kam ikur, ke ikur, ka ikur, kemi ikur, keni ikur, kan ikur Past perfect I: kisha ikur, kishe ikur, kishte ikur, kishim ikur, kishit ikur, kishin ikur Past perfect II: pata ikur, pate ikur, pat(i) ikur, patm ikur, patt ikur, patn ikur Future I: do t iki, do t iksh, do t ik, do t ikim, do t ikni, do t ikin Future II: kam pr t ikur, ke pr t ikur, ka pr t ikur, kemi pr t ikur, keni pr t ikur, kan pr t ikur, Future perfect I: do t kem ikur, do t kesh ikur, do t ke ikur, do t kemi ikur, do t keni ikur, do t ken ikur Future perfect II: kam pr t pas ikur, ke pr t pas ikur,, ka pr t pas ikur, kemi pr t pas ikur,, keni pr t pas ikur, kan pr t pas ikur SUBJUNCTIVE Present: t ik, t iksh, t ik, t ikim, t ikni, t ikin Imperfect: t ikja, t ikje, t ikte, t iknim, t iknit, t iknin Perfect: t kem ikur, t kesh ikur, t ket ikur, t kemi ikur, t keni ikur, t ken ikur Past perfect: t kisha ikur, t kishe ikur, t kishte ikur, t kishim ikur, t kishit ikur, t kishin ikur CONDITIONAL Present: do t ikja, do t ikje, do t ikte, do t iknim, do t iknit, do t iknin II-I (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha ikur, do t kishe ikur, do t kishte ikur, do t kishim ikur, do t kishit ikur, do t kishin ikur OPTATIVE Present: iksha, iksh, ikt, ikshim, ikshi, ikshin Perfect: paa ikur, pa ikur, past ikur, paim ikur, pai ikur, pain ikur ADMIRATIVE Present: ikkam, ikke, ikka, ikkemi, ikkeni, ikkan Imperfect: ikksha, ikkshe, ikksh (ikkej), ikkshim, ikkshit, ikkshin Perfect: paskam ikur, paske ikur, paska ikur, paskemi ikur, paskeni ikur, paskan ikur Past perfect: pasksha ikur, paskshe ikur, pasksh (paskej) ikur, paskshim ikur, paskshit ikur, paskshin ikur IMPERATIVE ik; ikni INFINITIVE Present: pr t ikur Perfect: pr t pas ikur GERUNDIVE Present: duke ikur Perfect: duke pas ikur PARTICIPLE ikur

Back to Index jam 'to be'; INDICATIVE Present: jam, je, sht, jemi, jeni, jan Imperfect: isha, ishe, ishte, ishim, ishit, ishin Aorist: qesh, qe, qe, qem, qet, qen Perfect: kam qen, ke qen, ka qen, kemi qen, keni qen, kan qen Past perfect I: kisha qen, kishe qen, kishte qen, kishim qen, kishit qen, kishin qen Past perfect II: pata qen, pate qen, pat(i) qen, patm qen, patt qen, patn qen Future I: do t jem, do t jesh, do t jet, do t jemi, do t jeni, do t jeni Future II: kam pr t qen, ke pr t qen, ka pr t qen, kemi pr t qen, keni pr t qen, kan pr t qen Future perfect I: do t kem qen, do t kesh qen, do t ke qen, do t kemi qen, do t keni qen, do t ken qen Future perfect II: kam pr t pas qen, ke pr t pas qen, ka pr t pas qen, kemi pr t pas qen, keni pr t pas qen, kan pr t pas qen SUBJUNCTIVE Present: t jem, t jesh, t jet, t jemi, t jeni, t jeni Imperfect: t isha, t ishe, t ishte, t ishim, t ishit, t ishin Perfect: t kem qen, t kesh qen, t ket qen, t kemi qen, t keni qen, t ken qen Past perfect: t kisha qen, t kishe qen, t kishte qen, t kishim qen, t kishit qen, t kishin qen CONDITIONAL Present: do t isha, do t ishe, do t ishte, do t ishim, do t ishit, do t ishin Perfect: do t kisha qen, do t kishe qen, do t kishte qen, do t kishim qen, do t kishit qen, do t kishin qen Irr. (auxiliary verb)

Back to Index OPTATIVE Present: qofsha, qofsh, qoft, qofshim, qofshi, qofshin Perfect: paa qen, pa qen, past qen, paim qen, pai qen, pain qen ADMIRATIVE Present: qenkam, qenke, qenka, qenkemi, qenkeni, qenkan Imperfect: qenksha, qenkshe, qenksh (qenkej), qenkshim, qenkshit, qenkshin Perfect: paskam qen, paske qen, paska qen, paskemi qen, paskeni qen, paskan qen Past perfect: pasksha qen, paskshe qen, pasksh (paskej) qen, paskshim qen, paskshit qen, paskshin qen IMPERATIVE ji; jini INFINITIVE Present: pr t qen GERUNDIVE Present: duke qen Perfect: duke pas qen PARTICIPLE qen

Back to Index jap 'to give'; jepem 'to be given; to dedicate onself' Active INDICATIVE Present: jap, jep, jep, japim, jepni, japin Continuous present: po jap, po jep, po jep, po japim, po jepni, po japin Imperfect: jepja, jepje, jepte, jepnim, jepnit, jepnin Continuous imperfect: po jepja, po jepje, po jepnte, po jepnim, po jepnit, po jepnin Aorist: dhash, dhe, dha, dham, dhat, dhan Perfect: kam dhn, ke dhn, ka dhn, kemi dhn, keni dhn, kan dhn Past perfect I: kisha dhn, kishe dhn, kishte dhn, kishim dhn, kishit dhn, kishin dhn Past perfect II: pata dhn, pate dhn, pat(i) dhn, patm dhn, patt dhn, patn dhn Future I: do t jap, do t japsh, do t jap, do t japim, do t jepni, do t japin Future II: kam pr t dhn, ke pr t dhn, ka pr t dhn, kemi pr t dhn, keni pr t dhn, kan pr t dhn Future perfect I: do t kem dhn, do t kesh dhn, do t ket dhn, do t kemi dhn, do t keni dhn, do t ken dhn Future perfect II: kam pr t pas dhn, ke Present: jepem, jepesh, jepet, jepemi, jepeni, jepen Continuous present: po jepem, po jepesh, po jepet, po jepemi, po jepeni, po jepen Imperfect: jepesha, jepeshe, jepej (jepesh), jepeshim, jepeshit, jepeshin Continuous imperfect: po jepesha, po jepeshe, po jepej (jepesh), po jepeshim, po jepeshit, po jepeshin Aorist: u dhash, u dhe, u dha, u dham, u dhat, u dhan Perfect: jam dhn, je dhn, sht dhn, jemi dhn, jeni dhn, jan dhn Past perfect I: isha dhn, ishe dhn, ishte dhn, ishim dhn, ishit dhn, ishin dhn Past perfect II: qesh dhn, qe dhn, qe dhn, qem dhn, qet dhn, qen dhn Future I: do t jepem, do t jepesh, do t jepet, do t jepemi, do t jepeni, do t jepen Future II: kam pr t'u dhn, ke pr t'u dhn, ka pr t'u dhn, kemi pr t'u dhn, keni pr t'u dhn, kan pr t'u dhn Future perfect I: do t jem dhn, do t jesh dhn, do t jet dhn, do t jemi dhn, do t jeni dhn, do t jen dhn Future perfect II: kam pr t qen dhn, ke pr t Medio-Passive Irr. (trans.)

Back to Index pr t pas dhn, ka pr t pas dhn, kemi pr t pas dhn, keni pr t pas dhn, kan pr t pas dhn qen dhn, ka pr t qen dhn, kemi pr t qen dhn, keni pr t qen dhn, kan pr t qen dhn SUBJUNCTIVE Present: t jap, t japsh, t jap, t japim, t jepni, t japin Imperfect: t jepja, t jepje, t jepte, t jepnim, t jepnit, t jepnin Perfect: t kem dhn, t kesh dhn, t ket dhn, t kemi dhn, t keni dhn, t ken dhn Past perfect: t kisha dhn, t kishe dhn, t kishte dhn, t kishim dhn, t kishit dhn, t kishin dhn Present: t jepem, t jepesh, t jepet, t jepemi, t jepeni, t jepen Imperfect: t jepesha, t jepeshe, t jepej (jepesh), t jepeshim, t jepeshit, jepeshin Perfect: t jem dhn, t jesh dhn, t jet dhn, t jemi dhn, t jeni dhn, t jen dhn Past perfect: t isha dhn, t ishe dhn, t ishte dhn, t ishim dhn, t ishit dhn, t ishin dhn

CONDITIONAL Present: do t jepja, do t jepje, do t jepte, do t jepnim, do t jepnit, do t jepnin Perfect: do t kisha dhn, do t kishe dhn, do t kishte dhn, do t kishim dhn, do t kishit dhn, do t kishin dhn Present: do t jepesha, do t jepeshe, do t jepej (jepesh), do t jepeshim, do t jepeshit, do t jepeshin Perfect: do t isha dhn, do t ishe dhn, do t ishte dhn, do t ishim dhn, do t ishit dhn, do t ishin dhn OPTATIVE Present: dhna, dhn, dhnt, dhnim, dhni, dhnin Perfect: paa dhn, pa dhn, past dhn, paim dhn, pai dhn, pain dhn Present: u dhna, u dhn, u dhnt, u dhnim, u dhni, u dhnin Perfect: qofsha dhn, qofsh dhn, qoft dhn, qofshim dhn, qofshi dhn, qofshin dhn

ADMIRATIVE Present: dhnkam, dhnke, dhnka, dhnkemi, dhnkeni, dhnkan Present: u dhnkam, u dhnke, u dhnka, u dhnkemi, u dhnkeni, u dhnkan

Back to Index (dhnkej), dhnkshim, dhnkshit, dhnkshin Perfect: paskam dhn, paske dhn, paska dhn, paskemi dhn, paskeni dhn, paskan dhn Past prefect: pasksha dhn, paskshe dhn, pasksh (paskej) dhn, paskshim dhn, paskshit dhn, paskshin dhn (dhnkej), u dhnkshim, u dhnkshit, u dhnkshin Perfect: qenkam dhn, qenke dhn, qenka dhn, qenkemi dhn, qenkeni dhn, qenkan dhn Past perfect: qenksha dhn, qenkshe dhn, qenksh (qenkej) dhn, qenkshim dhn, qenkshit dhn, qenkshin dhn IMPERATIVE jep; jepni jepu; jepuni INFINITIVE Present: pr t dhn Perfect: pr t pas dhn Present: pr t'u dhn Perfect: pr t qen dhn GERUNDIVE Present: duke dhn Perfect: duke pas dhn PARTICIPLE dhn Present: duke u dhn Perfect: duke qen dhn

Back to Index kam 'to have' (also auxiliary verb for forming active perfect tenses). Irr. (trans. but no mediopassive form) INDICATIVE Present: kam, ke, ka, kemi, keni, kan Imperfect: kisha, kishe, kishte, kishim, kishit, kishin Aorist: pata, pate, pati, patm, patt, patn Perfect: kam pasur, ke pasur, ka pasur, kemi pasur, keni pasur, kan pasur Past perfect I: kisha pasur, kishe pasur, kishte pasur, kishim pasur, kishit pasur, kishin pasur Past perfect II: pata pasur, pate pasur, pat(i) pasur, patm pasur, patt pasur, patn pasur Future I: do t kem, do t kesh, do t ket, do t kemi, do t keni, do t keni Future II: kam pr t pasur, ke pr t pasur, ka pr t pasur, kemi pr t pasur, keni pr t pasur, kan pr t pasur Future perfect I: do t kem pasur, do t kesh pasur, do t ke pasur, do t kemi pasur, do t keni pasur, do t ken pasur Future perfect II: kam pr t pasur pasur, ke pr t pasur pasur, ka pr t pasur pasur, kemi pr t pasur pasur, keni pr t pasur pasur, kan pr t pasur pasur SUBJUNCTIVE Present: t kem, t kesh, t ket, t kemi, t keni, t ken Imperfect: t kisha, t kishe, t kishte, t kishim, t kishit, t kishin Perfect: t kem pasur, t kesh pasur, t ket pasur, t kemi pasur, t keni pasur, t ken pasur Past perfect: t kisha pasur, t kishe pasur, t kishte pasur, t kishim pasur, t kishit pasur, t kishin pasur CONDITIONAL Present: do t kisha, do t kishe, do t kishte, do t kishim, do t kishit, do t kishin Perfect: do t kisha pasur, do t kishe pasur, do t kishte pasur, do t kishim pasur, do t kishit pasur, do t kishin pasur

Back to Index OPTATIVE Present: paa, pa, past, paim, pai, pain Perfect: paa pasur, pa pasur, past pasur, paim pasur, pai pasur, pain pasur ADMIRATIVE Present: paskam, paske, paska, paskemi, paskeni, paskan Imperfect: pasksha, paskshe, pasksh (paskej), paskshim, paskshit, paskshin Perfect: paskam pasur, paske pasur, paska pasur, paskemi pasur, paskeni pasur, paskan pasur Past perfect: pasksha pasur, paskshe pasur, pasksh (paskej) pasur, paskshim pasur, paskshit pasur, paskshin pasur IMPERATIVE ki; kini INFINITIVE pr t pasur GERUNDIVE Present: duke pasur Perfect: duke pasur pasur PARTICIPLE pasur

Back to Index kthej 'to turn'; kthehem 'to be turned; to return' Active INDICATIVE Present: kthej, kthen, kthen, kthejm, ktheni, kthejn Continuous present: po kthej, po kthen, po kthen, po kthejm, po ktheni, po kthejn Imperfect: ktheja, ktheje, kthente, kthenim, kthenit, kthenin Continuous imperfect: po ktheja, po ktheje, po kthente, po kthenim, po kthenit, po kthenin Aorist: ktheva, ktheve, ktheu, kthyem, kthyet, kthyen perfect: kam kthyer, ke kthyer, ka kthyer, kemi kthyer, keni kthyer, kan kthyer Past perfect I: kisha kthyer, kishe kthyer, kishte kthyer, kishim kthyer, kishit kthyer, kishin kthyer Past perfect II: pata kthyer, pate kthyer, pat(i) kthyer, patm kthyer, patt kthyer, patn kthyer Future I: do t kthej, do t kthesh, do t kthej, do t kthejm, do t ktheni, do t kthejn Future II: kam pr t kthyer, ke pr t kthyer, ka pr t kthyer, kemi pr t kthyer, keni pr t kthyer, kan pr t kthyer Future perfect I: do t kem kthyer, do t kesh kthyer, do t ket kthyer, do t kemi kthyer, do t keni kthyer, do t ken kthyer Present: kthehem, kthehesh, kthehet, kthehemi, ktheheni, kthehen Continuous present: po kthehem, po kthehesh, po kthehet, po kthehemi, po ktheheni, po kthehen Imperfect: kthehesha, ktheheshe, kthehej (kthehesh), ktheheshim, ktheheshit, ktheheshin Continuous imperfect: po kthehesha, po ktheheshe, po kthehej (kthehesh), po ktheheshim, po ktheheshit, po ktheheshin Aorist: u ktheva, u ktheve, u kthye, u kthyem, u kthyet, u kthyen perfect: jam kthyer, je kthyer, sht kthyer, jemi kthyer, jeni kthyer, jan kthyer Past perfect I: isha kthyer, ishe kthyer, ishte kthyer, ishim kthyer, ishit kthyer, ishin kthyer Past perfect II: qesh kthyer, qe kthyer, qe kthyer, qem kthyer, qet kthyer, qen kthyer Future I: do t kthehem, do t kthehesh, do t kthehet, do t kthehemi, do t ktheheni, do t kthehen Future II: kam pr t'u kthyer, ke pr t'u kthyer, ka pr t'u kthyer, kemi pr t'u kthyer, keni pr t'u kthyer, kan pr t'u kthyer Future perfect I: do t jem kthyer, do t jesh kthyer, do t jet kthyer, do t jemi kthyer, do t jeni kthyer, do t jen kthyer Medio-Passive I-I-Ia (trans.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas kthyer, ke pr t pas kthyer, ka pr t pas kthyer, kemi pr t pas kthyer, keni pr t pas kthyer, kan pr t pas kthyer Future perfect II: kam pr t qen kthyer, ke pr t qen kthyer, ka pr t qen kthyer, kemi pr t qen kthyer, keni pr t qen kthyer, kan pr t qen kthyer

SUBJUNCTIVE Present: t kthej, t kthesh, t kthej, t kthejm, t ktheni, t kthejn Imperfect: t ktheja, t ktheje, t kthente, t kthenim, t kthenit, t kthenin Perfect: t kem kthyer, t kesh kthyer, t ket kthyer, t kemi kthyer, t keni kthyer, t ken kthyer Past perfect: t kisha kthyer, t kishe kthyer, t kishte kthyer, t kishim kthyer, t kishit kthyer, t kishin kthyer Present: t kthehem, t kthehesh, t kthehet, t kthehemi, t ktheheni, t kthehen Imperfect: t kthehesha, t ktheheshe, t kthehej (kthehesh), t ktheheshim, t ktheheshit, ktheheshin Perfect: t jem kthyer, t jesh kthyer, t jet kthyer, t jemi kthyer, t jeni kthyer, t jen kthyer Past perfect: t isha kthyer, t ishe kthyer, t ishte kthyer, t ishim kthyer, t ishit kthyer, t ishin kthyer

CONDITIONAL Present: do t ktheja, do t ktheje, do t kthente, do t kthenim, do t kthenit, do t kthenin Perfect: do t kisha kthyer, do t kishe kthyer, do t kishte kthyer, do t kishim kthyer, do t kishit kthyer, do t kishin kthyer Present: do t kthehesha, do t ktheheshe, do t kthehej (kthehesh), do t ktheheshim, do t ktheheshit, do t ktheheshin Perfect: do t isha kthyer, do t ishe kthyer, do t ishte kthyer, do t ishim kthyer, do t ishit kthyer, do t ishin kthyer OPTATIVE Present: kthefsha, kthefsh, ktheft, kthefshim, kthefshi, kthefshin Perfect: paa kthyer, pa kthyer, past kthyer, paim kthyer, pai kthyer, pain kthyer Present: u kthefsha, u kthefsh, u ktheft, u kthefshim, u kthefshi, u kthefshin Perfect: qofsha kthyer, qofsh kthyer, qoft kthyer, qofshim kthyer, qofshi kthyer, qofshin kthyer ADMIRATIVE

Back to Index Present: kthyekam, kthyeke, kthyeka, kthyekemi, kthyekeni, kthyekan Imperfect: kthyeksha, kthyekshe, kthyeksh (kthyekej), kthyekshim, kthyekshit, kthyekshin Perfect: paskam kthyer, paske kthyer, paska kthyer, paskemi kthyer, paskeni kthyer, paskan kthyer Past prefect: pasksha kthyer, paskshe kthyer, pasksh (paskej) kthyer, paskshim kthyer, paskshit kthyer, paskshin kthyer Present: u kthyekam, u kthyeke, u kthyeka, u kthyekemi, u kthyekeni, u kthyekan Imperfect: u kthyeksha, u kthyekshe, u kthyeksh (kthyekej), u kthyekshim, u kthyekshit, u kthyekshin Perfect: qenkam kthyer, qenke kthyer, qenka kthyer, qenkemi kthyer, qenkeni kthyer, qenkan kthyer Past perfect: qenksha kthyer, qenkshe kthyer, qenksh (qenkej) kthyer, qenkshim kthyer, qenkshit kthyer, qenkshin kthyer IMPERATIVE kthe; ktheni kthehu; kthehuni INFINITIVE Present: pr t kthyer Perfect: pr t pas kthyer Present: pr t'u kthyer Perfect: pr t qen kthyer GERUNDIVE Present: duke kthyer Perfect: duke pas kthyer PARTICIPLE kthyer Present: duke u kthyer Perfect: duke qen kthyer

Back to Index l 'to let, to leave'; lihem 'to be left' Active INDICATIVE Present: l, l, l, lm, lini, ln Continuous present: po l, po l, po l, po lm, po lini, po ln Imperfect: lija, lije, linte, linim, linit, linin Continuous imperfect: po lija, po lije, po linte, po linim, po linit, po linin Aorist: lash, le, la, lam, lat, lan Perfect: kam ln, ke ln, ka ln, kemi ln, keni ln, kan ln Past perfect I: kisha ln, kishe ln, kishte ln, kishim ln, kishit ln, kishin ln Past perfect II: pata ln, pate ln, pat(i) ln, patm ln, patt ln, patn ln Future I: do t l, do t lsh, do t lr, do t lm, do t lini, do t ln Future II: kam pr t ln, ke pr t ln, ka pr t ln, kemi pr t ln, keni pr t ln, kan pr t ln Future perfect I: do t kem ln, do t kesh ln, do t ket ln, do t kemi ln, do t keni ln, do t ken ln Future perfect II: kam pr t pas ln, ke pr t pas ln, ka pr t pas ln, kemi pr t pas ln, keni pr t pas ln, kan pr t pas ln Present: lihem, lihesh, lihet, lihemi, liheni, lihen Continuous present: po lihem, po lihesh, po lihet, po lihemi, po liheni, po lihen Imperfect: lihesha, liheshe, lihej (lihesh), liheshim, liheshit, liheshin Continuous imperfect: po lihesha, po liheshe, po lihej (lihesh), po liheshim, po liheshit, po liheshin Aorist: u lash, u le, u la, u lam, u lat, u lan Perfect: jam ln, je ln, sht ln, jemi ln, jeni ln, jan ln Past perfect I: isha ln, ishe ln, ishte ln, ishim ln, ishit ln, ishin ln Past perfect II: qesh ln, qe ln, qe ln, qem ln, qet ln, qen ln Future I: do t lihem, do t lihesh, do t lihet, do t lihemi, do t liheni, do t lihen Future II: kam pr t'u ln, ke pr t'u ln, ka pr t'u ln, kemi pr t'u ln, keni pr t'u ln, kan pr t'u ln Future perfect I: do t jem ln, do t jesh ln, do t jet ln, do t jemi ln, do t jeni ln, do t jen ln Future perfect II: kam pr t qen ln, ke pr t qen ln, ka pr t qen ln, kemi pr t qen ln, keni pr t qen ln, kan pr t qen ln Medio-Passive Irr. (trans.)

Back to Index SUBJUNCTIVE Present: t l, t lsh, t lr, t lm, t lini, t ln Imperfect: t lija, t lije, t linte, t linim, t linit, t linin Perfect: t kem ln, t kesh ln, t ket ln, t kemi ln, t keni ln, t ken ln Past perfect: t kisha ln, t kishe ln, t kishte ln, t kishim ln, t kishit ln, t kishin ln Present: t lihem, t lihesh, t lihet, t lihemi, t liheni, t lihen Imperfect: t lihesha, t liheshe, t lihej (lihesh), t liheshim, t liheshit, liheshin Perfect: t jem ln, t jesh ln, t jet ln, t jemi ln, t jeni ln, t jen ln Past perfect: t isha ln, t ishe ln, t ishte ln, t ishim ln, t ishit ln, t ishin ln

CONDITIONAL Present: do t lija, do t lije, do t linte, do t linim, do t linit, do t linin Perfect: do t kisha ln, do t kishe ln, do t kishte ln, do t kishim ln, do t kishit ln, do t kishin ln Present: do t lihesha, do t liheshe, do t lihej (lihesh), do t liheshim, do t liheshit, do t liheshin Perfect: do t isha ln, do t ishe ln, do t ishte ln, do t ishim ln, do t ishit ln, do t ishin ln OPTATIVE Present: lna, ln, pift, lnim, lni, lnin Perfect: paa ln, pa ln, past ln, paim ln, pai ln, pain ln Present: u lna, u ln, u pift, u lnim, u lni, u lnin Perfect: qofsha ln, qofsh ln, qoft ln, qofshim ln, qofshi ln, qofshin ln ADMIRATIVE Present: lnkam, lnke, lnka, lnkemi, lnkeni, lnkan Imperfect: lnksha, lnkshe, lnksh (lnkej), lnkshim, lnkshit, lnkshin Perfect: paskam ln, paske ln, paska ln, paskemi ln, paskeni ln, paskan ln Present: u lnkam, u lnke, u lnka, u lnkemi, u lnkeni, u lnkan Imperfect: u lnksha, u lnkshe, u lnksh (lnkej), u lnkshim, u lnkshit, u lnkshin Perfect: qenkam ln, qenke ln, qenka ln, qenkemi ln, qenkeni ln, qenkan ln

Back to Index Past prefect: pasksha ln, paskshe ln, pasksh (paskej) ln, paskshim ln, paskshit ln, paskshin ln Past perfect: qenksha ln, qenkshe ln, qenksh (qenkej) ln, qenkshim ln, qenkshit ln, qenkshin ln IMPERATIVE lr; lini lihu; lihuni INFINITIVE Present: pr t ln Perfect: pr t pas ln Present: pr t'u ln Perfect: pr t qen ln GERUNDIVE Present: duke ln Perfect: duke pas ln PARTICIPLE ln Present: duke u ln Perfect: duke qen ln

Back to Index lidh 'to tie'; lidhem 'to be tied; to unite' Active INDICATIVE Present: lidh, lidh, lidh, lidhim, lidhni, lidhin Continuous present: po lidh, po lidh, po lidh, po lidhim, po lidhni, po lidhin Imperfect: lidhja, lidhje, lidhte, lidhnim, lidhnit, lidhnin Continuous imperfect: po lidhja, po lidhje, po lidhte, po lidhnim, po lidhnit, po lidhnin Aorist: lidha, lidhe, lidhi, lidhm, lidht, lidhn Perfect: kam lidhur, ke lidhur, ka lidhur, kemi lidhur, keni lidhur, kan lidhur Past perfect I: kisha lidhur, kishe lidhur, kishte lidhur, kishim lidhur, kishit lidhur, kishin lidhur Past perfect II: pata lidhur, pate lidhur, pat(i) lidhur, patm lidhur, patt lidhur, patn lidhur Future I: do t lidh, do t lidhsh, do t lidh, do t lidhim, do t lidhni, do t lidhin Future II: kam pr t lidhur, ke pr t lidhur, ka pr t lidhur, kemi pr t lidhur, keni pr t lidhur, kan pr t lidhur Future perfect I: do t kem lidhur, do t kesh lidhur, do t ket lidhur, do t kemi lidhur, do t keni lidhur, do t ken lidhur Present: lidhem, lidhesh, lidhet, lidhemi, lidheni, lidhen Continuous present: po lidhem, po lidhesh, po lidhet, po lidhemi, po lidheni, po lidhen Imperfect: lidhesha, lidheshe, lidhej (lidhesh), lidheshim, lidheshit, lidheshin Continuous imperfect: po lidhesha, po lidheshe, po lidhej (lidhesh), po lidheshim, po lidheshit, po lidheshin Aorist: u lidha, u lidhe, u lidh, u lidhm, u lidht, u lidhn Perfect: jam lidhur, je lidhur, sht lidhur, jemi lidhur, jeni lidhur, jan lidhur Past perfect I: isha lidhur, ishe lidhur, ishte lidhur, ishim lidhur, ishit lidhur, ishin lidhur Past perfect II: qesh lidhur, qe lidhur, qe lidhur, qem lidhur, qet lidhur, qen lidhur Future I: do t lidhem, do t lidhesh, do t lidhet, do t lidhemi, do t lidheni, do t lidhen Future II: kam pr t'u lidhur, ke pr t'u lidhur, ka pr t'u lidhur, kemi pr t'u lidhur, keni pr t'u lidhur, kan pr t'u lidhur Future perfect I: do t jem lidhur, do t jesh lidhur, do t jet lidhur, do t jemi lidhur, do t jeni lidhur, do t jen lidhur Medio-Passive II-I (trans.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas lidhur, ke pr t pas lidhur, ka pr t pas lidhur, kemi pr t pas lidhur, keni pr t pas lidhur, kan pr t pas lidhur, Future perfect II: kam pr t qen lidhur, ke pr t qen lidhur, ka pr t qen lidhur, kemi pr t qen lidhur, keni pr t qen lidhur, kan pr t qen lidhur,

SUBJUNCTIVE Present: t lidh, t lidhesh, t lidh, t lidhim, t lidhni, t lidhin Imperfect: t lidhja, t lidhje, t lidhte, t lidhnim, t lidhnit, t lidhnin Perfect: t kem lidhur, t kesh lidhur, t ket lidhur, t kemi lidhur, t keni lidhur, t ken lidhur Past perfect: t kisha lidhur, t kishe lidhur, t kishte lidhur, t kishim lidhur, t kishit lidhur, t kishin lidhur Present: t lidhem, t lidhesh, t lidhet, t lidhemi, t lidheni, t lidhen Imperfect: t lidhesha, t lidheshe, t lidhej (lidhesh), t lidheshim, t lidheshit, t lidheshin Perfect: t jem lidhur, t jesh lidhur, t jet lidhur, t jemi lidhur, t jeni lidhur, t jen lidhur Past perfect: t isha lidhur, t ishe lidhur, t ishte lidhur, t ishim lidhur, t ishit lidhur, t ishin lidhur

CONDITIONAL Present: do t lidhja, do t lidhje, do t lidhnte, do t lidhnim, do t lidhnit, do t lidhnin Perfect: do t kisha lidhur, do t kishe lidhur, do t kishte lidhur, do t kishim lidhur, do t kishit lidhur, do t kishin lidhur Present: do t lidhesha, do t lidheshe, do t lidhej (lidhesh), do t lidheshim, do t lidheshit, do t lidheshin Perfect: do t isha lidhur, do t ishe lidhur, do t ishte lidhur, do t ishim lidhur, do t ishit lidhur, do t ishin lidhur OPTATIVE Present: lidhsha, lidhsh, lidht, lidhshim, lidhshi, lidhshin Perfect: paa lidhur, pa lidhur, past lidhur, paim lidhur, pai lidhur, pain lidhur Present: u lidhsha, u lidhsh, u lidht, u lidhshim, u lidhshi, u lidhshin Perfect: qofsha lidhur, qofsh lidhur, qoft lidhur, qofshim lidhur, qofshi lidhur, qofshin lidhur

ADMIRATIVE Present: lidhkam, lidhke, lidhka, lidhkemi, lidhkeni, lidhkan Imperfect: lidhksha, lidhkshe, lidhksh Present: u lidhkam, u lidhke, u lidhka, u lidhkemi, u lidhkeni, u lidhkan Imperfect: u lidhksha, u lidhkshe, u lidhksh

Back to Index (lidhkej), lidhkshim, lidhkshit, lidhkshin Perfect: paskam lidhur, paske lidhur, paska lidhur, paskemi lidhur, paskeni lidhur, paskan lidhur Past prefect: pasksha lidhur, paskshe lidhur, pasksh (paskej) lidhur, paskshim lidhur, paskshit lidhur, paskshin lidhur (lidhkej), u lidhkshim, u lidhkshit, u lidhkshin Perfect: qenkam lidhur, qenke lidhur, qenka lidhur, qenkemi lidhur, qenkeni lidhur, qenkan lidhur Past perfect: qenksha lidhur, qenkshe lidhur, qenksh (qenkej) lidhur, qenkshim lidhur, qenkshit lidhur, qenkshin lidhur IMPERATIVE lidh; lidhni INFINITIVE Present: pr t lidhur Perfect: pr t pas lidhur Present: pr t'u lidhur Perfect: pr t qen lidhur GERUNDIVE Present: duke lidhur Perfect: duke pas lidhur PARTICIPLE lidhur Present: duke u lidhur Perfect: duke qen lidhur

Back to Index marr 'to take'; merrem 'to be taken' II-II-1b (trans.)

Note that the root vowel does not become i in the 3p pl., medio-passive, etc. as happens commonly in other verbs, although in the spoekn language it does occasionally become i based on analogy.1

Active INDICATIVE Present: marr, merr, merr, marrim, merrni, marrin Continuous present: po marr, po merr, po merr, po marrim, po merrni, po marrin Imperfect: merrja, merrje, merrte, merrnim, merrnit, merrnin Continuous imperfect: po merrja, po merrje, po merrnte, po merrnim, po merrnit, po merrnin Aorist: mora, more, mori, morm, mort, morn Perfect: kam marr, ke marr, ka marr, kemi marr, keni marr, kan marr Past perfect I: kisha marr, kishe marr, kishte marr, kishim marr, kishit marr, kishin marr Past perfect II: pata marr, pate marr, pat(i) marr, patm marr, patt marr, patn marr Future I: do t marr, do t marrsh, do t marr, do t marrim, do t merrni, do t marrin Future II: kam pr t marr, ke pr t marr, ka pr t marr, kemi pr t marr, keni pr t marr, kan pr t marr

Medio-Passive

Present: merrem, merresh, merret, merremi, merreni, merren Continuous present: po merrem, po merresh, po merret, po merremi, po merreni, po merren Imperfect: merresha, merreshe, merrej (merresh), merreshim, merreshit, merreshin Continuous imperfect: po merresha, po merreshe, po merrej (merresh), po merreshim, po merreshit, po merreshin Aorist: u mora, u more, u mor (muar), u morm, u mort, u morn Perfect: jam marr, je marr, sht marr, jemi marr, jeni marr, jan marr Past perfect I: isha marr, ishe marr, ishte marr, ishim marr, ishit marr, ishin marr Past perfect II: qesh marr, qe marr, qe marr, qem marr, qet marr, qen marr Future I: do t merrem, do t merresh, do t merret, do t merremi, do t merreni, do t merren Future II: kam pr t'u marr, ke pr t'u marr, ka pr t'u marr, kemi pr t'u marr, keni pr t'u marr, kan pr t'u marr

Back to Index Future perfect I: do t kem marr, do t kesh marr, do t ket marr, do t kemi marr, do t keni marr, do t ken marr Future perfect II: kam pr t pas marr, ke pr t pas marr, ka pr t pas marr, kemi pr t pas marr, keni pr t pas marr, kan pr t pas marr Future perfect I: do t jem marr, do t jesh marr, do t jet marr, do t jemi marr, do t jeni marr, do t jen marr Future perfect II: kam pr t qen marr, ke pr t qen marr, ka pr t qen marr, kemi pr t qen marr, keni pr t qen marr, kan pr t qen marr

SUBJUNCTIVE Present: t marr, t marrsh, t marr, t marrim, t merrni, t marrin Imperfect: t merrja, t merrje, t merrte, t merrnim, t merrnit, t merrnin Perfect: t kem marr, t kesh marr, t ket marr, t kemi marr, t keni marr, t ken marr Past perfect: t kisha marr, t kishe marr, t kishte marr, t kishim marr, t kishit marr, t kishin marr Present: t merrem, t merresh, t merret, t merremi, t merreni, t merren Imperfect: t merresha, t merreshe, t merrej (merresh), t merreshim, t merreshit, merreshin Perfect: t jem marr, t jesh marr, t jet marr, t jemi marr, t jeni marr, t jen marr Past perfect: t isha marr, t ishe marr, t ishte marr, t ishim marr, t ishit marr, t ishin marr

CONDITIONAL Present: do t merrja, do t merrje, do t merrte, do t merrnim, do t merrnit, do t merrnin Perfect: do t kisha marr, do t kishe marr, do t kishte marr, do t kishim marr, do t kishit marr, do t kishin marr Present: do t merresha, do t merreshe, do t merrej (merresh), do t merreshim, do t merreshit, do t merreshin Perfect: do t isha marr, do t ishe marr, do t ishte marr, do t ishim marr, do t ishit marr, do t ishin marr OPTATIVE Present: marrsha, marrsh, marrt, marrshim, marrshi, marrshin Perfect: paa marr, pa marr, past marr, paim marr, pai marr, pain marr Present: u marrsha, u marrsh, u marrt, u marrshim, u marrshi, u marrshin Perfect: qofsha marr, qofsh marr, qoft marr, qofshim marr, qofshi marr, qofshin marr

Back to Index ADMIRATIVE Present: marrkam, marrke, marrka, marrkemi, marrkeni, marrkan Imperfect: marrksha, marrkshe, marrksh (marrkej), marrkshim, marrkshit, marrkshin Perfect: paskam marr, paske marr, paska marr, paskemi marr, paskeni marr, paskan marr Past prefect: pasksha marr, paskshe marr, pasksh (paskej) marr, paskshim marr, paskshit marr, paskshin marr Present: u marrkam, u marrke, u marrka, u marrkemi, u marrkeni, u marrkan Imperfect: u marrksha, u marrkshe, u marrksh (marrkej), u marrkshim, u marrkshit, u marrkshin Perfect: qenkam marr, qenke marr, qenka marr, qenkemi marr, qenkeni marr, qenkan marr Past perfect: qenksha marr, qenkshe marr, qenksh (qenkej) marr, qenkshim marr, qenkshit marr, qenkshin marr IMPERATIVE merr; merrni merru; merruni INFINITIVE Present: pr t marr Perfect: pr t pas marr Present: pr t'u marr Perfect: pr t qen marr GERUNDIVE Present: duke marr Perfect: duke pas marr PARTICIPLE marr Present: duke u marr Perfect: duke qen marr

Back to Index mat 'to measure'; matem 'to be measured; to compete' Active INDICATIVE Present: mat (mas), mat, mat, matim, matni (masni), matin Continuous present: po mat (mas), po mat, po mat, po matim, po matni (masni), po matin Imperfect: matja (masja), matje (masje), maste, matnim (masnim), matnit (masnit), matnin (masnin) Continuous imperfect: po matja (masja), po matje (masje), po maste, po matnim (masnim), po matnit (masnit), po matnin (masnin) Aorist: mata, mate, mati, matm, matt, matn Perfect: kam matur, ke matur, ka matur, kemi matur, keni matur, kan matur Past perfect I: kisha matur, kishe matur, kishte matur, kishim matur, kishit matur, kishin matur Past perfect II: pata matur, pate matur, pat(i) matur, patm matur, patt matur, patn matur Future I: do t mat, do t matsh, do t mat, do t matim, do t matni, do t matin Future II: kam pr t matur, ke pr t matur, ka pr t matur, kemi pr t matur, keni pr t matur, kan pr t matur Future perfect I: do t kem matur, do t kesh Present: matem, matesh, matet, matemi, mateni, maten Continuous present: po matem, po matesh, po matet, po matemi, po mateni, po maten Imperfect: matesha, mateshe, matej (matesh), mateshim, mateshit, mateshin Continuous imperfect: po matesha, po mateshe, po matej (matesh), po mateshim, po mateshit, po mateshin Aorist: u mata, u mate, u mat, u matm, u matt, u matn Perfect: jam matur, je matur, sht matur, jemi matur, jeni matur, jan matur Past perfect I: isha matur, ishe matur, ishte matur, ishim matur, ishit matur, ishin matur Past perfect II: qesh matur, qe matur, qe matur, qem matur, qet matur, qen matur Future I: do t matem, do t matesh, do t matet, do t matemi, do t mateni, do t maten Future II: kam pr t'u matur, ke pr t'u matur, ka pr t'u matur, kemi pr t'u matur, keni pr t'u matur, kan pr t'u matur Future perfect I: do t jem matur, do t jesh matur, Medio-Passive II-I-1 (trans.)

Back to Index matur, do t ket matur, do t kemi matur, do t keni matur, do t ken matur Future perfect II: kam pr t pas matur, ke pr t pas matur, ka pr t pas matur, kemi pr t pas matur, keni pr t pas matur, kan pr t pas matur do t jet matur, do t jemi matur, do t jeni matur, do t jen matur Future perfect II: kam pr t qen matur, ke pr t qen matur, ka pr t qen matur, kemi pr t qen matur, keni pr t qen matur, kan pr t qen matur

SUBJUNCTIVE Present: t mat (mas), t matsh (massh), t mat (mas), t matim, t matni (masni), t matin Imperfect: t matja (masja), t matje (masje), t maste, t matnim (masnim), t matnit (masnit), t matnin (masnin) Perfect: t kem matur, t kesh matur, t ket matur, t kemi matur, t keni matur, t ken matur Past perfect: t kisha matur, t kishe matur, t kishte matur, t kishim matur, t kishit matur, t kishin matur Present: t matem, t matesh, t matet, t matemi, t mateni, t maten Imperfect: t matesha, t mateshe, t matej (matesh), t mateshim, t mateshit, t mateshin Perfect: t jem matur, t jesh matur, t jet matur, t jemi matur, t jeni matur, t jen matur Past perfect: t isha matur, t ishe matur, t ishte matur, t ishim matur, t ishit matur, t ishin matur

CONDITIONAL Present: do t matja (masja), do t matje (masje), do t maste, do t matnim (masnim), do t matnit (masnit), do t matnin (masnin) Perfect: do t kisha matur, do t kishe matur, do t kishte matur, do t kishim matur, do t kishit matur, do t kishin matur Present: do t matesha, do t mateshe, do t matej (matesh), do t mateshim, do t mateshit, do t mateshin Perfect: do t isha matur, do t ishe matur, do t ishte matur, do t ishim matur, do t ishit matur, do t ishin matur OPTATIVE Present: matsha, matsh, matt, matshim, matshi, matshin Present: u matsha, u matsh, u matt, u matshim, u matshi, u matshin

Perfect: paa matur, pa matur, past matur, Perfect: qofsha matur, qofsh matur, qoft matur, paim matur, pai matur, pain matur qofshim matur, qofshi matur, qofshin matur ADMIRATIVE

Back to Index Present: matkam, matke, matka, matkemi, matkeni, matkan Imperfect: matksha, matkshe, matksh (matkej), matkshim, matkshit, matkshin Perfect: paskam matur, paske matur, paska matur, paskemi matur, paskeni matur, paskan matur Past prefect: pasksha matur, paskshe matur, pasksh (paskej) matur, paskshim matur, paskshit matur, paskshin matur Present: u matkam, u matke, u matka, u matkemi, u matkeni, u matkan Imperfect: u matksha, u matkshe, u matksh (matkej), u matkshim, u matkshit, u matkshin Perfect: qenkam matur, qenke matur, qenka matur, qenkemi matur, qenkeni matur, qenkan matur Past perfect: qenksha matur, qenkshe matur, qenksh (qenkej) matur, qenkshim matur, qenkshit matur, qenkshin matur IMPERATIVE mat; matni (masni) matu; matuni INFINITIVE Present: pr t matur Perfect: pr t pas matur Present: pr t'u matur Perfect: pr t qen matur GERUNDIVE Present: duke matur Perfect: duke pas matur PARTICIPLE matur Present: duke u matur Perfect: duke qen matur

Back to Index mbaj 'to hold'; mbahem 'to be held, to take care of oneself ' Active INDICATIVE Present: mbaj, mban, mban, mbajm, mbani, mbajn Continuous present: po mbaj, po mban, po mban, po mbajm, po mbani, po mbajn Imperfect: mbaja, mbaje, mbante, mbanim, mbanit, mbanin Continuous imperfect: po mbaja, po mbaje, po mbante, po mbanim, po mbanit, po mbanin Aorist: mbajta, mbajte, mbajti, mbajtm, mbajtt, mbajtn Perfect: kam mbajtur, ke mbajtur, ka mbajtur, kemi mbajtur, keni mbajtur, kan mbajtur Past perfect I: kisha mbajtur, kishe mbajtur, kishte mbajtur, kishim mbajtur, kishit mbajtur, kishin mbajtur Past perfect II: pata mbajtur, pate mbajtur, pat(i) mbajtur, patm mbajtur, patt mbajtur, patn mbajtur Future I: do t mbaj, do t mbash, do t mbaj, do t mbajm, do t mbani, do t mbajn Future II: kam pr t mbajtur, ke pr t mbajtur, ka pr t mbajtur, kemi pr t mbajtur, keni pr t mbajtur, kan pr t mbajtur Present: mbahem, mbahesh, mbahet, mbahemi, mbaheni, mbahen Continuous present: po mbahem, po mbahesh, po mbahet, po mbahemi, po mbaheni, po mbahen Imperfect: mbahesha, mbaheshe, mbahej (mbahesh), mbaheshim, mbaheshit, mbaheshin Continuous imperfect: po mbahesha, po mbaheshe, po mbahej (mbahesh), po mbaheshim, po mbaheshit, po mbaheshin Aorist: u mbajta, u mbajte, u mbajt, u mbajtm, u mbajtt, u mbajtn Perfect: jam mbajtur, je mbajtur, sht mbajtur, jemi mbajtur, jeni mbajtur, jan mbajtur Past perfect I: isha mbajtur, ishe mbajtur, ishte mbajtur, ishim mbajtur, ishit mbajtur, ishin mbajtur Past perfect II: qesh mbajtur, qe mbajtur, qe mbajtur, qem mbajtur, qet mbajtur, qen mbajtur Future I: do t mbahem, do t mbahesh, do t mbahet, do t mbahemi, do t mbaheni, do t mbahen Future II: kam pr t'u mbajtur, ke pr t'u mbajtur, ka pr t'u mbajtur, kemi pr t'u mbajtur, keni pr t'u mbajtur, kan pr t'u mbajtur Medio-Passive I-II-2 (tr.)

Back to Index Future perfect I: do t kem mbajtur, do t kesh mbajtur, do t ket mbajtur, do t kemi mbajtur, do t keni mbajtur, do t ken mbajtur Future perfect II: kam pr t pas mbajtur, ke pr t pas mbajtur, ka pr t pas mbajtur, kemi pr t pas mbajtur, keni pr t pas mbajtur, kan pr t pas mbajtur Future perfect I: do t jem mbajtur, do t jesh mbajtur, do t jet mbajtur, do t jemi mbajtur, do t jeni mbajtur, do t jen mbajtur Future perfect II: kam pr t qen mbajtur, ke pr t qen mbajtur, ka pr t qen mbajtur, kemi pr t qen mbajtur, keni pr t qen mbajtur, kan pr t qen mbajtur SUBJUNCTIVE Imperfect: t mbaja, t mbaje, t mbante, t mbanim, t mbanit, t mbanin Perfect: t kem mbajtur, t kesh mbajtur, t ket mbajtur, t kemi mbajtur, t keni mbajtur, t ken mbajtur Imperfect: t mbahesha, t mbaheshe, t mbahej (mbahesh), t mbaheshim, t mbaheshit, mbaheshin Perfect: t jem mbajtur, t jesh mbajtur, t jet mbajtur, t jemi mbajtur, t jeni mbajtur, t jen mbajtur

Past perfect: t kisha mbajtur, t kishe Past perfect: t isha mbajtur, t ishe mbajtur, t mbajtur, t kishte mbajtur, t kishim ishte mbajtur, t ishim mbajtur, t ishit mbajtur, t mbajtur, t kishit mbajtur, t kishin mbajtur ishin mbajtur CONDITIONAL Present: do t mbaja, do t mbaje, do t mbante, do t mbanim, do t mbanit, do t mbanin Perfect: do t kisha mbajtur, do t kishe mbajtur, do t kishte mbajtur, do t kishim mbajtur, do t kishit mbajtur, do t kishin mbajtur Present: mbajtsha, mbajtsh, mbajtt, mbajtshim, mbajtshi, mbajtshin Present: do t mbahesha, do t mbaheshe, do t mbahej (mbahesh), do t mbaheshim, do t mbaheshit, do t mbaheshin Perfect: do t isha mbajtur, do t ishe mbajtur, do t ishte mbajtur, do t ishim mbajtur, do t ishit mbajtur, do t ishin mbajtur OPTATIVE Present: u mbajtsha, u mbajtsh, u mbajtt, u mbajtshim, u mbajtshi, u mbajtshin

Perfect: paa mbajtur, pa mbajtur, past Perfect: qofsha mbajtur, qofsh mbajtur, qoft mbajtur, paim mbajtur, pai mbajtur, pain mbajtur, qofshim mbajtur, qofshi mbajtur, qofshin mbajtur mbajtur ADMIRATIVE Present: mbajtkam, mbajtke, mbajtka, mbajtkemi, mbajtkeni, mbajtkan Present: u mbajtkam, u mbajtke, u mbajtka, u mbajtkemi, u mbajtkeni, u mbajtkan

Back to Index Imperfect: mbajtksha, mbajtkshe, mbajtksh, mbajtkshim, mbajtkshit, mbajtkshin Perfect: paskam mbajtur, paske mbajtur, paska mbajtur, paskemi mbajtur, paskeni mbajtur, paskan mbajtur Past prefect: pasksha mbatur, paskshe mbatur, pasksh mbatur, paskshim mbatur, paskshit mbatur, paskshin mbatur Imperfect: u mbajtksha, u mbajtkshe, u mbajtksh, u mbajtkshim, u mbajtkshit, u mbajtkshin Perfect: qenkam mbajtur, qenke mbajtur, qenka mbajtur, qenkemi mbajtur, qenkeni mbajtur, qenkan mbajtur Past perfect: qenksha mbatur, qenkshe mbatur, qenksh mbatur, qenkshim mbatur, qenkshit mbatur, qenkshin mbatur

IMPERATIVE mbaj; mbani Present: pr t mbajtur Perfect: pr t pas mbajtur mbahu; mbahuni Present: pr t'u mbajtur Perfect: pr t qen mbajtur GERUNDIVE Present: duke mbajtur Perfect: duke pas mbajtur Present: duke u mbajtur Perfect: duke qen pas mbajtur

Back to Index PARTICIPLE mbajtur

Back to Index mbledh 'to gather; mblidhem 'to assemble (together)' (trans.) Active INDICATIVE Present: mbledh, mbledh, mbledh, mbledhim, mblidhni, mbledhin Continuous present: po mbledh, po mbledh, po mbledh, po mbledhim, po mblidhni, po mbledhin Imperfect: mblidhja, mblidhje, mblidhte, mblidhnim, mblidhnit, mblidhnin Continuous imperfect: po mblidhja, po mblidhje, po mblidhte, po mblidhnim, po mblidhnit, po mblidhnin Aorist: mblodha, mblodhe, mblodhi, mblodhm, mblodht, mblodhn Perfect: kam mbledhur, ke mbledhur, ka mbledhur, kemi mbledhur, keni mbledhur, kan mbledhur Past perfect I: kisha mbledhur, kishe mbledhur, kishte mbledhur, kishim mbledhur, kishit mbledhur, kishin mbledhur Past perfect II: pata mbledhur, pate mbledhur, pat(i) mbledhur, patm mbledhur, patt mbledhur, patn mbledhur Future I: do t mbledh, do t mbledhsh, do t mbleth, do t mbledhim, do t mblidhni, do t mblidhin Future II: kam pr t mbledhur, ke pr t mbledhur, ka pr t mbledhur, kemi pr t mbledhur, keni pr t mbledhur, kan pr t Present: mblidhem, mblidhesh, mblidhet, mblidhemi, mblidheni, mblidhen Continuous present: po mblidhem, po mblidhesh, po mblidhet, po mblidhemi, po mblidheni, po mblidhen Imperfect: mblidhesha, mblidheshe, mblidhej (mblidhesh), mblidheshim, mblidheshit, mblidheshin Continuous imperfect: po mblidhesha, po mblidheshe, po mblidhej (mblidhesh), po mblidheshim, po mblidheshit, po mblidheshin Aorist: u mblodha, u mblodhe, u mblodh, u mblodhm, u mblodht, u mblodhn Perfect: jam mbledhur, je mbledhur, sht mbledhur, jemi mbledhur, jeni mbledhur, jan mbledhur Past perfect I: isha mbledhur, ishe mbledhur, ishte mbledhur, ishim mbledhur, ishit mbledhur, ishin mbledhur Past perfect II: qesh mbledhur, qe mbledhur, qe mbledhur, qem mbledhur, qet mbledhur, qen mbledhur Future I: do t mblidhem, do t mblidhesh, do t mblidhet, do t mblidhemi, do t mblidheni, do t mblidhen Future II: kam pr t'u mbledhur, ke pr t'u mbledhur, ka pr t'u mbledhur, kemi pr t'u mbledhur, keni pr t'u mbledhur, kan pr t'u Medio-Passive II-II-1a

Back to Index mbledhur Future perfect I: do t kem mbledhur, do t kesh mbledhur, do t ket mbledhur, do t kemi mbledhur, do t keni mbledhur, do t ken mbledhur Future perfect II: kam pr t pas mbledhur, ke pr t pas mbledhur, ka pr t pas mbledhur, kemi pr t pas mbledhur, keni pr t pas mbledhur, kan pr t pas mbledhur, mbledhur Future perfect I: do t jem mbledhur, do t jesh mbledhur, do t jet mbledhur, do t jemi mbledhur, do t jeni mbledhur, do t jen mbledhur Future perfect II: kam pr t qen mbledhur, ke pr t qen mbledhur, ka pr t qen mbledhur, kemi pr t qen mbledhur, keni pr t qen mbledhur, kan pr t qen mbledhur,

SUBJUNCTIVE Present: t mbledh, t mbledhesh, t mbledhur, t mbledhim, t mblidhni, t mbledhin Imperfect: t mblidhja, t mblidhje, t mblidhte, t mblidhnim, t mblidhnit, t mblidhnin Perfect: t kem mbledhur, t kesh mbledhur, t ket mbledhur, t kemi mbledhur, t keni mbledhur, t ken mbledhur Past perfect: t kisha mbledhur, t kishe mbledhur, t kishte mbledhur, t kishim mbledhur, t kishit mbledhur, t kishin mbledhur Present: t mblidhem, t mblidhesh, t mblidhet, t mblidhemi, t mblidheni, t mblidhen Imperfect: t mblidhesha, t mblidheshe, t mblidhej (mblidhesh), t mblidheshim, t mblidheshit, t mblidheshin Perfect: t jem mbledhur, t jesh mbledhur, t jet mbledhur, t jemi mbledhur, t jeni mbledhur, t jen mbledhur Past perfect: t isha mbledhur, t ishe mbledhur, t ishte mbledhur, t ishim mbledhur, t ishit mbledhur, t ishin mbledhur CONDITIONAL Present: do t mblidhja, do t mblidhje, do t mblidhnte, do t mblidhnim, do t mblidhnit, do t mblidhnin Perfect: do t kisha mbledhur, do t kishe mbledhur, do t kishte mbledhur, do t kishim mbledhur, do t kishit mbledhur, do t kishin mbledhur Present: do t mblidhesha, do t mblidheshe, do t mblidhej (mblidhesh), do t mblidheshim, do t mblidheshit, do t mblidheshin Perfect: do t isha mbledhur, do t ishe mbledhur, do t ishte mbledhur, do t ishim mbledhur, do t ishit mbledhur, do t ishin mbledhur OPTATIVE

Back to Index Present: mbledhsha, mbledhsh, mbledht, mbledhshim, mbledhshi, mbledhshin Perfect: paa mbledhur, pa mbledhur, past mbledhur, paim mbledhur, pai mbledhur, pain mbledhur Present: u mbledhsha, u mbledhsh, u mbledht, u mbledhshim, u mbledhshi, u mbledhshin Perfect: qofsha mbledhur, qofsh mbledhur, qoft mbledhur, qofshim mbledhur, qofshi mbledhur, qofshin mbledhur

ADMIRATIVE Present: mbledhkam, mbledhke, mbledhka, mbledhkemi, mbledhkeni, mbledhkan Imperfect: mbledhksha, mbledhkshe, mbledhksh (mbledhkej), mbledhkshim, mbledhkshit, mbledhkshin Perfect: paskam mbledhur, paske mbledhur, paska mbledhur, paskemi mbledhur, paskeni mbledhur, paskan mbledhur Past prefect: pasksha mbledhur, paskshe mbledhur, pasksh (paskej) mbledhur, paskshim mbledhur, paskshit mbledhur, paskshin mbledhur Present: u mbledhkam, u mbledhke, u mbledhka, u mbledhkemi, u mbledhkeni, u mbledhkan Imperfect: u mbledhksha, u mbledhkshe, u mbledhksh (mbledhkej), u mbledhkshim, u mbledhkshit, u mbledhkshin Perfect: qenkam mbledhur, qenke mbledhur, qenka mbledhur, qenkemi mbledhur, qenkeni mbledhur, qenkan mbledhur Past perfect: qenksha mbledhur, qenkshe mbledhur, qenksh (qenkej) mbledhur, qenkshim mbledhur, qenkshit mbledhur, qenkshin mbledhur IMPERATIVE mblidh; mblidhni INFINITIVE Present: pr t mbledhur Perfect: pr t pas mbledhur Present: pr t'u mbledhur Perfect: pr t qen mbledhur GERUNDIVE Present: duke mbledhur Perfect: duke pas mbledhur PARTICIPLE mbledhur Present: duke u mbledhur Perfect: duke qen mbledhur

Back to Index mbruj 'to knead'; mbruhem 'to be kneaded; to prepare oneself' Active INDICATIVE Present: mbruj, mbrun, mbrun, mbrujm, mbruni, mbrujn Continuous present: po mbruj, po mbrun, po mbrun, po mbrujm, po mbruni, po mbrujn Imperfect: mbruja, mbruje, mbrunte, mbrunim, mbrunit, mbrunin Continuous imperfect: po mbruja, po mbruje, po mbrunte, po mbrunim, po mbrunit, po mbrunin Aorist: mbrujta, mbrujte, mbrujti, mbrujtm, mbrujtt, mbrujtn Perfect: kam mbrujtur, ke mbrujtur, ka mbrujtur, kemi mbrujtur, keni mbrujtur, kan mbrujtur Past perfect I: kisha mbrujtur, kishe mbrujtur, kishte mbrujtur, kishim mbrujtur, kishit mbrujtur, kishin mbrujtur Past perfect II: pata mbrujtur, pate mbrujtur, pat(i) mbrujtur, patm mbrujtur, patt mbrujtur, patn mbrujtur Future I: do t mbruj, do t mbrush, do t mbruj, do t mbrujm, do t mbruni, do t mbrujn Future II: kam pr t mbrujtur, ke pr t mbrujtur, ka pr t mbrujtur, kemi pr t mbrujtur, keni pr t mbrujtur, kan pr t mbrujtur Present: mbruhem, mbruhesh, mbruhet, mbruhemi, mbruheni, mbruhen Continuous present: po mbruhem, po mbruhesh, po mbruhet, po mbruhemi, po mbruheni, po mbruhen Imperfect: mbruhesha, mbruheshe, mbruhej (mbruhesh), mbruheshim, mbruheshit, mbruheshin Continuous imperfect: po mbruhesha, po mbruheshe, po mbruhej (mbruhesh), po mbruheshim, po mbruheshit, po mbruheshin Aorist: u mbrujta, u mbrujte, u mbrujt, u mbrujtm, u mbrujtt, u mbrujtn Perfect: jam mbrujtur, je mbrujtur, sht mbrujtur, jemi mbrujtur, jeni mbrujtur, jan mbrujtur Past perfect I: isha mbrujtur, ishe mbrujtur, ishte mbrujtur, ishim mbrujtur, ishit mbrujtur, ishin mbrujtur Past perfect II: qesh mbrujtur, qe mbrujtur, qe mbrujtur, qem mbrujtur, qet mbrujtur, qen mbrujtur Future I: do t mbruhem, do t mbruhesh, do t mbruhet, do t mbruhemi, do t mbruheni, do t mbruhen Future II: kam pr t'u mbrujtur, ke pr t'u mbrujtur, ka pr t'u mbrujtur, kemi pr t'u mbrujtur, keni pr t'u mbrujtur, kan pr t'u mbrujtur Medio-Passive I-II-2 (tr.)

Back to Index Future perfect I: do t kem mbrujtur, do t kesh mbrujtur, do t ket mbrujtur, do t kemi mbrujtur, do t keni mbrujtur, do t ken mbrujtur Future perfect II: kam pr t pas mbrujtur, ke pr t pas mbrujtur, ka pr t pas mbrujtur, kemi pr t pas mbrujtur, keni pr t pas mbrujtur, kan pr t pas mbrujtur Future perfect I: do t jem mbrujtur, do t jesh mbrujtur, do t jet mbrujtur, do t jemi mbrujtur, do t jeni mbrujtur, do t jen mbrujtur Future perfect II: kam pr t qen mbrujtur, ke pr t qen mbrujtur, ka pr t qen mbrujtur, kemi pr t qen mbrujtur, keni pr t qen mbrujtur, kan pr t qen mbrujtur

SUBJUNCTIVE Present: t mbruj, t mbrush, t mbruj, t mbrujm, t mbruni, t mbrujn Imperfect: t mbruja, t mbruje, t mbrunte, t mbrunim, t mbrunit, t mbrunin Perfect: t kem mbrujtur, t kesh mbrujtur, t ket mbrujtur, t kemi mbrujtur, t keni mbrujtur, t ken mbrujtur Past perfect: t kisha mbrujtur, t kishe mbrujtur, t kishte mbrujtur, t kishim mbrujtur, t kishit mbrujtur, t kishin mbrujtur Present: t mbruhem, t mbruhesh, t mbruhet, t mbruhemi, t mbruheni, t mbruhen Imperfect: t mbruhesha, t mbruheshe, t mbruhej (mbruhesh), t mbruheshim, t mbruheshit, mbruheshin Perfect: t jem mbrujtur, t jesh mbrujtur, t jet mbrujtur, t jemi mbrujtur, t jeni mbrujtur, t jen mbrujtur Past perfect: t isha mbrujtur, t ishe mbrujtur, t ishte mbrujtur, t ishim mbrujtur, t ishit mbrujtur, t ishin mbrujtur CONDITIONAL Present: do t mbruja, do t mbruje, do t mbrunte, do t mbrunim, do t mbrunit, do t mbrunin Perfect: do t kisha mbrujtur, do t kishe mbrujtur, do t kishte mbrujtur, do t kishim mbrujtur, do t kishit mbrujtur, do t kishin mbrujtur Present: do t mbruhesha, do t mbruheshe, do t mbruhej (mbruhesh), do t mbruheshim, do t mbruheshit, do t mbruheshin Perfect: do t isha mbrujtur, do t ishe mbrujtur, do t ishte mbrujtur, do t ishim mbrujtur, do t ishit mbrujtur, do t ishin mbrujtur

OPTATIVE

Back to Index Present: mbrujtsha, mbrujtsh, mbrujtt, mbrujtshim, mbrujtshi, mbrujtshin Perfect: paa mbrujtur, pa mbrujtur, past mbrujtur, paim mbrujtur, pai mbrujtur, pain mbrujtur Present: u mbrujtsha, u mbrujtsh, u mbrujtt, u mbrujtshim, u mbrujtshi, u mbrujtshin Perfect: qofsha mbrujtur, qofsh mbrujtur, qoft mbrujtur, qofshim mbrujtur, qofshi mbrujtur, qofshin mbrujtur

ADMIRATIVE Present: mbrujtkam, mbrujtke, mbrujtka, mbrujtkemi, mbrujtkeni, mbrujtkan Imperfect: mbrujtksha, mbrujtkshe, mbrujtksh (mbrujtkej), mbrujtkshim, mbrujtkshit, mbrujtkshin Perfect: paskam mbrujtur, paske mbrujtur, paska mbrujtur, paskemi mbrujtur, paskeni mbrujtur, paskan mbrujtur Past prefect: pasksha mbrujtur, paskshe mbrujtur, pasksh (paskej) mbrujtur, paskshim mbrujtur, paskshit mbrujtur, paskshin mbrujtur Present: u mbrujtkam, u mbrujtke, u mbrujtka, u mbrujtkemi, u mbrujtkeni, u mbrujtkan Imperfect: u mbrujtksha, u mbrujtkshe, u mbrujtksh (mbrujtkej), u mbrujtkshim, u mbrujtkshit, u mbrujtkshin Perfect: qenkam mbrujtur, qenke mbrujtur, qenka mbrujtur, qenkemi mbrujtur, qenkeni mbrujtur, qenkan mbrujtur Past perfect: qenksha mbrujtur, qenkshe mbrujtur, qenksh (qenkej) mbrujtur, qenkshim mbrujtur, qenkshit mbrujtur, qenkshin mbrujtur

IMPERATIVE mbruj; mbruni mbruhu; mbruhuni INFINITIVE Present: pr t mbrujtur Perfect: pr t pas mbrujtur Present: pr t'u mbrujtur Perfect: pr t qen mbrujtur GERUNDIVE Present: duke mbrujtur Perfect: duke pas mbrujtur Perfect: duke qen mbrujtur Present: duke u mbrujtur

Back to Index PARTICIPLE mbrujtur

Back to Index mbyt 'to kill'; mbytem 'to be killed' Active INDICATIVE Present: mbyt, mbyt, mbyt, mbytim, mbytni, mbytin Continuous present: po mbyt, po mbyt, po mbyt, po mbytim, po mbytni, po mbytin Imperfect: mbytja, mbytje, mbyste, mbytnim, mbytnit, mbytnin Continuous imperfect: po mbytja, po mbytje, po mbyste, po mbytnim, po mbytnit, po mbytnin Aorist: mbyta, mbyte, mbyti, mbytm, mbytt, mbytn Perfect: kam mbytur, ke mbytur, ka mbytur, kemi mbytur, keni mbytur, kan mbytur Past perfect I: kisha mbytur, kishe mbytur, kishte mbytur, kishim mbytur, kishit mbytur, kishin mbytur Past perfect II: pata mbytur, pate mbytur, pat(i) mbytur, patm mbytur, patt mbytur, patn mbytur Future I: do t mbyt, do t mbytsh, do t mbyt, do t mbytim, do t mbytni, do t mbytin Future II: kam pr t mbytur, ke pr t mbytur, ka pr t mbytur, kemi pr t mbytur, keni pr t mbytur, kan pr t mbytur Future perfect I: do t kem mbytur, do t kesh mbytur, do t ket mbytur, do t kemi mbytur, do t keni mbytur, do t ken Present: mbytem, mbytesh, mbytet, mbytemi, mbyteni, mbyten Continuous present: po mbytem, po mbytesh, po mbytet, po mbytemi, po mbyteni, po mbyten Imperfect: mbytesha, mbyteshe, mbytej (mbytesh), mbyteshim, mbyteshit, mbyteshin Continuous imperfect: po mbytesha, po mbyteshe, po mbytej (mbytesh), po mbyteshim, po mbyteshit, po mbyteshin Aorist: u mbyta, u mbyte, u mbyt, u mbytm, u mbytt, u mbytn Perfect: jam mbytur, je mbytur, sht mbytur, jemi mbytur, jeni mbytur, jan mbytur Past perfect I: isha mbytur, ishe mbytur, ishte mbytur, ishim mbytur, ishit mbytur, ishin mbytur Past perfect II: qesh mbytur, qe mbytur, qe mbytur, qem mbytur, qet mbytur, qen mbytur Future I: do t mbytem, do t mbytesh, do t mbytet, do t mbytemi, do t mbyteni, do t mbyten Future II: kam pr t'u mbytur, ke pr t'u mbytur, ka pr t'u mbytur, kemi pr t'u mbytur, keni pr t'u mbytur, kan pr t'u mbytur Future perfect I: do t jem mbytur, do t jesh mbytur, do t jet mbytur, do t jemi mbytur, do t jeni mbytur, do t jen mbytur Medio-Passive II-I (tr.)

Back to Index mbytur Future perfect II: kam pr t pas mbytur, ke pr t pas mbytur, ka pr t pas mbytur, kemi pr t pas mbytur, keni pr t pas mbytur, kan pr t pas mbytur Future perfect II: kam pr t qen mbytur, ke pr t qen mbytur, ka pr t qen mbytur, kemi pr t qen mbytur, keni pr t qen mbytur, kan pr t qen mbytur

SUBJUNCTIVE Present: t mbyt, t mbytsh, t mbyt, t mbytim, t mbytni, t mbytin Imperfect: t mbytja, t mbytje, t mbyste, t mbytnim, t mbytnit, t mbytnin Perfect: t kem mbytur, t kesh mbytur, t ket mbytur, t kemi mbytur, t keni mbytur, t ken mbytur Past perfect: t kisha mbytur, t kishe mbytur, t kishte mbytur, t kishim mbytur, t kishit mbytur, t kishin mbytur Present: t mbytem, t mbytesh, t mbytet, t mbytemi, t mbyteni, t mbyten Imperfect: t mbytesha, t mbyteshe, t mbytej (mbytesh), t mbyteshim, t mbyteshit, mbyteshin Perfect: t jem mbytur, t jesh mbytur, t jet mbytur, t jemi mbytur, t jeni mbytur, t jen mbytur Past perfect: t isha mbytur, t ishe mbytur, t ishte mbytur, t ishim mbytur, t ishit mbytur, t ishin mbytur

CONDITIONAL Present: do t mbytja, do t mbytje, do t mbyste, do t mbytnim, do t mbytnit, do t mbytnin Perfect: do t kisha mbytur, do t kishe mbytur, do t kishte mbytur, do t kishim mbytur, do t kishit mbytur, do t kishin mbytur Present: do t mbytesha, do t mbyteshe, do t mbytej (mbytesh), do t mbyteshim, do t mbyteshit, do t mbyteshin Perfect: do t isha mbytur, do t ishe mbytur, do t ishte mbytur, do t ishim mbytur, do t ishit mbytur, do t ishin mbytur OPTATIVE Present: mbytsha, mbytsh, mbytt, mbytshim, mbytshi, mbytshin Perfect: paa mbytur, pa mbytur, past mbytur, paim mbytur, pai mbytur, pain mbytur Present: u mbytsha, u mbytsh, u mbytt, u mbytshim, u mbytshi, u mbytshin Perfect: qofsha mbytur, qofsh mbytur, qoft mbytur, qofshim mbytur, qofshi mbytur, qofshin mbytur ADMIRATIVE

Back to Index Present: mbytkam, mbytke, mbytka, mbytkemi, mbytkeni, mbytkan Imperfect: mbytksha, mbytkshe, mbytksh (mbytkej), mbytkshim, mbytkshit, mbytkshin Perfect: paskam mbytur, paske mbytur, paska mbytur, paskemi mbytur, paskeni mbytur, paskan mbytur Past prefect: pasksha mbytur, paskshe mbytur, pasksh (paskej) mbytur, paskshim mbytur, paskshit mbytur, paskshin mbytur Present: u mbytkam, u mbytke, u mbytka, u mbytkemi, u mbytkeni, u mbytkan Imperfect: u mbytksha, u mbytkshe, u mbytksh (mbytkej), u mbytkshim, u mbytkshit, u mbytkshin Perfect: qenkam mbytur, qenke mbytur, qenka mbytur, qenkemi mbytur, qenkeni mbytur, qenkan mbytur Past perfect: qenksha mbytur, qenkshe mbytur, qenksh (qenkej) mbytur, qenkshim mbytur, qenkshit mbytur, qenkshin mbytur

IMPERATIVE mbyt; mbytni mbytu; mbytuni INFINITIVE Present: pr t mbytur Perfect: pr t pas mbytur Present: pr t'u mbytur Perfect: pr t qen mbytur GERUNDIVE Present: duke mbytur Perfect: duke pas mbytur PARTICIPLE mbytur Present: duke u mbytur Perfect: duke qen mbytur

Back to Index ndiej 'to feel (something)'; ndihem 'to be felt; to feel (well, bad, etc.) Active INDICATIVE Present: ndiej, ndien, ndien, ndiejm, ndieni, ndiejn Continuous present: po ndiej, po ndien, po ndien, po ndiejm, po ndieni, po ndiejn Imperfect: ndieja, ndieje, ndiente, ndienim, ndienit, ndienin Continuous imperfect: po ndieja, po ndieje, po ndiente, po ndienim, po ndienit, po ndienin Aorist: ndjeva, ndjeve, ndjeu, ndiem, ndiet, ndien Perfect: kam ndier, ke ndier, ka ndier, kemi ndier, keni ndier, kan ndier Past perfect I: kisha ndier, kishe ndier, kishte ndier, kishim ndier, kishit ndier, kishin ndier Past perfect II: pata ndier, pate ndier, pat(i) ndier, patm ndier, patt ndier, patn ndier Future I: do t ndiej, do t ndiesh, do t ndiej, do t ndiejm, do t ndieni, do t ndiejn Future II: kam pr t ndier, ke pr t ndier, ka pr t ndier, kemi pr t ndier, keni pr t ndier, kan pr t ndier Future perfect I: do t kem ndier, do t kesh ndier, do t ket ndier, do t kemi ndier, do t keni ndier, do t ken ndier Present: ndihem, ndihesh, ndihet, ndihemi, ndiheni, ndihen Continuous present: po ndihem, po ndihesh, po ndihet, po ndihemi, po ndiheni, po ndihen Imperfect: ndihesha, ndiheshe, ndihej (ndihesh), ndiheshim, ndiheshit, ndiheshin Continuous imperfect: po ndihesha, po ndiheshe, po ndihej (ndihesh), po ndiheshim, po ndiheshit, po ndiheshin Aorist: u ndjeva, u ndjeve, u ndie, u ndiem, u ndiet, u ndien Perfect: jam ndier, je ndier, sht ndier, jemi ndier, jeni ndier, jan ndier Past perfect I: isha ndier, ishe ndier, ishte ndier, ishim ndier, ishit ndier, ishin ndier Past perfect II: qesh ndier, qe ndier, qe ndier, qem ndier, qet ndier, qen ndier Future I: do t ndihem, do t ndihesh, do t ndihet, do t ndihemi, do t ndiheni, do t ndihen Future II: kam pr t'u ndier, ke pr t'u ndier, ka pr t'u ndier, kemi pr t'u ndier, keni pr t'u ndier, kan pr t'u ndier Future perfect I: do t jem ndier, do t jesh ndier, do t jet ndier, do t jemi ndier, do t jeni ndier, do t jen ndier I-I-2 (trans.)

Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas ndier, ke pr t pas ndier, ka pr t pas ndier, kemi pr t pas ndier, keni pr t pas ndier, kan pr t pas ndier Future perfect II: kam pr t qen ndier, ke pr t qen ndier, ka pr t qen ndier, kemi pr t qen ndier, keni pr t qen ndier, kan pr t qen ndier

SUBJUNCTIVE Imperfect: t ndieja, t ndieje, t ndiente, t ndienim, t ndienit, t ndienin Perfect: t kem ndier, t kesh ndier, t ket ndier, t kemi ndier, t keni ndier, t ken ndier Past perfect: t kisha ndier, t kishe ndier, t kishte ndier, t kishim ndier, t kishit ndier, t kishin ndier Imperfect: t ndihesha, t ndiheshe, t ndihej (ndihesh), t ndiheshim, t ndiheshit, ndiheshin Perfect: t jem ndier, t jesh ndier, t jet ndier, t jemi ndier, t jeni ndier, t jen ndier Past perfect: t isha ndier, t ishe ndier, t ishte ndier, t ishim ndier, t ishit ndier, t ishin ndier

CONDITIONAL Present: do t ndieja, do t ndieje, do t ndiente, do t ndienim, do t ndienit, do t ndienin Perfect: do t kisha ndier, do t kishe ndier, do t kishte ndier, do t kishim ndier, do t kishit ndier, do t kishin ndier Present: do t ndihesha, do t ndiheshe, do t ndihej (ndihesh), do t ndiheshim, do t ndiheshit, do t ndiheshin Perfect: do t isha ndier, do t ishe ndier, do t ishte ndier, do t ishim ndier, do t ishit ndier, do t ishin ndier OPTATIVE Present: ndjefsha, ndjefsh, ndjeft, ndjefshim, ndjefshi, ndjefshin Perfect: paa ndier, pa ndier, past ndier, paim ndier, pai ndier, pain ndier Present: u ndjefsha, u ndjefsh, u ndjeft, u ndjefshim, u ndjefshi, u ndjefshin Perfect: qofsha ndier, qofsh ndier, qoft ndier, qofshim ndier, qofshi ndier, qofshin ndier ADMIRATIVE Present: ndiekam, ndieke, ndieka, ndiekemi, ndiekeni, ndiekan Imperfect: ndieksha, ndiekshe, ndieksh (ndiekej), ndiekshim, ndiekshit, ndiekshin Present: u ndiekam, u ndieke, u ndieka, u ndiekemi, u ndiekeni, u ndiekan Imperfect: u ndieksha, u ndiekshe, u ndieksh (ndiekej), u ndiekshim, u ndiekshit, u ndiekshin

Back to Index Perfect: paskam ndier, paske ndier, paska ndier, paskemi ndier, paskeni ndier, paskan ndier Past prefect: pasksha ndier, paskshe ndier, pasksh (paskej) ndier, paskshim ndier, paskshit ndier, paskshin ndier Perfect: qenkam ndier, qenke ndier, qenka ndier, qenkemi ndier, qenkeni ndier, qenkan ndier Past perfect: qenksha ndier, qenkshe ndier, qenksh (qenkej) ndier, qenkshim ndier, qenkshit ndier, qenkshin ndier IMPERATIVE ndiej; ndieni ndihu; ndihuni INFINITIVE Present: pr t ndier Perfect: pr t pas ndier Present: pr t'u ndier Perfect: pr t qen ndier GERUNDIVE Present: duke ndier Perfect: duke pas ndier PARTICIPLE ndier Present: duke u ndier Perfect: duke qen ndier

Back to Index ndyj 'to soil'; ndyhem 'to be soiled' Active INDICATIVE Present: ndyj, ndyn, ndyn, ndyjm, ndyni, ndyjn Continuous present: po ndyj, po ndyn, po ndyn, po ndyjm, po ndyni, po ndyjn Imperfect: ndyja, ndyje, ndynte, ndynim, ndynit, ndynin Continuous imperfect: po ndyja, po ndyje, po ndynte, po ndynim, po ndynit, po ndynin Aorist: ndyva, ndyve, ndyu, ndym, ndyt, ndyn Perfect: kam ndyr, ke ndyr, ka ndyr, kemi ndyr, keni ndyr, kan ndyr Past perfect I: kisha ndyr, kishe ndyr, kishte ndyr, kishim ndyr, kishit ndyr, kishin ndyr Past perfect II: pata ndyr, pate ndyr, pat(i) ndyr, patm ndyr, patt ndyr, patn ndyr Future I: do t ndyj, do t ndysh, do t ndyj, do t ndyjm, do t ndyni, do t ndyjn Future II: kam pr t ndyr, ke pr t ndyr, ka pr t ndyr, kemi pr t ndyr, keni pr t ndyr, kan pr t ndyr Future perfect I: do t kem ndyr, do t kesh ndyr, do t ket ndyr, do t kemi ndyr, do t keni ndyr, do t ken ndyr Present: ndyhem, ndyhesh, ndyhet, ndyhemi, ndyheni, ndyhen Continuous present: po ndyhem, po ndyhesh, po ndyhet, po ndyhemi, po ndyheni, po ndyhen Imperfect: ndyhesha, ndyheshe, ndyhej (ndyhesh), ndyheshim, ndyheshit, ndyheshin Continuous imperfect: po ndyhesha, po ndyheshe, po ndyhej (ndyhesh), po ndyheshim, po ndyheshit, po ndyheshin Aorist: u ndyva, u ndyve, u ndy, u ndym, u ndyt, u ndyn Perfect: jam ndyr, je ndyr, sht ndyr, jemi ndyr, jeni ndyr, jan ndyr Past perfect I: isha ndyr, ishe ndyr, ishte ndyr, ishim ndyr, ishit ndyr, ishin ndyr Past perfect II: qesh ndyr, qe ndyr, qe ndyr, qem ndyr, qet ndyr, qen ndyr Future I: do t ndyhem, do t ndyhesh, do t ndyhet, do t ndyhemi, do t ndyheni, do t ndyhen Future II: kam pr t'u ndyr, ke pr t'u ndyr, ka pr t'u ndyr, kemi pr t'u ndyr, keni pr t'u ndyr, kan pr t'u ndyr Future perfect I: do t jem ndyr, do t jesh ndyr, do t jet ndyr, do t jemi ndyr, do t jeni ndyr, do t jen ndyr Medio-Passive I-I-2 (tr.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas ndyr, ke pr t pas ndyr, ka pr t pas ndyr, kemi pr t pas ndyr, keni pr t pas ndyr, kan pr t pas ndyr Future perfect II: kam pr t qen ndyr, ke pr t qen ndyr, ka pr t qen ndyr, kemi pr t qen ndyr, keni pr t qen ndyr, kan pr t qen ndyr

SUBJUNCTIVE Present: t ndyj, t ndysh, t ndyj, t ndyjm, t ndyni, t ndyjn Imperfect: t ndyja, t ndyje, t ndynte, t ndynim, t ndynit, t ndynin Perfect: t kem ndyr, t kesh ndyr, t ket ndyr, t kemi ndyr, t keni ndyr, t ken ndyr Past perfect: t kisha ndyr, t kishe ndyr, t kishte ndyr, t kishim ndyr, t kishit ndyr, t kishin ndyr Present: t ndyhem, t ndyhesh, t ndyhet, t ndyhemi, t ndyheni, t ndyhen Imperfect: t ndyhesha, t ndyheshe, t ndyhej (ndyhesh), t ndyheshim, t ndyheshit, ndyheshin Perfect: t jem ndyr, t jesh ndyr, t jet ndyr, t jemi ndyr, t jeni ndyr, t jen ndyr Past perfect: t isha ndyr, t ishe ndyr, t ishte ndyr, t ishim ndyr, t ishit ndyr, t ishin ndyr

CONDITIONAL Present: do t ndyja, do t ndyje, do t ndynte, do t ndynim, do t ndynit, do t ndynin Perfect: do t kisha ndyr, do t kishe ndyr, do t kishte ndyr, do t kishim ndyr, do t kishit ndyr, do t kishin ndyr Present: do t ndyhesha, do t ndyheshe, do t ndyhej (ndyhesh), do t ndyheshim, do t ndyheshit, do t ndyheshin Perfect: do t isha ndyr, do t ishe ndyr, do t ishte ndyr, do t ishim ndyr, do t ishit ndyr, do t ishin ndyr OPTATIVE Present: ndyfsha, ndyfsh, ndyft, ndyfshim, ndyfshi, ndyfshin Perfect: paa ndyr, pa ndyr, past ndyr, paim ndyr, pai ndyr, pain ndyr Present: u ndyfsha, u ndyfsh, u ndyft, u ndyfshim, u ndyfshi, u ndyfshin Perfect: qofsha ndyr, qofsh ndyr, qoft ndyr, qofshim ndyr, qofshi ndyr, qofshin ndyr

ADMIRATIVE Present: ndykam, ndyke, ndyka, ndykemi, ndykeni, ndykan Imperfect: ndyksha, ndykshe, ndyksh Present: u ndykam, u ndyke, u ndyka, u ndykemi, u ndykeni, u ndykan Imperfect: u ndyksha, u ndykshe, u ndyksh

Back to Index (ndykej), ndykshim, ndykshit, ndykshin Perfect: paskam ndyr, paske ndyr, paska ndyr, paskemi ndyr, paskeni ndyr, paskan ndyr Past prefect: pasksha ndyr, paskshe ndyr, pasksh (paskej) ndyr, paskshim ndyr, paskshit ndyr, paskshin ndyr (ndykej), u ndykshim, u ndykshit, u ndykshin Perfect: qenkam ndyr, qenke ndyr, qenka ndyr, qenkemi ndyr, qenkeni ndyr, qenkan ndyr Past perfect: qenksha ndyr, qenkshe ndyr, qenksh (qenkej) ndyr, qenkshim ndyr, qenkshit ndyr, qenkshin ndyr IMPERATIVE ndy; ndyni ndyhu; ndyhuni INFINITIVE Present: pr t ndyr Perfect: pr t pas ndyr Present: pr t'u ndyr Perfect: pr t qen ndyr GERUNDIVE Present: duke ndyr Perfect: duke pas ndyr PARTICIPLE ndyr Present: duke u ndyr Perfect: duke qen ndyr

Back to Index ngre 'to lift'; ngrihem 'to be lifted' Active INDICATIVE Present: ngre, ngre, ngre, ngrem, ngrini, ngren Continuous present: po ngre, po ngre, po ngre, po ngrem, po ngrini, po ngren Imperfect: ngrija, ngrije, ngrinte, ngrinim, ngrinit, ngrinin Continuous imperfect: po ngrija, po ngrije, po ngrinte, po ngrinim, po ngrinit, po ngrinin Aorist: ngrita, ngrite, ngriti, ngritm, ngritt, ngritn Perfect: kam ngritur, ke ngritur, ka ngritur, kemi ngritur, keni ngritur, kan ngritur Past perfect I: kisha ngritur, kishe ngritur, kishte ngritur, kishim ngritur, kishit ngritur, kishin ngritur Past perfect II: pata ngritur, pate ngritur, pat(i) ngritur, patm ngritur, patt ngritur, patn ngritur Future I: do t ngre, do t ngresh, do t ngrej, do t ngrenm, do t ngrini, do t ngren Future II: kam pr t ngritur, ke pr t ngritur, ka pr t ngritur, kemi pr t ngritur, keni pr t ngritur, kan pr t ngritur Future perfect I: do t kem ngritur, do t kesh ngritur, do t ket ngritur, do t kemi ngritur, do t keni ngritur, do t ken ngritur Present: ngrihem, ngrihesh, ngrihet, ngrihemi, ngriheni, ngrihen Continuous present: po ngrihem, po ngrihesh, po ngrihet, po ngrihemi, po ngriheni, po ngrihen Imperfect: ngrihesha, ngriheshe, ngrihej (ngrihesh), ngriheshim, ngriheshit, ngriheshin Continuous imperfect: po ngrihesha, po ngriheshe, po ngrihej (ngrihesh), po ngriheshim, po ngriheshit, po ngriheshin Aorist: u ngrita, u ngrite, u ngrit, u ngritm, u ngritt, u ngritn Perfect: jam ngritur, je ngritur, sht ngritur, jemi ngritur, jeni ngritur, jan ngritur Past perfect I: isha ngritur, ishe ngritur, ishte ngritur, ishim ngritur, ishit ngritur, ishin ngritur Past perfect II: qesh ngritur, qe ngritur, qe ngritur, qem ngritur, qet ngritur, qen ngritur Future I: do t ngrihem, do t ngrihesh, do t ngrihet, do t ngrihemi, do t ngriheni, do t ngrihen Future II: kam pr t'u ngritur, ke pr t'u ngritur, ka pr t'u ngritur, kemi pr t'u ngritur, keni pr t'u ngritur, kan pr t'u ngritur Future perfect I: do t jem ngritur, do t jesh ngritur, do t jet ngritur, do t jemi ngritur, do t jeni ngritur, do t jen ngritur Medio-Passive III-2 (tr.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas ngritur, ke pr t pas ngritur, ka pr t pas ngritur, kemi pr t pas ngritur, keni pr t pas ngritur, kan pr t pas ngritur Future perfect II: kam pr t qen ngritur, ke pr t qen ngritur, ka pr t qen ngritur, kemi pr t qen ngritur, keni pr t qen ngritur, kan pr t qen ngritur

SUBJUNCTIVE Imperfect: t ngrija, t ngrije, t ngrinte, t ngrinim, t ngrinit, t ngrinin Perfect: t kem ngritur, t kesh ngritur, t ket ngritur, t kemi ngritur, t keni ngritur, t ken ngritur Past perfect: t kisha ngritur, t kishe ngritur, t kishte ngritur, t kishim ngritur, t kishit ngritur, t kishin ngritur Imperfect: t ngrihesha, t ngriheshe, t ngrihej (ngrihesh), t ngriheshim, t ngriheshit, ngriheshin Perfect: t jem ngritur, t jesh ngritur, t jet ngritur, t jemi ngritur, t jeni ngritur, t jen ngritur Past perfect: t isha ngritur, t ishe ngritur, t ishte ngritur, t ishim ngritur, t ishit ngritur, t ishin ngritur

CONDITIONAL Present: do t ngrija, do t ngrije, do t ngrinte, do t ngrinim, do t ngrinit, do t ngrinin Perfect: do t kisha ngritur, do t kishe ngritur, do t kishte ngritur, do t kishim ngritur, do t kishit ngritur, do t kishin ngritur Present: do t ngrihesha, do t ngriheshe, do t ngrihej (ngrihesh), do t ngriheshim, do t ngriheshit, do t ngriheshin Perfect: do t isha ngritur, do t ishe ngritur, do t ishte ngritur, do t ishim ngritur, do t ishit ngritur, do t ishin ngritur OPTATIVE Present: ngritsha, ngritsh, ngritt, ngritshim, ngritshi, ngritshin Perfect: paa ngritur, pa ngritur, past ngritur, paim ngritur, pai ngritur, pain ngritur Present: u ngritsha, u ngritsh, u ngritt, u ngritshim, u ngritshi, u ngritshin Perfect: qofsha ngritur, qofsh ngritur, qoft ngritur, qofshim ngritur, qofshi ngritur, qofshin ngritur ADMIRATIVE Present: ngritkam, ngritke, ngritka, ngritkemi, ngritkeni, ngritkan Imperfect: ngritksha, ngritkshe, ngritksh Present: u ngritkam, u ngritke, u ngritka, u ngritkemi, u ngritkeni, u ngritkan Imperfect: u ngritksha, u ngritkshe, u ngritksh

Back to Index (ngritkej), ngritkshim, ngritkshit, ngritkshin Perfect: paskam ngritur, paske ngritur, paska ngritur, paskemi ngritur, paskeni ngritur, paskan ngritur Past prefect: pasksha ngritur, paskshe ngritur, pasksh (paskej) ngritur, paskshim ngritur, paskshit ngritur, paskshin ngritur (ngritkej), u ngritkshim, u ngritkshit, u ngritkshin Perfect: qenkam ngritur, qenke ngritur, qenka ngritur, qenkemi ngritur, qenkeni ngritur, qenkan ngritur Past perfect: qenksha ngritur, qenkshe ngritur, qenksh (qenkej) ngritur, qenkshim ngritur, qenkshit ngritur, qenkshin ngritur

IMPERATIVE ngri; ngrini ngrihu; ngrihuni INFINITIVE Present: pr t ngritur Perfect: pr t pas ngritur Present: pr t'u ngritur Perfect: pr t qen ngritur GERUNDIVE Present: duke ngritur Perfect: duke pas ngritur Perfect: duke qen ngritur PARTICIPLE ngritur Present: duke u ngritur

Back to Index njoh 'to know (a person)'; njihem 'to be known; to be acquainted' Active INDICATIVE Present: njoh, njeh, njeh, njohim, njihni, njohin Continuous present: po njoh, po njeh, po njeh, po njohim, po njihni, po njohin Imperfect: njihja, njihje, njihte, njihnim, njihnit, njihnin Continuous imperfect: po njihja, po njihje, po njihte, po njihnim, po njihnit, po njihnin Aorist: njoha, njohe, njohu, njohm, njoht, njohn Perfect: kam njohur, ke njohur, ka njohur, kemi njohur, keni njohur, kan njohur Past perfect I: kisha njohur, kishe njohur, kishte njohur, kishim njohur, kishit njohur, kishin njohur Past perfect II: pata njohur, pate njohur, pat(i) njohur, patm njohur, patt njohur, patn njohur Future I: do t njoh, do t njohsh, do t njoh, do t njohim, do t njihni, do t njohin r t njohur, ke pr t njohur, ka pr t njohur, kemi pr t njohur, keni pr t njohur, kan pr t njohur Future perfect I: do t kem njohur, do t kesh njohur, do t ket njohur, do t kemi njohur, do t keni njohur, do t ken njohur Present: njihem, njihesh, njihet, njihemi, njiheni, njihen Continuous present: po njihem, po njihesh, po njihet, po njihemi, po njiheni, po njihen Imperfect: njihesha, njiheshe, njihej (njihesh), njiheshim, njiheshit, njiheshin Continuous imperfect: po njihesha, po njiheshe, po njihej (njihesh), po njiheshim, po njiheshit, po njiheshin Aorist: u njoha, u njohe, u njoh, u njohm, u njoht, u njohn Perfect: jam njohur, je njohur, sht njohur, jemi njohur, jeni njohur, jan njohur Past perfect I: isha njohur, ishe njohur, ishte njohur, ishim njohur, ishit njohur, ishin njohur Past perfect II: qesh njohur, qe njohur, qe njohur, qem njohur, qet njohur, qen njohur Future I: do t njihem, do t njihesh, do t njihet, do t njihemi, do t njiheni, do t njihen Future II: kam pr t'u njohur, ke pr t'u njohur, ka pr t'u njohur, kemi pr t'u njohur, keni pr t'u njohur, kan pr t'u njohur Future perfect I: do t jem njohur, do t jesh njohur, do t jet njohur, do t jemi njohur, do t jeni njohur, do t jen njohur Medio-Passive II-II-1b (tr.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas njohur, ke pr t pas njohur, ka pr t pas njohur, kemi pr t pas njohur, keni pr t pas njohur, kan pr t pas njohur Future perfect II: kam pr t qen njohur, ke pr t qen njohur, ka pr t qen njohur, kemi pr t qen njohur, keni pr t qen njohur, kan pr t qen njohur

SUBJUNCTIVE Present: t njoh, t njohsh, t njoh, t njohim, t njihni, t njohin Imperfect: t njihja, t njihje, t njihte, t njihnim, t njihnit, t njihnin Perfect: t kem njohur, t kesh njohur, t ket njohur, t kemi njohur, t keni njohur, t ken njohur Past perfect: t kisha njohur, t kishe njohur, t kishte njohur, t kishim njohur, t kishit njohur, t kishin njohur Present: t njihem, t njihesh, t njihet, t njihemi, t njiheni, t njihen Imperfect: t njihesha, t njiheshe, t njihej (njihesh), t njiheshim, t njiheshit, njiheshin Perfect: t jem njohur, t jesh njohur, t jet njohur, t jemi njohur, t jeni njohur, t jen njohur Past perfect: t isha njohur, t ishe njohur, t ishte njohur, t ishim njohur, t ishit njohur, t ishin njohur

CONDITIONAL Present: do t njihja, do t njihje, do t njihte, do t njihnim, do t njihnit, do t njihnin Perfect: do t kisha njohur, do t kishe njohur, do t kishte njohur, do t kishim njohur, do t kishit njohur, do t kishin njohur Present: do t njihesha, do t njiheshe, do t njihej (njihesh), do t njiheshim, do t njiheshit, do t njiheshin Perfect: do t isha njohur, do t ishe njohur, do t ishte njohur, do t ishim njohur, do t ishit njohur, do t ishin njohur OPTATIVE Present: njohsha, njohsh, njoht, njohshim, njohshi, njohshin Perfect: paa njohur, pa njohur, past njohur, paim njohur, pai njohur, pain njohur Present: u njohsha, u njohsh, u njoht, u njohshim, u njohshi, u njohshin Perfect: qofsha njohur, qofsh njohur, qoft njohur, qofshim njohur, qofshi njohur, qofshin njohur ADMIRATIVE Present: njohkam, njohke, njohka, njohkemi, Present: u njohkam, u njohke, u njohka, u

Back to Index njohkeni, njohkan Imperfect: njohksha, njohkshe, njohksh (njohkej), njohkshim, njohkshit, njohkshin Perfect: paskam njohur, paske njohur, paska njohur, paskemi njohur, paskeni njohur, paskan njohur Past prefect: pasksha njohur, paskshe njohur, pasksh (paskej) njohur, paskshim njohur, paskshit njohur, paskshin njohur njohkemi, u njohkeni, u njohkan Imperfect: u njohksha, u njohkshe, u njohksh (njohkej), u njohkshim, u njohkshit, u njohkshin Perfect: qenkam njohur, qenke njohur, qenka njohur, qenkemi njohur, qenkeni njohur, qenkan njohur Past perfect: qenksha njohur, qenkshe njohur, qenksh (qenkej) njohur, qenkshim njohur, qenkshit njohur, qenkshin njohur IMPERATIVE njih; njihni njihu; njihuni INFINITIVE Present: pr t njohur Perfect: pr t pas njohur Present: pr t'u njohur Perfect: pr t qen njohur GERUNDIVE Present: duke njohur Perfect: duke pas njohur PARTICIPLE njohur Present: duke u njohur Perfect: duke qen njohur

Back to Index pi 'to drink'; pihem 'to get drunk' Active INDICATIVE Present: pi, pi, pi, pijm, pini, pijn Continuous present: po pi, po pi, po pi, po pijm, po pini, po pijn Imperfect: pija, pije, pinte, pinim, pinit, pinin Continuous imperfect: po pija, po pije, po pinte, po pinim, po pinit, po pinin Aorist: piva, pive, piu, pim, pit, pin Perfect: kam pir, ke pir, ka pir, kemi pir, keni pir, kan pir Past perfect I: kisha pir, kishe pir, kishte pir, kishim pir, kishit pir, kishin pir Past perfect II: pata pir, pate pir, pat(i) pir, patm pir, patt pir, patn pir Future I: do t pij, do t pish, do t pij, do t pijm, do t pini, do t pijn Future II: kam pr t pir, ke pr t pir, ka pr t pir, kemi pr t pir, keni pr t pir, kan pr t pir Future perfect I: do t kem pir, do t kesh pir, do t ket pir, do t kemi pir, do t keni pir, do t ken pir Present: pihem, pihesh, pihet, pihemi, piheni, pihen Continuous present: po pihem, po pihesh, po pihet, po pihemi, po piheni, po pihen Imperfect: pihesha, piheshe, pihej (pihesh), piheshim, piheshit, piheshin Continuous imperfect: po pihesha, po piheshe, po pihej (pihesh), po piheshim, po piheshit, po piheshin Aorist: u piva, u pive, u pi, u pim, u pit, u pin Perfect: jam pir, je pir, sht pir, jemi pir, jeni pir, jan pir Past perfect I: isha pir, ishe pir, ishte pir, ishim pir, ishit pir, ishin pir Past perfect II: qesh pir, qe pir, qe pir, qem pir, qet pir, qen pir Future I: do t pihem, do t pihesh, do t pihet, do t pihemi, do t piheni, do t pihen Future II: kam pr t'u pir, ke pr t'u pir, ka pr t'u pir, kemi pr t'u pir, keni pr t'u pir, kan pr t'u pir Future perfect I: do t jem pir, do t jesh pir, do t jet pir, do t jemi pir, do t jeni pir, do t jen pir Medio-Passive III-III (tr.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas pir, ke pr t pas pir, ka pr t pas pir, kemi pr t pas pir, keni pr t pas pir, kan pr t pas pir Future perfect II: kam pr t qen pir, ke pr t qen pir, ka pr t qen pir, kemi pr t qen pir, keni pr t qen pir, kan pr t qen pir

SUBJUNCTIVE Present: t pi, t pish, t pij, t pijm, t pini, t pijn Imperfect: t pija, t pije, t pinte, t pinim, t pinit, t pinin Perfect: t kem pir, t kesh pir, t ket pir, t kemi pir, t keni pir, t ken pir Past perfect: t kisha pir, t kishe pir, t kishte pir, t kishim pir, t kishit pir, t kishin pir Present: t pihem, t pihesh, t pihet, t pihemi, t piheni, t pihen Imperfect: t pihesha, t piheshe, t pihej (pihesh), t piheshim, t piheshit, piheshin Perfect: t jem pir, t jesh pir, t jet pir, t jemi pir, t jeni pir, t jen pir Past perfect: t isha pir, t ishe pir, t ishte pir, t ishim pir, t ishit pir, t ishin pir CONDITIONAL Present: do t pija, do t pije, do t pinte, do t pinim, do t pinit, do t pinin Perfect: do t kisha pir, do t kishe pir, do t kishte pir, do t kishim pir, do t kishit pir, do t kishin pir Present: do t pihesha, do t piheshe, do t pihej (pihesh), do t piheshim, do t piheshit, do t piheshin Perfect: do t isha pir, do t ishe pir, do t ishte pir, do t ishim pir, do t ishit pir, do t ishin pir OPTATIVE Present: pifsha, pifsh, pift, pifshim, pifshi, pifshin Perfect: paa pir, pa pir, past pir, paim pir, pai pir, pain pir Present: u pifsha, u pifsh, u pift, u pifshim, u pifshi, u pifshin Perfect: qofsha pir, qofsh pir, qoft pir, qofshim pir, qofshi pir, qofshin pir

ADMIRATIVE Present: pikam, pike, pika, pikemi, pikeni, pikan Imperfect: piksha, pikshe, piksh (pikej), pikshim, pikshit, pikshin Present: u pikam, u pike, u pika, u pikemi, u pikeni, u pikan Imperfect: u piksha, u pikshe, u piksh (pikej), u pikshim, u pikshit, u pikshin

Back to Index Perfect: paskam pir, paske pir, paska pir, paskemi pir, paskeni pir, paskan pir Past prefect: pasksha pir, paskshe pir, pasksh (paskej) pir, paskshim pir, paskshit pir, paskshin pir pi; pini Perfect: qenkam pir, qenke pir, qenka pir, qenkemi pir, qenkeni pir, qenkan pir Past perfect: qenksha pir, qenkshe pir, qenksh (qenkej) pir, qenkshim pir, qenkshit pir, qenkshin pir IMPERATIVE pihu; pihuni INFINITIVE Present: pr t pir Perfect: pr t pas pir Present: pr t'u pir Perfect: pr t qen pir GERUNDIVE Present: duke pir Perfect: duke pas pir PARTICIPLE pir Present: duke u pir Perfect: duke qen pir

Back to Index pjek 'to bake; to meet'; piqem 'to be baked; to meet (each other)' Active INDICATIVE Present: pjek, pjek, pjek, pjekim, piqni, pjekin Continuous present: po pjek, po pjek, po pjek, po pjekim, po piqni, po pjekin Imperfect: piqja, piqje, piqte, piqnim, piqnit, piqnin Continuous imperfect: po piqja, po piqje, po piqte, po piqnim, po piqnit, po piqnin Aorist: poqa, poqe, poqi, poqm, poqt, poqn Perfect: kam pjekur, ke pjekur, ka pjekur, kemi pjekur, keni pjekur, kan pjekur Past perfect I: kisha pjekur, kishe pjekur, kishte pjekur, kishim pjekur, kishit pjekur, kishin pjekur Past perfect II: pata pjekur, pate pjekur, pat(i) pjekur, patm pjekur, patt pjekur, patn pjekur Future I: do t pjek, do t pjeksh, do t pjek, do t pjekim, do t piqni, do t pjekin Future II: kam pr t pjekur, ke pr t pjekur, ka pr t pjekur, kemi pr t pjekur, keni pr t pjekur, kan pr t pjekur Future perfect I: do t kem pjekur, do t kesh pjekur, do t ket pjekur, do t kemi pjekur, do t keni pjekur, do t ken pjekur Present: piqem, piqesh, piqet, piqemi, piqeni, piqen Continuous present: po piqem, po piqesh, po piqet, po piqemi, po piqeni, po piqen Imperfect: piqesha, piqeshe, piqej (piqesh), piqeshim, piqeshit, piqeshin Continuous imperfect: po piqesha, po piqeshe, po piqej (piqesh), po piqeshim, po piqeshit, po piqeshin Aorist: u poqa, u poqe, u poq, u poqm, u poqt, u poqn Perfect: jam pjekur, je pjekur, sht pjekur, jemi pjekur, jeni pjekur, jan pjekur Past perfect I: isha pjekur, ishe pjekur, ishte pjekur, ishim pjekur, ishit pjekur, ishin pjekur Past perfect II: qesh pjekur, qe pjekur, qe pjekur, qem pjekur, qet pjekur, qen pjekur Future I: do t piqem, do t piqesh, do t piqet, do t piqemi, do t piqeni, do t piqen Future II: kam pr t'u pjekur, ke pr t'u pjekur, ka pr t'u pjekur, kemi pr t'u pjekur, keni pr t'u pjekur, kan pr t'u pjekur Future perfect I: do t jem pjekur, do t jesh pjekur, do t jet pjekur, do t jemi pjekur, do t jeni pjekur, do t jen pjekur Medio-Passive II-II-1a (tr.)

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas pjekur, ke pr t pas pjekur, ka pr t pas pjekur, kemi pr t pas pjekur, keni pr t pas pjekur, kan pr t pas pjekur Present: t pjek, t pjeksh, t pjek, t pjekim, t piqni, t pjekin Imperfect: t piqja, t piqje, t piqte, t piqnim, t piqnit, t piqnin Perfect: t kem pjekur, t kesh pjekur, t ket pjekur, t kemi pjekur, t keni pjekur, t ken pjekur Past perfect: t kisha pjekur, t kishe pjekur, t kishte pjekur, t kishim pjekur, t kishit pjekur, t kishin pjekur Future perfect II: kam pr t qen pjekur, ke pr t qen pjekur, ka pr t qen pjekur, kemi pr t qen pjekur, keni pr t qen pjekur, kan pr t qen pjekur Present: t piqem, t piqesh, t piqet, t piqemi, t piqeni, t piqen Imperfect: t piqesha, t piqeshe, t piqej (piqesh), t piqeshim, t piqeshit, piqeshin Perfect: t jem pjekur, t jesh pjekur, t jet pjekur, t jemi pjekur, t jeni pjekur, t jen pjekur Past perfect: t isha pjekur, t ishe pjekur, t ishte pjekur, t ishim pjekur, t ishit pjekur, t ishin pjekur

CONDITIONAL Present: do t piqja, do t piqje, do t piqte, do t piqnim, do t piqnit, do t piqnin Perfect: do t kisha pjekur, do t kishe pjekur, do t kishte pjekur, do t kishim pjekur, do t kishit pjekur, do t kishin pjekur Present: do t piqesha, do t piqeshe, do t piqej (piqesh), do t piqeshim, do t piqeshit, do t piqeshin Perfect: do t isha pjekur, do t ishe pjekur, do t ishte pjekur, do t ishim pjekur, do t ishit pjekur, do t ishin pjekur OPTATIVE Present: pjeksha, pjeksh, pjekt, pjekshim, pjekshi, pjekshin Perfect: paa pjekur, pa pjekur, past pjekur, paim pjekur, pai pjekur, pain pjekur Present: u pjeksha, u pjeksh, u pjekt, u pjekshim, u pjekshi, u pjekshin Perfect: qofsha pjekur, qofsh pjekur, qoft pjekur, qofshim pjekur, qofshi pjekur, qofshin pjekur ADMIRATIVE Present: pjekkam, pjekke, pjekka, pjekkemi, pjekkeni, pjekkan Present: u pjekkam, u pjekke, u pjekka, u pjekkemi, u pjekkeni, u pjekkan

Back to Index Imperfect: pjekksha, pjekkshe, pjekksh (pjekkej), pjekkshim, pjekkshit, pjekkshin Perfect: paskam pjekur, paske pjekur, paska pjekur, paskemi pjekur, paskeni pjekur, paskan pjekur Past prefect: pasksha pjekur, paskshe pjekur, pasksh (paskej) pjekur, paskshim pjekur, paskshit pjekur, paskshin pjekur Imperfect: u pjekksha, u pjekkshe, u pjekksh (pjekkej), u pjekkshim, u pjekkshit, u pjekkshin Perfect: qenkam pjekur, qenke pjekur, qenka pjekur, qenkemi pjekur, qenkeni pjekur, qenkan pjekur Past perfect: qenksha pjekur, qenkshe pjekur, qenksh (qenkej) pjekur, qenkshim pjekur, qenkshit pjekur, qenkshin pjekur IMPERATIVE piq; piqni piqu; piquni INFINITIVE Present: pr t pjekur Perfect: pr t pas pjekur Present: pr t'u pjekur Perfect: pr t qen pjekur GERUNDIVE Present: duke pjekur Perfect: duke pas pjekur PARTICIPLE pjekur Present: duke u pjekur Perfect: duke qen pjekur

Back to Index pres 'to wait'; pritem 'to be expected' Active INDICATIVE Present: pres, pret, pret, presim, prisni, presin Continuous present: po pres, po pret, po pret, po presim, po prisni, po presin Imperfect: prisja, prisje, priste, prisnim, prisnit, prisnin Continuous imperfect: po prisja, po prisje, po priste, po prisnim, po prisnit, po prisnin Aorist: prita, prite, priti, pritm, pritt, pritn Perfect: kam pritur, ke pritur, ka pritur, kemi pritur, keni pritur, kan pritur Past perfect I: kisha pritur, kishe pritur, kishte pritur, kishim pritur, kishit pritur, kishin pritur Past perfect II: pata pritur, pate pritur, pat(i) pritur, patm pritur, patt pritur, patn pritur Future I: do t pres, do t pressh, do t pres, do t presim, do t prisni, do t presin Future II: kam pr t pritur, ke pr t pritur, ka pr t pritur, kemi pr t pritur, keni pr t pritur, kan pr t pritur Future perfect I: do t kem pritur, do t kesh pritur, do t ket pritur, do t kemi pritur, do t keni pritur, do t ken pritur Future perfect II: kam pr t pas pritur, ke Present: pritem, pritesh, pritet, pritemi, priteni, priten Continuous present: po pritem, po pritesh, po pritet, po pritemi, po priteni, po priten Imperfect: pritesha, priteshe, pritej (pritesh), priteshim, priteshit, priteshin Continuous imperfect: po pritesha, po priteshe, po pritej (pritesh), po priteshim, po priteshit, po priteshin Aorist: u prita, u prite, u prit, u pritm, u pritt, u pritn Perfect: jam pritur, je pritur, sht pritur, jemi pritur, jeni pritur, jan pritur Past perfect I: isha pritur, ishe pritur, ishte pritur, ishim pritur, ishit pritur, ishin pritur Past perfect II: qesh pritur, qe pritur, qe pritur, qem pritur, qet pritur, qen pritur Future I: do t pritem, do t pritesh, do t pritet, do t pritemi, do t priteni, do t priten Future II: kam pr t'u pritur, ke pr t'u pritur, ka pr t'u pritur, kemi pr t'u pritur, keni pr t'u pritur, kan pr t'u pritur Future perfect I: do t jem pritur, do t jesh pritur, do t jet pritur, do t jemi pritur, do t jeni pritur, do t jen pritur Future perfect II: kam pr t qen pritur, ke pr t Medio-Passive II-II-2a (tr.)

Back to Index pr t pas pritur, ka pr t pas pritur, kemi pr t pas pritur, keni pr t pas pritur, kan pr t pas pritur qen pritur, ka pr t qen pritur, kemi pr t qen pritur, keni pr t qen pritur, kan pr t qen pritur

SUBJUNCTIVE Present: t pres, t pressh, t pres, t presim, t prisni, t presin Imperfect: t prisja, t prisje, t priste, t prisnim, t prisnit, t prisnin Perfect: t kem pritur, t kesh pritur, t ket pritur, t kemi pritur, t keni pritur, t ken pritur Past perfect: t kisha pritur, t kishe pritur, t kishte pritur, t kishim pritur, t kishit pritur, t kishin pritur Present: t pritem, t pritesh, t pritet, t pritemi, t priteni, t priten Imperfect: t pritesha, t priteshe, t pritej (pritesh), t priteshim, t priteshit, priteshin Perfect: t jem pritur, t jesh pritur, t jet pritur, t jemi pritur, t jeni pritur, t jen pritur Past perfect: t isha pritur, t ishe pritur, t ishte pritur, t ishim pritur, t ishit pritur, t ishin pritur CONDITIONAL Present: do t prisja, do t prisje, do t priste, do t prisnim, do t prisnit, do t prisnin Perfect: do t kisha pritur, do t kishe pritur, do t kishte pritur, do t kishim pritur, do t kishit pritur, do t kishin pritur Present: do t pritesha, do t priteshe, do t pritej (pritesh), do t priteshim, do t priteshit, do t priteshin Perfect: do t isha pritur, do t ishe pritur, do t ishte pritur, do t ishim pritur, do t ishit pritur, do t ishin pritur OPTATIVE Present: pritsha, pritsh, pritt, pritshim, pritshi, pritshin Perfect: paa pritur, pa pritur, past pritur, paim pritur, pai pritur, pain pritur Present: u pritsha, u pritsh, u pritt, u pritshim, u pritshi, u pritshin Perfect: qofsha pritur, qofsh pritur, qoft pritur, qofshim pritur, qofshi pritur, qofshin pritur ADMIRATIVE Present: pritkam, pritke, pritka, pritkemi, pritkeni, pritkan Imperfect: pritksha, pritkshe, pritksh (pritkej), pritkshim, pritkshit, pritkshin Present: u pritkam, u pritke, u pritka, u pritkemi, u pritkeni, u pritkan Imperfect: u pritksha, u pritkshe, u pritksh (pritkej), u pritkshim, u pritkshit, u pritkshin

Back to Index Perfect: paskam pritur, paske pritur, paska pritur, paskemi pritur, paskeni pritur, paskan pritur Past prefect: pasksha pritur, paskshe pritur, pasksh (paskej) pritur, paskshim pritur, paskshit pritur, paskshin pritur Perfect: qenkam pritur, qenke pritur, qenka pritur, qenkemi pritur, qenkeni pritur, qenkan pritur Past perfect: qenksha pritur, qenkshe pritur, qenksh (qenkej) pritur, qenkshim pritur, qenkshit pritur, qenkshin pritur IMPERATIVE prit; pritni pritu; prituni INFINITIVE Present: pr t pritur Perfect: pr t pas pritur Present: pr t'u pritur Perfect: pr t qen pritur GERUNDIVE Present: duke pritur Perfect: duke pas pritur PARTICIPLE pritur Present: duke u pritur Perfect: duke qen pritur

Back to Index pres 'to cut'; pritem 'to be cut' Active INDICATIVE Present: pres, pret, pret, presim, prisni, presin Continuous present: po pres, po pret, po pret, po presim, po prisni, po presin Imperfect: prisja, prisje, priste, prisnim, prisnit, prisnin Continuous imperfect: po prisja, po prisje, po priste, po prisnim, po prisnit, po prisnin Aorist: preva, preve, preu, prem, pret, pren Perfect: kam prer, ke prer, ka prer, kemi prer, keni prer, kan prer Past perfect I: kisha prer, kishe prer, kishte prer, kishim prer, kishit prer, kishin prer Past perfect II: pata prer, pate prer, pat(i) prer, patm prer, patt prer, patn prer Future I: do t pres, do t pressh, do t pres, do t presim, do t prisni, do t presin Future II: kam pr t prer, ke pr t prer, ka pr t prer, kemi pr t prer, keni pr t prer, kan pr t prer Future perfect I: do t kem prer, do t kesh prer, do t ket prer, do t kemi prer, do t keni prer, do t ken prer Future perfect II: kam pr t pas prer, ke Present: pritem, pritesh, pritet, pritemi, priteni, priten Continuous present: po pritem, po pritesh, po pritet, po pritemi, po priteni, po priten Imperfect: pritesha, priteshe, pritej (pritesh), priteshim, priteshit, priteshin Continuous imperfect: po pritesha, po priteshe, po pritej (pritesh), po priteshim, po priteshit, po priteshin Aorist: u preva, u preve, u pre, u prem, u pret, u pren Perfect: jam prer, je prer, sht prer, jemi prer, jeni prer, jan prer Past perfect I: isha prer, ishe prer, ishte prer, ishim prer, ishit prer, ishin prer Past perfect II: qesh prer, qe prer, qe prer, qem prer, qet prer, qen prer Future I: do t pritem, do t pritesh, do t pritet, do t pritemi, do t priteni, do t priten Future II: kam pr t'u prer, ke pr t'u prer, ka pr t'u prer, kemi pr t'u prer, keni pr t'u prer, kan pr t'u prer Future perfect I: do t jem prer, do t jesh prer, do t jet prer, do t jemi prer, do t jeni prer, do t jen prer Future perfect II: kam pr t qen prer, ke pr t Medio-Passive Irr. (tr.)

Back to Index pr t pas prer, ka pr t pas prer, kemi pr t pas prer, keni pr t pas prer, kan pr t pas prer qen prer, ka pr t qen prer, kemi pr t qen prer, keni pr t qen prer, kan pr t qen prer

SUBJUNCTIVE Imperfect: t prisja, t prisje, t priste, t prisnim, t prisnit, t prisnin Perfect: t kem prer, t kesh prer, t ket prer, t kemi prer, t keni prer, t ken prer Past perfect: t kisha prer, t kishe prer, t kishte prer, t kishim prer, t kishit prer, t kishin prer Imperfect: t pritesha, t priteshe, t pritej (pritesh), t priteshim, t priteshit, priteshin Perfect: t jem prer, t jesh prer, t jet prer, t jemi prer, t jeni prer, t jen prer Past perfect: t isha prer, t ishe prer, t ishte prer, t ishim prer, t ishit prer, t ishin prer

CONDITIONAL Present: do t prisja, do t prisje, do t priste, do t prisnim, do t prisnit, do t prisnin Perfect: do t kisha prer, do t kishe prer, do t kishte prer, do t kishim prer, do t kishit prer, do t kishin prer Present: do t pritesha, do t priteshe, do t pritej (pritesh), do t priteshim, do t priteshit, do t priteshin Perfect: do t isha prer, do t ishe prer, do t ishte prer, do t ishim prer, do t ishit prer, do t ishin prer

OPTATIVE Present: prefsha, prefsh, preft, prefshim, prefshi, prefshin Perfect: paa prer, pa prer, past prer, paim prer, pai prer, pain prer Present: u prefsha, u prefsh, u preft, u prefshim, u prefshi, u prefshin Perfect: qofsha prer, qofsh prer, qoft prer, qofshim prer, qofshi prer, qofshin prer

ADMIRATIVE Present: prekam, preke, preka, prekemi, prekeni, prekan Imperfect: preksha, prekshe, preksh (prekej), prekshim, prekshit, prekshin Present: u prekam, u preke, u preka, u prekemi, u prekeni, u prekan Imperfect: u preksha, u prekshe, u preksh (prekej), u prekshim, u prekshit, u prekshin

Back to Index Perfect: paskam prer, paske prer, paska prer, paskemi prer, paskeni prer, paskan prer Past prefect: pasksha prer, paskshe prer, pasksh (paskej) prer, paskshim prer, paskshit prer, paskshin prer Perfect: qenkam prer, qenke prer, qenka prer, qenkemi prer, qenkeni prer, qenkan prer Past perfect: qenksha prer, qenkshe prer, qenksh (qenkej) prer, qenkshim prer, qenkshit prer, qenkshin prer

IMPERATIVE prit; pritni pritu; prituni INFINITIVE Present: pr t prer Perfect: pr t pas prer Present: pr t'u prer Perfect: pr t qen prer GERUNDIVE Present: duke prer Perfect: duke pas prer PARTICIPLE prer Present: duke u prer Perfect: duke qen prer

Back to Index pyes 'to ask'; pyetem 'to be asked for' Active INDICATIVE Present: pyes, pyet, pyet, pyesim, pyesni, pyesin Continuous present: po pyes, po pyet, po pyet, po pyesim, po pyesni, po pyesin Imperfect: pyesja, pyesje, pyeste, pyesnim, pyesnit, pyesnin Continuous imperfect: po pyesja, po pyesje, po pyeste, po pyesnim, po pyesnit, po pyesnin Aorist: pyeta, pyete, pyeti, pyetm, pyett, pyetn Perfect: kam pyetur, ke pyetur, ka pyetur, kemi pyetur, keni pyetur, kan pyetur Past perfect I: kisha pyetur, kishe pyetur, kishte pyetur, kishim pyetur, kishit pyetur, kishin pyetur Past perfect II: pata pyetur, pate pyetur, pat(i) pyetur, patm pyetur, patt pyetur, patn pyetur Future I: do t pyes, do t pyessh, do t pyes, do t pyesim, do t pyetni, do t pyesin Future II: kam pr t pyetur, ke pr t pyetur, ka pr t pyetur, kemi pr t pyetur, keni pr t pyetur, kan pr t pyetur Future perfect I: do t kem pyetur, do t kesh pyetur, do t ket pyetur, do t kemi pyetur, do t keni pyetur, do t ken pyetur Present: pyetem, pyetesh, pyetet, pyetemi, pyeteni, pyeten Continuous present: po pyetem, po pyetesh, po pyetet, po pyetemi, po pyeteni, po pyeten Imperfect: pyetesha, pyeteshe, pyetej (pyetesh), pyeteshim, pyeteshit, pyeteshin Continuous imperfect: po pyetesha, po pyeteshe, po pyetej (pyetesh), po pyeteshim, po pyeteshit, po pyeteshin Aorist: u pyeta, u pyete, u pyet, u pyetm, u pyett, u pyetn Perfect: jam pyetur, je pyetur, sht pyetur, jemi pyetur, jeni pyetur, jan pyetur Past perfect I: isha pyetur, ishe pyetur, ishte pyetur, ishim pyetur, ishit pyetur, ishin pyetur Past perfect II: qesh pyetur, qe pyetur, qe pyetur, qem pyetur, qet pyetur, qen pyetur Future I: do t pyetem, do t pyetesh, do t pyetet, do t pyetemi, do t pyeteni, do t pyeten Future II: kam pr t'u pyetur, ke pr t'u pyetur, ka pr t'u pyetur, kemi pr t'u pyetur, keni pr t'u pyetur, kan pr t'u pyetur Future perfect I: do t jem pyetur, do t jesh pyetur, do t jet pyetur, do t jemi pyetur, do t jeni pyetur, do t jen pyetur II-II-2a (trans.) Medio-Passive

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas pyetur, ke pr t pas pyetur, ka pr t pas pyetur, kemi pr t pas pyetur, keni pr t pas pyetur, kan pr t pas pyetur Future perfect II: kam pr t qen pyetur, ke pr t qen pyetur, ka pr t qen pyetur, kemi pr t qen pyetur, keni pr t qen pyetur, kan pr t qen pyetur

SUBJUNCTIVE Present: t pyes, t pyessh, t pyes, t pyesim, t pyesni, t pyesin Imperfect: t pyesja, t pyesje, t pyeste, t pyesnim, t pyesnit, t pyesnin Perfect: t kem pyetur, t kesh pyetur, t ket pyetur, t kemi pyetur, t keni pyetur, t ken pyetur Past perfect: t kisha pyetur, t kishe pyetur, t kishte pyetur, t kishim pyetur, t kishit pyetur, t kishin pyetur Present: t pyetem, t pyetesh, t pyetet, t pyetemi, t pyeteni, t pyeten Imperfect: t pyetesha, t pyeteshe, t pyetej (pyetesh), t pyeteshim, t pyeteshit, pyeteshin Perfect: t jem pyetur, t jesh pyetur, t jet pyetur, t jemi pyetur, t jeni pyetur, t jen pyetur Past perfect: t isha pyetur, t ishe pyetur, t ishte pyetur, t ishim pyetur, t ishit pyetur, t ishin pyetur

CONDITIONAL Present: do t pyesja, do t pyesje, do t pyeste, do t pyesnim, do t pyesnit, do t pyesnin Perfect: do t kisha pyetur, do t kishe pyetur, do t kishte pyetur, do t kishim pyetur, do t kishit pyetur, do t kishin pyetur Present: do t pyetesha, do t pyeteshe, do t pyetej (pyetesh), do t pyeteshim, do t pyeteshit, do t pyeteshin Perfect: do t isha pyetur, do t ishe pyetur, do t ishte pyetur, do t ishim pyetur, do t ishit pyetur, do t ishin pyetur OPTATIVE Present: pyetsha, pyetsh, pyett, pyetshim, pyetshi, pyetshin Perfect: paa pyetur, pa pyetur, past pyetur, paim pyetur, pai pyetur, pain pyetur Present: u pyetsha, u pyetsh, u pyett, u pyetshim, u pyetshi, u pyetshin Perfect: qofsha pyetur, qofsh pyetur, qoft pyetur, qofshim pyetur, qofshi pyetur, qofshin pyetur ADMIRATIVE

Back to Index Present: pyetkam, pyetke, pyetka, pyetkemi, pyetkeni, pyetkan Imperfect: pyetksha, pyetkshe, pyetksh (pyetkej), pyetkshim, pyetkshit, pyetkshin Perfect: paskam pyetur, paske pyetur, paska pyetur, paskemi pyetur, paskeni pyetur, paskan pyetur Past prefect: pasksha pyetur, paskshe pyetur, pasksh (paskej) pyetur, paskshim pyetur, paskshit pyetur, paskshin pyetur Present: u pyetkam, u pyetke, u pyetka, u pyetkemi, u pyetkeni, u pyetkan Imperfect: u pyetksha, u pyetkshe, u pyetksh (pyetkej), u pyetkshim, u pyetkshit, u pyetkshin Perfect: qenkam pyetur, qenke pyetur, qenka pyetur, qenkemi pyetur, qenkeni pyetur, qenkan pyetur Past perfect: qenksha pyetur, qenkshe pyetur, qenksh (qenkej) pyetur, qenkshim pyetur, qenkshit pyetur, qenkshin pyetur IMPERATIVE pyes; pyesni pyetu; pyetuni INFINITIVE Present: pr t pyetur Perfect: pr t pas pyetur Present: pr t'u pyetur Perfect: pr t qen pyetur GERUNDIVE Present: duke pyetur Perfect: duke pas pyetur Present: duke u pyetur Perfect: duke qen pyetur

Back to Index quaj 'to call'; quhem 'to be called' Active INDICATIVE Present: quaj, quan, quan, quajm, quani, quajn Continuous present: po quaj, po quan, po quan, po quajm, po quani, po quajn Imperfect: quaja, quaje, quante, quanim, quanit, quanin Continuous imperfect: po quaja, po quaje, po quante, po quanim, po quanit, po quanin Aorist: quajta, quajte, quajti, quajtm, quajtt, quajtn Perfect: kam quajtur, ke quajtur, ka quajtur, kemi quajtur, keni quajtur, kan quajtur Past perfect I: kisha quajtur, kishe quajtur, kishte quajtur, kishim quajtur, kishit quajtur, kishin quajtur Past perfect II: pata quajtur, pate quajtur, pat(i) quajtur, patm quajtur, patt quajtur, patn quajtur Future I: do t quaj, do t quash, do t quaj, do t quajm, do t quani, do t quajn Future II: kam pr t quajtur, ke pr t quajtur, ka pr t quajtur, kemi pr t quajtur, keni pr t quajtur, kan pr t quajtur Future perfect I: do t kem quajtur, do t kesh quajtur, do t ket quajtur, do t kemi quajtur, do t keni quajtur, do t ken Present: quhem, quhesh, quhet, quhemi, quheni, quhen Continuous present: po quhem, po quhesh, po quhet, po quhemi, po quheni, po quhen Imperfect: quhesha, quheshe, quhej (quhesh), quheshim, quheshit, quheshin Continuous imperfect: po quhesha, po quheshe, po quhej (quhesh), po quheshim, po quheshit, po quheshin Aorist: u quajta, u quajte, u quajt, u quajtm, u quajtt, u quajtn Perfect: jam quajtur, je quajtur, sht quajtur, jemi quajtur, jeni quajtur, jan quajtur Past perfect I: isha quajtur, ishe quajtur, ishte quajtur, ishim quajtur, ishit quajtur, ishin quajtur Past perfect II: qesh quajtur, qe quajtur, qe quajtur, qem quajtur, qet quajtur, qen quajtur Future I: do t quhem, do t quhesh, do t quhet, do t quhemi, do t quheni, do t quhen Future II: kam pr t'u quajtur, ke pr t'u quajtur, ka pr t'u quajtur, kemi pr t'u quajtur, keni pr t'u quajtur, kan pr t'u quajtur Future perfect I: do t jem quajtur, do t jesh quajtur, do t jet quajtur, do t jemi quajtur, do t jeni quajtur, do t jen quajtur Medio-Passive I-II-2 (trans.)

Back to Index quajtur Future perfect II: kam pr t pas quajtur, ke pr t pas quajtur, ka pr t pas quajtur, kemi pr t pas quajtur, keni pr t pas quajtur, kan pr t pas quajtur Future perfect II: kam pr t qen quajtur, ke pr t qen quajtur, ka pr t qen quajtur, kemi pr t qen quajtur, keni pr t qen quajtur, kan pr t qen quajtur

SUBJUNCTIVE Present: t quaj, t quash, t quaj, t quajm, t quani, t quajn Imperfect: t quaja, t quaje, t quante, t quanim, t quanit, t quanin Perfect: t kem quajtur, t kesh quajtur, t ket quajtur, t kemi quajtur, t keni quajtur, t ken quajtur Past perfect: t kisha quajtur, t kishe quajtur, t kishte quajtur, t kishim quajtur, t kishit quajtur, t kishin quajtur Present: t quhem, t quhesh, t quhet, t quhemi, t quheni, t quhen Imperfect: t quhesha, t quheshe, t quhej (quhesh), t quheshim, t quheshit, quheshin Perfect: t jem quajtur, t jesh quajtur, t jet quajtur, t jemi quajtur, t jeni quajtur, t jen quajtur Past perfect: t isha quajtur, t ishe quajtur, t ishte quajtur, t ishim quajtur, t ishit quajtur, t ishin quajtur

CONDITIONAL Present: do t quaja, do t quaje, do t quante, do t quanim, do t quanit, do t quanin Perfect: do t kisha quajtur, do t kishe quajtur, do t kishte quajtur, do t kishim quajtur, do t kishit quajtur, do t kishin quajtur Present: do t quhesha, do t quheshe, do t quhej (quhesh), do t quheshim, do t quheshit, do t quheshin Perfect: do t isha quajtur, do t ishe quajtur, do t ishte quajtur, do t ishim quajtur, do t ishit quajtur, do t ishin quajtur OPTATIVE Present: quajtsha, quajtsh, quajtt, quajtshim, quajtshi, quajtshin Perfect: paa quajtur, pa quajtur, past quajtur, paim quajtur, pai quajtur, pain quajtur Present: u quajtsha, u quajtsh, u quajtt, u quajtshim, u quajtshi, u quajtshin Perfect: qofsha quajtur, qofsh quajtur, qoft quajtur, qofshim quajtur, qofshi quajtur, qofshin quajtur ADMIRATIVE

Back to Index Present: quajtkam, quajtke, quajtka, quajtkemi, quajtkeni, quajtkan Imperfect: quajtksha, quajtkshe, quajtksh, quajtkshim, quajtkshit, quajtkshin Perfect: paskam quajtur, paske quajtur, paska quajtur, paskemi quajtur, paskeni quajtur, paskan quajtur Past prefect: pasksha quatur, paskshe quatur, pasksh quatur, paskshim quatur, paskshit quatur, paskshin quatur Present: u quajtkam, u quajtke, u quajtka, u quajtkemi, u quajtkeni, u quajtkan Imperfect: u quajtksha, u quajtkshe, u quajtksh, u quajtkshim, u quajtkshit, u quajtkshin Perfect: qenkam quajtur, qenke quajtur, qenka quajtur, qenkemi quajtur, qenkeni quajtur, qenkan quajtur Past perfect: qenksha quatur, qenkshe quatur, qenksh quatur, qenkshim quatur, qenkshit quatur, qenkshin quatur IMPERATIVE quaj; quani quhu; quhuni INFINITIVE Present: pr t quajtur Perfect: pr t pas quajtur Present: pr t'u quajtur Perfect: pr t qen quajtur GERUNDIVE Present: duke quajtur Perfect: duke pas quajtur PARTICIPLE quajtur Present: duke u quajtur Perfect: duke qen pas quajtur

Back to Index rri 'to stay, to sit' Active INDICATIVE Present: rri, rri, rri, rrim, rrini, rrin Continuous present: po rri, po rri, po rri, po rrim, po rrini, po rrin Imperfect: rrija, rrije, rrinte, rrinim, rrinit, rrinin Continuous imperfect: po rrija, po rrije, po rrinte, po rrinim, po rrinit, po rrinin Aorist: ndenja, ndenje, ndenji, ndenjm, ndenjt, ndenjn Perfect: kam ndenjur, ke ndenjur, ka ndenjur, kemi ndenjur, keni ndenjur, kan ndenjur Past perfect I: kisha ndenjur, kishe ndenjur, kishte ndenjur, kishim ndenjur, kishit ndenjur, kishin ndenjur Past perfect II: pata ndenjur, pate ndenjur, pat(i) ndenjur, patm ndenjur, patt ndenjur, patn ndenjur Future I: do t rri, do t rrish, do t rrij, do t rrim, do t rrini, do t rrin Future II: kam pr t ndenjur, ke pr t ndenjur, ka pr t ndenjur, kemi pr t ndenjur, keni pr t ndenjur, kan pr t ndenjur Future perfect I: do t kem ndenjur, do t kesh ndenjur, do t ket ndenjur, do t kemi ndenjur, do t keni ndenjur, do t ken ndenjur Future perfect II: kam pr t pas ndenjur, ke pr t pas ndenjur, ka pr t pas ndenjur, kemi pr t pas ndenjur, keni pr t pas ndenjur, kan pr t pas ndenjur SUBJUNCTIVE Present: t rri, t rrish, t rrij, t rrim, t rrini, t rrin Imperfect: t rrija, t rrije, t rrinte, t rrinim, t rrinit, t rrinin Perfect: t kem ndenjur, t kesh ndenjur, t ket ndenjur, t kemi ndenjur, t keni ndenjur, t ken ndenjur Past perfect: t kisha ndenjur, t kishe ndenjur, t kishte ndenjur, t kishim ndenjur, t kishit ndenjur, t kishin ndenjur CONDITIONAL Medio-Passive Irr. (intrans.)

Back to Index Present: do t rrija, do t rrije, do t rrinte, do t rrinim, do t rrinit, do t rrinin Perfect: do t kisha ndenjur, do t kishe ndenjur, do t kishte ndenjur, do t kishim ndenjur, do t kishit ndenjur, do t kishin ndenjur OPTATIVE Present: ndenja, ndenj, ndenjt, ndenjim, ndenji, ndenjin Perfect: paa ndenjur, pa ndenjur, past ndenjur, paim ndenjur, pai ndenjur, pain ndenjur ADMIRATIVE Present: ndenjkam, ndenjke, ndenjka, ndenjkemi, ndenjkeni, ndenjkan Imperfect: ndenjksha, ndenjkshe, ndenjksh (ndenjkej), ndenjkshim, ndenjkshit, ndenjkshin Perfect: paskam ndenjur, paske ndenjur, paska ndenjur, paskemi ndenjur, paskeni ndenjur, paskan ndenjur Past prefect: pasksha ndenjur, paskshe ndenjur, pasksh (paskej) ndenjur, paskshim ndenjur, paskshit ndenjur, paskshin ndenjur IMPERATIVE rri; rrini INFINITIVE Present: pr t ndenjur Perfect: pr t pas ndenjur GERUNDIVE Present: duke ndenjur Perfect: duke pas ndenjur PARTICIPLE ndenjur

Back to Index shkruaj 'to write'; shkruhem 'to be written; to register oneself' Active INDICATIVE Present: shkruaj, shkruan, shkruan, shkruajm, shkruani, shkruajn Continuous present: po shkruaj, po shkruan, po shkruan, po shkruajm, po shkruani, po shkruajn Imperfect: shkruaja, shkruaje, shkruante, shkruanim, shkruanit, shkruanin Continuous imperfect: po shkruaja, po shkruaje, po shkruante, po shkruanim, po shkruanit, po shkruanin Aorist: shkrova, shkrove, shkroi, shkruam, shkruat, shkruan Perfect: kam shkruar, ke shkruar, ka shkruar, kemi shkruar, keni shkruar, kan shkruar Past perfect I: kisha shkruar, kishe shkruar, kishte shkruar, kishim shkruar, kishit shkruar, kishin shkruar Past perfect II: pata shkruar, pate shkruar, pat(i) shkruar, patm shkruar, patt shkruar, patn shkruar Future I: do t shkruaj, do t shkruash, do t shkruaj, do t shkruajm, do t shkruani, do t shkruajn Future II: kam pr t shkruar, ke pr t shkruar, ka pr t shkruar, kemi pr t shkruar, keni pr t shkruar, kan pr t shkruar Present: shkruhem, shkruhesh, shkruhet, shkruhemi, shkruheni, shkruhen Continuous present: po shkruhem, po shkruhesh, po shkruhet, po shkruhemi, po shkruheni, po shkruhen Imperfect: shkruhesha, shkruheshe, shkruhej (shkruhesh), shkruheshim, shkruheshit, shkruheshin Continuous imperfect: po shkruhesha, po shkruheshe, po shkruhej (shkruhesh), po shkruheshim, po shkruheshit, po shkruheshin Aorist: u shkruajat, u shkrove, u shkrua, u shkruam, u shkruat, u shkruan Perfect: jam shkruar, je shkruar, sht shkruar, jemi shkruar, jeni shkruar, jan shkruar Past perfect I: isha shkruar, ishe shkruar, ishte shkruar, ishim shkruar, ishit shkruar, ishin shkruar Past perfect II: qesh shkruar, qe shkruar, qe shkruar, qem shkruar, qet shkruar, qen shkruar Future I: do t shkruhem, do t shkruhesh, do t shkruhet, do t shkruhemi, do t shkruheni, do t shkruhen Future II: kam pr t'u shkruar, ke pr t'u shkruar, ka pr t'u shkruar, kemi pr t'u shkruar, keni pr t'u shkruar, kan pr t'u shkruar Medio-Passive I-I-1b (trans.)

Back to Index Future perfect I: do t kem shkruar, do t kesh shkruar, do t ket shkruar, do t kemi shkruar, do t keni shkruar, do t ken shkruar Future perfect II: kam pr t pas shkruar, ke pr t pas shkruar, ka pr t pas shkruar, kemi pr t pas shkruar, keni pr t pas shkruar, kan pr t pas shkruar Future perfect I: do t jem shkruar, do t jesh shkruar, do t jet shkruar, do t jemi shkruar, do t jeni shkruar, do t jen shkruar Future perfect II: kam pr t qen shkruar, ke pr t qen shkruar, ka pr t qen shkruar, kemi pr t qen shkruar, keni pr t qen shkruar, kan pr t qen shkruar

SUBJUNCTIVE Present: t shkruaj, t shkruash, t shkruaj, t shkruajm, t shkruani, t shkruajn Imperfect: t shkruaja, t shkruaje, t shkruante, t shkruanim, t shkruanit, t shkruanin Perfect: t kem shkruar, t kesh shkruar, t ket shkruar, t kemi shkruar, t keni shkruar, t ken shkruar Past perfect: t kisha shkruar, t kishe shkruar, t kishte shkruar, t kishim shkruar, t kishit shkruar, t kishin shkruar Present: t shkruhem, t shkruhesh, t shkruhet, t shkruhemi, t shkruheni, t shkruhen Imperfect: t shkruhesha, t shkruheshe, t shkruhej (shkruhesh), t shkruheshim, t shkruheshit, shkruheshin Perfect: t jem shkruar, t jesh shkruar, t jet shkruar, t jemi shkruar, t jeni shkruar, t jen shkruar Past perfect: t isha shkruar, t ishe shkruar, t ishte shkruar, t ishim shkruar, t ishit shkruar, t ishin shkruar

CONDITIONAL Present: do t shkruaja, do t shkruaje, do t shkruante, do t shkruanim, do t shkruanit, do t shkruanin Perfect: do t kisha shkruar, do t kishe shkruar, do t kishte shkruar, do t kishim shkruar, do t kishit shkruar, do t kishin shkruar Present: do t shkruhesha, do t shkruheshe, do t shkruhej (shkruhesh), do t shkruheshim, do t shkruheshit, do t shkruheshin Perfect: do t isha shkruar, do t ishe shkruar, do t ishte shkruar, do t ishim shkruar, do t ishit shkruar, do t ishin shkruar OPTATIVE Present: shkrofsha, shkrofsh, shkroft, shkrofshim, shkrofshi, shkrofshin Perfect: paa shkruar, pa shkruar, past Present: u shkrofsha, u shkrofsh, u shkroft, u shkrofshim, u shkrofshi, u shkrofshin Perfect: qofsha shkruar, qofsh shkruar, qoft

Back to Index shkruar, paim shkruar, pai shkruar, pain shkruar shkruar, qofshim shkruar, qofshi shkruar, qofshin shkruar ADMIRATIVE Present: shkruakam, shkruake, shkruaka, shkruakemi, shkruakeni, shkruakan Imperfect: shkruaksha, shkruakshe, shkruaksh (shkruakej), shkruakshim, shkruakshit, shkruakshin Perfect: paskam shkruar, paske shkruar, paska shkruar, paskemi shkruar, paskeni shkruar, paskan shkruar Past prefect: pasksha shkruar, paskshe shkruar, pasksh (paskej) shkruar, paskshim shkruar, paskshit shkruar, paskshin shkruar Present: u shkruakam, u shkruake, u shkruaka, u shkruakemi, u shkruakeni, u shkruakan Imperfect: u shkruaksha, u shkruakshe, u shkruaksh (shkruakej), u shkruakshim, u shkruakshit, u shkruakshin Perfect: qenkam shkruar, qenke shkruar, qenka shkruar, qenkemi shkruar, qenkeni shkruar, qenkan shkruar Past perfect: qenksha shkruar, qenkshe shkruar, qenksh (qenkej) shkruar, qenkshim shkruar, qenkshit shkruar, qenkshin shkruar IMPERATIVE shkruaj; shkruani shkruhu; shkruhuni INFINITIVE Present: pr t shkruar Perfect: pr t pas shkruar Present: pr t'u shkruar Perfect: pr t qen shkruar GERUNDIVE Present: duke shkruar Perfect: duke pas shkruar Present: duke u shkruar Perfect: duke qen shkruar

PARTICIPLE shkruar

Back to Index shoh 'to see'; shihem 'to be seen; to see onself' Active INDICATIVE Present: shoh, sheh, sheh, shohim, shihni, shohin Continuous present: po shoh, po sheh, po sheh, po shohim, po shihni, po shohin Imperfect: shihja, shihje, shihte, shihnim, shihnit, shihnin Continuous imperfect: po shihja, po shihje, po shihnte, po shihnim, po shihnit, po shihnin Aorist: pash, pe, pa, pam, pat, pan Perfect: kam par, ke par, ka par, kemi par, keni par, kan par Past perfect I: kisha par, kishe par, kishte par, kishim par, kishit par, kishin par Past perfect II: pata par, pate par, pat(i) par, patm par, patt par, patn par Future I: do t shoh, do t shohsh, do t shoh, do t shohim, do t shihni, do t shohin Future II: kam pr t par, ke pr t par, ka pr t par, kemi pr t par, keni pr t par, kan pr t par Future perfect I: do t kem par, do t kesh par, do t ket par, do t kemi par, do t keni par, do t ken par Future perfect II: kam pr t pas par, ke pr t pas par, ka pr t pas par, kemi Present: shihem, shihesh, shihet, shihemi, shiheni, shihen Continuous present: po shihem, po shihesh, po shihet, po shihemi, po shiheni, po shihen Imperfect: shihesha, shiheshe, shihej (shihesh), shiheshim, shiheshit, shiheshin Continuous imperfect: po shihesha, po shiheshe, po shihej (shihesh), po shiheshim, po shiheshit, po shiheshin Aorist: u pash, u pe, u pa, u pam, u pat, u pan Perfect: jam par, je par, sht par, jemi par, jeni par, jan par Past perfect I: isha par, ishe par, ishte par, ishim par, ishit par, ishin par Past perfect II: qesh par, qe par, qe par, qem par, qet par, qen par Future I: do t shihem, do t shihesh, do t shihet, do t shihemi, do t shiheni, do t shihen Future II: kam pr t'u par, ke pr t'u par, ka pr t'u par, kemi pr t'u par, keni pr t'u par, kan pr t'u par Future perfect I: do t jem par, do t jesh par, do t jet par, do t jemi par, do t jeni par, do t jen par Future perfect II: kam pr t qen par, ke pr t qen par, ka pr t qen par, kemi pr t qen Medio-Passive Irr. (trans.)

Back to Index pr t pas par, keni pr t pas par, kan pr t pas par par, keni pr t qen par, kan pr t qen par

SUBJUNCTIVE Present: t shoh, t shohsh, t shoh, t shohim, t shihni, t shihin Imperfect: t shihja, t shihje, t shihte, t shihnim, t shihnit, t shihnin Perfect: t kem par, t kesh par, t ket par, t kemi par, t keni par, t ken par Past perfect: t kisha par, t kishe par, t kishte par, t kishim par, t kishit par, t kishin par Present: t shihem, t shihesh, t shihet, t shihemi, t shiheni, t shihen Imperfect: t shihesha, t shiheshe, t shihej (shihesh), t shiheshim, t shiheshit, shiheshin Perfect: t jem par, t jesh par, t jet par, t jemi par, t jeni par, t jen par Past perfect: t isha par, t ishe par, t ishte par, t ishim par, t ishit par, t ishin par

CONDITIONAL Present: do t shihja, do t shihje, do t shihte, do t shihnim, do t shihnit, do t shihnin Perfect: do t kisha par, do t kishe par, do t kishte par, do t kishim par, do t kishit par, do t kishin par Present: do t shihesha, do t shiheshe, do t shihej (shihesh), do t shiheshim, do t shiheshit, do t shiheshin Perfect: do t isha par, do t ishe par, do t ishte par, do t ishim par, do t ishit par, do t ishin par OPTATIVE Present: pafsha, pafsh, paft, pafshim, pafshi, pafshin Perfect: paa par, pa par, past par, paim par, pai par, pain par Present: u pafsha, u pafsh, u paft, u pafshim, u pafshi, u pafshin Perfect: qofsha par, qofsh par, qoft par, qofshim par, qofshi par, qofshin par ADMIRATIVE Present: pakam, pake, paka, pakemi, pakeni, pakan Imperfect: paksha, pakshe, paksh (pakej), pakshim, pakshit, pakshin Perfect: paskam par, paske par, paska Present: u pakam, u pake, u paka, u pakemi, u pakeni, u pakan Imperfect: u paksha, u pakshe, u paksh (pakej), u pakshim, u pakshit, u pakshin Perfect: qenkam par, qenke par, qenka par,

Back to Index par, paskemi par, paskeni par, paskan par Past prefect: pasksha par, paskshe par, pasksh (paskej) par, paskshim par, paskshit par, paskshin par qenkemi par, qenkeni par, qenkan par Past perfect: qenksha par, qenkshe par, qenksh (qenkej) par, qenkshim par, qenkshit par, qenkshin par IMPERATIVE shih; shihni shihu; shihuni INFINITIVE Present: pr t par Perfect: pr t pas par Present: pr t'u par Perfect: pr t qen par GERUNDIVE Present: duke par Perfect: duke pas par PARTICIPLE par Present: duke u par Perfect: duke qen par

Back to Index shpie 'to lead'; shpihem 'to be lead' Active INDICATIVE Present: shpie, shpie, shpie, shpiem, shpini, shpien Continuous present: po shpie, po, shpie, po shpie, po shpiem, po shpini, po shpien Imperfect: shpija, shpije, shpinte, shpinim, shpinit, shpinin Continuous imperfect: po shpija, po shpije, po shpinte, po shpinim, po shpinit, po shpinin Aorist: shpura, shpure, shpuri, shpurm, shpurt, shpurn Perfect: kam shpn, ke shpn, ka shpn, kemi shpn, keni shpn, kan shpn Past perfect I: kisha shpn, kishe shpn, kishte shpn, kishim shpn, kishit shpn, kishin shpn Past perfect II: pata shpn, pate shpn, pat(i) shpn, patm shpn, patt shpn, patn shpn Future I: do t shpie, do t shpiesh, do t shpjer, do t shpiem, do t shpini, do t shpien Future II: kam pr t shpn, ke pr t shpn, ka pr t shpn, kemi pr t shpn, keni pr t shpn, kan pr t shpn Future perfect I: do t kem shpn, do t kesh shpn, do t ket shpn, do t kemi Present: shpihem, shpihesh, shpihet, shpihemi, shpiheni, shpihen Continuous present: po shpihem, po shpihesh, po shpihet, po shpihemi, po shpiheni, po shpihen Imperfect: shpihesha, shpiheshe, shpihej (shpihesh), shpiheshim, shpiheshit, shpiheshin Continuous imperfect: po shpihesha, po shpiheshe, po shpihej (shpihesh), po shpiheshim, po shpiheshit, po shpiheshin Aorist: u shpura, u shpure, u shpur, u shpurm, u shpurt, u shpurn Perfect: jam shpn, je shpn, sht shpn, jemi shpn, jeni shpn, jan shpn Past perfect I: isha shpn, ishe shpn, ishte shpn, ishim shpn, ishit shpn, ishin shpn Past perfect II: qesh shpn, qe shpn, qe shpn, qem shpn, qet shpn, qen shpn Future I: do t shpihem, do t shpihesh, do t shpihet, do t shpihemi, do t shpiheni, do t shpihen Future II: kam pr t'u shpn, ke pr t'u shpn, ka pr t'u shpn, kemi pr t'u shpn, keni pr t'u shpn, kan pr t'u shpn Future perfect I: do t jem shpn, do t jesh shpn, do t jet shpn, do t jemi shpn, do t Medio-Passive III-I (trans.)

Back to Index shpn, do t keni shpn, do t ken shpn Future perfect II: kam pr t pas shpn, ke pr t pas shpn, ka pr t pas shpn, kemi pr t pas shpn, keni pr t pas shpn, kan pr t pas shpn jeni shpn, do t jen shpn Future perfect II: kam pr t qen shpn, ke pr t qen shpn, ka pr t qen shpn, kemi pr t qen shpn, keni pr t qen shpn, kan pr t qen shpn

SUBJUNCTIVE Present: t shpie, t shpiesh, t shpier, t shpiem, t shpini, t shpien Imperfect: t shpija, t shpije, t shpinte, t shpinim, t shpinit, t shpinin Perfect: t kem shpn, t kesh shpn, t ket shpn, t kemi shpn, t keni shpn, t ken shpn Past perfect: t kisha shpn, t kishe shpn, t kishte shpn, t kishim shpn, t kishit shpn, t kishin shpn Present: t shpihem, t shpihesh, t shpihet, t shpihemi, t shpiheni, t shpihen Imperfect: t shpihesha, t shpiheshe, t shpihej (shpihesh), t shpiheshim, t shpiheshit, shpiheshin Perfect: t jem shpn, t jesh shpn, t jet shpn, t jemi shpn, t jeni shpn, t jen shpn Past perfect: t isha shpn, t ishe shpn, t ishte shpn, t ishim shpn, t ishit shpn, t ishin shpn

CONDITIONAL Present: do t shpija, do t shpije, do t shpinte, do t shpinim, do t shpinit, do t shpinin Perfect: do t kisha shpn, do t kishe shpn, do t kishte shpn, do t kishim shpn, do t kishit shpn, do t kishin shpn Present: do t shpihesha, do t shpiheshe, do t shpihej (shpihesh), do t shpiheshim, do t shpiheshit, do t shpiheshin Perfect: do t isha shpn, do t ishe shpn, do t ishte shpn, do t ishim shpn, do t ishit shpn, do t ishin shpn OPTATIVE Present: shpna, shpn, shpnt, shpnim, shpni, shpnin Perfect: paa shpn, pa shpn, past shpn, paim shpn, pai shpn, pain shpn Present: u shpna, u shpn, u shpnt, u shpnim, u shpni, u shpnin Perfect: qofsha shpn, qofsh shpn, qoft shpn, qofshim shpn, qofshi shpn, qofshin shpn ADMIRATIVE

Back to Index Present: shpnkam, shpnke, shpnka, shpnkemi, shpnkeni, shpnkan Imperfect: shpnksha, shpnkshe, shpnksh (shpnkej), shpnkshim, shpnkshit, shpnkshin Perfect: paskam shpn, paske shpn, paska shpn, paskemi shpn, paskeni shpn, paskan shpn Past prefect: pasksha shpn, paskshe shpn, pasksh (paskej) shpn, paskshim shpn, paskshit shpn, paskshin shpn Present: u shpnkam, u shpnke, u shpnka, u shpnkemi, u shpnkeni, u shpnkan Imperfect: u shpnksha, u shpnkshe, u shpnksh (shpnkej), u shpnkshim, u shpnkshit, u shpnkshin Perfect: qenkam shpn, qenke shpn, qenka shpn, qenkemi shpn, qenkeni shpn, qenkan shpn Past perfect: qenksha shpn, qenkshe shpn, qenksh (qenkej) shpn, qenkshim shpn, qenkshit shpn, qenkshin shpn

IMPERATIVE shpjer; shpini shpihu; shpihuni INFINITIVE Present: pr t shpn Perfect: pr t pas shpn Present: pr t'u shpn Perfect: pr t qen shpn GERUNDIVE Present: duke shpn Perfect: duke pas shpn PARTICIPLE shpn Present: duke u shpn Perfect: duke qen shpn

Back to Index sjell 'to bring'; sillem 'to be brought; to behave' II-II-1a (trans.) Active INDICATIVE Present: sjell, sjell, sjell, sjellim, sillni, sjellin Continuous present: po sjell, po sjell, po sjell, po sjellim, po sillni, po sjellin Imperfect: sillja, sillje, sillte, sillnim, sillnit, sillnin Continuous imperfect: po sillja, po sillje, po sillte, po sillnim, po sillnit, po sillnin Aorist: solla, solle, solli, sollm, sollt, solln Perfect: kam sjell, ke sjell, ka sjell, kemi sjell, keni sjell, kan sjell Past perfect I: kisha sjell, kishe sjell, kishte sjell, kishim sjell, kishit sjell, kishin sjell Past perfect II: pata sjell, pate sjell, pat(i) sjell, patm sjell, patt sjell, patn sjell Future I: do t lidh, do t lidhsh, do t lidh, do t lidhim, do t lidhni, do t lidhin Future II: kam pr t sjell, ke pr t sjell, ka pr t sjell, kemi pr t sjell, keni pr t sjell, kan pr t sjell Future perfect I: do t kem sjell, do t kesh sjell, do t ket sjell, do t kemi sjell, do t keni sjell, do t ken sjell Future perfect II: kam pr t pas sjell, ke Present: sillem, sillesh, sillet, sillemi, silleni, sillen Continuous present: po sillem, po sillesh, po sillet, po sillemi, po silleni, po sillen Imperfect: sillesha, silleshe, sillej (sillesh), silleshim, silleshit, silleshin Continuous imperfect: po sillesha, po silleshe, po sillej (sillesh), po silleshim, po silleshit, po silleshin Aorist: u solla, u solle, u suall (u soll), u sollm, u sollt, u solln Perfect: jam sjell, je sjell, sht sjell, jemi sjell, jeni sjell, jan sjell Past perfect I: isha sjell, ishe sjell, ishte sjell, ishim sjell, ishit sjell, ishin sjell Past perfect II: qesh sjell, qe sjell, qe sjell, qem sjell, qet sjell, qen sjell Future I: do t lidhem, do t lidhesh, do t lidhet, do t lidhemi, do t lidheni, do t lidhen Future II: kam pr t'u sjell, ke pr t'u sjell, ka pr t'u sjell, kemi pr t'u sjell, keni pr t'u sjell, kan pr t'u sjell Future perfect I: do t jem sjell, do t jesh sjell, do t jet sjell, do t jemi sjell, do t jeni sjell, do t jen sjell Future perfect II: kam pr t qen sjell, ke pr t Medio-Passive

Back to Index pr t pas sjell, ka pr t pas sjell, kemi pr t pas sjell, keni pr t pas sjell, kan pr t pas sjell, qen sjell, ka pr t qen sjell, kemi pr t qen sjell, keni pr t qen sjell, kan pr t qen sjell,

SUBJUNCTIVE Present: t sjell, t sjellesh, t sjell, t sjellim, t sillni, t sjellin Imperfect: t sillja, t sillje, t sillte, t sillnim, t sillnit, t sillnin Perfect: t kem sjell, t kesh sjell, t ket sjell, t kemi sjell, t keni sjell, t ken sjell Past perfect: t kisha sjell, t kishe sjell, t kishte sjell, t kishim sjell, t kishit sjell, t kishin sjell Present: t sillem, t sillesh, t sillet, t sillemi, t silleni, t sillen Imperfect: t sillesha, t silleshe, t sillej (sillesh), t silleshim, t silleshit, t silleshin Perfect: t jem sjell, t jesh sjell, t jet sjell, t jemi sjell, t jeni sjell, t jen sjell Past perfect: t isha sjell, t ishe sjell, t ishte sjell, t ishim sjell, t ishit sjell, t ishin sjell

CONDITIONAL Present: do t sillja, do t sillje, do t sillnte, do t sillnim, do t sillnit, do t sillnin Perfect: do t kisha sjell, do t kishe sjell, do t kishte sjell, do t kishim sjell, do t kishit sjell, do t kishin sjell Present: do t sillesha, do t silleshe, do t sillej (sillesh), do t silleshim, do t silleshit, do t silleshin Perfect: do t isha sjell, do t ishe sjell, do t ishte sjell, do t ishim sjell, do t ishit sjell, do t ishin sjell OPTATIVE Present: sjellsha, sjellsh, sjellt, sjellshim, sjellshi, sjellshin Perfect: paa sjell, pa sjell, past sjell, paim sjell, pai sjell, pain sjell Present: u sjellsha, u sjellsh, u sjellt, u sjellshim, u sjellshi, u sjellshin Perfect: qofsha sjell, qofsh sjell, qoft sjell, qofshim sjell, qofshi sjell, qofshin sjell ADMIRATIVE Present: sjellkam, sjellke, sjellka, sjellkemi, sjellkeni, sjellkan Imperfect: sjellksha, sjellkshe, sjellksh Present: u sjellkam, u sjellke, u sjellka, u sjellkemi, u sjellkeni, u sjellkan Imperfect: u sjellksha, u sjellkshe, u sjellksh

Back to Index (sjellkej), sjellkshim, sjellkshit, sjellkshin Perfect: paskam sjell, paske sjell, paska sjell, paskemi sjell, paskeni sjell, paskan sjell Past prefect: pasksha sjell, paskshe sjell, pasksh (paskej) sjell, paskshim sjell, paskshit sjell, paskshin sjell (sjellkej), u sjellkshim, u sjellkshit, u sjellkshin Perfect: qenkam sjell, qenke sjell, qenka sjell, qenkemi sjell, qenkeni sjell, qenkan sjell Past perfect: qenksha sjell, qenkshe sjell, qenksh (qenkej) sjell, qenkshim sjell, qenkshit sjell, qenkshin sjell

IMPERATIVE sill; sillni INFINITIVE Present: pr t sjell Perfect: pr t pas sjell Present: pr t'u sjell Perfect: pr t qen sjell GERUNDIVE Present: duke sjell Perfect: duke pas sjell PARTICIPLE sjell Present: duke u sjell Perfect: duke qen sjell

Back to Index them (thom) 'to say'; thuhet 'to be said' Active INDICATIVE Present: them (thom), thua, thot, themi (thomi), theni, thon Continuous present: po them (po thom), po thua, po thot, po themi (po thomi), po theni, po thon Imperfect: thoshja, thoshje, thoshte, thoshnim, thoshnit, thoshnin Continuous imperfect: po thoshja, po thoshje, po thoshte, po thoshnim, po thoshnit, po thoshnin Aorist: thash, the, tha, tham, that, than Perfect: kam thn, ke thn, ka thn, kemi thn, keni thn, kan thn Past perfect I: kisha thn, kishe thn, kishte thn, kishim thn, kishit thn, kishin thn Past perfect II: pata thn, pate thn, pat(i) thn, patm thn, patt thn, patn thn Future I: do t them, do t thuash, do t thot, do t themi, do t thoni, do t thon Future II: kam pr t thn, ke pr t thn, ka pr t thn, kemi pr t thn, keni pr t thn, kan pr t thn Future perfect I: do t kem thn, do t kesh thn, do t ket thn, do t kemi thn, do t keni thn, do t ken thn Present: thuhet, Continuous present: po thuhet, Irr. (intrans. & trans.) Medio-Passive

Imperfect: thuhej (thuhesh) Continuous imperfect: po thuhej (thuhesh

Aorist: u tha Perfect: sht thn Past perfect I: ishte thn

Past perfect II: qe thn Future I: do t thuhet Future II: ka pr t'u thn

Future perfect I: do t jet thn

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas thn, ke pr t pas thn, ka pr t pas thn, kemi pr t pas thn, keni pr t pas thn, kan pr t pas thn Future perfect II: ka pr t qen thn

SUBJUNCTIVE Present: t them, t thuash, t thot, t themi, t thoni, t thon Imperfect: t thoshja, t thoshje, t thoshte, t thoshnim, t thoshnit, t thoshnin Perfect: t kem thn, t kesh thn, t ket thn, t kemi thn, t keni thn, t ken thn Past perfect: t kisha thn, t kishe thn, t kishte thn, t kishim thn, t kishit thn, t kishin thn Present: t thuhet Imperfect: t thuhej (thuhesh) Perfect: t jet thn

Past perfect: t ishte thn

CONDITIONAL Present: do t thoshja, do t thoshje, do t thoshte, do t thoshnim, do t thoshnit, do t thoshnin Perfect: do t kisha thn, do t kishe thn, do t kishte thn, do t kishim thn, do t kishit thn, do t kishin thn Present: do t thuhej (thuhesh)

Perfect: do t ishte thn

OPTATIVE Present: thna, thn, thnt, thnim, thni, thnin Perfect: paa thn, pa thn, past thn, paim thn, pai thn, pain thn Present: u thnt Perfect: qoft thn ADMIRATIVE Present: thnkam, thnke, thnka, thnkemi, thnkeni, thnkan Imperfect: thnksha, thnkshe, thnksh Present: u thnka Imperfect: u thnksh (thnkej)

Back to Index (thnkej), thnkshim, thnkshit, thnkshin Perfect: paskam thn, paske thn, paska thn, paskemi thn, paskeni thn, paskan thn Past Perfect: pasksha thn, paskshe thn, pasksh (paskej) thn, paskshim thn, paskshit thn, paskshin thn Perfect: qenka thn

Past Perfect: qenksh (qenkej) thn

IMPERATIVE thuaj; thoni INFINITIVE Present: pr t thn Perfect: pr t pas thn Present: pr t'u thn Perfect: pr t qen thn GERUNDIVE Present: duke thn Perfect: duke pas thn PARTICIPLE thn Present: duke u thn Perfect: duke qen pas

Back to Index thrres 'to call'; thrritem 'to be called' Active INDICATIVE Present: thrres (thrras), thrret, thrret, thrrasim, thrritni (thrrisni), thrrasin Continuous present: po thrres (thrras), po thrret, po thrret, po thrrasim, po thrritni (thrrisni), po thrrasin Imperfect: thrritja (thrrisja), thrritje (thrrisje), thrriste, thrritnim (thrrisim), thrritnit (thrrisnit), thrritnin (thrrisnin) Continuous imperfect: po thrritja (thrrisja), po thrritje (thrrisje), po thrriste, po thrritnim (thrrisnim), po thrritnit (thrrisnit), po thrritnin (thrrisnin) Aorist: thrrita (thirra), thrrite (thirre), thrriti (thirri), thrritm (thirrm), thrritt (thirrt), thrritn (thirrn) Perfect: kam thirrur (thrritur), ke thirrur (thrritur), ka thirrur (thrritur), kemi thirrur (thrritur), keni thirrur (thrritur), kan thirrur (thrritur) Past perfect I: kisha thirrur (thrritur), kishe thirrur (thrritur), kishte thirrur (thrritur), kishim thirrur (thrritur), kishit thirrur (thrritur), kishin thirrur (thrritur) Past perfect II: pata thirrur (thrritur), pate thirrur (thrritur), pat(i) thirrur (thrritur), patm thirrur (thrritur), patt thirrur (thrritur), patn thirrur (thrritur) Future I: do t thrres (thrras), do t thrressh (thrrassh), do t thrres (thrras), do t thrrasim, do t thrritni Present: thrritem, thrritesh, thrritet, thrritemi, thrriteni, thrriten Continuous present: po thrritem, po thrritesh, po thrritet, po thrritemi, po thrriteni, po thrriten Imperfect: thrritesha, thrriteshe, thrritej (thrritesh), thrriteshim, thrriteshit, thrriteshin Continuous imperfect: po thrritesha, po thrriteshe, po thrritej (thrritesh), po thrriteshim, po thrriteshit, po thrriteshin II-II-2a (trans.) Medio-Passive

Aorist: u thrrita (thirra), u thrrite (thiire), u thrrit (thirr), u thrritm (thirrm), u thrritt (thirrt), u thrritn (thirrrn) Perfect: jam thirrur (thrritur), je thirrur (thrritur), sht thirrur (thrritur), jemi thirrur (thrritur), jeni thirrur (thrritur), jan thirrur (thrritur) Past perfect I: isha thirrur (thrritur), ishe thirrur (thrritur), ishte thirrur (thrritur), ishim thirrur (thrritur), ishit thirrur (thrritur), ishin thirrur (thrritur) Past perfect II: qesh thirrur (thrritur), qe thirrur (thrritur), qe thirrur (thrritur), qem thirrur (thrritur), qet thirrur (thrritur), qen thirrur (thrritur) Future I: do t thrritem, do t thrritesh, do t thrritet, do t thrritemi, do t thrriteni, do t thrriten

Back to Index (thrrisni), do t thrrasin Future II: kam pr t thirrur (thrritur), ke pr t thirrur (thrritur), ka pr t thirrur (thrritur), kemi pr t thirrur (thrritur), keni pr t thirrur (thrritur), kan pr t thirrur (thrritur) Future perfect I: do t kem thirrur (thrritur), do t kesh thirrur (thrritur), do t ket thirrur (thrritur), do t kemi thirrur (thrritur), do t keni thirrur (thrritur), do t ken thirrur (thrritur) Future perfect II: kam pr t pas thirrur (thrritur), ke pr t pas thirrur (thrritur), ka pr t pas thirrur (thrritur), kemi pr t pas thirrur (thrritur), keni pr t pas thirrur (thrritur), kan pr t pas thirrur (thrritur) Future II: kam pr t'u thirrur (thrritur), ke pr t'u thirrur (thrritur), ka pr t'u thirrur (thrritur), kemi pr t'u thirrur (thrritur), keni pr t'u thirrur (thrritur), kan pr t'u thirrur (thrritur) Future perfect I: do t jem thirrur (thrritur), do t jesh thirrur (thrritur), do t jet thirrur (thrritur), do t jemi thirrur (thrritur), do t jeni thirrur (thrritur), do t jen thirrur (thrritur) Future perfect II: kam pr t qen thirrur (thrritur), ke pr t qen thirrur (thrritur), ka pr t qen thirrur (thrritur), kemi pr t qen thirrur (thrritur), keni pr t qen thirrur (thrritur), kan pr t qen thirrur (thrritur)

SUBJUNCTIVE Present: t thrres (thrras), t thrressh (thrrassh), t thrres (thrras), t thrrasim, t thrritni (thrrisni), t thrrasin Imperfect: t thrritja (thrrisja), t thrritje (thrrisje), t thrriste, t thrritnim (thrrisnim), t thrritnit (thrrisnit, t thrritnin (thrrisnin) Perfect: t kem thirrur (thrritur), t kesh thirrur (thrritur), t ket thirrur (thrritur), t kemi thirrur (thrritur), t keni thirrur (thrritur), t ken thirrur (thrritur) Past perfect: t kisha thirrur (thrritur), t kishe thirrur (thrritur), t kishte thirrur (thrritur), t kishim thirrur (thrritur), t kishit thirrur (thrritur), t kishin thirrur (thrritur) Present: t thrritem, t thrritesh, t thrritet, t thrritemi, t thrriteni, t thrriten Imperfect: t thrritesha, t thrriteshe, t thrritej (thrritesh), t thrriteshim, t thrriteshit, thrriteshin Perfect: t jem thirrur (thrritur), t jesh thirrur (thrritur), t jet thirrur (thrritur), t jemi thirrur (thrritur), t jeni thirrur (thrritur), t jen thirrur (thrritur) Past perfect: t isha thirrur (thrritur), t ishe thirrur (thrritur), t ishte thirrur (thrritur), t ishim thirrur (thrritur), t ishit thirrur (thrritur), t ishin thirrur (thrritur) CONDITIONAL

Back to Index Present: do t thrritja (thrrisja), do t thrritje (thrrisje), do t thrriste, do t thrritnim (thrrisnim), do t thrritnit (thrrisnit), do t thrritnin (thrrisnin) Perfect: do t kisha thirrur (thrritur), do t kishe thirrur (thrritur), do t kishte thirrur (thrritur), do t kishim thirrur (thrritur), do t kishit thirrur (thrritur), do t kishin thirrur (thrritur) Present: do t thrritesha, do t thrriteshe, do t thrritej (thrritesh), do t thrriteshim, do t thrriteshit, do t thrriteshin Perfect: do t isha thirrur (thrritur), do t ishe thirrur (thrritur), do t ishte thirrur (thrritur), do t ishim thirrur (thrritur), do t ishit thirrur (thrritur), do t ishin thirrur (thrritur) OPTATIVE Present: thrritsha, thrritsh, thrritt, thrritshim, thrritshi, thrritshin Perfect: paa thirrur (thrritur), pa thirrur (thrritur), past thirrur (thrritur), paim thirrur (thrritur), pai thirrur (thrritur), pain thirrur (thrritur) Present: u thrritsha, u thrritsh, u thrritt, u thrritshim, u thrritshi, u thrritshin Perfect: qofsha thirrur (thrritur), qofsh thirrur (thrritur), qoft thirrur (thrritur), qofshim thirrur (thrritur), qofshi thirrur (thrritur), qofshin thirrur (thrritur) ADMIRATIVE Present: thrritkam, thrritke, thrritka, thrritkemi, thrritkeni, thrritkan Imperfect: thrritksha, thrritkshe, thrritksh (thrritkej), thrritkshim, thrritkshit, thrritkshin Perfect: paskam thirrur (thrritur), paske thirrur (thrritur), paska thirrur (thrritur), paskemi thirrur (thrritur), paskeni thirrur (thrritur), paskan thirrur (thrritur) Past prefect: pasksha thirrur (thrritur), paskshe thirrur (thrritur), pasksh (paskej) thirrur (thrritur), paskshim thirrur (thrritur), paskshit thirrur (thrritur), paskshin thirrur (thrritur) Present: u thrritkam, u thrritke, u thrritka, u thrritkemi, u thrritkeni, u thrritkan Imperfect: u thrritksha, u thrritkshe, u thrritksh (thrritkej), u thrritkshim, u thrritkshit, u thrritkshin Perfect: qenkam thirrur (thrritur), qenke thirrur (thrritur), qenka thirrur (thrritur), qenkemi thirrur (thrritur), qenkeni thirrur (thrritur), qenkan thirrur (thrritur) Past perfect: qenksha thirrur (thrritur), qenkshe thirrur (thrritur), qenksh (qenkej) thirrur (thrritur), qenkshim thirrur (thrritur), qenkshit thirrur (thrritur), qenkshin thirrur (thrritur)

IMPERATIVE thirr (thrrit); thirrni (thrritni, thrrisni) thrritu; thrrituni

Back to Index INFINITIVE Present: pr t thirrur (thrritur) Perfect: pr t pas thirrur (thrritur) Present: pr t'u thirrur (thrritur) Perfect: pr t qen thirrur (thrritur) GERUNDIVE Present: duke thirrur (thrritur) Perfect: duke pas thirrur (thrritur) Perfect: duke qen thirrur (thrritur) PARTICIPLE thirrur (thrritur) Present: duke u thirrur (thrritur)

Back to Index thyej 'to break'; thyhem 'to be broken; to be bent' Active INDICATIVE Present: thyej, thyen, thyen, thyejm, thyeni, thyejn Continuous present: po thyej, po thyen, po thyen, po thyejm, po thyeni, po thyejn Imperfect: thyeja, thyeje, thyente, thyenim, thyenit, thyenin Continuous imperfect: po thyeja, po thyeje, po thyente, po thyenim, po thyenit, po thyenin Aorist: theva, theve, theu, thyem, thyet, thyen Perfect: kam thyer, ke thyer, ka thyer, kemi thyer, keni thyer, kan thyer Past perfect I: kisha thyer, kishe thyer, kishte thyer, kishim thyer, kishit thyer, kishin thyer Past perfect II: pata thyer, pate thyer, pat(i) thyer, patm thyer, patt thyer, patn thyer Future I: do t thyej, do t thyesh, do t thyej, do t thyejm, do t thyeni, do t thyejn Future II: kam pr t thyer, ke pr t thyer, ka pr t thyer, kemi pr t thyer, keni pr t thyer, kan pr t thyer Future perfect I: do t kem thyer, do t kesh thyer, do t ket thyer, do t kemi thyer, do t keni thyer, do t ken thyer Future perfect II: kam pr t pas thyer, ke Present: thyhem, thyhesh, thyhet, thyhemi, thyheni, thyhen Continuous present: po thyhem, po thyhesh, po thyhet, po thyhemi, po thyheni, po thyhen Imperfect: thyhesha, thyheshe, thyhej (thyhesh), thyheshim, thyheshit, thyheshin Continuous imperfect: po thyhesha, po thyheshe, po thyhej (thyhesh), po thyheshim, po thyheshit, po thyheshin Aorist: u theva, u theve, u thye, u thyem, u thyet, u thyen Perfect: jam thyer, je thyer, sht thyer, jemi thyer, jeni thyer, jan thyer Past perfect I: isha thyer, ishe thyer, ishte thyer, ishim thyer, ishit thyer, ishin thyer Past perfect II: qesh thyer, qe thyer, qe thyer, qem thyer, qet thyer, qen thyer Future I: do t thyhem, do t thyhesh, do t thyhet, do t thyhemi, do t thyheni, do t thyhen Future II: kam pr t'u thyer, ke pr t'u thyer, ka pr t'u thyer, kemi pr t'u thyer, keni pr t'u thyer, kan pr t'u thyer Future perfect I: do t jem thyer, do t jesh thyer, do t jet thyer, do t jemi thyer, do t jeni thyer, do t jen thyer Future perfect II: kam pr t qen thyer, ke pr t Medio-Passive I-I-1b (trans.)

Back to Index pr t pas thyer, ka pr t pas thyer, kemi pr t pas thyer, keni pr t pas thyer, kan pr t pas thyer qen thyer, ka pr t qen thyer, kemi pr t qen thyer, keni pr t qen thyer, kan pr t qen thyer

SUBJUNCTIVE Present: t thyej, t thyesh, t thyej, t thyejm, t thyeni, t thyejn Imperfect: t thyeja, t thyeje, t thyente, t thyenim, t thyenit, t thyenin Perfect: t kem thyer, t kesh thyer, t ket thyer, t kemi thyer, t keni thyer, t ken thyer Past perfect: t kisha thyer, t kishe thyer, t kishte thyer, t kishim thyer, t kishit thyer, t kishin thyer Present: t thyhem, t thyhesh, t thyhet, t thyhemi, t thyheni, t thyhen Imperfect: t thyhesha, t thyheshe, t thyhej (thyhesh), t thyheshim, t thyheshit, thyheshin Perfect: t jem thyer, t jesh thyer, t jet thyer, t jemi thyer, t jeni thyer, t jen thyer Past perfect: t isha thyer, t ishe thyer, t ishte thyer, t ishim thyer, t ishit thyer, t ishin thyer

CONDITIONAL Present: do t thyeja, do t thyeje, do t thyente, do t thyenim, do t thyenit, do t thyenin Perfect: do t kisha thyer, do t kishe thyer, do t kishte thyer, do t kishim thyer, do t kishit thyer, do t kishin thyer Present: thefsha, thefsh, theft, thefshim, thefshi, thefshin Perfect: paa thyer, pa thyer, past thyer, paim thyer, pai thyer, pain thyer Present: do t thyhesha, do t thyheshe, do t thyhej (thyhesh), do t thyheshim, do t thyheshit, do t thyheshin Perfect: do t isha thyer, do t ishe thyer, do t ishte thyer, do t ishim thyer, do t ishit thyer, do t ishin thyer OPTATIVE Present: u thefsha, u thefsh, u theft, u thefshim, u thefshi, u thefshin Perfect: qofsha thyer, qofsh thyer, qoft thyer, qofshim thyer, qofshi thyer, qofshin thyer ADMIRATIVE Present: thyekam, thyeke, thyeka, thyekemi, thyekeni, thyekan Imperfect: thyeksha, thyekshe, thyeksh (thyekej), thyekshim, thyekshit, thyekshin Present: u thyekam, u thyeke, u thyeka, u thyekemi, u thyekeni, u thyekan Imperfect: u thyeksha, u thyekshe, u thyeksh (thyekej), u thyekshim, u thyekshit, u thyekshin

Back to Index Perfect: paskam thyer, paske thyer, paska thyer, paskemi thyer, paskeni thyer, paskan thyer Past prefect: pasksha thyer, paskshe thyer, pasksh (paskej) thyer, paskshim thyer, paskshit thyer, paskshin thyer Perfect: qenkam thyer, qenke thyer, qenka thyer, qenkemi thyer, qenkeni thyer, qenkan thyer Past perfect: qenksha thyer, qenkshe thyer, qenksh (qenkej) thyer, qenkshim thyer, qenkshit thyer, qenkshin thyer

IMPERATIVE thyej; thyeni thyhu; thyhuni INFINITIVE Present: pr t thyer Perfect: pr t pas thyer Present: pr t'u thyer Perfect: pr t qen thyer GERUNDIVE Present: duke thyer Perfect: duke pas thyer PARTICIPLE thyer Present: duke u thyer Perfect: duke qen thyer

Back to Index vdes 'to die' INDICATIVE Present: vdes, vdes, vdes, vdesim, vdisni, vdesin Continuous present: po vdes, po vdes, po vdes, po vdesim, po vdisni, po vdesin Imperfect: vdisja, vdisje, vdiste, vdisnim, vdisnit, vdisnin Continuous imperfect: po vdisja, po vdisje, po vdiste, po vdisnim, po vdisnit, po vdisnin Aorist: vdiqa, vdiqe, vdiq, vdiqm, vdiqt, vdiqn Perfect: kam vdekur, ke vdekur, ka vdekur, kemi vdekur, keni vdekur, kan vdekur Past perfect I: kisha vdekur, kishe vdekur, kishte vdekur, kishim vdekur, kishit vdekur, kishin vdekur Past perfect II: pata vdekur, pate vdekur, pat(i) vdekur, patm vdekur, patt vdekur, patn vdekur Future I: do t vdes, do t vdessh, do t vdes, do t vdesim, do t vdisni, do t vdesn Future II: kam pr t vdekur, ke pr t vdekur, ka pr t vdekur, kemi pr t vdekur, keni pr t vdekur, kan pr t vdekur, Future perfect I: do t kem vdekur, do t kesh vdekur, do t ke vdekur, do t kemi vdekur, do t keni vdekur, do t ken vdekur Future perfect II: kam pr t pas vdekur, ke pr t pas vdekur, ka pr t pas vdekur,kemi pr t pas vdekur,keni pr t pas vdekur, kan pr t pas vdekur SUBJUNCTIVE Present: t vdes, t vdessh, t vdes, t vdesim, t vdisni, t vdesn Imperfect: t vdisja, t vdisje, t vdiste, t vdisnim, t vdisnit, t vdisnin Perfect: t kem vdekur, t kesh vdekur, t ket vdekur, t kemi vdekur, t keni vdekur, t ken vdekur Past perfect: t kisha vdekur, t kishe vdekur, t kishte vdekur, t kishim vdekur, t kishit vdekur, t kishin vdekur CONDITIONAL Present: do t vdesja, do t vdesje, do t vdeste, do t vdesnim, do t vdesnit, do t vdesnin Irr. (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha vdekur, do t kishe vdekur, do t kishte vdekur, do t kishim vdekur, do t kishit vdekur, do t kishin vdekur OPTATIVE Present: vdeksha, vdeksh, vdekt, vdekshim, vdekshi, vdekshin Perfect: paa vdekur, pa vdekur, past vdekur, paim vdekur, pai vdekur, pain vdekur ADMIRATIVE Present: vdekkam, vdekke, vdekka, vdekkemi, vdekkeni, vdekkan Imperfect: vdekksha, vdekkshe, vdekksh, vdekkshim, vdekkshit, vdekkshin Perfect: paskam vdekur, paske vdekur, paska vdekur, paskemi vdekur, paskeni vdekur, paskan vdekur Past Prefect: pasksha vdekur, paskshe vdekur, pasksh vdekur, paskshim vdekur, paskshit vdekur, paskshin vdekur IMPERATIVE vdis; vdisni INFINITIVE Present: pr t vdekur Perfect: pr t pas vdekur GERUNDIVE Present: duke vdekur Perfect: duke pas vdekur PARTICIPLE vdekur

Back to Index v 'to place'; vihem 'to be placed; to place oneself' Active INDICATIVE Present: v, v, v, vm, vini, vn Continuous present: po v, po v, po v, po vm, po vini, po vn Imperfect: vija, vije, vinte, vinim, vinit, vinin Continuous imperfect: po vija, po vije, po vinte, po vinim, po vinit, po vinin Aorist: vura, vure, vuri, vum, vut, vun Perfect: kam vn, ke vn, ka vn, kemi vn, keni vn, kan vn Past perfect I: kisha vn, kishe vn, kishte vn, kishim vn, kishit vn, kishin vn Past perfect II: pata vn, pate vn, pat(i) vn, patm vn, patt vn, patn vn Future I: do t v, do t vsh, do t vr, do t vm, do t vini, do t vn Future II: kam pr t vn, ke pr t vn, ka pr t vn, kemi pr t vn, keni pr t vn, kan pr t vn Future perfect I: do t kem vn, do t kesh vn, do t ket vn, do t kemi vn, do t keni vn, do t ken vn Future perfect II: kam pr t pas vn, ke pr t pas vn, ka pr t pas vn, kemi Present: vihem, vihesh, vihet, vihemi, viheni, vihen Continuous present: po vihem, po vihesh, po vihet, po vihemi, po viheni, po vihen Imperfect: vihesha, viheshe, vihej (vihesh), viheshim, viheshit, viheshin Continuous imperfect: po vihesha, po viheshe, po vihej (vihesh), po viheshim, po viheshit, po viheshin Aorist: u vura, u vure, u vur, u vum, u vut, u vun Perfect: jam vn, je vn, sht vn, jemi vn, jeni vn, jan vn Past perfect I: isha vn, ishe vn, ishte vn, ishim vn, ishit vn, ishin vn Past perfect II: qesh vn, qe vn, qe vn, qem vn, qet vn, qen vn Future I: do t vihem, do t vihesh, do t vihet, do t vihemi, do t viheni, do t vihen Future II: kam pr t'u vn, ke pr t'u vn, ka pr t'u vn, kemi pr t'u vn, keni pr t'u vn, kan pr t'u vn Future perfect I: do t jem vn, do t jesh vn, do t jet vn, do t jemi vn, do t jeni vn, do t jen vn Future perfect II: kam pr t qen vn, ke pr t qen vn, ka pr t qen vn, kemi pr t qen Medio-Passive III-I (trans.)

Back to Index pr t pas vn, keni pr t pas vn, kan pr t pas vn vn, keni pr t qen vn, kan pr t qen vn

SUBJUNCTIVE Present: t v, t vsh, t vr, t vm, t vini, t vn Imperfect: t vija, t vije, t vinte, t vinim, t vinit, t vinin Perfect: t kem vn, t kesh vn, t ket vn, t kemi vn, t keni vn, t ken vn Past perfect: t kisha vn, t kishe vn, t kishte vn, t kishim vn, t kishit vn, t kishin vn Present: t vihem, t vihesh, t vihet, t vihemi, t viheni, t vihen Imperfect: t vihesha, t viheshe, t vihej (vihesh), t viheshim, t viheshit, viheshin Perfect: t jem vn, t jesh vn, t jet vn, t jemi vn, t jeni vn, t jen vn Past perfect: t isha vn, t ishe vn, t ishte vn, t ishim vn, t ishit vn, t ishin vn

CONDITIONAL Present: do t vija, do t vije, do t vinte, do t vinim, do t vinit, do t vinin Perfect: do t kisha vn, do t kishe vn, do t kishte vn, do t kishim vn, do t kishit vn, do t kishin vn Present: do t vihesha, do t viheshe, do t vihej (vihesh), do t viheshim, do t viheshit, do t viheshin Perfect: do t isha vn, do t ishe vn, do t ishte vn, do t ishim vn, do t ishit vn, do t ishin vn OPTATIVE Present: vna, vn, pift, vnim, vni, vnin Perfect: paa vn, pa vn, past vn, paim vn, pai vn, pain vn Present: u vna, u vn, u pift, u vnim, u vni, u vnin Perfect: qofsha vn, qofsh vn, qoft vn, qofshim vn, qofshi vn, qofshin vn ADMIRATIVE Present: vnkam, vnke, vnka, vnkemi, vnkeni, vnkan Imperfect: vnksha, vnkshe, vnksh (vnkej), vnkshim, vnkshit, vnkshin Present: u vnkam, u vnke, u vnka, u vnkemi, u vnkeni, u vnkan Imperfect: u vnksha, u vnkshe, u vnksh (vnkej), u vnkshim, u vnkshit, u vnkshin

Back to Index Perfect: paskam vn, paske vn, paska vn, paskemi vn, paskeni vn, paskan vn Past prefect: pasksha vn, paskshe vn, pasksh (paskej) vn, paskshim vn, paskshit vn, paskshin vn Perfect: qenkam vn, qenke vn, qenka vn, qenkemi vn, qenkeni vn, qenkan vn Past perfect: qenksha vn, qenkshe vn, qenksh (qenkej) vn, qenkshim vn, qenkshit vn, qenkshin vn IMPERATIVE vr; vini vihu; vihuni INFINITIVE Present: pr t vn Perfect: pr t pas vn Present: pr t'u vn Perfect: pr t qen vn GERUNDIVE Present: duke vn Perfect: duke pas vn PARTICIPLE vn Present: duke u vn Perfect: duke qen vn

Back to Index vendos 'to decide'; vendosem 'to be decided; to establish oneself' Active INDICATIVE Present: vendos, vendos, vendos, vendosim, vendosni, vendosin Continuous present: po vendos, po vendos, po vendos, po vendosim, po vendosni, po vendosin Imperfect: vendosja, vendosje, vendoste, vendosnim, vendosnit, vendosnin Continuous imperfect: po vendosja, po vendosje, po vendoste, po vendosnim, po vendosnit, po vendosnin Aorist: vendosa, vendose, vendosi, vendosm, vendost, vendosn Perfect: kam vendosur, ke vendosur, ka vendosur, kemi vendosur, keni vendosur, kan vendosur Past perfect I: kisha vendosur, kishe vendosur, kishte vendosur, kishim vendosur, kishit vendosur, kishin vendosur Past perfect II: pata vendosur, pate vendosur, pat(i) vendosur, patm vendosur, patt vendosur, patn vendosur Future I: do t vendos, do t vendossh, do t vendos, do t vendosim, do t vendosni, do t vendosin Future II: kam pr t vendosur, ke pr t vendosur, ka pr t vendosur, kemi pr t vendosur, keni pr t vendosur, kan pr t vendosur Present: vendosem, vendosesh, vendoset, vendosemi, vendoseni, vendosen Continuous present: po vendosem, po vendosesh, po vendoset, po vendosemi, po vendoseni, po vendosen Imperfect: vendosesha, vendoseshe, vendosej (vendosesh), vendoseshim, vendoseshit, vendoseshin Continuous imperfect: po vendosesha, po vendoseshe, po vendosej (vendosesh), po vendoseshim, po vendoseshit, po vendoseshin Aorist: u vendosa, u vendose, u vendos, u vendosm, u vendost, u vendosn Perfect: jam vendosur, je vendosur, sht vendosur, jemi vendosur, jeni vendosur, jan vendosur Past perfect I: isha vendosur, ishe vendosur, ishte vendosur, ishim vendosur, ishit vendosur, ishin vendosur Past perfect II: qesh vendosur, qe vendosur, qe vendosur, qem vendosur, qet vendosur, qen vendosur Future I: do t vendosem, do t vendosesh, do t vendoset, do t vendosemi, do t vendoseni, do t vendosen Future II: kam pr t'u vendosur, ke pr t'u vendosur, ka pr t'u vendosur, kemi pr t'u vendosur, keni pr t'u vendosur, kan pr t'u vendosur Medio-Passive II-I (trans.)

Back to Index Future perfect I: do t kem vendosur, do t kesh vendosur, do t ket vendosur, do t kemi vendosur, do t keni vendosur, do t ken vendosur Future perfect II: kam pr t pas vendosur, ke pr t pas vendosur, ka pr t pas vendosur, kemi pr t pas vendosur, keni pr t pas vendosur, kan pr t pas vendosur, Future perfect I: do t jem vendosur, do t jesh vendosur, do t jet vendosur, do t jemi vendosur, do t jeni vendosur, do t jen vendosur Future perfect II: kam pr t qen vendosur, ke pr t qen vendosur, ka pr t qen vendosur, kemi pr t qen vendosur, keni pr t qen vendosur, kan pr t qen vendosur,

SUBJUNCTIVE Present: t vendos, t vendosesh, t vendos, t vendosim, t vendosni, t vendosin Imperfect: t vendosja, t vendosje, t vendoste, t vendosnim, t vendosnit, t vendosnin Perfect: t kem vendosur, t kesh vendosur, t ket vendosur, t kemi vendosur, t keni vendosur, t ken vendosur Past perfect: t kisha vendosur, t kishe vendosur, t kishte vendosur, t kishim vendosur, t kishit vendosur, t kishin vendosur Present: t vendosem, t vendosesh, t vendoset, t vendosemi, t vendoseni, t vendosen Imperfect: t vendosesha, t vendoseshe, t vendosej (vendosesh), t vendoseshim, t vendoseshit, t vendoseshin Perfect: t jem vendosur, t jesh vendosur, t jet vendosur, t jemi vendosur, t jeni vendosur, t jen vendosur Past perfect: t isha vendosur, t ishe vendosur, t ishte vendosur, t ishim vendosur, t ishit vendosur, t ishin vendosur CONDITIONAL Present: do t vendosja, do t vendosje, do t vendosnte, do t vendosnim, do t vendosnit, do t vendosnin Perfect: do t kisha vendosur, do t kishe vendosur, do t kishte vendosur, do t kishim vendosur, do t kishit vendosur, do t kishin vendosur Present: do t vendosesha, do t vendoseshe, do t vendosej (vendosesh), do t vendoseshim, do t vendoseshit, do t vendoseshin Perfect: do t isha vendosur, do t ishe vendosur, do t ishte vendosur, do t ishim vendosur, do t ishit vendosur, do t ishin vendosur OPTATIVE Present: vendossha, vendossh, vendost, vendosshim, vendosshi, vendosshin Present: u vendossha, u vendossh, u vendost, u vendosshim, u vendosshi, u vendosshin

Back to Index Perfect: paa vendosur, pa vendosur, past vendosur, paim vendosur, pai vendosur, pain vendosur Perfect: qofsha vendosur, qofsh vendosur, qoft vendosur, qofshim vendosur, qofshi vendosur, qofshin vendosur

ADMIRATIVE Present: vendoskam, vendoske, vendoska, vendoskemi, vendoskeni, vendoskan Imperfect: vendosksha, vendoskshe, vendosksh (vendoskej), vendoskshim, vendoskshit, vendoskshin Perfect: paskam vendosur, paske vendosur, paska vendosur, paskemi vendosur, paskeni vendosur, paskan vendosur Past prefect: pasksha vendosur, paskshe vendosur, pasksh (paskej) vendosur, paskshim vendosur, paskshit vendosur, paskshin vendosur vendos; vendosni INFINITIVE Present: pr t vendosur Perfect: pr t pas vendosur Present: pr t'u vendosur Perfect: pr t qen vendosur GERUNDIVE Present: duke vendosur Perfect: duke pas vendosur PARTICIPLE vendosur Present: duke u vendosur Perfect: duke qen vendosur Present: u vendoskam, u vendoske, u vendoska, u vendoskemi, u vendoskeni, u vendoskan Imperfect: u vendosksha, u vendoskshe, u vendosksh (vendoskej), u vendoskshim, u vendoskshit, u vendoskshin Perfect: qenkam vendosur, qenke vendosur, qenka vendosur, qenkemi vendosur, qenkeni vendosur, qenkan vendosur Past perfect: qenksha vendosur, qenkshe vendosur, qenksh (qenkej) vendosur, qenkshim vendosur, qenkshit vendosur, qenkshin vendosur IMPERATIVE

Back to Index vete 'to go' INDICATIVE Present: vete, vete, vete, vemi, veni, ven Continuous present: po vete, po vete, po vete, po vemi, po veni, po ven Imperfect: veja, veje, vente, venim, venit, venin Continuous imperfect: po veja, po veje, po vente, po venim, po venit, po venin Aorist: vajta, vajte, vajti, vajtm, vajtt, vajtn Perfect: kam vajtur, ke vajtur, ka vajtur, kemi vajtur, keni vajtur, kan vajtur Past perfect I: kisha vajtur, kishe vajtur, kishte vajtur, kishim vajtur, kishit vajtur, kishin vajtur Past perfect II: pata vajtur, pate vajtur, pat(i) vajtur, patm vajtur, patt vajtur, patn vajtur Future I: do t vete, do t vesh, do t vej, do t vemi, do t veni, do t ven Future II: kam pr t vajtur, ke pr t vajtur, ka pr t vajtur, kemi pr t vajtur, keni pr t vajtur, kan pr t vajtur, Future perfect I: do t kem vajtur, do t kesh vajtur, do t ke vajtur, do t kemi vajtur, do t keni vajtur, do t ken vajtur Future perfect II: kam pr t pas vajtur, ke pr t pas vajtur, ka pr t pas vajtur, kemi pr t pas vajtur, keni pr t pas vajtur, kan pr t pas vajtur SUBJUNCTIVE Present: t vete, t vesh, t vej, t vemi, t veni, t ven Imperfect: t veja, t veje, t vente, t venim, t venit, t venin Perfect: t kem vajtur, t kesh vajtur, t ket vajtur, t kemi vajtur, t keni vajtur, t ken vajtur Past perfect: t kisha vajtur, t kishe vajtur, t kishte vajtur, t kishim vajtur, t kishit vajtur, t kishin vajtur CONDITIONAL Present: do t veja, do t veje, do t vente, do t venim, do t venit, do t venin Irr. (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha vajtur, do t kishe vajtur, do t kishte vajtur, do t kishim vajtur, do t kishit vajtur, do t kishin vajtur OPTATIVE Present: vafsha, vafsh, vaft, vafshim, vafshi, vafshin Perfect: paa vajtur, pa vajtur, past vajtur, paim vajtur, pai vajtur, pain vajtur ADMIRATIVE Present: vajtkam, vajtke, vajtka, vajtkemi, vajtkeni, vajtkan Imperfect: vajtksha, vajtkshe, vajtksh, vajtkshim, vajtkshit, vajtkshin Perfect: paskam vajtur, paske vajtur, paska vajtur, paskemi vajtur, paskeni vajtur, paskan vajtur Past Prefect: pasksha vajtur, paskshe vajtur, pasksh vajtur, paskshim vajtur, paskshit vajtur, paskshin vajtur IMPERATIVE
1

t vesh (shko); t veni (shkoni) INFINITIVE

Present: pr t vajtur Perfect: pr t pas vajtur GERUNDIVE Present: duke vajtur Perfect: duke pas vajtur PARTICIPLE vajtur

This verb has no imperative form. Therefore either the present subjunctive or the imperative of shkoj (also 'to go') is used.

Back to Index vij 'to come' INDICATIVE Present: vij, vjen vjen, vijm, vini, vijn Continuous present: po vij, po vjen po vjen, po vijm, po vini, po vijn Imperfect: vija, vije, vinte, vinim, vinit, vinin Continuous imperfect: po vija, po vije, po vinte, po vinim, po vinit, po vinin Aorist: erdha, erdhe, erdhi, erdhm, erdht, erdhn Perfect: kam ardhur, ke ardhur, ka ardhur, kemi ardhur, keni ardhur, kan ardhur Past perfect I: kisha ardhur, kishe ardhur, kishte ardhur, kishim ardhur, kishit ardhur, kishin ardhur Past perfect II: pata ardhur, pate ardhur, pat(i) ardhur, patm ardhur, patt ardhur, patn ardhur Future I: do t vij, do t vish, do t vij, do t vijm, do t vini, do t vijn Future II: kam pr t ardhur, ke pr t ardhur, ka pr t ardhur, kemi pr t ardhur, keni pr t ardhur, kan pr t ardhur Future perfect I: do t kem ardhur, do t kesh ardhur, do t ke ardhur, do t kemi ardhur, do t keni ardhur, do t ken ardhur Future perfect II: kam pr t pas ardhur, ke pr t pas ardhur, ka pr t pas ardhur,kemi pr t pas ardhur,keni pr t pas ardhur,kan pr t pas ardhur SUBJUNCTIVE Present: t vij, t vish, t vij, t vijm, t vini, t vijn Imperfect: t vija, t vije, t vinte, t vinim, t vinit, t vinin Perfect: t kem ardhur, t kesh ardhur, t ket ardhur, t kemi ardhur, t keni ardhur, t ken ardhur Past perfect: t kisha ardhur, t kishe ardhur, t kishte ardhur, t kishim ardhur, t kishit ardhur, t kishin ardhur CONDITIONAL Present: do t vija, do t vije, do t vinte, do t vinim, do t vinit, do t vinin Irr. (intrans.)

Back to Index Perfect: do t kisha ardhur, do t kishe ardhur, do t kishte ardhur, do t kishim ardhur, do t kishit ardhur, do t kishin ardhur OPTATIVE Present: ardhsha, ardhsh, ardht, ardhshim, ardhshi, ardhshin Perfect: paa ardhur, pa ardhur, past ardhur, paim ardhur, pai ardhur, pain ardhur ADMIRATIVE Present: ardhkam, ardhke, ardhka, ardhkemi, ardhkeni, ardhkan Imperfect: ardhksha, ardhkshe, ardhksh, ardhkshim, ardhkshit, ardhkshin Perfect: paskam ardhur, paske ardhur, paska ardhur, paskemi ardhur, paskeni ardhur, paskan ardhur Past Prefect: pasksha ardhur, paskshe ardhur, pasksh ardhur, paskshim ardhur, paskshit ardhur, paskshin ardhur IMPERATIVE eja; ejani INFINITIVE Present: pr t ardhur Perfect: pr t pas ardhur GERUNDIVE Present: duke ardhur Perfect: duke pas ardhur PARTICIPLE ardhur

Back to Index vjedh 'to steal'; vidhem 'to be stolen; to go stealthily' Active INDICATIVE Present: vjedh, vjedh, vjedh, vjedhim, vidhni, vjedhin Continuous present: po vjedh, po vjedh, po vjedh, po vjedhim, po vidhni, po vjedhin Imperfect: vidhja, vidhje, vidhte, vidhnim, vidhnit, vidhnin Continuous imperfect: po vidhja, po vidhje, po vidhte, po vidhnim, po vidhnit, po vidhnin Aorist: vodha, vodhe, vodhi, vodhm, vodht, vodhn Perfect: kam vjedhur, ke vjedhur, ka vjedhur, kemi vjedhur, keni vjedhur, kan vjedhur Past perfect I: kisha vjedhur, kishe vjedhur, kishte vjedhur, kishim vjedhur, kishit vjedhur, kishin vjedhur Past perfect II: pata vjedhur, pate vjedhur, pat(i) vjedhur, patm vjedhur, patt vjedhur, patn vjedhur Future I: do t lidh, do t lidhsh, do t lidh, do t lidhim, do t lidhni, do t lidhin Present: vidhem, vidhesh, vidhet, vidhemi, vidheni, vidhen Continuous present: po vidhem, po vidhesh, po vidhet, po vidhemi, po vidheni, po vidhen Imperfect: vidhesha, vidheshe, vidhej (vidhesh), vidheshim, vidheshit, vidheshin Continuous imperfect: po vidhesha, po vidheshe, po vidhej (vidhesh), po vidheshim, po vidheshit, po vidheshin Aorist: u vodha, u vodhe, u vodh, u vodhm, u vodht, u vodhn Perfect: jam vjedhur, je vjedhur, sht vjedhur, jemi vjedhur, jeni vjedhur, jan vjedhur Past perfect I: isha vjedhur, ishe vjedhur, ishte vjedhur, ishim vjedhur, ishit vjedhur, ishin vjedhur Past perfect II: qesh vjedhur, qe vjedhur, qe vjedhur, qem vjedhur, qet vjedhur, qen vjedhur Future I: do t lidhem, do t lidhesh, do t lidhet, do t lidhemi, do t lidheni, do t lidhen Medio-Passive II-II-1a (trans.)

Future II: kam pr t vjedhur, ke pr t vjedhur, ka pr t vjedhur, kemi pr t vjedhur, keni pr t vjedhur, kan pr t vjedhur

Future II: kam pr t'u vjedhur, ke pr t'u vjedhur, ka pr t'u vjedhur, kemi pr t'u vjedhur, keni pr t'u vjedhur, kan pr t'u vjedhur

Back to Index Future perfect I: do t kem vjedhur, do t kesh vjedhur, do t ket vjedhur, do t kemi vjedhur, do t keni vjedhur, do t ken vjedhur Future perfect II: kam pr t pas vjedhur, ke pr t pas vjedhur, ka pr t pas vjedhur, kemi pr t pas vjedhur, keni pr t pas vjedhur, kan pr t pas vjedhur, Future perfect I: do t jem vjedhur, do t jesh vjedhur, do t jet vjedhur, do t jemi vjedhur, do t jeni vjedhur, do t jen vjedhur Future perfect II: kam pr t qen vjedhur, ke pr t qen vjedhur, ka pr t qen vjedhur, kemi pr t qen vjedhur, keni pr t qen vjedhur, kan pr t qen vjedhur, SUBJUNCTIVE Present: t vjedh, t vjedhesh, t vjedh, t vjedhim, t vidhni, t vjedhin Imperfect: t vidhja, t vidhje, t vidhte, t vidhnim, t vidhnit, t vidhnin Perfect: t kem vjedhur, t kesh vjedhur, t ket vjedhur, t kemi vjedhur, t keni vjedhur, t ken vjedhur Present: t vidhem, t vidhesh, t vidhet, t vidhemi, t vidheni, t vidhen Imperfect: t vidhesha, t vidheshe, t vidhej (vidhesh), t vidheshim, t vidheshit, t vidheshin Perfect: t jem vjedhur, t jesh vjedhur, t jet vjedhur, t jemi vjedhur, t jeni vjedhur, t jen vjedhur

Past perfect: t kisha vjedhur, t kishe Past perfect: t isha vjedhur, t ishe vjedhur, t vjedhur, t kishte vjedhur, t kishim vjedhur, ishte vjedhur, t ishim vjedhur, t ishit vjedhur, t t kishit vjedhur, t kishin vjedhur ishin vjedhur CONDITIONAL Present: do t vidhja, do t vidhje, do t vidhnte, do t vidhnim, do t vidhnit, do t vidhnin Perfect: do t kisha vjedhur, do t kishe vjedhur, do t kishte vjedhur, do t kishim vjedhur, do t kishit vjedhur, do t kishin vjedhur Present: vjedhsha, vjedhsh, vjedht, vjedhshim, vjedhshi, vjedhshin Perfect: paa vjedhur, pa vjedhur, past vjedhur, paim vjedhur, pai vjedhur, pain vjedhur Present: do t vidhesha, do t vidheshe, do t vidhej (vidhesh), do t vidheshim, do t vidheshit, do t vidheshin Perfect: do t isha vjedhur, do t ishe vjedhur, do t ishte vjedhur, do t ishim vjedhur, do t ishit vjedhur, do t ishin vjedhur Present: u vjedhsha, u vjedhsh, u vjedht, u vjedhshim, u vjedhshi, u vjedhshin Perfect: qofsha vjedhur, qofsh vjedhur, qoft vjedhur, qofshim vjedhur, qofshi vjedhur, qofshin vjedhur

Back to Index ADMIRATIVE Present: vjedhkam, vjedhke, vjedhka, vjedhkemi, vjedhkeni, vjedhkan Imperfect: vjedhksha, vjedhkshe, vjedhksh (vjedhkej), vjedhkshim, vjedhkshit, vjedhkshin Perfect: paskam vjedhur, paske vjedhur, paska vjedhur, paskemi vjedhur, paskeni vjedhur, paskan vjedhur Past prefect: pasksha vjedhur, paskshe vjedhur, pasksh (paskej) vjedhur, paskshim vjedhur, paskshit vjedhur, paskshin vjedhur Present: u vjedhkam, u vjedhke, u vjedhka, u vjedhkemi, u vjedhkeni, u vjedhkan Imperfect: u vjedhksha, u vjedhkshe, u vjedhksh (vjedhkej), u vjedhkshim, u vjedhkshit, u vjedhkshin Perfect: qenkam vjedhur, qenke vjedhur, qenka vjedhur, qenkemi vjedhur, qenkeni vjedhur, qenkan vjedhur Past perfect: qenksha vjedhur, qenkshe vjedhur, qenksh (qenkej) vjedhur, qenkshim vjedhur, qenkshit vjedhur, qenkshin vjedhur IMPERATIVE vidh; vidhni INFINITIVE Present: pr t vjedhur Perfect: pr t pas vjedhur Present: pr t'u vjedhur Perfect: pr t qen vjedhur GERUNDIVE Present: duke vjedhur Perfect: duke pas vjedhur PARTICIPLE vjedhur Present: duke u vjedhur Perfect: duke qen vjedhur

Back to Index vras 'to kill'; vritem 'to be killed' Active Medio-Passive II-II-2a (trans.)

INDICATIVE Present: vras, vret, vret, vrasim, vritni Present: vritem, vritesh, vritet, vritemi, vriteni, (vrisni), vrasin vriten Continuous present: po vras, po vret, po Continuous present: po vritem, po vritesh, po vret, po vrasim, po vritni (vrisni), po vrasin vritet, po vritemi, po vriteni, po vriten Imperfect: vritja (vrisja), vritje (vrisje), vriste, vritnim (vrisnim), vritnit (vrisnit), vritnin (vrisnin) Continuous imperfect: po vritja (vrisja), po vritje (vrisje), po vriste, po vritnim (vrisnim), po vritnit (vrisnit), po vritnin (vrisnin) Aorist: vrava, vrave, vrau, vram, vrat, vran Perfect: kam vrar, ke vrar, ka vrar, kemi vrar, keni vrar, kan vrar Past perfect I: kisha vrar, kishe vrar, kishte vrar, kishim vrar, kishit vrar, kishin vrar Past perfect II: pata vrar, pate vrar, pat(i) vrar, patm vrar, patt vrar, patn vrar Future I: do t vras, do t vrassh, do t vras, do t vrasim, do t vritni, do t vrasin Imperfect: vritesha, vriteshe, vritej (vritesh), vriteshim, vriteshit, vriteshin Continuous imperfect: po vritesha, po vriteshe, po vritej (vritesh), po vriteshim, po vriteshit, po vriteshin Aorist: u vrava, u vrave, u vra, u vram, u vrat, u vran Perfect: jam vrar, je vrar, sht vrar, jemi vrar, jeni vrar, jan vrar Past perfect I: isha vrar, ishe vrar, ishte vrar, ishim vrar, ishit vrar, ishin vrar Past perfect II: qesh vrar, qe vrar, qe vrar, qem vrar, qet vrar, qen vrar Future I: do t vritem, do t vritesh, do t vritet, do t vritemi, do t vriteni, do t vriten

Future II: kam pr t vrar, ke pr t vrar, ka pr t vrar, kemi pr t vrar, keni pr t vrar, kan pr t vrar Future perfect I: do t kem vrar, do t kesh vrar, do t ket vrar, do t kemi vrar, do t keni vrar, do t ken vrar

Future II: kam pr t'u vrar, ke pr t'u vrar, ka pr t'u vrar, kemi pr t'u vrar, keni pr t'u vrar, kan pr t'u vrar Future perfect I: do t jem vrar, do t jesh vrar, do t jet vrar, do t jemi vrar, do t jeni vrar, do t jen vrar

Back to Index Future perfect II: kam pr t pas vrar, ke pr t pas vrar, ka pr t pas vrar, kemi pr t pas vrar, keni pr t pas vrar, kan pr t pas vrar Future perfect II: kam pr t qen vrar, ke pr t qen vrar, ka pr t qen vrar, kemi pr t qen vrar, keni pr t qen vrar, kan pr t qen vrar

SUBJUNCTIVE Present: t vras, t vrassh, t vras, t vrasim, t vritni, t vrasin Imperfect: t vritja (vrisja), t vritje (vrisje), t vriste, t vritnim (vrisnim), t vritnit (vrisnit), t vritnin (vrisnin) Perfect: t kem vrar, t kesh vrar, t ket vrar, t kemi vrar, t keni vrar, t ken vrar Past perfect: t kisha vrar, t kishe vrar, t kishte vrar, t kishim vrar, t kishit vrar, t kishin vrar Present: t vritem, t vritesh, t vritet, t vritemi, t vriteni, t vriten Imperfect: t vritesha, t vriteshe, t vritej (vritesh), t vriteshim, t vriteshit, vriteshin Perfect: t jem vrar, t jesh vrar, t jet vrar, t jemi vrar, t jeni vrar, t jen vrar Past perfect: t isha vrar, t ishe vrar, t ishte vrar, t ishim vrar, t ishit vrar, t ishin vrar

CONDITIONAL Present: do t vritja (vrisja), do t vritje (vrisje), do t vriste, do t vritnim (vrisnim), do t vritnit (vrisnit), do t vritnin (vrisnin) Perfect: do t kisha vrar, do t kishe vrar, do t kishte vrar, do t kishim vrar, do t kishit vrar, do t kishin vrar Present: do t vritesha, do t vriteshe, do t vritej (vritesh), do t vriteshim, do t vriteshit, do t vriteshin Perfect: do t isha vrar, do t ishe vrar, do t ishte vrar, do t ishim vrar, do t ishit vrar, do t ishin vrar OPTATIVE Present: vrafsha, vrafsh, vraft, vrafshim, vrafshi, vrafshin Perfect: paa vrar, pa vrar, past vrar, paim vrar, pai vrar, pain vrar Present: u vrafsha, u vrafsh, u vraft, u vrafshim, u vrafshi, u vrafshin Perfect: qofsha vrar, qofsh vrar, qoft vrar, qofshim vrar, qofshi vrar, qofshin vrar ADMIRATIVE Present: vrakam, vrake, vraka, vrakemi, vrakeni, vrakan Present: u vrakam, u vrake, u vraka, u vrakemi, u vrakeni, u vrakan

Back to Index Imperfect: vraksha, vrakshe, vraksh (vrakej), vrakshim, vrakshit, vrakshin Perfect: paskam vrar, paske vrar, paska vrar, paskemi vrar, paskeni vrar, paskan vrar Past prefect: pasksha vrar, paskshe vrar, pasksh (paskej) vrar, paskshim vrar, paskshit vrar, paskshin vrar Imperfect: u vraksha, u vrakshe, u vraksh (vrakej), u vrakshim, u vrakshit, u vrakshin Perfect: qenkam vrar, qenke vrar, qenka vrar, qenkemi vrar, qenkeni vrar, qenkan vrar Past perfect: qenksha vrar, qenkshe vrar, qenksh (qenkej) vrar, qenkshim vrar, qenkshit vrar, qenkshin vrar

IMPERATIVE vrit; vritni vritu; vrituni INFINITIVE Present: pr t vrar Perfect: pr t pas vrar Present: pr t'u vrar Perfect: pr t qen vrar GERUNDIVE Present: duke vrar Perfect: duke pas vrar PARTICIPLE vrar Present: duke u vrar Perfect: duke qen vrar

Back to Index z 'to catch'; zihem 'to be caught; to fight' Active INDICATIVE Present: z, z, z, zm, zini, zn Continuous present: po z, po z, po z, po zm, po zini, po zn Imperfect: zija, zije, zinte, zinim, zinit, zinin Continuous imperfect: po zija, po zije, po zinte, po zinim, po zinit, po zinin Aorist: zura, zure, zuri, zum, zut, zun Perfect: kam zn, ke zn, ka zn, kemi zn, keni zn, kan zn Past perfect I: kisha zn, kishe zn, kishte zn, kishim zn, kishit zn, kishin zn Past perfect II: pata zn, pate zn, pat(i) zn, patm zn, patt zn, patn zn Future I: do t z, do t zsh, do t zr, do t zm, do t zini, do t zn Future II: kam pr t zn, ke pr t zn, ka pr t zn, kemi pr t zn, keni pr t zn, kan pr t zn Future perfect I: do t kem zn, do t kesh zn, do t ket zn, do t kemi zn, do t keni zn, do t ken zn Present: zihem, zihesh, zihet, zihemi, ziheni, zihen Continuous present: po zihem, po zihesh, po zihet, po zihemi, po ziheni, po zihen Imperfect: zihesha, ziheshe, zihej (zihesh), ziheshim, ziheshit, ziheshin Continuous imperfect: po zihesha, po ziheshe, po zihej (zihesh), po ziheshim, po ziheshit, po ziheshin Aorist: u zura, u zure, u zur, u zum, u zut, u zun Perfect: jam zn, je zn, sht zn, jemi zn, jeni zn, jan zn Past perfect I: isha zn, ishe zn, ishte zn, ishim zn, ishit zn, ishin zn Past perfect II: qesh zn, qe zn, qe zn, qem zn, qet zn, qen zn Future I: do t zihem, do t zihesh, do t zihet, do t zihemi, do t ziheni, do t zihen Future II: kam pr t'u zn, ke pr t'u zn, ka pr t'u zn, kemi pr t'u zn, keni pr t'u zn, kan pr t'u zn Future perfect I: do t jem zn, do t jesh zn, do t jet zn, do t jemi zn, do t jeni zn, do t jen zn Medio-Passive III-I (trans.)

Future perfect II: kam pr t pas zn, ke

Future perfect II: kam pr t qen zn, ke pr t

Back to Index pr t pas zn, ka pr t pas zn, kemi qen zn, ka pr t qen zn, kemi pr t qen pr t pas zn, keni pr t pas zn, kan zn, keni pr t qen zn, kan pr t qen zn pr t pas zn SUBJUNCTIVE Present: t z, t zsh, t zr, t zm, t zini, t zn Imperfect: t zija, t zije, t zinte, t zinim, t zinit, t zinin Perfect: t kem zn, t kesh zn, t ket zn, t kemi zn, t keni zn, t ken zn Present: t zihem, t zihesh, t zihet, t zihemi, t ziheni, t zihen Imperfect: t zihesha, t ziheshe, t zihej (zihesh), t ziheshim, t ziheshit, ziheshin Perfect: t jem zn, t jesh zn, t jet zn, t jemi zn, t jeni zn, t jen zn

Past perfect: t kisha zn, t kishe zn, t Past perfect: t isha zn, t ishe zn, t ishte kishte zn, t kishim zn, t kishit zn, t zn, t ishim zn, t ishit zn, t ishin zn kishin zn CONDITIONAL Present: do t zija, do t zije, do t zinte, do t zinim, do t zinit, do t zinin Perfect: do t kisha zn, do t kishe zn, do t kishte zn, do t kishim zn, do t kishit zn, do t kishin zn Present: zna, zn, pift, znim, zni, znin Perfect: paa zn, pa zn, past zn, paim zn, pai zn, pain zn Present: znkam, znke, znka, znkemi, znkeni, znkan Imperfect: znksha, znkshe, znksh (znkej), znkshim, znkshit, znkshin Perfect: paskam zn, paske zn, paska zn, paskemi zn, paskeni zn, paskan zn Present: do t zihesha, do t ziheshe, do t zihej (zihesh), do t ziheshim, do t ziheshit, do t ziheshin Perfect: do t isha zn, do t ishe zn, do t ishte zn, do t ishim zn, do t ishit zn, do t ishin zn OPTATIVE Present: u zna, u zn, u pift, u znim, u zni, u znin Perfect: qofsha zn, qofsh zn, qoft zn, qofshim zn, qofshi zn, qofshin zn ADMIRATIVE Present: u znkam, u znke, u znka, u znkemi, u znkeni, u znkan Imperfect: u znksha, u znkshe, u znksh (znkej), u znkshim, u znkshit, u znkshin Perfect: qenkam zn, qenke zn, qenka zn, qenkemi zn, qenkeni zn, qenkan zn

Back to Index Past prefect: pasksha zn, paskshe zn, pasksh (paskej) zn, paskshim zn, paskshit zn, paskshin zn Past perfect: qenksha zn, qenkshe zn, qenksh (qenkej) zn, qenkshim zn, qenkshit zn, qenkshin zn IMPERATIVE zr; zini zihu; zihuni INFINITIVE Present: pr t zn Perfect: pr t pas zn Present: pr t'u zn Perfect: pr t qen zn GERUNDIVE Present: duke zn Perfect: duke pas zn PARTICIPLE zn Present: duke u zn Perfect: duke qen zn

Back to Index ziej 'to cook'; zihem 'to be cooked; to quarrel' Active INDICATIVE Present: ziej, zien, zien, ziejm, zieni, ziejn Continuous present: po ziej, po zien, po zien, po ziejm, po zieni, po ziejn Imperfect: zieja, zieje, ziente, zienim, zienit, zienin Continuous imperfect: po zieja, po zieje, po ziente, po zienim, po zienit, po zienin Aorist: zjeva, zjeve, zjeu, ziem, ziet, zien Perfect: kam zier, ke zier, ka zier, kemi zier, keni zier, kan zier Past perfect I: kisha zier, kishe zier, kishte zier, kishim zier, kishit zier, kishin zier Past perfect II: pata zier, pate zier, pat(i) zier, patm zier, patt zier, patn zier Future I: do t ziej, do t ziesh, do t ziej, do t ziejm, do t zieni, do t ziejn Future II: kam pr t zier, ke pr t zier, ka pr t zier, kemi pr t zier, keni pr t zier, kan pr t zier Future perfect I: do t kem zier, do t kesh zier, do t ket zier, do t kemi zier, do t keni zier, do t ken zier Future perfect II: kam pr t pas zier, ke pr t pas zier, ka pr t pas zier, kemi pr t pas zier, keni pr t pas zier, kan pr t pas zier Present: zihem, zihesh, zihet, zihemi, ziheni, zihen Continuous present: po zihem, po zihesh, po zihet, po zihemi, po ziheni, po zihen Imperfect: zihesha, ziheshe, zihej (zihesh), ziheshim, ziheshit, ziheshin Continuous imperfect: po zihesha, po ziheshe, po zihej (zihesh), po ziheshim, po ziheshit, po ziheshin Aorist: u zjeva, u zjeve, u zie, u ziem, u ziet, u zien Perfect: jam zier, je zier, sht zier, jemi zier, jeni zier, jan zier Past perfect I: isha zier, ishe zier, ishte zier, ishim zier, ishit zier, ishin zier Past perfect II: qesh zier, qe zier, qe zier, qem zier, qet zier, qen zier Future I: do t zihem, do t zihesh, do t zihet, do t zihemi, do t ziheni, do t zihen Future II: kam pr t'u zier, ke pr t'u zier, ka pr t'u zier, kemi pr t'u zier, keni pr t'u zier, kan pr t'u zier Future perfect I: do t jem zier, do t jesh zier, do t jet zier, do t jemi zier, do t jeni zier, do t jen zier Future perfect II: kam pr t qen zier, ke pr t qen zier, ka pr t qen zier, kemi pr t qen zier, keni pr t qen zier, kan pr t qen zier Medio-Passive I-I-2 (trans.)

Back to Index SUBJUNCTIVE Present: t ziej, t ziesh, t ziej, t ziejm, t zieni, t ziejn Imperfect: t zieja, t zieje, t ziente, t zienim, t zienit, t zienin Perfect: t kem zier, t kesh zier, t ket zier, t kemi zier, t keni zier, t ken zier Past perfect: t kisha zier, t kishe zier, t kishte zier, t kishim zier, t kishit zier, t kishin zier Present: t zihem, t zihesh, t zihet, t zihemi, t ziheni, t zihen Imperfect: t zihesha, t ziheshe, t zihej (zihesh), t ziheshim, t ziheshit, ziheshin Perfect: t jem zier, t jesh zier, t jet zier, t jemi zier, t jeni zier, t jen zier Past perfect: t isha zier, t ishe zier, t ishte zier, t ishim zier, t ishit zier, t ishin zier CONDITIONAL Present: do t zieja, do t zieje, do t ziente, do t zienim, do t zienit, do t zienin Perfect: do t kisha zier, do t kishe zier, do t kishte zier, do t kishim zier, do t kishit zier, do t kishin zier Present: do t zihesha, do t ziheshe, do t zihej (zihesh), do t ziheshim, do t ziheshit, do t ziheshin Perfect: do t isha zier, do t ishe zier, do t ishte zier, do t ishim zier, do t ishit zier, do t ishin zier OPTATIVE Present: zjefsha, zjefsh, zjeft, zjefshim, zjefshi, zjefshin Perfect: paa zier, pa zier, past zier, paim zier, pai zier, pain zier Present: u zjefsha, u zjefsh, u zjeft, u zjefshim, u zjefshi, u zjefshin Perfect: qofsha zier, qofsh zier, qoft zier, qofshim zier, qofshi zier, qofshin zier

ADMIRATIVE Present: ziekam, zieke, zieka, ziekemi, ziekeni, ziekan Imperfect: zieksha, ziekshe, zieksh (ziekej), ziekshim, ziekshit, ziekshin Perfect: paskam zier, paske zier, paska zier, paskemi zier, paskeni zier, paskan zier Present: u ziekam, u zieke, u zieka, u ziekemi, u ziekeni, u ziekan Imperfect: u zieksha, u ziekshe, u zieksh (ziekej), u ziekshim, u ziekshit, u ziekshin Perfect: qenkam zier, qenke zier, qenka zier, qenkemi zier, qenkeni zier, qenkan zier

Back to Index

Past prefect: pasksha zier, paskshe zier, pasksh (paskej) zier, paskshim zier, paskshit zier, paskshin zier,

Past perfect: qenksha zier, qenkshe zier, qenksh (qenkej) zier, qenkshim zier, qenkshit zier, qenkshin zier, IMPERATIVE

ziej; zieni

zihu; zihuni INFINITIVE

Present: pr t zier Perfect: pr t pas zier

Present: pr t'u zier Perfect: pr t qen zier GERUNDIVE

Present: duke zier Perfect: duke pas zier PARTICIPLE zier

Present: duke u zier Perfect: duke qen zier

Back to Index BIBLIOGRAPHY Bevington, Gary. On classifying Albanian verbs in Papers for the V. Congress of Southeast European Studies. Columbus, Ohio: Slavica, 1984, p. 53-64. Buchholz, Oda and Wildried Fiedler. Albanische Grammatik. Leipzig: VEB verlag Enzyklopdie, 1987. amaj, Martin. Albanian Grammar. Wiesbaden: O. Harrassowitz, 1984. , . . : . : - , 1982. Fjalor i gjuhs s sotme shqipe, Prishtin: Rilindja, 1981. Kacori, Thoma. A Handbook of Albanian. Sofia: Sofia University Kliment Ohridski, Faculty of Slavonic Studies, 1979. Mann, Stuart E. A Short Albanian grammar with vocabularies and selected passages for reading. London: D. Nutt, 1932. Memushaj, Rami. Pr nj ndarje tjetr n klasa t foljeve t Shqips in Studime filologjike (2003, nr. 1-2, p. 41-62). Newmark, Leonard, Philip Hubbard, and Peter Prifti. Standard Albanian. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 1982. Radovicka, Lumni. Gramatika e gjuhs shqipe pr studentet e huaj. Tirana: Tirana University, 1977.

1 As of 7/20/2005 a Google search for merrni 'you take" received approximately 190,000 hits whereas the non-standard mirrni received only 1,250.