Anda di halaman 1dari 2

Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului Centrul Naional pentru Curriculum i Evaluare n nvmntul Preuniversitar

Examenul de bacalaureat 2008 Proba E/F Proba scris la Limba englez L1 normal L2 Toate subiectele sunt obligatorii. Se acord 10 puncte din oficiu. Timpul efectiv de lucru este de 3 ore. (30 puncte) Varianta 004

SUBIECTUL I
Read the text below and complete the following tasks.

Healthy eating really does cost more. Thats what University of Washington researchers found when they compared the prices of 370 foods sold (1) Calorie for calorie, junk foods not only cost less than fruits and vegetables, but junk food prices also are less likely to rise as a result of inflation. The scientists took an unusual approach, (2) Although fruits and vegetables are rich in nutrients, they also contain relatively few calories. Foods with high energy density, which pack the most calories per gram, included candy, pastries, baked goods and snacks. The survey found that higher-calorie, energy-dense foods are the better bargain for cashstrapped shoppers. Energy-dense munchies cost on average $1.76 per 1,000 kcal, compared with $18.16 per 1,000 kcal for low-energy but nutritious foods. The survey also showed that low-calorie foods were more likely to increase in price, surging 19.5 percent over the two-year study period. High-calorie foods remained a relative bargain, dropping in price (3) The data show that its easier for low-income people to sustain themselves on junk food rather than fruits and vegetables, says the studys lead author Adam Drewnowski, director of the center for public health nutrition at the University of Washington. However, most people eat a mix of foods. The average American spends about $7 a day on food, (4) But its easier to overeat junk food, Dr. Drewnowski adds, both because it tastes good and because eaters often must consume a greater volume in order to feel satisfied. (New York Times, October, 2006) 1. Four sentences/groups of words have been removed from the text. Select the appropriate sentence/ group of words for each gap in the text. There is one extra sentence/group of words which you do not need to use. 4 points A. are seen among people in lower-income groups B. by 1.8 percent. C. although low-income people spend about $4, says Dr. Drewnowski. D. essentially comparing the price of a calorie in a junk food to one consumed in a healthier meal. E. at supermarkets in the Seattle area. 2. Who/What do the words in bold refer to? 3. Give the antonyms of the following words. 1. less 2. rich 3. high 4. increase 5. easier 6 points 10 points

4. Answer the following questions. A. What do foods with high energy density include? B. Why are high-calorie foods considered a bargain? C. Why is it easier to overeat junk-food, according to Dr. Drewnowski?

6 points

Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului Centrul Naional pentru Curriculum i Evaluare n nvmntul Preuniversitar

5. Comment on the following sentence: The highest rates of obesity are seen among people in lower-income groups. (50 words) 4 points