Anda di halaman 1dari 43

2

3
a
7
c

9
d
10
dh
(Shkronja Dh) (Dhurata)
Po mos t ishe ti moj mike
Mos t dija pr fisnike,
Dhe nj dhi n fshatin tim
Do ta quanin me gabim.
(Dhmbi) (Dhjet)
11
.e
(Shkronja E) (Elefanti)
Shronja E si shum krenare
Thot i kam un dy dritare,
Kur nj flutur fluturon
Vjen tek un edhe pushon.
(Edhi)
(Engjlli)
12

(Shronja )
(ndrra)
Shkronja e kompleksuar
Me dy pika thot jam msuar,
Si do t qante nj fmij
Mos t kisha pika dy?!
(mblsira)
13
f
(Shkronja F) (Flutura)
Shkronja F ka kundrshtuar
Shkronjn E ka akuzuar,
Kam dritaren time un
Kush se do fluturn m shum?!
(Festa) (Farktari)
14
g
Goma fshiu shkronjn G
T shtrembruar n fletore,
Shkronja H ndihej m mir
Ah t drejt i kam dy brir.
(Gramafoni) (Grshrt)
(Shkronja G)
Gomari
15
gj
(Shkronja Gj) (Gjeli)
Gjel lum gjeli si s`harron
Me mngjes nis e kndon,
Mbret i pulave pa dyshim
Je i pari n fshatin tim.
(Gjilpraj) (Gjuetari)
16
h
(Shkronja H) (Helikopteri)
Eh moj shkronja H e mjer
Nuk e di sa me fat je,
E ke Hnn bukuri
Mu pr kt t kam zili.
(Hna) (Hekurudha)
17
i
(Shkronja I) (Indiani)
Shkronja I fare s`lakon
Ka pr mua kush punon,
N fqinjsi kam shkronjn J
Mbledh qershiat nj nga nj.
(Iriqi) (Interneti)
18
j
J jorgani m mbulon
Natn kur bie n gjum,
M thot hna nga dritarja
Fli i dashur, fli m shum.
(Jeleku) (Jastku)
(Shkronja J) (Jatagani)
19
k
(Shkronja K) (Ketri)
K Kosova shkronj e madhe
Zvendsoj thot shkronjn L,
Lre fare shkronja K
Me lirin ju jeni nj.
(Kali) (Kompjuteri)
20
l
L Liria me nj shkres
T bukur bri nj ftes,
Ktheni n`vatr bijt e mi
Ta gzojm kt pavarsi.
(Limoni) (Lejleku)
21
ll
(Shkronja LL) (Llulla)
Llulln ndezi xha Tomorri
Shkronja Ll nuk reagon
Q nga koh shum e vjetr
M ke mik dhe nuk ke tjetr.
(Llampa) (Lllustraxhiu)
22
m
(Shkronja M)
(Molla)
Mendjen mori shkronja M
Nj nat vere n Mirdit.
Shronja N sht e gatuar
Veq pr Nnn e bekuar.
(Mulliri) (Mjellma)
23
n
(Shkronja N) (Nna)
N sht Nna dhe ninulla
Nat me yje bukuri,
Nuk ka tjetr n kt bot
Sikur Nna, Hn e plot.
(Numratore)
(Notat muzikore)
24
nj
(Shkronja NJ) (Njshi)
Shkronja NJ a ke kund vend
Mos ke hy dikund pa rend?!
Jo pr bes pr iltrsi
Kam dhurat un shkronja dy.
(Njufk) (Njerzit)
25
o
(Shkronja O) (Ora)
Or mali a s`m thua
Zann e ke motr ti?!
Po i dashur vocrrak
E kam motr pr merak.
(Oqeani) (Oxhaku)
26
p
(Shkronja P) (Pula)
Shkronja P sht vet pajtimi
Q nga fundi dhe fillimi.
Pes e bukur n ditar
Pr ty ndihem shum krenar.
(Piano) (Pllumbi)
27
q
(Shkronja Q) (Qiriu)
Qeni m sht shum besnik
Qesh i knaqur xhaxhi Lis.
Pr kt shkronja Q ka bisht
Pyet Bardhoshi kur qon gisht?!
(Qeni) (Qepa)
28
r
(Shkronja R) (Roboti)
Me R fillon emri Rea
Rsht Rina dhe Rinori,
Rig e shiut n faqen time
Takon puthjen e Mams sime.
(Rosa) (Raketa)
29
rr
Rr sht Rroni dhe Rrufeja
Rreze dielli n dritare.
Halla Raz mbush nj tepsi
Me llokume pr fmij.
(Shkronja Rr) (Rrushi)
(Rrokaqielli) (Rrota)
30
s
(Shkronja S) (Saja)
Me S fillon simpatia
Qeshet buza, pik qershia.
Shkronja S ka bel t holl
Kt e din t gjith n shkoll.
(Semafori) (Spata)
31
sh
(Shkronja SH) (Shtpia)
Me Sh fillon vet Shqipria
Tirana ka shkronjn T,
Kjo me rregull po na del
Buzqershi me kokrr mel.
(Shqiponja) (Shiu)
32
t
(Shkronja T) (Tullumbace)
Ka kaluar koh e mir
T Tirana sht penduar,
Si lejova un e shkreta
N vetmi t m shkoj jeta?!
(Topi) (Treni)
33
th
(Shkronja Th) (Thika)
Ah medet moj shkronja Th
Nga t shkosh nuk ke qetsi,
T`ka rastisur pak si shpesh
Gnjeshtrn ta vsh n mes.
(Thegla) (Thumbi)
34
u
U sht ura q bashkon
Jugun me veriun e ndar,
S`t puth kush ashtu n gush
Si ujvara n Mirush.
(Ujku) (Unaza)
(Shkronja U)
Ura
35
v
(Shkronja V) (Vettima)
Vera vjen me shkronjn V
Val ka deti shum e shum,
Val e bukur lozonjare
irrem kot, m ngadale.
(Violina) (Vazo)
36
x
(Shkronja X) (Xehe)
M par n fshat te babloku
X xixllonja kishte shum,
Mbrmja kishte hijeshi
Me xixllonja varg e vi.
(Xixllonja) (Xanxar)
37
xh
(Shkronja XH) (Xhaket)
Posa shkronja Xh lexohet
Dy tri her bile kumtohet,
Xhepi bhet shum xheloz
Si kam mbetur kshtu bosh?!
(Xhungla) (Xhami)
38
y
(Shkronja Y) (Ylberi)
Ylberi dhe shkronja Y
Flejn s bashku si gjithnj.
Pse ylber ankohesh shum
Shkronja Y grhat n gjum?!
(Ylli) (Ylli i detit)
39
z
Shkronja Z do bashkpunim
Ftes drgon pr demostrim,
Shkronjn Zh e bindi fare
Ec moj motr se s`kem are.
(Zogu) (Zilja)
(Shkronja Z)
(Zjarri)
40
zh
(Shkronja ZH) (Zhapik)
Nuk e sheh se pa bilet
Kan hyr shkronjat n`alfabet.
Shkronja Zh pak e habitur
Pse e fundit e tronditur.
(Zhytsi)
41
Festa e Abetares
S`m habit se je krenare
Abetare lum si ti,
Mbretresh librash sa t dua
Mbret t vogl m ke mua.
Do ta ruaj fronin tnd
Shkronja yte sht flamur,
Gzuar festa Abetare
Nuse je s`plakesh kurr?!
42
Balluket e Abetares
Ti e dashur Abetare
M gjason n vash shqiptare,
Faqe kuqe, bukuri
Me balluket prmbi sy.
Shkronja yte dituri
Sjell gzim n do shtpi,
Tek kur festn e feston
Pak balluket i shkurton.
43
Flutura n Abetare
Oh ka koh q e krkoj
Nj shtpi ku do qndroj,
Besa pata fat t mir
Q m morn me dshir,
Dhe me vun tek shkronja F
M thon dyjat jeni nj.
Gzuar Festn!