Anda di halaman 1dari 10

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12

Model testi nr. 1


Emri /mbiemri____________________

Klasa XII

Grupi A
1. Rrethoni alternativn e sakt.
Qllimi i tekstit t paracaktuar pr tu dgjuar sht
:
a. t prshkruaj,
b. t vr n dukje karakteristika t nj objekti real ose imagjinar,
c. t informoj,
d. t argumentoj.

(1 pik)

2. Funksioni i titullit n nj lajm duhet:


a. t jet shprehs,
b. t trheq vmendjen e dgjuesit,
c. jet i qart,
d. t jet i shkurtr.

(1 pik)

3. Shnoni dallimet q ekzistojn mes teksteve


(4 pik)
t paracaktuar pr t folur dhe atyre q jan paracaktuar pr t dgjuar.
a. _______________________________________________________
b. _______________________________________________________
c. _______________________________________________________
d. _______________________________________________________
4. Identifikoni cila nga karakteristikat e mposhtme

(1 pik)

nuk i prket tekstit t paracaktuar pr tu shkruar:


a. shkruhen pr qllime t ndryshme,
b. prmbajn krkesa, ankesa, refuzime etj.,
c. n to nuk krkohet falje,
d. mbizotron prdorimi i foljeve n mnyrn urdhrore.
5. Shnoni tri arsye prse shrben debati n klas dhe
(4 pik)
far aftsie zhvillon ai te nxnsit?
a. ______________________________________________
b. ______________________________________________
c.
6. ______________________________________________
b.
c.
.
d.
dh.
qllimin
t
______________________________________________
Lexoni
funksionin:
paralajmrimin:
qllimin
dhnat:
a. llojin:
tekstin
e etijparalajmrimit:
kryesor:
.................................................
.................................................
e.................................................
mposhtm
.................................................
.................................................
.................................................
dhe prcaktoni:
(5 pik)

107

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


Nj vepr t vetmuar, n krkim t lexuesit, kshtu e ka quajtur dje, Dhurata Shehri,
shefja
e departamentit
t letrsis, pran Fakultetit t Histori-Filologjis, veprn e Migjenit... Pr dekada
me radh, n fillim gjat diktaturs, e m pas n demokraci, Migjeni vetm sht
prdorur,
duke i ktij dhe atij, n nj koh q ai nuk sht tjetr vese autori i veprs
u br flamur
q
sot pret t shijohet e t studiohet si e till. Ishte pikrisht kjo ftesa q lshoi
t lexohet,
dje
konferenca
shkencore
100 vjet me Migjenin, nj ftes pr t lexuar veprn e Migjenit, veprn e
vetmis
e
t dshprimit, t poetit ndoshta m t vetmuar n letrat shqiptare. Vepra e tij sht
n
t krkim
lexuesit, ndaj ndihet e vetmuar, tha Dhurata Shehri. Ishte nj tentativ pr
ta
par at tdhe t pandikuar nga interpretimet ideologjike. Studiuesja Persida
padeformuar
Asllani
do t...Migjenin ai autor t poetiks s skandalit, t nj poetike, q vinte
parashtronte
trsisht
ndryshe
nga ajo pararendsja,
e guximshme, e drejtprdrejt. Nga simbolizmi tek
ekspresionizmi:
e art vizual te letrsi
Lasgushi e Migjeni, ishte kumtesa e studiueses Laura Smaqi,
ndjekur
nga
dy
kumtesa t mbajtura nga Shaban Sinani dhe Kastriot Gjika, q e shihnin veprn e
Migjenit
raport me n
kristianizmin dhe tekstet biblike. ... Nuk munguan as kumtesat me karakter
jashtletrar,
t cilat sillnin fakte mbi jetn e Migjenit, si arsimimi ortodoks, mbiemri, kombsia apo
embi
tij gjurmt
n arkiva... Plot 13 dosje me certifikata, dorshkrime, letrkmbime,
shkresa
nga si msues e kryemsues n Vrrak, Shkodr e Puk. T
koha kurzyrtare
ai punonte
dhna
kto q,
sipas rektorit
t Qendrs s Studimeve Albanologjike, Ardian Marashi, ende nuk jan
shfrytzuar
sa duhet nga studiuesit, dhe nj vzhgim i hollsishm mund t ndihmoj n ndriimin
esveprs
Migjenit. At q Arshi Pipa do ta konsideronte si t ardhur nga nj planet tjetr.
(Marr nga gazeta Panorama, 14 tetor, 2011)
7. Ndrtoni skemn e komunikimit pr tekstin e msiprm,
prcaktoni elementet e skems s komunikimit.

108

(6 pik)

por Mendoj
N
dotshkrimtar
menduarin
q sht
sht
nj
tim nj
prej
dokoral
detyrave
gjuhnsht
shtratin
mnj
t rndsishme
perl,
e koraleve...
tingulltiPr
muziks
prkthyesve
ju si prkthyese,
s bots
t mbajn
q akndojm
sht
gjall
8. Prcaktoni
sht
Zbulova
e vshtir
apo
i prshtatshm
prher,
gjuht
e natyrn
thjesht
elementet
ti
shqiptare
mbash
prq
tu
kto
tregojn
prmes
folur.
perlalibrave
se
e korale
tekstitit
Kadares
mposhtm
sigurta n koht (4
moderne?
pik)

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


e ndryshme t bots, duke i prkthyer ato e duke krijuar ura lidhse midis gjuhve dhe
letrsive.
Nuk kam asgj kundr gjuhs angleze si nj gjuh, por jam kundr faktit q
pothuaj
t gjitha
komunikimet
bhen n kt gjuh, e kshtu gjuh t tjera kan tendencn t shtypen
prej
ksaj
gjuhe t gjithpushtetshme. Pr sa u prket shkrimtarve, ka kaq shum zra dhe
kaq
shum
vepra,
e kaq shum mnyra t shkruari sa sht pak a shum e vshtir ti
prshtatsh
t
gjith, pavarsisht
afinitetit q nj prkthyes mund t ket pr ndonj shkrimtar n
veanti.
Disa
shkrimtar
kan nj z dhe nj fjalor t cilin un nuk jam n gjendje ta prshtat, ndaj
n
ktojoraste
i them
prkthimit t tyre, por dikush tjetr duhet ti prkthej ata.
Ju keni prkthyer disa vepra nga Kadare n Norvegjisht. Si ndodhi?
U pyeta nga Shtpia Botuese CAPELEN, n Norvegji, nse mund t prktheja
Pallati nga
i Ismail Kadare, nj shkrimtar pr t cilin kisha dgjuar, por q nuk e
ndrrave,
kisha
ende. lexuar
Normalisht, nuk sht e kshillueshme t prkthesh nga nj gjuh q nuk sht
origjinali,
por n kt rast askush n Norvegji nuk mund t prkthente nga gjuha shqipe kshtu
q
vendosm prmes gjuhs frnge n norvegjisht. Prkthimin e bra pra nga
ta prkthenim
frngjishtja,
n i ndrrave ishte prkthyer nga Jusuf Vrioni, nj prkthyes q vet
kt gjuh Pallati
Kadareja
e
kishe aprovuar.
U dhash menjher mbas tekstit. Kur shtpia botuese m krkoi t
prktheja
edhe dy libra t tjer Prilli i thyer dhe Dosja H, thash menjher po!. M von
Kadare
erdhit merrte pjes n nj panair libri dhe u takuam e folm. Kjo ishte nj
n Norvegji
eksperienc
mjaft interesante pr mua.
(Bised me Bente Christiensen, prkthyese e Ismail Kadares n norvegjisht dhe
e KOPINOR, shkrimtarsh, prkthyesish dhe artistsh t njohur.
nj drejtuese
shoqat ndrkombtare

E enjte, 21.02.2008)

9. Shkruani nj ftes pr nj ngjarje vetjake


(3 pik)
(ose me karakter shoqror). Nnvizoni elementet kryesore.
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________

10. Shnoni katr hapa q shrbejn pr t shkruar nj sked


d.________________________________________________________
c.________________________________________________________
b.________________________________________________________
a.________________________________________________________
Pikt
Nota 56-10
6 7 11-14
8 9 1015-19 20-23 24-27 28-30

(2 pik)
109

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12

Grupi B
1.Rrethoni alternativn e sakt.
Gjuha e folur e transmetuar ka nj ritm t ndryshm nga gjuha e folur,
a. ka kosto komunikimi t telefonit fiks,
b. ka kufizim kohor t programeve radiofonike dhe televizive,
c. vetdija pr nj marrs t pranishm ndikon n cilsin e t folurit,
. t tria s bashku.

(1 pik)
sepse:

2. Leksioni sht tekst informues paraqits:


a. analitik
b. sintetik
c. analitik dhe sintetik
. asnjra nga alternativat e msiprme.

(1 pik)

3. Shnoni dallime mes gjuhs s folur dhe asaj t shkruar.


a. _______________________________________________________
b. _______________________________________________________
c. _______________________________________________________
_______________________________________________________

(4 pik)

4. Identifikoni cila nga karakteristikat e mposhtme nuk i prket debatit:


a. ka n qendr t tij nj shtje kryesore,
b. prmban argumente dhe kundrargumente,
c. ka struktur: hyrje, zhvillim, mbyllje,
. duhet t respektoj kohn e t folurit,
5. Shnoni tri arsye prse prdoret referati.
a. ______________________________________________
b. ______________________________________________
c. ______________________________________________

(1 pik)

(3 pik)

6. Prcaktoni llojin e tekstit t mposhtm, funksionin, qllimin


(6 pik)
e tij kryesor, t dhnat, paralajmrimi, qllimi i paralajmrimit.

110

Vrasja e trumcakut Pas trajtesave shkencoreve, nj performanc artistike pr ta shtendosur


atmosfern nga teorit. Titullohej Vrasja e trumcakut. Nj videoperformanc me
regji
t Stefan
apalikut
dhe interpretim t studentve t Universitetit t Arteve, me pjes t
zgjedhura
poezia dhenga
proza e Migjenit u ngjit n skenn e Black Box. T msuar me
mendur
poezish,
trsisht
poeti
q tjetr
ebariste
nNjens
gjysmerrsir,
gj.nPrmes
nga
rrugt
ato,
einterpretimit
lagura
shoqruar
shitsja
t eShkodrs,
qymyrit
nga
t dynj
studentve
violin
por
Personazhet
edhe
t
nUniversitetit
murgesha
t migjeniane,
qar, me
Vrasja
tbuz
Arteve,
kaprthyer
et
recitime
statike
b. qllimin
c.
funksionin:
eme
trumcakut
erdhi
kuqe,
tij,
a. jetn
llojin:
me
jovallja
evetm
drithijet
tij kryesor:
ishte
e.................................................
.................................................
e nj.................................................
jete t shkurtr
(Marr nga gazeta Panorama, 14 tetor, 2011)

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


. t dhnat: .................................................
d. paralajmrimin: .................................................
dh. qllimin e paralajmrimit: .................................................
7. N tekstin e msiprm prcaktoni elementet q e bjn kt t tekst t
prshtatshm
pr tu dgjuar.
8. Ndrtoni skemn e komunikimit pr tekstin e msiprm,
prcaktoni elementet e skems s komunikimit.

(4 pik)

(6 pik)

REFERENTI

DRGUESI

KANALI

MESAZHI

KANALI

M
ARRSI

KODI
9. Shkruani nj letr mospranim. Nnvizoni elementet
(3 pik)
e saj t domosdoshme.
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
10.____________________________________________________
pr
b.
c.
.
____________________________________________________
Shkruani
ta.Pikt
shkruar
Nota
____________________________________________________
56-10
katr
6nj
7 11-14
8referat:
9hapa
1015-19
q duhet
20-23t24-27
mbahen
28-30
parasysh
(2 pik)

111

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12

Model testi nr. 2


Emri /mbiemri____________________

Klasa XII

Grupi A
1. Rrethoni alternativn e sakt.
A. Elementet q bjn t mundur t realizohet procesi i paraqitjes s informacionit n nj
ese
paraqitse
jan:
a. analiza e thell e materialit q zotron shkruesi,
b. identifikimi i ideve kryesore, tezave, fakteve,
c. interpretimi i materialit t studiuar,
. prdorimi i materialeve t tjera t fushs s przgjedhur,
d. t gjitha s bashku.

(1 pik)

B. Fjala prkufizim n esen paraqitse t prkufizimit nnkupton:


a. prkufizim i nj koncepti,
b. metoda baz e paraqitjes,
c. shpjegim t nj koncepti,
. paraqitje t informacionit.

(1 pik)

C. Koncepti retorik nnkupton:


a. fushn e sotme t komunikimit;
b. artin e bindjes;
c. prpunimin e rregullave t artit t t folurit bukur e pa t meta;
. mnyrn e primit t informacionit me an t ligjrimit.

(1 pik)

2. Shnoni dallimet dhe t prbashktat q ekzistojn n struktur mes eses


paraqitse t dhe eses paraqitse t klasifikimit.
prkufizimit
(4 pik)
Dallimet:
_______________________________________________________
_______________________________________________________
T prbashktat:
_______________________________________________________
_______________________________________________________

3. Shnoni dallimet q ekzistojn mes tri kategorive kryesore t retoriks.


______________________________________________
______________________________________________
botrore
nntdhjet
4.
TriPrcaktoni
Ne
nuk
kan
medim
tragjedit
qen
Eskilin,
simundsit
llojin
doashtu
t
e etij.
ishte
tekstit
siSi
e eletrsia
letrsis
kemi
dihet
t mposhtm,
sot,
nga
ebotrore
bots
letrsia
t trison
zgjedhjet
lidhur
duke
botrore
pa Eskilin.
me
argumentuar
njerzimit
me
atinEskilin
Dim
e tragjedis:
ivetm
mbeti
eklasifikimin
plot,
se
letrsia
e dyta,
mosqenia
tuaj
pra e
______________________________________________
112 kompromisi
przgjedhur
edomethn
mesmja,
me
______________________________________________
botrore
tij
do
cilsit
tnj
jo
prishte
pa
si
prej
me
ezgjidhje
Eskilin,
do
llojit
shtat,
jush.
t
nquhej
tletrsia
porsot.
me

(3 pik)

(5 pik)

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


mnyr t ndjeshme drejtpeshimin e saj. Si do t ishin magjistricat e Shekspirit, si
do t ishin
Hamleti
i tij,Makbethi
me se do dhe
t zvendsoheshin fantazma e Bankos dhe e mbretit Hamlet?
Mnyra tndoshta
tjera dodramaturgt
t
krkonin
pr t dhn brerjen e ndrgjegjes njerzore, dika
do t
padyshim,
por
ajogjenin
q zbuloi
dymij e pesqind vjet m par dramaturgu i shogt , n
dhomn
e tij pa libra , sht e
pakaprcyeshme.
Kur shikojm ndonj interpretim t sotm t Shekspirit, kur shikojm, pr shembull, se
si fantazma
mbretit
Hamlet
jepet si enj
agjent zbulimi i shtetit fqinj, i maskuar si hije, i drguar q ti
zbuloj
princit
trashgimtar
se, sipas t dhnave q disponon shteti i tij, mbreti nuk ka vdekur, por sht vrar nga
i vllai,
si rrjedhoj
nj
prbetimi
etj, etj.,en fillim mund t na duket kjo m bindse. Mirpo shum shpejt
ekjo
kuptojm
se
e gjith
sht e mangt
dhe se fantazma e tij sht me e vrtet se do qenie e rrokshme.
Ajo
sht
m e plot,
ngaq
n mnyrn
m t plot mishron gjith procesin e dyshimit, ku jan edhe
pandehmat
e
para
t
princit edhe murmurima popullore, t cils asgj si shpton,
pr nj vrasje t mundshme,
edhe
e keqe, (po tju ket mbetur merak) i kundrzbulimit t shtetit
frika eparandjenja
gjer te intoksikimi
fqinj....
Pra n qoft se e kemi t vshtir ta hamendsojm letrsin botrore pa Eskilin,
ndoshta
po aq do
vshtir,
n mos
m tepr,
ta kemi t vshtir n mos m tepr, do ta kemi ta gjejm si do t
ishte ajo
Eskilin
plot.
Nme
mas
do et rritej shtati i vet dramaturgut, prej t cilit na ka mbetur vetm
tetaipr
qindsdo
e veprs?
Q
shtat
t rritej n prpjestim t drejt me numrin e dramave, kjo merret me
mend.
Q T
ai tjera
shtsdihen.
humbsi m i madh jo vetm midis shkrimtarve, por midis
tr
gjinis
njerzore
gjithashtu dihet. Humbja ekjo
tij sht e llojit t titanve ashtu si edhe thesari i tij. Ai
sht
dydimensional
n
drit dhe n hije t prjetshme. Ai prsrit kshtu botn ashtu si e prfytyronin
grekt skterror
me jetn dhe
me Humbja sht pjes e tij dhe do studim pr Eskilin nuk
terrin
bashk.
mund
t jet Ai
i plot
pa
at
zbrazti.
t rrethon
nga t gjitha ant. Pr do hulumtues t tij vjen nj
astkot
q bie
papritur
nata rrugn
dhe
m
mund
t krkosh
dhe t pyessh ka ktu ka aty... Askush nuk t
prgjigjet.
mund
t ket pra Nuk
studim
pa at zbrazti rrjedhimisht nuk mund t ket kurr nj
studim
t
plot
pr
Eskilin.
(Ismail Kadare, Eskili
ky humbs i madh)
Lloji i tekstit: ____________________________________
Argumentet: ___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
5. Nse teksti msiprm do t ishte artikull gazete, n cilin lloj prej tyre do ta
klasifikoje?
Pse?
Jep argumente
t mbshtetura me shembuj.
Argumentet:
__________
___________________________________________________________
__________
___________________________________________________________
__________
__________
__________
6. Vendosni shenjat e duhura t piksimit n pjesn e tekstit t shnuar me t
_________
zez n tekstin e (5 pik)
msiprm.
7. Shkruani nj ese paraqitse t prkufizimit pr konceptin Qytetrim.
.................................................
.................................................
.................................................
Pikt
Nota 56-10
6 7 11-14
8 9 1015-19
.................................................
20-23 24-27 28-29

(3 pik)

(6 pik)
113

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


Emri /mbiemri____________________

Klasa XII

Grupi B

1. Rrethoni alternativn e sakt.


(1 pik)
A. Qllimi i eses paraqitse t klasifikimit sht:
a. t prkufizoj,
b. t shpjegoj prmes klasifikimit,
c. t argumentoj prmes shpjegimit,
B.Eseja sht lloji i teksti paraqits:

(1 pik)

a. sintetik
b. analitik
c. asnjeri
A. Thelbi i retoriks sipas Sokratit sht:
a. njeriu sht mas e t gjitha gjrave;
b. thelbi i retoriks jan t mirat qytetare dhe jo thjesht teknika bindse;
c. retorika sht filozofike;
. t folurit binds mund t prdorej pr t argumentuar t dyja ant e shtjes (pro
dhe kundr).

(1 pik)

2. Shnoni dallimet (t paktn 4) q ekzistojn mes artikujve informues dhe


kryeartikujve.
(4 pik)
1- _______________________________________________________
2- _______________________________________________________
3- _______________________________________________________
4- _______________________________________________________
3. Shnoni dallimet q ekzistojn mes eses paraqitse
dhe eses argumentuese.
______________________________________________
_____________________________________________
______________________________________________
______________________________________________

(3 pik)

4.
I nderuari
Prcaktoni
Prfaqsues
llojin e tekstit
Civil Ndrkombtar,
t mposhtm,zotni
dukeFeith,
argumentuar
i nderuar shef
klasifikimin
i EULEX-it,
tuajIve
114 przgjedhur
me
I nderuari
de
Kermabon
cilsitprej
Kryetar
Kryeministr
e llojit
jush.
itParlamentit
i Republiks
t Republiks
s Kosovs,
s Kosovs,
z. Hashimz.Thai,
Jakup Krasniqi,

(5 pik)

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


T nderuar deputet,
T nderuar ambasador dhe prfaqsues t shteteve mike n Kosov,
T nderuar zonja dhe zotrinj,
Kam nderin e veant ti drejtohem Parlamentit t Republiks s Kosovs,
institucionit m t lart t shtetit demokratik, dhe nga ktu edhe t gjith qytetarve t
Kosovs,
n ditn t shpalljes s Pavarsis!
e shnimit
t njvjetorit
M 17 shkurt 2008, pikrisht nj vit m par, prfaqsuesit e popullit shpalln
Pavarsin
Kosovs.
nj
vendim ehistorik
pasIshte
shum pune, flijimi dhe prkushtimi t brezave t tr.
17 shkurti mbylli faqen e rnd dhe t vshtir t historis son, e cila brenda mban
shum
dhimbje
njerzore
dhe shkatrrime, por edhe akte dhe vepra t mdha sublime dhe t
paharrueshme.
Aty gjenden
edhe mijra viktima
q nuk jan t gjetur q nga qershori i vitit 1999.
Ne sot jemi krenar pr at q bn paraardhsit tan dhe jemi me shum fat se na
takoi
t jetojm
dhe t shtet t pavarur dhe sovran.
punojm
n Kosovn,
Para nj viti u realizua projekti m i madh q kishin synim shum breza, nj projekt q
sot
edhesimbolizohet
me emrat e dy heronjve t mdhenj t Kosovs, dr. Ibrahim Rugovn, lider
shpirtror
pavarsis,dhe
dhepolitik
Ademi Jasharin, hero i lufts lirimtare pr liri.
Procesi i gjat dhe i vshtir negociator pr zgjidhjen e statusit u mbyll me shpalljen e
Pavarsis
Parlamenti nga
i Kosovs pr tu pasuar nga njohjet ndrkombtare t shteteve m t
fuqishme
t
bots, sit Ameriks, Bashkimi Evropian dhe vendet e tjera nga t gjitha
Shtetet e Bashkuara
ant
e globit.
Kshtu,
qytetart e Republiks s Kosovs ka nj vit q morn prgjegjsit dhe
detyrimet
t gjith
popujt dhesikur
shtetet
e bots s lir dhe demokratike.
Sot mund t pyesim nse kemi br at q sht dashur, at q sht pritur nga
qytetart
ateq
kanton t dashur.
dshiruardhe
miqt
vendit
T nderuar qytetar t Republiks s Kosovs,
Nj vit pas shpalljes shtet i pavarur dhe sovran, Kosova bri hapa t kujdesshm, por
vital pr ngritjen
e
institucioneve
demokratike
dhe dshmimin e plot se shteti yn e ndihmon fuqishm
paqen
dhe
stabilitetin
n
rajon. Duhet pranuar se Kosova gjat nj viti kaloi npr nj periudh t ndjeshme
politike
dhepas
shtetbrjeje.
Katr muaj
Deklarats s Pavarsis, ne miratuam Kushtetutn, aktin m t lart
juridik
q
i
vuri
themelet
e shtetit demokratik
t Republiks s Kosovs. Kushtetuta prfshin rekomandimet e
Presidentit
Martinj
Ahtisari,
q doln mbas
procesi t gjat dhe t vshtir negociator ndrkombtar.
Mbshtetur
n
Kushtetutn
q
valorizon vlera dhe parime moderne
civilizuese dhe juridike, jan miratuar dhe po
miratohen
ligjettpr
t vn
n
funksionim
plot
dhe legal t gjitha institucionet q e bjn nj shtet efikas dhe
n
shrbim et Republiks
qytetarit t tij.
Kushtetuta
s Kosovs sht shenja e par dhe e fundit e vendimeve
pr
t tashmen
ardhmen
e venditdhe
ton.t
Ne sot kemi simbolet e shtetit: flamurin dhe himnin...
.................................................
.................................................
5. Evidentoni mjetet e bindjes.................................................
.................................................
q
prdor ligjruesi n tekstin e msiprm.

(3 pik)
115

Libr msuesi pr tekstin Gjuha shqipe dhe letrsia 12


6. Prcaktoni elementet e strukturs dhe analizoni mjetet gjuhsore t
retoriks
(me
se jan
shprehur
ato?)
t tekstit
t msiprm.
Struktura:
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
Mjetet gjuhsore:
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
7. Shkruani nj ese klasifikimi pr objektet dhe pajisjet q keni n klas. (6 pik)
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
................................................. .................................................
Nota 5 6 7 8 9 10
Pikt 6-10 11-14 15-19 20-23 24-27 28-29

116

(5 pik)