Anda di halaman 1dari 36

AMERIKA VERIORE

AMERIKA JUGORE
EUROPA
AZIA
AFRIKA
AUSTRALIA
ANTARKTIDA

AMERIKA VERIORE
Amerika Veriore
Siprfaqja : 24,709,000 km2
Popullsia 523,736,000
Dendsia 21.2/km
Shtete :23
Gjuht Anglisht , Spanjisht,
Ferngjisht
Qytete m t mdha :

Mexico City
-New York City
Los Angeles
ikago
Miami

Gjuha :Gjuha angleze


Kryeqyteti:Washington, D.C.
Forma e qeveris :Republik

Fedrative
Popullsia:308.241.000
Dendsia e popullsis: 32 pr
banor n km
Pavarsia:4 korrik
Himni kombtar :The StarSpangled Banner
Festa kombtare:4 korrik
(Independence Day)

Kanada
Gjuha zyrtare : Anglishtja, Frengjisht
Kryeqytetii : Otava
Sistemi :Mbretri
Mbretresh Elizabeth II
Guvernator Michalle Jean
Kryeministr Stephen Harper
Siprfaqja 9,984,670 km
Popullsia - 32,805,041

Meksika
Gjuha zyrtare : Spanjishtja
Kryeqyteti : Meksiko
Sistemi :Republik federale
presidenciale
President :Enrique Pea Nieto
Siprfaqja -1 ,964,375
Popullsia : 106,202,903

T dhna kryesore
Quhet ndryshe : The Last Frontier
Kryeqyteti : Juneau
Qytet me I madh: Anchorage
Qeverisja :
Guvernator Sean Parnell
Senator: Lisa Murkowski; Mark
Begich
Siprfaqja :1.717.854 km2
Popullsia 731.449 banor
Dendsia :0.49 banor/km2

Amerika Jugore sht me nj


siprfaqe prej 17.843.000 km
dhe nj popullsi prej 355.070.540
banorsh, kontinenti i katrt m i
madh I toks .
Amerika Jugore shtrihet n pjesn
jugore t kontinentit t Ameriks.
Ajo shtrihet ndrmjet detit t
Karaibeve, n veri, Oqeanit Atlantik
, n lindje dhe Oqeanit Paqsor , n
perndim.

Kryeqyteti- Buenos Aires


Qyteti m i madh-Buenos Aires
Gjuha zyrtare-Gjuha spanjolle
Pavarsia-9 korrik 1816

Festa kombtare-9 korriku

Forma e qeveris :Republik

federale

Gjuha-Portugalisht
Kryeqyteti-Braslia
Forma e qeveris: Republika
Federale Presidenciale
Kryetar-Dilma Rousseff
Siprfaqja:8.514.215 km
Popullsia:192.272.890
Dendsia e popullsis:22 pr
banor n km

Siprfaqja 10 180 000 km


Popullsia: 750 000 000 banor
Evropa sht nj nga shtat kontinentet tradicionale politike , dhe nje
pjese e kontinentit gjeografik t Evroazise . Evropa rrethohet n veri
nga Oqeani i Ngrire i Veriut , n perndim nga Oqeani Atlantik , n jug
nga Deti Mesdhe , dhe n juglindje nga Malet Kaukaz, Deti i zi dhe
ngushticat q e lidhin at me Detin Mesdhe. N lindje, Evropa kryesisht
ndahet nga Azia nga ndarja ujore e Maleve Urale, Lumi Ural dhe Deti
Kaspik .
Shtetet Kryesore : Gjermani , Angli , Itali ,France, Spanje,etj.

Kryeqyteti :Londra

Qyteti m i madh-Londra
Gjuha zyrtare-anglishtja
Forma e qeveris :Monarki
konstitucionale parlamentare
Kryeministri -David Cameron
Mbretresha-Elizabeth II
Siprfaqja -243,610 km

Kryeqyteti :Berlini
Qyteti m i madh: Berlini
Gjuha zyrtare :Gjuha gjermane
Pavarsia :23 maj 1949
Forma e qeveris:Republik
federative parlamentare
Kryetari i shtetit:Joachim Gauck
Kancelarja :Angela Merkel
Siprfaqja : 357 111.91 km

Kryeqyteti: Roma
Qyteti m i madh:Roma
Gjuha zyrtare:Gjuha italiane
Pavarsia:17 mars 1861
Festa kombtare: 17 marsi
Forma e qeveris:Republik parlamentare
Kryetari i shtetit:Giorgio Napolitano
Kryeministri:Enrico Letta
Popullesia :60 626 442 banor

Dendsia :202 banor/km

Spanja
Kryeqyteti: Madridi
Qyteti m I madh:Madridi
Gjuha zyrtare: Gjuha spanjolle,
Forma e qeveris:Monarki

parlamentare
Mbreti :Juan Carlos
Kryeministri:Mariano Rajoy Brey

Franca
Franca eshte shtet i Evrops

perndimore , sht i prbr nga


Franca metropolitane dhe nga
departamentet e prtejdetit
. Parisi sht qyteti m i madh dhe
kryeqytet i Francs.
Franca sht njra nga themelueset e
Bashkimit Evropian (BE).
Franca kufizohet me Belgjikn n
veri, me Luksemburgun ne veri-lindje,
me Gjermanin, Zvicrn dhe Italin
Ne lindje dhe n jug
me Spanjn, Andorren dhe Monakon.
Ajo laget n jug-lindje nga
deti Mesdhe, ne perndim nga
oqeani Atlantik dhe n veri-perndim
nga kanali i La Manshit .

Azia sht kontinenti m i madh dhe me dendsi m

t madhe t popullsis nga t gjitha kontinentet e


tjera. Ky kontinent mbulon 8.6% t tr siprfaqes s
toks, sht 4.5 her m e madhe se Evropa dhe
prbn 60% t popullats botrore
Kufijt e Azis jan toksor dhe detar. N veri ka
dalje n Oqeanin e Ngrir t Veriut; n jug futet thell
n Oqeanin Indian; n lindje brigjet e saj lagen nga
Oqeani Paqsor, kurse n perndim, Deti Kaspik
, Deti i Zi dhe Deti Egje. Malet dhe lumi Ural e ndajn
at nga Evropa. N perndim ndodhen: Mali
Kaukaz, Gryka e Bosforit dhe Dardanelet Nga Afrika ,
Azin e ndan: Kanali i Suezit dhe Deti i Kuq. Nga
Amerika Veriore e ndan ngushtica e Beringut (e gjer
85 km).

Republika Popullore e Kins, m


thjesht Kina ndodhet n pjesn lindore t
kontinentit t Azis, n bregun perendimor
t Oqeanit Atlantik. Me siprfaqe e toksore
rreth 9 milion e 600 mij kilometra
katrore. Kina sht vendi m i madh n Azi
dhe vendi i tret i madh n bot, duke u
rradhitur pas Rusis dhe Kanadas.
Territori i Kins fillon nga veriu n mes t
lumit Heilungjan n veri t lumit Moh
vazhdon n jug deri n Zmansha n skajin e
arqipelakut Nansh, duke kaluar 49 grad me
nj distanc prej 5500 kilometrash. Nga
lindja fillon nga kryqezimin e lumit
Heilungjan me lumin Usuri ( n 135 grad 05
t milidianit lindor) e vazhdon n perendim
deri n rafshnatn Pamis .

India emri zyrtar Republika e Indis,

sht nj shtet n Azin Jugore . India


sht shteti i shtat i madh pr nga
siprfaqja, ndrsa e dyta pr nga ana e
popullsis.
Bregdeti i Indis sht e gjat 7.517
kilometra.
Ky shtet Jug-Azian konsiderohet si nj
ndr shtetet q n dekadat e fundit ka
arritur zhvillim t madh ekonomik
shum shpejt, dhe sht "Ekonomia" m
e madhe e 12't e Bots. Krahas
zhvillimeve ekonomike, varfria n Indi
sht nj realitet. Nj numr t
konsiderueshme t popullsis s Indis
jan Analfabet.

Japonia
Japonia sht nj shtet ishullor n Azin

lindore. Ndodhet n Oqeanin paqsor


shtrihet n lindje t Detit t Japonis
, Republiks Popullore t Kins ,Kores
veriore, Kores jugore dhe Rusis,
nga Deti Okhotsk n veri tek Deti i Kins
Lindore dhe Taivani n jug.
Japonia prbhet prej m se 3,000 ishuj q
e bjn at arkipelag .
Ishujt m t mdhen jan :
Honsh, Hokkaid,Kysh dhe Shikoku q
s bashku prbjn 97% t siprfaqes
toksore t Japonis

Rusia , e njohur zyrtarisht edhe

si Federata Ruse, sht nj shtet n veri


t Euroazis, masivit t prbashkt
toksor t Evrops dhe Azis.
Ajo sht nj shtet federal gjysmpresidencial dhe prbhet nga 83
subjekte federale me shkall t
ndryshme t vetqeverisjes.
Rusia kufizohet, nga veriperndimi n
juglindje, me Norvegjin, Finlandn,
Estonin, Letonin, Lituanin , Polonin,
Bjellorusin, Ukrainn, Gjeorgjin,
Azerbajxhanin, Kazakistanin,
Republikn Popullore t Kins,
Mongolin dhe Republikn Popullore
Demokratike t Kores.

Afrika sht njri nga kontinentet e rruzullit

toksor. Prndryshe sht i njohur edhe si


kontinenti i zi.
Origjina e emrit Afrik vjen nga gjuha
berber t cilt jan popull kavkasoid i
Afriks veriore.
Afrika sht nj kontinent i nj rrafshnalte,
e cila ngritt pjerrt nga oqeanet q e
rrethojn, n pjesn m t madhe. Relievit t
lart i takon 90 % t siprfaqes. Paraqitet si
nj mburoj, e krijuar nga palosjet shum t
vjetra gjeologjike, si dhe pjesrisht nga
shtresat vullkanike dhe neogjene.
Ajo shtrihet n t dy ant e Ekuatorit gati
trsisht n brezin e nxeht midis 37 t
gjersis gjeografike veriore, 34 t gjersis
gjeografike jugore, 17 n gjatsi
perndimore dhe 49 t gjatsis gjeografike
lindore.

Egjipti
Egjipti ndodhet n pjesn m veri-lindore

t Afrks dhe n veri t vendit ka dalje


n Detin Mesdhe. Egjipti n veri-lindje
kufizohet me Izraelin, n lindje me Detin e
Kuq , n jug me Sudanin dhe n tr pjesen
perendimore kufizohet meLibine.
Egjipti sht nj nga vendet m t
populluara n Afrik dhe Lindjen e Mesme.
Pjesa m e madhe e saj t vlersuar 77400000
milion jetojn pran bregut t lumit Nil, n
nj siprfaqe prej rreth 40.000 kilometra
katror (15.000 sq mi), ku e vetmja tok t
punueshme bujqsore sht gjetur

Gjuha :Gjuha madagaskare dhe Gjuha

frnge
Kryeqyteti: Antananarivo
Madagaskari ndodhet n brigjet juglindore t Afriks n Oqeanin Indian.
Shteti m i afrt n pjesn kontinentale q
gjendet prball ktij ishulli-shtet
sht Mozambiku. Ky ishull sht ishulli i
dyt shtet m i madhe
n bot pas Indonezis
Klima: n Madagaskar prgjat bregdetit
sht tropikale ndrsa n brendi
normalizohet e n jug sht e that.

Republika e Afriks s Jugut sht shtet

n jugun e Afriks. Ne lindje dhe


rrethohet nga Oqeani
Atlantik dhe Oqeani Indian.
Afrika e Jugut kufizohet
me Namibin, Botsuann ,Zimbabven,
Mozambikun dhe Suazilandia ndrsa Les
oto gjendet prbrenda kufijve t Afriks
Jugore.
Republika e Afriks s Jugut z nj
siprfaqe prej 1,219 milion km2 n t ciln
jetojn dika m shum se 42,16 milion
banor. Pr kryeqytet ka Pretorin.

Australia eshte nje vend qe

prfshin kontinentin e
Australis, ishullin e Tasmanis
dhe shum ishuj t vegjl.
Ajo sht vendi i gjasht m i
madh n bot pr nga
siprfaqja. Vendet fqinje
prfshijn Indonezin, Timorin
Lindor dhe Papua Guinen e
Re n veri, Ishujt Solomon,
Vanuatu dhe Kaledonia e Re
n veri-lindje, dhe Zelandn e
Re n jug-lindje.

Gjuha zyrtares ka anglishtja


Kryeqyteti : Canberra
Qyteti m i madh :Sydney
Sistemi :Monarki
Parlamentare
Federale Kushtetuese
Mbretresh: Elizabeta II
Guvernator : Quentin Bryce

Zelanda e Re sht

nj shtet ishull n
pjesn jugperndimore
t Oqeanit Paqsor, q
prbhet nga dy ishuj t
mdhenj si dhe
shum ishuj m t
vegjl, m t njohurat
jan Ishujt
Stewart/Rakiura dhe Ish
ujt Chatham

Antarktida ose si quhet ndryshe edhe si kontinenti i bardh, prfshin t


gjitha viset q shtrihen midis Polit t Jugut dhe Rrethit Polar t Jugut. Pjest
m t mdha t tij prher jan t mbuluara me bor dhe me akull, pr kt
arsye quhet edhe "kontinenti i akullit". Antarktiku ka siprfaqe
prej 13.200.000 km. sht kontinenti m i largt dhe m i izoluari i rruzullit
toksor. Nga t gjitha ant sht i rredhuar nga Oqeani Paqsor, Atlantik
dhe ai Indian