Anda di halaman 1dari 24

Teste Gjuha shqipe 4

Teste pr Gjuhn shqipe

Provo veten

Botimet shkollore Albas

4
1

Teste Gjuha shqipe 4

Rubrika 1: do dit s bashku


Test nr. 1
Varianti I

Lexo tekstin e mposhtm


Ilira dhe Genti jan motr e vlla. Ata jetojn n Tiran n nj apartament
n qendr t qytetit. Dshira e tyre m e madhe sht t ken nj qen me t
cilin t kalojn ditn.
Nj dit ata ua shprehn prindrve dshirn e tyre. Mami dhe babi i dgjuan
me vmendje. N fund ata u than se smund tua plotsonin kt dshir.
Qenushi krkonte kujdes. Shtpia e tyre ishte shum e vogl dhe gjat dits
aty nuk kishte njeri. Donte edhe koh pr ti prgatitur ushqimin, pr ta lar,
pr ta shtitur etj.
Genti u mrzit shum. Papritur iu kujtua dika. Mori albumin e fotove dhe
menjher shkoi pran mamit. N nj foto kishte dal mami e vogl me nj
qen me emrin Tomo. Mami i kishte treguar histori shum t bukura pr qenin
e saj. Ai i mbante mend t gjitha dhe knaqej sa her i dgjonte.
- Mami, un dhe Ilira duam q ju ta mendoni dhe nj her dshirn ton.
Pas disa ditsh Ilira dhe Genti mbetn t habitur kur pan mamin dhe babin
me nj qen t vogl n dor.
- Tani kujdesuni dhe knaquni me qenin tuaj, ashtu sikur jam gzuar un
kur kam qen e vogl, - iu tha mami.
Sa shum u gzuan fmijt!

Teste Gjuha shqipe 4

Rretho prgjigjen e sakt


1. Dshira m e madhe e fmijve ishte:


a. t shkonin me pushime.

b. t kishin nj mace.

c. t kishin nj qen.
bto

fn
ot.ig.a
rif

2. Pse prindrit nuk donin tua plotsonin dshirn:

a. nuk i donin kafsht.

b. nuk kishin mbajtur ndonjher kafsh.

c. shtpia e tyre ishte e vogl.

. nuk kishte kush t kujdesej pr qenin.

1 pik

1 pik

3. Prindrit ua plotsuan dshirn m pas, sepse:


1 pik

a. Fmijt ua krkuan disa her kt gj.

b. Iu kujtua fmijria e tyre.

c. Nuk donin q fmijt e tyre t mrziteshin.4. Zgjidh nga hyrja, zhvillimi dhe mbyllja e tekstit t msiprm nj ose dy fjali 6 pik
dhe shkruaji.


Hyrja: ...........................................................................................................

.......................................................................................................................

Zhvillimi: ..........................................................................................................

.......................................................................................................................

Mbyllja: ...........................................................................................................

.......................................................................................................................

5. Prcakto pikat e planit t tregimit.


5 pik

.....................................................................................................................

......................................................................................................................

......................................................................................................................

......................................................................................................................
6. Shkruaj shenjat e piksimit q prdoren n dialog.
4 pik

........................................................................................................................


3

Teste Gjuha shqipe 4

7. Gjej katr premra pronor n tekstin e msiprm dhe shkruaji.


2 pik

.......................................................
...................................................

.......................................................
...................................................
8. Ndaj n fund t rreshtit fjalt e mposhtme.
3 pik

msim
.......................................................

plep
.......................................................

luani
.......................................................

9. Kthe n numrin shums, n trajtn e shquar, kto grupe fjalsh:
6 pik

nj trup i holl
..............................................................................

nj nxnse e mir
..............................................................................

nj pyll i madh
..............................................................................
10. N tekstin e msiprm nnvizo foljen jam dhe kam kur jan prdorur 4 pik
si folje ndihmse dhe shkruaji m posht.

.......................................................................................................................

.......................................................................................................................

.......................................................................................................................
11. Shkruaj nj fjali ku t prdorsh emrin Tiran n numrin njjs,
2 pik
trajta e shquar, rasa gjinore.
.......................................................................................................................
12. Vendos emrat e nnvizuar n tekstin e msiprm n tabel dhe
plotsoje at.
Emri

Lloji

Konkret abstrakt

Rasa

Trajta

Vlersimi
Pikt
0-10
11-18
19-26
27-34
35-42
43-49
Nota
4
5
6
7
8
9
Shnim: Pr pyetjen 10, 11 do t punohet me tekstin n fillim t testit nr. 1.

Gjinia

20 pik
Numri


50-55
10

Teste Gjuha shqipe 4

Varianti II

1. Nnvizo fjalin q nuk sht pjes e tekstit:

1 pik

Frutat jan nj ushqim i rndsishm pr njeriun. N vende t ndryshme t bots kultivohen


fruta t llojeve t ndryshme. Shqipria bn pjes n kontinentin evropian. Fmijt duhet t
konsumojn do dit fruta.

2. Rretho prgjigjen e sakt.
1 pik
Nj dit tre shok t ngusht po bisedonin me njri-tjetrin pr qenin e Gentit.
I entuziazmuar Genti shprehet:
-Jam shum i gzuar q un dhe motra ime tashm kemi nj qen n shtpi!
-Edhe un do t doja shum t kisha nj qen, por prindrit e mi nuk ma blejn dot, sepse
nuk e mbajm dot qenin n pallat, - thot Andi.
-Un mendoj se qeni m mir duhet t rrij n shtpi ku ka oborr, ku edhe ai t ket shtpin
e tij, jo t rrij n nj ambient bashk me njerzit, - u thot dy shokve Blendi.
-Po ne i kemi br nj shtpi t vogl n dhomn ton... - prgjigjet Genti.
-Vrtet ju ia keni br shtpin, por ai do nj shtpi t vrtet, ashtu si kemi dhe ne, - ia
kthen Blendi.
-Kurse nna ime thot q nuk mund ta lm qenin vetm n shtpi kur ne ikim t gjith n
shkoll dhe pun, - shton Andi.
-Ather un do ta oj qenin tim te gjyshi, pasi ai ka nj shtpi t madhe me oborr, dhe do
shkoj do pasdite ta shoh dhe t luaj me t.
-Kjo do t ishte nj gj shum e mir pr qenin tnd, Genti, - shprehet Blendi
Teksti i msiprm sht:

a. dialog

b. diskutim

c. bised
3. Qarko emrin e shkruar gabim:
1 pik

Elona
ketri
kaltrina
Drini

4. Qarko ndarjen e sakt t fjals prpunonte.

a. prpuno-nte

b. prp-unonte

c. prpunont-e

1 pik

Teste Gjuha shqipe 4

5. Emri qershi n rasn dhanore, numri njjs, trajta e shquar sht:


1 pik

a. qershis

b. e qershis

c. qershin

. qershia

6. Erinda filloi ti shkruaj nj letr shoqes s saj. Ajo nuk e mbaroi at. 4 pik
Vazhdoje ti?

Tiran, m 12.11.2010
E dashur Ola,
Sapo erdha nga shkolla. U gzova shum kur pash mbi tavolin nj zarf me emrin tnd.
M ka marr malli shum. Mezi pres pushimet e dimrit q t vij n Voskopoj. Babi m ka
premtuar t m blej nj pal ski, me t cilat
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................

7. Gjej gabimet n dialogun e mposhtm dhe korrigjoji ato.
2 pik

Mami m tha:

-Nesr do t shkojm n Plazhin e Gjeneralit.

Sa mir! Po ku ndodhet ai e pyeta un.

-Ndodhet disa kilometra larg plazhit ton, m tha ajo.8. Rretho prgjigjen e sakt. Emri krcim sht:
1 pik

a. emr konkret

b. emr abstrakt


9. Rretho prgjigjen e sakt. Emri djalit sht n rasn:
1 pik

a. Emrore

b. Gjinore

c. Dhanore

. Kallzore

d. Rrjedhore

Teste Gjuha shqipe 4

10. Shkruaj pes fjali ku emri libri t prdoret n t gjitha rasat.

5 pik

1.............................................................................................................................................
2.............................................................................................................................................
3.............................................................................................................................................
4.............................................................................................................................................
5.............................................................................................................................................

11. Lako emrin lodr n trajtn e pashquar.
5 pik

Emrore: ........................................

Gjinore:
........................................

Dhanore: ........................................

Kallzore: ........................................

Rrjedhore: ........................................
Rretho prgjigjet e sakta.
12. N fjalin Harabeli sqepin e ka t madh, ndrsa kmbt t shkurtra.,
mbiemrat jan:


a. Harabeli

b. sqepin

c. t madh


. kmbt

d. e shkurtra

2 pik

13. Emri ant n trajtn e shquar, rasa kallzore sht:
a. anta
b. ants

c. antn
. ant

1 pik

14. N fjalin Pran qytetit ton ndodhet nj pyll i madh. premri pronor 1 pik
sht:

a. qytetit
b. pran
c. pyll
. ton

15. Premri pronor i saj sht n:

1 pik
7

Teste Gjuha shqipe 4

a. vetn e par

b. vetn e dyt

c. vetn e tret

16. N fjalin Ata kishin dgjuar shum histori t bukura., folja ndihmse 1 pik
sht:

a. kishin
b. dgjuar
17. Qarko fjalin ku folja jam sht prdorur si folje ndihmse.


a. Ai sht i strvitur n volejboll.

b. Ata jan msuar t fitojn do gar.

c. Mirela sht n ballkon.

1 pik

18. Gjej dhe analizo emrat n fjalin Nj dit Mujit i humbi nj lop n bjeshk. 20 pik
Emri

Vlersimi
Pikt
Nota

Lloji

0-14
4

Konkret/abstrakt

15-21
5

22-27
6

28-32
7

Trajta

33-38
8

Rasa

39-44
9

45-50
10

Teste Gjuha shqipe 4

Rubrika 2: Mirsi dhe paqe


TestI nr. 2
Varianti I
Lexo poezin.
Dardhs s Bardhs
I sht thar fyti
Pr nj got uj
Dielli e mbyti
Kumbulls sumbulls
I sht thar goja
Nga vapa e vers
Lngon e gjora
I pari kopshtari
Ngrihet q me nat
Pemve t etura
u jep limonad.

Rretho prgjigjen e sakt.


1. Poezia e msiprme ka:

a. 2 strofa
b. 4 strofa

c. 5 strofa
. 3 strofa
2. Nj strof ka:

a. 3 vargje
b. 4 vargje
c. 5 vargje

1 pik

3. Vargjet q rimojn me njri-tjetrin jan:

1 pik

1 pik

a. vargu i par me vargun e dytb. vargu i par me vargun e tret

c. vargu i dyt me vargun e katrt

4. Shkruaj cila sht tema dhe ideja e poezis.
4 pik
Tema: ...............................................................................................................
Ideja: ..............................................................................................................

5. Prshkruaj stinn pr t ciln flet poeti n poezi.

4 pik
9

Teste Gjuha shqipe 4

.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................

6. Gjej sinonimet e fjalve t mposhtme:


3 pik

vap
..........................................

kopshtari ..........................................

ohet
..........................................

7. Gjej antonimet e fjalve t mposhtme.
3 pik

e bardh ..........................................

nat
..........................................

i uritur
..........................................

8. Shkruaj dy kuptimet e figurshme t fjals qaf.
2 pik

Qafa e njeriut: a) ..........................................,
b) ..........................................
9. Provo t shkruash nj poezi me disa vargje. Prdor si model vjershn 6 pik
Atdheu ose Sknderbeu.
........................................................
........................................................
........................................................
........................................................
........................................................
........................................................
10. Shih figurn e mposhtme dhe prshkruaj at q sheh.
10 pik
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
....................................................................................................................
.....................................................................................................................
.....................................................................................................................
................................................................................................................
Vlersimi

10

Pikt

0-7

8-12

13-17

18-22

23-27

28-31

32-35

Nota

10

Teste Gjuha shqipe 4

Varianti II
Rretho prgjigjen e sakt.
1. Fjalia ku fjala faqe sht prdorur n kuptimin e saj t par sht.

1 pik


a. Faqja i ishte skuqur nga t ftohtt.

b. Era frynte m fort n faqen e malit.

c. Albi ktheu faqen e librit pr t par figurn.


2. Shkruaj nj fjali ku fjala dor t prdoret me kuptim t figurshm.
2 pik
.....................................................................................................................
3. Sinonimi i fjals shtpi sht:

a. pallat
b. ndrtes

c. dhom
. banes

1 pik

4. Antonimi i fjals mrzitem sht:


1 pik

a. habitem

b. gzohem

c. dshprohem
5.
3 pik
Shkruaj antonimet e fjalve t dhna:


zbardh
i mbl
lumturi

.....................................
.....................................
.....................................

6. Ndajfolja prapa sht:


1 pik

a. ndajfolje kohe

b. ndajfolje vendi

c. ndajfolje mnyre

. ndajfolje sasie


7. N fjalin Ata e krkuan gjithandej., ndajfolja sht:
1 pik

a. ata
b. krkuan
c. gjithandej

8. Formo dy fjali, nj me ndajfolje kohe dhe nj me ndajfolje mnyre.
4 pik


1......................................................................................................................

2......................................................................................................................

9. N fjalin Ata vrapuan t trembur, kurse Eldi qndroi n vend.,

1 pik
11

Teste Gjuha shqipe 4

lidhza sht:

a. vrapuan

c. ata

b. t trembur
. Kurse

10. Formo dy fjali ku t prdorsh lidhzat q kur dhe n qoft se.


4 pik
1. .....................................................................................................................
2...................................................................................................................... .
11. Rretho lidhzn e shkruar gabim.

a. kudo q
b. porsa

c. ndr sa
. kurse

1 pik

12. Nnvizo lidhzat n fjalit e mposhtme.a. Entela dhe Ledia jan shoqe t mira.

b. Ose Mira, ose Ela do t bj pastrimin e shtpis.

c. Ne duhet t nisemi sapo t na njoftojn.

. Un nuk do t shkoj, n qoft se nuk shkon ti.

2 pik

13.
3 pik
Rretho dhe korrigjo fjalt e shkruara gabim.

a. mendje ....................................
. vendas ....................................

b. vnd
....................................
d. zmr ....................................

c. qengj ....................................
dh. qndr ....................................

14. Formo fjal me kuptim t kundrt, duke prdorur parashtesa.
4 pik

a. i lar
....................................

b. bllokoj
....................................

c. marrveshje
....................................

. lodhem
....................................

15. Nnvizo prapashtesat prkdhelse q jan prdorur n fjalt
6 pik
e mposhtme dhe formo fjali me dy prej tyre.

a. Djalth
b. Lepurush
c. Arush
. bebush
1...................................................................................................................... .
2...................................................................................................................... .
Vlersimi
Pikt
0-7
Nota
4

12

8-12
5

13-17
6

18-22
7

23-27
8

28-31
9

32-35
10

Teste Gjuha shqipe 4

Rubrika 3: Lojra dhe fantazi


Testi nr. 3

Lexo tekstin e mposhtm.


Dejvi sht nj djal 7-vjear. Sot ai po pushon n plazh me familjen dhe kushrinjt e tij.
Duke pushuar posht adrs e zuri gjumi. Dejvi filloi t shoh nj ndrr t bukur sikur po lundronte me vark n det. Bashk me t ishte dhe Livia dhe Dioni,
dy kushrinjt e tij. Ata kishin marr me vete kamerdare, krahza dhe syze uji.
Duke lundruar npr val, nj tuf me delfin u shfaqn pran tyre. M i vogli nga
delfint i ftoi t hidheshin n uj dhe t notonin me t. Fmijt u hodhn n det dhe
delfini filloi tiu tregonte vendin ku ai jetonte. Sa bukur! Sa shum peshq, korale,
yje deti, guaska, midhje, oktapod, sfungjer, kandila deti etj. Dejvi kishte dshir
t shihte nj balen. Delfini i tregoi se balenat jetonin m larg. Dejvit u kujtua se
mund tu dilte ndonj peshkaqen dhe filloi ta zinte paniku. Ai i krkoi mikut t tij q
t ktheheshin m mir n breg. Delfini ua plotsoi dshirn.
Befas dgjoi nj z. Ishte mami q po e thrriste.
- ohu Dejvi! Eja t lahemi n det, - i tha ajo.
Sa mir t jesh pran mamit!, mendoi ai me vete.

Rretho prgjigjen e sakt.


1. Dejvi po pushonte:
1 pik

a. n pishin

b. n pyll

c. n plazh

2. Fmijt kishin marr me vete:
1 pik

a. patina

b. ski

c. pajisje plazhi

3. Dejvin e zuri paniku, sepse:
1 pik

a. mund t mbytej,

b. mund t mos kthehej m n tok,

c. mund t vinte ndonj peshkaqen.
13

Teste Gjuha shqipe 4

4. Dejvi u knaq, sepse:

1 pik

a. u kthye n tok,
b. ishte pran mamit,
c. pa shum gjallesa ujore.5. Tregimi i msiprm sht:
1 pik

a. realist

b. fantastik

c. shkencor

6. Shkruaj se cilat jan elementet fantastike t tregimit.


5 pik

.....................................................................................................................

.....................................................................................................................

..... ...............................................................................................................
7. N tekstin e msiprm gjej dy lidhza dhe shkruaji.

..................................., ...................................

2 pik

8. N tekstin e msiprm nnvizo tri ndajfolje dhe shkruaj llojin e tyre.................................... - ...................................

................................... - ...................................

...................................- ...................................

3 pik

9. Formo fjal me kuptim t kundrt duke prdorur


5 pik
parashtesat pa-, mos-, -, zh-.

i rregullt
....................................................

i prdorur ....................................................

mirnjohs ....................................................

i drejt ....................................................

rrnjos
....................................................
10. Prshkruaj ndonj situat kur ti ke dashur shum t jesh
10 pik
pran prindrve ose familjarve t tu.


.....................................................................................................................

.....................................................................................................................

.....................................................................................................................

......................................................................................................................

.....................................................................................................................
Vlersimi
Pikt
0-7
8-11
12-15
16-19
20-23
24-7
28-30
Nota
4
5
6
7
8
9
10

14

Teste Gjuha shqipe 4

Rubrika 4: E shkuara n prralla dhe tregime


Testi nr. 4
Varianti I

Lexo prralln e mposhtme


Njher e nj koh na ishte nj mbret q kishte tre djem.
Anizi ishte nj djal jetim q shrbente n pallatin mbretror. Ai lodhej gjith ditn,
por n dark ulej dhe i binte fyellit. T gjith uleshin pran tij dhe knaqeshin duke
dgjuar tingujt e fyellit.
Mbretit nuk i plqente kjo gj dhe e ngarkonte Anizin me pun t vshtira.
Nj dit ai ia prishi fyellin dhe Anizi u largua duke qar. Rrugs takoi nj plak t
vjetr dhe, pasi i tregoi se far i kishte ndodhur, plaku e mori n shtpin e tij. Ai i
bri nj fyell t ri me dru bambuje m t mir se fyelli i par. Anizi i binte fyellit dhe
jo vetm njerzit, por edhe kafsht e pyllit vinin dhe e dgjonin.
Nj dit mbreti thirri djalin e tij t madh dhe i tha:
- Mbrm pash n ndrr nj lepur t bardh me nj pull t zez n ball. Shko
n pyll, gjeje, kape dhe ma sill!
Djali i mrzitur u nis pr n pyll. Ai takoi plakun dhe ia tregoi hallin e tij. Plaku e
qetsoi dhe i tha t takonte Anizin.
Anizi i premtoi se do ta gjente lepurin, kur kafsht t mblidheshin pr ta dgjuar,
por ai duhet t paguante pr lepurin 1000 stringa.
Ditn tjetr Anizi ia dorzoi lepurin dhe e kshilloi q ta mbante mir se, nse i
ikte, ai nuk do tia gjente m.
Kur po largohej djali Anizi filloi ti binte fyellit dhe lepuri i iku djalit nga duart.
Mbreti urdhroi t dy djemt e tjer ti gjenin lepurin. Por iu ndodhi e njjta gj
dhe atyre. Ather mbreti vendosi t shkonte vet n pyll. Kur Anizi po prgatitej ti
binte fyellit, t gjitha kafsht u mblodhn rreth mbretit. Ai u tmerrua dhe iu lut Anizit
q ta shptonte. Anizi pranoi, por me nj kusht: kur t shkonte n mbretrin e tij,
gjysmn e pasuris tua shprndante t varfrve.
Mbreti pranoi dhe bri ashtu si i tha ai.
Anizi jetoi i lumtur pran miqve t tij.

15

Teste Gjuha shqipe 4

Rretho prgjigjen e sakt.


1. Mbreti u mrzit, sepse:
1 pik

a. Anizi nuk punonte.

b. Anizi i binte shum bukur fyellit.

c. Anizi nuk i bindej mbretit.
2. Anizin e ndihmoi:
1 pik

a. nj familje tjetr

b. nj plak i vjetr

c. djali i mbretit

. nj magjistar

3. Mbreti pa n ndrr:
1 pik

a. nj kal t bardh

b. nj lepur

c. nj dragua

. nj kuedr


4. Pse djemt e mbretit nuk mund ta mbanin lepurin?
2 pik


.......................................................................................................................

.......................................................................................................................
5. Shkruaj kushtin q Anizi i vuri mbretit.
2 pik


.......................................................................................................................

.......................................................................................................................
6. A je dakord ti me kushtin q Anizi i vuri mbretit? Pse?

Po

3 pik

Jo

......................................................................................................................
......................................................................................................................

7. Shkruaj emrin e personazhit kryesor dhe t personazheve t tjera


t prralls.


...............................................
............................................

................................................
............................................

16

2 pik

Teste Gjuha shqipe 4

8. N fjalin e mposhtme nnvizo me ngjyr t kuqe kryefjaln


2 pik
dhe me ngjyr blu kallzuesin.


Anizi i binte shum bukur fyellit.

9. Krijo nj fjali ku t prdorsh fjaln mbret si kryefjal.
2 pik


.......................................................................................................................

10. Nnvizo rrethanort n fjalit e mposhtme.
4 pik

do nat ata mblidheshin n pyll.

Msuesja pa me vmendje detyrat e shtpis.

N raft vendosa me kujdes t gjith librat e mi.

Ajo shkruante mjaft bukur.
11. Nnvizo kundrinort n fjalin e mposhtme.
2 pik


Nxnsit pyesin msuesen pr dukurit natyrore.

12. Shkruaj pyetjet t cilat t ndihmuan t gjeje kundrinort.


2 pik


.............................................................

13. Krijo nj tekst me 6 fjali, ku t prdorsh kundrinor, rrethanor


6 pik
dhe prcaktor.


.......................................................................................................................


.......................................................................................................................


.......................................................................................................................


.......................................................................................................................


.......................................................................................................................

Vlersimi
Pikt
0-6
7-10
11-14
15-18
19-22
23-26
27-30
Nota
4
5
6
7
8
9
10

17

Teste Gjuha shqipe 4

Varianti II

Lexo prralln e mposhtme.

Plaka misterioze
Nj dit feste, katr vasha shkonin udhs t zbukuruara si asnjher dhe
shend e ver.
Para tyre u doli nj plak gjith zhele, e shmtuar dhe e ndotur kmb e
kok. N duar mbante nj kabash t mbushur me uj t pastr. Plaka i thot
vajzs s par:
-Moj vash, eja m laj pak!
-t thot mendja, t bhem un pis pr ty? Shih si jam veshur! - ia priti ajo.
-Eja m laj ti! - i thot plaka vajzs s dyt.
-Nuk dua! - ia priti ajo.
-Po ti do t m lash? - pyeti srish plaka, ksaj radhe vajzn e tret.
-Kur t kthehem nga festa, t shohim, - i thot kjo, duke e vn n loj.
Atkoh doli prpara plaks vajza e katrt, q ishte m e bukura nga vajzat.
-Do t t laj un, moj gjyshe! Ja, ngrije pak fytyrn, t lutem!
Dhe vasha filloi ta lante. Plaka krejt e lumtur i thot:
-Kam dika n kurriz. A ma frkon pak, po deshe!
-Patjetr, gjyshe! - i thot ajo.
Po sa u habit vasha, kur pa n kurrizin e varfanjakes, mes teshave t saj, nj
xhep plot me stoli, me tesha dhe sandale, me perla plot.
-jan kto? - e pyeti ajo.
-Jan pr ty, bij, sepse ti m lave e m lodhe kockat. Ty t erdhi keq pr
mua. Tani vishu dhe zbukurohu dhe shko n fest.
Kur shoqet e pan t veshur e t stolisur, e pyetn se ku i kishte gjetur gjith
ato gjra t bukura.
-Mi dha plaka q hasm rrugs e q e ndihmova, - u tha ajo.
Vajzat rendn pr te plaka, por, aha, ajo ishte zhdukur.
Dhuratat q dha plaka misterioze mbetn gjithnj t reja.
- kabash - kan uji

18

Teste Gjuha shqipe 4

Rretho prgjigjen e sakt.


1. Vashat po shkonin n:

a. n treg
b. n qytet

c. n kish tsef
n .

2. Ato takuan gjat rrugs:
a. nj zan t bukur
b. nj grua t re

c. nj plak t vjetr
. nj magjistar

1 pik

1 pik

3. Plakn e ndihmoi:
1 pik
a. vajza e par
b. vajza e dyt
c. vajza e katrt
. vajza e tret

4. Vajza e ndihmoi, sepse:
1 pik
a. i erdhi keq pr t
b. ishte e edukuar
c. i respektonte t moshuarit

. besonte se ajo do ti falte dika
5. Si mendon, pse rrobat q i dha plaka vajzs mbetn gjithmon t reja? 4 pik

........................................................................................................................

........................................................................................................................

........................................................................................................................


........................................................................................................................

6. Shkruaj mesazhin e prralls.
4 pik

.......................................................................................................................

.......................................................................................................................

7. Shkruaj prbrsit e prralls:


5 pik


Koha: ..................................................................................................................

Vendi: .................................................................................................................

Personazhi kryesor: ............................................................................................

Personazhet ndihmse: ......................................................................................

Elementet fantastike: ..........................................................................................

19

Teste Gjuha shqipe 4

8. Nnvizo kryefjaln n fjalin e mposhtme.


1 pik

Vajza e katrt e ndihmoi plakn.

9. Formo nj fjali ku kryefjala t jet shprehur me grup fjalsh.


......................................................................................................................

2 pik

10. Nnvizo kallzuesin n fjalin e mposhtme.

1 pik


Plaka mbante n duar nj kalbas me uj t pastr.


11. Formo nj fjali ku kallzuesi t jet shprehur me foljen jam+emr.
2 pik
......................................................................................................................

12. Nnvizo prcaktort n fjalit e mposhtme.
2 pik

Vajza e mir u vesh me stoli t muara.


13. Formo nj fjali ku t prdorsh nj prcaktor.
2 pik
......................................................................................................................
14. Nnvizo kundrinort n fjalit e mposhtme dhe shkruaj llojin e tyre. 5 pik
Plaka iu lut vajzave pr ndihm. Tri vajzat e para nuk e ndihmuan plakn. Vajza e katrt u
soll shum mir me plakn. Plaka i dhuroi vajzs stoli t muara.

Kundrinort
Lloji
__________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
15. Formo nj fjali ku t prdorsh kundrinor t zhdrejt.

2 pik

......................................................................................................................

16. Nnvizo rrethanort dhe shkruaj llojin e tyre.

5 pik

N fshat po binte bor. Ne arritm von. Ishte shum qetsi. Aty ktu dgjohej ndonj e lehur
qeni. At nat gjyshja nuk flinte. Ajo na priste me padurim. Sa u gzua kur na pa n der!

20

Teste Gjuha shqipe 4

Rrethanori

Lloji

17. Shkruaj n gjuhn standarde tekstin e mposhtm.


6 pik

Nganjiher i afrohet msuesi Lulit. Dhe kur Luli e ka ftyrn e dlir dhe pa pua, msuesi ia
ledhaton faqet, gushn, e Luli i afrohet, ia merr dorn, e shikon me sy pllumbi dhe kishte me
dasht ti fali dika msuesit. Por vjollca nuk ka. E Luli i vocrr ka mund ti fali msuesit tjetr?
Ve n i falt tollumbat e veta, q kan hapun gojn si me dasht me e hangr msuesin. Po,
po, tollumbat e Lulit t vocrr kan me e hangr msuesin.

(Luli i vocrr, Migjeni)
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
.......................................................................................................................................
.......................................................................................................................................
.......................................................................................................................................
Vlersimi
Pikt
0-9
Nota
4

10-15
5

16-21
6

22-27
7

28-33
8

34-39
9

40-45
10

21

Teste Gjuha shqipe 4

Varianti III

1. Shkruaj katr elementet prbrse t prralls4 pik
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................


2. N fjalin Prball kshtjells s mbretit jetonte nj princ., kryefjala sht:

1 pik

a. Prball kshtjells
b. s mbretit
c. nj princ

3. N fjalin Ne shkuam n Valbon., kryefjala sht e shprehur me:
1 pik
a. emr
b. premr
c. grup fjalsh

4. N fjalin Fshatart nga fshati Balzat do t ngjiten n mal., kallzuesi 1 pik
sht:

a. fshatart
b. fshati
c. do t ngjiten
. n mal

5. N fjalin Ata jan t gzuar., kallzuesi sht shprehur me:
1 pik

a. folje
b. foljen jam + mbiemr
c. foljen jam + emr
6. Krijo nj fjali ku t prdorsh kallzues t shprehur me foljen
2 pik
jam + emr.

......................................................................................................................

7. N fjalin Shtpia e tij ndodhej pran pyllit., nnvizo dhe shkruaj
1 pik
grupin emror.
................................................................................................................

8. N fjalin Nj majmun i zgjuar i punoi nj rreng gjirafs., prcaktori
1 pik
sht:

a. nj majmun
b. i zgjuar
c. gjirafs
22

Teste Gjuha shqipe 4

9. Formo nj fjali ku t prdorsh nj prcaktor.


......................................................................................................................

2 pik


10. Nnvizo me t kuqe grupin e kryefjals dhe me blu grupin
2 pik
e kallzuesit

Bariu i mir ndezi nj zjarr me karthje.
11. N fjalin Fmijt dgjonin prrallat me knaqsi. ,
1 pik
kundrinori i drejt sht:

a. fmijt
b. dgjonin
c. prrallat
. me knaqsi
12. Krijo nj fjali ku t prdorsh kundrinor t drejt.
2 pik

......................................................................................................................

13. N fjalin Nxnsit i shkruan msueses nj kartolin, fjala e
1 pik
nnvizuar sht:
a. rrethanor
b. prcaktor
c. kundrinor i zhdrejt pa parafjal
14. Krijo nj fjali ku t prdorsh kundrinor t zhdrejt me parafjal.

2 pik

......................................................................................................................
15. N fjalin Nxnsit shkuan n ekskursion me msuesen., fjala e
1 pik
nnvizuar sht:
a. rrethanor
b. prcaktor
c. kundrinor i zhdrejt pa parafjal
. kundrinor i zhdrejt me parafjal
16. Krijo nj fjali ku t prdorsh kundrinor t zhdrejt me parafjal.

2 pik

......................................................................................................................
17. N fjalit e mposhtme nnvizo rrethanort.

3 pik

At ast u dgjua nj e trokitur n der. Ishte Gomari Jori. Ai trokiti shum. Derrkuci Piglet
23

Teste Gjuha shqipe 4

po vinte me vrap.

18. Krijo nj fjali ku t prdorsh rrethanor vendi.

2 pik

..............................................................................................................................
19. Rrethanort e nnvizuar n ushtrimin m sipr vendosi n tabel
dhe prcakto llojin.
Rrethanori

Vlersimi
Pikt
Nota

24

5 pik

Lloji


0-7
4

8-12
5

13-17
6

18-22
7

23-27
8

28-31
9

32-35
10