Anda di halaman 1dari 9

KUJDES!

MOS DMTO
BARKODIN
BARKODI

INSTITUTI I ZHVILLIMIT T ARSIMIT


Testimi i kandidatve pr ushtrimin e profesionit t msuesit
n arsimin parauniversitar
E shtun, 6 dhjetor 2014

Ora 11.00

Lnda: Shkencat shoqerore


I. Udhzime pr
kandidatin

N krkesat me zgjedhje do t rrethohet vetm shkronja prbri alternativs q ju duket e sakt.


Pr krkesat me zhvillim, shkruani prgjigjen n hapsirn e ln enkas pr kt qllim.
Veprime t tjera mund t bhen vetm n faqet e lira t vendosura n fund t testit.
Kutia boshe n fund t do pyetjeje sht pr vlersuesin e testit.

Shnim. Nse vini re parregullsi n procedurn dhe zhvillimin e testimit, lutemi t bni shnime n
hapsirn e mposhtme.
II. pr tu plotsuar nga komisioni i Vlersimit
Krkesa

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

Pik
Krkesa
Pik
Krkesa
Pik
Krkesa
Pik
Rubrik
Dokumentacioni shkollora
PJ I

PJ II

Nr. i pikve sipas


rubrikave 4

Programi lndor

Aspekte t pedagogjis dhe metodologjis

13

Aspekte t komunikimit dhe etiks

Aspekte t drejtshkrimit t gjuhs shqipe

Totali PJ I

30

Prmbajtja shkencore

40

Pik t fituara

Totali i pikve
Komisioni i vlersimit (Emri, Mbiemri, Firma)

_____________________________

IZHA

____________________________

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

DOKUMENTACIONI SHKOLLOR
1.

N arsimin e mesm t ult, n gjimnaz dhe n lndt e kulturs s prgjithshme n shkollat


profesionale dhe ato t orientuara, nota vjetore lndore e nxnsit prllogaritet me formuln:
1 pik

A)
B)
C)
D)

Nota vjetore lndore = 0,1 x M1 + 0,4 x M2 + 0,5 x M3


Nota vjetore lndore = 0,5 x M1 + 0,4 x M2 + 0,1 x M3
Nota vjetore lndore = 0,4 x M1 + 0,5 x M2 + 0,1 x M3
Nota vjetore lndore = 0,4 x M1 + 0,1 x M2 + 0,5 x M3
ku M1, M2, M3 jan prkatsisht mesataret aritmetike t vlersimeve a) nj ose disa tema msimore t
sapo zhvilluara; b) nj ose disa kapituj t tekstit t nxnsit; c) projekte ndrlndore/lndore.

2.

Sipas legjislacionit aktual n fuqi, puna e msuesit kujdestar n shkollat e arsimit parauniversitar sht
e barasvlershme me:
1 pik

A) nj or msimore n jav;
B) asnj or msimore n jav;
C) dy or msimore n jav;
D) or msimore n jav.
3.

Listoni dy nga format e zhvillimit profesional t punonjsve arsimor:

2 pik

zhvillimi i brendshm trajnimet


trajnimet
rrjetet profesionale
kshillimet
kurset afatshkurtra
kurset afatgjata

PROGRAMI LNDOR
4.

Struktura e re e programeve lndore nuk prmban:

A)
B)
C)
D)

linjat ose fushat kryesore t objektivave t lnds;


veprimtari pr fmijt me nevoja t veanta;
udhzime pr veprimtarit e t nxnit;
konceptet kryesore t lnds.

1 pik

5. E vrtet (V) apo e gabuar (G)?


2 pik
a) Lidhur me zbatimin cilsor t programit, msuesi duhet t zbatoj me prpikri
programin lndor. ________
G
b) Programi lndor bn t qart dallimin ndrmjet asaj q duhet tu msohet nxnsve dhe asaj
q mund tu msohet nxnsve. _______ G

6.

Listoni tre nga rubrikat e programit lndor

IZHA

3 pik

T prgjithshme
Synime t programit
Linjat dhe nnlinjat e prmbajtjes
Shprndarja e orve sipas linjave dhe nnlinjave t prmbajtjes
Konceptet kryesore sipas linjave dhe nnlinjave. Objektivat specifik
2

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

Integrimi lndor
Metodologjia e zbatimit t programit
Vlersimi

ASPEKTE T PEDAGOGJIS DHE T METODOLOGJIS


7.

Sipas progresivizmit, qllimi i arsimit duhet t prcaktohet nga nevojat dhe interesat e nxnsve.
Sipas progresivizmit t nxnit:
1 pik

A)
B)
C)
D)

duhet jet m shum aktiv se pasiv;


duhet jet m shum pasiv se aktiv;
duhet t bazohet n motivet e brendshme;
duhet t bazohet n arritjet m t mdha t njerzimit.

8.
A)
B)
C)
D)

Lidhur me faktort e shumt q ndikojn tek t nxnit, sht m e sakt t thuash se msuesit:
1 pik
jan n gjendje t kontrollojn t gjith faktort q ndikojn te t nxnit;
nuk jan n gjendje t kontrollojn as edhe nj nga kta faktor;
nuk duhet t prpiqen t kontrollojn ndonj nga kta faktor;
mund t kontrollojn vetn pak nga kta faktor.

9.

Nxnsit q bjn pjes te grupet minoritare:

A)
B)
C)
D)

nuk duhet t gjykohen fare


duhet t gjykohen n baz t grupit n t cilin bjn pjes
duhet t gjykohen nga shkalla n t ciln ata jan br si antart e tjer t shumics
duhet t gjykohen n baz t asaj se far bjn

1 pik

10. E vrtet (V) apo e gabuar (G).

3 pik

a) Msimdhnia e lndve shoqrore n shkoll nuk krkon nga msuesi t jet model pr
sjelljen dhe mnyrn e t menduarit t nxnsve. _______ V
b) Nj nga sfidat m t mdha t msuesve sht t msojn si t kritikojn nxnsit pr prgjigjet
e gabuara. _______ G
c) Kur ne i referohemi procesit t msimdhnies dhe t nxnit me kt nnkuptojm q ky proces
bazohet n rolin absolut t msuesit n klas. ________ G
11. Pr tiu prgjigjur nevojave t ndryshme t t nxnit, msuesi, ndr t tjera, duhet t:

3 pik

T krijoj mjedis efektiv t nxni


T siguroj motivimin
T siguroj shanse t barabarta pr nxnsit nprmjet metodave t msimdhnies
T prdor metoda t prshtatshme vlersimi
T vendos objektiva msimor

12. Prshkruani dy prej drejtimeve n t cilat shprehet prgjegjsia e msuesit pr zhvillimin e


materialeve msimore:
vlersimin e programeve dhe teksteve
prpjekjen pr t zhvilluar vet materiale msimore
bashkpunimin me t tjert pr kt qllim

13. Vetvlersimi i msimdhnies, ndr t tjera duhet t prfshij aftsin dhe teknikat pr t:
IZHA

2 pik

2 pik

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

pr t njohur veten,
pr t mbledhur t dhna
pr t organizuar informacionin vlersues
pr t prdorur vlersimin pr prmirsimin vetjak
pr t mirkuptuar aktort e tjer q t vlersojn

KOMUNIKIMI DHE ETIKA E MSUESIT


14. Nj msuese mendon se nxnsit e nj klase krijojn zhurm n klas. Cila nga strategjit e mposhtme
sht m efektive dhe ndihmon msuesen t menaxhoj disiplinn dhe rregullin n klas? 1 pik
A) Msuesja prgatit dhe i bn t ditur nxnsve nj list t privilegjeve q ata do t
humbasin sa her q bhet zhurm n klas.
B) Msuesja cakton nj nxns t monitoroj dhe t mbaj shnim t gjith emrat e nxnsve
q jan m t zhurmshm.
C) Msuesja krijon nj sistem shprblimesh q do t prfitojn nxnsit, nse ata ndihmojn
shokt e tyre t mbajn qetsin n klas.
D) Msuesja bashkbisedon me nxnsit pr t rn dakord mbi mnyrat dhe kodet q do t
prdor msuesi n rastin e rritjes s nivelit t zhurms n klas.
15. Shnoni V nse sht e vrtet dhe G nse esht e gabuar:

a)

2pik

Sipas Kodit t Etiks msuesi i prkushtohet vetm nxnsve me aftsi t kufizuar duke
ushqyer potencialin qytetar, shoqror, intelektual, emocional dhe fizik t tyre. G

b)

Sipas Kodit t Etiks, msuesi njeh, kupton parimet e vlersimit t nxnsit dhe zbaton ato saktsisht,
n mnyr t ndershme, t paanshme e jo diskriminuese n praktikn e tij profesionale. V

DREJTSHKRIMI
16. Rrethoni alternativn e sakt.
A)
B)
C)
D)

1 pik

jan t rrall n histori Gjergj Kastriott


jan t rrall n histori Gjergj Kastriott
jan t rrall n histori gjergj kastriott
jan t rrall n histori Gjergj Kastriott

17. Shkruani sakt fjalt ose shprehjet q jan shkruar gabim m posht.

3 pik

gshtenj, i kndshm, numror, lyps, pr tua br t qart nxnsve, shvleftsim, dashuria,


materje, smundjet e stins s dimrit, prderisa, shkel e shko, Qafa e Thans, FIFA, mikroorganizm.
1. i kndshm
2. zhfleftsim
3. materie
PERMBAJTJA SHKENCORE
18. Llojet e ndryshme t ligjeve n shoqri varen nga:

1 pik

A) larmia e marrdhnieve q ato rregullojn;


B) larmia e institucioneve t ndryshme q ekzistojn n shoqri;
IZHA

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

C) ekzistenca e grupeve t ndryshme t interesave;


D) t gjitha arsyet e msiprme.
19. Ligji sht mjet pr ti detyruar njerzit t bjn ato gjera, t cilat ka pak t ngjar ti bnin
po tua lije atyre n dor. Kjo do t thot q ligji:
1 pik
A)
B)
C)
D)

sht mjet pr realizimin e kontrollit shoqror;


sht nj dhe i vetm;
vendoset nga shteti;
ka sfer m t kufizuar veprimi.

20. N vitet 92-96, qeveria nxori vendim q u jepte t drejt nxnsve q vinin nga familje t persekutuar
nga regjimi socialist, t drejtn pr t vazhduar arsimimin n shkolln e lart edhe me mesatare note m
t ult se niveli i krkuar pr kt qllim. N kt rast kemi t bjm me:
1 pik
A)
B)
C)
D)

vlern
vlern
vlern
vlern

politike t ligjit;
morale t ligjit;
ekonomike t ligjit;
sociale t ligjit.

21. Fmija ka t drejt t organizohet n shoqata pr interesat e tij, por nuk ka t drejt t shes pronn
e tij pa plqimin e kujdestarit t tij, kjo do t thot q fmija ka:
1 pik
A)
B)
C)
D)

zotsi pr t vepruar;
pazotsi pr t vepruar;
zotsi t kufizuar pr t vepruar;
zotsi t plot juridike.

22. Cili nga pohimet e mposhtme prshkruan m mir marrdhnien ndrmjet normave dhe vlerave:
1 pik
A) Vlerat jan more, ndrsa normat jan folkuejs.
B) Vlerat rrjedhin prej normave.
C) Vlerat i bjn normat m praktike.
D) Vlerat ndikojn prmbajtjen e normave
23. Fakti q shumica e njerzve n bot jetojn brenda nj sistemi kulturor, bn q ata:
A)
B)
C)
D)

1 pik

ta ken m t leht tu prmbahen kritereve t relativizmit kulturor;


ta ken m t vshtir tu prmbahen kritereve t relativizmit kulturor;
t hyjn m leht n marrdhnie me kulturat e tjera;
asnj nga t msiprmet.

24. Etnocentrizmi shfaqet m shum kur:

1 pik

A) njerzit q u prkasin traditave t ndryshme kulturore bashkveprojn ngusht


me njri-tjetrin;
B) kulturat e ndryshme kan standarde materiale t ndryshme;
C) njerzit e kulturave t ndryshme kan gjuh shum t ndryshme;
D) kulturat e ndryshme kan vlera t rndsishme t ngjashme.
25. Nuk sht tipar i shoqris pasmoderne:

1 pik

A) rnia e modernitetit;
B) rritja e drits s prparimit;
IZHA

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

C) shkenca nuk prballon zgjidhjen e shtjeve;


D) intensifikimi i debateve kulturore.
26. Jan objektiva t lvizjes feministe:
A)
B)
C)
D)

1 pik

prkrahja e liris seksuale


shmangia e akteve t dhuns seksuale
tejkalimi i shtreszimit gjinor
t gjitha alternativat

27. Cila form e lidhjeve martesore ndihmon pr ruajtjen e vlerave dhe normave kulturore tradicionale?
1 pik
A) poligamia,
B) ekzogamia,
C) monogamia,
D) endogamia.
28. Mosbrja e dallimit ndrmjet grupeve minoritare dhe shumics n shoqri dhe vlersimi i individve t
tyre n baz t cilsive vetjake dhe jo n baz t prejardhjes racore ose etnike lidhet me:
1 pik
A) segregacionin,
B) integrimin,
C) asimilimi,
D) diskriminim pozitiv.
29. Si rrjedhoj e konfliktit n ndeshjen Serbi-Shqipri, disa t fmij, n nj nga lagjet e Tirans, vendosn
q t talleshin me nj flamur serb. Kjo ngjarje shpreh faktin q kta t rinj: 1 pik
A)
B)
C)
D)

jan patriot
po ofrojn nj model tjetr sjelljeje t ndryshm nga ai q shkaktoi konfliktin
po riciklojn t njjtin model sjelljeje me at q e shkaktoi konfliktin
nuk jan racist.

30. Alegoria e shpells e Platonit:


A)
B)
C)
D)

1 pik

shpreh idealizmin e Platonit n lidhje njohjen;


lidhet me iden se njohja nuk mund t realizohet;
dshmon kontradiktn e prjetshme ndrmjet dijes dhe padijes;
lidhet me raportin ndrmjet bots s ideve dhe kopjes s tyre.

31. Koncepti I/e panjohur, n teorin e njohjes, nnkupton:


A)
B)
C)
D)

njohja nuk mund t realizohet asnjher;


thelbi i sendeve i takon nj bote t prtejshme t paarritshme;
gjendjen aktuale t njohjes s sendit/dukuris etj.;
t vrtetat jan vetm absolute.

32. Qndrimi i Kirkegardit ndaj sistemit t Hegelit sht:

A)
B)
C)
D)

1 pik

1 pik

indiferent
kritik
pajtues
i pakuptueshm

IZHA

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

33. Rregulli pr ta dashur tjetrin si do veten tnde, i takon:


A)
B)
C)
D)

1 pik

utilitarizmit t Millit;
pozitivizmit t Kontit;
fenomenologjis s Hyserlit;
iluminizmit t Dideroit.

34. N nj tekst filozofie ndodhet skica e nj filozofi me diiturn: Filozofi n krkim t nj padroni.
Interpretimi m i pranueshm i ksaj diiture sht q ky filozof:
1 pik
A)
B)
C)
D)

sht i gatshm t heq dor nga pikpamjet e tij pr...;


sht padron i vetvetes;
krkon padront t cilt kan nevoj pr pikpamjet e tij;
nuk interesohet pr pasojat e pikpamjes s tij.

35. Ndrgjegja sht:


A)
B)
C)
D)

1 pik

prpunimi i informacionit n fazat e ndryshme t kujtess;


prpunimi i informacionit kur jemi plotsisht t vetdijshem;
prpunimi i informacionit n nivele t ndryshme t vetdijes;
aftsia pr tu prshtatur me mjedisin.

36. Cila teori pohon se depredioni shkaktohet nga ndjenja e zemrimit dhe hakmarrjes q kthehen kah
vetja:
1 pik
A)
B)
C)
D)

Teoria bihevjoriste
Teoria kognitiviste
Teoria psikoanalitike
Teoria e Janovskit dhe Rishit

37. Prkufizoni konceptet e mposhtme:

3 pik

a) Ligji organik ______________


b) Ligji civil ________________
c) Ligji penal _______________
a. Ligji organik prcakton mnyrn e organizimit dhe veprimtarin e organeve dhe
institucioneve t veanta shtetrore, t parashikuara n kushtetut, si ligji pr organizimin
gjyqsor, ligji pr kontrollin e lart t shtetit, ligji pr policin e shtetit, etj.
b. Ligji civil - trajton rregullimin e marrdhnieve pasurore e jo pasurore vetjake. Ai rregullon
marrdhniet ndrmjet shtetasve dhe personave juridik privat, ndrmjet shtetasve, etj.
c. Ligji penal prcakton veprat penale, dnimet dhe parimet e marrjes n prgjegjsi penale dhe
masat e tjera t personave q merren ndaj autorve t tyre
38. Jep dy argumente prse ju do t vendosnit t blinit mallin, pr t cilin shitsi ofron kontrat garancie
t shkruar dhe jo mallin pr t cilin ofrohet vetm garanci gojore.
2 pik

IZHA

shitsi shpreh garancin pr cilsin e mallit


konsumatori ka garancin se shitsi e ka seriozisht
ka mbrojtje ligjore
garancia e shkruar sht kontrat etj.
7

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

39. Zgjidh dy faktor q ndikojn n sjelljen e konsumatorit dhe trego mekanizmin e ndikimit t tyre:
2 pik
t ardhurat
mimi
cilsia e mallit
ndjeshmria ndaj mods
shpresat pr t ardhmen
40. Prshkruaj dy raste t abuzimit t medias me t drejtn pr informim:

2 pik

shpifja
prdorimi i medies pr arsye politike
vnia n shrbim t bizneseve prmes reklamave mashtruese
prpunimi i informacionit pr qllime t caktuara
ndrhyrja n jetn private
fshehja e informacioneve t rndsishme etj

41. Renditni dy pikpamje t shoqris shqiptare pr bashkjetesn si form e familjes:

2 pik

form e degjenerimit t martess


maskim i imoralitetit
lehtsim i procesit t ndarjes
prirja pr t shitur bashkkohor etj.

42. Prshkruani dy nga faktort q ndikojn n largimin e popullsis s qytetit nga qendra drejt periferis.
2 pik
zhurmat
ndotja e mjedisit
rehatia
mimet e larta t banesave n qendr
shtrenjtsia e jetess
rreziqet m t mdha t qendrs pr fmijt etj.
43. Prshkruani tre nga provat e ekzistencs s zotit t Thoma Akuini
1.
2.
3.
4.
5.

3 pik

Prova nga lvizja


Prova nga shkaku
Prova nga mundsia
Prova nga prsosmria
Prova e rregullit t universit

44. Sipas Engelsit, Fojerbahu, duke kritikuar Hegelin, bashk me ujin e papastr hodhi posht edhe
fmijn. Dalloni dy mesazhe me vlera aktuale q prcjell ky pohim.
2 pik

Nuk mund t hidhen posht vlerat pozitive t s kaluars


Nevoja dhe krkesa intelektuale, morale e njerzore pr t zbuluar vlerat edhe aty ku ato nuk
jan t shfaqura hapur
Nuk ka dukuri q t jet vetm negative ose vetm pozitive
T kundrtat jan edhe n unitet

IZHA

06 dhjetor 2014

Lnda: Shkencat shorrore

45. Jepni tri arsye prse paragjykimet jan rezistente?

3 pik

Mungesa e informacioneve dhe njohurive pr shtjet q lidhen me paragjykimet


Rrnjt e shum paragjykimeve jan n t kaluarn e largt dhe nuk mund t sfidohen nga
aktualiteti
Ekzistenca e faktorve q i lindin dhe i mbajn gjall paragjykimet
Mungesa e kontakteve me njerzit e paragjykuar dhe me kushtet q e kan prudhuar
paragjykimin pr ta
Shum paragjykime lidhen me kulturat dhe nnkulturat
Paragjykimi lidhet me qndrimet n prgjithsi t njerzve t cilat nga natyra e tyre jan
rezistente dhe kan inerci t madhe
Shum prej paragjykimeve lidhen me ndikimin e fuqishm t familjes, t grupit shoqror, t
individve t caktuar ...
Interesat e pushteteve t caktuara... etj.

IZHA

06 dhjetor 2014