Anda di halaman 1dari 8

Arsimi Fillor

SKEMA E QORTIMIT ARSIMI FILLOR

DOKUMENTACIONI SHKOLLOR
Pyetja 1
D

1 pik

Pyetja 2
A

1 pik

Pyetja 3

2 pik

a) Zhvillimi i brendshm profesional;


b) Trajnimet;
c) Rrjetet profesionale;
d) Kshillimet;
e) Kurset afatshkurtra;
f) Kurset afatgjata.
1 pik pr do form t dhn.

PROGRAMI LNDOR
Pyetja 4
A

1 pik

Pyetja 5

2 pik

Arsimi Fillor

1 pik pr gjetjen e numrit t disiplinave q sht 4.


1 pik pr emrtimin e tyre (kimi, biologji, fizik,
gjeografi fizike).

Pyetja 6

3 pik

Kandidati do t vlersohet me 3 pik, kur ai jep prgjigje t plot n


lidhje me:
a) Temn;
b) Konceptet e integruara nga 3 ose m2 shum lnd;
c) Ndrlidhjen e tyre gjat realizimit t nj projekti, ore msimore ose
veprimtarie tjetr tematike q zhvillohet me nxnsin.
1 pik pr do element t dhn.

ASPEKTE T PEDAGOGJIS DHE METODOLOGJIS


Pyetja 7
B

1 pik

Pyetja 8
C

1 pik

Pyetja 9

3 pik

Kandidati do t vlersohet me 3 pik nse:


a) Metodat i prkasin msimdhnies me nxnsin n qendr;
b) Shembujt jepen nga tri lnd t ndryshme;

Arsimi Fillor

c) Metoda sht e prshtatshme pr shembullin e dhn.


1 pik pr seciln.
Pyetja 103 pik
Kandidati do t vlersohet me 3 pik nse prmendin prfitime t
tilla, si: Prfitimi n msimin e gjrave t reja nga bashkpunimi me
njri-tjetrit; prgjegjsia pr kryerjen e detyrave n grup, prkushtimi
pr ta br detyrn sa m mir; prgjegjshmria pr rolin/ detyrn e
ngarkuar nga grupi; njohja e aftsive m t mira t shokve t grupit
dhe vnia e tyre n shrbim t puns s prbashkt; knaqsia pr
vlersimin e lart t puns n grup; krenaria dhe gzimi pr
vlersimin e meritave t do antari dhe t prmbushjes s detyrave
t caktuara etj.
Pyetja 11 1 pik
PEI hartohet pr nxnsit me aftsi t kufizuara.

Pyetja 12

1 pik

Kandidati do ta marr pikn kur prgjigjja e tij t ket lidhje me


motivimin dhe besimin q
msuesi duhet t shfaq pr aftsit dhe prgatitjen q kan br
nxnsit pr tia dal mban n provim.
Pyetja 13

3 pik

Kandidati do t vlersohet me 3 pik nse prmendin punime t tilla,


si: shembuj t detyrave krijuese t shtpis, t detyrave t pavarura n
klas, t punimeve individuale q prgatiten nga nxnsi n kohn e

Arsimi Fillor

lir, punime tematike t bra n dit dhe data t shnuara,


bashkpunime ndrmjet nxnsve t ardhura n formn e projekteve
kurrikiulare apo t moduleve msimore etj.

ASPEKTE T KOMUNIKIMIT DHE ETIKS


Pyetja 14
D

1 pik

Pyetja 15
2 pik
a) V
b) G
1 pik pr seciln.

ASPEKTE T DREJTSHKRIMIT T GJUHS SHQIPE


Pyetja 16
D

1 pik

Pyetja 17
3 pik
qendr, entuziazm, OKB

PRMBAJTJA SHKENCORE
Pyetja 18
C

1 pik

Pyetja 19
3 pik
a) Lakimi i dyt

Arsimi Fillor

b) Lakimi i katrt
c) Lakimi i par
Pyetja 20 1 pik
Ssht e mundur q gjith kta njerz t mos din gj.
Pranohet do prgjigje q i prmbahet krkess s ushtrimit.
Pyetja 21
3 pik
a) dftore thirrmore,
b) pyetse thirrmore,
c) nxitse
1 pik pr do prgjigje t dhn.
Pyetja 22 2 pik
Ajo skishte plag, por grvishtjen e nj plumbi q mbyllej brenda
javs.
Kandidati do t marr 2 pik kur e rishkruan fjalin sipas krkess s
ushtrimit.
1 pik: gjetja e prcaktorit me emr n rrjedhore
1 pik: zvndsimi me emr n gjinore

Pyetja 23 2 pik
a) ndajfolje Shkolla ndodhej aty afr.
b) parafjal Afr shtpis sime ndodhej nj qiparis i lart.
Kandidati do t vlersohet me 1 pik pr do fjali t ndrtuar.
Pyetja 24
Kandidati do t marr 3 pik nse shkruan sakt ligjratn e zhdrejt
n formn e mposhtme:

Arsimi Fillor

Tenistja deklaroi n sy t t gjithve q le t bhej nj gar midis


atyre t dyjave.
1 pik pr shenjat e piksimit
1 pik pr ndryshimin e kohs s foljeve
1 pik pr ndryshimin e premrave
Pyetja 25
D
Pyetja 26

1 pik

2 pik

Model prgjigjeje:
a) Fjali prmbledhse:
1) Asnjher nuk sht von t krkosh falje pr gabimet e tua, aq m
tepr kur ke lnduar dik.
Ose
2) Dhimbjen e vllait pr largimin e motrs dhe pendesa e tij pr
qndrimet dhe sjelljet jokorrekte ndaj saj.
Ose
3) Zbulon nj ast njerzor: emocionet e t vllait kur takon motrn
n momentin e largimit t saj nga shtpia prindrore.
1 pik pr fjalin prmbledhse
Pranohet do prgjigje q i prmbahet krkess s ushtrimit.
b) Fjala ky sht falja q krkon vllai. 1 pik
Pyetja 27
3 pik
1 pik pr respektimin e kritereve t strukturn s letrs

Arsimi Fillor

1 pik pr prmbajtjen
1 pik pr ann gjuhsore (drejtshkrimi, piksimi.)

Pyetja 28
4 pik
A)
Shuma e nj numri me 25.
B)
Ndryshesa e dyfishit t nj numri me 10.
C)
Zvoglimi 9 her i ndryshess s nj numri me 36.
D)
Prodhimi i ndryshess s dy numrave me shumn e tyre.

Pyetja 29
1 pik
1/13; 2/11; 1/4; 3/7; 2/3; 4/5
Kandidati merr 1 pik kur i rendit thyesat nga m e vogla te m e
madhja.
Nuk merr pik kur gabon n njrn prej tyre.

Pyetja 30
C

1 pik

Pyetja 31
1 pik
Dy zonat jan larg 70 km.
Pyetja 32
D

1 pik

Pyetja 33
A

1 pik

Pyetja 34
C

1 pik

Arsimi Fillor

Pyetja 35
1 pik
21 / 22 qershor
Pyetja 36
1 pik
Uji gjat ngrirjes zgjerohet dhe rrit vllimin e vet.
Pyetja 37
3 pik
a) Emri i prdoruesit
b) Simboli @
c) WEB-i ku sht hapur Username-i
1 pik pr do element t adress.
Pyetja 38 3 pik
1 pik pr prshkrimin e veshjes s vajzs
1 pik pr prshkrimin e veshjes
1 pik pr prshkrimin e gatimit tradicional t zons.