Anda di halaman 1dari 4

TESTET DIAGNOSTIKE DHE PROEDURAT LABORATORIKE

1. Nj infermier po kujdeset pr nj pacient hipoglicemik. Pacienti do t ket nivelin e


glukozs:
a.
b.
c.
d.

M pak se sa 70 mg/dl
Ndrmjet 70 120 mg/dl
Ndrmjet 120-180 mg/dl
M shum se sa 180 mg/dl

2. Pr t vlersuar hypoxin mjeku ka m shum mundsi q t prshkruaj cilin nga testet


laboratorike?
a.
b.
c.
d.

Numrin e Eritrociteve
Kulturn e sekrecioneve
Hemoglobin totale
Analizn e gazeve artieriale n gjak

3. Nj klient ndihet nervoz rreth proedurs s Rezonancs Manjetike (MRI)q do t kryej.


Cila thnie e infermierit do t siguroj m shum pacientin rreth proedurs?
a. sht e nevojshme q t hiqen t gjitha objektet prej metali prpara se t kryet
proedura pr t shmangur futjen e metaleve n fushn manjetike.
b. MRI sht nj pajisje e gjat n form tubi q ju bn t ndiheni klaustrofobik.
c. Edhe pse ju jeni vetm n skaner, nj teknik do t komunikoj me ju gjat gjith
kohs s proedurs.
d. Ju do t ushqeheni prpara proedurs vetm n rast se nuk ndjeni nausea me
lehtsi.
4. Infermieri po performon check-upin tek nj pacient 54 vje. Pacienti e ka presionin e
gjakut 128/82, kolesterolin total 190mg/dl, nivelin e glukozs 184 mg/dl. Infermieri
interpreton rezultatin se pacienti ka nj rrezik t modifikueshm pr smundje koronare t
zemrs?
a.
b.
c.
d.

Hipertension
Intoleranc nga glukoza
Mosha
Hiperlipidemia

5. Mjeku ka krkuar nj ekocardiogram (Eko pr pacientin. Cilin veprim do t ndrrmar


infermieri pr t prgatitur pacientin pr kt proedur?
a.
b.
c.
d.

Infermieri pyet pacientin rreth alergjis nga Jodi ose peshku


Infermieri mban pacientin 2 or pa ushqyer prpara proedurs
Infermierja i thot pacientit se proedura sht pa dhimbje dhe zgjat 30-60 min.
Infiermeri i jep pacientit q t firmos konsentin e nj proedure invasive

6. Nj pacient me smundje t arterieve koronare sht planifikuar pr t kryer testin e


stresit. Infermieri planifikon t jap, cilin nga shpjegimet e m poshtme rreth ksaj
proedure?
a.
b.
c.
d.

Shmang pirjen e cigareve 30 min prpara proedurs


Vish rroba t lira me kopsa prpara
Ha mngjes prpara proedurs
Vish kpuc t forta si kpuct e puns

7. Pacienti do t kryej kataterizimin kardiak. Infermieri i jep prioritet msimit t pacientit


rreth raportimit t menjhershm t cils ndjenj gjat proedurs?
a.
b.
c.
d.

Presion n vndin e hyrjes


Nevoja pr tu kollur
Ndjenjn e t ngrohtit dhe skuqjes
Dhimbje gjoksi

8. Nj paciente rrezikon pr shfaqen e Koagulimit Intravascular t Diseminuar. Infermieri


shikon rezultatet laboratorike dhe prcakton se niveli normal i fibrinogjenit sht n ciln
nga raportimet e mposhtme?
a.
b.
c.
d.

180mg/dl
400mg/dl
480mg/dl
500mg/dl

9. Nj pacient me histori smundje kardiake do t marr dozn e mngjesit t Lasiksit.


Infermieri planifikon t raportoj cilin nga nivelet e kaliumit prpara se t administroj
dozn e Lasiksit?
a.
b.
c.
d.

3.8mEq/l
3.2mEq/l
4.8mEq/l
4.2mEq/l

10. Nj i ri 22 vje ka kryer testin e kolesterolit n ambulanc. Nj infermiere po i mson


klientt q ushtrimet dhe dieta duhet t fillohen pr t mbajtur nivelin e kolesterolit nn:
a.
b.
c.
d.

140mgdl
200mgdl
250mgdl
300mgdl

11. Nj infermiere n urgjenc po shikon testet laboratorike t nj pacienti q dyshohet pr


ketoacidoz diabetike. Cila nga rezultatet do t ndihmoj infermierin rreth problemit?

a.
b.
c.
d.

Mungesa e ketoneve n urin


Niveli i glukozs 500mgdl
pH i gjakut venoz 8
Niveli I serumi bikarbonat 22 mEq/l

12. Nj infermier po i jep instruksione nj pacienti q sht planifikuar pr enema me


barium. Infermieri mson pacientin se:
a.
b.
c.
d.

Nj diet me pak fibra duhet t mbahet pr 1-3 dit prpara testit


4 dit prpara testit pacienti duhet t mbaj nj diet m lngje t qarta
Laksativt nuk duhet t merren 1 jav prpara testit
Lngjet kufizohen 24 or prpara testit

13. Nj infermiere po planifikon nj pacient pr biopsy t mlis. Infermieri shikon analizat


dhe shpreson t gjej cilin rezultat laboratorik t dokumentuar n kartel prpara
proedurs.
a.
b.
c.
d.

Kohn e protombins
Nivelin e Leukociteve
Azotemia
Nivelin e acidit urik

14. Nj infermier po shikon rezultatet e analizave t nj pacienti q dyshohet pr hepatit.


Infermieri interpreton rritjen e cils nga analizat si tregues specifik t smundjes?
a.
b.
c.
d.

Sendimenti eritrocitar
Niveli i bilirubins
Hemoglobina
Azoti

15. Nj pacient i rritur ka histori t gjakrjedhjes gastro intestinale. Numri i trombocideve


sht 300,000 cel/ml. Cili do t ishte veprimi m i prshtatshm infermieror pas marrjes
s ktij rezultati?
a.
b.
c.
d.

Raporto nivelin e ulur


Raporto nivelin e lart
Vendos pacientin n parandalim gjakrrjedhjeve
Vendos rezultatin normal n karteln e pacientit

16. Nj pacient me Ciroz Hepatike ka ndjekur nj diet me sasi t shtuar protein, sepse ka
pasur defiens t proteins. Dieta ka qn e suksesshme. Infermieri vlerson statusin e
pacientit si m t knaqshm nse niveli i proteins totale do t ishte brnda normave
normale:
a. 0.4g/dl
b. 3.7g/dl

c. 6.4g/dl
d. 9.8g/dl
17. Nj infermier po prgatitet q ti heq tubin nazogastrik nj pacienti. Infermieri mson
pacientin q t kryej cilin nga veprimet e mposhtme prpara se ajo t trheq tubin NG:
a.
b.
c.
d.

T kryej Valsava Manover


T marr frym thell dhe ta mbaj
T nxjerr frymn
T inhale dhe exhale me shpejtsi

18. Nj pacient sht planifikuar pr nj egzaminim GI me barium pr ditn tjetr. Infermieri


rekomandon ciln prgatitje prpara testit?
a.
b.
c.
d.

8 or pa ngrn prpara testit


Ushqehu rregulisht
Vazhdo t marrsh medikamentet orale sipas planifikimit
Monitoro t dalat jasht pr konstipacion

19. Nj infermier po jep kshilla nj pacienti q sht planifikuar pr cholecystogram orale.


Infermierja i thot klientit t:
a.
b.
c.
d.

Marr nj diet yndyrore nj nat prpapra proedurs


Qndroj pa ngrn nj dit prpara proedurs
T shmang marrjet orale prve ujit nj dit prpara proedurs
Marr nj vakt me yndyr t shtuar n mngjesin e dits s proedurs

20. Nj infermier po shikon testin diagnostik t nj pacienti me rregullime t indit konektiv.


Eritrocentrimenti sht 100mm/or. Infermieri e interpreton kt gjetje si:
a.
b.
c.
d.

Normal
Tregon inflamacion t leht
Tregon inflamacion t moderuar
Tregon inflamacion t avancuar

21. Nj pacient sht planifikuar pr t kryer biopsy t lkurs. Ai sht i shqetsuar dhe pyet
infermierin se sa e dhimbshme sht proedura? Prgjigjja m e prshtatshme e
infermierit do t jet:
a. Kjo proedur nuk shoqrohet me dhimbje
b. Do t ndiesh pak dhimbje por mjeku do t prshkruaj nj analgjezik pas
proedurs
c. Mjeku do t prdor anestetik lokal q shkakton nj ndjejn si djegie ose pim
d. Mjekime paraoperative do tju jepen dhe ju do t jeni n gjum gjat gjith kohs
dhe nuk do t ndjeni dhimbje