Anda di halaman 1dari 4

STRESI

1. Nj pacient sht diagnostikuar me nj smundje terminale. Ai thot: E far t bj tani,


ndihem totalisht pa shpres? Prgjigjja m e mir infermierore do t ishte:
a) h mo dhe ti se nuk je pa shpres
b) mos ji kaq i depresuar
c) E kuptoj q duhet t jet e vshtir q t mendosh q nuk ka shpres, por ne jemi
ktu p ju
2. Infermierja observon se nj klient i shtruar n spital i sapo diagnostikuar me smundje
zemre po qan dhe nuk lviz nga dhoma. Kjo sjellje e identifikuar nga infermierja gjat
vlersimit jan shenja e cils sjellje?
a) Sjellje e paprshtatshme
b) Sjellje psikotike
c) Sjellje adaptimi me smundjen
3. Nj pacient q ka 5 dit q sht shtruar n spital thrret me z t lart: m sill ilain e
dhimbjes tani. Infermierja mendon se sjellja e pacientit sht nj:
a) Prgjigjje e zakonshme
b) Nj prgjigje e pa prshtatshme
c) Nj problem
4. Kur prek trupin e pacientit pr t ndjer nxehtsin infermieri duhet t prdor ciln pjes
t dors?
a) Majat e gishtave
b) Mollzat e gishtave
c) Kurrizin e dors
5. Pr t vlersuar suksesin e spirometrit incentive infermieri prdor pulsin oksimetr pr t
monitoruar:
a) Saturimin e oksigjenit
b) Nivelin e hemoglobins
c) Nivelin e dioksidit t karbonit
6. Rezultatet e analizs laboratorike t gjakut t nj pacienti jan: numri i rruazave t bardha
(BC)1,000l, hemoglobin 14 g/dl, hematokriti 42%. Cili do t ishte qllimi m i
rndsishm I kujdesit pr kt pacient?
a) Sigurimi i balancs s lngjeve
b) Parandalimi i infeksionit
c) Promovimi i pushimit

7. Nj infermiere po vlerson nj pacient pr faktort e lidhur me stilin e jets q mund t


ndihkojn prballim normal. Cili faktor jetsor duhet marr n konsiderat nga
infermierja?
a) Dieta e paprshtatshme
b) Divorc
c) Ngritjen n detyre
8. Nj infermiere po kujdeset pr nj pacient i cili ka amputuar pjesn nga gjuri e poshtw. Ai
refuzon t shikoj kmbn e prer. Kur infermieri prpiqet t flas me pacientin rreth
ndrhyrjes ai thot se nuk dshiron t flas pr kt. Po ashtu pacienti refuzon vizitat e
familjarve t tij. Cila diagnoz infermierore prshkruan m s miri kt problemin e
pacientit:
a) Humbje e shpress
b) Pafuqishmri
c) Shqetsim mbi imazhin trupor
9. Gjat pranimit n spital infermieri vren se pacienti geriartrik duket konfuz. Cili mund t
jet shkaku i konfuzionit t pacientit:
a) Depresioni
b) Ndryshime n memorjen afat-gjat
c) Stress nga nj situat jofamiljare
10. Cili nga faktort e mposhtm do t ket influencn m t madhe n pasojat e nj situate
krize?
a) Mosha
b) Aftsit e mparshme t prballimit
c) Mendimi pr veten
11. Kur infermieri hyn n dhom pacienti i drejtohet: kam nja 20 minuta q po i bie ziles.
M ka ardhur n maj t hunds ky vend dhe stafi i ktushm.. Prgjigja m e mir
infermierore do t jet:
a) M vjen keq, por isha e zn me nj pacienti tjetr
b) Ju dukeni i mrzitur kt mngjez
c) Keni pasur dritn ndezur pr 20 min?
12. Nj pacient m nj plag abdominale t infektuar duhet t vendoset n izolim strikt pr
10dit. Pr t plotsuar nevojat emocionale t pacientit infermieri do ti:
a) Thot pacientit dhe antarit t familjes se ata nuk mund ta vizitojn pr 10 dit
por mund ta marrin ne telefon n cdo koh

b) Shpjegoj me kujdes se lvizjet e pacientit duhet t jen t kufizuara gjat kohs


s izolimit
c) Prshkruaj arsyen e izolimit dhe se si do t procedohet dhe do t jepet siguria
13. Infermieri po vlerson pacientin pr faktort e lidhur me stilin e jets q do t ndikojn n
prballimin normal. Cili do t jet faktori q do t konsideroj infermieri:
a) Dieta e paprshtatshme
b) Divoci
c) Adotimi i nj fmije
14. Nj pacient tregon shenja t rritjes s ankthit. Cila prgjigj infermierore ka m shum
mundsi q t qetsoj ankthin e pacientit?
a) Mos u shqetso. Cdo gj do shkoj mir
b) Lexo kt broshurn dhe m pas pyet cfar t shqetson
c) Pse nuk dgjon radion
15. Cila thnie tregon se infermierja e kupton koceptin lidhur me vetevrasjen?
a. Kur nj person bisedon rreth krcnimit suicide, e vetmja gj q krkon
sht vmndja e familjarve dhe miqve
b. Diskutimi mbi suicide me nj pacient nuk sht i dmshm
c. Personat me depresion jan t vetmit q kryejn suicide
16. Nj pacient me ulcer peptike thot q stresi shpesh e acaron problemin e tij. Infermierja
percakton se cili nga informacionet e pacientit ka m shum mundesi t jet prgjejgjes
pr acarimin?
a) Gjumi 8-10 or n dit
b) Ushqyerje 5 her n dit me porcione t vogla
c) Nevoja e here pas hershme pr t punuar 2 turne pa lajmruar
17. Nj pacient u shtrua n spital me diagnose hepatit viral. Pr t diktuar ndonj vshtrsi t
prballimit t smundjes infermieri duhet ti drejtoi pacientit ciln pyetje?
a) A ke humbur n pesh?
b) A t plqen kur t vijn dhe te vizitojne
c) A ke ethe?
18. Nj klient ka kryer ndrhyrje kirurgjikale pr heqjen e katarakts por nuk ka vendosur
implant intraocular. Pacienti duket i shqetsuar sepse vizioni sht i turbullt. Cila prqasje
e ndrmare nga infermieri do te siguroje mbshteje emocionale pr klientin?
a) Eksploro domthnien e humbjes prmanente t vizionit
b) Shpjego se vizioni do t prmirsohet me vendosjen e lentes aphakice
c) Siguro klientin q do t marr prfitime nga paaftsia
19. Nj mjek sapo i tha nj pacienteje q ka kancer t gjoksit. Pacienta thot: a do t thot
kjo q un do t vdes? infermieri e interpreton reagimin e pacientes si:

a) Ankth
b) Frik
c) Inat
20. Nj infermiere po punon me nj pacient q sapo u diagnostikua me insuficience renale
kronike dhe u planifikua pr hemodializ. Klienti thot: kjo sht e pamundur. Si une
mund t mendoj q t jetoj nj jet normale prsri n rast se duhet t bj kt?
Infermieri vlerson se pacienti po shfaq:
a) Trheqje
b) Depression
c) Inat