Anda di halaman 1dari 4

ELIMINIMI

1. Eliminim n terminologjin mjeksore quajm:


a. Largimin e mbetjeve radioaktive nga zonat e kontaminuara
b. Asgjsimin e mbetjeve spitalore
c. Gjakderdhjen gjate ciklit menstrual
d. Largimin fiziologjik t mbetjeve q prodhohen nga trupi gjat aktivitetit jetsor.
2. Urina prodhohet dhe eliminohet nga:
a. Filtrimi i gjakut dhe nxjerrja e mbetjeve n form t lngshme nprmjet organeve
t traktit urinar
b. Funksioni i mekanizmit mbrojts t organizmit dhe nxjerrja e lngjeve dhe plazms s
teprt nprmjet uretrs
c. Filtrimi i gjakut nga hepari
d. Si rezultat i rregullimit t balancs osmolitike t lngjeve n organizm
3. Cila sht sasia mesatare e urins ditore q prodhojn veshkat e njeriut:
a. 2 litra
b. 1,8 litra
c. 1.5 - 2 litr
d. 500 ml
4.

Me an t cilit proesi jetsor largohet CO2 nga organizmi:


a. Me an t defekimit
b. Me an t urinimit
c. Me an t djersitjes
d. Me an t frymnxjerrjes

5. Feet jan mbetje t prodhuara nga:


a. Sistemi i qarkullimit t gjakut
b. Sistemi gastro intestinal
c. Sistemi i riprodhimit
d. Sistemi i gjendrave egzokrine
6. far ngjyre duhet t ket urina e eliminuar nga nj organizm pa patologji:
a. Ngjyr portokalli t celt
b. Ngjyr roz
c. Ngjyr limoni (Citreus)
d. Pa ngjyr (transparente)
7. Cila nga gjendjet e mposhtme nuk mund t shkaktoj konstipacion:
a. Ndrprerja ose ndryshimim i aktivitetit fizik, prania e stresit

b. Ndryshimi i rutines ose zakoneve ditore ose marrja e medikamenteve


c. Zgjatja e kohs s tranzitit t ushqyerjes nga goja deri n anus ose sindromi zorra
dembele
d. Mjekimet pr smundje t ndryshme, dehidratimi dhe dieta e varfr n fibra
e. Moshimi ose mplakja e njeriut.
8. Cila nga gjendjet patologjike t mposhtme mund t shkaktoj inkontinence :
a. Skleroza multiple
b. Diabeti
c. Smundjet Neuro-motore
d. Konstipacioni i rnd
e. Asnjra nga gjendjet me sipr
f. T gjitha m sipr
9. Dieta e pasur me fibra dhe lngje sht shkak pr konstipacionin e rnd:
a. E vrtet
b. E gabuar
10. Nje pacient nuk ka urinuar q nga koha kur hyri n salln e operacionit t kryer 8 or m
par. Cili do t ishte veprimi i par infermieror pr t zgjidhur situatn:
a. T njoftoj mjekun pr gjendjen e t smurit
b. T kateterizoj pacientin menjher
c. T vlersoj pacientin pr nivelin e mbushjes s fshikzs urinare
d. Ti rekomandoj pacientit t prkulet dhe t prpiqet t urinoj.
11. Niveli i ulet i estrogjenit tek grat e moshs s tret mund t shkaktoj inkontinenc
a. E vrtet
b. E gabuar
12. Inkontinenca mund t jet shkak i izolimit dhe trheqjes nga jeta sociale pr shkak t
situatave t vshtira dhe ndrojtjes q shkakton:
a. E vrtet
b. E gabuar
13. far duhet t bj infermieri kur i paraqitet nj person i moshuar me inkontinenc:
a. Ta referoj pacientin tek mjeku specialist
b. T veproj me etike pr t ruajtur dinjitetin e pacientit
c. T rekomandoj pirjen e sa m pak lngjeve
d. Ti thot pacientit q sht nj gjendje normale pr t moshuarit
14. Konstipacioni sht nj gjndje jo normale e organizmit q shfaqet me:

a.
b.
c.
d.

Defekim t shpesht m shume se 2 her n dit


Munges t defekimit pr m shum se 2 dit
Defekim n ngjyr t zez dhe er t rnd t pazakonshme
Fee t pa ngjyrosura ose n ngjyr te zbardhur si gelqere

15. Cili medikament prdoret n konstipacionin akut dhe jep efekt pr 8-12 or
a. Laksativ Stimulante
b. Laksativ osmolitik
c. Zbuts bimor t feces ose klizma rektale
d. Laksativ me veprim t zgjatur
16. Infermieri duhet t kontrolloj feet e pacientit pr:
a. Ngjyrn
b. Ern
c. Konsistencn, sasin dhe formn
d. Frekuencn e jashtqitjs
e. T gjitha t prmendura m lart
f. Nuk e ka pr detyr
17. A sht inkontinenca e urins dhe jashtqitja e shpesht pjes e procesit normal t
moshimit:
a. E vrtet
b. E gabuar
18. Tek burrat Inkontinenca Stresante mund t oj n nevojn e ndrhyrjes kirurgjikale n
prostat:
a. E vertete
b. E gabuar
19. Koha normale e kalimit (tranzitit) t ushqimit nga goja deri n anus sht:
a. M pak se 1 dit
b. M shum se 1 dit
c. M pak se 5 dit
d. M shum se 5 dit
20. Numri i njerzve q vuajn nga inkontinenca sht e vshtire t matet sakt pr shkak s:
a. Njerzit jan skeptik pr mjekimin ose mendojn q sht nj gjendje kalimtare.
b. Njerzit nuk krkojn ndihm pr shkak t ndjenjs s ndrojtjes dhe turpit
c. Numri i njerzve q vuajn sht shum i vogl ndaj nuk mbahen statistika
d. Nuk konsiderohet si problem i rndesishm shndetsor, pavarsisht koincidencs.

21. Pr far qllimi kryhet analiza Fee pr gjak okult:


a. Pr t zbuluar pranin e paraziteve dhe lambliazs n fee
b. Pr t hetuar infeksionet e zorrs s trash
c. Pr t matur nivelin e bacterium Escherichia Coli
d. Pr te hetuar pranin e elementve mikroskopik t gjakut me qllim diagnostikimin e
smundjeve t traktit digjestiv.
22. A jan gjendrat egzokrine t djerss nj organ i eliminimit t substancave t dmshme
nga trupi:
a. E vrtet
b. E gabuar
23. Diarrhea mund t shkaktohet nga:
a. Ifeksionet dhe helmimet ushqimore
b. Grumbullime fekale n zorr
c. Anomali si Sindromi i zorrs s irrituar
d. Ushqime t yndyrshme, ose Intoleranc nga laktoza
e. Mjekime si psh Antibiotikt ose Laksativt
f. Asnjera nga kto arsye
g. T gjitha me sipr
24. Cili sht organi kryesor me an t t cilit eliminohen (ekskretohen) gjate tranzitit barnat
q e kan kryer procesin e absorbimit:
a. Hepari
b. Truri
c. Trakti urinar, veshkat
d. Pulmonet
e. Trakti gastro intestinal
25. Substancat Medikamentoze t prdorura pr trajtimin e smundjeve kan nje koh t
ndryshme eliminimi:
a. E vrtet
b. E gabuar
26. Pr nj pacient me insufiienc renale dhe q i nnshtrohet Dializs egziston rreziku i:
a. Peritonitit
b. Kalkulozes renale
c. Hepatitit serotik
d. Infeksioneve t fshikzs urinare