Anda di halaman 1dari 3

REPUBLIKA E SHQIPRIS

KUVENDI
GRUPI PARLAMENTAR I PARTIS DEMOKRATIKE
Tiran, m _____/_____/2015

KRKES
DREJTUAR:

ZOTIT ILIR META


KRYETAR I KUVENDIT T SHQIPRIS

KRKUES:

DEPUTETI ARBEN RISTANI

OBJEKTI:

1- Mbi mbledhjen e Kshillit pr Rregulloren, Mandatet


dhe Imunitetin;
2- Konstatimi i mbarimit t mandatit t deputetve Mark
Frroku dhe Arben Ndoka

BAZA LIGJORE:

Neni 71 i Kushtetuts dhe neni 13 i Rregullores s


Kuvendit t Republiks s Shqipris.

Z. Meta,
Prej m shum se 2 viteve, Grupi Parlamentar i Partis Demokratike ka ngritur shqetsimin
pr kriminalizimin e Kuvendit dhe prezencn e nj numri t lart deputetsh nga rradht e
mazhorancs t cilt kan rekorde t tmerrshme kriminale. Fillimisht, mazhoranca mohoi
ekzistencn e ktij fenomeni, por ne dhe media arritn t provonin me fakte dhe prova
prezencn n Kuvend t personave t dnuar pr vrasje apo trafik ndrkombtar t qenieve
njerzore dhe lndve narkotike.
Pr adresimin e ksaj cshtje nga ana jon jan propozuar pr shqyrtim dhe miratim n
Kuvend dy iniciativa ligjore, t cilat vijojn ende t mosprfshihen pr miratim nga ana e
mazhorancs. M 7 Shtator 2015, ditn q n Kuvend u propozuan nga ana jon iniciativat
ligjore pr adresimin e fenomenit t kriminalizimit t Kuvendit dhe administrats publike,
deputeti i Partis Socialiste Arben Ndoka, i cili ka qen i dnuar pr favorizim prostitucioni
dhe rrmbim personi, njoftoi dorheqjen nga mandati i deputetit, nprmjet nj letre publike
1

drejtuar Grupit Parlamentar t Partis Socialiste. Dorheqja e deputetit t dnuar Arben


Ndoka u prshndet nga partnert tan ndrkombtar, si akt i cili i shrben dekriminalizimit
t politiks.
Mirpo, pavarsisht se po mbushen 2 muaj nga momenti i heqjes dor nga mandati i
deputetit, ende sot Grupi Parlamentar i Partis Socialiste, apo Kuvendi i Shqipris, nuk kan
ndrmarr asnj mas pr ndjekjen e ktij rasti dhe vijimin e procedurs s zvendsimit t
tij. Sot, edhe pse i dorhequr, Arben Ndoka, i dnuar me vendim gjyqsor t forms s
prer pr favorizim prostitucioni dhe rrmbim personi, vijon ende t jet deputet. Ky
fakt, bie ndesh me shkronjn b, t piks 2 t nenit 71 t Kushtetuts, ku specifikohet
se mandati i deputetit mbaron kur ai heq dor nga mandati.
Nga ana tjetr, nj tjetr deputet i mazhorancs parlamentare, i dnuar pr vrasje, vijon ende
n kundrshtim me Kushtetutn t mbaj mandatin e deputetit. Me vendimin nr. 42/2015,
dat 2.4.2015, Kuvendi ka dhn autorizimin pr arrestimin e deputetit Mark Frroku, krkuar
nga Prokurori i Prgjithshm me krkesn nr.1004/29 Prot., dat 28.3.2015. Q nga data
02.04.2015 deputeti Mark Frroku nuk sht paraqitur n seanc plenare, duke munguar pa
arsye t ligjshme n Kuvend. N kt pik, sjellim n vmendjen tuaj se fakti q deputeti
Mark Frroku, ndodhet nn masn e sigurimit arrest me burg, nuk prbn shkak t ligjshm
q justifikon mungesn n Kuvend. Kryerja e nj veprimi t kundrligjshm, pr m tepr
vrasja e nj personi, sht akt i kryer me dashje t plot dhe q dihet se sjell arrestimin e
autorit. Prandaj edhe arrestimi i nj deputeti dhe fakti se ai sht n burg, nuk nnkupton se
deputeti sht i justifikuar n mungesn e tij n punimet e Kuvendit t Shqipris. Kryerja e
veprimeve q passjell arrestimin dhe dnimin, jan akte t plota vullneti dhe si t tilla nuk
mund t shrbejn si justifikim i ligjshm.
M dat 2.10.2015 sht plotsuar afati 6 mujor i mungess n Kuvend t deputetit t
akuzuar pr vrasje Mark Frroku. Kuvendi duhet t kishte konstatuar mbarimin e
mandatit t tij m dat 2.10.2015, por deri m sot asnj veprim n kt drejtim nuk
sht ndrmarr nga mazhoranca parlamentare. Kjo sjellje e mazhorancs
parlamentare bie ndesh me shkronjn d, t piks 2 t nenit 71 t Kushtetuts, ku
specifikohet se mandati i deputetit mbaron kur ai mungon pa arsye mbi 6 muaj rresht
n Kuvend.
Prsa m lart, n cilsin time si antar i Kshillit pr Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin,
n prputhje me nenin 71 t Kushtetuts dhe nenin 13 t Rregullores s Kuvendit, krkoj
thirrjen e menjhershme t Kshillit, pr t konstatuar mbarimin e mandaitit t
deputetve Arben Ndoka dhe Mark Frroku. Cdo vones e mtejshme n trajtimin e ksaj
cshtje, do ta vendoste Kuvendin e Shqipris n kushte antikushtetutshmrie n sjelljen dhe
veprimtarin e tij.
2

Duke ju falenderuar pr mirkuptimin,

DEPUTETI
ARBEN RISTANI