V=(24*68k)/(68k+68K) = 12 V
( 1 M )( Vin )
1 M + 1k +1 k +1 k
Vout = 0.999Vin
8. The parallel combination of a 470
resistor and a 1.5 k resistor is in series
with the parallel combination of five 1 k
resistors. The source voltage is 50 V.
The percentage of the load current
through any single 1 k resistor is
A. 25%
B. 20%*
C. 100%
D. 50%
~(470*1500)/(470+1500) = 357.87ohm
~5-1kohm resistors= 1000/5 = 200ohm
~Rtotal=357.87+200=557.87ohm
~I=50/557.87=0.089amp
Now current throuh 5-1kohm resistors can
be divided into two parallelcombination one
with resistance 1kohm and other with
1/4kohm
~by current divider rule =(.089*1/4)/
(1+1/4)=0.018amp
~% = (0.018/0.089)*100 = 20%
D. 778 *
(470*680/470+680)= 277.91 ohms
(1/2k+1/2k+1/2k+1/2k)^-1= 500 ohms
277.91 + 500 = 777.91 ohms
A. 680
B. 1,029*
C. 200
D. 880
RV*R2 = Runk*R3
3500*200/680= 1029 ohms
(12k+15k+22k)+ ((10k*10k)/(10k+10k))=
54 kohm
I=V/R= 75/54k= 1.3888 mA
(6*2.2k)(2.2k+2.2k+2.2k) = 2 V
(6*(2.2k+2.2k))(2.2k+2.2k+2.2k) = 4V
12V/3.3k = 3.64mA
Other 3.3k, 3.3k*3.64 mA = 12V
Thus 12+12 = 24V
Fr =
2 90 ( 10 ) ( 0.015 ) ( 10 )6
3
4331.65
F = 4331.65-1200 = 3131.65
Zl= 2 ( 3131.65 ) ( 90 ( 10 )3 ) =1770.90
Zc=
1
2 ( 3131.65 ) ( 0.015 ( 10 )
3388.10
Z = 102+ (1770.903388.10 )2
Z = 1616
B. 50%
C. 1%
D. 100%
%=
1/(Z-30)=1/6.8+J*0.017*0.02+1/(J17*7).
Now Z can be calculated in form of 1/z = x
+ j Y.
Rp = 1/x.
V
16
=
=
Irms =
R 15 k 2
16 2
Im =
= 1.5mA
15 k
26. A pulse waveform has a high time of
8 ms and a pulse width of 32 ms. The
duty cycle is
A. 25%*
8
(100 ) = 25%
32
2 (14 ) 2=39.6
mA
H=
40 A h
6
= 2000 h
A
300
( )
B. 3 k
C. 470 *
D. 1.2 k