Anda di halaman 1dari 4

Toolkit LS 1

LESSON STUDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Sekolah
Tingkatan/Kelas
Saiz kelas
Mata Pelajaran
Topik
Tema
Konsep Utama
Rasional
Objektif Pembelajaran

SMK St Gabriel
Tarikh
1 BESTARI
Waktu
31 orang
Tempoh (minit)
Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
Bidang Pembelajaran
Gerakan dalam permainan
Bola Futsal
Mennguasai kemahiran asas dalam permaianan bola futsal
Memupuk minat pelajar dalam permainan bola futsal
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

11/06/2016 (Khamis)
7.00-7.40
40 minit
Permainan

i) Pelajar dapat menguasai empat gerakan asas dalam permainan bola futsal
ii) Pelajar dapat mengaplikasikan empat pergerakan asas bola futsal dalam permainan yang sebenar.
i) Mengenal pasti cara mudah dalam permaianan bola futsal
Hasil Pembelajaran
ii) mengenal pasti gerakan asas permainan bola futsal.
iii)Mengaplikasi gerakan asas dalam permainan sebenar.
Pengetahuan Lepas Murid
Pengalaman bermain dan tontonan video perlawanan bola futsal
Kemahiran Saintifik dan
i) Menjana idea
Kemahiran Berfikir
ii) Mengumpul dan mengelas
iii) Mengaplikasi
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai
Bekerjasama, berdisiplin dan bersemangat
Patriotisme
(1) Rujukan
Video pendek kejohanan bola futsal peringkat dunia
.Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (3) Alat
Bola futsal saiz 3, kon dan gol
(5) Bahan
Buku teks
Pendekatan Pengajaran
Berpusatkan murid

Perkembangan
Pengajaran

Kandungan /
Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran


(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Jangkaan Pemikiran
Murid

Catatan/Nota
1

Toolkit LS 1
1)
Fasa 1

Guru meminta pelajar memerhatikan

persekitaran

SET INDUKSI /
PENGENALAN
( 3 minit)

tempat

belajar

dan

Etika

Fokus dan berdisiplin

membersihkannya seandai terdapat kecacatan


yang boleh mengganggu kelancaran pengajaran
dan pembelajaran (PdP).
2)

Guru memulakan pembelajaran dengan

bertanya kepada pelajar nama jenis sukan yang


melibatkan balingan..
3)

Pelajar

dimaklumkan

mengenai

pembelajaran pada hari ini


1) Pelajar dimaklumkan objektif pembelajaran
Fasa 2
PERKEMBANGA
N
(Penerokaan)
( 10minit)

Penjanaan idea

pada hari ini.

Teknik pemikiran
Percambahan idea

2) Guru memilih seorang pelajar secara rawak


untuk berkongsi cerita tentang pengalaman
bermain bola baling.
3) Guru bertanyakan soalan kepada pelajar
berkaitan dengan perkara penting yang hendak
disampaikan

oleh

rakan

mereka

bagi

mewujudkan komunikasi dua hala.

Toolkit LS 1
1) Guru memberi penerangan dan demonstrasi
Fasa 3

Perkembangan idea

PERKEMBANGA
N
(Penerangan)
( 15 minit)

kepada pelajar tentang pergerakan asas dalam


sukan bola futsal.

Teknik pemikiran
Penjanaan idea
Membuat keputusan

2) Pelajar diminta membentuk kumpulan yang


terdiri dari 4 orang pelajar yang berlainan
jantina dan bangsa
3) pelajar diminta meniru pergerakan guru
dalam

kumpulan

kecil

mereka

sambil

diperhatikan oleh guru dan beberapa orang


pelajar mahir yang bertindak sebagai fasilitator.
Fasa 4

1) Pelajar diminta membentuk dua pasukan


pelaksanaan

PERKEMBANGA
N
(Aplikasi /
Penelitian)
( 10 minit)

2) pelajar dibenarkan bermain dalam situasi


yang

sebenar

sambil

mengaplikasikan

kemahiran asas yang dipelajari tersebut.

Fasa 5
PENUTUPAN
(Pentaksiran)
(2 minit)

yang terdiri 7 orang setiap pasukan.

Nilai moral
Bekerjasama

1) Murid-murid mengimbas kembali dan


mengemukakan nilai moral hasil daripada

Nilai moral
patriotik
menghormati

pembelajaran pada hari ini .


Penutup

2) Guru mengakhiri pembelajaran hari ini


dengan satu cerita teladan.

Toolkit LS 1
