Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 2/3

Perkara :

Matematik

Tingkatan :

2 Amanah

Tarikh :

3 Ogos 2016 (Rabu)

Masa :

15:15 16:15 ( 1 Jam)

Kehadiran :

18

Tahap pencapaian
murid :
Tajuk :

Sederhana

Pengetahuan sedia ada

Murid telah mengetahui konsep bulatan pada


pengajaran sebelumnya.

Hasil Pembelajaran :

Bulatan

i.

Menerangkan dan melakar lokus bagi suatu


objek yang bergerak.

ii.

Menentukan lokus bagi suatu titik yang:


(a) berjarak tetap dari satu titik tetap.
(b) berjarak sama dari dua titik tetap.
(c) berjarak tetap dari satu garis lurus.
(d) berjarak sama dari dua garis lurus
yang bersilang.

Kemahiran berfikir :

Menghubungkait, membandingbezakan, menjana


idea, mengaplikasi.

Nilai murni :

Ketekunan, keyakinan diri, bekerjasama, hormat,


kefahaman.

Bahan Bantu
Mengajar :

Lembaran kerja, buku teks,

Strategi/Teknik :

Pembelajaran kontekstual, penerangan,


perbincangan, koperatif dan kaedah penyoalan.

FASA/ MASA
Set induksi
(5 minit)

ISI
KANDUNGAN
Pengenalan
mengenai
bulatan.
Strategi :
1. Soal jawab.
2. Penerangan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
1- Guru memaparkan
gambarajah lokus untuk
mengimbau pengajaran yang
lepas.
2- murid diminta untuk
mengimbau pengajaran yang
lepas
3- Guru dan murid
mengimbas kembali
kemahiran lalu berkenaan
bahagian-bahagian bulatan.

CATATAN
KB :
menghubung
kait
Strategi
/teknik :
Penyoalan
Nilai murni :
bekerjasama

4- Pada pengajaran pada hari


ini, kita akan belajar lokus
bagi objek yang bergerak dan
lokus bagi suatu titik.

Langkah 1
(20 minit)

Penerangan
bulatan
berkenaan
melukis
diameter,
perentas dan
sektor.

i.

ii.

Penerangan
menentukan
pusat dan
jejari.

Menerangkan
melakar
lokus
suatu
objek
bergerak.

dan
bagi
yang

Menentukan lokus bagi


suatu titik yang:
(a) berjarak
tetap
dari satu titik
tetap.
(b) berjarak
sama
dari
dua
titik
tetap.
(c) berjarak
tetap
dari satu garis
lurus.
(d) berjarak
sama
dari dua garis
lurus
yang

BBM : buku
teks
kBKK :
menjana idea
strategi/tekni
k:
penerangan
nilai murni :
kefahaman

bersilang.
Langkah 2
(20 minit)

Pengukuhan
secara
berkumpulan

1. Guru membahagikan
murid kepada beberapa
kumpulan dan setiap
kumpulan diberikan
sehelai kertas lembaran
kerja.
2. Setiap kumpulan
dikehendaki
menyelesaikan soalan
yang terdapat dalam
kertas lembaran dalam
masa yang diberikan.

KBKK :
menjana idea
Strategi /
teknik :
perbincangan

Nilai murni :
bekerjasama
BBM : kertas
A4

3. Kemudian, setiap wakil


kumpulan diminta ke
hadapan untuk menulis
jawapan pada papan
tulis
4. Guru memperkemaskan
jawapan murid dan
dibincang bersama.

Langkah 3
(10 minit)

Uji latihan
secara individu

1. Murid dikehendaki
menyelesaikan tugasan
dalam lembaran kerja
diedarkan pada masa
diperuntukkan.
2. Guru membincangkan
jawapan bersama
murid

KBKK :
Mengaplikasi
Strategi /
teknik :
koperatif
Nilai murni :
hormat
BBM :
lembaran
kerja

Nilai murni :
Kejujuran
Penutup
(5 minit)

Refleksi murid
terhadap
pembelajaran
pada hari ini.

1. Guru memanggil murid


secara rawak untuk
membuat refleksi
dengan menyebut
kembali apa yang telah
dipelajari pada hari ini.
2. Guru membuat
kesimpulan hasil
daripada aktiviti yang
dijalankan pada hari ini.

Nilai murni :
hormat
