Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI


Mata Pelajaran/ Kelas

Reka Bentuk dan Teknologi/ 5 Maju

Tajuk /Tema

Penghasilan Projek

Tarikh

19.2.2016

Masa

9.00 10.00 pagi (60 minit)

Bilangan Murid

28/ 30 orang

Standard Kandungan:

4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan
litar elektronik.

Standard Pembelajaran:

4.2.7 Membuat kemasan projek menggunakan bahan iaitu cat licau atau syelek.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat;


i. Membuat kemasan projek menggunakan cat licau atau syelek dengan cara
yang betul secara kumpulan

Ringkasan

Murid boleh membuat kerja kemasan menggunakan cat licau atau syelek

Kemahiran

1) Mengecat cat licau dengan menggunakan berus


2) Menyapu syelek dengan menggunakan berus syelek.

Elemen Merentasi
Kurikulum (EMK)

Keusahawanan
1)
EK 5 2)
Kreativiti.
3)
Nilai murni

Bahan Bantu Belajar


(BBB)
Strategi/ Kaedah/
Teknik
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran

Cat licau, Syelek, Berus cat, Berus syelek, Pelarut, Kertas las

Refleksi

Pencapaian: 28/30 murid dapat:


i. Murid-murid membuat kemasan projek menggunakan cat licau atau syelek
dengan cara yang betul secara kumpulan

Prinsip keadilan mengikut giliran.


Membuat perbandingan kualiti bahan
Kekemasan dalam tugasan yang diberikan,
mengamalkan budaya bersih

Berpusatkan guru dan murid, tunjuk cara, penerangan, deduktif


Penilaian hasil kerja murid iaitu melalui lembaran kerja menggunakan borang skor
dan borang pemarkahan.

Tidak capai: 2 orang murid tidak hadir ke sekolah. Akan dibimbing oleh guru dalam
pelajaran akan datang. 2 orang murid diberi latihan bimbingan

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


LANGKAH/
MASA
SET
INDUKSI
(5 MINIT)

KANDUNGAN

Pengenalan terhadap

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

1) Guru menunjukkan 2

kerja membuat

contoh projek yang telah

kemasan

siap.
Projek yang siap
dibuat kemasan.
Projek yang belum di
buat kemasan.
2) Guru meminta murid
menerangkan perbezaan
projek tersebut. Guru

CATATAN
EMK :
Nilai Murni: Teliti, berhatihati
KBKK: Menganalisis,
mengenalpasti
KI: Menghubung kaitkan
Keusahawanan:
Berusaha, Berdaya
tahan

mengaitkan jawapan
murid dengan pengajaran
hari ini.

Interpersonal: Dapat
berkomunikasi dengan
rakan-rakan dan guru
BBB
contoh artikel
Strategi:
Projek yang siap dibuat
kemasan.
Projek yang belum di
buat kemasan

LANGKAH 1
(5 MINIT)

Demonstrasi cara

1) Guru menerangkan

melicinkan permukaan

kepada murid mengenai

kayu menggunakan

kertas las dan cara

kertas las oleh guru.


Berikut merupakan
langkah-langkah
melicinkan permukaan
kayu menggunakan
kertas las :
1) Balutkan
kertas las ke
satu bongkah
kayu lembut.
2) Mula
menggosok
dengan kertas
las gred kasar
secra bersudut
sedikit dengan
urat kayu.
3) Kemudian,
gosok selari

penggunaannya.
2) Guru membimbing murid
menggunakan kertas las

EMK :
Nilai Murni:Teliti,
berhati-hati
KBKK: meneliti
KI; Mengenalpasti
Keusahawanan:
Berusaha

untuk melicinkan
permukaan kayu.
3) Murid membersihkan
permukaan kayu dari

Interpersonal: Dapat
berkomunikasi dengan
rakan-rakan dan guru

habuk dan kotoran.


BBB: kertas las, kayu
Strategi/ teknik:
Berpusatkan guru,
penerangan

dengan urat
kayu dengan
gosokan yang
bertindih-tindih
dengan
menggunakan
kertas las gred
sederhana dan
gred halus.
LANGKAH 2
(10 MINIT)

Demonstrasi cara

1) Guru menunjukkan

kerja membuat

cat licau dan syelek

kemasan oleh guru.

dan lekar serta cara

EMK :
Nilai Murni:Teliti, berhatihati, menjaga
keselamatan

menggunakannya
Berikut merupakan
langkah-langkah
membuat kemasan
cat:
1) Bersihkan
permukaan
kayu dengan
kertas las
diikuti dengan
berus.
2) Sapu satu
lapisan cat alas
selari dengan
urat kayu dan
biarkan kering.
3) Gunakan
kertas las gred
halus untuk
meratakan dan
melicinkan
lapisan cat
alas. Bersihkan
permukaan
dengan kain.
4) Sapukan cat
licau dan
biarkan kering.
Berikut merupakan
langkah-langkah
membuat kemasan
syelek dan lekar:
1) Licinkan
permukaan
benda kerja
dengan kertas
las yang dibalut
pada bongkah

dengan betul.
2) Setelah murid
melihat demonstrasi
yang dilakukan oleh
guru, guru

KBKK:
Membuat
pilihan/keputusan,
meneliti, menilai
KI: Menghias projek

mengarahkan ketua
bagi setiap kumpulan
untuk mendapatkan
bahan yang berkaitan
bagi anggota
kumpulan masingmasing.
3) Murid melakukan
kemasan
menggunakan cat
licau atau syelek dan
lekar pada
permukaan projek.
4) Guru bertindak
sebagai fasilitator
dengan bergerak dari
satu kumpulan ke
kumpulan yang lain
untuk memastikan
kerja membuat
kemasan berjalan
dengan lancar.
5) Murid membiarkan
cat licau atau syelek
dan lekar yang

Keusahawanan:
Interpersonal: Dapat
berkomunikasi dengan
rakan-rakan dan guru
BBB: kertas las, cat licau
Strategi: berpusatkan
murid

2)

3)

4)

5)

PENILAIAN
(5 MINIT)

kayu, kemudian
bersihkan
dengan berus
atau kain.
Sapukan
pewarna kayu
yang dipilih
pada
permukaan
benda kerja
dengan berus
dan biarkan
kering.
Sapu syelek
lapisan
pertama pada
benda kerja
dengan berus
syelek dan
biarkan kering.
Setelah itu,
gosok dengan
kertas las gred
00 dan
bersihkan
permukaan
kayu.
Sapu lapisan
yang kedua
dan biarkan
kering.
Pastikan setiap
lapisan itu
kering sebelum
memulakan
lapisan lain.
Lekar disapu
sebagai bahan
kemasan
terakhir. Lekar
lebih keras
daripada syelek
dan tidak
mudah calar.
Biarkan lekar
kering sendiri.

Penilaian

digunakan di
permukaan projek
kering sepenuhnya.

1.
Murid diminta
mempamerkan dan mengulas hasil
kerja.
2.
Guru menilai hasil kerja
murid menggunakan borang skor dan
pemarkahan.
3.
Guru mengulas hasil kerja
murid.

EMK : Teliti, berhati-hati,


menjaga keselamatan
Nilai Murni:
KBKK: menilai
KI; Menghias
Keusahawanan:
Berusaha, Berdaya

tahan
Interpersonal: Dapat
berkomunikasi dengan
rakan-rakan dan guru

PENUTUP
(5 minit)

Rumusan:

1) Murid dibimbing untuk

Penilaian:
Borang skor dan
pemarkahan
Strategi:berpusatkan
murid
EMK :

membuat rumusan.

Nilai Murni:Teliti,
KBKK: merumus,
Keusahawanan:
Berusaha, Berdaya
tahan
Interpersonal: Dapat
berkomunikasi dengan
rakan-rakan dan guru
Strategi: berpusatkan
guru
