Anda di halaman 1dari 2

KRONIK

REFUZIMI I MIMIT NOBEL

DURRES 2016
#MESUESEAURELA
ESE DHE PROJEKTE PER STUDENTET

Kronik

Nuk arrihet t komunikohet me fituesin e mimit Nobel


REFUZIMI I MIMIT NOBEL
Akademia suedeze e Shkencave sht lodhur duke trokitur n dern e Bob
Dylanit.
Disa dit pasi iu akordua mimi prestigjioz i Nobelit t Letrsis pr krijimin e
shprehjeve t fuqishme poetike brenda tradits s gjat t kngs amerikane, juria
u ka dhn fund prpjekjeve pr t kontaktuar me muzikantin-ikon.
Nuk do t prpiqemi m. Ia tham gjithka q nevojitej menaxherit dhe miqve t
tij. Ai e di se e presim me padurim konfirmimin q duhet t jap, por nga ana tjetr
ka vetm heshtje, tha Odd Zschiedrich, drejtor administrativ i Akademis
suedeze.Zschiedrich sqaroi se ceremonia do t zhvillohet dhe mimi do t jepet
edhe pa pranin e kantautorit legjendar amerikan. Por ne po presim pr
informacione, vazhdoi ai
Bob Dylan sht ofenduar nga nj antar i Akademis s Nobelit, Per
Wastberg:Mund t themi se kjo sht nj sjellje e keqe dhe arrogante. Ai sht ai
q sht, ka komentuar Wastberg rreth heshtjes s kngtarit pr vlersimin e
marr. Mbrmjen e s hns, Dylan ishte n nj koncert n Las Vegas, megjithat
deri tani prej tij nuk ka ardhur asnj reagim mbi Nobelin, q e bri muzikantin
fitues t mimit t shumlakmuar.
Ka pasur debate t gjata mbi nderimin e br artistit dhe meritn e teksteve t
tij, q t konsiderohen si pjes e veprave m t mira letrare t krijuara ndonjher.
Koht duket se po ndryshojn vrtet.

PUNOI : #MesueseAurela

Ese Dhe Projekte Per Studentet