Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Mengajar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 6


Kelas
: 6 Yakin
Masa
: 8.00 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan murid
: 33 orang
Matapelajaran
: Sains Tahun 6
Tema
: Sains Fizikal
Tajuk
: Geseran
Standard kandungan
: 6.2 Daya geseran
Standard pembelajaran
: 6.2.2
Objektif PdP
:
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Menentukan faktor yang mempengaruhi geseran iaitu
1 -jisim objek
2 - jenis permukaan
EMK
KPS

: Inovasi dan Kreativiti


: Pemerhatian, inferens, mengeksperimen

AKTIVITI PDP :
1. Secara rawak, murid bermain upih diatas permukaan rumput .Murid bersoal jawab
bersama guru.
Contoh soalan, berdasarkan aktiviti diatas, apa yang kamu rasa dan mengapa. ( KBAT)
2.

Dalam kumpulan murid menjalankan aktiviti yang berkaitan dengan jisim objek di atas
permukaan yang berbeza.

3. Seorang murid( yang sama ) dalam setiap kumpulan akan menarik upih yang dinaiki oleh
3 orang murid yang berbeza jisim pada 1 jarak yang sama.( Murid merekodkan
keputusan didalam jadual disediakan ) TP 4
4. Seorang murid( yang sama ) dalam setiap kumpulan akan menarik upih yang dinaiki oleh
1 orang murid diatas 3 permukaan yang berbeza pada 1 jarak yang sama. .( Murid
merekodkan keputusan didalam jadual disediakan ) TP 4
5. Perbincangan hasil aktiviti murid bersama guru
6. Secarak rawak murid membuat kesimpulan.

BBM

: Upih, lembaran kerja, pita pengukur.

b.

Kemahiran Saintifik - Murid dapat membuat pemerhatian dan menyatakan 3 pembolehubah


dengan tepat berdasarkan ujikaji yang dijalankan.
c. Kemahiran Manipulatif Sains - Murid dapat menjalankan ujikaji mudah menunjukkan ketinggian
mempengaruhi kestabilan sesuatu bahan.
Pengetahuan Sedia Ada Murid :
a. Murid pernah berjalan dengan menggunakan sebelah kaki dan dapat merasakan bahawa
kestabilan badan menjadi kurang.
b. Murid pernah menaiki kereta dan bas.
Bahan Bantu Mengajar :
Carta, kad imbasan, kad bergambar, kad tugasan, alatan ( botol air, bekas makanan, pensel,
marker pen, gelang getah, silinder penyukat dan papan nipis) dan lembaran kerja.

Langkah /
masa
Set Induksi
( 4 minit )

Isi pelajaran

Aktiviti / Kaedah penyampaian

Pengetahuan
sedia ada murid.

Guru memanggil dua orang murid untuk


melakukan aktiviti di hadapan kelas.
Murid A berdiri tegak manakala murid B
berdiri dengan kaki terbuka.
2. Guru menolak murid A dan kemudian
murid B dengan kekuatan yang sama.
3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
pemerhatian yang boleh dibuat berdasarkan
aktiviti tadi.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran pada hari ini .

Kestabilanberdasarkan
keluasan tapak.

Langkah 1

1.

Memperihalkan
1.
Murid
melakukan
aktiviti
faktor
yang berkumpulan. Seramai 3 orang
mempengaruhi 222. Arahan : Murid 1 akan menolah seorang
kestabilan:
rakan mereka yang berdiri kaki rapat dan
Luas tapak
kemudian menolak seorang lagi rakan yang
ketinggian
berdiri kaki terbuka.
3. 3. Murid bergilir=gilir melakukan aktiviti
3
@
2

Catatan

Kaedah:
Simulasi
Teknik:
Soal
jawab
perbincangan

dan

BBM:
2 orang murid
KPS: memerhati
Nilai: berani, sedia
membantu, kerjasama
Kaedah:
perbincangan
Teknik:
Soal jawab
BBM:
Kad bergambar
Carta
KPS:
Meramal

Membuat inferens
Nilai:
Berani mencuba

Langkah 2

Ujikaji:
Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan
Kestabilan
untuk menjalankan ujikaji.
dipengaruhi oleh Setiap kumpulan diberikan kad tugasan dan
keluasan tapak
ketua setiap kumpulan diminta untuk
mengambil
bahan/objek
yang
telah
disediakan oleh guru.
Murid menjalankan ujikaji dengan
bimbingan guru untuk menguji kestabilan
berdasarkan faktor keluasan tapak dan
ketinggian.
Murid
dikehendaki
mencatatkan
pemerhatian mereka dalam borang yang
disediakan.
Setiap wakil kumpulan akan membuat
pembentangan tentang hasil pemerhatian
mereka dihadapan kelas.

Kaedah:
Ujikaji
Teknik:
Soal jawab
Pembentangan
BBM:
Kad tugasan
Sekeping papan nipis
Pensil
Marker pen
Botol air
Bekas makanan
KPS:
Mengeksperimen
pemerhatian
KMS: Mengendalikan
peralatan
dengan
betul
Nilai: Jujur

Aplikasi idea
( 8 minit )

Mengenalpasti
pembolehubah:
-pembolehubah
dimanipulasi
-pembolehubah
bergerak balas
Pembolehubah
dimalarkan

Guru memberikan lembaran kerja yang


berkaitan tentang faktor kestabilan.
Mencari
jawapan
dan
membuat
perbincangan bersama. Guru memberikan
bimbingan untuk mengenal pasti pemboleh
ubah dalam soalan yang diberikan.
Murid diminta menyenaraikan beberapa
benda dan situasi yang menggunakan
aplikasi kestabilan.
Permainan:
Contohnya:
Menaiki basikal
a. Basikal roda 1 dan roda 3.
beroda 1
b. Bayi yang masih merangkak

Kaedah:
Soal jawab
Permaianan
Tenik:
Perbincangan
BBM:
Lembaran kerja
Basikal roda 1

KPS:
Guru menunjukkan sebuah basikal roda 1 Mengawal

Refleksi
( 2 minit )

Membuat
rumusan

dan meminta murid mencuba menaiki


basikal tersebut tanpa jatuh. Murid yang
berjaya akan diberikan ganjaran.
Guru memberikan peneguhan berdasarkan
kebolehan murid menunggang basikal roda 1
tersebut.

pembolehubah

Murid membuat rumusan tentang pelajaran


pada hari ini.
Murid menyatakan 2 faktor kestabilan.
Guru memberikan bimbingan untuk
memantapkan pemahaman murid tentang isi
pelajaran pada hari ini.
Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai
tugasan di rumah.

Kaedah:
Soal jawab

Nilai:
Berani mencuba
Kerjasama

Nilai: Teliti ,Tekun


ABM:
Lembaran kerja
