Anda di halaman 1dari 29

Fakulti Pendidikan Teknikal dan Vokasional

Universiti Tun Hussein Onn Malaysia


Batu Pahat, Johor.
Semester 1 Sesi 2016 / 2017

BBA 20203 TEKNOLOGI PENYEJUKBEKUAN DAN


PENYAMANAN UDARA

Nama Pensyarah : Dr. Faizal Amin Nur Bin Yunos


Kumpulan

: 03

Tarikh Hantar

: 07 Disember 2016

Tugasan 2

: Rekabentuk dan Pengiraan Cooling Load


Sistem Penyamanan Udara

NAMA
HASANUL HASIF BIN ABD WAHAB
MOHAMAD FIRDAUS BIN ALIASA
MUHAMMAD ASIF BIN KAMARULZAMAN
MOHD NUR AIZAT BIN ALIAS
ASYRAF BIN ZAINUDDIN

NO MATRIK
DB
DB
DB
DB
DB

140147
140272
140031
140233
140048

1.0

Apa itu Beban Haba (Cooling Load)?

Tujuan Perhitungan beban pendinginan antara lain untuk:


i

Menyediakan maklumat untuk pemilihan peralatan dan perancangan

ii

sistem penyamanan udara yangeffisien dan efektif


Menyediakan data untuk evaluasi kemungkinan optimasi atau
pengurangan beban.

Secara tidak langsung, perhitungan beban pendinginan dapat membantu:


i
ii

Penaksiran beban daya elektrik


Penyesuaian saiz ruang dan pembebanan yang perlu ditampung

iii
iv

system penyamanan udara.


Pembuatan Recana Anggaran Biaya Sementara (Preliminary)
Lain-lain

2.0 Prinsip Cooling Load


Cara sumber beban memasuki ruangan adalah sebagai berikut:
i

Radiasi sinar matahari melalui permukaan yang terdedahseperti

ii
iii

tingkap.
Melalui dinding luar, lantai dan bumbung.
Haba yang terhasil daripada manusia, peralatan elektrik, dan
sebagainya.

3.0

Kelebihan Unit Berjenama Daikin

AIRCOND NO 1 MULTI SPLIT UNIT


BEDROOM 3
SUHU LUAR: 32C
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R
Dinding
utara
Dinding
Timur
Dinding
Barat
Dinding
Selatan
Siling
Lantai

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5
2.5
2.5
2.5
2
3

Pintu
1.5
Tingkap
Beban
haba
lampu/
kipas

LUAS (m)

(4.39m x 3.66m)-(2m
x1.2m) =13.67m
(3.66m x 3.66m)
=13.40m
(3.66m x 3.66m) (2m
x1.2m x 2m) = 8.6m
(4.39m x 3.66m)-(1.2m x
1.2m) =14.63m
4.39m x 3.66m =16.07m
4.39m x 3.66m = 16.07m

PERBEZAA
N SUHU
(K)
6
6
6
6
6
6

2m x 1.2m = 2.4m
2m x 1.2m x 1.2m = 4.8m
6
1.2m x 1.2m = 1.44m

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
13.67m x 2.5W/mK x
6K =205.05 watt
13.40m x 2.5 W/mK x
6K =201 watt
8.6m x 2.5 W/mK x 6K
=129 watt
14.63m x 2.5 W/mK x
6K =219.45watt
16.07m x 2 W/mK x
6K = 192.84 watt
16.07m x 3 W/mK x
6K = 289.26
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
4.8m x 1.5 W/mK x 6K
= 43.2 watt
1.44m x 6 W/mK x 6K
=51.84watt
Lampu Pendaflour:
100watt x 2pcs x
8jam
24 Jam
=66.67watt

6
Kipas:
Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

Tiada
2 orang x 119w x 8jam
24 jam
=79.33watt
1499.24w @ 1.50Kw
5118.213 BTU/hr @
1.0 HP

BEDROOM 4
SUHU LUAR: 32C
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R
Dinding
utara
Dinding
Timur
Dinding
Barat
Dinding
Selatan
Siling
Lantai

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5
2.5

2.5
2.5

(4.15m x 3.66m)-(2m
x1.2m) =12.8m
(3.66m x 3.66m) (1.2m
x1.2m)
=11.96m
(3.66m x 3.66m) (1.2m
x2.0m)
=11m
(4.15m x 3.66m)-(1.2m x
2.0m) =12.8m

PERBEZAA
N SUHU
(K)

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
12.8m x 2.5W/mK x
6K =192 watt
11.96m x 2.5 W/mK x
6K =179.4 watt

11m x 2.5 W/mK x 6K


=165 watt

4.15m x 3.66m =15.19m

4.15m x 3.66m = 15.19m

Pintu

1.5

Tingkap

Beban
haba
lampu/
kipas

LUAS (m)

2m x 1.2m x 3 = 7.2m
6
1.2m x 1.2m = 1.44m
Kuasa x Bilangan unit x
Masa
24 Jam

12.8m x 2.5 W/mK x


6K =192watt
15.19m x 2 W/mK x
6K = 182.28 watt
15.19m x 3 W/mK x
6K = 273.42watt
7.2m x 1.5 W/mK x 6K
= 64.8watt
1.44m x 6 W/mK x 6K
=51.84watt
Lampu Pendaflour:
100watt x 2pcs x
8jam
24 Jam
=66.67watt
Kipas:

Tiada

Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

2 orang x 119w x 8jam


24 jam
=79.33watt
1446.74w @ 1.45Kw
4947.61 BTU/hr @
1.0 HP

Penyaman udara yang sesuai untuk bilik tidur no 1 ialah jenis


Multi Split Unit 2HP untuk sistem outdoor dan 1HP untuk indoor unit
bagi bilik no 3 dan no 4 dari jenama Daikin. Hal ini kerana saiz bilik
tersebut kecil dan tidak memerlukan keupayaan pendinginan yang
tinggi disamping dapat menjimatkan kos elektrik dan
penyelenggaraan. Di bawah ini adalah spesifikasi bagi penyaman
udara tersebut.

AIRCOND NO 2 STUDY ROOM


STUDY ROOM
SUHU LUAR : 32C,
SUHU BILIK : 26C
SUMBE
R
Dinding
utara
Dinding
Selatan
Dinding
Timur
Dinding
Barat
Siling

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5
2.5
2.5
2.5
2

Lantai

Pintu

1.5

Tingkap

LUAS (m)

(4.3m x 3.7m)
=15.91m
(4.3m x 3.7m)-(1.2m x1.
2m) =14.47m
(3.7m x 4.3m) (2 x 1.2)
= 13.51m
(4.3m x 3.7m)
=15.91m
(4.3m x 3.7m)
=15.91m
(4.3m x 3.7m)
= 15.91m
2m x 1.2m
= 2.4m
1.2m x 1.2m
= 1.44m

PERBEZAA
N SUHU
(K)
6
6
6
6
6
6

6
6

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
15.91m x 2.5W/mK x
6K =238.65 watt
14.47m x 2.5 W/mK x
6K =217.05 watt
13.51m x 2.5 W/mK x
6K =202.65 watt
15.91m x 2.5 W/mK x
6K =238.65 watt
15.91m x 2 W/mK x
6K
= 190.92 watt
15.63m x 3 W/mK x
6K
= 286.38 watt
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
1.44m x 6 W/mK x 6K
=51.84 watt

Beban
haba
lampu/
kipas

Beban
haba
manusia

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

Lampu Pendaflour:
100watt x 1pcs x
6jam
24 Jam
=25 watt
Laptop:
50wattx 1pcs x 6jam
24jam
=12.5 watt
1 orang x 114w x 6jam
24 jam
=28.5 watt
1485.09w @ 1.49Kw
5084.09BTU/hr @ 1.0
HP

Berdasarkan pengiraan yang telah dilakukan di study room, saya


telah memilih penyaman udara jenis split ini kerana ianya mampu
menyingkirkan bau, allergen dan bakteria agar suasana ketika belajar itu
lebih selesa dan nyaman. Ia juga mempunyai Flash Streamer untuk
kualiti udara dalaman yang lebih baik.

AIRCOND NO 3 - PLAY ROOM


PLAY ROOM
SUHU LUAR : 32C
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R

LUAS (m)

PERBEZAA
N SUHU (K)

(3.66m x 3.86)-(1.2m x2m)


=11.37m
(3.66m x 3.86)-(1.2m x 2m)
=11.73m
3.66m x 3.86m = 14.13m

(3.66m x 3.86m)-(1.2m x
2m) -(1.2m x 2m) =9.33m
3.66m x 3.86m =14.33m

Lantai

3.66m x 3.86m = 14.13m

Pintu

1.5

2m x 1.2m = 2.4m
2m x 1.2m = 2.4m
2m x 1.2m = 2.4m

Dinding
utara
Dinding
Selatan
Dinding
Timur
Dinding
Barat
Siling

Tigkap
Beban
haba
lampu/
kipas

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5
2.5
2.5
2.5

6
6

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
11.37 m x 2.5W/mK x
6K =175.95 watt
11.37 m x 2.5 W/mK x
6K =175.95 watt
14.13 m x 2.5 W/mK x
6K =211.95 watt
9.33 m x 2.5 W/mK x
6K =139.95 watt
14.33 m x 2 W/mK x
6K
= 169.56 watt
14.33 m x 3 W/mK x
6K
= 254.34
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6

Tiada
Kuasa x Bilangan unit x
Masa
24 Jam

Lampu Pendaflour:
100watt x 2pcs x
12jam
24 Jam
= 100 watt
Kipas:
80watt x 1pcs x 8jam
24 Jam
= 26.67 watt

Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

5 orang x 161w x 6jam


24 jam
=201.25 watt
1520.42w @ 1.52Kw

5186.46BTU/hr @ 1.0
HP

Berdasarkan pengiraan beban haba bagi bilik mainan, penyaman


udara yang sesuai digunakan adalah jenis Wall Mounted Unit 1HP. Dibawah
disertakan spesifikasi bagi penyaman udara tersebut.

AIRCOND NO 4 BEDROOM 2
BEDROOM 2
SUHU LUAR : 32C,
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R
Dinding
utara
Dinding
Selatan
Dinding
Timur
Dinding
Barat
Siling

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5
2.5
2.5

(3.66m x 4.27m)-(1.2m
x1.2m) =14.19m
(3.66m x 4.27m)-(1.2m x
2m) =13.23m
3.66m x 4.27m = 15.63m

PERBEZAA
N SUHU
(K)
6
6
6
6

(3.66m x 4.27m)-(1.2m x
2m) =13.23m
3.66m x 4.27m =16.63m

Lantai

3.66m x 4.27m = 15.63m

Pintu

1.5

2m x 1.2m = 2.4m
2m x 1.2m = 2.4m

1.2m x 1.2m = 1.44m

Tingkap
Beban
haba
lampu/
kipas

2.5

LUAS (m)

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
14.19m x 2.5W/mK x
6K =212.85 watt
13.23m x 2.5 W/mK x
6K =198.45 watt
15.63m x 2.5 W/mK x
6K =234.45 watt
13.23m x 2.5 W/mK x
6K =198.45
15.63m x 2 W/mK x
6K
= 187.56 watt
15.63m x 3 W/mK x
6K
= 281.34
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6
1.44m x 6 W/mK x 6K
=51.84
Lampu Pendaflour:
100watt x 1pcs x
12jam
24 Jam
=50 watt
Kipas:

Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

Tiada
2 orang x 114w x
12jam
24 jam
=114 watt
1572.14w @ 1.57Kw
5357.06 BTU/hr @
1.0 HP

Berdasarkan pengiraan beban haba bagi bilik tidur 2, penyaman


udara yang sesuai digunakan adalah jenis Wall Mounted Unit 1hp dari
jenama daikin. Dibawah disertakan spesifikasi bagi penyaman udara
tersebut.

AIRCOND NO 5 FAMILY ROOM


FAMILY ROOM
SUHU LUAR : 32C
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R
Dinding
utara
Dinding
Selatan
Dinding
Timur

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5

LUAS (m)

PERBEZAA
N SUHU
(K)
6

Dinding
Barat
Siling

2.5
2

(6.5m x 6.1m)- 3(1.2m


x1.2m) =35.33m
(6.5m x 6.1m)- (2m x 1.2m)
=37.25m
(6.5m x 6.1m) (2m x
1.2m)
= 37.25m
(6.5m x 6.1m)
=39.65m
6.5m x 6.1m =39.65m

Lantai

6.5m x 6.1m = 39.65m

Pintu

1.5

2m x 1.2m = 2.4m
2m x 1.2m = 2.4m

Tingkap

Beban
habalam
pu/
kipas

2.5
2.5

1.2m x 1.2m = 1.44m


1.2m x 1.2m = 1.44m
1.2m x 1.2m = 1.44m

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

6
6

6
6

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
PerbezaanSuhu)
35.33m x 2.5W/mK x
6K =529.95 watt
37.25m x 2.5 W/mK x
6K =558.75 watt
37.25m x 2.5 W/mK x
6K =558.75 watt
39.65m x 2.5 W/mK x
6K =594.75 watt
39.65m x 2 W/mK x
6K
= 475.44 watt
39.65m x 3 W/mK x
6K
= 713.7 watt
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
1.44m x 6 W/mK x 6K
=51.84 watt (1
Tingkap)
51.84 watt x 3 Tingkap
=155.52 watt
Lampu Downlight:
20watt x 8pcs x 12jam
24 Jam
=80 watt
Tv LCD 29:
150watt x 1pcs x 6jam
24jam
=37.5 watt

Beban
habama
nusia

Bil x HabaManusia x Masa


24 Jam

Jumlahtenaga yang diperlukan

2 orang x 114w x
12jam
24 jam
=114 watt
3935.81w @ 3.94Kw
13443.84BTU/hr @
2.0 HP

Setelah melakukan pengiraan saya telah memilih penyaman udara


jenis Cassette ini kerana pengedaran aliran udara yang lebih cekap bagi
ruang yang besar seperti di Family Room. Berdasarkan dari segi
binaannya pula lebih nampak kemas dan tanpa gangguan. Reka bentuk
yang fleksibel dengan kapasiti antara 9000 Btu/h hingaa 18000Btu/h.

AIRCOND NO 6 DINING ROOM


DINING ROOM
SUHU LUAR: 32C
SUHU BILIK :
26C

SUMBE
R
Dinding
utara
Dinding
Timur
Dinding
Barat
Dinding
Selatan
Siling

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5
2.5
2.5

(4.2m x 3.7m)-(2m x1.2m)


=13.14m
(4m x 3.7m)-(2m x 1.6m)
=11.6m
4m x 3.7m = 14.8m

PERBEZAA
N SUHU
(K)
6
6
6
6

(4.2m x 3.7m)-(1.7m x
1.7m) =12.65m
4.2m x 4m =16.8m

Lantai

4.2m x 4m = 16.8m

Pintu

1.5

2m x 1.2m = 2.4m
2m x 1.6m = 3.2m

1.7m x 1.7m = 2.89m

Tingkap
Beban
haba
lampu/
kipas

2.5

LUAS (m)

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
13.14m x 2.5W/mK x
6K =197.1 watt
11.6m x 2.5 W/mK x
6K =174 watt
14.8m x 2.5 W/mK x
6K =222 watt
12.65m x 2.5 W/mK x
6K =189.75
16.8m x 2 W/mK x 6K
= 201.6 watt
16.8m x 3 W/mK x 6K
= 302.4
2.4m x 1.5 W/mK x 6K
= 21.6 watt
3.2m x 1.5 W/mK x 6K
= 28.8
2.89m x 6 W/mK x 6K
=104.04
Lampu Pendaflour:
100watt x 2pcs x
8jam
24 Jam
=66.67watt
Kipas:
Tiada

Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

8orang x 114w x 1jam


24 jam
=38watt
1546.32w @ 1.54Kw
5254.7 BTU/hr @ 1.0
HP

Berdasarkan pengiraan yang telah dilakukan di dining room, saya


telah memilih penyaman udara jenis split ini kerana ianya mampu
menyingkirkan bau, allergen dan bakteria agar suasana ketika belajar itu
lebih selesa dan nyaman. Ia juga mempunyai Flash Streamer untuk
kualiti udara dalaman yang lebih baik.

AIRCOND N0 7 MASTER BEDROOM


Master Bedroom
SUHU LUAR: 32C
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R
Dinding
utara

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5

LUAS (m)

PERBEZAAN
SUHU (K)

Dinding
Timur
Dinding
Barat
Dinding
Selatan
Siling

2.5

(5.3m x 3.7m)-(1.2m
x1.2mx3)
=15.29m
4.6m x 3.7m =17.02m

2.5

4.6m x 3.7m =17.02m

2.5

(5.3m x 3.7m)-(1.2m x
3.66m x 2) =10.83m
5.3m x 3.7m =19.61m

Lantai

5.3m x 3.7m =19.61m

Pintu

1.5

Tingkap

Beban
haba
lampu/
kipas

1.2m x 2mx2 = 4.8m


1.2m x 1.2x3m = 4.32m

6
6

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
15.29m x 2.5W/mK x
6K = 229.35 watt
17.02m x 2.5 W/mK x
6K = 255.3 watt
17.02m x 2.5 W/mK x
6K = 255.3 watt
10.83m x 2.5 W/mK x
6K =162.45 watt
19.61m x 2 W/mK x
6K = 235.32 watt
19.61m x 3 W/mK x
6K = 352.98 watt
4.8m x 1.5 W/mK x
6K = 43.2 watt
4.32m x 6 W/mK x 6K
=155.52 watt
Lampu Philips:
35watt x 4pcs x
4jam
24 Jam
=23.33watt
Kipas:
80watt x 1pcs x
4jam
24 Jam
=13.33watt
Samsung Lcd 42
Inches
120watt x 1pcs x
4jam
24 Jam
=20watt
Laptop
65watt x 1pcs x
4jam

Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

24 Jam
=5.4watt
2 orang x 114w x 4jam
24 jam
=46.33watt
1751.16w @ 1.8Kw
6141BTU/hr @ 1.0
HP

Berdasarkan pengiraan yang telah dilakukan di master bedroom,


saya telah memilih penyaman udara jenis split ini kerana ianya mampu
menyingkirkan bau, allergen dan bakteria agar suasana ketika belajar itu
lebih selesa dan nyaman. Ia juga mempunyai Flash Streamer untuk
kualiti udara dalaman yang lebih baik.

AIRCOND NO 8 GAMES ROOM


Game Room
SUHU LUAR: 32C
SUHU BILIK : 26C

SUMBE
R
Dinding
utara

FAKTOR
U
(W/mK)
2.5

Dinding
Timur
Dinding
Barat
Dinding
Selatan
Siling

2.5
2.5

(4.9m x 3.7m)-(1.2m
x1.2mx3)
=13.81m
(6m x 3.7m)-(1.2mx3.7m)
=17.76m
6m x 3.7m = 22.2m

PERBEZAA
N SUHU
(K)
6

6
6
6

(4.9m x 3.7m)-(1.2m x
3.7m) =13.69m
4.9m x 6m =29.4m

Lantai

4.9m x 6m =29.4m

Pintu

1.5

Tingkap
Beban
haba
lampu/
kipas

2.5

LUAS (m)

1.2m x 2mx2 = 4.8m


1.2m x 1.2x3m = 4.32m

6
6

Kuasa x Bilangan unit x


Masa
24 Jam

HABA PENGALIRAN
(Luas x Faktor U x
Perbezaan Suhu)
13.81m x 2.5W/mK x
6K =207.15 watt
17.76m x 2.5 W/mK x
6K = 266.4watt
22.2m x 2.5 W/mK x
6K =333 watt
13.69m x 2.5 W/mK x
6K =205.35 watt
29.4m x 2 W/mK x 6K
= 352.8 watt
29.4m x 3 W/mK x 6K
= 529.2 watt
4.8m x 1.5 W/mK x 6K
= 43.2 watt
4.32m x 6 W/mK x 6K
=155.52 watt
Lampu Philips:
35watt x 4pcs x 4jam
24 Jam
=23.33watt
Kipas:
80watt x 1pcs x
4jam
24 Jam
=13.33watt
Samsung Lcd 42
Inches
120watt x 1pcs x
4jam
24 Jam
=20watt
Computer
180watt x 1pcs x
4jam

24 Jam
Beban
haba
manusia

Bil x Haba Manusia x Masa


24 Jam

Jumlah tenaga yang diperlukan

=30watt
3 orang x 114w x 4jam
24 jam
=57watt
2236w @ 2.2Kw
7507BTU/hr @ 1.0HP

Berdasarkan pengiraan yang telah dilakukan di games room, saya


telah memilih penyaman udara jenis split ini kerana ianya mampu
menyingkirkan bau, allergen dan bakteria agar suasana ketika belajar itu
lebih selesa dan nyaman. Ia juga mempunyai Flash Streamer untuk
kualiti udara dalaman yang lebih baik. Bunyi ketika operasi juga rendah
dan tidak menganggu pengguna iaitu serendah 26dB.

AC
No
.
1

BILIK

TYPES &
NUMBER MODEL
UNIT
Multi Split Unit
(2MXS18GUJU)
Wall Mounted
( FT10L/R09C )

UNIT
H.P
2HP

HARGA
PER UNIT
(RM)
RM2200

1.0 HP

RM 830

HARGA
TERMASUK
PEMASANGAN
RM2500

Bedroom 3 &
4
Study Room

Play Room

Wall Mounted
( FT10L/R09C )

1.0 HP

RM 830

Bedroom 2

Wall Mounted
( FT10L/R09C )

1.0HP

RM830

Family Room

1.5HP

RM 1880

Dining Room

1.0 HP

RM 830

Master Room

1.0HP

RM830

RM1060

Games Room

Ceiling Cassette
(FC20A2/R18CCK)
Wall Mounted
( FT10L/R09C )
Split systems
( FT10L/R09C)
Split system
( FT10L/R09C )

1.0HP

RM830

RM1180
(+12ft paip
kuprum)

JUMLAH KESELURUHAN

RM 1110
(+5ft paip
kumprum)
RM 1110
(+5ft paip
kumprum)
RM1110
(+5ft paip
kumprum)
RM2440
(+35ft paip
kuprum)
RM 1060

RM10460

SEBUT HARGA PEMASANGAN

Harga Upah Pemasangan

N
O
1
2
3
4
5
6
7

UNIT HP
1.0 hp
1.5 hp
2.0 hp
2.5 hp
3.0 hp
4.0 hp
5.0 hp

HARGA
(RM)
230
270
330
380
490
580
700

* Harga termasuk paip air buangan dan paip


kuprum tidak melebihi 7 kaki sahaja, pendawaian
punca kuasa (wiring plug point) dari point sedia
ada sahaja.
* Tambahan bagi panjang paip kuprum 1 kaki/Rm
10.00.
*Pendawaian punca kuasa (plug
point wiring) 10 kaki/Rm 80.00.

PELAN PEMASANGAN A/C


8
5
7
4

AC 7
AC 8

AC

AC 5

AC 4

2
AC 1

AC 3

AC 1
AC 2

PETUNJUK:
Split Unit
Cassette
Outdoor
Unit
Copper Pipe
Drain Pipe

AC 6

4.0

Kesimpulan

Secara keseluruhannya,

Anda mungkin juga menyukai