Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
dan Kelas
Tema / Tajuk

Bahasa Malaysia Tahun 3


Tema - Keselamatan

Tarikh
Masa
Standard

Suasana di kantin sekolah


22 April 2015
1055 - 1155
3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa dan ayat secara mekanis

Kandungan
Standard

dengan betul dan kemas.


3.2.6 Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam perenggan secara mekanis

Pembelajaran
Objektif

dengan betul dan kemas.


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,
Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 4 daripada 6 ayat sama ada ayat

Sistem Bahasa
Elemen

tunggal atau ayat majmuk dengan betul dan kemas.


Sebutan dan Intonasi: Membaca nama aktiviti dengan betul dan tepat.
Sintaksis: Ayat tunggal dan ayat majmuk.
Ilmu: Pendidikan Moral

Merentas

Nilai: Teliti, bekerjasama, berusaha

Kurikulum

Kemahiran Bernilai Tambah:

(EMK)

Kecerdasan Pelbagai (KP): Visual ruang, Verbal linguistik


Kemahiran Belajar Cara Belajar (BCB): menulis maklumat

Bahan Bantu
Belajar
Penilaian
Pengajaran dan
Pembelajaran

Kemahiran Berfikir (KB): Menghubungkaitkan


Kad aktiviti, Gambar, Latihan kumpulan, Kad huruf SAP, Lembaran kerja,
Buku latihan
Murid dapat membina ayat tunggal atau majmuk berdasarkan gambar dengan
betul.

Langkah /

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Masa
Induksi Set

Persembahan Kad

Pembelajaran
Teknik: Persembahan Kad

1055-1100

Aktiviti

Aktiviti

(5 minit)

(Rujuk Lampiran 1)

oleh mereka?
Contoh Jawapan:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Makan makanan
Membawa mangkuk
Beratur
Melayan murid-murid
Membuang sampah
Mengawasi murid-murid
Mencuci tangan
Meletakkan pinggan

KBT:
KP:

Guru mempamerkan kad

Visual

aktiviti berkenaan aktiviti di

Ruang,

kantin.
Murid memerhatikan kad

Verbal

2
3

aktiviti dengan teliti.


Guru mengemukakan soalan

berkenaan bahan tersebut.


Murid menjawab soalan yang

dikemukakan secara lisan.


Guru mengaitkan jawapan

Contoh Soalan:
a. Apakah yang dilakukan

Catatan

murid dengan tajuk

linguistik
Nilai:
Teliti
BBB:
Kad Aktiviti

pengajaran hari ini.

Isi Pelajaran:
Suasana di kantin

Langkah 1

Perbincangan dan Soal

Teknik: Perbincangan dan Soal

1100-1115

Jawab

Jawab

(15 minit)

Latihan kumpulan yang

1. Guru membahagikan murid

Interpersonal

mengandungi aktiviti di

kepada beberapa kumpulan.


2. Setiap kumpulan diberikan

, Verbal

kantin dan ruang isi tempat


kosong
(Rujuk Lampiran 2 )

(Rujuk Lampiran 3)

KP:

linguistik

sehelai kertas latihan yang


mengandungi aktiviti di kantin
dan ruang isi tempat kosong.
3. Guru meminta mereka

Gambar

KBT:

berbincang dalam kumpulan


masing-masing.
4. Setiap kumpulan mengisi

KB:
Menghubung
kaitkan
Nilai:

Contoh Soalan:
1. Contoh aktiviti yang
terdapat dalam gambar.
Contoh Jawapan:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Makan makanan
Membawa mangkuk
Beratur
Melayan murid-murid
Membuang sampah
Mengawasi murid-murid
Mencuci tangan
Meletakkan pinggan

tempat kosong pada kertas

Bekerjasama

tersebut selepas
perbincangan.
5. Guru memaparkan gambar
yang mengandungi semua
aktiviti yang dibincangkan

BBM:
Gambar,
Latihan
kumpulan

oleh murid pada papan hitam.


6. Murid memberi pendapat
masing-masing berkenaan
nama aktiviti tersebut.
7. Guru mengukuhkan jawapan
murid
Teknik: Membaca
8. Murid membaca nama aktiviti
secara mekanis.

Langkah 2

Penerangan dan Soal

Teknik: Penerangan dan Soal

1115-1130

Jawab

Jawab

(15 minit)

Penggunaan teknik SAP

1. Guru memaparkan kad huruf

dalam membina ayat

SAP pada papan hitam dan

berdasarkan gambar

mengagihkan setiap murid

S Siapakah
A Apakah
P Peluasan ayat

sehelai lembaran kerja.


2. Guru menerangkan teknik

(Rujuk Lampiran 4)
Langkah 3

Membina ayat

1130-1150

berdasarkan gambar

(20 minit)

Lembaran Kerja
(Pengayaan)
Mengisi jadual SAP dan

KP:
Verbal
Linguistik
Nilai:
Berusaha

SAP untuk membina ayat


berdasarkan gambar.
3. Murid mendengar dengan

teliti.
Contoh Pengguanan Teknik 4. Guru memberi contoh yang
SAP

KBT:

sesuai berdasarkan gambar.


5. Murid memberi pendapat
masing-masing.
Teknik: Membina ayat

BBM:
Kad huruf
SAP,
Lembaran
kerja
KBT:

Pengayaan

BCB:

1. Guru meminta murid mengisi

Menulis

jadual SAP dalam lembaran


kerja lalu membina ayat

Maklumat

membina ayat berdasarkan


gambar
(Rujuk Lampiran 5)

dalam lembaran kerja yang


telah diagihkan.
2. Murid berusaha membuat

KB:
Menghubung
kaitkan

lembaran kerja.
Lembaran Kerja
(Pemulihan)
Mengisi tempat kosong dan
membina ayat tunggal
(Rujuk Lampiran 6)

Nilai:
Pemulihan

Berusaha

1. Guru membimbing murid


yang lemah dengan lembaran
kerja lain yang sesuai dengan
tahap mereka.
2. Murid berusaha mengisi
tempat kosong berkenaan

BBM:
Lembaran
Kerja, Buku
Latihan

nama aktiviti dengan gambar


dan cuba membina ayat
Penutup
1150-1155
(5 minit)

Rumusan:
Kognitif
1

Merumuskan tentang
suasana di kantin
sekolah
Contoh Soalan:

Apakah yang telah


dipelajari pada hari ini?
Contoh Jawapan:

1. Suasana di kantin
sekolah.
2. Nama aktiviti di kantin.

tunggal.
Teknik: Soal Jawab
1 Guru mengemukakan soalan
berkenaan isi pelajaran hari
ini.
2 Murid menjawab soalan guru
secara lisan.
3 Guru merumuskan dan
mengukuhkan jawapan murid.

KBT:
KP:
Verbal
Linguistik
Nilai:
Bekerjasama

Lampiran 3: Gambar

Lampiran 4: Contoh Pengguanan Teknik SAP


S (Siapa)
Ali dan rakan-rakannya
Ahmad

A (Apa)
makan makanan
membawa mangkuk

P (Peluasan Ayat)
di kantin.
yang berisi sup panas sambil berjalan

Murid-murid
Pak cik abu
Siti
Dua orang pengawas
Amirul
Rina

beratur
melayan murid-murid
membuang sampah
mengawasi murid-murid
mencuci tangan
meletakkan pinggan

dengan perlahan-lahan
untuk membeli makanan
yang hendak membeli makanan.
ke dalam tong sampah.
yang sedang beratur.
untuk menjaga kebersihan diri.
yang telah digunakan ke dalam besen.
