Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran
Tarikh
Modul
Tajuk
Hasil
Pembelajaran

Objektif PdP

Pengisian
Kurikulum
KBT
EMK
BBM
PSA
Aktiviti PdP

Pendidikan Jasmani
Tahun
1
16/1/2017
Hari
Isnin
Masa
0730-0830
Konsep Pergerakan
Kesedaran Tubuh Badan
Standard Kandungan
1.1Meneroka pelbagai corak pergerakan berdasarkan konsep
pergerakan.
Standard Pembelajaran
1.1.1 Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran tubuh
badan dari segi bentuk, imbangan, pemindahan berat
badan, dan layangan.
.1.1 Menyatakan bentuk badan, imbangan, pemindahan berat
badan, dan layangan semasa melakukan aktiviti.
.1.1 Membuat persediaan diri sebelum, semasa dan selepas
melakukan aktiviti Pendidikan Jasmani.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. melakukan pelbagai pergerakan yang melibatkan kesedaran
tubuh badan (bentuk badan, imbangan, pemindahan berat
badan dan layangan).
2. menyatakan bentuk badan, imbangan, pemindahan berat
badan, dan layangan semasa melakukan aktiviti.
3. melakukan aktiviti memanaskan dan menyejukkan tubuh
badan sebelum dan selepas aktiviti Pendidikan Jasmani.
Ilmu : Sains.
Nilai : Bersungguh-sungguh
EMK : Kreativiti dan Inovasi.
KBKK (menjana idea), KP (kenestetik)
Keusahawanan 1.10 Berorientasikan pencapaian
Kad huruf
Murid mengenal huruf.
1. Murid melakukan aktiviti regangan dan memanaskan badan.
2. Murid embentuk formasi badan mengikut arahan guru:
a. Besar seperti gergasi
b. Kecil seperti orang kesejukan
c. Tinggi seperti mencapai awan
d. Bulat seperti bola
e. Lurus seperti galah
f. Bongkok seperti sabit
g. Lentik seperti orang menggeliat
3. Murid membuat huruf menggunakan anggota badan.
4. Murid membuat aktiviti imbangan dua belah dan sebelah
kaki mengikut demonstrasi yang ditunjukkan oleh guru.
5. Murid melakukan pergerakan menyokong tubuh badan
dengan empat dan tiga tapak sokongan mengikut tunjuk
cara yang ditunjukkan oleh guru.
6. Murid melakukan aktiviti lompatan dan pendaratan dengan
dua belah dan sebelah kaki.
7. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan

Rancangan Pengajaran Harian


dikehendaki membentuk satu perkataan menggunakan
bentuk anggota badan.
8. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan.
9. Murid dan guru bersoal jawab tentang ativiti yang telah
dilakukan.
Refleksi

Mata Pelajaran
Tarikh
Modul
Tajuk
Hasil
Pembelajaran

Objektif PdP

Pengisian
Kurikulum
KBT
EMK
BBM
PSA
Aktiviti PdP

TMK
Tahun
6
16/1/2017
Hari
Isnin
Masa
0930-1000
Pengaturcaraan
1.0 Memahami Pengaturcaraan
Standard Kandungan
1.0 Memahami Pengaturcaraan
Standard Pembelajaran
1.1.2 Menyatakan kegunaan atur cara komputer dalam
perkakasan harian.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. menyatakan urutan bagi aktiviti harian dan proses kerja
dalam satu alatan digital.
2. menyatakan atur cara komputer dalam perkakasan harian
(telefon pintar)
Ilmu : Sains.
Nilai : Kerjasama
EMK : Kreativiti dan Inovasi.
KBKK (menjana idea)
Keusahawanan 1.10 Berorientasikan pencapaian
Telefon pintar
Murid biasa menggunakan perkakasan digital dalam aktiviti
seharian
1. Murid diberi penerangan tentang maksude pengaturcaraan.
2. Guru memberikan contoh atur cara komputer dalam
perkakasan harian.
3. Murid menamakan beberapa alatan digital yang biasa
digunakan dalam aktiviti harian mereka.
4. Guru dan murid bersoal jawab tentang cara menggunakan
alatan digital yang biasa digunakan oleh murid.
5. Guru menunjuk cara memainkan video menggunakan salah
satu alatan digital, iaitu telefon bimbit.
6. Secara berpasangan, murid melakukan semula langkahlangkah yang ditunjukkan oleh guru.
7. Murid melihat satu set atur cara yang ditulis oleh guru di
papan tulis. Murid dikehendaki menyusun semula set atur
cara tersebut mengikut urutan yang betul dalam buku tulis
masing-masing.
8. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan

Rancangan Pengajaran Harian


dikehendaki menyenaraikan sekurang-kurangnya 4
kegunaan dua alatan digital , iaitu telefon bimbit dan
komputer.
9. Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan dan
guru memberi pengukuhan.
10.Guru merumuskan isi pelajaran.
Refleksi

Mata Pelajaran
Tarikh
Tema
Tajuk
Hasil
Pembelajaran

Objektif PdP

Pengisian
Kurikulum
KBT
EMK
BBM
PSA

Bahasa Melayu
Tahun
3
16/1/2017
Hari
Isnin
Masa
1050-1220
Keluarga Harmoni
Hari Keluarga
Standard Kandungan :
1.2Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa, iaitu
abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran :
1.1.1.2.6
Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi
bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat
dengan betul.
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi
dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf,
dan kosonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Mengujarkan frasa dan ayat tunggal dengan betul dalam
teks petikan Hari Keluarga.
2. Menyenaraikan dan menyebut perkataan yang mengandungi
diftong dan vokal berganding yang terdapat dalam teks
petikan Hari Keluarga.
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang
KBT (mencirikan dan mengecam), BCB (mendengar dengan
berkesan), KP (verbal-linguistik)
Kreativiti dan Inovasi
Buku teks, lembaran kerja
1. Murid telah belajar membaca suku kata terbuka dan
tertutup.

Rancangan Pengajaran Harian


Aktiviti PdP

Refleksi

1. Murid menonton video tentang keluarga. Guru menerangkan


tajuk yang akan diajar.
2. Murid mendengar frasa dan ayat tunggal yang dibacakan
oleh guru berdasarkan teks petikan Hari Keluarga.
3. Murid membaca semula teks petikan yang telah dibaca oleh
guru secara rawak dan kelas.
4. Guru memberi pengukuhan.
5. Murid menyatakan maklumat berdasarkan teks yang telah
dibaca dalam buku aktiviti.
6. Murid diberi penerangan tentang diftong dan vokal
berganding.
7. Murid dikehendaki mengecam perkataan yang mengandungi
diftong dan vokal berganding dalam teks petikan yang telah
dibaca.
8. Murid dikehendaki menulis perkataan yang telah
disenaraikan dalam bentuk jadual dalam buku tulis.
9. Murid secara rawak dipilih untuk membaca semula
perkataan yang telah disenaraikan.
10.Murid membuat latihan dalam lembaran kerja dengan
bimbingan guru.
11.Guru merumuskan isi pelajaran.
