Anda di halaman 1dari 8

BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 3 Kelas 3 Maju
dan Kelas
Tema Bekerjasama Tarikh: 6/1/2017
Hari : Jumaat
Tajuk Unit 1
Masa :
1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan
Standard
pembelajaran ayat yang betul dan tepat.

Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat melafazkan dengan baik sebutan yang betul.
Sistem Bahasa
:-kata nama
- frasa dan ayat
2. Murid dapat menulis/salin dengan kemas
3.Murid dapat melukis peta buih dengan tajuk tugasan kelas.
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran i. Murid boleh membaca dengan baik
ii.Murid dapat menulis ayat majmuk dan ayat tunggal dengan betul.
Aktiviti Murid berkongsi perubahan dalam kelas (keceriaan)
permulaan:
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks
1. Guru kenalkan tajuk pengajaran.
2. Murid membaca pantun dengan bimbingan- BT ms 2
3. Murid membaca ayat secara berkumpulan
4. Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca/ mendengar pantun
EMK Nilai Murni : bekerjasama
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 1,
Lembaran kerja 1 , sumber :
Pemulihan : Bacaan
KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat dapat membaca dengan baik dan
melengkapkan teks.
BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 3 Kelas 3 Maju
dan Kelas
Tema Bekerjasama Tarikh: 5/1/2017
Hari : Khamis
Tajuk Unit 1
Masa : 11.30-1.00 T/hari
1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan
Standard
pembelajaran ayat yang betul dan tepat.

Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat melafazkan dengan baik sebutan yang betul.
Sistem Bahasa
:-kata nama
- frasa dan ayat
-imbuhan awalan dan akhiran
-ayat tunggal
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran iii. Murid boleh membaca dengan baik
iv. Murid dapat menulis 5 ayat berdasarkan kata imbuhan awalan.
Aktiviti Soal jawab tentang imbuhan.
permulaan:
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks dengan rujuk halaman 1
5. Guru kenalkan tajuk pengajaran.
6. Murid membaca pantun dengan bimbingan- BT ms 1
7. Murid membaca ayat secara berkumpulan
8. Murid pemulihan : dibimbing aktiviti membatang dan membaca
9. Soaljawab
10. Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca/ mendengar pantun
EMK Nilai Murni : bekerjasama
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 1,
Lembaran kerja 1 , sumber :
Pemulihan : Bacaan
KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat dapat membaca dengan baik dan
melengkapkan teks
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
RPH DUNIA MUZIK KSSR TAHUN 3

Tarikh: 5/1/2017 Jam 10.30-11.00 pagi


Hari Khamis
Mata Pelajaran dan Dunia Muzik
Kelas Tahun 3 Maju

Tajuk/tema Mulanya Di Sini/tempo

Masa 30 Minit

Standard Pengajaran 1.2.2

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat :


1.Memainkan perkusi mengikut tempo
Aktiviti Pengajaran 1.Menyanyikan lagu Bunyi Perkusi sambil menepuk
dan Pembelajaran detik( CD 1 TRACK 5 )
2.Menyanyi lagu sambil menepuk tangan mengikut
ikon( CD 1 TRACK

Elemen Merentas Kreativiti


Kurikulum (EMK )

Bahan Bantu Belajar CD 1 track 5,radio


Penilaian Pengajaran Menyanyi mengikut tempo
dan Pembelajaran

Refleksi __pelajar dapat memainkan perkusi mengikut tempo


__ pelajar belum menguasai kemahiran memainkan
perkusi mengikut tempo

Tindakan susulan: Pengukuhan kemahiran memain perkusi mengikut tempo dengan


bimbingan guru.

BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 3 Kelas 3 JAYA
dan Kelas
Tema Bekerjasama Tarikh: 3/1/2017
Hari : Selasa
Tajuk Unit 1
Masa : 8.40-10.10 pagi
1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan
Standard
pembelajaran ayat yang betul dan tepat.

Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat melafazkan dengan baik sebutan yang betul.
Sistem Bahasa
:-kata nama
- frasa dan ayat
-imbuhan awalan dan akhiran
-ayat tunggal
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran v.Murid boleh membaca dengan baik
vi. Murid dapat membatang dan membaca serta menulis dengan
kemas dua rangkap pantun ( pemulihan)
Aktiviti Melihat klip video
permulaan:
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks dengan rujuk halaman Ms 136
11. Guru kenalkan tajuk pengajaran.
12. Murid membaca pantun dengan bimbingan- BT ms 1
13. Murid membaca ayat secara berkumpulan
14. Murid pemulihan : dibimbing aktiviti membatang dan membaca
15. Soaljawab
16. Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca/ mendengar pantun
EMK Nilai Murni : bekerjasama
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 1,
Lembaran kerja 1 , sumber :
Pemulihan : Bacaan
KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat dapat membaca dengan baik dan
melengkapkan teks
Murid pemulihan- dapat membatang dan membaca perkataan, serta menulis dengan
kemasm (lembaran kerja)
BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 1 Kelas 3 JAYA
dan Kelas
Tema Bekerjasama Tarikh: 4/1/2017
Hari : Rabu
Tajuk Unit 1
Masa : 7.40-8.10/ 8.40-9.10 pagi
1.2.6 mendengar, memahami dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur binaan
Standard
pembelajaran ayat yang betul dan tepat.

Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat melafazkan dengan baik sebutan yang betul.
Sistem Bahasa
:-kata nama
- frasa dan ayat
-imbuhan awalan dan akhiran
-ayat tunggal
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran vii. Murid boleh membaca dengan baik
viii. Murid dapat membatang dan membaca serta menulis dengan
kemas dua rangkap pantun ( pemulihan)
Aktiviti Melihat klip video
permulaan:
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks dengan rujuk halaman Ms 136
17. Guru kenalkan tajuk pengajaran.
18. Murid membaca pantun dengan bimbingan- BT ms 1
19. Murid membaca ayat secara berkumpulan
20. Murid pemulihan : dibimbing aktiviti membatang dan membaca
21. Soaljawab
22. Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca/ mendengar pantun
EMK Nilai Murni : bekerjasama
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 1,
Lembaran kerja 1 , sumber :
Pemulihan : Bacaan
KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat dapat membaca dengan baik dan
melengkapkan teks
Murid pemulihan- dapat membatang dan membaca perkataan, serta menulis dengan
kemasm (lembaran kerja)
BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 4 Kelas 4 Maju
dan Kelas
Tema Sekolah Saya: Gotong Royong Tarikh: 3/1/2017
Hari : Selasa
Tajuk Unit 1ong
Masa : 12.00-1.10 T/hari
Standard 4.4.1 melafaz dan memahami pantun empat kerat dengan sebutan yang betul dan
pembelajaran intonasi yang jelas secara didik hibur.
Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat melafazkan pantun dengan baik sebutan yang
betul.
2.Murid pemulihan: dapat membatang dan membaca serta menulis dengan kemas
pantun
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran ix. Murid boleh membaca pantun dengan baik
x.Murid dapat memurnikan , melengkap dengan maksud pantun
xi. Murid dapat membatang dan membaca serta menulis dengan
kemas dua rangkap pantun ( pemulihan)
Aktiviti Melihat klip video Pantun Melayu
permulaan: Murid memahami dan menyebut teknik lafaz pantun yang betul
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks dengan rujuk halaman Ms 136
23. Guru kenalkan tajuk pengajaran.
24. Murid membaca pantun dengan bimbingan- BT ms 136
25. Murid membaca ayat secara berkumpulan
26. Murid pemulihan : dibimbing aktiviti membatang dan membaca
27. Soaljawab
28. Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca/ mendengar pantun
EMK Nilai Murni : cintai budaya
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 1,
Lembaran kerja 1 , sumber : Youtube : pantun
Pemulihan : Bacaan
KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat dapat melafaz pantun dengan baik dan
melengkapkan pantun
Murid pemulihan- dapat membatang dan membaca perkataan, serta menulis dengan
kemas pantun (lembaran kerja)
BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 4 Kelas 4 Maju
dan Kelas
Tema 1. Aktiviti Keluarga Tarikh: 5/1/2017
Hari : Khamis
Tajuk Unit : Laman Idaman
Masa : 7.40.00-8.40 pagi
1.2.6 Mendengar, memahami,dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur
Standard binaan ayat yang betul dan tepat.
pembelajaran
Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat membaca teks dengan sebutan yang baik dan
betul.
2.Murid dapat melengkapkan peta buih dengan aktiviti dibelajari
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran 1.Murid boleh membaca teks dengan baik
2.Murid dapat memahami maklumat penting dalam teks
3.Murid dapat melukis dan lengkapkan peta buih
Aktiviti Melihat klip video Taman Rekreasi Laman Idaman
permulaan: Murid menganalisis maklumat dalam teks/video
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks dengan rujuk halaman Ms 2
1.Guru kenalkan tajuk pengajaran.
2.Murid membaca dengan intonasi yang betul
3.Murid membaca ayat secara berkumpulan
4.Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca
EMK Nilai Murni : bekerjasama
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 2,
Lembaran kerja 1

KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat membaca dengan baik.
Terdapat beberapa orang murid tahap bacaan masih tidak lancar.
BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia Tahun 4 Kelas 4 Maju
dan Kelas
Tema 1. Aktiviti Keluarga Tarikh: 6/1/2017
Hari : Jumaat
Tajuk Unit : Laman Idaman
Masa : 10.30-12.00 T/hari
1.2.6 Mendengar, memahami,dan menyebut frasa dan ayat dengan struktur
Standard binaan ayat yang betul dan tepat.
pembelajaran
Konstruk: 2
Kreteria kejayaan 1.Saya akan berjaya jika murid dapat membaca teks dengan sebutan yang baik dan
betul.
2.Murid dapat melengkapkan peta buih dengan aktiviti dibelajari
Objektif Pada akhir pengajara/ bincangkann dan pembelajaran, murid akan dapat;
Pembelajaran 1.Murid boleh membaca teks dengan baik
2.Murid dapat memahami maklumat penting dalam teks
3.Murid dapat melukis dan lengkapkan peta buih
Aktiviti Melihat klip video Taman Rekreasi Laman Idaman
permulaan: Murid menganalisis maklumat dalam teks/video
Aktiviti Murid memberi respon secara lisan terhadap perkara didengar/ kongsi secara lisan,
Pertengahan
Aktiviti/Langkah: Murid keluarkan buku teks dengan rujuk halaman Ms 2
1.Guru kenalkan tajuk pengajaran.
2.Murid membaca dengan intonasi yang betul
3.Murid membaca ayat secara berkumpulan
4.Murid Lengkapkan latihan berkaitan dengan bimbingan guru
Aktiviti Penutup: 1. Aktiviti membaca
EMK Nilai Murni : bekerjasama
Sistem bahasa: jenis ayat
Ilmu : sejarah
ABM : Buku teks MS 2,
Lembaran kerja 1

KB : Menjana idea
KP : verbal linguistik
Impak; Pada akhir PdP saya, seramai______ dapat membaca dengan baik.
Terdapat beberapa orang murid tahap bacaan masih tidak lancar.
