Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran dan


Bahasa Malaysia Tahun 2 Bestari
Kelas
Tema/Tajuk Makanan Berkhasiat
Masa 7.30 8.30 pagi
Standard
3.3.2 / Literasi: Konstruk 6
Pembelajaran
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran i. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat yang
Perkembangan Kandungan / mengandungi
Proses perkataan diagraf
Jangkaandengan betul.
Catatan /
Pengajaran ii.
Konsep Membina dan
Pengajaran menulis 5 perkataan
Pemikiran Murid yang Nota
mengandungi suku
danPembelajara kata tertutup ngdengan betul.
n (Tindakan
Aktiviti 1. Murid mendengar/ menonton tayangan slaid makanan
berkhasiat. Guru
danAktiviti
2. Murid mengesan perkataan dan menyebut nama makanan
Murid)
berkhasiat yang mengandungi ng .
3. Murid mengisi perkataan pada tempat kosong berdasarkan
Fasa 1 Tayangangambar.Murid-murid Murid dapat
slaid tentang
4. Murid memerhati jenis-
dipertontonkan semula mengenalpasti
slaid gambar makanan
Piramid berkhasiat
jenisdan
makanan
menulis ayat .makanan yang
SET INDUKSI Makanan yang dipaparkan
Akitiviti Literasi berkhasiat
1. Memadankan dalamsuku kata dan menulis perkataan nama
slaid
PENGENALAN makanan berkhasiat.
2. Menulis perkataan berdasarkan gambar.
( EMK
5 Minit) Nilai Murni menghargai diri/ rasional
Fasa 2 Keusahawanan
Mengesan Namamakanan
sikap dan pemikiran
Cadangankeusahawanan
jawapan
TMK
perkataan belajar melalui
yang TMK murid:
Bahan Bantu Belajar komputer,
mengandungi slaid powerpoint
mengandungi gambar-gambar tunggal, lembaran
kerja - Terung
PERKEMBANGA suku kata ng suku kata
Penilaian Pengajaran Murid menulis perkataan yang mengandungi ng dengan ejaan
tertutup ng
danNPembelajaran (aktiviti
yang betul. - Pisang
Refleksi kumpulan) (aktiviti
(Penerokaan) - Kangkung
kumpulan)
( 15 Minit) - Kentang

Fasa 3 Isi tempat Murid mengisi Murid Berjaya


kosong perkataan pada mengesan nama
dengan lembaran kerja makanan dengan
PERKEMBANGA perkataan berdasarkan betul.
N yang gambar yang
dibekalkan ditunjukkan
(Penerangan)
( 15 Minit)

Fasa 4 Membina ayat Murid melihat Murid membina 3


dengan semula gambar ayat yang
perkataan dan membina mengandungi
PERKEMBANGA ng ayat perkataan ng
N berdasarkan
gambar dan
(Aplikasi/Penelitian dibentangkan
)

( 20 Minit)

Fasa 5 Ayat tunggal Murid menyebut Murid dapat


semula membina ayat yang
perkataan dan mudah seperti :
PENUTUPAN ayat yang telah
dibina. -Pisang sangat
(Pentaksiran) berkhasiat.

( 5 Minit)
