Anda di halaman 1dari 4

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a VI-a.........
Data: ..
Profesor : Mancu Ramona.
Disciplina: Educaia pentru sanatate.
Tema: Regimul de munca si odihna a elevului.
Obiectivele activitii:
- sa deosebeasca starea de activitate de cea de odihna;
- sa cunoasca masurile de igiena ale activitatii sau odihnei
-s cunoasc i s-i nsueasc modalitile diverse de organizare i petrecere a timpului liber;
-s contientizeze necesitatea planificrii vieii personale, a timpului liber, n vederea dezvoltrii
sentimentului de "satisfacie a tririi timpului".
Strategii de realizare: dezbatere etic, convorbire moral, asalt de idei cu coninut moral.

Scenariul didactic:
1.Organizarea clasei n vederea desfurrii activitii
Notarea absenelor.

2.Motivarea elevilor
Incitarea, sensibilizarea i strnirea curiozitii elevilor.

3.Anunarea temei i a obiectivelor activitii


Se anun tema leciei i obiectivele propuse pentru aceast tem:
-cunoaterea i nsuirea modalitilor diverse de organizare i petrecere a timpului in acord cu
regimul de viata al elevului;
-contientizarea necesitii planificrii vieii personale, a timpului (in plansa celor 24 de ore), n
vederea dezvoltrii sentimentului de "satisfacie a tririi timpului".

4.Desfurarea activitii
Pregtirea elevilor pentru dezbatere prin completarea cu creionul a fiei cu cercul zilei,
reprezentnd 24 de ore, pentru ziua anterioar, indicnd cum au petrecut-o, artnd intervalele de
timp.
Se cere elevilor s reflecteze asupra felului n care s-a desfurat ziua anterioar.
Se pun ntrebrile:
V-ai planificat iniial desfurarea zilei de ieri?
Corespunde cercul zilei cu planificarea fcut?
Cnd au devenit oamenii preocupai de organizarea timpului?
Care au fost mijloacele i instrumentele cu ajutorul crora oamenii au msurat timpul?
Cum ar fi viaa noastr fr msurarea i planificarea timpului?
Se subliniaz importana bugetrii timpului i a folosirii lui eficiente.
Se cere elevilor s defineasc noiunea de activitate (ansamblu de acte fizice, intelectuale si
morale efectuate in vederea obtinerii unui rezultat) si cea de odihna(ce vizeaza intreruperea
temporara a activitatii in scopul refacerii energiei si fortelorprin repaus, pauza si somn; timp n care
se desfoar un ansamblu de activiti alese de individ din proprie voin, fie pentru a-i dezvolta
informaiile,cultura, fie pentru a se relaxa sau delecta, fie pentru a participa voluntar la viaa
social).
Se solicit exemple de activiti de timp liber.
Se inventariaz toate formele de activitate pe care le consider "timp liber".
Se difereniaz mpreun cu elevii acele activiti n care ei chiar nu fac nimic, "se omoar
vremea i plictiseala"(ies afar, cu prietenii), de celelalte activiti n care fac ceva care le face
plcere sau simt c le este necesar (citesc, ascult muzic sau se uit la televizor urmrind o
emisiune, nu doar schimb canalele).
2

Se introduc noiunile: "odihna pasiva" i "odihna activa".


Se pune n discuie, cu civa elevi, ce raport i-ar putea caracteriza pe ei n privina
proporiilor dintre timpul activ i timpul pasiv(n procente).
Se revine la cercul celor 24 de ore.Se cere elevilor s restructureze timpul alocat diferitelor
activitati caracteristice vietii de scolar i timpul alocat odihnei, marcnd cu albastru timpul activ i
cu rou pe cel pasiv.
Se cere elevilor s compare timpul activ cu cel pasiv(care predomin).
Se cere elevilor sa spuna cum intervine scoala si familia in gestionare petrecerii celor 24 ore ale
zilei.
Se discut cu elevii dac consider c folosesc n mod judicios timpul i ce cred c ar trebui
s fac pentru a-l folosi mai bine.
Se antreneaz elevii ntr-o discuie care s concluzioneze ideile exprimate de-a lungul lectiei
si anume prin organizarea rationala a perioadelor de activitate si odihna, scoala si familia contribuie
decisiv la dezvoltarea normala din punct de vedere fizic si psihic a elevului.
Concluzia: Timpul trebuie planificat pentru a fi folosit ct mai bine.

5.Asigurarea feed-back-ului
Se evalueaz cu elevii atingerea obiectivelor propuse.
3

Msurarea timpului

alternana zi/noapte;
urmrirea stelelor, Soarelui;
ceasul solar - 4000 .e.n.;
clepsidra - 1500 .e.n.;
lumnri gradate;
Calendarul iulian - 46 .e.n., introdus de Iulius Caezar;
calendarul gregorian - 1582 e.n., introdus de Papa Grigore XIII;
primul ceas mecanic - 1275, cu o greutate care mica un mecanism;
1330 - primul orologiu, n Italia;
1475 - ceasul portativ;
ceasuri electrice, electronice, atomic(cu eroare de 1 sec. la 1000 de ani.

GHIDUL LECIEI

"Pentru a petrece n mod demn timpul su liber, omul are nevoie de cunotine i de o educaie
special"
Aristotel, "Politica"
Notarea absenelor.
Deseori, elevii se plng de lipsa timpului, dar oare timpul pe care-l au, l folosesc judicios?
Anunarea temei: Gestionarea timpului.Timpul liber.
Se anun obiectivele:
- s cunoasc organizarea i petrecerea timpului liber;
- s neleag necesitatea planificrii vieii i timpului liber.
Se cere elevilor s completeze cu creionul fia cu cercul zilei pentru ziua anterioar.
V-ai planificat iniial desfurarea zilei de ieri?
Corespunde cercul zilei cu planificarea fcut?
Cnd au devenit oamenii preocupai de organizarea timpului?
Care au fost mijloacele i instrumentele cu ajutorul crora oamenii au msurat timpul?
Cum ar fi via noastr frmsurarea i planificarea timpului?
Se subliniaz importana bugetrii timpului i a folosirii lui eficiente.
Cum ai defini noiunea de timp liber?
Dai exemple de activiti de timp liber.
Se inventariaz activitile de timp liber i se difereniaz cele n care desfoar o activitate, de
celelalte.
4

Se introduc noiunile de timp liber activ( n care desfoar o activitate care le face plcere sau
simt le este necesar) i timp liber pasiv(n care nu fac nimic-pierd vremea).
Se discut cu elevii proporia dintre timpul activ i pasiv care i caracterizeaz.
Se revine la cercul zilei i se cere elevilor s marcheze cu albastru timpul liber activ i cu rou
timpul liber pasiv.
Comparai timpul liber activ, cu cel pasiv. Care predomin? Considerai c folosii n mod
judicios timpul liber?
Ce credei c ar trebui s facei pentru a-l folosi mai bine?
Se sintetizeaz mpreun cu elevii cele discutate.
Se trage o concluzie: Timpul, mult sau puin, trebuie planificat pentru a-l folosi ct mai bine.
Se evalueaz cu elevii dac au fost atinse obiectivele.
