Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan


Tarikh : 14 Sept 2015 (Isnin)
Masa : 9.00 pagi 9.30pagi (30 minit)
Tahun : 4 Bestari
Bilangan Murid : L - 9 P - 15
Tajuk : Kesihatan Persekitaran
Standard Kandungan : Penyakit
3.1 Mengetahui jenis penyakit dan cara mencegah serta mengelak risiko penyakit
dalam kehidupan harian.
Standard Pembelajaran : 3.1.2 Mengenal pasti simptom dan tanda penyakit tidak berjangkit seperti penyakit
jantung, asma, penyakit buah pinggang dan diabetes.
Hasil Pembelajaran : Kognitif: Murid dapat memahami dan mengenal pasti symptom dan tanda pentakit
tidak berjangkit separti penyakit jantung, asma, penyakit buah pinggang dan
diabetes.
Afektif (Kemahiran Kecekapan Psikososial): Murid dapat mereka cipta situasi dalam
kumpulan masing-masing.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah belajar penyakit tidak berjangkit seperti asma, penyakit jantung, diabetes
dan penyakit buah pinggang
Penerapan nilai : Memberi kerjasama kepada rakan dan guru.
EMK : Elemen:
(i) Teknologi maklumat dan komunikasi
(ii) Kreativiti dan inovasi
Aspek:
(i) Menunjukkan situasi melalui slaid powerpoint.
(ii) Mereka cipta situasi berdasarkan simptom dan tanda penyakit tidak berjangkit.
KBAT : Aras:
Aras 6- Mencipta
Pengabungjalinan /
Penyerapan : Sains
Strategi utama : Kontekstual

BBM :

Bahan Sumber P& P Bilangan Bahan Sumber P& P Bilangan


Slaid powerpoint 1 keping Kertas mahjong 6 keping
Sampul surat 6 keping Pen marker 6 batang
Kad-kad tanda penyakit 30 keping
Langkah/
Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Masa
Induksi 1.Kehadiran Kehadiran murid direkodkan. Ciri Strategi:
Set 2.Kesihatan Memberi perhatian kepada murid yang tidak sihat. Menghubungkait
( 5 minit) 3. Pakaian Memastikan pakaian murid kemas.

Fokus Pembelajaran BBM:


Memberi maklum balas berdasarkan situasi yang diberi. Slaid powerpoint

Aktiviti Catatan:
Murid-murid memperhatikan situasi yang ditayangkan oleh a. Melalui aktiviti ini murid-murid
guru di dalam bilik darjah. dapat mewujudkan kesediaan
Murid-murid menyenaraikan contoh jenis penyakit tidak diri.
berjangkit berdasarkan situasi tersebut. b. Menghubungkait situasi dengan
pengalaman sedia ada.

Ibu Siti merupakan seorang suri rumah tangga. Beliau EMK:


berasa sangat letih dan sakit di bahagian belakang TMK
selepas membuat kerja rumah. Pada waktu tengah
malam, ibu Siti akan sering pergi ke tandas untuk Menunjukkan situasi melalui slaid
membuang air kencing dan adakalanya darah akan powerpoint
keluar bersama dengan air kencing.

Langkah Aktiviti 1: Fokus Pembelajaran Ciri Strategi:


Aktiviti Menentukan penyakit tidak berjangkit dan tanda penyakit Menghubungkait
( 20 Carikan tersebut.
minit) Saya
BBM:
Organisasi Kelas
Sampul surat
Murid-murid akan dibahagikan kepada 6 kumpulan.
Kad-kad tanda penyakit
Setiap kumpulan akan diberikan dengan 1 sampul surat. Pen marker
Murid-murid dikehendaki mencarikan simptom dan tanda Kertas mahjong
berdasarkan gambar (penyakit tidak berjangkit) dan
menyusunkannya di atas meja. Catatan:
# Sesak nafas # Sakit dada Menerusi kedua-dua aktiviti ini
# Kerap berasa dahaga # Denyut jantung tidak teratur
# Batuk yang kerap # Batuk yang kerap murid-murid dapat menentu dan
# Letih # Sukar bernafas
# Luka lambat sembuh # Gangguan penglihatan mengenal pasti simptom dan
tanda penyakit tidak berjankit.
# Batuk yang kerap # Berat badan menurun
# Haus yang keterlaluan # Kerap berasa dahaga
# Sesak nafas # Batuk yang kerap EMK
# Penglihatan kabur # Letih
# Luka lambat sembuh # Sakit dada Kreativiti dan inovasi
Mereka cipta situasi
# Pembengkakan anggota
# Pernafasan yang pendek
badan
# Ketidakselesaan ketika
# Kerap berasa dahaga KBAT:
membuang air kecil
# Sakit belakang
# Batuk yang kerap
# Sakit dada Mencipta
# Letih
# Ketidakselesaan ketika
# Sakit belakang
membuang air kecil
Aktiviti 2:
Fokus Pembelajaran
Marikan teka Mengenal pasti simptom dan tanda penyakit tidak berjangkit.

Organisasi Kelas
Murid-murid berada dalam kumpulan masing-masing.

Setiap kumpulan akan diedarkan dengan sekeping kertas


mahjong dan sebatang pen marker.
Murid perlu mereka satu situasi dengan menggunakan
semua simptom dan tanda dalam kumpulan masing-masing.
Setiap kumpulan akan menampalkan hasil kerja mereka di
atas papan putih.
Murid-murid akan diedarkan dengan sekeping lembaran
kerja untuk mengisikan jenis penyakit tidak berjangkit
mengikut situasi-situasi yang telah direka dan ditampalkan
oleh setiap kumpulan.
Guru dan murid berbincang jawapan dalam kelas.
Penutup Soal-jawab Murid-murid diberi peluang untuk menanyakan soalan. Ciri Strategi:
(5 minit) dan rumusan Menghubungkait
Guru merumuskan tentang penyakit tidak berjangkit dan
isi pelajaran
menasihatkan murid supaya menjaga kesihatan diri dan
Catatan:
keluarga.
Guru menyuruh murid untuk mendapatkan maklumat yang Murid dapat mengenal pasti simptom
dan tanda-tanda penyakit tidak
lain mengenai simptom dan tanda penyakit tidak berjangkit
berjangkit.
melalui laman web.
Set induksi:

Aktiviti-aktiviti:
Situasi-situasi Penyakit-penyakit tidak berjangkit

Lembaran kerja: