Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan


Tarikh : 13 Februari 2017
Masa : 11.15 - 11.45 pagi
Tahun : 3 Amal
Bilangan Murid : L - 14 P - 23
Tajuk : Kesihatan Fizikal
Standard Kandungan : Pemakanan
1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat serta selamat.

Standard Pembelajaran : 1.3.1 mengenalpasti kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
1. Kognitif mengelaskan contoh makanan mengikut zat makanan di dalam kad manila.
2. Afektif (Kemahiran Kecekapan Psikososial) - Mengamalkan sikap bekerjasama dan
semangat berpasukan semasa perbincangan dan aktiviti kumpulan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah makan makanan yang ditunjuk dalam gambar tetapi tidak menyedari tentangnya.
Penerapan nilai : Memberi kerjasama kepada rakan dan guru, semangat berpasukan, bertolak ansur antara satu
sama lain dan menghargai makanan.

EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi (penggunaan gambar)


KBAT : Mengelaskan menganalisis, membuat kesimpulan.
Pengabungjalinan /
Penyerapan : Sains dan Pendidikan Moral (Penerapan nilai menghargai makanan)
Strategi utama : Kaedah Kontekstual dan aktiviti kumpulan
BBM :
Bahan Sumber PDP Bilangan
Kad manila 1
Gambar makanan 20
Kertas A4 6
Langkah / Masa Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Set induksi Memperkenalkan tajuk Kehadiran murid direkodkan Kaedah dan teknik
(5 minit) Memastikan kebersihan kelas pengajaran
P&P
Kumpulan zat Memastikan pakaian murid kemas
Perbincangan
makanan
Jawapan Fokus Pembelajaran
Kemahiran berfikir
Memberi maklum balas tentang
1) Nasi lemak Menganalisis
gambar yang ditunjukkan. Mengelas
2) Ayam goreng, telur, Aktiviti
nasi, sambal, timun,
1) Guru menunjukkan gambar di
kacang dan ikan bilis. BBM
bawah kepada murid-murid.
Gambar

Teori kecerdasan pelbagai


Kecerdasan verbal
linguistik

2) Guru menanya beberapa soalan


kepada murid-murid.
Apakah yang anda boleh
lihat dalam gambar
tersebut?
Apakah makanan-makanan
yang terdapat dalam
gambar tersebut?
3) Guru memperkenalkan tajuk P & P
iaitu kumpulan zat makanan.

Langkah 1 Memperkenalkan isi 1) Guru memperkenalkan 4 jenis Kaedah dan teknik


(10 minit) pelajaran kumpulan zat makanan iaitu pengajaran
karbohidrat, protein, lemak dan Aktiviti Kumpulan
vitamin. Perbincangan
2) Guru meminta murid menulis tiga
contoh makanan bagi zat-zat
tersebut dalam kertas A4.
3) Murid berbincang secara Kemahiran berfikir
kumpulan. Meramal
4) Selepas aktiviti, guru akan
Mengelas
bincangkan hasil aktiviti dengan Menganalisis
murid.
5) Guru membimbing muri dan
BBM
mengatasi miskonsepsi yang ada
Kertas A4
pada murid.

Teori kecerdasan pelbagai


Kecerdasan kinestatik

Nilai
Bekerjasama
Rasional

Catatan

Menerusi aktiviti ini, murid


dapat mengenalpasi 3 contoh
makanan bagi zat-zat
makanan.

Langkah 2 Aktiviti Mengelaskan 1) Guru menyorokkan beberapa Kaedah dan teknik


(10 minit) Makanan gambar makanan di sekitar bilik pengajaran
darjah. Aktiviti Kelas
2) Murid diminta untuk mengelaskan
gambar makanan di bawah zat
Kemahiran berfikir
yang betul.
3) Guru membimbing murid. Menganalisi
mengelas

BBM
Gambar makanan
Kad manila.

Teori kecerdasan pelbagai


Kecerdasan
interpersonal

Nilai

Bekerjasama
Semangat berpasukan

Catatan

Menerusi aktiviti ini, murid


dapat mengukuhkan
pengetahuan mereka tentang
kumpulan zat makanan
dengan beberapa contoh
makanan.

Penutup Sesi soal jawab dan rumusan 1) Guru menanya beberapa soalan
(5 minit) isi pelajaran. kepada murid-murid : Kemahiran berfikir
2) Guru mengedarkan lembaran kerja
Membuat kesimpulan
yang mempunyai Peta i-Think iaitu
peta pokok. Teori kecerdasan pelbagai
3) Guru mengakhiri pengajaran
Kecerdasan
dengan nilai menghargai makanan
intrapersonal
yang dikurniakan oleh tuhan
Nilai

Menghargai makanan
Catatan

Menerusi aktiviti ini, murid


dapat menghubungkaitkan
pengetahuan sedia ada
dengan kemahiran menjawab
soalan.

Refleksi pembelajaran :

1. Tahap penguasaan yang dicapai.


2. Tindakan pemulihan untuk murid yang tidak mencapai tahap penguasaan.

3. Tindakan pengayaan untuk murid yang mencapai tahap penguasaan.
