Anda di halaman 1dari 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA: Liceul Teoretic Mihai Viteazul

DATA: 12.10.2016

CLASA: a VII-a B

PROFESOR: Popovici Doina

OBIECTUL:Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECTIEI:Compunerea-mijloc intern deimbogatire a vocabularului

TIPUL LECTIEI: mixta(dobandire de noi cunostinte si formare de priceperi si deprinderi )

DURATA :45 min

OBIECTIV GENERAL: Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa si orala

OBIECTIVE DE REFERINTA: sa utilizeze intr-un mesaj oral\in texte proprii,categorii lexicale diferite

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)cognitive:

sa cunoasca mijloacele de imbogatire a vocabularului,sa lerecunoasca in diferite texte,sa le utilizeze in exemple proprii;

-sa-si imbogateasca vocabularul,perfectionandu-siexprimarea scrisa si orala;

-sa defineasca notiunea de compunere;


-sa recunoasca si sa retina tipurile ei;

-sa observe si sa retina ce parti de vorbire se obtin prinaceste modalitati;

-sa desparta in silabe,dupa normele actuale,cuvintele compuse;

-sa fie familiarizati cu scrierea abrevierilor in limba romana;

b) afective:

-sa manifeste interes pentru cunoasterea limbii romane;

-sa fie dispusi sa diferentieze,sa explice,sa motiveze;

-sa fie interesati sa resolve exercitiile;

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, demonstratia, explicatia, comparatia, problematizarea;

2.MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, manualul;

3.FORME DE ORGANIZARE: -activitate frontal;

-activitate individuala;

4.TEHNICI DE EVALUARE: fise de lucru.

a Material bibliografic: Limba romn, manual pentru clasa a VII-a, de Tatiana Cartaleanu, Mircea Ciobanu, Olga Cosovan, Editura Stiinta, 2012.
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Durata


instruirii

1.Organizareaclasei de Absente,asigurarea climatului de lucru. 2'


elevei

Profesorul scrie pe tabla urmatoarele


2.Captarea atentiei cuvinte: Elevii descifreaza cuvintele. 3'
ONU
ASEM
Adj.
Subs.
Adv.
Nr.
Propun elevilor sa descifreze aceste
initiale.
3.Enuntarea
titlului lectiei si a Profesorul ii anunta pe Elevii asculta,accepta,se mobilzeaza. 3'
obiectivelor elevi subiectul lectiei:
urmarite.
,,Abrevierea este un procedeu de
formare a cuvintelor, care consta Elevii noteaza in caiete.
in reducerea unor cuvinte la una
sau citeva litere: USM, MAI
(ministerul afacerilor interne), kg,
nr, dl (domnul). Daca in abreviere
apare ultima litera din cuvint
atunci nu se opune punct.
Scrie titlul pe tabla si
expune obiectivele
formulate in proiect.

4.Dirijarea invatarii si Cu ajutorul clasei, profesorul realizeaza Elevii completeaza cu exemple schema realizata de profesor, noteaza 30'
formarii priceperilor si pe tabla o schema care cuprinde citeva definitiile.
deprinderilor. categorii de abrevieri.

Se disting urmatoarele tipuri de


abrevieri: Elevii observa,retin,noteaza.

1 substantive care reprezinta simboluri


din domeniul stiintelor, unitati de Elevii noteaza exemplele pe caiet.
masura si puncte de orientare:
O=oxigen, m=metru, N-V=nord vest

2 substantive care denumesc titluri,


grade militare: acad. (academician),
prof. (profesor), arh (arhitect), serg.
(sergent)
Elevii scriu definitiile
3. substantive si pronume de politete
care reflecta statutul persoanei: d-ta
dumneata, d-lui dumnealui, d-ei
dumneaei, dv., dvs. d-voastra,
duneavoastra, dl domnul, dna doamna

4.prenumele de persoane: I.L.Caragiale,


Al.I.Cuza
5.cuvinte uzuale, intrebuintate cu
frecventa sporita in textele scrise: etc.
Etcetera, vs versus, s.a si altele, s.a.m.d.
si asa mai departe, si cl. Si celelalte, p.
Pagina

6. substantive proprii- denumiri de sate,


arganizatii, institutii, unele formate in
alte limbi: ONU. EAU- Emiratele Arabe
Unite, SUA,
Elevii rezolva exercitiul.
Profesorul cere elevilor sa rezolve ex. 4
p.36 din manual.

5.Obtinerea Profesorul propune elevilor sa resolve Elevii efectueaza cerintele exercitiilor propuse.
performantei ex.5 p. 36 cu scopul de a recapitula
mijloacele interne de formare a
cuvintelor.

6.Aprecieri asupra Profesorul va evidentia elevii care


activitatii au raspuns cel mai bine,acordand 2,
cateva note.

7.Asigurarea Tema pentru acasa ex. 1,3 p.36 Elevii isi noteaza tema pentru acasa,cer unele precizari. 5,
transferului si
a retentiei.
