Anda di halaman 1dari 3

Mijn verantwoording heb ik gemaakt nadat de klassikale feedback is gegeven.

Nadat ik mijn
lesontwerp heb aangepast, ben ik begonnen aan mijn verantwoording. Mijn lesvoorbereiding had ik de
dag voor de feedback gemaakt, maar hierbij heb ik geen tijd gehad voor mijn verantwoording. Daarom
heb ik gekozen om deze na het feedbackmoment te maken. Bij het maken van mijn verantwoording
heb ik duidelijk het feedbackformulier bijgehouden en goed gekeken naar datgene wat Germaine heeft
gezegd. Dit is zeer duidelijk genoteerd in het formulier.

Bijlage 2 Format Toelichting lesontwerp

Student: Lilian van Sleeuwen Docent: Germaine Snijders


Vakgebied: taal spelling Stagegroep: 5B
Klas: PEH16VD
Welke keuzes heb ik hier gemaakt? Toelichting/ onderbouwing van keuzes
(denk hierbij met name kernbegrippen uit
(vak-) specifieke theorie)
Kennis over (kinderen in) de De beginsituatie is na aanpassing Ik heb verschillende gesprekken
groep is nadrukkelijk
als volgt: gehad met mijn mentor over de
verwerkt in de omschrijving
van de beginsituatie van de groep en over spelling. De
groep, zowel in De kinderen hebben vaker met informatie die ik had, heb van mijn
pedagogische zin (gedrag, deze woorden gewerkt. Dit heb ik mentor. Verder heb ik
groepsverhoudingen,
teruggezien in de methode van de www.tule.slo.nl erbij betrokken.
groepsdynamiek) als in
didactische zin kinderen. Verder heb ik dit ook
(vakspecifieke besproken met mijn mentor. Mijn De beginsituatie vertelt over het
beginsituatie). mentor weet van de kinderen dat ze niveau van de kinderen en over de
deze woorden kunnen toepassen. conclusie uit de sociogram.
Dit is ook gebleken uit de toets die
ze hebben gemaakt. De sociogram heb ik aan het begin
Het is een groep met veel respect van het kwartaal afgenomen
voor elkaar. Uit mijn typering is (www.sometics.com).
gebleken dat de kinderen ook veel
respect hebben voor de leerkracht,
dat de kinderen elkaar vertrouwen
en goed met elkaar samen kunnen
werken. Dit heb ik geconcludeerd
uit de observaties die ik heb
gedaan. Er zijn geen kinderen in de
klas waar ik extra op moet letten of
die extra aandacht van mij zullen
vragen.

De lesdoelen zijn De lesdoelen zijn na aanpassing: Bij de feedback hebben we te


afgestemd op de
Productdoel: Aan het eind van de horen gekregen dat een lesdoel
beginsituatie. In de
formulering ervan wordt les kennen de kinderen woorden bestaat uit een productdoel en een
zichtbaar dat kennis van waarvan de f in een v veranderd. procesdoel. In het productdoel heb
vakdidactiek en leerlijnen Voorbeeld: duif-duiven, wolf-wolven ik ook de woorden verwerkt die de
op een logische manier is
of proef proeven. kinderen moeten leren.
verwerkt.

Procesdoel: De kinderen maken Ik heb mijn productdoel smart


kennis met mix en ruil. De kinderen geformuleerd: specifiek, meetbaar,
kunnen dit op een later moment zelf acceptabel, realistisch en
doen, zonder dat ze hier uitleg bij tijdsgebonden.
nodig hebben.
Mijn procesdoel heb ik verdeeld
over de rest van het schooljaar,
omdat dit een helemaal nieuw
onderwerp is voor de kinderen.
Werk- en Ik heb gekozen voor de werkvorm Kinderen in groep 5 zitten in de
groeperingsvormen zijn
mix & ruil en voor het alleen fase van de gevorderde
afgestemd op specifieke
kenmerken van de groep n verwerken van de opdrachten. geletterdheid. Dit houdt in dat de
op specifieke kenmerken Verder bespreken we het blad kinderen bezig zijn met
van vakdidactiek. klassikaal. spellingsregels en spellingpatronen
(les taal, 2017).
Werk- en Ik heb gekozen voor de werkvorm Doordat de kinderen eerst
groeperingsvormen zijn
mix & ruil en voor het alleen interactief bezig zijn, kunnen ze het
functioneel ondersteunend
bij het behalen van de verwerken van de opdrachten. daarna individueel verwerken. Dit
lesdoelen. Verder bespreken we het blad doen ze door het werkblad in te
klassikaal. vullen. Door het daarna na te
bespreken met een
schoudermaatje, leren ze dat je ook
van elkaar kunt leren. Verder is het
bij de klassikale bespreking puur
een bevestiging van de uitleg.
Een aanzet tot - -
samenwerkend leren krijgt
op een logische wijze plek in
het lesontwerp.*

Een aanzet tot ontdekkend - -


leren krijgt op een logische
wijze plek in het
lesontwerp**

De proces- en Na aanpassing zijn mijn Ik heb gekozen om het werkblad


productdoelen worden
evaluatiedoelen als volgt: eerst na te laten kijken door een
expliciet gevalueerd met
de kinderen. schoudermaatje. Dit bevordert de
Evaluatie productdoel: werkblad samenwerking bij de kinderen en
nakijken met schoudermaatje. zorgt ervoor dat de kinderen meer
Daarna ga ik klassikaal het vertrouwen krijgen in elkaar. Verder
werkblad nakijken. Verder koppel ik stellen de kinderen zich open voor
terug hoe het was om samen na te feedback, dit is iets wat ze later
kijken, is dit gelukt? nodig hebben.

Evaluatie procesdoel: aan het eind Voor het procesdoel vind ik het
van deze les vraag ik aan de lastig om een evaluatie te
kinderen wat ze vonden van deze omschrijven. Deze les is vooral een
werkvorm. Dit bespreek ik met mijn kennismaking met de werkvorm en
mentor en in overleg probeer ik daar ga ik dan ook op
deze vorm vaker toe te passen. Na terugkoppelen met de kinderen.
verloop van tijd geef ik kinderen
steeds minder instructie en
uiteindelijk zullen de kinderen deze
werkvorm zelf toe kunnen passen.
De werkvormen die worden Ik bespreek met de kinderen over Dit heb ik gedaan zodat de
gehanteerd bij evaluatie
de vorm mix & ruil, op het nakijken kinderen leren hoe ze met feedback
zijn passend bij
vakdidactiek en sluiten aan met een schoudermaatje en over om moeten gaan, de juiste
op specifieke kenmerken de woorden van de les. antwoorden te horen krijgen en om
van de groep. te kijken of ik mix & ruil nog een
keer toe kan passen.
*bij tenminste 3 lesontwerpen
** bij tenminste 1 lesontwerp
