Anda di halaman 1dari 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Ashley Schriders Mentor Lynn Engels


Klas PEH16VB Datum 15-03-2017
Stageschool De Branding Groep 6
Plaats Geldrop Aantal lln 21 leerlingen
Vak- vormingsgebied: Muziek
Speelwerkthema / onderwerp: Onderwerp van de les:bigi kaiman. Lied aanleren.

Persoonlijke leerdoelen:
Ik wil het lied bigi kaiman volgens de weggeeftechniek aanleren op basis van het stappenplan liedleiding.
Ik wil het resultaat van zingen en spelen bevorderen door positieve feedback. Positief gedrag wordt door mij benoemd ik geef daarbij complimenten. Ik wil hiermee een
goed werkklimaat stimuleren.
Lesdoel(en): Aan het einde van de les zingen de leerlingen het lied bigi Evaluatie van lesdoelen: Kenden we het lied van buiten. Werd er goed gezongen? Wat
kaiman van buiten, op de juiste toon, in het juiste tempo en ritme. kunnen we volgende keer nog mooier doen, hoe kunnen we het verbeteren? Werd er
De leerlingen stemmen bij het zingen af op elkaar om te komen tot een goed naar elkaar geluisterd, zongen we op goede toon? Hebben we elkaar kunnen
goede uitvoering van lied en begeleiding, musiceerplezier staat hierbij helpen om het zingen, spelen beter te krijgen? Hoe hebben we dat gedaan? Wie vond je
voorop. goed zingen spelen? Zijn we trots op hoe het lied klinkt? Willen we het graag aan anderen
laten horen? Hebben we plezierig muziek gemaakt met zn allen?
Beginsituatie:
De klas bestaat uit 21 leerlingen, waarvan negen meisjes en twaalf jongens. Normaal zitten de leerlingen in tweetallen en een aantal leerlingen zitten in groepjes. Ik heb
er bewust voor gekozen om de opstelling te behouden i.v.m. rust. Een aantal leerlingen zoals L., MH., MR, R. hebben snel last van de prikkels om hun heen. Deze
leerlingen hebben extra positieve benadering nodig bij het aanspreken van. Succeservaringen zijn belangrijk! Als het deze leerlingen teveel wordt hebben ze de ruimte
nodig terug te gaan zitten op hun eigen plaats, zodat ze even tot rust kunnen komen en zich dan weer kunnen aansluiten bij de rest. Dit is vooral belangrijk voor L. en
MH. Dit komt vooral voor in vrijere situaties. Let op S. en L. Deze twee leerlingen hebben veel moeite met dingen die veranderen in de dagstructuur. Deze leerlingen
moeten van te voren precies weten wat er gaat gebeuren en hebben het ook nodig dat niet alles anders is, maar dat een aantal dingen hetzelfde zijn zoals normaal.
De leerlingen gaan gebruik maken van muziekinstrumenten van school. Met deze instrumenten hebben ze eerder bij de kleuters al gewerkt, maar ook in de bovenbouw
is dit al een keer aanbod gekomen. Een aantal leerlingen zijn later in de klas erbij gekomen van deze leerlingen weet ik niet of ze eerder gebruik hebben gemaakt van
muziekinstrumenten van school. De leerlingen zingen niet regelmatig, en zijn nog niet gewend om liedjes via de weggeeftechniek aan te leren.
Ik ben nog maar kort in deze groep 6. De leerlingen hebben al een aantal lessen van mij gehad, maar dit was niet op gebied van muziek.
Literatuur:
Lei, R. van der, Noorda, L., Haverkort, F. (2010). Muziek Meester (3e druk). Baarn/Utrecht/Zuthpen: ThiemeMeulenhoff.

http://tule.slo.nl/KunstzinnigeOrientatie/F-KDKunstzinnigeOrientatie.html.

www.muziekmeester.nl.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding: Inleiding: Ik vertel een inleidend verhaaltje over Kinderen luisteren en kunnen zich identificeren met de Digibord
+/- 5 min. een eerder voorkomende situatie: figuren uit het verhaal. PowerPoint
Je gaat naar de dierentuin en je loopt daar rond. Computer
Vervolgens hoor je allemaal mensen
Eigenwijs
enthousiast praten over een bepaald dier. Over
de bigi kaiman (=grote krokodil). Je wordt nu erg
nieuwsgierig en wilt zelf wel weten hoe het komt
dat de rest zo enthousiast is Het volgende
liedje gaat over bigi kaiman:

+/- 5/10 Ik laat het lied drie keer horen, steeds Kinderen luisteren naar het totaal en richten zich bij het
min. begeleid door een luistervraag die luisteren op de drie luistervragen.
betrekking heeft op een klank-, vorm- en
betekenisaspect.

De luistervragen die ik stel:


Wordt er alleen maar gezongen in het
lied? (Klank)
Wie zegt tjoewe tjoewe? Bigi kaiman
kaaimannen zijn
krokodillen(Betekenis)
Uit hoeveel stukjes bestaat het lied?
Hoe weet je dat? (Vorm)

Liedtekst.
Bigi ,kaiman ,kaiman ,kaiman,
Bigi kaiman djompa liba bari tjoewe tjoewe
A bari tjoewe tjoewe, a bari tjoewe tjoewe
Bigi kaiman djompa liba bari tjoewe tjoewe
Kern: Kern: Ik leer het lied volgens de De leerlingen reageren op liedleidingsgebaren, vullen al Digibord
+/- 15 min. weggeefmethode aan m.b.v. een PPT waarin de zingend de weggegeven fragmenten in en zingen PowerPoint
opbouw is weergegeven. Bij het leiden van het uiteindelijk het lied in zn geheel. Computer
lied hanteer ik het stappenplan liedleiding
Eigenwijs
Liedleiding:
Speel de eerste toon van het lied.
Zing (neurin of op noe ) die toon na (aandacht
op jou richten in gebaar)
Laat leerlingen de toon overnemen (met
uitnodigend gebaar inzet/afsluiten van buiten
naar binnen)
Eventueel: Zing het beginmotief voor (aandacht
op jou richten in gebaar)
Kort attentiemoment inbouwen
Geef inzet aan (opslag ondersteund door
ademsuggestie, mimiek)
Tacteer, geef tempo aan door maat te slaan met
verende beweging op de puls.
Sluit het lied af. (hand stil op laatste noot toon
vervolgens wegvangen).

Vervolg: Op de muziekinstrumenten van school De leerlingen spelen op de muziekinstrumenten van school


gaan we samen het ritme van het lied proberen het ritme van het lied mee. Terwijl ze het ritme meespelen
mee te doen. Dit doen we eerst zonder het lied zingen ze ook het lied mee.
en daarna op het lied mee. De leerlingen zingen
het lied mee terwijl ze op de instrumenten
spelen.
Afsluiting: Resultaat en proces worden gevalueerd.: De leerlingen evalueren met de leerkracht proces en Digibord
10 min. Kenden we het lied van buiten. product. Ze geven antwoord op de gestelde evaluatievragen. Powerpoint
Werd er goed gezongen? Computer
Wat kunnen we volgende keer nog Eigenwijs
mooier doen, hoe kunnen we het
verbeteren?
Hebben we elkaar kunnen helpen om
het zingen, spelen beter te krijgen?
Hoe hebben we dat gedaan?
Wie vond je goed zingen spelen?
Zijn we trots op hoe het lied klinkt?
Willen we het graag aan anderen laten
horen? Hebben we plezierig muziek
gemaakt met zn allen?
Persoonlijke reflectie
Feedback mentor (inclusief handtekening)

Datum: 15-03-2017
