Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 12

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi

Kelas : 4 Mawar

Bilangan Murid : / 19

Tarikh : 16 Mac 2017

Masa : 9.15 am 10.15 am (60 minit)

Tajuk : 6.0 Sains Rumah Tangga

Standard Kadungan : 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

Standard Pembelajaran : 6.1.1 Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya seperti beg pensel, sarung kusyen, kusyen

mini dan penggantung surat.

6.1.2 Mengenal pasti alatan jahitan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur,

roda surih, kertas karbon tukang jahit, kapur tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti dan

jarum jahit tangan.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenali alatan-alatan jahitan di rumah.


Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya seperti beg pensel, sarung kusyen, kusyen
mini dan penggantung surat.
2. Mengenal pasti alatan jahitan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur,
roda surih, kertas karbon tukang jahit, kapur tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti dan
jarum jahit tangan.
Elemen Merentas Kurikulum : 1. Keusahawanan (EK4) pengetahuan jahitan
2. Kreativiti dan inovatif menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal pasti ciri-ciri
yang betul
3. Nilai murni bekerjasama, cermat dan bersungguh-sungguh, kesabaran.
4. TMK Guru menggunakan alatan TMK
5. Kemahiran Berfikir Menjana idea, mengumpul dan mengelas, menghubungkait

Bahan Bantu Mengajar : sarung kusyen, beg pensel, beg kain, LCD, Slaid, kad manila, pen marker, gambar alatan
Jahitan, kotak racun, alatan jahitan, komputer riba, lembaran kerja, bola

Langkah /
Masa (minit) Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
1. Guru memastikan murid berada dalam Kemahiran Berfikir :
Barang
keadaan sedia dan bertanya khabar Menjana idea
murid.
2. Guru meminta murid mengeluarkan
Set Induksi Beg BBM :
barang yang telah diminta bawa ke
Sarung kusyen, beg pensel, beg
kelas.
kain
(10 minit) 3. Guru bertanya beberapa soalan
mengenai barang yang telah diminta
Nilai Murni :
untuk dibawa ke kelas.
4. Guru memperkenalkan topik Jahitan Berani mencuba
kepada murid-murid.
Sarung kusyen
Fasa :
Persediaan -
Pemerhatian dan Analisis
Beg Pensil

Sarung Bantal

Soalan
1. Apakah barang-barang
yang anda telah bawa?
2. Apakah kegunaanya?
3. Barang-barang tersebut

diperbuat daripada bahan


apa?
4. Apakah alatan yang
diperlukan untuk
menghasilkan barang-
barang tersebut?

1. Guru menayangkan persembahan


LCD Kemahiran Berfikir :
slaid mengenai alatan menjahit dan
Menjana idea, Menghubungkait,
fungsinya.
Langkah 1 2. Guru akan menerangkan alatan jahitan Mengenal pasti
dan fungsinya dengan bertanya soalan
kepada murid. BBM :
(20 minit)
3. Guru juga akan mengedarkan alatan LCD projector, komputer riba,
jahitan yang sebenar semasa Slaid power point, Set lengkap
menerangkan supaya murid dapat alatan jahitan
mengenali alatan jahitan tersebut.
4. Guru juga akan meminta murid
Nilai Murni :
mengulangi nama alatan jahitan dan
Berani mencuba, ketelitian,
fungsinya supaya mereka dapat
rasional
mengingatinya.
5. Seterusnya, guru mengimbas sekali
Fasa :
bersama murid 10 alatan jahitan yang
Perkembangan
telah dipelajari.

1. Guru membahagikan murid kepada 5


Aktiviti Kumpulan Kemahiran Berfikir :
kumpulan.
Menghubungkaitkan, Membuat
2. Guru akan membekalkan murid
Langkah 2 pemerhatian yang tepat
dengan kad Manila, pen marker dan
gambar dua alatan jahitan.
3. Seterusnya, guru meminta murid BBM :
(15 minit)
melekatkan gambar tersebut dan Kad Manila, Pen Marker, Gambar
menulis fungsinya. Alatan Jahitan
4. Murid akan membentang hasil kerja
mereka dihadapan kelas.
Nilai Murni :
5. Guru memberi ganjaran kepada
Berani mencuba, Kerjasama,
kumpulan yang terbaik.
Bertanggungjawab atas alatan
jahitan.
Fasa :
Tindakan

1. Guru mengedarkan lembaran kerja Kemahiran Berfikir :


Lembaran Kerja kepada setiap murid. Menyelesaikan masalah
2. Guru memberikan masa selama 10
minit untuk menyiapkan lembaran
Langkah 3 1. Tuliskan fungsi alatan BBM :
kerja dan guru membimbing murid
berdasarkan kepada nama Lembaran kerja
yang menghadapi masalah.
(10 minit) alatan yang diberi. 3. Guru mengutip lembaran kerja
Nilai Murni :
murid.
. Bertanggungjawab, jujur,
Kebersihan tulisan.

Fasa :
Penilaian

1. Guru memainkan muzik. Kemahiran Berfikir :


2. Murid memberikan bola kepada rakan
Menghubungkait
Penutup sebelah dalam kumpulan sehingga
Permainan Kotak Racun muzik diberhentikan.
Penutup BBM :
3. Murid yang pegang bola apabila muzik
Kotak Racun, bola
berhenti tampil ke hadapan dan memilih
(5 minit) satu bola daripada kotak yang
Nilai Murni :
disediakan.
4. Murid tersebut memberitahu nama dan Bertolak ansur, berani mencuba
Kotak beracun
fungsi alatan yang ditulis diatas bola.
