Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1

Berterima kasih

Perasaan dan perlakuan untuk menunjkkan pengiktirafan dan penghargaan terhadap sesuatu jasa,
sumbangan atau pemberian

Mata pelejaran : Pendidikan Moral


Kelas : 1 Kreatif ( seorang murid)
Tarikh : 28 Mac 2017

Masa : .10.30pagi 11.00pagi

Nilai Utama : Berterima kasih

Nilai sampingan : Bertanggungjawab, Kerajinan

Tajuk : Terima kasih kawan-kawan

Standard kandungan Standard pembelajaran


4. Berterima Kasih Pada akhir pembelajaran murid dapat

4.2 Mengenal pasti pelbagai cara memberi


Perasaan dan perlakuan untuk menunjkkan
penghargaan.
pengiktirafan dan penghargaan terhadap sesuatu
jasa, sumbangan atau pemberian.

4.0 Sikap Berterima Kasih

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat


1. Penaakulan : Menyatakan pelbagai cara memberi penghargaan

2. Perlakuan : Menunjukkan cara memberi penghargaan dengan menggunakan

origami bunga

3. Perasaan : Menyatakan perasaan yang dirasai setelah memberi penghargaan

kepada orang lain

EMK : Kreativiti dan Inovasi, ICT

BBM : Kertas Warna


FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PDP CATATAN
Set Induksi AKTIVITI : MENYANYI
( 1. Guru menayangkan lagu Terima Kasih Cikgu NILAI:

5 minit kepada murid. Berterima Kasih


2. Murid diminta menyanyikan lagu Terima Kasih
Cikgu bersama-sama guru.
BBM:
Cadangan komunikasi
Video lagu Terima Kasih
Pernahkah kamu mendengar lagu Upin Ipin Cikgu
Terima Kasih Cikgu?. EMK:
Mari kita nyanyikan bersama-sama.
Apakah tajuk pembelajaran kita pada hari ini. ICT

Langkah 1 AKTIVITI : ORIGAMI BUNGA


1. Murid ditanya bagaimana cara untuk kita NILAI:

( 10 minit menunjukkan penghargaan kepada orang lain Kerajinan


2. Murid diajar cara membuat origami bunga
) dengan teliti.
3. Murid diminta menulis ucapan terima kasihnya
EMK:
pada daun bunga.
4. Murid memberikan origami itu kepada orang Kreativiti dan inovasi
lain yang dia ingin menunjukkan penghargaan
kepadanya. BBM:
Cadangan komunikasi kertas
Apakah gambar yang ditunjukkan tersebut? .
Padankan gambar dengan tindakan yang
akan anda akan lakukan ?
Langkah 2 AKTIVITI : CARI PERKATAAN TERSEMBUNYI

( 10 Menyatakan kepentingan 1. Murid diminta mencari perkataan yang NILAI:


bertanggungjawab terhadap diri tersembunyi yang menunjukkan cara Kerajinan
minit)
sendiri menunjukkan penghargaan Berterima kasih
2. Guru menyemak hasil murid
3. Guru bertanya kepada murid pernahkah dia
Menyatakan perasaan yang
melakukan perbuatan tersebut sebelum ini.
dirasai setelah melaksanakan 4. Murid diminta menyatakan perasaannya
tanggungjawab terhadap diri setelah menunjukkan penghargaannya BBM:
menggunakan kad perasaan kepada orang lain. Cari perkataan
Cadangan komunikasi
Sila cari perkataan tersembunyi yang EMK:
menunjukkan cara menunjukkan Kreativiti dan inovasi
penghargaan?
Pernahkah kamu melakukan tindakan
tersebut?
Apakah perasaan kamu selepas menunjukkan
penghargaan kepada orang lain?
Penutup AKTIVITI : LEMBARAN KERJA
(5 minit) 1. Murid menyatakan kembali apakah nilai yang NILAI:
dipelajarinya hari ini. Bertanggungjawab
Lembaran kerja
2. Murid dinasihatkan agar sentiasa
mengamalkan sikap berterima kasih walau
dimana dia berada.
BBM:
3. Murid menjawab lembaran kerja secara
Lembaran kerja
individu
Tugasan 1

Q K A D U C A P A N Tuliskan cara-cara memberi penghargaan kepada orang lain

W A Q W E R Y T I O
E S D F G H J K A D

B U N G A Z X C V B
R F A S D F G H J L
Cara-cara memberi penghargaan kepada orang lain
T G H A D I A H E R

Y H J K L Z X C V B
U N A N D R E N M S
1. Membuat _________untuk menulis penghargaan
Kepada orang lain

2. Mengucapkan ____________ kepada orang


Yang telah membantu kita.

3. Memberikan __________ sebagai tanda


penghargaan kepada guru

4. Memberi __________kepada bapa pada Hari Bapa.