RPH RBT Tahun 4 PDF
RPH RBT Tahun 4 PDF
1&2
REKABENTUK DAN MASA: KELAS: BIL. MURID:
TEKNOLOGI 12.15 - 1.15 4 RAHMAT /20
Tema/Tajuk 1.0 Organisasi Bengkel
Standard Pembelajaran 1.1.1, 1.1.2, 1.2.1, 1.2.2
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menyediakan struktur organisasi bengkel
ii. Menyatakan cara menyimpan alatan dan bahan dengan selamat
iii. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan 1 Guru menunjukkan carta organisasi bengkel dan menerangkan tugas setiap jawatan.
Pembelajaran 2 Murid memilih formen, penolong formen dan ketua kumpulan setelah diagihkan kumpulan oleh
guru (HOTS - menggabung idea menggunakan pemikiran yang kreatif)
3 Guru mengagihkan tugas untuk setiap kumpulan
4 Guru menerangkan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan serta
kepentingan peti pertolongan cemas dan alat pemadam api
5 Murid membuat lembaran kerja
EMK Keusahawanan (EK5) - Prinsip tanggungjawab sosial
Nilai murni - berdisiplin dan mematuhi peraturan
BBB Carta keselamatan, kotak pertolongan cemas, alat pemadam api, apron, panel alatan
Penilaian P&P Lembaran kerja - struktur organisasi bengkel, peraturan keselamatan am, diri
Refleksi / Catatan
Aktiviti Pengajaran dan 1 Guru bersoal jawab dengan murid mengenai cara-cara mencantum projek dengan
Pembelajaran bahan pengikat dan pencantum
2 Guru menunjuk dan menerangkan nama bahan pencantum seperti paku, skru, bolt
dan nat serta menunjukkan contoh cantuman tersebut.
3 Murid membuat proses cantuman kayu dengan menggunakan paku panel (HOTS -
mengaplikasi) setelah ditunjukkan cara oleh guru.
EMK Keusahawanan (EK4) - Merancang sesuatu projek dengan teliti
Kreativiti dan inovatif - Boleh mencipta
Nilai murni - Bekerjasama dan bersabar
BBB Bahan pengikat dan pencantum, manual projek
Penilaian P&P Lembaran kerja - langkah pemasangan
Refleksi / Catatan
Aktiviti Pengajaran dan 1 Guru menunjukkan contoh projek yang telah siap tetapi berbeza cara kemasannya.
Pembelajaran 2 Guru dan murid bersoal jawab kepentingan membuat kemasan dan guru menunjukkan
cara tentang penggunaan cat sembur dan pelekat.
3 Murid menggunakan kertas las untuk melicinkan permukaan kayu.(HOTS - aplikasi)
4 Murid membersihkan permukaan kayu dan melakukan kemasan menggunakan cat
semburan atau pelekat pada permukaan projek.(HOTS - mereka cipta)
EMK Keusahawanan (EK3) - Melaksana projek mengikut langkah-langkah yang disediakan
Kreativiti dan inovasi - Boleh mencipta
Nilai murni - Kerjasama, kebersihan, jimat cermat.
BBB Cat sembur, pelekat, kertas las
Penilaian P&P Latihan pengukuhan - modul m/s 76
Refleksi / Catatan
Aktiviti Pengajaran dan 1 Guru menunjukkan satu contoh artikel yang telah siap digunting mengikut pola yang
Pembelajaran dipilih dan bersoal jawab dengan murid
2 Guru mengimbas semula cara menjahit jahitan tangan
3 Murid mengambil bekas masing-masing dan menjahit artikel jahitan dengan panduan
LCD dan bimbingan guru.
4 Guru meminta murid melayari internet/mengumpul gambar bahan hiasan dari majalah
untuk pelajaran akan datang
EMK Keusahawanan(EK4) - Menggunakan sumber yang pelbagai/ sumber alternatif/ sumber
kitar semula untuk menghasilkan sesuatu produk
Nilai murni - Sistematik, teliti, berhati-hati
BBB Carta jahitan tangan, kit alatan jahitan, bahan jahitan, TMK
Penilaian P&P Murid melengkapkan lembaran kerja - modul m/s 139 - 140
Refleksi / Catatan