Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 PENDIDIKAN KHAS MASALAH

PEMBELAJARAN

Mata Pelajaran : Sains

Kelas : 5 Lily

Tarikh : 28 Mac 2017

Hari : Selasa

Masa : 7.00 pagi 8.00 pagi

Bilangan murid : 4 orang

Nama Murid Masalah Murid


Huey shan Slow Learner
Layah Anak Kujat ADHD
Hazim Rahmat Autisme
Shannen Anak Day Slow Learner

Tema/Tajuk : Haiwan

Standard Kandungan : 2.2 Memahami jenis haiwan

Standard Pembelajaran : 2.2.2 Mengelaskan haiwan mengikut habitat

Pengetahuan Sedia Ada :

i) Murid pernah melihat beberapa habitat haiwan.


ii) Murid sudah tahu membezakan ciri-ciri haiwan.

Hasil Pembelajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat :

1. Murid dapat mengelaskan 4 daripada 5 haiwan mengikut habitat.

Tunjang Lain Yang Disepadukan : Komunikasi

Elemen Merentas Kurikulum : Muzik


Penggabungjalinan Kemahiran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Unsur Terapi : Terapi Muzik, Terapi Seni, Terapi Fisio

Penyerapan Nilai : Bekerjasama, Yakin Diri, Berusaha, Berani

Kemahiran Berfikir (KBKK) : Mengikut Kategori (Spesifik)

BBM/Resos : laptop, kad bergambar haiwan, papan diorama, pelekat

Langkah Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan


Set Induksi Video Tempat 1. Guru menanyangkan video Teknik :
(5 minit) Tinggal Haiwan berkaitan tempat tinggal haiwan. Menyanyi
2. Guru meminta murid menonton
video tersebut. Terapi:
3. Guru mengaitkan dengan tajuk Muzik
pembelajaran pada hari ini.
Nilai:
Bekerjasama, Yakin diri

ABM:
Pembesar suara,
Laptop, LCD
Langkah 1 Papan Mengelas 1. Guru menunjukkan gambar Teknik :
(10 minit) *Ikan haiwan kepada murid. Perbincangan
*sotong 2. Guru memberitahu nama
*kura-kura haiwan tersebut dan diikuti oleh Terapi:
*katak murid dengan suara yang jelas. Pertuturan, Motor halus
*kucing 3. Guru memberi penerangan
*burung tentang habitat haiwan tersebut. Nilai:
4. Setiap murid diminta untuk Bekerjasama, Yakin
memilih salah satu gambar diri, Usaha
haiwan tersebut dan
menampalnya pada papan yang ABM:
disediakan. Papan mengelas,
pelekat, gambar haiwan
Langkah 2 Slaid : 1. Murid ditunjukkan dengan slaid Teknik :
(20 minit) yang mengandungi gambar Soal jawab
habitat haiwan kepada murid.
*lembu sedang makan rumput Terapi:
*burung bertenggek di atas Pertuturan, Seni
dahan
*ikan berenang di dalam kolam Nilai:
*Pak Abu mencandat sotong Bekerjasama, Yakin
2. Kemudian, murid diminta untuk diri, Berani, Berusaha
menceritakan situasi dalam
gambar tersebut. ABM:
3. Murid diminta berbincang untuk Slaid, Laptop, LCD,
menjawab soalan guru tentang pensil warna,
habitat haiwan berdasarkan
paparan slaid.
*apa yang akan berlaku
sekiranya sekawan burung
tinggal di dalam air?
*Bagaimanakah kehidupan ikan
di darat?
*adakah kura-kura dapat hidup
di darat dan di air?

Langkah 3 1. Guru menerangkan permainan Teknik :


(20 minit) ini kepada murid. Bermain

Terapi:
Motor halus

Nilai:
Bekerjasama, Berani,
2. Murid diarahkan untuk mencari Berusaha
pasangan masing-masing.
3. Setiap pasangan akan diberi 2 ABM:
keping model 3D haiwan oleh Diorama, model 3D
guru. haiwan.

4. Apabila muzik dimainkan, murid


diminta untuk menampal model
3D haiwan mengikut habitat
haiwan tersebut pada bingkai
berhabitat.
5. Murid hendaklah berhenti dan
duduk semula di tempat masing-
masing apabila muzik
diberhentikan.
6. Pasangan yang berjaya
menampal model 3D dengan
pantas dan betul dikira sebagai
pemenang.
Set Induksi Nyanyian Lagu 1. Guru memasang lagu berkaitan Teknik :
(5 minit) Haiwan dan habitat haiwan beserta lirik. Menyanyi
Tempat 2. Murid dimnita untuk
Perlindungan menyanyikan lagu Terapi:
tersebutbersama-sama dengan Muzik
bersemangat.
3. Guru mengimbas semula tajuk Nilai:
pembelajaran pada hari ini. Bekerjasama, Yakin diri
4. Murid diminta untuk member
tepukan yang gemuruh kepada ABM:
diri sendiri. Pembesar suara,
Laptop, LCD
Refleksi :
