Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : Sains


TARIKH : 1 Ogos 2017 (Isnin)
MASA : 0915-1015 (60 minit)
KELAS : 4 Arif
BILANGAN MURID : 27 orang murid
TEMA : Sains Fizikal
TOPIK : Pengaratan
STANDARD KANDUNGAN : 8.1 Mensintesis pengetahuan tentang pengaratan bahan
STANDARD PEMBELAJARAN : 8.1.5 Menaakul kepentingan mencegah pengaratan.
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran;
i) 23/27 orang murid dapat menyebut 2 cara mencegah
pengaratan secara lisan dengan betul.
ii) 23/27 orang murid dapat menjawab 3 kepentingan
mencegah pengaratan pada lembaran kerja dengan
betul.
iii) 24/27 orang murid dapat mencipta dream catcher
secara individu dengan kreatif dalam tempoh 45 minit.
EMK : Kreativiti
KEMAHIRAN PROSES SAINS : Memerhati, membuat inferens, berkomunikasi
KEMAHIRAN BERFIKIR : Mereka cipta dan membuat inferens
BAHAN BANTU MENGAJAR : Benang knitting, manik, dawai, pita pelekat, slaid
powerpoint,
NILAI : Berusaha, tekun dan menghormati.
PENILAIAN PdP : Hasil reka cipta murid dan formatif
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
FASA PdP ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Peti pos 1. Guru akan membekalkan setiap BBM:
(12 minit) Menguji konsep murid dengan sekeping kertas yang Peti pos, slip
pengaratan murid. diisikan dengan maklumat berikut: maklumat
- Maksud pengaratan pengaratan.
- Contoh objek berkarat dan tidak
berkarat NILAI: Tekun
- Faktor pengaratan
- Cara mencegah pengaratan. KB:Menjana
idea
2. Murid diberikan masa selama enam
minit untuk melengkapkan tugasan
tersebut.
3. Murid akan menyimpan hasil
tersebut ke dalam peti pos.
4. Guru akan menganalisis hasil
tulisan murid dan mengelaskannya
kepada dua iaitu menguasai dan
tidak menguasai.
5. Guru membimbing murid untuk
topik pada hari tersebut iaitu
berkaitan dengan kepentingan
mencegah pengaratan.

Pencetusan Kepentingan 1. Guru akan menerangkan BBM: Slaid


Idea mencegah kepentingan mencegah pengaratan powerpoint
(10 minit) pengaratan dengan menggunakan peta buih
(Peta Pemikiran). Nilai: Tekun
2. Dengan menggunakan gambar-
gambar, guru menunjukkan contoh KPS:
cara-cara mencegah pengaratan. Memerhati
3. Murid akan membuat hubungkait
cara mencegah pengaratan KB:
tersebut dengan kepentingan Memberi
mencegah pengaratan. rasionalisasi

Penstrukturan Mencipta Dream 1. Murid diminta untuk mengeluarkan BBM:


Semula Idea Catcher peralatan yang dipesan untuk Dawai,
(40 minit) dibawa pada hari tersebut. benang
2. Murid diminta untuk memberikan knitting, pita
perhatian untuk mendengar pelekat.
penerangan guru berkaitan dengan
cara-cara untuk membuat Dream KB:
Catcher. Mereka cipta

NILAI:
Tekun, usaha

KPS:
Membuat
inferens &
komunikasi
3. Murid membuat Dream Catcher
tersebut secara individu.
4. Murid akan dibekalkan dengan
benang knitting lebih kurang dalam
1.5 m bagi setiap murid.
5. Murid diberikan masa selama 30
minit untuk menyiapkan projek
tersebut.

Aplikasi Idea Menjawab 1. Murid diberikan lembaran kerja bagi BBM:


(20 minit) lembaran kerja menguji penguasaan topik Lembaran
pengaratan ini. kerja.
2. Murid diberikan 10 minit untuk
menyiapkan tugasan tersebut. Nilai:
Tekun
3. Minit ke-10 murid dan guru akan
menyemak bersama soalan
tersebut.

Refleksi Penekanan 1. Guru menunjukkan gambar


(3 minit) terhadap manusia yang dijangkiti kuman BBM:
bahayanya bahan yang membawa penyakit tetanus Gambar
yang berkarat yang berpunca daripada sentuhan orang
kepada manusia. secara langsung manusia dengan terkena
bahan yang berkarat. infeksi
2. Guru mengingatkan murid supaya tetanus.
berhati-hati jika mendapati
kawasan yang dilalui terdapat Nilai:
bahan-bahan besi terutama Berhati-hati
kawasan pembangunan serta tidak
menggunakan sebarang peralatan
harian yang sudah berkarat.
3. Guru juga meminta murid untuk
berkongsi ilmu ini dengan keluarga
di rumah.
