TUT NO(1)
Example(1):
Solution:
Given:D=300mm=0.3m
t=50mm=0.05m
L=4m
= 75000kN/m2
E= 1.5*108KN/m2
d=D_2t
=0.3_2*0.05=0.2m
1/magnitude of the load p:
=
P= *A
=75000* (0.32_0.22)
4
P=2945.2KN
E= /A
=75000/(1.5*108)
=0.0005
E=l/l
l=0.0005/4=0.002m=2mm
Principle of mechanic
TUT NO(2)
Determine:
2/yield stress
3/ultimate stress
4/percentage elongation
Solution:
1/ =
=40/(*0.042/4)
=3.18*104KN/m2
e=l/l
=0.0304/200 =0.000152
E=stress/strain
=3.18*104/0.000152
=2.09*108KN/m2
2/yield stress:
= yield load/Area
=161/(*0.042/4)
=1208*104KN/m2
3/ultimate stress
=ultimate load/Area
=242/(*0.042/4)
=19.2*104KN/m2
4/percentage elongation
=(249_200)/200 = 24.5%
H.W
A steel wire 2m long and 3mm in diameter is extended by 0.75 mm
when aweight W is suspended from the wire. If the same weight is
suspended from abrass wire 2.5m long and 2mm in diameter it is
elongated by 4.64mm . Determine the modulus of elasticity of brass if
that of steel be 2*105N/mm2.
Quiz(1)
Asteel bar is 900 mm long (as shown below)m,if the bar is subjected to
an axial tensile load of 15 KN , find the total extension. Take
E=200GN/m2
Principle of mechanic
Problem(1)
Problem(2)
Determine:
1/Reaction at L and M.
Let E=200GN/m2.
Principle of mechanic
TUT NO(3)
Example(1):
Solution:
Given:
D=150mm
d=0.127mm
l =0.28mm
L=300mm
P=240KN
=0.28/300 =0.000933
=0.127/150 =0.000846
=0.000846/0.000933
=0.907
modulus of elasticity E:
E=stress/strain
240/(0.15/4)
=
(0.00028/0.3)
=14.55GN/m2
C.w
H.W
d=30mm
P=54KN
L=300mm
l =0.112
d =0.00366mm
Calculate :
1/poisons ratio.
TUT NO(3)
Compound bars:
Example(1):
1/load carried.
Solution:
At=0.4*0.4=0.16m2
As=4(*0.052/4)=0.00785m2
AC=0.16-0.00785=01521m2
(/E)S=( /E)C
ES/EC =15 C
ES=15EC
PS+PC=P
(*A)S+(*A)C=300000
C(15*0.00785+0.1521)=300000
C=1.11MN/m2
s=15*1.11=16.65MN/m2
Ps= s*AS
=16.65*106*0.00785
=130.7KN
Pc= c*Ac
6
=1.11*10 *0.1521
=168.9KN
c.w
Acopper rod of 40mm diameter is surrounded by cast iron tube of
80mm external diameter . When put to compressive load of 30KN
,what load will be shared by each? Also determine the a mount by
which the compound bar shortens if it is 2m long.
Take Ec.i=175GN/m2
Ec]= 75GN/m2
H.W
A solid steel cylinder 500mm long and 70mm diameter is placed in side
on aluminium cylinder having 75mm inside diameter and 100mm
outside diameter . the aluminium cylinder is 0.16 mm longer than the
steel cylinder . an axial load of 500KN is applied at the compound bar .
find the stress developed in the steel cylinder and aluminium cylinder
.assume for steel E=220GN/m2 and for aluminium E= 70GN/m2
Thermal stresses
Example:
A steel rod 15m long is at a temperature of 15c find the free expansion
of the length when the temperature is raised to 65c find the
temperature stress produced when:
solution:
=L (t2-t1)
=15*12*10-6*(65-15)
=0.009m=9mm
= L (t2-t1)E
=15*12*10-6*(65-15)*200*109
=120MN/m2
=9-6=3mm
Temperature stress=strain*E
=0.0002*200*109
=40*106N/m2
H.W
Calculate the value of the stress and strain in portions AC and CB of the
steel bar as shown .If the temperature is raised by 75c .take E=200Gpa
and =12*10-6 / c for steel . Area of cross sections of AC is 400mm2and
of BC is 800mm2.
Thin Cylindrical Shells
Tut.No( )
Example (1):
Solution:
Given: d=800mm=0.8m
c=20Mn/m2
w=10Kn/m3
t=?
the rule:
c=
2
Caculate:
P=wh
=(10*100)*10-3
=1Mn/m2.
t=
2c
=(1*0.8)/(2*20)
=0.02m or 20mm
Example(2):
Note:
Solution:
Given : h=25m
d=2.2m
y=210Mn/m2
=70%=0.7
F=3
t =?
the rule:
c=
2
Calculate:
working stress=210/3
=70Mn/m2
P=(10*25)*10-3
=0.25Mn/m2
t=
2c
=(0.25*2.2)/(2*70*0.7)
=0.0056m =5.6mm
Bending moments and Shearing force
Cantilever beam
Tut.
Example(1):
Solution:
Shear force:
S.FA_C=-1KN
S.FD=-1-(2*3)=-7KN
S.FE=-1-(2*3)-1=-8KN
S.FE_B=-8KN
Bending moment:
MA=0
MC=-1*1=-1KN.m
MD=-1*(1+3)-(2*3)*(3/2)=-13KN.m
MF=-1*(1+1)-(2*1)*(1/2)=-3KN.m
ME=-1*5-(2*3)*((3/2)+1)=-20KN.m
MB=-1*6-(2*3)*((3/2)+1+1)-1*1=-28KN.m
H.W
Draw the shear force(S.F) and bending moment(B.M)diagram Cantilever
beam loaded as shown :
Bending moments and Shearing force
Simple beam
Tut.
Example(1):
Solution:
RB*4=2*1+4*2+2*3
RB=16/4
=4KN
RA+RB=8
RA=8-4
=4KN
Shear force:
S.FB_E=+4KN
S.FE_D=4-2=2KN
S.FD_C=2-4=-2KN
S.FC_A=-2-2=-4KN
Bending moment:
MB=0
ME=4*1=4KNm
MD=4*2-2*1=6KNm
MC=4*3-2*2-4*1=4KNm
MA=4*4-2*3-4*2-2*1=0
Example(1):
Solution:
RB*6=1*1+2*2((2/2)+1+1)+4*5
RB=5.5KN
RA+RB=4+(2*2)+1
RA=3.5KN
Shear force:
S.FB_F=+5.5KN
S.FF_E=5.5-4=1.5KN
S.FE_D=5.5-4-2*2=-2.5KN
S.FD_C =5.5-4-2*2-1=-3.5KN
S.FC_A =5.5-4-2*2-1=-3.5KN
Bending moment:
MB=0
MF=5.5*1=5.5KNm
ME=5.5*2-4*1=7KNm
MD=5.5*4-4*3-(2*2)*(2/2)=6KNm
MC=5.5*5-4*4-(2*2)*((2/2)+1)=3.5KN.m
MA=0
From S.F Dia_:
=
2.5 1.5
=
2
Cd=0.75m
B.M at the point where S.F is zero is the maximum and is :
Mmax=5.5*2.75_4*(2.75-1)-2*0.75*(0.75/2)
=7.56KN.m
H.w
Draw the shear force(S.F) and bending moment(B.M) diagram for
simple beam loaded as shown below:
Simple supported beam with overhangs
Example(1):
Draw the shear force(S.F) and bending moment(B.M) diagram for
simple beam loaded as shown :
Solution:
RB*5=5.5*2+2*5*(5/2)+2*7
=50/5=10KN
RA+RB=5.5+2*5+2=17.5KN
RA=17.5-10
=7.5KN
Shear force:
S.FD_B=-2KN
S.FB=-2+10=8KN
S.FC=8-2*3-5.5=-3.5KN
S.FA=-3.5-2*2=-7.5KN
Bending moment:
MD=0
MB=-2*2=-4KNm
MP=-2*3.5+10*1.5-2*1.5*(1.5/2)=5.75KNm
MC=-2*5+10*3-2*3*(3/2)=11KNm
MQ=-2*6+10*4-2*4*(4/2)-5.5*1=6.5KNm
MA=-2*7+10*5-2*5*(5/2)-5.5*2=0
To find (x):
Mx=-2*(2+x)+10*x-2*x*x/2=0
X2-8x+4=0
X=0.54m
General Home Work
2/
3/
4/
b)For the beam loaded as shown .calculate the value of U.D.L (w) so
that the B.M.at c is 50Knm . Draw the shear force(S.F) and bending
moment(B.M) diagram for this beam for the calculated value of
(w).
c) Abeam AB 10m long carries U.D.L of 20KN/m over its inter length
together with cocentreted load of 50KN at the left end A and 80KN at
the end B .As shown .the beam is to be supported at two props at the
same level ,(6m) so that the reaction is the same at each .Determine
the positions of the suppports and draw the S.F and B.M diagrams.Find
the value of maximum B.M Locate the point of contraflexure if any
Strength of matrial
The Centroid
Tut.No( 1)
23/7/2013
Example(1):
Solution:
a)Rectangle(160mm*40mm)
b) Rectangle(80mm*40mm)
Area(mm2) Centroidal Centroidal ax(mm2) ay(mm2)
distance(x) distance(y)
fromMM(mm) fromLL(mm)
Y=ay/a
=576000/9600=60mm
H.W
Find the moment of inertia about the centroid axes XX and YY of the
section shown:
Solution:
Area(mm2) Centroidal Centroidal ax(mm2) ay(mm2)
distance(x) distance(y)
fromMM(mm) fromLL(mm)
X=ax/a
=21500/1300=16.5mm
Y=ay/a
=34500/1300=26.5mm
To find IXX,IYY:
IXX={(10*803/12)+80*10*(40-26.5)2}+{(50*103/12)+50*10*(26.5-5)2}
=807757mm4
Iyy={(80*103/12)+80*10*(16.5-5)2}+{(10*503/12)+50*10*(35-16.5)2}
=387757mm4
Example(3):
Find the moment of inertia about the centroid axes XX and YY of the
section shown:
Solution:
Area(mm2) Centroidal Centroidal ax(mm2) ay(mm2)
distance(x) distance(y)
fromMM(mm) fromLL(mm)
X=ax/a
=60000/2000=30mm
Y=ay/a
=76000/2000=38mm
To find IXX,IYY:
IXX={(60*203/12)+60*20*(50-38)2}+{(20*403/12)+40*20*(38-20)2}
=578666mm4
Iyy={(20*603/12)}+{(40*203/12)}
=386664mm4
Draw the shear force(S.F) and bending moment(B.M) diagram:
1/
2/
3/
4/
Acopper rod of 40mm diameter is surrounded by cast iron tube of
80mm external diameter . When put to compressive load of 30KN
,what load will be shared by each? Also determine the a mount by
which the compound bar shortens if it is 2m long.
Take Ec.i=175GN/m2
Ec= 75GN/m2