Anda di halaman 1dari 3

COMPUTATIONS

Weight of Chalk:

Mesh 8:
585.62 464.11= 121. 51 g
Mesh 12:
466.89 429.88 = 37.01 g
Mesh 24:
418.44 -391.4 = 27.04 g
Mesh 100:
371.61 358.51 = 13.1 g
Pan:
494.89 494.14 = 0.75 g

Mass fraction:

Mesh 8:
121.51/ 199.41 = 0.6093
Mesh 12:
37.01/ 199.41 = 0.1856

Mesh 24:
27.04/ 199.41 = 0.0.1356
Mesh 100:
13.1/ 199.41 = 0.0657

Pan:
0.75/ 199.41 = 0.0038

Average Dpi:

Mesh 12:
2.36+1.4
Ave Dpi= = 1.880
2
Mesh 24:
1.4+0.71
Ave Dpi= = 1.055
2
Mesh 100:
0.71+0.15
Ave Dpi= = 0.43
2
Pan:
0.15+0
Ave Dpi= = 0.075
2

Cumulative mass Fraction:


Sample larger than Size noted:

Mesh 12:
0.6093 + 0.1856 = 0.7949
Mesh 24:
0.7949 + 0.1356 = 0.9305
Mesh 100:
0.9305 + 0.0657 = 0.9962
Pan:
0.9962 + 0.0038 = 1

Sample smaller than Size noted:

Mesh 8:

1- 0.6093 = 0.3907
Mesh 12:
1 - 0.7949 = 0.2051
Mesh 24:
1 - 0.9305 =0.0695
Mesh 100:
1 - 0.9962 =0.0038
Pan:
11=0

Aperture

1 = Mesh no. (Aperture + Screen opening)

1 = 8 (Aperture + 0.09291)

Aperture = 0.03130 inch

Aperture= 0.0313 in (2.54 cm/ 1 in) = 0.0795 cm

Aperture= 0.0795 cm (10000 m/ 1 cm) = 795 m

Particle volume
4
= ( )( 3 )
3
4
= ( )(2.3623 )
3
= 6.899828587 mm^3

Specific surface
6
= ( )( )
()()(. )
6
= ( ) (0.25796)
(1)(. 002711)(2.362)
= 241.7092 2 /
Sauter Diameter

= 1/ ( )

= 1/.68867
= 1.4521
Volume mean diameter, Dv
1/3


= 1/ ( )
3

= 1/ (10.0234)1/3
= .4638

Number of Particles


=

121.51
=
6.8998 .002711

= 6.495.9729