Anda di halaman 1dari 6

(SKEMA JAWAPAN)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BIMBINGAN KELAS

Tarikh : 29 September 2017


Masa : 8.45 9.45 tengah hari (60 minit)

Tajuk : Aku dan Kerjaya

Tahun : 4 Taqwa

Bilangan Murid : / 34 orang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat beberapa pekerjaan di


persekitaran hidupnya

Penyerapan Nilai : Kerjasama, potensi diri, komited

Objektif : Menyatakan usaha yang perlu dilakukan demi mencapai


kejayaan

Bahan Bantu Mengajar : Kertas cabutan, kotak kecil, mini whiteboard, pen
marker, kertas A4, kertas soalan, envelope

Penggabung jalin : Muzik (nyanyi), PJ (Lokomotor / bukan lokomotor), PA 21

EMK : Nilai murni, bekerjasama, bersungguh-sungguh


(SKEMA JAWAPAN)

Langkah /
Aktiviti Catatan
Masa

Set Induksi Guru menayangkan video (lagu)


(5 minit)
Murid diminta untuk menyanyi dan mengikut gaya
dalam video tersebut

Guru mengaitkan video lagu dengan isi pelajaran yang


ingin disampaikan

I. Siapakah wanita dalam video tersebut?


II. Apakah kerjaya beliau?
III. Siapa nak berjaya macam beliau?

Langkah 1 Guru menerangkan arahan dalam aktiviti yang Guru memberikan


(5 minit) dijalankan arahan tentang
perjalanan aktiviti.
Guru memberikan murid-murid untuk mencabut satu
kertas yang terdapat di dalam kotak

Murid tidak dibenarkan untuk membuka kertas tersebut


sehingga diberitahu oleh guru

Tanpa suara, murid dikehendaki menggayakan /


melakonkan gaya berdasarkan apa yang mereka dapat
pada kertas masing-masing

Murid perlu mencari ahli-ahli kumpulan mereka


berdasarkan gaya yang telah dilakonkan.

Kumpulan yang telah selesai diminta untuk duduk.

Langkah 2 Setiap ahli kumpulan dikehendaki memegang mini


(10 minit) whiteboard dan pen marker

Guru menerangkan peraturan-peraturan dalam aktiviti:


- Aktiviti ini dijalankan dalam kumpulan
- Murid tidak dibenarkan untuk bising dan
mengganggu rakan kumpulan lain
- Setiap kumpulan dikehendaki untuk bekerjasama
antara satu sama lain
(SKEMA JAWAPAN)

- Jika masa sudah tamat, semua murid dikehendaki


untuk mengangkat kedua-dua tangan
Guru menayangkan
Guru meminta murid menyenaraikan seberapa banyak kitaran masa 30 saat
pekerjaan yang diketahui dalam masa 30 saat. di hadapan supaya
Kumpulan yang paling banyak menyenaraikan senarai murid dapat
pekerjaan tepat pada masa dikira berjaya menepati masa
Guru mengulangi aktiviti sebanyak 2 kali dengan tepat
.

Langkah 3
(15 minit) Setiap kumpulan diberikan satu envelope yang
mengandungi beberapa keping kertas A4 dan satu
keping kertas soalan

Guru menerangkan peraturan-peraturan dalam aktiviti:


- Aktiviti ini dijalankan dalam keadaan yang senyap
iaitu tanpa sebarang suara
- Murid hanya dibenarkan mengangkat traffic light jika
ingin bertanya
- Setiap envelope yang diberikan mengandungi satu
beberapa keping kertas A4 dan satu keping soalan
- Dalam kumpulan, murid dikehendaki untuk
menyusun perkataan sehingga menjadi satu ayat
yang betul
- Kumpulan yang dapat menyusun ayat yang paling
banyak dengan betul adalah berjaya
- Kumpulan yang telah selesai diminta untuk
mengangkat traffic light (hijau)

Langkah 4 Guru meminta setiap murid memilih ayat yang dapat


(20 minit) menjadi pilihan mereka untuk mencapai cita-cita
berdasarkan kepada aktiviti tadi

Murid dikehendaki fokus dengan aktiviti yang dijalankan

Guru akan membalingkan sebiji bola lembut kepada


seorang ahli setiap kumpulan

Ahli kumpulan yang terpilih tersebut perlu menerangkan


sebab ayat/kata-kata itu menjadi pilihan mereka

Setiap ahli kumpulan diberi masa selama 3 minit sahaja


(SKEMA JAWAPAN)

Tepukan akan diberikan kepada setiap ahli kumpulan


yang telah berjaya

Seterusnya, guru meminta setiap kumpulan untuk


merenyukkan kertas ayat kata-kata tersebut dan
mencampakkannya

Guru membuat konfrontasi terhadap murid atas tindakan


merenyukkan kertas tersebut

Penutup Rumusan:
(5 minit) Guru membuat refleksi dengan murid objektif PdP
- Apakah perasaan kamu dengan aktiviti yang dilaksanakan
dilakukan?
- Semua mahu berjaya?

Guru menyatakan falsafah yang berkaitan


Jika kamu berhasrat untuk berjaya, jangan hanya
memandang ke tangga, tetapi belajarlah untuk
menaiki tangga tersebut
(SKEMA JAWAPAN)

BAHAN BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)


(SKEMA JAWAPAN)

SUSUN PERKATAAN MENJADI AYAT YANG LENGKAP

1. dalam yang minat mengenali diri cita-cita dan minat potensi diinginkan
- Mengenali minat dan potensi diri dalam memilih cita-cita yang diinginkan

2. yakin dan kunci percaya itulah kejayaan pada diri sendiri


- Percaya pada diri sendiri dan yakin itulah kunci kejayaan

3. walaupun berusaha pernah berulang kali teruskan gagal


- Teruskan berusaha walaupun pernah gagal berulang kali

4. Sabar halangan tangani halangan


- Tangani halangan dengan sabar

5. ilmu di diri mempersiapkan dada


- Mempersiapkan diri dengan ilmu di dada

6. cita-cita yang bersungguh dalam diinginkan


- Bersungguh dalam cita-cita yang diinginkan

7. mencapai perancangan dalam membuat cita-cita


- Membuat perancangan dalam mencapai cita-cita

8. biarkan fikiran jangan menguasai negatif diri


- Jangan biarkan fikiran negatif menguasai diri

9. matlamat yang hendak dicapai tuliskan dalam cita-cita


- Tuliskan matlamat dalam cita-cita yang hendak dicapai

10. berdoa segala urusan sentiasa dalam hidup dipermudahkan


- Sentiasa berdoa dipermudahkan segala urusan dalam hidup