Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Mengajar Harian Sekolah Menengah

Kemahiran Bahasa Kemahiran Menulis


Tingkatan 2
Masa 60 minit
Tema Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Tajuk Kitar Semula
Standard Kandungan 3.3 Menulis untuk melengkapkan maklumat dalam pelbagai
bahan

Standard Pembelajaran 3.3.1 Menulis untuk melengkapkan perenggan dalam pelbagai


bahan dengan betul dan tepat

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menulis sekurang-kurangnya 1perenggan isi yang
mengandungi 1 ayat topik, 1 ayat huraian dan 1 ayat penegas.

Kriteria Kejayaan 1. Murid menyenaraikan 1 isi penting


2. Murid membentangkan hasil perbincangan
3. Murid menulis satu perenggan isi karangan.

Pengisian Kurikulum ( opsyen) Ilmu : Bahasa, Kelestarian Alam sekitar, Nilai Murni
Nilai : Sayangi Alam Sekitar, Bertanggungjawab
Kemahiran : Menulis

Strategi PdP (opsyen) Pembelajaran Koperatif


KBAT : I-think
Pembelajaran Inkuiri/ Pembelajaran mendalam

BBM/Media Video
Pen marker
Kertas sebak

Perkembangan
Pembelajaran Aktiviti Pembelajaran Dan Pemudahcaraan Catatan

Murid membaca lirik lagu Hijau. Murid dikehendaki menonton Lirik lagu
Fasa Satu video lagu Hijau nyanyian Zainal Abidin dan turut menyanyi hijau
(Set Induksi) bersama-sama. Tayangan
(5 minit) Beberapa orang murid diminta memberi maklum balas tentang Video
tayangan video tersebut.
1. Murid diberikan penerangan oleh guru tentang apa itu ayat Bahan grafik
Fasa 2 topik, ayat huraian dan ayat penegas. Pen marker
Perkembangan 2. 2. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan kecil. Kertas sebak
(Penerokaan) 3. 3. Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan isi
( 10 minit) penting
4. berdasarkan bahan grafik yang diberi oleh guru
dalam
5. bentuk ayat topik.

Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan 1 isi penting tentang


cara mengatasi pencemaran alam sekitar berdasarkan bahan
rangsangan yang diberi oleh guru.

Fasa 3 Murid berbincang dalam kumpulan masing-masing.


Perkembangan Perbincangan tentang cara-cara mengatasi pencemaran alam
(Penerangan) sekitar.
( 15 minit)

a. Setiap kumpulan dikehendaki membentangkan hasil


perbincangan di hadapan kelas. Peta buih
Fasa 4
Perkembangan b. Semasa pembentangan, murid dikehendaki menghuraikan
(Aplikasi/Penelitian) ayat topik yang ditulis pada kertas sebak dengan bantuan guru.
( 25 minit)
c. Setiap murid dikehendaki memilih mana-mana 1 isi yang
telah dibentangkan dan dikehendaki menulis satu perenggan
dengan memasukkan ayat topik, ayat huraian dan ayat penegas.

Fasa 5 Beberapa orang murid dipilih untuk membuat rumusan


Penutupan pembelajaran yang diperoleh
(Pentaksiran)
( 5 minit)

Refleksi
LAMPIRAN 1 Lirik Lagu HIJAU nyanyian Zainal Abidin

Bumi yang tiada rimba


Seumpama hamba
Dia dicemar manusia
Yang jahil ketawa

Bumi yang tiada udara


Bagai tiada nyawa
Pasti hilang suatu hari
Tanpa disedari

Bumi tanpa lautan


Akan kehausan
Pasti lambat laun hilang
Duniaku yang malang

Dewasa ini kita saling merayakan


Kejayaan yang akhirnya membinasakan
Apalah gunanya kematangan fikiran
Bila dijiwa kita masih lagi muda dan mentah
Ku lihat hijau
Bumiku yang kian pudar
Siapa yang melihat
Di kala kita tersedar
Mungkinkah terlewat

Korupsi, oppressi, obsessi diri


Polussi, depressi di bumi kini

Oo anok-anok
Tok leh meghaso mandi laok
Bersaing main ghama-ghama
Ale lo ni tuo omornyo berjoto
Koto usoho jauh ke daghi malo petako

Ozon lo ni koho nipih nak nak aghi


Keno make asak hok biso, weh
Pase maknusio
Seghemo bendo-bendo di dunio
Tok leh tahe
Sapa bilo-bilo

Kategori : Lagu Melayu | Artis : Zainal Abidin


LAMPIRAN PETA BUIH

CARA MENGATASI PENCEMARAN


ALAM SEKITAR
