Anda di halaman 1dari 2

Rancangan Pelajaran Harian

Pendidikan Muzik

RANCANGAN PENGAJRN/PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU 29


MATA PELAJARAN TAJUK: KELAS TARIKH/HARI/MASA
Pendidikan Muzik A. Permainan Alat Muzik 3 PUTRA 1/3 PUTRA 2 23 Ogos 2017
Tradisional Gamelan Selasa
- Lagu Chuchok Ruwo 1.05-2.05 petang

OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN/ ELEMEN PEMBELAJARAN


TINDAKAN GURU DAN AKTIVITI MURID ABAD 21

Pada akhir pembelajaran pelajar dapat: i. Induksi Set: (10 minit) a. Kemahiran belajar;
- Guru memperdengarkan Lagu JDT Harimau Selatan(Lagu Kemahiran
I Memainkan alat-alat gamelan dengan Kumpulan Sorak/BOSS) pada PELAJAR dari youtube. Interpersonal dan
teknik yang betul. SUBTITUTION Arah Kendiri serta
Melodi asal lagu ini adalah dari Lagu Chuchok Ruwo. Kinestetik
ii. Memainkan enam belas bar Lagu - Pelajar mendengar sambil menyanyikan lagu bersama-sama.
Chuchok Ruwo dengan notasi yang - Pelajar memuatnurun / download lagu tersebut dr youtube untuk b. Kemahiran TMK
betul. tujuan rujukan pelajar sepanjang pdp (AUGMENTATION) Guru meminta pelajar
mengakses lagu-lagu
Aktiviti Utama (35 minit) gamelan di internet.
ii. Kaedah Rally Robin:
- Guru bertanya pelajar apa yang diperolehi dari gimik oleh guru. c. Elemen EMK
- Pelajar memberi pendapat. Penggunaan Bahasa
Inggeris dan Bahasa
iii. Kaedah Koperatif dan Kolaboratif. Melayu
- Pelajar bermain alat muzik gamelan dalam kumpulan dengan Matematik
bimbingan guru ( Latihan dijalankan mengikut bar demi bar)

iv. Pelajar akses kendiri utk menghabiskan lagu dengan


mendapatkan 8 bar terakhir. MODIFICATION
- Setiap pelajar perlu mahir bahagian masing-masing .
- Pelajar menggabung keseluruhan 8 jenis alat muzik yang berbeza
untuk menghasilkan lagu Chucok Rhuo yang lengkap sebanyak
16 bar dengan pimpinan guru
- Pelajar memeuatnaik / upload lagu yg telah dihasilkan ke laman
social spt youtube untuk dipublish dan dikomen . pelajar juga
upload lagu tersebut di frog vle untuk dikomen oleh guru dan
pelajar lain. REDEFINATION

Aktiviti Penutup (15 minit)


iv. Pelajar memainkan gamelan Lagu Chuchok Ruwo sebanyak
enam belas bar.

v. Guru memberi rumusan pentaksiran berdasarkan persembahan


murid

PEDAGOGI/ CATATAN BBB/NILAI/KBT/SISTEM BAHASA/


STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN/I THINK HUBUNGAN MERENTAS KURIKULUM

a. Kaedah: a. BBB - Alat-alat Gamelan:


Perbincangan dan Sumbangsaran Bonang, Gambang, Kenong, Saron Peking, Saron Barong,
Saron Penerus, Bonang, Gong dan Suwukan, Skor Lagu Chuchok
b. iThink: Ruwo, Radio dan CD.
Carta alir
b. Nilai - Kerjasama, bertanggungjawab, hormat menghormati,yakin
diri

c. KBT - Kecerdasan pelbagai.

Bahagian II : Penerapan elemen PAK21, KBAT dan Pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
Catatan ( Tandakan / jika ada
ELEMEN
PAK 21 (Kemahiran Interpersonel dan kemahiran kendiri Kaedah
Rally Robin, Kaedah Koperatif dan Kolaboratif

KBAT /
PBD /
REFLEKSI:

13 daripada 16 orang pelajar dapat memainkan alat muzik gamelan Lagu Chuchok Ruwo sebanyak 8 bar dengan teknik yang betul dan memainkan secara
notasi yang betul dan tepat.
Disediakan oleh:
__________________________
(NORASHIKIN BTE MOHD ARIS)
