Anda di halaman 1dari 1

Autoritetet

Autoritetet e rendit n Kosov kan ndrmarr nj aksion me moton, Stop drogave n


shkolla n kuadr t prpjekjeve pr parandalimin dhe luftimin e dukuris s
shprndarjes s drogave tek nxnsit. Pr gjasht dit, ky aksion i zhvilluar kt muaj,
sipas policis, i ka dhn rezultatet e veta.

N Policin e Kosovs thon se n aksionin e ndrmarr jan arrestuar 34 persona dhe


sht konfiskuar m shum se nj kilogram drog e llojit, marihuan.

Ndrkaq, nga aspekti i parandalimit, jan realizuar vizita dhe kontakte me personelin e
shkollave, n bashkpunim me Qendrn e Mjeksis Familjare, jan mbajtur ligjrata si
dhe jan angazhuar zyrtar policor pr patrullime prreth shkollave.

Zdhns i Policis s Kosovs, Daut Hoxha, tha pr Radion Evropa e Lir se aksioni ka
prfshir patrullimet prreth shkollave dhe hapsirave afr, si parqe e t ngjashme.

Bazuar n t dhnat statistikore dhe aktivitetet n terren vrehet se numri m i madh i


rasteve sht iniciuar n perimetrin e siguris prej 300 metrave rreth shkollave, si n
parqe, rrug e hapsira t tjera. Ka rezultuar se prej 27 rasteve, 3 raste kan qen brenda
oborreve t shkollave, 3 raste afr oborreve dhe 21 n largsi prej 300 metrash, tha
Hoxha.

Ndrkaq, Safet Blakaj drejtues i Qendrs Mediko-Psikoterapeutike Labirint, tha pr


Radion Evropa e Lir se ka tendenc te t rinjt prej moshs 16 vjeare q t
konsumojn n mas m t madhe drogn e tipit marihuan. Sipas tij, numri i
personave t ksaj moshe q krkojn ndihm n kt qendr, megjithat, mbetet i
vogl.