Anda di halaman 1dari 17

INSTITUT PENDIDIKAN GURU

KAMPUS SULTAN MIZAN,

22200 BESUT,

TERENGGANU

KERTAS KERJA

PROGRAM BINA INSAN GURU (BIG) 2017

TEMPAT:

PANTAI MERANG, SETIU TERENGGANU

TARIKH:

8, 9, 10, 11 & 12 OKTOBER 2017

(AHAD - KHAMIS)

ANJURAN :

PELAJAR PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN SEMESTER 5

AMBILAN JUN 2015


1.0 PENDAHULUAN

Guru adalah pembina generasi Malaysia dan pembangunan modal


insan berkualiti tinggi merupakan suatu keperluan dalam usaha melahirkan
rakyat yang berilmu, berkemahiran serta memiliki kekuatan spiritual dan
sahsiah yang unggul. Bagi menjayakan wawasan dan matlamat ini, guru-guru
Malaysia perlu memiliki dan menguasai kekuatan ilmu dan intelek yang tinggi,
penguasaan kemahiran professional yang mantap serta diperkasakan dengan
penguasaan kemahiran dan teknologi baharu, penghayatan nilai dan etika
keguruan serta kekuatan peribadi dan sahsiah yang terpuji selaras dengan
hasrat negara.

Justeru program Bina Insan Guru (BIG) merupakan suatu usaha ke


arah pembinaan dan pembentukan kualiti insan guru yang dihasratkan
selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) dan Falsafah
Pendidikan Guru (FPG). Program ini direalisasikan melalui satu pakej aktiviti
luar dan dalam kampus sepanjang enam semester tempoh pengajian. Melalui
pengalaman yang diperolehi diharap guru pelatih dapat menuju ke arah
pembangunan diri sebagai insan guru yang berterusan.

2.0 MATLAMAT

Program Bina Insan Guru (BIG) bermatlamat melahirkan guru-guru


yang mempunyai akhlak, nilai-nilai kerohanian dan keguruan yang mantap,
daya ketahanan diri yang tinggi serta aura keguruan yang selaras dengan
prinsip Rukun Negara, Falsafah Pendidikan Kebangsaan dan Falsafah
Pendidikan Guru. Pembinaan insan guru merupakan usaha berterusan
sepanjang program pendidikan keguruan berasaskan kesedaran bahawa
profesion keguruan adalah mulia dan guru adalah pembina generasi negara.
Selain itu, program BIG ini juga dapat menekankan peranan guru sebagai
pendidik, pemimpin dan agen perubahan.
3.0 RASIONAL

Seiring dengan kehendak IPGM untuk melahirkan asset negara yag


berkualiti tinggi serta mencakupi kesemua aspek estetika dan disiplin.
Menjadi keperluan untuk semua guru pelatih mempunyai nilai estetika dan
disiplin agar guru yang berkemahiran dalam kesemua aspek dapat dicapai
seterusnya merealisasikan harapan IPGM unutk meningkatkan kualiti
pendidikan di Malaysia.

Di dalam sebelas anjakan utama transformasi sistem pendidikan


Negara PPPM ada menyatakan beberapa anjakan yang perlu dikenalpasti
untuk membuat perubahan dalam sistem pendidikan. Salah satu daripadanya
ialah anjakan yang ke-9 iaitu bekerjasama dengan ibu bapa, komuniti, dan
sektor swasta secara meluas. Hal ini menunjukkan bahawa aktiviti
perkhemahan ini akan memupuk dan menjalinkan hubungan kerjasama
dengan pihak komuniti iaitu pihak sekolah.

4.0 Objektif
4.1 Membina kemahiran berfikir aras tinggi dalam membuat
perancangan dan pelaksanaan sesuatu program atau aktiviti.
4.2 Menunjukkan kecaknaan terhadap kepentingan perkhidmatan
kepada komuniti.
4.3 Menggunakan ilmu dan kemahiran dalam pelaksanaan sesuatu
tindakan, amalan atau aktiviti.
4.4 Menghayati ciri-ciri kerohanian, nilai, etika dan akhlak keguruan.
4.5 Berupaya mengurus diri dengan mempamerkan disiplin kendiri
yang tinggi, kebolehan berdikari dan penampilan diri yang
sesuai.
4.6 Mempamerkan daya ketahanan dan kekuatan fizikal, mental,
emosi, rohani dan sosial.
4.7 Berkeupayaan bekerjasama dan tanggungjawab dalam
melaksanakan sesuatu tugas secara bersama.
4.8 Berupaya berfikir secara refleksi dan kritis ke atas pengalaman,
kekuatan dan kelemahan diri serta mengambil tindakan
penambahbaikan secara berterusan.
5.0 TARIKH
Tarikh 8,9 10, 11 & 12 Oktober 2017

6.0 TEMPAT
1) Pantai Merang, Setiu, Terengganu (Tapak Perkhemahan)
2) Sekolah Kebangsaan Lembah Bidong (Penanda Aras)

7.0 KUMPULAN SASARAN


1) Semua pelajar ambilan Jun 2015. (103 Orang)
2) Komuniti Masyarakat Kg Merang, Setiu, Terengganu

8.0 PESERTA
Pelajar Program Ijazah Sarjana Muda Perguruan Ambilan Jun 2015.

9.0 PENGANGKUTAN
Bas IPG Kampus Sultan Mizan, Besut, Terengganu.

10.0 JAWATANKUASA PELAKSANA


*Sila rujuk Lampiran A.

11.0 SENARAI GURU PELATIH

*Sila rujuk Lampiran B.

12.0 TENTATIF PROGRAM

*Sila rujuk Lampiran C.

13.0 ANGGARAN BELANJAWAN

*Sila rujuk Lampiran D.


14.0 PENUTUP

Melalui program ini diharapkan semua guru pelatih dapat


menimba sebanyak mungkin ilmu pengetahuan dan menjadi seorang
guru yang berjaya pada masa hadapan. Sesungguhnya program
seperti ini dapat melahirkan lebih ramai lagi guru yang berkualiti pada
masa hadapan. Semoga tema program Guru Pembina Negara
Bangsa akan dapat direalisasikan selari dengan hasrat kerajaan yang
ingin melahirkan guru yang berkualiti demi melahirkan modal insan
yang cemerlang, gemilang dan terbilang pada masa depan.
Lampiran A

JAWATANKUASA PROGRAM PERKHEMAHAN BINA INSAN GURU

MAHASISWA PENDIDIK SEMESTER 5 AMBILAN JUN 2017

Penaung : Dr. HAJI MOHD AZIZ BIN MOHD DIN


Penasihat : MOHAMAD BIN AB LATIF
Penyelaras : MOHD YUSOF BIN AWANG TO
Pengerusi : MOHAMAD ALI MURSYID BIN MOHD HAMZAH
Naib Pengerusi : NUR HABIBAH BINTI ABD GHANI
Setiausaha : ASMA SABRINA BINTI AB HAMID
Naib Setiausaha : KHADILA BINTI RAMDZAN
Bendahari : ASYRAAF BIN YUSUF :
Naib Bendahari : NUR KAMILAH BINTI MAHADI
AJK Alatan, Pengurusan : MOHD HAZIQ HILMI BIN HASBI
& Keselamatan : MUHAMMAD IRFAN BIN AB NASIR
AJK Makanan : NUR AIN SYAFIQAH BINTI SAHIDI
: TAN SOO ZAN
AJK Disiplin, Ruhani : MUHAMMAD AMIRUL FAIZ BIN MD. HANAFI
& Moral : CHRYILMIX TANIS
AJK Perhubungan Luar : KOH KOK AN
& Domestik : SERI IZZATIE BINTI ZULKIFLI
Lampiran B

SENARAI NAMA PELAJAR SEMESTER 5


5 PISMP TESL

BIL NAMA NO. KP

1 AINAA NABILA BINTI MOHD ZAIN 960905055072

2 AISYAH NASUHA BINTI MOHD ZAWAWI 960504035070

3 ASIAH BINTI MD FAKRI 960128105302

4 ENGKU NURUL AQILAH BINTI ENGKU MD AZMI 960506115234

5 MASHANIS BINTI MOHAMAD 951128035434

6 MOHAMAD IRFAN FARHI BIN MOHD NAZRI 960807115369

7 NIK MOHAMAD AIZAT ADDIN BIN JALALUDIN 961007035429

8 NOOR FATIHAH BINTI ISMAIL 961204035460

9 NUR 'AQILAH ZARIME 960426035752

10 NUR ATHIRAH MISKIM BINTI AZNAN 950821115008

11 NUR KAMILAH BINTI MAHADI 961216465062

12 NURHAFIZAH BINTI ABDUL KARIM 961203465012

13 SERI IZZATIE ZULKIFLI 960329085088

14 SYAMIMI BT SOBRI 961220035508

15 SYARIFAH BINTI MOHD SAUHADIN 950819035842


5 PISMP SAINS

BIL NAMA NO. KP

1 AINUL AFFA BINTI KAMARUDIN 951215035846

2 ANIS AFIQAH BINTI YASIN 960128036386

3 KHADILA BINTI RAMDZAN 960203016562

4 MUHAMMAD AIMAN ZAKI BIN JAINURI 960330085659

5 MUHAMMAD AMIRUL FAIZ BIN MD HANAFI 960326115413

6 MUHAMMAD ASHRAF HAIKAL BIN MOHD ZACKIMEI 961110035427

7 MUHAMMAD AZEIZUL HAFITZS BIN SAM 941020017083

8 MUHAMMAD KHAIRUL HANAN BIN KHALID 960701036371

9 MUHAMMAD TAUFIK BIN SALLEH 960126015143

10 MUHAMMAD YUSRIQ IQMAL BIN AMINUDDIN 960303146145

11 NIK AIDA BINTI AL-HADI 961210065244

12 NOR AFAF AMALIN BINTI KAMARULSHAM 960507035252

13 NUR ATHIRAH BINTI JANI 960229035884

14 NUR FATIHASH BINTI SAUDIN 960505035996

15 NUR SABILA BT MOHAMAD 951110115268


5 PISMP SEJARAH

BIL NAMA NO. KP

1 AHMAD FARHAN ZAHARI 961201035203

2 AMELIA ANAK DEPA 960507136168

3 ASYRAAF BIN YUSUF 951213125821

4 CHRYILMIX TANIS 950720125311

5 DEDORA DANIEL 950205126328

6 ELVINA SAPILING 961221126284

7 MOHD AFFNAN BIN JUSIDIN 940811127073

8 MOHD HAFIZ BIN YATIN 950725126591

9 MUHAMMAD TAJUDDIN BIN AB AZIZ 950925036371

10 MUHD AMINUDDIN BIN ASMAD 960509126027

11 RAYA BINTI STEVEN 950401126878

12 SAIDATUL FATINI ATHIRAH BINTI SULAIMAN 960530145132

13 SENORITA ANAK MICHAEL 960317135156

14 SHARMILA A/P BALAKRISHNAN 960430065613

15 ZAHIR BIN HJ ZAINOL AZALI 960821035007


5 PISMP RBT 1

BIL NAMA NO. KP

1 ASMA SABRINA BT AB HAMID 960626036290

2 ATHIRAH NAZIFA BINTI AHMAD SUKRI 961214025514

3 HUSNI NAEEM BIN GANI 960707016523

4 MOHAMAD AFIQ IKHWAN BIN ABDULLAH 960706086271

5 MOHD HAZIQ HILMI BIN HASBI 960425115769

6 MOHD HASRI BIN IDRIS 960902045557

*7 MUHAMMAD IZZAT BIN IBRAHIM 960928025837

8 NUR AIN ADLINA BT. AZAHARI 960714335098

9 NUR FATIHIN AMININ BINTI NORZIN ASNUDI 960926035388

10 NUR FATIN SYAZIRAH BT MOHD JIDIN 961210035790

11 NURFATEN NABILAH BT ADANAN 961111035648

12 NURLIYANA BINTI KASRAN 960330015706

13 SITI NUR AISHAH BINTI SAZALI 961117025184

14 WAN FARZANA AIDA BINTI WAN ISMAIL 960618035204


5 PISMP RBT 2

BIL NAMA NO. KP

1 MOHAMAD ALI MURSYID BIN MOHD HAMZAH 960915016683

2 MOHD NAIM BIN MOHTAR 960309025475

3 NIK NOR SAMIHAH BT NIK SUHAIMI 960207036106

4 NOR ATIKAH BINTI ZUHARI 960609035392

5 NOR NAZIFA BINTI ALIAS 960322035838

6 NOR SHAFIKAH BINTI ROZALI 960103025138

7 NUR AIMI ASYIQIN BINTI MOHD NAZMI 960830035842

8 NUR HABIBAH BT ABD GHANI 960317035040

9 REHAN HAZIFAH BINTI ADANAN 961026085050

10 RUMAIZAH BT. ALI 960309025360

11 SHARIF HAZIQ BIN SHAIMI 961112115703

12 SITI NURADDINNA BINTI MOHD ROSLI 961202086002

13 SOFIA AZNEETA BINTI MOHD NAZRI 960506035576

14 SURAYA BINTI AZEMI 960209025494

15 SYAMIMI NABILAH BINTI GHAZALI 951119035280


5 PISMP RBT 3

BIL NAMA NO. KP

1 AHMAD RAIS AKMALUDDIN BIN ROZELAN 960904035969

2 HANY NAJWA BINTI MOHD SAKRI 961226025618

3 IKMAL HISYAM BIN TERMIZI 960709026397

4 ISMANINA BINTI ISHAK 961123045122

5 MUHAMMAD AQIB BIN SAKRI 960905295105

6 MUHAMMAD IRFAN BIN AB NASIR 960222095059

7 MUHAMMAD SYAHIR BIN MUSTAPA 960112105711

8 NIK ALYA FATINI BINTI SHARI 960513035718

9 NOR HIDAYAH BINTI SUPIAN 960808015140

10 NUR AIN SYAFIQAH BINTI SAHIDI 960427115228

11 NUR IZZATI BINTI HAMDI 960529065436

12 NURUL ATIQAH BINTI ABD LATIF 960514035496

13 NURUL NADIAH BINTI YAHAYA 960130015808

14 NURUL SYAFIQAH BINTI MOHAMAD SHARBINI 960910115156

15 WAN NURUL IZZATI BINTI WAN GHAZALI 960215035242


5 PISMP MATEMATIK

BIL NAMA NO. KP

1 ANGELINE TEE CHER LYNN 960818335164

2 CHEN SHI HUI 960109086214

3 CHIA WEN LIN 960810015078

4 CHOE SEOK THENG 960702075356

5 JOYCE HO JEN YHEE 960610026266

6 KEW XIN JI 961006145458

7 KOH KOK AN 9612200655651

8 KOH XIAN SHAN 960102106120

9 LILIAN LAM LEE YAN 950512055662

10 MINDY LIM MIM 960831075096

11 NG SU TAN 960906025844

12 TAN SOO ZAN 961007105642

13 TAN WEI WEI 960229045038

14 TEO HUI YING 960520016558


JADUAL BINA INSAN GURU 2017 Lampiran C

Hari 3.00 pm 5.00 pm 7.00 pm 9.00 pm


Pertama 5.00 pm 7.00 pm 9.00 pm 10.30 pm

AHAD Bertolak
08/10/2017 dari Solat/ Ice Breaking
IPGKSM ke
Mendirikan
tempat
perkhemah khemah/
an Pantai Taklimat
Merang, perkhemahan
Setiu,
Terengganu

Hari Kedua 5.00 am 6.30 am 7.30 am 8.00 am 1.00 pm 2.00 pm


6.30 am 7.30 am 8.00 am 12.30 pm 2.00 pm 5.30 pm
Makan malam
ISNIN Penanda Aras di / Solat /
09/10/2017 Keyakinan di Air & Aktiviti SK Lembah Tazkirah
air Bidong

Hari Ketiga 8.00 am 2.00 pm Refleksi


12.30 pm 5.30 pm

SELASA Rehat/ Bengkel


10/10/2017 Membina Rakit / Berkayak Solat/ bersama Guru
Nyanyian lagu Makan Cemerlang
Qiamullail / Negaraku / Menaik Sarapan
Hari Solat subuh bendera / pagi 8.00 am 2.00 pm 9.00 pm
Keempat / Tazkirah Kawad kaki / 12.30 pm 5.30 pm 11.00 pm
Senamrobik
RABU Khidmat Persembahan /
11/10/2017 Kembara & Ikhtiar Hidup Komuniti Malam
Pendidikan Kebudayaan
(kelas tusyen)

Hari 8.00 am 10.30 am 12.00 pm


Kelima 10.00 am 12.00 pm 3.00 pm

KHAMIS Kemas barang


12/10/2017 Refleksi Program Majlis Penutupan BIG dan pulang ke
(amali etikat sosial) IPGKSM
Lampiran D

13.0 ANGGARAN PERBELANJAAN

1) Makanan dan minuman pelajar (ditanggung oleh pelajar).

Makan dan minum Catatan Jumlah (RM) Catatan

RM 10.00 sehari
x 103 orang
= RM 1 030.00
Makan dan minum pelajar
RM 5150
selama 5 hari 4 malam. RM 1 030.00 x 5
hari
= RM 5150.00

Jumlah RM 5150.00

2) Penginapan (ditanggung oleh pelajar).

No Penginapan Kuantiti Jumlah Catatan

RM 5.00 sehari x 5
a) Tapak
hari x 103 orang
perkhemahan
= RM 2 575.00
1. RM 3025
RM 25.00 x 18
b) Sewa kayak
kayak
= RM 450
Jumlah RM 3025.00

3) Cenderahati dan Hadiah


Cenderamata dan
No Kuantiti Jumlah Catatan
Hadiah

Plak & beg cenderahati Sumbangan


1. Cenderahati - IPGKSM
IPG x 1

Jumlah -

.
4) Pengangkutan
- Menggunakan pengangkutan bas IPGKSM
- Disediakan oleh IPGKSM